In Den Haag zijn vanochtend 500 evacué s aangekomen Een geoefend apparaat is nodig om in tijden van nood te helpen Transport van kleding naar getroffen gebied gaat vlot VAN ALLE KANTEN HULP LIT HET BUITENLAND ABDIJSIROOP HAAGSCHE COURANT Woensdag 4 Februari 1953 Pagina 11 Hetzelfde verhaal uit vele monden (Van een onzer verslaggevers) Een hereboer uit Oosterland toont ons een foto van zyn trotse hoeve: een wit gebouw, blinkend in het heldere zonlicht. Daaromheen uitgestrekte akkers, dertig bunder in totaal. Ook toont hij ons een foto van diezelfde hoeve, genomen in 1944. Toen was het oorlog en stond zijn boerdery temidden van het water. „Zo is het nou weer", zegt hy. Opnieuw zyn de vruchtbare poldergronden ondergelopen, opnieuw raakt de bodem verzilt, opnieuw is het vee verdronken. „Twaalf stuks rundvee en toen ik wegging stonden m'n vier paarden te verkommeren. Die zullen nu ook wel dood zijn." Men kan het uit vele monden horen, dit trieste verhaal van over stroming en dood. Gisteravond zijn vele Oosterlanders met roeiboten en jollen van hun zolders en de daken hunner huizen ontzet. In veler relaas klinkt ondanks alle ellende een toon van dankbaar heid voor het werk der militairen, die onafgebroken met hun vletten en boten in de weer waren om deze mensen te bevrijden. „Ze gingen soms tot hun nek in het water om ons uit de huizen te ha len." Niet voor allen kwamen de boten op tijd. Verschillende inwo ners hebben de stormramp niet overleefd. Driehonderd van hen, die gelukkiger waren, zijn vanoch tend met R.T.M.-bussen uit Rotter dam naar de Haagse Dierentuin gebracht. Zij zaten daar rondom de tafeltjes met de weinige resten van hun bezittingen, zwijgend en apa thisch. Voordat zij geregistreerd zouden worden konden deze ge troffenen in de grote zaal wat op hun veiÜiaal komen. Meisjes brach ten koffie rond en pap en voor de jongsten, die gelukkig niet ten volle beseffen wat zich op Schouwen Duiveland voltrokken heeft, waren er prentenboeken. De kleinsten kregen een bad, dat ze luidkeels schreeuwend ondergingen, en aller lei dames repten zich heen en weer met zeep en luiers en babykleer tjes. Alle evacué's passeerden de on- derzoekzaal van de G.G. en G.D. Enkele zieken werden terstond naar het ziekenhuis aan de Zuid- 't Boekenplankje «J Houdt U van Parijse ro- |S mannetjes? Ja? Al die lui die SS zo naar Parijs gaan, niet- 52 waar?Enfin, je leest er dan zo het een en ander van. Niet óver, maar van. Want wie er óver schrijft, heeft al- tijd de een-of-andere bedoe- SS ling. Je moet er van schrij- s! ven, heet van de naald zo- is gezegd. Dan wordt het ten- H minste eens écht-realistisch. 2| Op Zola afDie Franseschrij- |s vers durven toch maar. Moet SJ je bij ons om komen. Alle- is maal zo saai en zwaarwichtig bij ons. Pardon! Dan kent U I? HANS VAN HAEFTE niet. (Ik ook niet). Die Hans heeft s! me nu toch zowaar ir. het Hol- Is lands eenFrans roman- li netje geschreven. Ik heb het |S nog even opnieuw gecontro- leerd, of die Hans van Haef- SS te misschien alleen maar de si vertaler was, maar néé, hoor: de auteur! Zou je dat nou van II een Hollandse schrijver ge it dacht, hebbenf En om het SS maar meteen raak te doen SS is hij doorgedrongen tot. de 52 ,J>LACE PIG ALLE". Nu weet ik niet of U Parijs kent maar laat het U genoeg zijn te we ll ten, dat die Place Pigalle het sl brandpunt is van de zonde-zo- gezegd. Ik héb dit verhaal uit- is gelezen met een ijzige kalmte. Is (Een goed criticus moet zich nooit laten meeslepen). En h toen ik het uit had zei ik tot SS mezelf: heb je ooit zo'n draak SS gelezen? Nu wil dat niet zeg- is gen dat het onleesbaar is, o neeMet een beetje ontvlam- baar gemoed lees je het in SS één adem uit. Liefde, geld, SS moord en doodslag, offer, SS lijden tranen, geluk. Chi li nese bedienden, doodkisten, •I cocaine, chantage, en wat U II nog meer aan ergs wenst, dat krijgt U in dit Franse roman- |s netje van een echte Hollan- SS der opgedist om van te smul- |I Zen. Dat de Keurboekerij te |s Amsterdam er zijn keur aan SS heeft gegeven, zal tvel op re- SS kening van de te verwachten vlotte verkoop zijn te schrij- H ven. Zaken zijn zakenMaar dat wij er toch te „kieskeu- ls rig" voor zijn, dat is ónze SS zaak; die van U en van allen, si die helemaal niet preuts van is aard. behoeven te zijn. Er zit nog een film in ook! Maar dat soort wordt nu zélfs al in Frankrijk verboden. Ernst Groenevélt Ds. Veldkamp in gesprek met een der evacué's wal vervoefd. de oudere enkelingen zowel als echtparen, zullen naar verzorgingshuizen worden doorgezonden, waar zij een beter onderkomen hebben dan op particuliere adressen. Voor velen van de geredden heeft zich het lqpen versimpeld tot de allereenvoudigste formule. De stille vreugde, dat men zelf en de allernaaste verwanten het leven behouden hebben. Stoffelijke welvaart, aards bezit verschrompelen tot nietszeggende begrippen, als men een °75-jarigc oude vrouw hoort fluisteren: „Ik ben zo blij, dat ik gered ben en dat ik m'n man nog heb". En het kost haar veel moeite te blijven zitten, als haar man wordt geroepen om zich te laten registreren; dat even alleen zijn dat is na alles bijna te veel gevergd. Den Haag heeft alles in het werk gesteld om deze eerste grote groep evacué's een passend welkom te bei-eiden. In snel tempo konden deze getroffenen door de registreer- en adressenaïdeling worden ver werkt, zodat het niet lang duurde, voordat deze slachtoffers van de ramp naar hun tijdelijke woonoord in onze stad konden worden ver voerd. Het opzetsvsteem van de aannemers De advocaat-generaal bij de Hoge Raad, prof. Langemeijer, nam gis teren conclusie in de zaak van de aannemer G. te Mijdrecht, die vorig jaar door het Gerechtshof te Am sterdam als enige van een aan tal inschrijvers werd veroor deeld voor het bij aanbesteding van het tehuis voor bejaarden „Avondlicht" aldaar toegepaste op- zetsysteem. Prof. Langemeijer merkte op. dat hy het oordeel van het hof voor onjuist zou houden indien dit zoals requirant betoogt had uit gemaakt, dat prijsvorming met een „opzet" zonder uitzondering in strijd is met het Prijsvormingsbe- sluit. ook bij onberispelijk resul taat. Het hof heeft echter beslist, dat de prijs in dit geval een be standdeel bevatte, dat geheel staat buiten de kosten van het werk, daarin begrepen het aannemers- loon. Z.i. heeft het hof met het volste recht uit de feiten de conclusie kunnen trekken van een wijze van prijsvorming, die uit haar aard een met het algemeen belang strij dig resultaat moest hebben. De advocaat-generaal concludeerde tot verwerping van het beroep. De Hoge Raad zal arrest wijzen op 3 Maart. BROMFIETSER WERD ONWEL EN VIEL Gistermiddag werd de 62-jarige bromfietsrijder, A. de V., wonende aan de Broekslootkade. in de Lek straat onwel, zodat hij kwam te vallen. Met een hersenschudding is hy opgenomen in het ziekenhuis aan het Westeinde. BINNENLAND De postverbindingen worden beter De postverbindingen' per trein van het Westen met Westelijk Bra bant en Zeeland via UtrechtDen BoschRoosendaal worden steeds beter, in het bijzonder des nachts. Van Rotterdam uit worden de Zuidhollandse eilanden per auto en boot bediend. Het contact met het eiland Rozenburg en met het Oostelyk deel van de Hoeksche Waard is opnieuw gelegd. Met en kele plaatsen op Goeree-Overflak- kee bestaan slechts incidentele postverbindingen. Van Dordrecht uit wordt de Alblasserwaard eenmaal per dag bediend. Zulks geldt ook voor Slie- drecht en Hardinxveld. Van Roosendaal uit wordt N.W. Brabant met auto-, rijwiel-, boot en voetdiensten bezorgd. Voorts 2 maal daags een geregelde auto- dienst via Antwerpen naar Zeeuws- Vlaanderen, Walcheren en Noord en Zuid-Beveland. Bergen op Zoom verzorgt de post voor Tnolen. waarmee post verbinding per roeiboot bestaat en voor Schouwen-t)uiveland, voor welk gebied het mogelijke wordt gedaan. Van Zierikzee uit is via Bergen op Zoom post verzonden. Kansela llcondiging in kerken In overleg met de R.K. Kerk, de Geref. Kerken in Nederland, de Chr. Geref. Kerk, de Remonstrant se Broederschap, de Evangelisch Lutherse kerk, de Oud-Katholieke Kerk en de Algemene Doopsgezin de Sociëteit heeft de Generale Sy node der Ned. Herv. Kerk aan de Kerkeraden en Gemeenten voor Zondag 8 Februari a.s. een kansel afkondiging doen toekomen, waar in z'ti oproept tot. bijzondere ver ootmoediging. tot gebed en tot offer. Plaatselijke commissie Bevordering Bescherming Bevolking geïnstalleerd Burgemeester Schokking heeft gisteravond in de oude raadszaal van het stadhuis aan de Groen markt. de Plaatselijke Comissie Bevordering Bescherming Bevol king geïnstalleerd. In de allereer ste plaats uitte spr. zyn dankbaar heid, dat zovelen aan het verzoek, om in de commissie zitting te nemen, gehoor hadden gegeven. „Tegen de bedreiging van het wa ter". zo zei de burgemeester, „heb ben onze voorouders dijken ge bouwd. Toch is er iets plotseling gebeurd, waardoor een ramp ont staan is. Het gehele volk helpt thans om de nood te lenigen. Ook by een voortdurende dreiging zal er een apparaat moeten zyn om Onbewust van alle ellende: de babies in het bad Dank zij een gesmeerd lopende iper schip of over land de plaats organisatie en de enorme vrij gevigheid van hel Nederlandse volk kan het Rode Kruis op het ogenblik onmiddellijk aan alle aanvragen om materiële hulp vol doen. Wy keken vanmorgen rond in de intendance van het. hoofdbe stuur van het Rode Kruis, waar telefoons roodgloeiend staan en het een voortdurend heen en weer geloop is van chauffeurs, die met grote trucks goederen komen brengen op de Fluwelen Burg wal 19, waar de magazijnen al lang overvol zyn. Twee tientonners uit Weert, vier wagens uit Den Helder er\ drie uit Meppel stonden er gepar keerd. Zij werden gedirigeerd naai de H.T.M.-remise aan de Fruil- weg, want de (weer grote opslag plaatsen van de intendance, de Koninklijke Stallen en het paleis Noordeinde zijn ook al gevuld. Reeds 3500 ton kleding, schoei sel, dekens en matrassen kon op aanvraag naar diverse olaatsen in het. noodgebied worden verzon den, waaronder Vlissingen, Mid delburg, Goes, Sint Philipsland. Vanmorgen ontving men een dringende aanvraag uit Renesse: voor 3000 mensen kleding en schoeisel. 1000 dekens en enkele met name genoemde soorten levensmiddelen. Dadelijk werd een uitgiftebon uitgeschreven. Men keek hoe van aanvrage te bereiken is en nadat de transportorder was uit geschreven werd de auto (of het schip) geladen en het transport kon vertrekken. Een der Haagse scholen had schoenen ingezameld. De op brengst. hiervan kwam goed van pas. want er was juist een aan vraag uit Rotterdam voor een zending schoenen. De ambtefiaar van Sociale Za ken te Hendrik Ido Ambacht vond in alle drukte nog even tijd om het Rode Kruis een bedankje te zen den voor de toezending van schoe nen. Hy had nl. alle gewenste maten ontvangen; dit was echter louter toeval. WIELRIJDSTER WEEK PLOTSELING NAAR LINKS Op de Rijswijkseweg week gis teravond de 20-jarige wielrijdster F. F. W., wonende v. d. Neerstr., plotseling naar links, op het mo ment. dat een vrachtauto, bestuurd door de 24-jarige L. J. N.„ uit Lei den, haar bijna gepasseerd was. Met vermoedelijk een hersenschud ding is zij opgenomen in het zie kenhuis aan de Zuidwal. Remiscchef Cbahot ">v 40 jaar in dienst Aan de remisechef M. Chabot die heden 40 jaar in dienst is van de H.T.M.. is hedeflmorgen ten stad- huize de zilveren ere-medaille ver bonden aan de Orde van Oranje- Nassau uitgereikt. Op het hoofdkantoor van de H.T.M. werd de jubilaris ontvan gen door de directeur van de HTM. ir B. B. C. Felix, die hem de grati ficatie. de oorkonde voor 40 jaren trouwe dienst, en de kleine draag- medaille van de zilveren ereme daille overhandigde. MEISJE KREEG HERSEN SCHUDDING Doordat zy onvoorzichtig over stak, is gistermiddag de 14-jarige voet,gangster A. v. O., wonende aan de Laakkade, aangereden door een personenauto, bestuurd door de 50-jarige H. M. v. C. Het meisje kreeg een hersenschudding en zij moest opgenomen worden in het ziekenhuis Bronovo. De aanrijding geschiedde op de Benoordenhout- seweg. een plotselinge ramp te bestrijden en dit apparaat is de Bescherming Bevolking." Spr. zeide, dat er momenteel een internationale ontspanning is. zodat er gelukkig nog tijd is om te werken voor de B.B. en aan te pakken. Thans, aldus spr., ziet. men de nood gerealiseerd, maar het is nodig, dat er een geoefend appa raat klaar staat, om in tijden van nood te helpen. Zonder de hulp van de burgery staat de overheid vrywel machteloos. In andere delen van het land is de wervingsactie reeds begonnen en de burgemeester hoopte, dat het ook in Den Haag lukken zal, het benodigde aantal vrijwilligers, nl. 17.000 voor de B.B. in deze A-kring bijeen te krij gen. Hierna verklaarde spr. de commissie voor geïnstalleerd. De voorzitter, de heer N. B. M. Vierhout, voorzitter van het hoofd bestuur van de Ned. Ver. voor Luchtbescherming, zeide in zijn dankwoord tot burgemeester Schokking, dat de leden van de commissie geen lichte taak op hun schouders hebben genomen. Wil in de toekomst een andere ramp ge keerd worden, dan zal er een hecht thuisfront moeten zyn. Het mili taire apparaat kan in lijden van oorlog de hulp van de burgery niet ontberen. Een goede organisatie is absoluut noodzakelijk voor doel matige hulp. Wervingsactie begint Ter vergadering werd vervolgens medegedeeld, dat de wervingsactie te Den Haag op 31 Maart a-s. zal aanvangen. In enkele wijken zijn nog wykhoofden nodig en ook het aantal blokhoofden is nog lang niet j compleet. In de kelders van de I Gemeentelijke Handelsdagschool, aan de Waldeck Pyrmontkade wordt het materiaal voor de i Haagse B.B. opgeslagen. Personeel van Gemeentewerken brengt thans deze kelders in orde. In het dagelyks bestuur werden vervolgens gekozen, voorzitter: N. B M. Vierhout; vice-voorzitsler mevr. E. van den Bosch--De Jongh, presidente van de Afd. Den Haag van de Federatie voor Vrou welijke Vrijwillige Hulpverlening: mr H. van Riel, van de Ned. Ver. voor Luchtbescherming, penning meester; jhr mr G. Th, Gevers Deynoot. namens de Sociale Raad: J. B. G. M. van Pelt. referendaris gemeente-secretaris, secretaris: H. Richie, namens de commissie van Overleg der wijk verenigingenR, A. J. baron van Iltersum, namens het Nationaal Instituut Steun Wet tig Gezag: dr Ed. Hoelen, namens de Kon. Ned Maatschappij tol Bevordering van de Geneeskunst: D. J. de Jonge, namens de Fede- ratiecommissie van Haagse Jour nalisten: W. A. Metman, namens de Kamer van Koophandel: mr L. Tielenius Kruythoff. namens de Stichting Bevordering Bescherming Bevolking en de hoofdcommissaris van Politie. J. H. A. K. Gualthérie van Weezel. Verder werden de vol gende sub-commissies ingesteld: de wijk- en blokbeschermingscom- missie, de organisatie-commissie en de propaganda-commissie. De Haagse commissie zal nauw con tact onderhouden met de betref fende commissies te Amsterdam en Rotterdam en ervaringen zullen worden uitgewisseld. Volgende week komen de sub-commissies in vergadering bijeen. Uitbreiding kleuterschool Van der YVijckstraat Nu men door afbraak van het houten Distributiegebouw aan de Grbot Hertoginnelaan de beschik king krijgt over deze afbraak vra gen vele ouders van kleuters der kleuterschool aan -de van der Wiickstraat Bezuidenhout of het niet mogelijk is deze afbraak dienstbaar te maken voor uitbrei ding van deze school. De kinderen kunnen nu slechts om de beurt halve dagen naar school. Meermalen is om deze uit breiding verzocht. Nu doet zich mogelijk een gelegenheid voor deze uitbreiding op voordeliger wijze tol stand te brengen. Vele zendingen onderweg Van alle zijden stromen nog steeds aanbiedingen van hulp uit liet buitenland binnen. Het William The Silent Comité in de Verenigde Staten heeft aangeboden een stcunactie te organiseren. De Brit se ambassade heeft omvangrijke materiële hulp aangeboden, waar onder 50.000 zandzakken, die in middels zyn gearriveerd. De Royal Air Force heeft vliegtuigen voor fotografische opname van de ge troffen gebieden beschikbaar ge steld en van de Ryn-flotilles wor den kleine vaartuigen naar Neder land gedirigeerd. De directeur van de Franse spoorwegen heeft, aan de Neder landse spoorwegen materieel aan geboden. Uit Italië komen aanbie-. dingen van levensmiddelen, medi camenten. beddegoed. vaartuigen, terwyl men ook ruimte beschik baar maakt voor geëvacueerde kinderen. In Rome is een geld inzameling georganiseerd, waarop de Intaliaanse regering met een groot bedrag heeft ingeschreven. Uit, Duitsland zijn tien motorboten van de rivierdienst en een bege leidend vaartuig met een volledige bemanning in Nederland aangeko men. Voorts zyn motorpompen, medicamenten en dekens aangebo den. Van Duitse particuliere zijde een groot aantal rubberboten. Uit Zweden zyn wagons met kleren, dekens en dergelijke reeds afgezonden. Hulp op lange termyn is toegezegd. Uit Denemarken zijn gistermid dag 50 volledig uitgeruste rubber- Hulpverlening van allerlei aard Het ministerie van Binnenlandse Zaken vestigt er de aandacht op, dat alle bereidverklaringen tot het verlenen van huisvesting in wonin gen aan daklozen uit de noodge- bieden gericht moeten worden tot het gemeentebestuur ter plaatse. Opgaven in de provincies Gronin gen, Friesland, Drente. Overijssel, Gelderland en Limburg zijn voor alsnog niet nodig. Cantines Het Leger dés Heils (stichter William Booth) in Engeland heeft drig mobiele cantines ter beschik king gesteld. Dertien mobiele can tines van het Leger des Heils in Nederland distribueren thans koffie en voedsel aan evacué's. militairen en dijkwerkers. Veehouders staan runderen af De burgemeester van Kampen deelt mede, dat 120 Kamper eilander veehouders en Kamper- boeren buiten de stad. hebben be sloten ieder een rund af te staan voor een nader aan te wijzen ge meente of streek in het getroffen gebied. Verstrekking veevoer Over het gehele land onder andere in Noord-Holland worden inzamelingen voorbereid van hooi en ander ruwvoeder ten behoeve van het geëvacueerde vee. Naar het ministerie van Landbouw mededeelt, zullen spoedig regelin gen worden getroffen om de over het gehele land voor het geëva cueerde vee aangeboden hoeveel heden ruwvoeder. hooi, voeder bieten enz. op georganiseerde wijze ter beschikking te stellen. Evacuatie In Utrecht worden ongeveer 40.000 evacué's verwacht. Hier is het doorgangscentrumvoor de pro- Deventer adopteert Willemstad. Velsen zal Stellendam adopteren. De Piet Hein Ambulance aangeboden De Volks wagenfabrieken hebben door bemiddeling van hun Neder landse vertegenwoordiger aan de Nederlandse Regering een volks wagen-ambulance aangeboden, welke morgenvroeg. 5 Februari, om half 11 door de minis.er-pre st dent zal worden aanvaard. Na de overdracht zal deze ambulance on middellijk in de noodgebieden wor den ingezet. Hulpactie Middenstand De Commissie van Overleg van de drie centrale Middenstandsbon den hebben gemeenschappelijk richtlijnen uitgevaardigd om tot een gecoördineerde actie te komen van de Nederlandse Middenstand. boten met oxygenium op een Ne derlands vliegveld aangekomen. De Noorse gezant heeft medege deeld dat de eerste twee Noorse vliegtuigen met Rode Kruismate- riaal aan boord hedenmiddag op het vliegveld-Valkenburg werden verwacht. De zaakgelastigde van Luxem burg heeft zijn regering telegra fisch om toezending van dekens en matrassen gevraagd. De Egyptische gezant heeft het Egyptische Rode Kruis verzocht zich met het Nederlandsche Roode Kruis in verbinding te stellen. Wederom hebben verschillende diplomatieke vertegenwoordigers betuigingen van medeleven van hun regeringen aan de Nederland se regering overgebracht. De Franse ambassadeur heeft uit privé-middelen 1000.beschik baar gesteld als bijdrage in de hulpverlening. Van de legatie van Iran werd 300.ontvangen. Van particulieren in Duitsland is een aanbod gekomen voor het zenden van twee groepen motorbo ten uit de omgeving van Mainz. Van de zijde van de consulaten van Frankrijk en de Verenigde Staten is hulp toegezegd. Zo orga niseert de Franse consul te Rot terdam een collecte onder de leden van de Franse kolonie en heeft de Amerikaanse consul wagens aangeboden. Denemarken geeft speciale postzegel uit De Deense Posterijen hebben besloten een speciale postzegel uit te geven met een toeslag. Een derde van de opbrengst zal naar Nederland gaan. Teneinde een en ander te bespoedigen, is besloten een bestaande zegel met een por tret van de koning van een opdruk te voorzien. Het bekende Deense staatsorkest zal een concert geven ten bate van Nederland. De Nederlandse diri gent Van Beïnum zal gevraagd worden te dirigeren. Vertegenwoordiger M.S.A. onderweg Fred Anderson, speciale verte genwoordiger in Europa van de M-S.A. zou heden van Parijs naar Nederland vliegen, om zich een indruk te vormen van de toestand. Hij zal. met de Amerikaanse am bassadeur. Selden Chapin. over de getroffen gebieden vliegen om te zien wat de M.S.A. in de toekomst voor het herstel kan doen. De Nederlandse ambassadeur in de Verenigde Staten, dr. Van Royen, heeft gezegd, dat in ver schillende plaatsen van de Ver enigde Staten spontaan Ameri kaanse comité's tot hulpverlening aan de Nederlandse watersnood slachtoffers worden opgericht. Vermoedelijk zal een centrale bankrekening in Amerika worden geopend voor het storten van bij dragen. Uitgave gewijd aan catastrophe Opbrengst geheel voor rampenfonds De Vérenïging ter Behartiging van de Belangen des Boekhandels zal op korte termijn een uitgave het licht doen zien, gewyd aan de overstromingsramp, die ons land heeft getroffen. De uitgave zal in foto's een sober relaas geven van de ernstige gevolgen deze catastro phe. Genoemde Vereniging heeft voor de verzorging en de versprei ding dezer uitgave de belangeloze medewerking verkregen zowel van de uitgevers als van de boekhandel in het gehele land. Verwacht wordt, dat ook de papierhandel en de drukkers belangeloos hun dien sten aan deze opzet zullen verle nen. Op deze wyze zal het de ver eniging mogelijk zyn. de gehele op brengst van de uitgave aan het Nationaal Rampenfonds af te dra gen. Verzoek aan Engelse zencl-ainateurs De Britse Radiovereniging heeft alle Britse radio-amateurs ver zocht tot nader order niet uit te zenden op de golflengten tussen 3680 en 3720» kilocycles, aangezien hierop in Nederland radio-ama teurs een noodverkeer ten behoeve van de reddingswerkzaamheden onderhouden, dat niet gestoord mag worden. (Advertentie) SCHERPE HOEST maakt U doodmoe en ondermijnt Uw gestel. Help Uw geprikkelde en ontstoken luchtpijpen en zuiver Uw adem halingsorganen met de geneeskrachtige, slijm- oplossende AKKERS -V Werelds beste hoestsiroop- KUNST Pianorecital Jean - Pierre Marty De nog zeer jeugdige Franse pianist Jean-Pierre Marty waagde zich gisteravond in Diligentia aan een Nederlands debuut, dat op een teleurstelling is uitgelopen Ver wonderlijk. want gewoonlijk mun ten de jonge Fransen uit door hun technisch kunnen en een soort mu zikale bezetenheid, die dan een fijnzinnige stijlinterpretatie in de weg staat, maar in ieder geval zorgt voor echte muziek. Bij de jonge Marty was van het een noch het ander veel te bespeuren, zelfs een niet diepgaand stuk als de Toccata van Ravel kreeg weinig kleur en rammelde danig. Toch was zijn programma aantrekkelijk, want behalve de zelden gespeelde Sonate in A op. 110 van Beetho ven, kon men nog kennis maken met een in 1940 gecomponeerde Sonate van Aaron Copland, Doch ook dit werd een teleurstelling, wat ik. het gehele concert in aan merking nemende, niet uitsluitend aan de componist durf te wijten. Han Bos. Gereed voor de veilige haven: het evacuatie-adres Huldiging Cees Laseur uitgesteld Zoals bekend worden voorberei dingen getroffen voor de feestelijke viering van het 35-jarig tonceljubi- leum van de toneelspeler en direc teur van de Haagsche Comedie. Cees Laseur in de loop van Februari. Op verzoek van de jubilaris is besloten in verband met de ramp die ons land getroffen heeft, de viering van dit jubileum enige tijd uit te stellen. Te zijner tijd zullen nadere bij zonderheden over de jubileumvie ring worden bekend gemaakt. BENEFIETUITVOERING CONCERTGEBOUWORKEST Woensdag 11 Februari geeft het Concertgebouworkest, onder lei ding van Rafael Kubelik, ten bate van de rampgebieden een concert waaraan zullen medewerken het Toonkunstkoor. afd. Amsterdam, met als solisten Erna Sporenberg, Annie Hermes. Wibe Draaijer en Leon Combé en de pianist Willem Andriessen. Alle medewerkers, van dirigent tot programmaver koopsters toe. hebben zich belange loos ter beschikking gesteld. GUIDO VAN DETH'S POPPEN THEATER VOOR HET RAMPEN FONDS Guido van Deth's Poppentheater geeft Zaterdag- en Zondagavond a.s. voorstellingen van „Die ene vlag". De opbrengst van beide avonden komt geheel ten goede aan het Nationaal Rampenfonds. Maud Cossaar zal die avond een fragment uit „Wier" van Jan Cam- pert voordragen. Muzikale mede werking verlenen Jan van den Berg, viool en Ineke Vonders en Frank Kooman, piano. THE MUSICAL HAAGSCHE KUNSTKRING Dinsdagavond 10 Februari wordt in de Louis XV-zaal van het ge bouw Pulchn Studio een thé mu- sical gehouden met de Zwitserse componist Henri Gagnebin, direc teur van het conservatorium te Genève. Uitgevoerd zullen worden enige liederen. 2 toccata's voor piano en een trio voor viool, fluit en piano. De medewerkenden zijn: Olga Ongena. alt; Alex van Amerongcn. piano, Dick de Reus, viool en Jolle de Wit. fluit. De bruto-opbrengst van het re cital van de Argentijnse pianiste M. H Pallemaerts, te geven Don derdag 5 Februari a.s. in Diligen tia zal geheel ten goede komen aan het Nationaal Rampenfonds. Cor de Groot zal van 3 tot 12 Febr. planoconcerten geven In Birmingham, Leeds en Leicester. Ook zal hij twee maal voor de BBC optreden. Het Nederlands Strijkkwartet be staande utt Nap de Klljn (viool), Johan van Helden (viool), Paul God- win altviool) en Care! van Leeuwen Boomkamp (cello) zal van 18 tot 28 Februari in Engeland concerteren (ook voor de BBC). Het Röntgen kwartet komt In April voor een aantal concerten naar Enge land. Theo Olof zal op 27 Mel met Liza Fuchsova een recital In Londen ge ven, terwijl hij ook nog voor andere concerten geëngageerd Is. Ednard van Beinum dirigeert thans gedurende zes weken hel Londens Philharmonisch Orkest. Het Vrije Toneel, directeur Anton Ruys, zal Maandag 9 Februari Sn de Komnklyke Schouwburg, nog een voorstelling geven van ..Daar moet je 'n vrouw voor zijn", kluchtig Engels blijspel van Terence Dudley. De organist Feike Asm» zal Vrij dagavond a.s. om 8 uur een orgelcon cert geven in de Lutherse Kerk aan de Lutherse Burgwal. Het programma vermeldt werken van Bach. Mendels sohn. Guilmant. Zwart en Asma. De opbrengst is bestemd voor de slacht offers van de watersnood. B. en W. van Amsterdam hebben aan de gemeenteraad een voorstel doen toekomen om. onder nader vast te stellen voorwaarden een subsidie te verlenen van ten hoogste 15.000. aan de stichting „Het Nederlands Volks-Toneel." De Utrechtse letterkundige Jan En gelman heeft gisteren dc functie van docent aan de Jan van Eyck-academie te Maastricht aanvaard met het uit spreken van een rede, getiteld „Echt en vals primitivisme".

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5