SMAHTifö COLLECTE Zo werden 1500 slachtoffers uit Middelharnis gered Hulp bij bestrijding van ramp wordt gecoördineerd Voor alle evacuatie-kwesties naar Kerkplein 3 Noodkreten van Schouwen: binnendijk bezweken Scheveningse vissers redden tweeduizend mensen DONDERDAG 5 FEDUtlAKI VOOR RE VOORGEBIEDEN mEUWE HAAGSCHE COURANT 7 WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953 Dooi de gevaarlijke wateren Studenten en Rode Kruis-mannen werken samen met de Marine Maandagmiddag op de rede van middelharnis. twee Spidoboten naderen het haventje om evacué's te halen, geleid door de sleepboot Amstel van Piet Smit. De drie uur varen zijn rustig verlopen, drie uur, die voor de redders bijzonder lang duurden, vooral toen de Amstel bij Oud-Beijerland besloot de dag af te wachten omdat het varen in deze wateren zo gevaarlijk is. Na de woelige Haringvliet koersen de schoenen. Een vindingsrijke matroos drie kapiteins de door de ebstroom ge- spijkert jutezakken op de plank en w gaat het voort. De Leldse studenten, die zijn meege komen, maken zich nuttig. Ze dragen oude mensen uit het dorp, kinderen koffers. In korte tijd hebben ze de evacuatie voltooid van de „makkelijke" Westkant van het dorp. Een student, staande op een dijkje, neemt kinderen aan uit een dakvenster. Twee anderen overreden een jonge vrouw met een baby van vier maanden, d,ie niet van haar man vandaan wilde, toch mee te gaan, Op de zolder van een huis, waarin in de benedenkamers de old-flnish meubelen ronddreven, slagen zij er echter niet in om drie biddende vrouwen mee te krijgen. Toen de studenten spraken, keken de boerinnen hen zwijgend aan en hervatten haar gebed; hel was op straat hoorbaar. Een groep studenten trekt er op uit. samen met mensen van het Rode Kruis, om drie kilometer verderop een man met een gebroken arm te halen. Ondertussen stroomt de Nassau- plnat vol. kinderen en ouden van da gen in het warme vooronder, de ande ren achterop, de studenten en Rode Kruismensen zullen op de terugweg op de bovendekken plaats nemen, Mei. zeshonderd evacué's aan boord maakt de Nassauuplaat los. Er volgt uitdeling van brood, wat velen niet kunnen eten, drinkwater dat allen namen en verdun de gecondenseerde melk voor de babies. Over de rede van Middelharnis waait de Koninklijke standaard. Hare Majes teit ls zich persoonlijk op de hoogte komen stellen van de toestand aldaar. Ill eon inderhaast gerequireerde, toeval lig aanwezige auto wordt de Koningin naar het dorp gebracht over een smalle dijk; een niet geheel ongevaarlijke on derneming. Een paar honderd meter I verder zit de auto al vast. Hare Majes teit stapt even uit, de auto wordt uit de modder geduwd en de reis gaat verder. De toestand in Middelharnis zelf is redelijk; het dorp ligt nogal hoog cn op de bovenverdiepingen is men vrij veilig. Zieken, kinderen en ouden van dagen i worden aan boord gebracht van de tweede Spido. I Dan, in de middag, gaan we terug om boerderijen af te zoeken. We zijn vroeg genoeg om voor de duisternis door de gevaarlijke wateren te komen. De toestand in de ruimen ls goed. De dokters verzorgen enkele patiënten. Met 1500 evacué's gaan we op Rotter dam aan het vrijwel geheel over- stroomdo eiland achter ons latend Het llaatst wat wij zien van Goeree-Over- flakkee is het portret van een glimlach ende oude man met witte snorren, dat midden in de Haringvliet drijft. vaarlijke haveningang binnen De tw doktoren en de marinecommandant over leggen met de burgemeester. De schaarse berichten die de burgemeester heeft wij zen er op. dat Den Bommel onmiddellijk hulp nodig heeft. De voorraad dekens en brood wordt verdeeld en de Nassauplaat vertrekt weer, voorafgegaan door de trouwe Am stel. Den Bommel blijkt voor de redders een probleem te zijn. Het kleine ha ventje en de daarop uitkomende straat jes vormen een door het lage tij ver oorzaakte stroomversnelling, die het dorp middendoor snijdt. Met een waterval van een meter hoog stort het wegstromende polderwater zich in het haventje, dat nog nooit zo'n wilde beroering gekend heeft De meegekomen elf matrozen trekken er met hun zes rubberboten op uit en gaan een gevaarlijk spel spelen met liet water. De enige goede aanlegplaats voor de Nassauplaat is de Westelijke oever en daar ligt helaas het kleinste deel van het dorp. De marine maakt een loopplank Uit ronddrijvend hout en de eerste burger ikonit aan boord: een vrouw van vijf en veertig jqar, de sporen van tranen' op het gezicht. Even heeft^ze gewankeld midden op de plank en dat is voor de volgende aanleiding om niet te durven. Ook als een matroos aan land gaat, een vlaggestok vasthoudt, die aan de andere kent op het schip gesteund wordt door de marine-bootsman, durft ze niet. zijn handen genoeg om haar te helpen Zo gaat het ene tiental na het andere aan boord, maar dan wordt de plank te glad door de vette Gocreese klei aan de Zeven geëvacueerden werden moeder In de Rotterdamse ziekenhuizen hebben reeds zeven geëvacueerde vrouwen het leven geschonken aan een nieuwe wereldburger. Van de mensen die in Rotterdam verblijven, wordt ten behoeve van de gemeente-administratie een zgn, emigratiekaart gereedgemaakt. ■■■Grens van het rampgebied Veerdienst weer in bedrijf Evacuaties -f-9 Hulp door vliegfuigen Geïsoleerd gebied Onder leiding van minister Beel Commissie „Watersnood 1953" gesticht ONDER voorzitterschap van de minister van Binnenlandse Zaken is de coördinatiecommissie „Watersnood 1953" gesticht. Deze commissie heeft tot taak het verzekeren van de nodige coördinatie in de leiding bij de be strijding van de ramp en bij de latere verzorging van de getroffenen. Besloten is dat in de provincie de- commissaris der Koningin bij de on middellijke bestrijding van de ramp de opperste leiding heeft. twee subcommissies gevormd; een onder leiding van de minister van Maatschap- Buitenlandse hulp en deelneming In aansluiting aan hetgeen we reeds meldden over de hulp uit het buiten land, kan nog worden medegedeeld, dat Wenen een half milliogn schilling heeft beschikbaar gesteld. Nice heeft 500.000 francs uitgetrokken cn zond. na een in zameling. een vliegtuig met 1000 warme kleren en dekens. Cannes schonk een be drag van 1 millioen francs en neemt 100 Ned, kinderen op. Drie vliegtuigen ver trokken vandaag uit Oslo met rubber boten, lakens en dekens. Bewijzen van deelneming werden nog ontvangen van de Griekse minister-president, de minis ter van Buitenl. Zaken van Uruguay cn het gemeentebestuur van East-London in Zuid-Afrika, Geen voedselgebrek meer op Noord-Beveland Naar men ons meedcelt is de voedsel voorziening in Kats. Colijnsplaat. Wisse- kerke en Kamperland, alle op Noord- Beveland. gewaarborgd met behulp van vliegtuigen In Kats en Colijnsplaat is alles droog en er zijn in deze beide plaat sen geen slachtoffers. In gevallen, waarin meer provincies betrokken zijn, of de commissaris der Koningin door gebrek aan verbindingen geen overzicht heef. berus: de leiding bij de minister van Binnenlandse Zaken. Dit betreft uitsluitend de vaststelling van wat gedaan moet worden en in welke volgorde. Hoe dit gedaan wordt, dient le worden overgelaten aan instanties, die daarvoor in de eerste plaats zijn aange- Zn zal de directeur-generaal van het verkeer via de verkeersinspeeties hel wegvervoer en via de bevrachtingscom missarissen het watervervoer regelen. Hetzelfde geldt voor militaire bijstand (Nederlandse territoriale bevelhebber!, evacuatie (centrale evacuatie-commissie!, levering van goederen (Rode Kruis!, voedselvoorziening (directeur-generaal van de voedselvoorziening!. De water kering blijft een zaak van de rijkswater staat Evacuaties, waartoe door de commis saris der Koningin of de minister van Binnenlandse Zaken wordt besloten, wor den geregeld door de provinciale evacua- tiecommissai'issen en de centrale evacua- tiecommissie. Zijn de geëvacueerden een maal ondergebracht in de definitieve vluchtoorden, dan is de verdere verzor ging zaak van het ministerie van Maat schappelijk Werk. met inschakeling van de provinciale opbouworganen. Er zijn pel ijk Werk, de andere onder leiding de minister van Financiën, om de gelde lijke uitkering aan de betrokkenen en de financiering van de geleden schade te regelen. Bepaald is voorts, dat. het bijeenbren gen van de bijeengezamelde goederen be rust bij het Rode Kruis en de centrale inzameling van gelden bij het Nationaal Rampenfonds. De besteding van de goe- Luthtbrng met het noodgebied BELGIË deren en gelden zal in overeenstemming met de regering worden vastgesteld. In deze commissie hebben zitting de secretarissen-generaal van Financiën, Maatschappelijk Werk en Algenmene Za ken, de directeur-generaal van het Ver keer, de Nederlandse territoriale bevel hebber en de plaatsvervangende direc teur-generaal van de voedselvoorziening. Centrale gemeentelijke regeling met burgemeester aan het hoold Er is thans één centraal contactpunt voor alle bemoeiingen van de gemeen te met watersnood- cn evacuatiekwesties gevormd, bestaande uit de burge meester, de wethouder van Sociale Zaken en het hoofd van de Plaatselijke Evacuatiedienst, dr. ir. F. Bakker Schut. Dit contactpunt is gevestigd bij de afdeling Sociale Zaken van de ge meentesecretarie, Kerkplein 3 en is dag en nacht bereikbaar onder telefoonnummer 115953. Van morgen af kan men aan het Bevolkingsregister, Goudenregenstraat 36, inlichtingen betreffende de in Den Haag geplaatste évacué's verkrijgen. evacué's kan opnemen, liefst tussen 9 en 5 uur. Deze aanmeld in gspost is georga niseerd in samenwerking met de Geref. Van de zijde van de Hervormde Ge meente te dezer slede ontvangen wij be richt dat in verband met de evacuatie gezorgd zal worden da', in een groot aan tal gezinnen ruimte en gelegenheid is tot ontvangst en opname van evacué's. Zij die alsnog ruimte beschikbaar kunnen stellen, kunnen dit aan onderstaande adressen opgeven: Bureau Kerk, Gezinszorg, Beeklaan 389, Tel. 394142: Bur. Jeugd kerke werk, Alexanderstr. 13. Tel. 112953; Bur. S:ads- kerkewerk, de Riemerstr 6. Tel. 395577; Kerk. Bur. „Duinzie'nlkerk". v. Hogcn- houckl. 89 Tel. 721502—721432—775001; Malakkakapel, Malakkastraat 1. Tel. 558212; Goede Vrijdag kapel. C. Houtman- straat. 5. Tel. 772268; Wijkgebomv Bethel. Th. Schwenckestr. 30. Tel.332561; Wiik- gebouw Salvatori. Nunspee'.laan 54. Tel. 391304; Kerk. Bur. Oranjekerk, Goever- neurplein 14, Tel. 118122. Op het kerkelijk bureau der N'ed. Herv. gemeente te Scheveningen, Helmstraat 23. telef. 550895. kan men opgeven of men OMVANG VAN DE RAMP Dodende „suikerklontjes" De chef van het bureau kinderpolitie' te' Amsterdam vestigt er de aandacht op. dat uit een fotografisch atelier aan de O Z. Voorburgwal, vermoedelijk door kinderen, een hoeveelheid sulfocyaniue is weggenomen. Deze stof lijkt sterk op geklonterde suiker en het is daarom niet uitgesloten, dal de kinderen het als zodanig willen gebruiken. Sulfocyanide is echter zwaar vergiftig. De ouders wordt grote oplettendheid aangeijiden Evacuatie op grote schaal nodig Minstens vijftienhonderd mensen huizen nog op zolders DRINGENDE NOODKRETEN werden gisteravond opgevangen van Oos- tcrland en Bruinisse op Schouwen-Duiveland, waar de binnendijk was bezweken. Het water ondermijnde de hulzen, terwijl de bewoners een toevlucht hadden gezocht op de daken. Ongeveer 1500 mensen zouden in deze omgeving op zolders huizen. Alleen lichte roéivletten kunnen deze gebieden bereiken. Inmiddels moet de evacuatie reeds zijn begonnen. On middellijk nadat de noodseinen waren opgevangen, stegen op Woensdrecht helicoptères op. Vissersschepen zouden voor drinkwater zorgen. Zierlkzee, op hef zelfde ilar.d, ts thans veilig. Het is vsn voorraden voorzien. Vele hulzen zijn weer bewoont aar. Groot is het leed op het eiland Tholen. In Stavenisse, waar, zoals we reeds Veel dankbaarheid voor roeiers, maar ookstenen Op een boerderij, waar de (Van een onzer verslaggevers) De Scheveningse vissers, die, uitgerust met 19 sloepen, hulp hebben verleend aan de inwoners van Ahbenbroek, Ouden hoorn en Zuidland, hebben hun taak vol bracht. Zij zijn gisteravond laat in Sche veningen teruggekeerd en zouden van middag weer met. nieuwe instructies op weg gaan. Zij hebben in de afgelopen dagen naar schatting van de burgemees ters ruim 2000 mensen uit het verdron ken gebied rondom deze gemeenten op het eiland Putten gored. Deze mensen zijn overgebracht naar Rotterdam. Er verblijft nog slechts con klein aantal mensen ln Ahbenbroek Zuidland. Do vissers hebben gedurende het laatste dool van hun verblijf in de polder, toen de bevolking al geëvacueerd was, honderden stuks vee gered. Enige schippers vortelden, hoe zij Bloepen vol varkens, paarden en koeien naar veiliger plaatsen overbrachten. Het vee werd direct ln warme stallen ondergebracht. De mannen moesten de koppen van de op sleeptouw genomen koeien boven water houden. Maar zij zijn wel wat ge wend. Zo ondervonden ze bij hun red dingsacties hier en daar weerstand de boerenbevolking, die lang niet altijd bereid waren hun hoeven te verlaten, ook al stond het water bun tot de lippen. be woners hun heil op het dak hadden gezocht, werden de Scheveningers met dakpannen bekogeld en „be groet" met de woorden „Hé, komen jullie stelen?",De vissers troos ten zich met de gedachte, dat elders in het verdronken gebied de dank baarheid zeer groot is geweest. Over de verzorging door het Rode Kruis zijn de roeiers host te sproken: er was volop eten en warme, droge kleding. De reddingsploeg verloor 4 sloepen. Acht Scheveningse roeiers zijn thans inge schakeld bij het reddingswerk op het eiland Tholen. Gisteravond om 11 uur gelukte het aan studenten en andere vrijwilligers Haasdilk, de Slapersdyk van de polder van Ahbenbroek ten Noordwesten van Zuidland te dichten. Deze afsluiting ls zeer belangrijk. Ook is een dijk tussen Zuidland en Ahbenbroek gedicht. Op en achter eerstgenoemde dijk bevinden zich vele boerderijen, waaruit ruim 100 koeien konden worden gered. De centra van Zuidland en Ahbenbroek zijn watervrij. meldden, het garytsl doden op minstens 200 wordt geschat, zijn reeds 175 omge- komenen geborgen De Westelijke punt net eiland is overstroomd en geheel geëvacueerd. De inwoners van Scherpe- nisse zijn, dank zij goed werk van dijk- ploegen, ontsnaot aan het overstromings gevaar. De Westkerkse dijk kon behou den blijven. Er zijn in Scherpenisse hon derden evacué's opgenomen, voorname lijk uit Poortvliet en verder uit St Maar tensdijk en Stavenisse. Uit liet dorp St Annaland loopt het water thans weg. St Philipsland is gehee'. overspoeld. M'litairen zoeken naar geïsoleerde be- Velen zijn reeds in veiligheid gebracht, maar over het lot van 400 ls nog niets bekend. Van Noord-Beveland is de Zuidelijke helft ondergelopen. Op Zuid-Beveland is de toestand, behalve in het Oosten, zo goed als bestendigd. Yerseke doet dienst als opvangcentrum. In Wolphaertsdijk zijn negen doden gevallen. Het zijn G. I-Ieljnsdijk en echtgenote, de weduwe Hoek-van Dljke, Verschure en Vsn Dnmmc; Maria Van Dsmme, de dochter van de laatste; de zes maanden oude baby van F. Giezen en voorts twee be jaarde mannen, D. Schipper en G. Tram- per. Te Ellewoutsdijk op Zuid-Beveland wordt een echtpaar vermist, in Waarde de 30-j. J. Wisse. Op Walcheren en in Zeeuwsch-Vlaan doren is men de toestand thans meester. In het drooggevallen Vllssingen is nog geen gas cn waterleiding, maar wel eleotrisch licht. Tentoonstelling voor de noodgebieden De Kunstenaarsorganisaties „Haagsche Kunstkring" en Pulchri Studio" hebben het initiatief genomen van 7 tot 13 Fe bruari een tentoonstelling te organi seren in Pulchri Studio ten bate van de noodgebieden. Iedere kunstenaar zendt minstens één werk in. dat hü voor dit doel wenst af te slaan. kerken De Geref. kerk van Den Haag-West verzoekt ons mee te delen, dat zij alle adressen, tot dusver opgegeven aan het Kerkelijk Bureau, Loosduinsekade. heeft doorgegeven aan Kerkplein 3. De opge haalde goederen zijn afgeleverd. Aan de Loosd. kade wordt niet meer ingenomen. De nadruk wordt erop gevestigd, dat degenen, die zich aanmelden of aange meld hebben aan bovenstaande adressen, zich niet opnieuw moeten opgeven aan Kerkplein 3. Hulp met 25 punters uif Giethoorn Vannacht om 1 uur is een omgebouwd landingsvaartuig va nWm H. Mueller en Co uit Rotterdam naar Bruinisse ver trokken. Aan boord zijn ingeladen 25 ounters uit Giethoorn, die met mensen uit deze plaats in Rotterdam aankwa men De punters zijn /an aanhang- i-otoren voorzien en behalve met de mensen uit Giethoorn, worden ze met marinepersoneel bemand. Coördinatie hulpverlening De commandant Zeemacht Nederland heeft zich hedenmorgen met zijn staf vervoegd bij de Nederlandse territoriale bevelhebber en diens staf, teneinde de coördinatie en samenwerking te ver sterken Vooi de slachtoHers Eén vacantiedag van de landbouwers De Stichting voor de Landbouw heeft zich naar aanleiding van de oproep van de Stichting van de Arbeid gerealiseerd, dat het verrichten van overwerk ten bate bate van het Rampenfonds in de land bouw in deze tijd niet mogelijk is. De gedachten gaan uit naar een oproep tot het ter beschiking stellen van de waarde van één vacantiedag voor de vaste arbei ders en van enige vacantiebonnen ter waarde van één dag loon voor de losse arbeiders. Deze maatregel wordt nader uitgewerkt. 10 10 Speciale postzegel ten bate van de slachtoHers Ten behoeve van de gelroffenen zal P.T.T. op zeer korte termijn een speciale wa;ersnood-pos:zegel uitgeven in de frankeer-waarde van 10 cent met een toeslag even eens van 10 cent. De opbrengst van de toeslag komt. geheel ten goede van de slachtoffers. Omtrent het tijdstip waarop deze zegels, die nog gedrukt moeten worden, verkrijg baar zullen zijn, volgt nader be richt. Soekamo betuigt zijn deelneming President Soekarno heeft volgens Aneta Dinsdag te Makassar zijn leedwezen over de ramp in Nederland uitgesproken De ramp in West-Europa heeft mij zeer diep getroffen, zeide hij. Ik gevoel de ellende van de getroffenen zeer goed en betuig mij» deelneming ln hun leed. Ik hoop, dat met vereende krachten hun ellende kan worden verzacht. By de gevoelens van leed en smart kent het Indonesische volk geen politieke geschillen. Wy zijn j allen kinderen Gods, reide de president. Wagenberg nog onbewoond Terugkeer wegens het weer afgelast De bewoners van Wagenberg in de Noordbrabantse gemeen :e Terheijden werden opgeroepen vanmorgen naar hun woningen terug te keren, daar de wonin gen in de Dorpsstraat reeds vrij van wa ter waren. Later werd echter medege deeld, dat de terugkeer wegens de on gunstige weerberich'.en was afgelast. Een kind van twee jaar is in Wagen berg omgekomen. Rond Ossendrecht staan verscheidene polders onder water. Maandag bezweek nog de dijk van de v. d. Duinspolder. Alle bewoners van de boerderijen zijn gered. Burgers en militairen treffen be veiligingsmaatregelen met zandzakken, in de grote nieuwe kazerne aan de weg Putte—Antwerpen zijn meer dan duizend evacué's ondergebracht. Volkswagen-ambulance aangeboden De Volkswasenfabrieken hebben aan de Ned. regering een volkswagen-ambu lance aangeboden, welke morgenochtend om 11 uur door minister Drees zal wor den aanvaard. Na de overdracht wordt de ambulance onmiddellijk in de noodge bieden Ingezet. Inlichtingen over evacué's De Rijksinspectie Bevolkingsregister. Herengracht 23, Den Haag. waar de cen trale registratie van evacué's is geves tigd, verstrekt mondeling inlichtingen over evacué's in alle steden van Neder land.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4