Een ontstellend relaas van Goeree, waar 23 huizen tegelijk wegspoelden Tientallen verkleumden vielen na een dagenlange strijd in het water Kanselafkondiging in kerken Reeds drie millioen bijeen voor Rampenfonds Uit alle delen der wereld stroomt hulp binnen Koningin ooggetuige bij gevecht met het water Mobilofoons en amateurzenders vervangen telefoon 2 WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953 De nood in Zuid-Holland (Van een onzer verslaggevers) HOE ERG HET OP FLAKKEE IS, vernamen wij uit de mond van ga ragehouder P. Pulleman uit Oude Tonge. Met een baard van drie dagen scharrelt hij rond op het Gemeentehuis van Dinteloord, op zoek naar nieuws over zijn vermiste zoon. „Zondagmorgen heel vroeg reed ik met een paar brandweerlieden per auto rond om de boeren te waarschuwen. Plotseling gleed de dijk vijf meter weg en kwamen we met auto en al in de sloot terecht. Ik zag, hoe het water een blok van 23 gemeentewoningen in één keer wegvaagde. Er zaten 47 mensen in. We hebben er vanmorgen een paar van teruggevonden, dood. Dan vertelt hij, hoe een helicoptère van i Ontstellend is het leed ook op Voorne de Kon. Marine een aantal mensen van I Putten. In Zuidland zijn waarschijnlijk de daken heeft gered en op de dijk heeft i twintig slachtoffers te betreuren. Onder neergezet. Het water is nu gezakt van hen zou zich wethouder Wolters met zes drie meter tot een meter zestig. Aan kinderen bevinden. Op wonderbaarlijke drinkwater hebben de 2600 mensen, diewijze is een meisje door het water een Drie omroepen werken tezamen A.V.R.O. hield een slag om de arm Door de N.C.R.C. en de V.A.R.A. is maandagmiddag bij het binnenkomen van een overstelpend aantal nood- berichten en bij de regeringsvoorlich-1 tingsdienstt het besluit genomen dit alles te coördineren en van 19 uur af Dinsdagavond over beide zenders als een programma tot stand te brengen. Dit alles om verwarring te voor-1 komen. Dinsdagmorgen verwachtte de RVD dat KR en AVRO ditzelfde zouden doen, maar de Avro had bezwaren in. haar programma berichten op te nemen, I die zij tevoren niet kende. Zij stelde zich op het standpunt dat alleen de re gering mededelingen kon doen en daar- •oor zo nodig zendtijd kon vorderen. Dit nog in Oude Tonge zitten, groot gebrek, reeds ontruimd huis binnengespeeld, Het;verschlI van mening tussen de Avro en maar voedsel is er genoeg. kon later worden gered. Van het dorp j de RVD heeït voorlopig tot gevolg ge- Men weet. hoe tientallen verkleumde; staan nog slechts honderd woningen min ^ad da, aj]e berichten naar de RVD stakkerds op Flakkee na dagenlangeof meer droog De mensen, die zich in de strijd in het ijskoude water getuimeld en I kom van het dorp m veiligheid konden verdronken zijn Men weet ook. dat de; steiler., zijn met bussen van de RE.T. af. overigen snel geholpen moeten worden,j gevoerd. willen zij er het leven van af brengen, j in Oudenhoorn is 95 pet van de bevol- „Tot vanmiddag 5 uur zijn ruim 3200|king geëvacueerd De rest verzorgt zo mensen in veiligheid gebracht, de ande-igoed en zo kwaad als het gaat het vee. ren hopen wij morgen te bereiken". I dat is ondergebracht in stallen, die nog Midden in het dorp Bommel, aan de niet geheel zijn ondergelonen Te Heen- Noordkust van Flakkee. is gisteren in vliet is de helft van de bevolking uit de het verlengde van de haven de dijk door-1 huizen verdreven. Allen vonden onder gebroken Het water stroomt met grotedak bij dorpsgenoten Er verdronk alleen kracht door het gat van 35 bij 5 meter -,vat kleinvee In Abbenbroek is de kom De burgemeester heeft verzocht om toe- zending van ongeveer vijftig man genie troepen voorzien van zinkstukken. Per radio werd hem echter meegedeeld, dat het grote materiaal nie» kon worden ver zonden. Melissant. eveneens op Goeree-Over- flakkee. was gisteren niet overstroomd, maar wel het omliggende land. Universiteiten en de watersnood Verschillende universiteiten en hoge scholen hebben colleges en practica stil gezet deze week om de studenten in de gelegenheid te stellen mee te werken aan de huLoverleningsactie. Berichten hiervan kwamen binner. van de Vrije Universiteit, de Gem. Universiteit van Adam, de Kath. Econ. Hogeschool te Tilburg (met uitzondering van de col leges voor accountancy) Roof in verlaten huizen Twee plunderaars gearresteerd De politie te Abbenbroek (Voorne- Putten) heeft gisteren twee personen gearresteerd, die zich schuldig heb ben gemaakt aan diefstal van goede ren uit de verlaten huizen in het ver dronken gebied. Bijna alle bewoners van Tiengemeten zijn naar elders vertrokken. Twee man nen worden vermist. De beschuit- en bar.ketfabriek van A. Hooimeyer en Zonen N.V. te Barendrecht staat l'r meter onder water. Acht andere fabrieken zullen de productie over nemen. 'orden gezonden, de Avro daar geen verantwoordelijkheid voor draagt en dat de regeringscommissaris zijn bemidde ling heeft verleend om de Avro er toe te bewegen op tijdstippen die de RVD gun stig voorkomen, zendtijd ter beschikking te stellen. Dinsdag zijn tussen de vijf omroepverenigingen besprekingen ge voerd om zendtijd ter beschikking te stellen van het Rampenfonds. Alle om roepverenigingen gingen hiermede ac- coord, alleen de Avro hield een slag om de arm, aangezien zij voornemens was het programma „De hond in de pot" om te schakelen naar het Rampenfonds. Langdurige besprekingen hebben er niet toe geleid de Avro van dit standpunt af te brengen. Gezien de ervaringen die de andere omroepverenigingen hebben gehad, hebben KRO. NCRV en VARA besloten hun reportages als gezamenlijk programma van deze drie omroepver enigingen te brengen. In overleg met de R.K. Kerk, de Geref. Kerken in Nederland, de Chr. Geref. Kerken, de Remonstrantse Broederschap, de Evang. Luth. Kerk, de Oud-Kath. Kerk en de Alg. Doopsgezinde Sociëteit heeft de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk aan de kerkeraden en gemeenten voor Zondag 8 Februari a.s. een kanselafkondiging doen toekomen, waarin zij oproept tot bijzondere verootmoediging, tot gebed en tot offer. Deze boodschap luidt: „Zwaar is ons gehele volk getroffen door de watersnood, die al onze heugenis overtreft. Verheugend is de spontane en overvloedige bereidwilligheid om te helpen, die allerwegen is betoond. Diepe rouw vervult ons bij de gewelddadige dood van zovelen, met deernis gedenken wij allen, die huis en have verloren hebben en die hun vee In de golven zagen omkomen. De omvang van deze nationale ramp is nog ternauwernood te overzien. Laten wij ons verootmoedigen voor de Here, onze God. O land, land, land, hoor des Heren woord. Ook in de weg uwer gerichten, o God hebben wij U gezocht. Laten wij onze schulden belijden en bidden om genade en ver geving. In onze voorbede hebben wij allen te gedenken, die door deze rampspoed lichamelijk, materieel of geestelijk in nood ver keren. Laten wij met onze offers de nationale inzameling versterken. Nog zeer veel zal in de volgende tijd van regering en volk, van Kerk en gemeenten, van ieder persoonlijk worden gevraagd om in de nood van mensen en landstreken te voorzien. De Here in de hoogte is geweldiger dan het bruisen van grote wateren, dan de geweldige baren der zee". (Psalm 93). Vele giften van honderdduizend gulden en meer DE HULP die in geld en goederen aan het Nationaal Rampenfonds wordt aangeboden overtreft elke verwachting en geeft een duidelijk beeld van de eensgezindheid van ons volk. Gisteravond kon worden aangenomen dat in totaal reeds een bedrag van ruim f 3 millioen gulden was binnen gekomen. In de kantoren van het fonds worden de telegrafisch, schriftelijk en telefonisch ontvangen toezeggingen nauwkeurig geadministreerd. personeel zal een gelijk bedrag opbren gen). De Sparcentrale zendt een schip met honderd ton levensmiddelen van Rot- Voorburg zal getroffen gemeente adopteren Presentiegelden van de raad voor Rampenfonds De gemeenteraad van Voorburg ii gisteravond in spoedvergadering bijeen gekomen in verband met de hulpver lening aan de slachtoffers van de waters nood. De burgemeester, dr J. W. Note- boom, memoreerde de rampzalige over stromingen en gaf een kort overzicht van de activiteiten, die reeds van de eerste dag af zijn verricht, zowel door de ge meente, het Rode Kruis, de Burgerhulp dienst en de plaatselijke federatie van Vrouwenorganisaties. Zo zijn Zondag auto's van de technische dienst uitgerust en gedirigeerd naar Lopikcrwaard en de Krlmpenerwaard. Onmiddellijk is begon nen met de voorbereidingen voor at kleding- en geldinzameling, de huisves ting van geëvacueerden, voor welk doel Huize „M.ddenburg" inmiddels reeds is ingericht als ontvangstcentrum. Het voor stel van B. en W. tot beschikbaarstelling van een voorlopig crediet ad f 10.000 voor de verzorging van de evaoué's werd z.h.st. aanvaard, terwijl voorts werd be sloten een, in overleg met de Ver. van Ned. Gemeenten, nader aan te wijzen gemeente in het rampgebied te adopte ren. Aanvankelijk lag het in het voor nemen de gemeente Stellendam te adopteren, maar dit is reeds geschied door Urk. De nestor van de raad, de heer Van der Sijde (V.V.D.) bracht namens de raad dank aan het college voor de getroffen maatregelen en zegde alle steun toe. Op spr.'s voorstel werd bovendien besloten het presentiegeld voor deze vergadering ter beschikking te stellen van het Ram penfonds. Geld, militairen, gereedschappen en voedsel zijn verzonden UIT ALLE DELEN VAN DE WERELD houdt de stroom van hulpverlening en sympathiebetuigingen aan en het is verheugend hoe andere landen met de nood van ons volk meeleven. Het Bureau voor Wederzijdse Veiligheid (M.S.A.) in Amerika heeft aan de Ned. regering te kennen gegeven, dat de Ver. Staten in principe welwillend zullen staan tegenover het gebruik van tegenwaardefondsen van de'vroegere Marshall-hulp ten behoeve van herstelwerkzaamheden in de getroffen gebieden van ons land. Do Wereldraad van Kerken tt^Genève heeft 6000 Zw. francs ter bedfhikking gesteld en de Church World Sendee te New York zond 2000 dollar. Majoor Ed ward Winsall, een der directeuren van het Internationale Rode Kruis. Is van Londen naar Den Haag vertrokken, om na te gaan op welke wijze Nederland het best geholpen kan worden. Rode Kruisverenigingen uit elf landen hebben 250.000 dollar beschikbaar gesteld voor hulp aan Engeland cn Nederland. Het Intern. Chr. Vakverbond deed een symbolische bijdrage toekomen, door zijn vreugde te betuigen met wat de aan gesloten Ned. organisaties reeds deden Amerika De Amerikaanse regering overweegt aan de Ned. regering een gedeelte van een fonds van 300 millioen dollar, dat Extra-beloning van rechercheurs naar Rampenfonds Een aantal rechercheurs bij de Haagse politie kreeg gisteren een beloning, die zoals gebruikelijk is, wordt toegekend wegens bijzondere activiteit. Eenparig besloot men dit bedrag ter beschikking te stellen van het Rampenfonds storing van Ned. radio-amateurs te voor komen. Duitsland Vanmorgen zijn 10 motorboten met een grote boot van de Duitse rivierpolitie naar Nederland vertrokken. West-Duits- land heeft 100 beroepsredders met uit rusting naar Nederland verzonden. Keu len, Dusseldorf. Duisburg en Homberg hebben, in het bijzonder Rotterdam, daadwerkelijke hulp toegezegd. Dort mund gaf 10.000 D.M. en in Hamburg is bij de Ned. Bank een „Sonderkonto" geopend voor bijdragen. De Wes'Jber- lijnse artsen vereniging heeft de hulp van Berlijnse dokters aangeboden. Een der grootste pharmaceutische fabrieken m Duitsland gaf medicamen ten (waarde 28.000 D.M.). Nederlanders in Duitsland organiseren een grote actie en de Evang. Kerk in het Rijnland gaf j 10.000 D.M. Duitsers willen Ned. k.nde- voor hulpverlening het bul.eul.nd herberBe„ en in Bona wH me„ een hstthmd was. lor hesrhikkine' te stellen centrale instantie in het leven roepen Groninger kustvaarder terecht De kapitein van de venmdste Gronin ger kustvaarder Brevo heeft zich van middag gemeld bij de gemeentesecretarie te Gorkum. Tijdens het noodweer heeft het 380 ton metende schip, dat op weg was van Bazel naar Antwerpen, lig plaats gekozen in Dinteloord. De kapi tein C. Breedveld j-r uit Groningen meldde, dat alles wel was aan boord. Derde slachtoffer van Texel gevonden Thans is de naam bekend gemaakt van een derde siaohtoffe-r van de ramp op Texel. Het is de 48-jarige land arbeider W. Dijker uit De Waal. Speciale reddingsploegen doorkruisen de ondergelopen polder te Eendracht, omdat er rog altijd drie personen vermist worden. Toestand bij Cadzand en Breskens Naar uit Cadzand (Z.-Vl.) wordt ver nomen, is men de toesta, - daar thans meester. Wei heeft zich in Cadzand veel dumafbraak voorgedaan. Het Gem. Zee bad is geheel vernield. Slachtoffers zijn er in Cadzand niet Ce betreuren. In Breskens is veel schade aangericht. Hotel Roest bij de haven is vrijwel weg gespoeld, De toestand is ook hier thans niet gevaarlijk meer. Ook in Hoofdplaat is men de toestand meester en het water trekt zich lang zaam terug. bestemd was, ter beschikking te stellen voor de leniging van de nood. De Nether lands-America Foundation te Washing ton heeft gevraagd welke hulp zij kan verlenen. Minstens vierduizend, man zul len deelnemen aan de Amerikaanse hulp verlening. allen van de Amerikaanse troepen in Duitsland. Afgelopen nacht zijn 300.000 zandzakken sn 20.000 schoppen in Den Bosch afge leverd en grote hoeveelheden drinkwa- ter zuiveringstablet ten en -poeders zijn Der vliegtuig aangekomen. Troepen van de Amerikaanse genie en vervoersafde- lingen zijn met grote snelheid onderweg, uitgerust met vrachtauto's, amphibie- oertuigen en vliegtuigen. Twee marine vaartuigen stomen dc Rijn af. Alle Ame rikaanse voedsel-supplies worden continu aaar Rotterdam vervoerd. De troepen staan onder commando van generaal- majoor Buurman van Vreeden, wiens staf is gevestigd fn de Julianakazeme te Den Haag. De 20 millioen kinderen, die lid zijn van de jongerenafdeling van het Amerikaanse Rode Krufs, hebben aange boden zo nodig 60.000 geschenkpakketten en 50 kisten met leermiddelen te sturen. Het. Amerikaanse Rode Kruis heeft zijn hulpbronnen ter beschikking van de over- stromings-slachtoffers in Europa gesteld. Te Antwerpen zijn reeds 1? Amerikaanse hefschroefvliegtuigen geland. Zeven trans portvliegtuigen van de Amerikaanse lucht macht en 15 verbindingsvliegtuigen zijn van Frankfort vertrokken naar Gilze- Rijen. Gisteren is een konvooi treilers met verbindingsspecialisten van de gealli eerde s'rijdkrachten in Midden-Europa naar het geteisterde gebied gezonden De bemanningen van twee Ameri kaanse torpedobootjagers schonken 1200 dollar (f4560). Een Amerikaan gaf bij zijn aankomst per K.L.M. op Schiphol aan een K.L.M.-employé een chèque met een zeer aanzienlijk bedrag. Het Ameri kaanse leger in Duitsland zond nog 9 helicopters, 7 piper-cubs en 4 transport vliegtuigen Engeland Het Britse Rijnleger heeft twee regi menten genie me; uitrusting aangeboden. De Britse luchtvaart-attaché in Den H-ag heeft ons land aangeboden medische groepen, samengesteld uit ongeveer 10 artsen, enige honderden manschappen, konvooien vrachtauto's en bulldozers. In Gil ze Rijen zijn vier Engelse helicopters geland en 500 man met genie-uitrusting en voorraden, alsmede een vloot van lan dingsvaartuigen zijn onderweg. In Lon den is door de Ned. verenigingen het „Rampencomité Londen'' opgericht onder voorzitterschap van de Ned. ambassadeur mr D. U. Stikker. Het Leger des Heils in Engeland neeft drie mobiele colonnes ter beschikking gesteld. Brits Columbia verdeelt 25.000 dollar tussen België en Nederland. Van de Britse Rijr.-flot'.telje kwamen 13 dan-1 dlngsvaartuigen. De Britse Radiovereni ging verzoch' amateurzenders niet uit te; zenden op 3680 en 3720 kilocycles om' om de Duitse hulo te coördineren. Mate rieel en technische hulp kwamen van de Duitse gas- en electriciteitsfabneken en de Westduitse Vakbond schonk 50.000 D.M. Frankrijk Frankrijk heeft naast twee compagnies ook spoorwegmaterieel gezonden. Bij de bevolking Ls een oproep gedaan voor kleren en geld voor de getroffen kin deren. De Franse genietroepen zijn uitgerust met 150 motorboten. Aan de Rivièra worden kampen ingericht voor 1000 Ned. kinderen en de Secours Catholique bood; plaats aan voor 3000 kinderen. Het Franse Rode Kruis zond een vrachtauto met dekens en het Leger des Heils 100 nieuwe costuums. Op de Jordaanbank te Parijs is 1 millioen francs ontvangen en de burgemeester van Chelles heeft plaats voor 320 kinderen. Canada Canada heeft gevraagd welke hulp men zal zenden. Inmiddels staan reeds 225 Canadese soldaten van de genie in West-Duitsland gereed om te vertrek ken. Nederlanders in Canada hebben een 3peciaal fonds opgericht en zamelen kle ren in De Canadese ambassadeur in Ne derland gaf een belangrijke gift. Het Canadese Rode Kruis heeft een voorraad bedden, kleding en materiaal. Drie Ned. kerken in Edmonton schon- Prinses Wilhelmina (in bestelauto) naar Zierikzee T T M. DE KONINGIN heeft ook gisteren de gehele dag'haar belangstelling Al getoond voor de geteisterde gebieden. Om negen uur verliet zij Soest- dijk, waarna zij van Soesterberg in een militair vliegtuig vertrok voor een vlucht boven het ondergelopen land. Op Gilze Rijen, waar het vliegtuig na die tocht 'landde, liet de Koningin zich vooflichten door verschillende autoriteiten, onder wie luitenant-generaal Aler. Zij verklaarde, bijzonder getroffen te zijn over het perfecte teamwerk van alle samenwerkende in stanties. België België zet zijn grenzen en huizen open voor de slachtoffers. Twee compagnieën van een Belgisch ïnfanterie-bataljon zijn werkzaam in Zeeuws Vlaanderen. De Ned. Kolonie te Brussel zond reeds veel kleding, beddegoed, levensmiddelen, schoenen en medicamenten. Andere landen Zuid-Afrika zendt goederen per KLM, Noorwegen stuurde een ton dekens, Indonesië is een hulpcomité opgericht, Oostenrijk stichtte een hulpfonds, in Denemarken willen dienstweigeraars ko men helpen enz. In dc Deense bioscopen staan collecte bussen en men geeft daar een speciale postzegel met opdruk uit voor Neder land. Luchtmacht en genie zonden 34 rubberboten. Noorwegen zond 500 paar kinderschoenen, 1000 rubberlaarzen en kleding. Israël zond 5000 kisten sinaas appelen en kleding, uit Spanje kwamen pakketten met geneesmiddelen, voedsel en kleding. Sicilië schenkt een trein lading zuidvruchten, de Paus stelde 30.000 beschikbaar. Deelneming Bewijzen van deelneming zijn door de Regering of de Koningin ontvangen van Koning Haakon van Noorwegen, de Groot-Hertogan van Luxemburg, de pre sident van Frankrijk, de gouverneur van Suriname, Koning Frederik van Denemarken, de Koning van Zweden, de opperbevelhebber van de Atl. Strijd krachten in Europa, gen. Ridgway, de president van Finland, de Paus. d< Zwitserse bondspresident, Koning Bou- dewijm van België, de Oostenrijkse kan- Ook te Sommelsdijk burgemeester vermist In Sommelsdijk bij Middelharms is de leiding van de hulpverlening thans m handen van de beroepssergeant Cornells van der Put. motor-ordonnans eerste klasse., werkzaam op de technische school van de luchtmacht op Deelen. De burgemeester van Sommelsdijk worat toevallig in Sommelsdijk vertoefde, wordt geassisteerd door vijf andere militairen, 200 studenten en een dokter. ken 1500 dollars. Ongeveer 300 Britse en Canadese militairen zijn met motor boten en amphibievoertuigen uit Duits land vertrokken. Zwitserland De Zwitserse hulpactie heeft in enkele uren tijds 450.000 francs opgebracht. Het Zwitserse Rode Kruis schonjk 500 de kens en de Zwitserse Bondsraad 100.000 francs. Het Zwitserse comité „Hulp aan Europa" 5000 francs. Gisteren bracht de KLM uit Bute! 1000 kg dekens en lin. '"EShi" f .'„ÏS nengoed. Italië Het Italiaanse Rode Kruis is bezig met het verzorgen van een eerste zending speciale goederen. De Italiaanse consul- generaal te A'dam heeft ook hulp aan geboden. De burgemeester van Milaan bood onderdak aan voor 100 Ned. kinde ren De Nederlander Slingelandt uit Milaan schonk 10 millioen lires (ƒ62.000). In Tirrennia kunnen 1200 evacué's komen. Vliegtuigen met dekens, kleren, marme lade en fruit zün vertrokken en de Ita liaanse president bood zijn persoonlijk vliegtuig aan voor vervoer. Zweden Het Zweedse Rode Kruis zond vijf ton kleding en grote hoeveelheden melkpoe der en kindervoedsel. Overwogen wordt kinderen voor verzorging naar Zweden te brengen. Verder komen dekens, baby- kleding, onderkieding (minstens 100 000 Zweedse kronen). Het ..Herinnerings fonds" van Graaf Bernadotte sohoiue 20.000 Zweedse kronen De Zweedse staalfabriek Sandvikens Jenverks zond 50.000 Zweedse kronen en de Zweedse regering stuurt 24 rub berboten en 25.000 dekens. Een organi satie voor hulp aan zuigelingen zond 500 öabÜAiiitzetten en het Leger des Heils te Stockholm 25 000 kronen. De Zweedse K^&ing en Prinses Sibylle schonken 3500 kronen. Antillen Op de Antillen zijn steuncomité's ge vormd en reeds is vandaar een bedrag van ongeveer ƒ180.000 beschikbaar ge steld. door particulieren en instellingen. Men hoopt 1 millioen bij elkaar te krijgen. Bonaire bracht ruim 1000 bij elkaar. In totaal is er reeds bijna 4 ton van de Antillen. Het Stormrampenfonds te Curagao zond een half millioen Ned. guldens. In het Nat Rampenfonds zullen als vertegenwoordigers van de regering op treden dr M J Prinsen, secretaris-gene raal van het ministerie van Binnenl. Za ken, en mr P Werner, secretaris-generaal van het ministerie van Maatsch. Werk. Zoals reeds gemeld zal Prins Bernhard als voorzitter optreden. Het personeel van de Rijksgebouwen dienst heeft. 3 pet. van het loon afgestaan en enkele b 1 oemibollenbedrijven te Sas- senheim brachten spontaan f 58.000 bijeen. De directeur van de Bijz. Strafgevangenis te Leeuwarden deelde mede, dat de ge wone gevangenen en politieke delinquen ten van een karig loon willen bijdragen aan het fonds. Er is een suggestie gedaan om een tien- depenningsactie te ontketenen, waarbij iedereen 10 pet van zijn inkomen zal af staan. Alle leden van de bankiersvereni gingen, de effectenhandel en de boeren leenbanken stellen gratis hun loketten ter beschikking voor het doen storten van bijdragen De Ned- Zachthoutbond heeft uit een fonds voor bijzondere doeleinden f 60 000 uitgetrokken en de bezoekers van de Rot terdamse Beurs gaven in totaal aan een collecte f 101.840Het personeel van de Ned. Spoorwegen heeft door opoffering van een dag betaald verlof f 300.000 bij eengebracht. waarbij de directie van de N.S eenzelfde bedrag heeft gevoegd. Uit Arnhem kwam. van bedrijven, instellin gen, organisaties en de gemeente meer dan twee ton. In vrijwel alle plaatsen van ons land zijn collectes gehouden. Het is uiteraard niet mogelijk alle opbrengst- cijfers te vermelden We geven slechts een indruk van de offervaardigheid. In Olst kwam f 31.320 bijeen, in Ede f 100.000, in Sneek f 50.000, in Nijmegen f 27.000 en kleding voor 5000 slachtoffers), in Rijswijk f 2500 (van de gemeente). Scheepvaart1 millioen De rederijen van de grote vaart stellen f 1 millioen beschikbaar. De Nederlanden van 1845 f 100.000 (inzameling onder het In gezelschap van de commissaris der Koningin, prof. de Quay bezocht de vor stin in Breda voorts het ontvangstcentrum voor evacué's in het gebouw der K.M.A, Daarna reisde de Koningin naar Fijnaart, waar zij getuige van kon zijn, hoe door gezamenlijke krachtsinspanning het dreigende gevaar, dat een aangren zende polder onder water zou lopen, ge keerd werd. Ook Halsteren, dat zwaar getroffen werd en de ontvanstcentra voor geëva cueerden in Bergen op Zoom werden be zocht en op weg naar Den Bosch haalde H M. de auto van de Franse ambassadeur in. Zij liet haar wagen stoppen en onder hield zich enige tijd met de heer Garnier. waarbij zij de ambassadeur haar harte lijke dank betuigde voor de hulp van de Franse genie. De terugtocht naar Soester berg werd weer met het militaire vlieg tuig gemaakt, dat daar om half negen gisteravond landde. „Dank, Prinses" H.K.H. Prinses Wilhelmina reed gister middag voorts met een bestelwagen Zie rikzee binnen. Zij was aan boord van een marechaussee-vaartuig via Kortgene op Noord Beveland naar deze plaats gereisd selier, de eerste minister van Nieuw Zee land. de secretaris-generaal van de VN., Trygve Lie. de Ned. Hoge Commissaris In Indonesië, de Regeringsraad van de Ned. Antillen, de Franse premier, de Canadse e erst e - m ic.ls teralsmede van talrijke gezanten en ambassadeurs. Verder werd nog deelneming betuigd door Bondskanselier Adenauer, de Fran se Assemblee en de minister-president van Italië. Drie kilometer ten Noorden van de Moerdijkbrug verdwijnt de rijksweg, die Noord met Zuid ver- bond, in het water. De verbindin gen tussen Brabant en de rest van Nederland zijn daardoor erg be moeilijkt. Ook de spoordijk werd, zoals men op de achtergrond ziet, grondig vernield. en de ontvangst, die haar op het haven plein van Zierikzee werd bereid, droeg >n ontroerend karakter. Mannen en vrouwen schreiden als kin deren en drukten zwijgend de hand van de Prinses. Zacht zei de Prinses: „Ik kan niets anders zeggen dan: mijn innige deel neming". Treffend was ook het moment, waarop de Prinses vlak voor Stavenisse aan boord ging van een schip vol vluch telingen. regen en wind trotserend. Man nen rukten hoofddeksels af en een vrouw riep: „Prinses, dank". Deze woorden wa ren welsprekender dan menige redevoe ring. In Stavenisse ging de Prinses aan boord van een ander vaartuig, dat haar naar Bergen op Zoom bracht. Chel-stal en minister De wnd. Indonesische Hoge Commissa- s en mevrouw Susanto die zich bijzon der interesseerden voor de welstand van de Indonesische studenten en zeelieden aldaar brachten een bezoek aan Rotter dam en Dordrecht. De chef-generale staf, luitenant generaal Hasselman was Maan dag bij de militaire onderdelen in het noodgebied; minister Algera zou vandaag naar de noodgebieden rond Zierikzee gaan. De heer Clarence Hunter, hoofd van de M.S.A.-missie (Bureau voor Wederzijdse Beveiling) in ons land, bezocht gisteren het getroffen gebied in West-Brabant. terdam naar Goes, het Centraal Verkoop kantoor voor de Kalkzandsteenindustrie te Hilversum schonk een millioen kalk zandstenen. Van de Kamper veehouders stellen er 120 elk één rund ter beschik king. Dc gemeente Velsen adopteert Stel lendam en schenkt deze gemeente f 50 000. Over het gehele land worden inzame lingen voorbereid van hooi cn ander ruwvoeder t.b.v. het geëvacueerde vee en de Commissie van Overleg van de drie centrale middenstandsbonden hebben ge meenschappelijk richtlijnen uitgevaar digd om tot een gecoördineerde actie te komen van de Ned. Middenstand. De K L.M. stelt op alle internationale lijnen gratis ruimte beschikbaar voor dringend vervoer van goederen uit het buitenland. Ged. Staten van Noord Holland stellen voor f 150.000 uit de provinciale kas be schikbaar te stellen. Het hoofdbestuur van de PTT. zal alle mogelijke medewerking verlenen, opdat de uitgaande post van zoveel mogelijk kantoren binnen enkele dagen reeds wordt gestempeld met een mededeling, waarop het gironummer van het Nat. Rampenfonds 9575 wordt opgenomen. Opbrengst voor Rampenfonds Boek met foto's over catastrophe De Vereniging ter Behartiging van de Belangen des Boekhandels za! binnen kort een uitgave het licht doen zien, gewijd aan de overstromingsramp, die ons land heeft getroffen. De uitgave zal in foto's een sober relaas geven van de ernstige gevolgen der catastrophe. De vereniging heeft de belangeloze mede werking verkregen van de uitgevers en de boekhandel. De opbrengst is bestemd voor het Nationaal Rampenfonds. Voor overwerkuren geen premie verschuldigd In verband met het verzoek van de Stichting van de Arbeid aan de werk nemers, om zo spoedig mogelijk ten minste 3 uren overwerk te verrichten ten bate van het Nationaal Rampenfonds, delen de Federatie van Bedrijfsvereni- g.ngen, de Rijksverzekeringsbank, de Vereniging van Raden van Arbeid en de Ziekenfondsraad mee, zich op het stand punt te stellen, dat over deze verdien sten geen premie ingevolge de so hale verzekeringswetten is verschuldigd en dat deze verdiensten ook niet voor de berekening van uitkeringen ingevolge deze wetten in aanmerking komen. Huisvesting aanbieden bij gemeentebestuur Het ministerie van Binnenlandse Zaken vestigt er de aandacht op, dat alle be reidverklaringen tot het verlenen van huisvesting in woningen aan daklozen uit de noodgebieden gericht moeten worden tot het gemeentebestuur ter plaatse. Opgaven in de provincies Gro ningen, Friesland, Drente, Overijssel, Gelderland en Limburg zijn nog niet nodig. Beroep op pompstations Vrachtauto's 's nachts zonder benzine Verscheidene vrachtauto's uit hulp colonnes staan 's nachts zonder benzine, omdat zij langs de route niet kunnen tanken. De A.N.W.B. doet een beroep op benzinestations- en pomphouders langs de voor het reddingswerk vitale routes om, indien zij in deze noodperiode niet steeds geopend zijn, zodanige voorzie ningen te treffen, dat ook 's nachts de brandstofvoorziening van de hulp- transporten niet stagneert. Leidschendam adopteert de gemeente Dussen De gemeente Leidschendam heeft be sloten het zwaar getroffen dorpje Dussen in Noord-Brabant te adopteren. Reeds eerder heeft Leidschendam dit gedaan na de oorlog in 1945. toen het ook groten deels werd vernield Hele P.T.T.-dienst in de weer Post gaat per boot of per liets naar de geteisterde streken T~\E HELE P.T.T.-DIENST is in de weer om de post-, telegraaf- en tele- A-A foonverbindingen te herstellen. Waar reparatie niet mogelijk is, be wijzen mobilofoons en amateurzenders vaak uitstekende diensten. Post stukken worden veelal vervoerd per boot of per fiets. De post voor Tholen en Schouwen-Duiveland wordt gereed gehouden om te worden overge bracht. De Spoorwegen onderhouden sinds gis termiddag vijf uur tussen Vlissingen en Arnemuiden op Walcheren weer een uurdienst. Tussen Roosendaal en Zeven bergen wordt een pendeldienst met treinen gereden. De Rotterdamse haven werkt weer normaal, maar de binnenvaart onder vindt in verschillende gebieden nog grote moeilijkheden. In het kanaal door Voorne is de scheepvaart door de schut sluis te Hellevoetsluis gestremd. De brug voor gewoon verkeer en de spoorbrug over de Oude Maas te Dordrecht kunnen niet worden bewogen. In het Kanaal door Zuid-Beveland kan te Hansweert alleen met de kleine sluis worden geschut. Op plaatsen, waar in de telefoon- insla llaties de eleetrische stroom is uit gevallen, brengt dikwijls een nood- aggregaat redding. De aanvoer van deze apparaten is echter uiterst moeilijk. Zo drijft b.v. de verbinding met Zierikzee en Ouddorp geheel op mobilofoons en amateurzenders. Met de meeste nadruk v.-(jst de P.T.T. er nog eens op, dat het particuliere telefoonverkeei met de ge teisterde gebieden beperkt moet blijven lot werkelijk noodzakelijke gevallen. Het prachtige werk van de amateur zenders wordt geleid en gebundeld door de bijzondere radiodienst van de P.T.T. Dit onderdeel heeft een groot aantal personeelsleden naar oe noodgebieden gezonden. Ook de centrale werkplaats van de P.T.T. staat onder hoge druk. Daar wordt b.v. met man en macht ge> werkt aan het gereedmaken van met de hand bediende telefoonposten en tele foontoestellen. De P.T.T.-kabels hebben het hard te verduren gehad, maar hoe groot de schade is, kan men nog in de verste verte niet schatten. Hulpploegen verrichten overal waar dit mogelijk is herstellin gen, b.v. aan de kabel tussen Goes en Terneuzen en die naar Tholen, In Willemstad toch twee doden Aanvankelijk werd gemeld, dat er in Willemstad 12 doden waren. Later werd medegedeeld dat zich daar geen slacht offers bevonden. Thans vernemen we ech ter dat er toch twee inwoners zijn omge komen: een vrouw met haar broer, die in een huis vlak bij de dijk woonden, juist op de plaats waar deze doorbrak.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2