mm In de Dierentuin wachtte men gisteren vergeefs op evacué's Tweede Scheveningse hulpvloot naar Zeeuwse eilanden Scheveningse roeiers uit Putten teruggekeerd Keel Verzachtend KERKPLEIN 3 WERKT ONDER HOOGSPANNING HARDE WIND VERWACHT HAAGSCHE COURANT Woensdag 4 Februari 1953 (Van e r verslaggevers) Het begon gisterochtend met de mededeling, dat 1500 getroffenen van de Zuidhollandse eilanden in Den Haag zouden arriveren. Enkele uren later werd gemeld: 2000 eva cué's uit het gebied van Stryen zullen naar de Dierentuin komen voor registratie en doorzending naar adressen in Den Haag. Na korte tijd was ook dit bericht al weer van de baan. Thans luidde het, dat in de loop van de dag 700 evacué's uit de streek van Middel- harnis en Stellendam konden wor den verwacht. Transporten over land en over zee zouden onderweg zijn. Toen was het al een uur o<f 4 in de middag geworden en alle po gingen om van de Dierentuin uit door opbellen of het zenden van koeriers nadere inlichtingen te ver krijgen, leidden slechts tot één re sultaat. Het enige dat met zeker heid gezegd kon worden was, dat niets met zekerheid gezegd kon worden. Buiten wachtten lange rijen per sonenauto's, 's ochtends reeds ge mobiliseerd om de binnenkomende evacué's met zo weinig mogelijk oponthoud naar hun adressen te kunnen brengen. Binnen wachtten de chauffeurs achter ontelbare koppen koffie en in een andere zaal de ambtenaren van de regis treer- en adressen-afdeling achter hun tafeltjes met onbeschreven paperassen. Af en toe ging een functionaris achter de microfoon staan om ambtenaren, chauf feurs, padvinders en dames van de Schoolkinderzorg het jongste be licht mee te delen, waarna hij het een half uur later weer kon her roepen. Het Scheveningse seinhuis wist van niets en Rotterdam, waar de evacué's vandaan moesten ko men, wist van niets. Het was een voortdurend komen en gaan van min of meer belang rijke mensen en de telefoon stond niet stil, geen ogenblik. „Nee, we weten nog niets", zei honderdmaal op deze middag en deze avond de porfier van de Dierentuin, „het kan wel nacht worden's Avonds stroomden vele Hagenaars het ge bouw binnen, die zich kwamen melden voor het opnemen van eva cué's. Groot was de algemene be wogenheid van deze Hagenaars, die doen wilden wat zij konden. Dat was, gisteren althans, heel weinig. Weliswaar zijn kleine groepjes evacué's uit verschillende plaatsen geregistreerd, maar zij beschikten over een eigen adres in Den Haag en konden dus snel worden ver werkt. Heel laat 's avonds is er toen een vaartuig uit Stellendam met 22 mensen aan boord binnengekomen in Scheveningen. Van de opvaren den is een aantal naar óe Die rentuin gebracht Enkelen bleven aan boord van het vaartuig. Mor gen, zo heette het, zouden om streeks 3 uur in de middag, meer boten uit dit gebied arriveren. Om half twaalf is men opgebroken in de zalen van de Dierentuin. Het was in ieder geval een goede wachtoefening. zo zei niet ten onrechte de wethouder van So ciale Zaken, de heer v. d. Oever. De aankomst in Scheveningen Schipper Pieter van Els, die nu al 16 jaar geregeld in de haven van Scheveningen markt, bracht gisteravond laat een zeer droeve last naar deze haven. Twee en twintig Stellendammers, onder wie 6 kinderen had hy in de piek van zijn botter vervoerd. Grotendeels waren het familieleden van de schipper die hij uit het verdron ken land had meegenomen. Nog diep onder de indruk van de vre selijke ramp die him in enkele uren van alles beroofd had strom pelden ze over de loopplank naar de kade ondersteund door hulp vaardige handen. Ulings werden ze vervolgens naar de Dierentuin getransporteerd. „Een goede honderd mensen uit Stellendam zijn nog zoek", zo ver telde ons de schipper, „van wie er zeker zestig de overstroming niet overleefd hebben. Wy zyn volko men door het water overvallen omdat niemand aan de mogelijk heid van een doorbraak heeft ge dacht. Met mijn hele familie, mijn 65-jarige ouders incluis naar mijn schuit gevlucht waar we tot vanmiddag in hebben gezeten- De meeste mensen zijn verdronken Zondagnacht, toen ze probeerden land te bereiken. Het water gaat nu zakken en de lyken hangen in de bomen". Toen het water zakte bleek dat de dijk geheel was wegeslagen. Een groot gedeelte van de huizen in Stellendam zijn volkomen door het water vernield. De 35 bootjes van hei plaatsje zijn tjokvol met mensen die in doodsangst een goed heenkomen hebben gezocht voor het snel wassende water. Vele schepen van de marine assisteren by het reddingswerk. Deze grotere schepen nemen de vluchtelingen over zodat de lichte vissersboten konden worden ingeschakeld bij het vervoer van voedsel en kleding. Hoewel hij al sinds geruime tijd gereed was om te vertrekken, kreeg schipper Van Es gistermid dag toestemming om af te varen. Zorgzaam draagt deze politie man een jeugdige evacué van een logger aan de wal Aan de Scheveningse haven spelen zich bij de aankomst van evacué's treffende tonelen af. Door sterke mannen geholpen stapt opoe Van Es uit Stellendam op de wal Na een tocht van vijf uur bereikte hij de Scheveningse haven waar de kade door de Rijkspolitie was afgezet en verscheidene leden van het Rode Kruis stonden te wach ten op de via de radio aangekon digde aankomst van vissersschepen met evacué's uit Middelharnis en Stellendam. Alles stond klaar om de vluchtelingen liefderijk te ont vangen. In plaats van het convooi arriveerde deze botter met zijn 22 passagiers. Zij waren evenwel niet minder welkom. Teleurgesteld gingen de talrijke Hagenaars naar huis, waarvan vele tevergeefs hadden staan wachten op enig levensteken van familie leden Met nieuwe lading goederen Het tweede Scheveningse hulp smaldeel is gistermiddag afgezakt naar de Zeeuwse eilanden. De schepen zijn volgestouwd met de kens, bedden, kleding, levensmid delen, kaarsen en drinkwater en zullen in het rampgebied zelf directe aanwijzingen krijgen voor de verdere hulpverlening. Er heerste gistermiddag een enorme bedrijvigheid in de tweede binnenhaven. De door het Rode Kruis gerequireerde vrachtwagens van de Algemene Kunstzijde Unie. Willem Ruys, Pander en Zn., be schikbaar gestelde auto's uit Arn hem, Utrecht en zelfs Winterswijk, Groenlo en Emmen. reden af en aan. Jeugdige vrijwilligers wierpen de vissers op de kotters en loggers de pakken kleding toe; veleni uieuwsgierigen hadden zich op de kaden verzameld. Het eerste schip, dat vertrok, was de kotter SCH 74 („Jan") met een verpleger en een lading de kens aan boord. De overige vaar tuigen moesten nog enige tijd wachten, omdat de Scheepvaartin spectie de wens te kennen had ge geven. dat de loggers en kotters in convooi zouden vertrekken. De SCH 33 (eig. M. Pronk), de SCH uit de lagere gedeelten het hoge 10 (eig. L. Klein), de SCH 12 („Ko- Advertentie) Ooit last van Zuurbranden Geen glas, geen water, geen nare smaak. Simpelweg één of twee Rennies laten smelten op de tong. Er zijn mensen die nemen Rennies te pas en te onpas maagzuur of niet alleen maar omdat ze ze lekker vinden. Dat hoeft nou weer niet, maar t is wel plezierig altijd Rennies by de hand te hebben, voor eigen gebruik of om anderen te helpen. Vraag Rennies by Uw apotheker of drogist. Stormschade te Scheveningen B. en W. vragen 2 millioen voor herstel De hevige storm der laatste dagen heeft ook in deze ge meente op verscheidene plaat sen aanzienlijke schade aange richt. Zo is de Scheveningse Boulevard ernstig aangetast en hebben de havenhoofden, de binnenhavens, enige werken van het Afvoerkanaal naar zee, de afgangen naar het strand en het badstrand bij Kijkduin zwaar geleden. Tal van andere gemeente-eigendommen heb ben eveneens min of meer ernstige beschadigingen opge lopen. Het is uiteraard niet moge lijk de schade thans reeds in haar volle omvang vast te stel len, noch een enigermate be paalde raming te geven van de voor het herstel daarvan be nodigde gelden. Naar een zeer globale schatting zou bet in de gegeven omstandigheden aan leiding verdienen daarvoor voorshands een bedrag be schikbaar te stellen, hetwelk op f2.000.000.zou kunnen worden bepaald. B. en W. stellen de Raad voor, voor het beoogde doel een nader op de kapitaaldienst der begroting 1953 te regelen crediet van f2.000.000.toe te staan. Zij zeggen de Raad daarbij toe binnen twee maan den een overzicht van de aan gerichte schade te zullen over leggen, benevens een specifica tie der kosten van hersteL Watersnood- en evacuatie-kwesties Gemeld wordt, dat een centraal contactpunt voor alle 'bemoeiingen van de gemeente met watersnood- en evacuatiekwesties is gevormd, bestaande uit de burgemeester, de wethouder van Sociale Zaken en het Hoofd van de Plaatselijke Eva cuatie dienst, dr. ir. F. Bakker Schut. Dit contactpunt is gevestigd by de afdeling Sociale Zaken van de gemeentesecretarie, Kerkplein 3 en is dag en nacht bereikbaar on der telefoonnummer 115953 De leerlingen ven het Nederlands Lyceum zullen Vrijdag 6 Februari In de Kursaal een liefdadigheidsvoorstel ling geven van „Kleine kinderen wor den groot". De baten zullen gestort worden in het Nationaal Rampen fonds. Ze hebben niets meer Sigarenkistjesactie voor evacué's Gevuld met onmisbare gebruiksvoorwerpen Van alle goederen beroofd, met niets dan de kleren die ze aan hebben, zijn gisteren en vanmorgen de eersten van de stroom evacué's uit de ge troffen gebieden in onze stad gearriveerd. Met niets dan de kleren, die ze aan heb- hebbendat wil dus zeg gen: verstoken van al die kleine gebruiksvoorwerpen, die wij ettelijke keren per dag gebruiken, zonder er by te bedenken hóé nuttig en hóé onmisbaar ze feitelijk wel zijn. Eén van onze abonné's is op een lumineus idee geko men, een initiatief, dat ook door het Rode Kruis van har te is toegejuicht. Deze lezer wil nl. een siga renkistjesactie op touw zet ten. Hij leverde als eerste, een voorbeeld voor vele an deren, gisteren een sigaren kistje bij het Rode Kruis in, waarin hij de volgende voor werpen verzamelde: Een pakje sigaretten, een stukje zeep, scheerzeep, een vingerhoed, een doosje knoop, jes, een paar zakdoeken, een washandje, een klosje garen, enkele naalden, stopwol, een kam, een aansteker en vuur steentjes (eventueel te ver vangen door lucifers), vei ligheidsspelden, gewone spel den, een potlood, een rolletje pepermunt, een scheerappa- raat, een schaartje, een paar briefkaarten en enveloppen met schrijfpapier, schoenve ters. Natuurlijk kan ieder naar eigen keuze enige variatie in de inhoud brengen, doch men moet natuurlijk wel in het oog houden, dat de evacué's slechts behoefte hebben aan strikt nuttige gebruiksartike len. De Haagse afdeling van het Ned. Roode Kruis, enthousiast over deze actie, heeft onmid dellijk een gedeelte van haar magazijnruimte in het depót, Lange Voorhout 16, beschik baar gesteld. Inlichtingen over evacué's Van morgen af kan men aan het Bevolkingsregister, Goudenregen straat 36, loket inlichtingen, be treffende de in Den Haag geplaat ste evacué's inlichtingen verkrij gen. Buitenlandse studenten collecteren mee De studenten van het Internatio nal Institute for Social Studies, zullen deelnemen aan de collecte, die morgen ten bate van de ge troffenen door de watersnood, wordt gehouden. Tweeduizend mensen gered ningin Wilhelmina", eig. Simon den Heijer) kozen later, één voor één, zee. Ook de Tholen 15, de Tholen 20 en de Stellendam 49, die hun standplaats hebben in Scheve, ningen, verlieten de haven. Er zyn bovendien gistermiddag tussen vijf en zes uur twee loggers naar het geteisterde gebied in Zee land gegaan; de SCH 79 („Wasse naar") van de Rederij Unie en de SCH 57 („Concordia") van de Re derij Simon Taal. De SCH 79, die het seinhuis om 17.15 uur passeer de. heeft twee artsen en drie ver slaggevers aan boord; de SCH 57, die een half uur later volgde is geheel geladen met kleding, dekens en meubelen. De eerste groep Scheveningse schokkers en botters heeft, na een zending Rode .Kruis-goederen in het stadje Tholen te hebben ge lost, koers gezet naar Bruinisse. De Scheveningers zijn gisteravond ge signaleerd ter hoogte van Wemel- dinge. Zij hadden geen direct con tact kunnen krijgen met het vrese lijk getroffen plaatsje Stavenisse. Volgens een bericht van de SCH 71 is de toestand in de polder Ooster- land op Schouwen hachelijk; mo torboten en vletten zoeken hier naar ongeveer vijftienhonderd mensen, die naar de zolders en daken van boerderijen zijn ge vlucht De Scheveningse vissers, die Zondagavond met negentien logger. I sloepen naar het rampgebied rond- om Abbenbroek, Oudenhoorn en Zuidland waren vertrokken, zijn gisteravond teruggekeerd. Zij heb ben hun taak volbracht en wachten thans op nadere instructies. Acht roeiers zyn ingeschakeld bij het reddingswerk op het eiland Tholen. In de afgelopen dagen hebben de Scheveningers ongeveer tweedui zend noodlijdenden op Putten in veiligheid gebracht. Bijna alle ge redden zijn naar de Ahoyhallen te Rotterdam gebracht en van dit centrale punt uit gedirigeerd naar evacuatie-adressen in de provin cies. Een klein aantal mensen is in Abbenbroek en Zuidland ge bleven om de zorgen van het vee op zich te kunnen nemen. Grote groepen militairen zijn in dit ge bied in de weer om het nog leven de vee op de droge gronden te brengen. De Scheveningers zijn bij hun reddingsacties hier en daar op heftig verzet gestuit van de bevol king in het verdronken gebied. Enkele mensen weigerden hun hui zen in de steek te laten. Op een boerderij, waar de bewoners op het dak waren gevlucht, werden de redders met dakpannen bekogeld en begroet met kreten: „Hé, komen jullie stelen?" De Schevenin gers hebben zich echter getroost met de gedachte, dat de dankbaar heid in het geteisterde Putten over het algemeen zeer groot is geweest. De reddingsploegen hebben tijdens het werk vier sloepen verloren, Wanneer zij zijn gevonden, wordt men verzocht contact op te nemen met de rederij Frank Vrolijk te Scheveningen, telefoon 552333 Studenten en andere vrijwilli gers hebben gisteravond omstreeks elf uur kans gezien de Haasdijk, de slaperdijk van de polder van Abbenbroek, en de dijk tussen Zuidland en Abbenbroek te dich ten. Vooral de afsluiting van de Haasdijk is zeer belangrijk; hier achter liggen vele boerderijen. De mensen slaagden er in honderd koeien in veiligheid te brengen. De beesten zijn in schuiten overge bracht naar Abbenbroek. Het water op het eiland Putten is gisteren iets gezakt. In verschil lende verlaten boerderijen floepte gisteren het electrisch licht aan, hetgeen de grauwzwarte omgeving een spookachtig aanzien gaf. Een sloep van de Zeevaartschool te Scheveningen, met vijf man, onder wie degene, die ons verhaal de van deze tocht, ging om kwart voor negen Zondagavond bij de dyk te Zuidland te water. Tegen drie uur 's nachts was men pas terug; er was toen 3 kilo meter heen en terug afgelegd. Op deze eerste van de vier toch ten, de de sloep maakte, werden 3 mensen gered. Zij zaten boven in de schuur van hun boerderij. Twee van de redders kropen langs het dak omhoog, ze haalden de pannen er uit, om langs de pan latten omhoog te kunnen klauteren op sokken om betere "houvast te hebben. Uit het hooiluik kropen een vrouw van 70 en twee jongens resp. van 9 en 20 jaar. Voetje voor voetje kropen twee redders en de geredden omlaag, naar de dakgoot. Daarin aangeland brak de dakgoot af en de vrouw en een der redders tuimelden om laag, de vrouw werd in haar val de sloep ingeduwd. .Onze zegsman raakte te water. Tenslote gelukte het allen in de sloep te komen en men roeide terug, worstelend tegen stroming en „schieting". Op de terugweg liep de sloep nog vast op, zoals later bleek, de punt van het hek van het Zuid- landse kerkhof. Vier van deze onbeschrijflijke tochten hebben de mannen in de sloep gemaakt. In totaal redden zij 13 mensen. Om half drie Maandag middag staakte., het uitgeputte vijftal zijn tochten. Vragen om hulpverlening Aparte afdeling op hoofd bestuur Rode Kruis De directie van het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis heeft ter coördinatie van de werk zaamheden, welke liggen op het gebied van de Watersnoodramp, te harer assistentie tijdelijk een apar te afdeling op het Hoofdbestuur in Den Haag ingericht, tot welke men zich in eerste instantie betreffende vragen om hulpverlening dient te wenden. Telefoonnummers 184790, 184791 en 184792. Zon cl a 2 collecte m alle R.K. Kerken In alle Rooms-Katholieke kerken zal Zondag a.s. een collecte worden ge houden voor de geteisterde gebieden. PADVINDERSKERKDIENST g in de Nieuwe Kerk aan het Spui wordt gehouden, zal spreken ds. P. Lugtigheid. Medewerking wordt verleend door het Stadskerkekoor en het Herv. Gemengd koor Sal- vatori, beide o.l.v. de heer G. van Kapel. t Advertentie) en geneeskrachtig door de Vick» VapoRub ingrediënten. Nieuwe ambassadeur van YVest-DuitsIand In regeringskringen te Bonn werd gisteren bekend dat dr Hans Mühlenfeld benoemd is tot ambas sadeur van West-Duitsland in Den Haag. Dr Mühlenfeld wordt in deze functie de opvolger van dr Karl Dumont. Dr Mühlenfeld is fractievoorzit ter van de Deutse Partei in de Bondsdag. Hij studeerde rechts- en staatswetenschappen, alsmede moderne geschiedenis. In Göttmgen promoveerde hij in beide rechten. Als vertegenwoordiger van de Bondsdag werd hij naar de zittin gen van de Raad van Europa in Straatsburg afgevaardigd. Naar verluidt is zijn voorganger in Den Haag, dr Dumont, in het zakenleven gegaan en thans „Ge- neralvertreter" van het Otto Wolff Concern in Luxemburg. BIJ Koninklijk Besluit zijn K. M. J. A. Meester en Th. J. van Midde be noemd tot hoofd-inspecteur in vaste dienst bij de Rijksluchtvaartdienst, zulks te rekenen van 1 Januari 1953. Ruim 3500 aanbiedingen voor evacue s (Van een onzer verslaggevers) Veertig ambtenaren van Sociale Zaken, Personeelszaken en het Bu reau voor Statistiek en Voorlich ting van de Gemeente zijn gisteren de gehele dag onder hoogspanning aan het werk geweest, om alle aanbiedingen van stadgenoten voor het herbergen van evacué s uit de rampgebieden te verwerken. Tot gisteravond 10 uur is het ge bouw Kerkplein 3, alwaar men zich kon aanmelden, geopend geweest. In rijen stond men op de trappen te wachten om zich op te geven. De ambtenaren kwamen handen te kort om alles te noteren. Wij vernemen dat alleen gisteren zich al 3500 Hagenaars voor opname van een evacué hebben opgegeven. „De telefoon stond af en toe rood gloeiend" zo zei ons een ambte naar. „Het is werkelijk treffend hoezeer de Haagse bevolking met de slachtoffers medeleeft en hoe veel bereidheid er Is bij de Hage naars ook het hunne er toe by te dragen, om de nood te helpen leni- NEDERLANDSE HANDELS- REIZIGERSVERENIGING BIJEEN Onder leiding van de voorzitter de heer D. Hakkenberg, had één dezer dagen een zeer geanimeerde bijeenkomst plaats van de Ned. Handelsreizigers Vereniging voor leden en hun familieleden in Café- Restaurant In de Vergulde Pol lepel. Aan de ereleden C. J. Geels. J. v. Luyn en A. J. H. Pranger, werd een oorkonde uitgereikt.. Onder auspiciën van de Ver. Ned. Fabricaat vond een zeer ge slaagde filmvoorstelling plaats. Een verloting ten bate van het vrijwillig ondersteuningsfonds oogstte veel succes. Een conferen cier en een muziekensemble zorg den voor de nodige afwisseling. 40 JAAR DRANKBESTRIJDSTER Mevr. Mol-Sop. Steynlaan 51 vier de onder grote belangstelling haar veertig-jarig jubileum als drankbe strijdster in het gebouw van de I.O.G.T. aan de Prinsegracht. Vele bloemen en cadeaux werden haar aangeboden. FAILLï S S EMENTEN Blijkens opgave door Van der Graaf en Co's Bureaux voor den Handel N.V. is uitgesproken het faillissement van C. A. Nicuwendijk Hoek. Van Hoey- laan 7. alhier. Opgeheven zijn wegens gebrek aan actief de faillissementen van P. H. Tuinenburg. alhier, mej. S. J. Tuinenburg. alhier, H. J. van der Helm. Leidschendam, H. W. J. Pico, Scheveningen en H. Mulder, alhier. Vernietigd is het faillissement van D. Wjlleijns, alhier, na gedaan verzet. Op een solistenconcours te Eindho ven is door onze stadgenoot de heer L P. Brands lid van de Sierkan Har monie. in de superieure afdeling, een eerste prtjs behaald. Nieuwe moeilijkheden in noodgebieden te verwachten Het krachtige hogedrukgebied dat zich van Ierland over Scandi navië tot Noordwest-Rusland uit strekte is in de afgelopen nacht boven Scandinavië door een actieve depressie doorbroken. Deze de pressie trekt naar de Oostzee en doet de luchtdrukverschillen boven de Noordzee en ons land belang rijk toenemen. Hierdoor zal de wind aan wakkeren, waardoor het K. N. M. I. om 12 uur vanmiddag waarschuwde voor harde wind uit het Westen. Koninklijke onder scheidingen By K.B. is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau ds. J. Louw, predikant van de Bap tisten Gemeente alhier; is ver leend de eremedaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau in zilver, aan: B. C. P. Jaspers, ad ministratief ambtenaar C le klasse bij de Politie Technische Dienst, wonende alhier en aan W. L. van der Holst, koster van de parochie kerk van het Heilig Hart alhier. Dit kan in het noodgebied opnieuw aanleiding geven tot moeilijkheden. Na het passeren van het koude- front niet enige regen of natte sneeuw zal ons land morgen in een koude Noordelijke luchtstroom, af komstig van de Poolstreek, komen te liggen. In deze koude lucht komt morgen guur weer met sneeuw- en hagelbuien voor. Bo ven Scandinavië begint de lucht druk weer te stijgen, waardoor de wind later weer naar het Noord oosten kan draaien en de kans op koud weer met vorst toeneemt. In de afgelopen nacht kwam in ons land 24 gr. vorst voor. Kleuters brengen speel goed en schoentjes De Winkeliersvereniging in de Weimarstraat organi seert op het ogenblik ook een inzamelactie ten bate van de getroffenen in het rampengebied. Vanmorgen maakten de organisatoren een treffend staaltje van vrijgevigheid mee. Veertig a vijftig kleuters van de kleuterschool in de Frederik Ruysstraat kwa men in optocht allemaal een stuk speelgoed en een paar schoentjes brengen, die zy voor de kinderen in de over stroomde gebieden afston den. gen". Er was een tramconducteur, die kwam opgeven, dat hij plaats had voor acht evacué's. Een ander had plaats voor drie kinderen, weer een ander voor een heel ge zin en zo ging het maar door. Alle aanbiedingen worden op grote lijs ten bijgewerkt en gesorteerd op wijken. Tevens zyn er lysten opge maakt van speciale wensen, zodat men met alle opgaven, Indien dat nodig mocht zijn. zoveel mogelijk rekening zal houden. Ook vanoch tend begon de stroom van aan biedingen weer. Koningin bezocht Haagse Rode Kruis-colonne Ploeg werkte in Rotterdam De Haagse colonne van het Ne derlandsche Roode Kruis onder leiding van dr. J. de Ruiter, is gisteren uit Rotterdam terugge komen. Zoals bekend is de colonne Zondagavond vertrokken. Al die tijd hebben de helpsters en helpers practisoh zonder te rusten in het Feyenoordstadlon geholpen bij het ontvangen en verzorgen van evacué's. Op hun terugreis naar Den Haag zijn enkele getroffenen met de Rode Kruismensen naar Den Haag gereisd, waar zij door gezinnen zijn opgenomen. De Haagse colonne heeft in Feyenoord bezoek gehad van Koningin Juliana, die zich op de hoogte stelde van het werk van de Rode Kruismensen en de toe stand der evacué's. De helpsters en helpers worden thans gereed gehouden voor even tuele nieuwe opdrachten. E.D.G.-verdrag J. baron Lewe van Aduard, voormalig vertegenwoordiger van Nederland in de Korea-commissie van de Ver. Naties en thans coör dinator voor Nederland voor E.D.G.-aangelegenheden op het ministerie van Buitenlandse Zaken, heeft hedenmorgen ten departe- mente in samenwerking met de vertegenwoordigers der overige hierbij betrokken ministeries aan de journalisten een uitmuntend ..spoorboekje" meegegeven voor de „zware tocht door het Europese Legerverdrag". Men zal ons even wel ten goede houden, dat wij pas op een later tijdstip, na bestude ring van alle stukken, op dit E.D.G.-verdrag kunnen ingaan. Ook de Kamerleden hebben ruim tijd voor het onderzoek gevraagd, zodat de openbare behandeling in de Tweede Kamer zeker nog en kele maanden op zich zal laten wachten. „BURGERSCHAP EN BURGERZIN" Ingevolge een besluit genomen op de jaarvergadering dd. 19 Janu ari jl. verzoekt het Contact Haagse Vrouwenverenigingen de Gemeen teraad te willen bevorderen, dat. in navolging van verscheidene andere gemeenten, jaarlijks bijeengeroe pen worden zij, die de kiesgerech tigde leeftijd bereikt hebben, en dat. aan hen wordt uitgereikt het boekje: „Burgerschap en Burger zin", uitgegeven onder auspiciën van de Ver. van Nederlandse Ge meenten. Uw mening m onze courant Watersnood is ooit dierennood f Bij de ramp, die ons land heeft getroffen zijn tienduizenden ha vruchtbaar land ondergelopen en zijn honderdduizenden kg veevoe der verloren gegaan. Wij doen daarom een dringend beroep op alle huisvrouwen vooral nu geen veevoeder, zoals aardap pelen-, peren-, appel- en peen- schillen. dud-brood. etensresten en verder keukenafval te vernietigen of in de vuilnisemmer te werpen. Iedere huisvrouw kan haar steun verlenen zonder dat dit geld kost. B\j steekproeven in Den Haag, welke de Gemeente Reiniging heeft gehouden, is gebleken, dat er in onze stad 90.000 kg. schillen, 10.000 kg. brood en 9.000 kg. been deren per week verloren gaan. Helpt! is de dringende roep van de Haagse Bond van Schillenop- halers. Geeft het afval mede aan de ophalers, die zorgen dat dit veevoeder mede dienst doet voor het geëvacueerde vee, dat anders wegens het tekort aan veevoeder moet worden afgeslacht. Helpt! Dit kost geen geld, alleen wat moeite en die wordt dubbel beloond. Haagse Bond van Schil- lenophalers: H. A. Zuijdwjjk (voorz.) W. Salter (secr.) Schimmelweg 61 J. v. Loon (penn.)

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4