Overzichtstentoonstelling Herman Kruyder 50 Jaar geleden DE EERSTE KAMER WERKT RUSTIG VOORT n |H1 HÉ nl Ét I Ï1 6 CITY ODEON TINI VAN RIJN-SPRUYT DE NIEUWE HAARMODE LIJNEN Sfimovtf HET VADERLAND 2 WOENSDAG-4 FEBRUARI 1953 Eert magnifiek colorist: Toen Herman Kruyder in 1935 stierf, xvaren er niet zovelen die zijn betekenis zagen. Het is mij bekend, dat een onzer beste toenmalige kunsttijdschriften een paar jaar tevoren een artikel over hem had geweigerd, met dc motivering dat het werk pathologisch was en derhalve geen kunstwaarde kon hebben. Inmid dels schreef Plassaert enkele malen over hem in de Groene; Wiessing liet zich bewonderend uit in een artikel in het Maandblad voor Beeldende Kunsten; S. P. Abas erkende meer dan eens ten volle zijn betekenis in de N.R.C., zoals onder getekende het ook deed in deze courant. Daarnaast was er dan echter veel on verschilligheid, veel onbegrip, waren er zelfs ook van schilder-collega's vaak insinuerende misprijzingen. Voor zover mij bekend, werd vóór de laatste oorlog niets van hem aangekocht door onze musea. Sedert de bevrijding is hierin gelukkig verandering gekomen en men spreekt zelfs wel van een „Kruyder-cultus", hoe wel het mij niet duidelijk is waarin deze dan eigenlijk zou bestaan. Dat men thans. 17 jaren na zijn tragisch einde, voor .het eerst een overzichtstentoonstelling van zijn oeuvre heeft georganiseerd, 'als laat ste van een reeks van vier exposities de drie andere waren van Charley Toorop, Chabot en Sluijters wijst zeker nog niet op een cultus, maar moet slechts een late plicht heten. En in de musea kon zijn vertegenwoordiging nog altijd ruimer zijn. Generaliserend gesproken is Kruyder ook thans eerder onderschat dan over schat. Hij heeft in de kwart eeuw dat hij schilderde, relatief weinig gemaakt en dat weinige is ongelijk van niveau. Zijn Bennebroekse en de latere Blan- cumse jaren zijn het belangrijkst en zelfs dan zijn er stijgingen en dalingen. Maar het gaat niet om de hoeveelheid. Het gaat altijd om enkele hoogtepunten. Naar die hoogtepunten beschouwd komt Kruyder- mij een magnifiek colorist voor en onze belangrijkste „expressionist" van deze eeuw. Men zou hem eens naast buitenlanders als Permeke, Kokoschka e.d. moeten zien om hem te toetsen in een internationale zin, maar in het Hol landse kader is hij stellig een der uit zonderlijksten. Weinige schilders hebben ons zo fel en tegelijk zo poëtisch de achtergronden en ondergronden van hét leven geopenbaard, het raadsel van het zijn, een wereld van droom en van drift, van angst en verrukking. Dinsdagavond heeft de criticus P. C. J. Reyne, schrijver van het enige bestaan de boekje van de schilder, in de aula van het Gemeentemuseum Kruyders be tekenis in een uitvoerige rede uiteen gezet. De heer Reyne wees er op dat het gemakkelijker is thans, nu dat de storm der „ismen" is geluwd, Kruyders plaats vast te stellen dan tijdens zijn leven. Het expressionnisme was niet slechts emotio nele ontlading en het betekende niet slechts „de revolutie der schilderkunst tegen overgeleverde waarden, ingegeven door het besef, dat de Westerse cultuur ;en impasse was geraakt", maar het hield evenzeer „de extatische vereenzel viging met de dingen van de buiten wereld" in alsmee het zoeken naar de aanvankelijke, primitieve uitingsvorm. Spreker ging nader in op Kruyders dichterlijkheid en zijn zeer bijzondere coloristische begaafdheid. „Zijn kleur heeft een gloed en een orkestratie, die hier niet meer aan de orde is geweest sinds Verster". Zowel in zijn beleving van het wonder als van de verschrikking keerde Kruyder terug tot de* zuivere kinderlijke staat; hij was de meest in dividuele, niet de meest individualisti sche van onze schilders. De heer Reyne noemde zijn kunst „een machtige bij drage tot het aanvankelijke en reddende, dat zich als wending voltrok in het be gin dezer eeuw". Wethouder J. van Zwijndregt heeft vervolgens de expositie geopend en de gelegenheid te baat genomen, het stand punt van de Overheid tegenover kunst uiteen te zetten. Door de veelheid der moderne stromingen in de kunst is de juiste waardebepaling vrijwel onmoge lijk geworden.. De Overheid liet zich voorlichten," zij diende zich te stellen achter elk werk waaruit de drift der begaafdheid sprak, maar het is niet haar taak te oordelen, laat staan te veroor delen ook al wenst een deel van het publiek, dat in de krant een plaatje ziet van een bekroond schilderij, deze ver oordeling. De huidige toestand moest men verbeteren, niet door de kunst dich ter bij het volk te brengen, maar, in het algemeen, het volk dichter bij de kunst. Daarom was het wenselijk het museum- bezoek te stimuleren en in het bijzonder het bezoek aan tentoonstellingen zoals deze. „Mijn oprechte wens", aldus wethou der Van Zwijndregt, „is dat dot werk van Herman Kruyder tot zoveel moge lijk mensen mag spreken." De Gr. HET VADERLAND 4 Februari -1903 -Naar wij uit' hoogst betrouwbare bron •vernamen, kan in den loop-der 'week, waarschijnlijk Zaterdag, een hernieuwing der campagne ten gunste van Dreyfus' rehabilitatie tegemoet worden gezien. a *6. Berichten aan militairen overzee In verband met de ongerustheid on der de Nederlandse militairen overzee over hun familie in Nederland, wordt aan alle families van deze militairen in getroffen gebieden verzocht zo spoedig mogelijk bericht van hun omstandighe den te geven aan de Sectie welzijnszorg ministerie van oorlog, Van Stolklaan 3, Den Haag, telefoon K 1700 - 553356. Deze berichten worden telegrafisch aan de commandanten in Korea, Nieuw- Guinea en Suriname doorgegeven ter mededeling aan de betrokkenen. Inwoners en geëvacueerden uit de getroffen gebieden, die verwanten, die nend bij de Koninklijke Marine, buiten Nederland, in kennis willen stellen van hun omstandigheden, kunnen zich daar voor wenden tot het Bureau personeels- publiciteit van de Koninklijke Marine, Koninginnegracht 12, Den Haag, tele foon K 1700 183155 en 183156. De berichten zullen ten spoedigste zonder kosten worden doorgegeven aan het overzee diénende personeel der Ko ninklijke Marine. Kanaal in Zeeland (Luchtopname ANP-joto) HET (yy) VADERLAND NIEUWE COURANT Anno 1S09 ADER LAND JV.F.I I 25-27 't-Gravenhof» 1S4.340 Giro lt2T$0 Residentie Orkest Verpozingsconcert Piet Sohijf, de eerste hoornist van ons. orkest, speelde als nouveauteit op dit Verpozingsconcert het tweede Hoorn concert (evenals het eerste in Es dur) van Richard Strauss. Tussen beide con certen zullen ongeveer zestig, jaren lig gen en dit tweede concert bewijst, dat, toen de grote componist op zijn oude dag nog eens terugdacht aan zijn vader, de oude hofhoornist-van München, hij tame lijk breedsprakerig was geworden. Natuurlijk is ook dit concert prima vakwerk, natuurlijk ook zit het vol reminiscenties aan vroegere Strauss- werken, even vanzelfsprekend treffen hier en daar muzikanteske passages, die de oude meesier weer verraden, maar het tweede deel slaat de rest van het lange stuk dood door de lengte en de eindeloze herhalingen. Piet Schijf blies het werk 'met overtuiging en in de boek delen met kennelijke virtuose vreugde. Jammer dat even op 't eind van 't tweede deel een ontsporing dreigde, maar diri gent en solist zijn ten slotte zulke routi niers, dat er heel wat meer nodig is om tot een déraillement te geraken. Het concert begon met een grandioze en virtuoze uitvoering van de ouverture van De Verkochte Bruid van Smetana en eindigde met een reprise van de be werking door van Otterloo van Schu berts auafre-mams-fantaisie, die wij de vorige week reeds bespraken. Het Ge bouw was deze keer lang niet vol een bewijs, dat vele werkers in deze dagen van nood en ellende geen tijd kunnen vinden voor verpozing. En ook deze con statering dóet goed. C. v. B. Jean Pierre Marty Heeft men in de Nederlandse pers het vorig jaar de jonge Franse pianist Jean Pierre Marty te mild behandeld of waren wij gisteravond in Diligentia getuige van een typische off-day? In ieder geval: zoals Jean Pierre Marty gisteravond speelde was het en ver beneden de maat. Een Moza.rt- -2 T •--- -- i t, i_ v Belangen des^Boekhandels zal op korte Z ?Jjg Brahms-^"i termijn een Ifcgave het licht doen zien,- grijpt hq geen enkele maat en voor de„d de over6trommgsramp. die Sonate Opus 101 van Beethoven heeft Und heeft getroffen. De uitgave hij de geestelijke kracht met om er een zal fëVdto's'een 'sober relaas geven van Uitgave ten bate van het Rampenfonds De VerenigirÜ' ter Behartiging van de geheel van te maken. Hij ziet de archi tectonische lijnen niet en doör rhyth- mische en agogische fouten valt het wer ken als in scherven uiteen. Blijft over de Sonate uit 1940 van Aaron Copland, een afschuwelijk klin kend, hol en zelfs hier en daar infantiel stuk muziek. Kennelijk voelde de jonge pianist zich in deze demonstratie van geestelijke armoede het best thuis en dat is een veeg teken. C. v. B. de ernstige gevolgen dezer catastrophe. De Vereniging heeft voor de verzorging en de verspreiding dezer uitgave de be langeloze medewerking verkregen zo wel van de' uitgevers als van de boek handel in het gehele land. Verwacht wordt, dat ook de papierhandel en de drukkers belangeloos hun diensten aan deze opzet zullen verlenen. Op deze' wijze zal het de Vereniging mogelijk zijn de gehele opbrengst van de uit gave aan het "Nationaal Rampenfonds af te dragen. Staatssecretaris v. d. Berge hield maidenspeech (Van onze parlementaire redacteur) paald en het object der wet met de wet zelf onlosmakelijk met elkaar verbonden. Daar kan ook de staatssecretaris niet onderuit, vond hij. Er valt niets meer te verlengen als de wet vervallen is. Hij zou, met zijn politieke vrienden, tegen stemmen. De heer Regout (KVP) bracht een nieuw element in het geding door er op te wijzen, dat de verlate behandeling van het ontwerp waardoor de minister in deze onaangename situatie is gekomen het gevolg was van een verzoek van enkele leden van de Kamer. Wat niet wegnam dat hij zijn stem niet aan het ontwerp zou geven. Mr Cammelfoeek (PvdA) steunde het betoog van de-staats secretaris, d^e-daarna de geopperde be zwaren trachtte te weerleggen, toege vend, dat de considerans iiiet, gelukkig was. Minister v. d. Kieft zei tenslotte geen gevolg te kunnen geven aan de aandrang van vérschillende leden om het ontwerp in te trekken. Hij behoefde inderdaad geen concessies te doen. Het stond wel vast dat de voorstanders tal rijker waren dan de tegenstanders. Met 31 tegen 15 tsemmen werd het ontwerp aangenomen. Tegen stemden de WD, CH, de KVP-leden Mertens, Van Velt- hoven, Regout en Sassen en het A.R.-lid prof. Hellema. De Tweede en Eerste Kamer zijn gis teren gescheiden wegen gegaan. De Ka mer van honderd kreeg, na de rede van de min.-president, dr W. Drees, een week vacantie, de Eerste ging, nadat minister Beel in haar midden gesproken had, ver der met de afwerking van -de agenda. Hetgeen niet klopte met de motivering van de voorzitter der Tweede met be trekking tot de opschorting der werk zaamheden, nl. dat de ministers tijd moest worden gegeven voor de extra ar beid, welke de watersnood voor hen meebrengt, ook voor Kamerleden die werkzaamheden in verband met de hulp verlening op zich hebben genomen, ter wijl andere Kamerleden, wonend in de getroffen gebieden, in sommige geval len in het geheel niet in staat zijn Den Haag te bereiken. Motieven, welke ten dele ook de Eerste Kamer had kunnen laten gelden. Zij gaf er evenwel voorkeur aan, door te werken. Juist gezien, lijkt ons: het normale leven moet, waar mo gelijk voortgang hebben. De enigen, die het onnodig vonden dat de ministers enig respijt kregen, waren de communisten in d; Tweede Kamer, maar him woordvoerder, de heer Gortzak, kreeg geen voet aan de grond, al bedacht hij vernuftig een weg om de barrière van de voorzitter te omzeilen: Hij zei slechts enige vragen te willen stellen. Van welke aard-die zouden zijn had hij echter reeds ve.rraden toen hij zei. de regeringsverklaring onbevredi gend te vinden. De voorzitter zette hem volkomen buiten spel. De publieke belangstelling concen treerde zich uitsluitend om en in de Tweede Kamer. Zonder te kort te lyillen doen aan de belangrijkheid van de rede van dr Drees, die een overzicht gaf van de situatie in de «ootejbWen en een uitvoerig beeld'van de "julp- organisatie: Piano-recital ten hate van het Rampenfonds De pianiste Maria Elena Pallemaerts, die Donderdagavond een recital geeft in Ddligentia, heeft de bruto-ontvang.sé van deze avond ter beschikking gesteld van het Nationaal Rampenfonds. Hendrik Hagenaars Hoek Zelf vind ik meestal de hoekjesschrij verij een goede stiel. Ge zegt wat op 's harten bodem lelt en tracht daaraan "de vorm te geven waar ge zelf genoegen aan hebben kunt. Niet dat dit altijd ge lukt en niet dat ge er immer weerklank door vindt in de harten der anderen. Maar soms gelukt het wèL Ge hebt daar dan zelf enige voldoening van. En soms laten anderen er, op een of andere wijze, bemerken, dat ge naar hun hart geschre ven hebt en dan is, daardoor, die vol doening groter. Dit alles de mislukkig zowel als het slagen maken deze bescheiden schrij verij tot een arbeid die waard is ver richt te worden. Maar een enkele keer krijgt dit dage lijkse werk een zéér bittere smaak. Zoals nü. Zoals nü, dat alle harten van alle mensen-met-harten, alleen maar de weerklank hebben van het verschrikke lijke dat met het vaderland is geschied. Nu nog immer de verschrikkelijke be richten uit de geteisterde gebieden in onophoudelijke stromen over ons komen en wij verbijsterd en machteloos erbij néérzitten en niet weten welke woorden er nü nog te zeggen zouden zijn voor alle ellende. Wat moet ge, in zo'n hoekje van de krant, dan nog te berde brengen? De eigenwijsheid van uw standpunten is al lang weggedreven op de eindeloze stroom van alle onbéschrijfelijke verdriet. De parmantigheid van uw oordelen is lachwekkend bij het onverklaax-bare ge weld van de elementen. Er is niets, dat nog waard is ge hoord te worden in de orkaan van deze onpeilbare menselijke ellende. Wat zoudt ge nu nog babbelen, bab belen, babbelen? Er is nu een machteloosheid in de meesten van ons die helemaal stil en werkeloos maakt. De verlamming van het onvermijdelijk- vreselijke. Ge zijt nu met uw hart bij de anderen: bij wie neergeslagen zijn en bij wie alleen maar zwijgend zwoegen en zwoe gen past om er nog iets van terecht te brengen. Dan zwijgt ge immers beschaamd? Subsidie Nederlands volks-toneel Huldiging Cees Laseur uitgesteld Zoals bekend worden voorbereidingen getroffen voor de feestelijke viering van het 35-jarig toneeljubileum van de toneel speler en directeur van de Haagsche Comedie, Cees Laseur, in de loop van Februari. Op verzoek van de jubilaris is besloten B. en W. van Amsterdam hebben aanverband met de ramp die ons land de gemeenteraad een voorstel doen toe- getroffen heeft, de viering van dit jubi- komen om, onder nader vast te stellen j leum enige tijd uit testellen, voorwaarden, een subsidie te verlenen j Te zijner tijd zullen nadere bijzonder- van ten hoogste f 15.000 aan de stichting heden over de jubileumviering „Het Nederlands Volks-toneel". I bekend gemaakt. verlening mag worden geconstateerd dat hetgeen daaraan voorafging, rilt de Uit eenzetting van de voorzitter, ontroerde door haar diepe menselijkheid, het warm gevoel van mededogen, het krach tig beroep op naastenliefde en Christen plicht. Staande heeft de Kamer deze woorden beluisterd, stil en zichtbaar ge troffen. Verlenging dividendstop aanvaard In de Eerste Kamer trachtte minister d. Kieft zijn dividendstop te deblok keren. Hij had hiervoor de hulp inge roepen van de nieuwe staatssecretaris, mr v. d. Berge, die een diepgaand juri disch betoog had opgesteld dat hij met grote overtuiging voordroeg, en waarvan de conclusie was. dat de wet op cie divi- dendbeperking niet vervallen is, omdat zij geen bepaling bevat van die aard. Voor het overige trachtte de spreker het standpunt van de minister doo>- juridi sche argumenten te versterken. Verschillende sprekers stelden hun zienswijze daar tegenover. Om niet in herhaling te vervallen moeten wij kort zijn bij de weergave van hun vertogen. Prof. Molenaar (V.V.D.) wees op de con siderans van het wetsvoorstel, welke zich niet verdraagt met de mening, dat de oude wet springlevend zou zijn. Hij voer de o.a., arresten van het Hof en de Hoge Raad aan over het algehieen vorderings- besluit en de toepassing van de ont eigeningswet. Spr. zei tenslotte te be treuren dat de minister het ontwerp niet intrekt. Dr Rip (AR) bepleitte eveneens terugneming van het ontwerp, waarna mr Teulings (KVP) zich achter de mi nister plaatste en de „specieuse" opmer kingen van de vorige sprekers bestreed. De heer Pollema (CH) hchtte het_ einde van de wetstoepassing yvêl degelijk be- Wijziging wet op bedrijfs organisatie "W 's Avonds zat minister De Bruijn ach ter de groene tafel en kwam de wijziging van de wet £p de bedrijfAjganisatie in behandeling. Er was slecl-Pyëén^i^ker die bedenkingen opperde;! nlfl (AR) die namens zijn fraóèie] het spijtig vinden dat dit' ■aarmee hÉTbestaan van de; t.-flmet een jaan woi moeLworderribehandeld.) Hij informeerde naar het aantal overgebleven vakgroe pen, toonde wonderlijk genoeg spe ciale belangstelling voor de modisterij en schoonheidsinstituten, vroeg of niet de zetelvastheid van de leiders der vakgroe pen oorzaak is, dat het opheffingsproces zo traag werkt. Er is een secretaris met een wachtgeld van f 23.000, veel geld is ondergebracht in stichtingen waar men niet aan kan komen, in een bepaald ge val werd een geweldige som uitgegeven voor een afscheidsvergadering van schei dende functionarissen. Overnemen van personeel van de vakgroepen in de P.B.O. leek hem niet in alle opzichten aanbevelenswaard. Tenslotte vroeg deze spreker de minister een nota met allerlei ;egevens aan de Kamer over te leggen. De minister zei, dat het hem aange namer zou zijn geweest als hij dit ont werp achterwege had kunnen laten. 654 Vakgroepen zijn reeds opgeheven, 84 zullen binnen enkele dagen volgen. Ove rigens hebben verschillende organisaties, ook uit de kring van geestverwanten van dr Rip, aan het voortbestaan van de Woltersomorganisaties meegedaan. Hoe spoediger zij verdwijnen, hoe liever het spr. is, Enkele klachten over het finan cieel beleid bleken juist. Tegen het over nemen van geschikte functionarissen zag spr. geen bezwaar. De gevraagde nota zal de minister t.z.t. aan de Kamer doen toekomen. Toen mr Rip daarop preciseerde, dat zijn bezwaar tegen de leidinggevende functionarissen gaat, die in sommige ge vallen 3 a 4 vakgroepen leiden en nog een advocatenpractijk daarbij hebben, zei de minister dat door de medewerking van de vrije organisaties iemand, die vroeger een belangrijke functie in een Woltersom-organisatie bekleedde, thans een eerste functionaris in de S.E.R. is. Het ontwerp werd tenslotte zJi.s. aan genomen. Oorlog en Marine Om 9 uur marcheerde de minister van Oorlog en Marine, geflankeerd door de staatssecretarissen Kranenburg en Moor man de Kamer binnen. Twee uren heeft de Kamer aandacht besteed aan de begrotingen van deze departementen De heer Ruys deBeeren- brouck (K.V.P.) nam het leeuwen deel van deze tijd, zich concentrerend op en fulminerend tegen het humanisme. Niet van Thomas Moore, in wie de katholieke kerk allerminst een vijand zag, doch wel van het Humanistisch Verbond. De kerk moet haar zeer bij zondere positie ook tegenover de buiten kerkelijken behouden. Minister Staf is, vond spr., te toegefelijk geweest voor het Humanistisch Verbond. De marine wordt enigszins stiefmoederlijk behan deld, een harmonische ontwikkeling van alle onderdelen der krijgsmacht is ge- wen^Spr. informeerde o.a. wanneer de «Kjrg Do°V4an"; we^^jiivv de vaart.j 1 De heer De Dreu(P.v.d.A.) vond de achterstand in de munitievoorraad ver ontrustend, bepleitte gemakkelijker voorwaarden voor toelating bij de op leiding Van Heutsz had ook geen H.B.S. 5 jaar en zei dat de Ned. Mil. Missie niet zonder overleg met de Indon. regering teruggeroepen moet worden. Het nieuwe geluid was dat deze spre kers, evenals de heer Vixseboxse (C H.) hulde brachten aan de militairen van alle wapens die in de noodgebieden hulp boden, waarmee zij de dank van het Nederlandse volk verdienen. Parkstra Telefoon Directeur: TH. D. STRUICK Hoofdredacteur •- Dr IV. VA N WIJS ABONNEMENTSPRIJZENf24.60 per kalenderjaar, f6.25 per kwartaal en f2.15 per maand. Loste nummers S centi 's Zaterdags 15 cent ADVERTENTIE PRIJZEN-32 cent pes rnilhrn eferregel, op contract van 26 cent af. Advertenties in de tekst 2 maal de f* wane prijs Korte Metten BINNENLAND Het Zweedse schip „Racken", dat zoek was, is beschadigd en wordt door de sleepboot „Holland" naar IJmulden gesleept. Het eveneens vermiste Zweedse schip „Ranes" is beloodst en bevindt zich thans in de omgeving van Gent. In verband met de tragische gevol gen van de watersnood hebben de car navalsverenigingen te 's-Hertogenbosch, Maastricht, Heerlen, Weert, Venlo, Roer mond. Sittard en Kerkrade besloten dit jaar geen carnaval te vieren. De NCRV en de VARA zenden van daag de gehele dag een noodprogramma uit. Hierin zal voorrang worden gegeven aan mededelingen, die do hulpverlening ten goede kunnen komen. Bij K.B. is aangewezen de „Prof. A. E. J. Moddermanstichting" voor de be studering van het strafrecht e«» zijn hulp wetenschappen, verbonden aan de rijks universiteit te Leiden, als bevoegd tot het vestigen van een bijzondere leerstoel in de natuurwetenschappelijke crimi nalistiek. Van een fotografisch atelier te Am sterdam is vermoedelijk door kinderen een hoeveelheid sulfocyanide weggeno men. Daar dit zwaar vergif op geklon terde suiker lijkt, heeft de Amsterdamse politie alle ouders gewaarschuwd extra op hun kinderen te letten. Op Voorne werden 2 noodhospita len door dr Soesman, van de medische afdeling van het Rode Kruis in samen werking met de Kon. Marine ingericht; één in Oostvoorne en één in Rockanje. Wegens diefstal en heling van goe deren uit een vergezelde wagon werden twee ex-machinisten van de Ned. Spoor wegen uit Utrecht tot resp. 8 en 4 maan den gev.straf veroordeeld, waarvan de helft voorwaardelijk. Van 11 t.e.m. 18 September 1954 wordt te Amsterdam in het Kon. Insti tuut voor de Tropen door de Int. Fede ratie van Spiritualisten een wereldcon gres gehouden, waaraan personen uit 52 landen zullen deelnemen. De landelijke conferentie van de Oecumenische jeugdraad zal worden ge houden op 7 en 8 Februari in het Her vormd Lyceum te Amsterdam, Zaterdag wordt in Krasnapolsky een studiedag gehouden, georganiseerd door de stichting „Commissie voor huishou delijke en gezinsvoorUchting". BUITENLAND De gearresteerde Indonesiërs De raadsman van de op 24 Novem ber j.l. gearresteerde Indonesiërs Go Gien Tjwan en Soenito, heeft bij de rechtbank te Amsterdam een verzoek ingediend voor hun invrijheidstelling. Daarin wordt een beroep gedaan op de formele grond, dat de vastzetting on rechtmatig is en dat deze niet op grond van landsbelang dringend geboden is. De raadsman" deelde mede, dat op het request van zijn cliënten aan de minis ter van justitie om hen, in afwachting van een definitieve uitwijzing, vrij te laten geen antwoord is ontvangen. Koninklijke onderscheidingen Tot riddél* in de Orde van Oranje- Nassau is benoemd ds J. Louw, predi kant van de Baptisten gemeente. De eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau in zilver is ver leend aan: B. C. P. Jaspers, administra tief ambtenaar C le klasse bij de politie- technische dienst en aan W L. van der Holst, koster van de parochiekerk van het Heilig Hart. de Guaharibo's te kunnen spreken zónder dat de Maquiritares het in de gaten had den. Ik was juist tot dezelfde slotsom gekomen. Ik antwoordde: ,Dat vraag ik me ook af." helemaal zaten, maar dat ze er zitten, lijdt geen twijfel. We bevinden ons op het grondgebied van de Gua-ha-ri-bo's!" Hij spoog woedend op de grond en wendde zich tot Marguerite. Er ontspon Op dit moment bleef José plotseling j zich een heftig debat tussen hen Ik U.: or> noonhpirl PPhrillk een dat ze literatuur maakten van hun oer woud-ervaringen vermocht ons niet te imponeren, integendeel: we voelden er ons door gerust gesteld! Dit was niet onze enige onlogische reactie tij dens deze tocht. Maar het was wel één Eindelijk bereikten wij weer een vlak gedeelte, mijn hart begon langzaam om laag te zakken en ik kon weer wat lucht krijgen. We bevonden ons op een min of meer open plek. Voor ons rezen vier kleine vervallen rancho's op. Hun vorm was iets nieuws voor ons. Ze warén driehoekig, terwijl de klassieke rancho van de Ma quiritares vierkant is, en de dikke tak ken. die hun geraamte vormden, waren voor zover wij konden zien niet met een mes afgekapt. Hun uiteinden waren splin- terig, niet glad, Gaisseau liep achter mij. Sedert wij op begreep het. Pierre en ik hadden het bij met een schok stilstaan, alsof hij tegen een onzichtbare muur was opgebotst. Zijn machete glinsterde in een zonnestraal, terwijl hij het wapen in zijn uitgestrekte arm op en neer bewoog. Hij draaide zich om en keek me aan. Zijn gezicht was gespannen. „Guaharibo, m'n waarde!" riep hij uit. Met de punt van zijn machete wees hij naar de grond. Ik keek en zag alleen een palmtak, die hij zojuist had afge kapt. Maar het was het uiteinde, dat hij mij aanwees. En nu ontdekte ik het: deze tak was helemaal niet afgekapt, maar afgebroken, door een draaiende handbe weging los losgewrongen! De breuk was nog vers en vochtig, het kon niet langer dan een paar uur geleden gebeurd zijn! Ik pad waren gegaan, had hij woord gezegd. „Wat zou dat zijn?" vroeg hij nu plot seling in het Frans en op gedempte toon. „Zou dat niet een Guaharibo-kamp kun nen wezen? De Maquiritares maken hun rancho's heel anders. Ik heb de indruk, dat José niet de goede weg gevonden heeft. Ik vermoed dat we een Guaharibo- spoor hebben gevolgd." Hij sprak overigens het woord „Guaha ribo" niet uit. In plaats daarvan zei hij „pools" Dat hadden wij zo afgesproken, gedachtig aan Alfred Jarry („de scène speelt in Polen"), om onder elkaar over nog geen het rechte eind gehad. Het was hier Gua- haribo-gebied! Deze afgescheurde palm tak was een merk van hun spoor zij bezaten immers geen ijzeren gebruiks voorwerpen! Ze moesten vlak in de buurt zijn. „Maar dan zijn we dus niet op het spoor van de Maquiritares?" vroeg ik, met geveinsd onbegrip. „Om de drommel niet, we zijn ver dwaald," "antwoordde Catire. „God mag weten waar het pad van die verduivelde neven van mij uithangt Wat we hier te pakken hebben is een spoor van die wilde zwijnen; ik wist niet,' dat ze hier maakte van deze gelegenheid gebruik een woordje met Pierre te wisselen. Om eer lijk te zijn: óns vervulde dit onvoorziene voorval eerder met enthousiasme dan met ongerustheid. Niet dat het ons aan werkelijkheidszin ontbrak, maar we wa ren ervan overtuigd voornamelijk als reactie op alles wat we gehoord hadden dat het mogelijk moest zijn een vreed zaam contact met de Guaharibo's tot stand te brengen en het geschikte mo ment daartoe leek nu al bijzonder nabij. Per slot had onze expeditie geen ander doel dan het leven van onbekende wilde stammen bloot te leggen. En wij waren nu op hun terrein! We nadden ons on geduld al zo lang opgekropt en eindelijk roken wij actie. Zouden we hen ook even bedaard tegemoet 'kunnen treden als wij van plan waren? Wij meenden van wel. Vandaar dat elk nieuw blijk van onge rustheid van de kant van onze gidsen onze geestdrift alleen maar stimuleerde.. Daarbij wensten wij niets liever dan dat onze eerste wilden ook echte wil den zouden blijken. De blanken en mes tiezen uit het. Orinoco-gebied hadden ons té veel lelijks over de Guaharibo's verteld. We waren over de verschrik kelijke wreedheid en wildheid van deze stam dermate doorgezaagd, dat we er aan waren gaan twijfelen. En zelfs de kennelijke ongerustheid van José Catire en Marguerite kerels die je er toch i waarachtig niet van kon verdenken, Het scheen dat Catire en Marguerite waren uitgepraat. Ze legden hun ma chetes neer, grepen elk een dikke li aan beet en trokken zich daaraan op. In minder dan geen tijd' zaten ze boven op het bladerdak, een meter of vijftig boven ons hoofd. Vijf minuten latei- kwamen ze weer naar beneden. „Er is rook daar," zei Catire, „maar ik weet niet of het van Maquiritares of van Guaharibo's afkomstig is!" „Latèn we er dan heen gaan, dan ko men we er vanzelf achter," stelde Pierre voor. José verzette zich nooit ergens tegen, hij was een diplomaat. Hij wilde niet dat we iets van zijn angst voor de Gu aharibo's zouden merken. „Het is nu te laat." antwoordde hij. „Over een uurtje is het al donker. La ten we een geschikte kampeerplaats zoeken, dan kunnen we morgenochtend op pad gaan." We kampeerden op een paar kilome ter afstand van de driekantige rancho's, aan de andere kant van de bergrug, die we juist beklommen hadden. Er was een klein beekje met helder water. We namen allemaal een bad. „Waar loopt dit beekje heen?" vroeg ik aan Catire. „Ik weet er niets van," antwoordde hij knorrig. (Wordt vervolgd brengt U in haar Salons Gepresenteerd te Parijs op 1 Februari '53 door he-fc Syndicat Je la Haute Coiffure Den Haag Heulstraat 19 Telef. 11S187 VAM oe DAG No. 12. Omschrijving. Horizontaal: 1. boerderij. 3. onbruikbaa: beschadigd. 5.streling 7. gereedschap. 9. ver heven gedicht 11. nachtroofvogel. 13. gem, a/d Veluweraad. 14 vlaktemaat, 15. hui. 17. tijdrekening. 19. wandeldreef, 22. handvat. 23. werkplaats. 2i. zich voortbewegen. Verticaal: L kiekje. 2. zoon (Schots). 3. vragend vnw. 4. uitholling. 6. zijtakje v. d. Rijn. 7. zwartbruin. 8. moes. 10. rivier in En geland. 12. mestvocht. 15, roofvogel. 16. lastig insect. 13. gretig verlangen. 20 eerbetuiging. 21. danig. 1 2 m 3 4- "n 6 6 m e 9 /O 111 A2 'J m lllllllj Mi /b '7 /ff '9 2 O 2/ m 22. AA Het Italiaanse tankschip „Miriella", dat met 5.000 ton Perzische olie geladen, tracht de Britse blokkade te doorbreken, naderde Dinsdagavond de haven van Suez, aldus is in te Suez ontvangen be richten gemeld. - Door de Westduitse minister v^n Verkeer, dr Seebohm, is omtrent de op de internationale verkeersconferentie te Parijs bereikte resultaten nog medege deeld, dat ook een internationale finan ciering van de aankoop van spoorweg- materieel en een electrificatie van de spoorwegen in de bedoeling ligt. De raad van de Duitse Evangelische Kerk die oorspronkelijk op 12 en 13 Febr. te München bijeen zou komen, zal in W.-Berlijn vergaderen, teneinde ver tegenwoordigers uit O.-Duitsland in staat te stellen deel te nemen. De Oostduitse autoriteiten hadden twee Oostduitse geestelijken geen vergunning verstrekt voor een reis naar München,. Achtendertig Duitse krijgsgevange nen die sedert 1943 in een Russisch kamp werden vastgehouden, zijn in het ont- vangcentrum van Friedland bij Göttingen (W.-Duitsland) aangekomen. De Griekse minister van Buitenl. Zaken is in Belgrado aangekomen om besprekingen te voeren over een defen siepact tussen Griekenland, Turkije en Joegoslavië. Hongarije heeft de Israëlische cul turele attaché te Boedapest gelast „on middellijk" Hongarije te verlaten. De attaché is reeds vertrokken. Als gevolg van president Eisen hower's beslüit om een S^ndete maken aan het toezicht op de lonen efT is aan de 2.010 ambtenaren van de Fe derale Raad voor de Stabilisatie van Lonen en Salarissen per 5 Maart ont slag aangezegd. Meer ontslagen zullen volgen. Zeven van de 13 Amerikaanse com munistische leiders zijn tot drie jaar ge vangenisstraf en een boete van 6.000 dollar elk veroordeeld, wegens samen zwering tot omverwerping der Ameri kaanse regering. Vijf andere leiders zijn veroordeeld tot twee jaar en 4.000 dollar boete; één beschuldigde kreeg een jaar en 2,000 dollar boete. Uit officiële bron is te Lima ver nomen, dat de Peruaanse politie op ver scheidene plaatsen in het land razzia's heeft uitgevoerd en een aantal comm. arbeidsleiders heeft gearresteerd, die een staatsgreep voorbereidden. Na 24 uur gesloten te zijn geweest is de autotunnel bij Antwerpen weèr voor het verkeer opengesteld. In de nabijheid van de Israëlisch- Jordaanse grenr buiten Kalkiliyeh, 25 km ten N.O. van Tel Aviv, is een spoor brug opgeblazen en een goederentrein ontspoord. De ontploffing werd veroor zaakt door i electrische mijn van zwaar kaliber en op net --enblik van de ontploffing werd op het treinperso neel geschoten. Niemand is echter ge troffen. Jordaanse strijdkrachten zouden verantwoordelijk zijn voor het opblazen 1 de brug. Oplossing van de vorige puzzle. Horizontaal: 2. Lethe. 6. ree 3 gal. 10. drab. 12. molm. 13. eg. 14. opa. 16. Pa 17. Cr?ta. 18. e.a. 20. are. 21. I.Z. 23. Styx. 25. rede. 27, tea. 29. Ta-u 30. krans- Verticaal; 1. orde. 2. Lea. 3. te. 4. ego. 5. Alma. 7 erg. 9. alp. 11. Borax, 12. Mater. 15. per 18. Este 19. Ate. 21. Ida. 22. Zeus. 24. yak. 26. ets 28 Fa De morgenstond heeft goud ln de mond. Hulp aan de getroffenen. Wij moeten helpen, niet uit bereke ning, maar uit deugd, d.w.z. om acht baar te worden, niet in de ogen van anderen, maar in onze eigen ogen. Montaigne.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2