HET VADERLAND i De dijk brak bij Den Bommel Stavenisse een rampoord Het officiële dodencijfer gestegen tot 1223 Drommen evacué's weggevoerd van Goeree-Overflakkee Marinestaf sluit zich aan bij territoriale bevelhebber Prfn| Vorstenhuis toont onvermoeide activiteit Weerbericht WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953 ANNO 1869 NIEUWE ^tj>' COURANT 83e JAARGANG No 231" In Oude Tonge 240 slachtoffers Nog voortdurend komen in Hellevoetsluis vluchtelingen aan van Goeree-Overflakkee, het Zuidelijkste eiland van de provincie Zuid-Holland, dat met Schouwen-Duiveland wel tot de zwaarst getroffen eilanden behoort. Nog gister avond brak midden in het dorp Den Bommel in de N.W.- hoek van Overflakkee de dijk; door een gat ter breedte van 35 en ter diepte van 5 meter stortte het water op de omliggende huizen, die volkomen vernield werden. De burgemeester van Den Bommel had de ramp zien aankomen en gister morgen zowel het gew. arbeidsbureau te Rotterdam als de genie dringend om werkkrachten en zwaar materiaal ge vraagd. Het groot materiaal was echter niet aanwezig. Thans zijn zinkstukken nodig om het gat te dichten. Het dodencijfer op Goeree-Overflakkee stijgt nog steeds en schijnt zeer hoog te zijn. In Oude-Tonge verloren 240 men sen het leven. In Nieuwe Tonge zouden 80 slachtoffers zijn. In de laatste plaats bevinden zich nog 1800 mensen. Een Ned. amphibievoertuig is begonnen de be woners van hier naar Sommelsdljk te brengen. De dijk bij Oude-Tonge zakt nog voortdurend en zal hier vermoede lijk geheel verdwijnen, zoals de dijk ook elders op dit eiland al over vele kilo meters is weggeslagen. Putten Te Oudenhoorn op het eiland Putten, dat geheel onder water staat, is men nog steeds bezig het vee zoveel mogelijk te redden. Een groot aantal koeien is in de kerk, die droog bleef, ondergebracht. Een deel van. Putten is met vaartuigen niet te bereiken, doordat de tramdijk onder water staat. Van de bevolking van Oudenhoorn is 95 fS geëvacueerd. De achtergeblevenen verzorgen het vee, dat is ondergebracht in enkele hoger ge-1 legen stallen. Bij Heenvliet op Putten is I de gehele polder ondergelopen, doch al leen wat kleinvee verdronk. De helft v-r-i f= -icor h"; xvarrr uit de huizen verdreven. Al.e bewoners vonden onderdak bij dorpsgenoten. De kom van het dorp Abbenbroek is nog droog; gebrek aan drinkwater geeft ech ter moeilijkheden. Het dorp Zuidland, waaruit Zondag reeds 15 bussen vol vluchtelingen eva cueerden. en waar nu weer ruim 100 huizen droog staan, werd o.m. bezocht door de ministers Mansholt en Donker. Een hulpploeg uit Soest is hier begonnen met het herstellen van de toevoerweg. In Zuidland zijn 20 slachtoffers te be treuren, waarvan het gezin van de wet houder Wolters met zes kinderen; een meisje uit dit gezin werd op wonder baarlijke wijze gered; de stroom sleurde haar in een reeds verlaten huis, waar ze later van de zolder werd gehaald. Het eiland Tiengemeten staat volledig onder water en bijna alle bewoners zijn geëvacueerd. In de polder Groot-Zuid- Beijerland zal de schade vermoedelijk niet tegenvallen. Overflakkee In Ooltgensplaat is volgens een mede deling van de burgemeester het ergste leed geleden. De evacuatie duurt voort. Er is behoefte aan typhus- en para- typhus-vaccine voor 300 mensen. Bij Sommelsdijk werden tot gisternacht elf uur door vliegtuigen levensmiddelen en rubberboten naar beneden geworpen. Melissant was gisteren niet overstroomd, wel het omliggende land. Er was alleen petroleumverlichting. De bakkers kon den nog niet werken. Barendreclit In de omgeving van Barendreeht zyn enkele gemalen reeds in werking gesteld, nadat de gaten in de dijk waren gedicht. Het droogmalen van de polders bij Ba- slag nemen. commandant Zeemacht Nederland heeft zich hedenmorgen met zyn staf ervoegd bij de Nederlandse territoriale bevelhebber en diens staf, teneinde de coördinatie en samenwerking te verster ken. Tot nu toe werkte de staf van com mandant Zeemacht Nederland van Den Helder uit en waren by de staf van dc territoriale bevelhebber liaisan-officieren van de Marine geplaatst. Deze maatregel houdt verband met het feit. dat het vaarklaar maken van sche pen en het dirigeren van schepen en per soneel van Den Helder uit thans groten deels zijn beslag heeft gekregen. Ander zijds heeft hierdoor het voor de hulp verlening ingezette varend materieel thans een dergelijke omvang aangeno men, dat door nauwere coördinatie een groter resultaat kan worden verkregen. Kapitein ter zee Van Duim, officier CITij*^T" 1 V"'i"c,'r.. "k, lbelast met hulpverlening bij watersnood, landrecht al d.gtn In be-,bTOndt zich> PaIs rMd» £rder bekend gemaakt, aan boord van H.M. Abraham van der Hulst in het rampengebied. Reeds een kivart nillioen dollar Rode Kruishulp Voor Nederland en Engeland De Liga van het Internationale Rode Kruis heeft bekendgemaakt, dat de Rode- Kruisverenigingen in elf landen in totaal 250.000 dollar beschikbaar hebben ge steld voor hulp aan Engeland en Neder land. De elf landen, zijn: Australië, Ca nada, Denemarken, Ierland. Italië, Nieuw- Zeeland, Noorwegen, Zwitserland, Zuid- Afrika, Verenigde Staten en West-Duits- 'and. President Soekarno over de watersnood President Soekarno, die een reis maakt door Celebes en Borneo vernam het nieuws over de ramp eerst in Makassar en verklaarde: „De ramp in West-Europa heeft mij zeer getroffen. Ik gevoel de ellende van de getroffenen zeer goed en betuig mijn deelneming in hun leed. Ik hoop, dat met vereende krachten hun ellende kan worden verzacht. Bij de ge voelens van leed en smart kent het Indon. volk geen politieke geschillen. Wij zijn allen kinderen Gods". LUCHTFOTO'S De luchtfoto's, die wij gisteren publi ceerden, waren afkomstig van LUVO, ANEFO ANP en AP. Rotterdam uit moeilijkheden In de Rotterdamse haven zijn de moei lijkheden weer overwonnen; feitelijk heeft men hier alleen Zondag last van het water gehad. Daar kranen, kaden en loodsen niet beschadigd werden ge schiedt aan- en afvoer weer normaal. Alleen enkele spoorlijnen vragen voor zieningen. De wnd Indonesische Hoge Commis saris en mevr. Soesanto stelden zich in Rotterdam en Dordrecht persoonlijk op de hoogte met de daar wonende ca 76 Indonesische studenten en 570 zee varenden. De commissaris van de Koningin in Zuid-Holland heeft de burgemeesters nog eens verzocht alle aanvragen om bijstand, van welken aard ook, uitsluitend tot de provinciale griffie te richten, daar anders het overzicht verloren gaat en een ge coördineerde. doelmatige hulpverlening wordt bemoeilijkt. SAMEN MET LIET NEDERLANDSE VOLK Niet alleen de Koningin maar ook Prinses Wilhelmina bezocht gisteren NIEUW CAT IN DIJK WATERWEG In de reeds gedichte dyk van de Nieuwe Waterweg by de Bospolder, waarin een gat was geslagen van 60 me ter, is heden wederom een gat geslagen van 4 raeter. Dit wordt voornamelijk veroorzaakt door het snelle varen van de zeeschepen. Er is een^.anvang gemaakt met het dichten van de gaten in de dijk van de Nieuwe Wa'.erweg bij de Kroonpolder op j j geteisterde gebieden, waar haar verschijnen vele moedeloze en uitge- Rozeno. De gaten hebben een lengte c J putte slachtoffers nieuwe hoop gaf. Prins Bernhard arriveerde vanmorgen om half acht op Schiphol. Nog geen uur later vloog hij reeds met zijn piloot Gerhen Sonderman hoven het overstroomde lam' De Dakota die de Prins zelf bestuurde, vloog op een hoogte van ca 600 -+er, ivaeu door men een goed overzicht van de geteisterde streken kree; Óp Schiphol A«>'r?!. Prins Bernhard van-; V.uc'nivaarlschool stelde tien vlieg tafgeu morgen in de schemering verwelkomd beschikbaar, waardoor thans ca 130 vlieg- door de Koningin, door minister Beel en tuigen en 20 helicopters aan de lucht- door de secretaris-generaal van Alge- br"S "aar onbereikbare eilandgedeel- mene Zaken, mr C. L. W. Fock. De Prins ten deelnamen, was kennelijk verrast, toen hij bij zijn aankomst door de Koningin werd be groet. Beiden waren zichtbaar onder de indruk van de gebeurtenissen der laatste dagen. Alvorens met een hofauto naar Soest- dijk te vertrekken sprak Z.K.H. enige ■oorden voor de microfoon, eerst voor van in totaal 250 meter. Honderd man genietroepen bieden de helpende hand. Voorlopig za.de dijk worden gebracht tot ee.n-b -jo-. >_jan 2 m boven N.A.P. (12 PAGINA'S) kunnen wij evenmin, goed nieuws brengen. Van overal komen nog be- richten over de grote nood van dui zenden en duizenden mensen en helaas over nieuwe dijkdoorbraken, die weer nieuwe slachtoffers eisen. Hardnekkig en verbeten strijden de te hulp gesnelde burgers en soldaten, om de nieuwe gevaren te keren, De Koninklijke familie is overal te vin den waar zij steun kan brengen. De prins gunde zich na zijn aankomst uit New York nauwelijks de tijd en hij bevond zich een uur later al boven de geteisterde gebieden pagIJ. In Den Haag zijn nu vluchtelingen aan gekomen, die liefdevol worden ont vangen door particulieren thuis of door vele hulpvaardige mensen, die zich in de Dierentuin hebben verza meld (pag. 3). Een van onze verslag gevers is gisterochtend vroeg naar Middelharnis gegaanna zijn terug keer hedennacht schreef hij zijn arti kel (pag. 9) en vanmorgen om half vier vertrok hij weer naar de eilan den. Het overige nieuws: buitenland op pag. 4 en 11; financiën op pag. 7 en 11; sport op pag. 4. Een lijst van de plaatsen, waar doden te te betreuren zijn op pag. 7. Day by day; p. 4. H.K.H. Prinses Wilhelmina stapt te Bergen op Zoom aan wal na een bezoek aan de Zeeuwse eilanden. Koningin twaalf uur onderweg H.K.H. Koningin Juliana verliet gis termorgen om negen uur Soestdijk en vloog met een militair vliegtuig van Soesterberg over het overstroomde land naar Gilze-Rijen. waar ze zich o.m. door de luit.-generaal vlieger Aler liet voor de Ned. Wereldomroep en daarna voorl lichten. Vergezeld van de commissaris ~"C\fn_he! Engels fprak hij zjjn I Van de Koningin in Noord-Brabant be- ~tif[ "!i gaf H.M. zich per auto naar Breda, waar het ontvangstcentrum in de K.M.A. werd bezocht, en vandaar naar de nauwelijks Weer drooggevallen zwaar getroffen dor pen Fijnaart en Halsteren, waar ze met bewondering hét werk van militairen en burgers gadesloeg om een nog niet ondergelopen polder door het versterken van dijken te behouden. Verder werden ontvangstcentra in Bergen op Zoom en Roosendaal bezocht, waar H.M. zich met vele evacué's uit Brabant en Zeeland onderhield. Eerst om half negen gister avond landde de Koningin weer op Soesterberg. Aangrijpend bezoek Aangrijpend is het bezoek geweest dat H.K.H. Prinses Wilhelmina gisteren aan Noord-Beveland, Schouwen-Duiveland en Tholen bracht. Aan boord van een mare chausseevaartuig ging H.K.H. van Kort en vandaar naar Tholen Met een bestel- gene op Noord-Beveland naar Zierikzee wagen reed zij Zierikzee binnen, alleen vergezeld door de commissaris j'hr mr De Casembroot. Op het havenplein van Zierikzee drong de bevolking rondom de wagen en mannen en vrouwen schreiden diepgevoelde medeleven uit voor de blij ken van medeleven met een ramp, die ook Engeland zo zwaar heeft getroffen. De Prins vertelde voor de Wereld omroep, dat hem in Amerika een over vloed van medeleven was betuigd. „Mijn telefoon heeft niet stilgestaan en ik ge loof, dat er op ruime schaal zal worden geholpen". Op het New Torkse vliegveld heeft Prins Bernhard gewacht op het lijntoestel uit Amsterdam om in het bezit te komen van de Ned. dagbladen; hij had daarvóór nog slechts bijzonderheden over de watersnood vernomen uit een door de Ned. ambassade te Washington verspreid communiqué. Voor Prins Bernhard New York verliet werd hem een chèque. groot 375 dollar, overhandigd van de rector van St Mark's Church. Het was de opbrengst van een Zondag gehouden collecte. Er was het volgende schrijven bijgevoegd: „U weet, dat wij in St Mark's U in onze gebeden gedenken; wij bidden om vertrouwen, moed en kracht voor Hare Majesteit, U en Uw volk en in het bijzonder voor hen, die in nood verkeren". Vanmiddag zal Z.K.H. Prins Bernhard reeds aan besprekingen deelnemen. De Prins heeft zich ter beschikking gesteld van de commandant van de afdeling! transportvliegtuigen van de luchtmacht. Voorts heeft hy vier vliegtuigen ter be schikking van de hulpverlening van de getroffen gebieden gesteld. De nationale Op aclit inwoners een slachtoffer In Stavenisse op Tholen woonden 1700 mensen. Vierhonderd zeventig vluchte lingen zyn in Rotterdam aangekomen. De burgemeester met vijftig mannen is ach tergebleven. Andere bewoners hebben hun toevlucht gezocht in de omgeving. Maar zeker 200 personen hebben, zoals eerst nu onomstotelijk is komen vast te staan, de dood in de golven gevonden en dit aantal wordt opgegeven met de toe voeging „minstens". Hiermee is alleen het plaatsje Stavenisse tot het zwaarst getroffen gebied geworden. Bij dit droevige ongeluk was een Rot terdamse agent van politie toch nog enig geluk beschoren. Toen hij hielp de soms zich op krukken voortbewegende ouden van dagen en anderen van de schepen te halen, riep plotseling iemand hem toe: „Je moeder is er bij", en een ander ver telde hem: „Je vader zit in het voor schip." Lang niet voor ieder was een dergelijke gelukkige boodschap wegge legd. Over het algemeen was het niet anders dan bittere ellende, die men aan schouwde. Er stonden talrijken aan de kaden, die familieleden verwachtten, doch die onverrichter zake huiswaarts keerden Er was o.a. een vrouw bij, die 3% uur aan een lantaarnpaal had gehangen voor dat hulp kwam opdagen. Vele huizen zijn weggespoeld, het aantal gaten in dijken is ontstellend. Drie militairen vermist Tydens de hulpverlening aan slacht offers van de watersnood is op 1 Februari de dpi. soldaat E. Kasan, legernummcr 260724240, van het regiment zware lucht- doelartillerie Waalhaven naby Klundert verdronken. Hy was afkomstig uit Am sterdam. Bij dit ongeval zijn twee mili tairen van hetzelfde onderdeel vermist, n.l. de dpi. soldaat N. F. Berg. legernr 310401011, afkomstig uit 's-Gravenhage en dpi. soldaat A. Zwarts, legernr 310501440, afkomstig uit Delft. Prins Bernhard legt bij aankomst op Schiphol een verklaring af. Naast hem H.M. de Koningin. als kinderen; zij drukten woordeloos de handen van de grijze Prinses, die zacht zei: „Ik kan niet anders zeg^bn dan: Mijn innige deelneming." Ontroerend waren momenten als voor Stavenisse, waar een Amsterdamse boot met vluchtelingen vlak langs de boot van de Prinses voer. Onmiddellijk verscheen de Prinses aan dek, wind en regen trot serend. De vluchtelingen zagen haar; mannen rukten de hoofddeksels af en een vrouw riep: „Prinses dank." Meer kon niemand zeggen. Het Kon. jacht „Piet Hein" is vannacht Amsterdam gepasseerd op weg naar Rot terdam. Aan boord bevinden zich tien personen, waaronder een marine-arts en enJ? verplegend' personeeL Begrotingshoofdstukken, goed gekeurd De Eerste Kamer heeft zonder beraad slaging of 'stemming goedgekeurd de be groting van het departement van Alge mene Zaken en het begrotingshoofdstuk „hoge colleges van staat en kabinet der Koningin"» (CPN tegen). Watersnood-postzegel Ten behoeve van de getroffenen zal de PTT op zeer korte termijn een spe ciale watersnood-postzegel uitgeven in frankeer-waarde van 10. cent met een toeslag eveneens van 10 cent. Van Tholen met een amphibiewagen naar Halsteren Inzameling kleding en meubilair stopgezet Aan dekens en beddegoed nog groot tekort Met grote ontroering heeft het hoofd bestuur van het Ned. Roode Kruis de massale stroom van goederen, die het Ned. volk bijeen heeft willen brengen ten behoeve van de slachtoffers van de watersnoodramp, in ontvangst genomen. In verband echter met het feit, dat op het ogenblik het aantal ontvangen ge dragen kledingstukken en gebruikt meu bilair een dergelijke omvang heeft aan genomen, dat in de eerste behoefte ruimschoots kan worden voorzien, wordt met klem verzocht de inzameling' van deze goederen in het gehele land tot nader order thans stop te zetten, opdat een eerste overzicht kan worden ver kregen van datgene wat ontvangen is. Wat reeds tot nu toe ingezameld is. zal nog gaarne door de intendanae van het Ned. Roode Kruis in ontvangst worden genomen. We! is er nog grote behoefte aan dekens overig beddegoed en matrassen, die alle gestuurd kunnen worden naar de in tendance van het hoofdbestuur van het N.R.K., Fluwelen Burgwal 19. Den Haag. Het Roode Kruis moge van deze ge legenheid gebruik maken vast een eer ste woord van warme dank te uiten voor de opofferingsgezindheid van het Ne derlandse volk. Oude Tonge en Stavenisse zwaar getroffen Om 13.59 uur hedenmiddag was het officiële dodencijfer gestegen tot het ontstellende aantal van 1223. De gemeenten Oude Tonge en Nieuwe Tonge, van waar tot op heden 60 doden waren gemeld in totaal, hebben nu resp. 240 en 75 doden te betreuren. Met Stavenisse, waar ruim 200 doden zullen zijn, betreft het hier de zwaarst door de ramp getroffen gebieden. Bij de hulpverleningswerkzaamheden kwam een militair om het leven. Geen telefoonverbinding met: Achthuizen, Alblasserdam, Anna Jaco- ba Polder, Brouwershaven, Bruinisse. Burgh Haamstede. Colijnsplaat, Dreischor, Drogendijk, Duivendijke, Dirksland, El- lemeet, Ellewoutsdijk, 's-Gravendeel, Hank, Heiningen (N.-Br.), Herkingen, Hoge Zwaluwe, Kamperland, Kats, Kerk- werve, Kinderdijk, Kortgene, Lage Zwa luwe, Langeweg, Maasdam, Moerdy'k, Nieuwerkerfc (Zeeland), Nieuwe Tonge, Nieuw Vossemeer, Noordgouwe, Noord- welle, Numansdorp, Nieuw Lekkerland, Nieuwenhoorn, Nieuwendijk, Ooltgens plaat, Oosterland, Oud-Alblas, Ouddorp, Oude Tonge, Ouwerkerk, St. Philipsland, Puttershoek. Poortugal, Renesse, Rilland, Scharendijke, Schudde beurs (Schouwen en Duiveland), Serooskerke( idem), Sir- jansland, Stad aan het Haringvliet, Sta venisse, Stellendam, Strijen, Tiengeme ten, Waarde, Welberg, Willemstad, Wis- sekerke. Wolphaartsdyk, Zonnemaire. In Kruiningen zyn alleen de burge meester en het postkantoor bereikbaar. In Middelharnis alleen de burgemeester. Huldiging burgemeester van Wassenaar uitgesteld Naar wy vernemen is de huldiging van burgemeester Van Wijnbergen, die Za terdag zou plaats hebben, tot nader order uitgesteld. Daar de burgemeester in die tussentijd nog met verlof gaat, wordt verwacht, dat de huldiging niet eerder daa Maart zal plaats hebben. HARDE WIND Veranderlijke bewolking met JL enkele regen-, hagel- sneeuwbuien. Matige tot krachtige en in de kustprovincies tijde lijk harde wind, aanvankelijk Noord- Westelijk, later ruimend naar Noord tot Noord-Oost. Minder koud 's nachts. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Geldig tot morgenavond). Donderdag. Zon op 8.15, onder 17.35. Maan (V.M.) onder 9.48. Hoog water Scheveningen. Donder dag 5 Febr. 6.43 v.m. en 7.35 n.m. Temperaturen. Min. (hedennacht) 2.4 C. Max. (hedenmiddag) +3.9 C. HET WEER IN EUROPA Rapporten van hedenmorgen 7 uur Namen der steden Bewolk. toestand Wind- snelh. in m. p sec Max. T. gist. en varan. Oslo licht bew. NO 2 -4 -4 S -ockholm sneeuw Z 7 -4 -4 Kopenh, sneeuw ZW 8 -2 -0 Londen zw. bew. windstil 4 0 A'dam zw. bew. ZW 5 2 0 Brussel geh. bew. NNW 1 1 -4 Parijs geh. bew! -\" 2 4 1 Nice on bew. NNW 4 14 2 Warschau nevel N.VW 2 -2 -10 Zürich nevel NNW 1 3 -2 sneeuw NW 5 1 -1 Berlijn sneeuw N 4 3 - Frankfort sneeuw NNO i 3 - München sneeuw W 0 -

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1