Eerste Kamer over de leger-opbouw Chefarine „4 Italiaanse volk leeft met ons mee HAAGSCHE COURANT Woensdag 3 Februari 1953 Pagina 6 AdvertentieJ het betere damesverband In de hedenochtend voortgezet te vergadering der Eerste Kamer zijn de beraadslagingen over de begrotingen van Oorlog en van Marine hervat. De heer Geugjes (CPN) critiseerde de leiding der Geallieerde Strijdkrachten op Korea, die met mensenlevens een show organiseren. Sprekers frac tie is tegen de E.D.G., die. vol gens de CPN de Grondwet schendt. Volgens de heer Geugjes wordt van hoger hand propaganda tegen de Sovjet-Unie gemaakt. Hij dringt aan op verhoging van sol dij en kostwinnersvergoeding. Spr. is van oordeel dat een dienst tijd van een jaar voldoende is. Het geld dat voor „Oorlog" wordt besteed kan men z.i. beter beschikbaar stellen voor het uit voeren der adviezen van deskun digen met betrekking tot Water staatswerken. Om de slachtoffers van de watersnood te helpen en een herhaling van de ramp te voorkomen, eist de heer Geugjes verlaging der oorlogsuitgavon. De heer Wendelaar (VVD) ver klaarde voor het beleid van de minister veel lof te hebben De krijgsmachrt moet alle on nodige uitgaven vermijden. Ten aanzien van de kazernebouw zegt hij o.a. van oordeel te zijn. dat de mogelijkheid van verduistering alsnog onder het oog zou kunnen worden gezien. Ten aanzien van de bewapening der koopvaardijschepen ware het spr. liever geweest, dat ze reeds in uitvoering was. O m. dringt hij aan op een rui mere munitievoorraad en verster king van de luchtafweer. De terri toriale troepen komen zi. te veel achteraan: Aanbouw van moder nere jagers lijkt hem gewenst. De heer Wendelaar is er niet mee bekend, dat aan het Huma nistisch Thuisfront privileges zijn gegeven. Er moet een misverstand zijn. Als er privileges zijn verleend hetgeen hij zich niet kan voor stellen dan is dat onjuist, meent de heer Wendelaar. Legeropbouw en paraatheid De heer A 1 g r a A.R.) is van mening, dat voor een bepaald aan tal onderdelen nog geen voldoende en onmiddellijke paraatheid be staat. Voor vitale objecten moet er een scherpe bewaking zijn. De legeropbouw besprekend, zegt hij het o.a. verontrustend te achten, dat de aanmelding voor de opleiding tot beroepsofficier be slist onvoldoende is. Het korps offi cieren moet jong en bekwaam zijn. Voor een grondige wijziging van het officierenkorps zal rekening moeien worden gehouden met een wi jziging der opleiding en een ra dicale wijziging in de promotie. Bij de lof aan de militairen ge bracht voor hun optreden bij de watersnood, sluit spr. zich aan. Er zijn echter groepjes geweest, die 's avonds door de politie aan hun plicht moesten worden herin nerd. Dat vindt hij een schandaal en hij vraagt of de minister maat regelen tegen dezulken zal nemen. De heer In 't Veld (P.v-d.A.) betoogde, dat het Humanistische Verbond nooit heeft gepretendeerd de buiten-kerkeiijken te vertegen woordigen. Het wil geen aanspraak maken op bevoorrechting. Spr. gaat accoord met hetgeen in de bespre kingen tussen minister Staf en pa ter Stokman is overeengekomen. V. Gegeven met het hart Er is veel kleding voor de slachtoffers van de waters nood gegeven. Prachtige kledingstukken, doch ook onbruikbare. Men kan er zich over verbazen, dat er mensen zyn, die menen, dat er aan badpakken en avondjurken behoefte is. Maar de wrevel verdwijnt, als er een pak wordt open gemaakt met een voortref felijke collectie kledingstuk ken. Bü het uitreiken van kle dingstukken door een Haag se hulpploeg te Heenvliet, werd in een pakje kleding het volgende briefje gevon den: Hengelo 1 Februari. Hierbij ontvangt u wat kleding voor de getroffenen. Allereerst moet ik mijn excuses maken voor de kleur van het baby-onder- goed. Het is geel geworden door het lange liggen. Het eerst te wassen zou te lang duren, dus wagen wy het er maar op. Onze kinderen hebben allebei wat van hun kleren uitgezocht. Dus een enkel vlekje moet u maar over het hoofd zien, daar zy het meeste dageiyks ge bruiken. wy hopen alle maal van harte, dat er hulp voldoende zal zyn. Het spyt ons, dat wy alleen langs deze weg hulp kunnen bie den. Wij zullen niet verge ten te bidden om steun voor uw moeilyk werk. Pappie, mammie, zusje en Hidde Ruim drieduizend collectanten Voor inzameling Rampenfonds Er hebben zich ruimschoots vol doende collectanten voor de grote collecte, welke morgen hier ter stede voor de slachtoffers van de watersnood gehouden wordt, opge geven, zo werd ons van de zijde van het Rode Kruis medegedeeld. In totaal bedraagt het aantal col lectanten ruim 3000. Dit is voor een collecte een zeer groot aantal, als men weet. dat in normale ge vallen zich ongeveer 1100 collec tanten voor een grote collecte aanmelden. Advertentie Dienst Sociale Belangen geeft Kleding aan evacué s Het uitdelen van kleding aan de evacué s, die hier in Den Haag zijn gearriveerd en nog zullen komen, berust geheel bij de gemeentelijke dienst voor Sociale belangen aan de Prinsegracht. De ambtenaren van deze dienst zijn allen ingeschakeld; zij zullen alle evacué's op hun tijdelijke adressen bezoeken om te informe ren wat men precies aan kleding, schoeisel en dekking nodig heeft. Het Rode Kruis zal zich niet be lasten met de uitdeling van kle ding enz. Commissie Bezitsspreiding De Minister van Publlekrechte- ïyke Bedrijfsorganisatie heeft o.m. benoemd tot. lid van de Commissie Bezitsspreiding J. de Pous, ec. drs. 's-Gravenhage, economisch ad- iseur van het Verbond van Prote- stants-Christeiyke Werkgevers in Nederland, en J. R. van Weel, ec. drs., te 's-Gravenhage, hoofd van de afdeling overheidsfinanciën van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek. Voorts is aan dr. E. L. Kramer, te Wassenaar, eervol ontslag ver leend als lid van de genoemde commissie, ook aan mr. A. M. En gels, te 's-Gravenhage, is eervol ontslag verleend als lid van de ge noemde commissie. In diens plaats is benoemd dr. J. E. van Dieren- donck, te 's-Gravenhage, hoofd van de afdeling economische aangele genheden van het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid. DE HEER M. DE WOLFF ONDERSCHEIDEN Bü K.B. is benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau, de heer M. de Wolff, alhier, chef van de afdeling beroepskeuzevoor lichting van het Ryksarbeidsbu- reau van het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid. 4 krachtige middelen tegen griep in 1 tablet! Chefarine „4" bevat 4 wereldbe roemde geneesmiddelen. Eén er van zorgt dat, ondanks de zeer krachtige werking, ook een zwak ke maag niet van streek raakt. 'n 4ije doei wonderen f P IVO-AVOND UITGESTELD De feestavond van het PIVO- toneel (pioniers en voortrekkers van het Nederlandse Padvinders- gilde en de Nederlandse Padvin ders Vereniging), die a.s. Zaterdag in Pulchri Studio zou worden ge houden. is tot nader order uitge steld. LAATSTE BERICHTEN Nieuwe springvloed op 13 Februari a.s. Springvloed treedt op by elke volle maan en by elke nieuwe maan, dus twee malen per maand. Aangezien het op 13 Februari a.s. nieuwe maan is. zal weer een springvloed optreden. Op spring vloeden zyn onze dijken berekend. De storm van 31 Januari jl. even wel was een extra factor bij deze springvloed Steekt er bü de ver wachte springvloed van de 13de Februari weer een zware storm op, dan zouden dus weer op deze da tum soortgelijke situaties kunnen ontstaan in ons land, als die welke optraden in de nacht van 31 Jan. op 1 Februari jl. Vissers uit Stellendam te Scfieveningen De garnalenvissersschepen SL 8, SL 25 en SL 41 uit Stellendam zijn heden de Scheveningse haven bin nengelopen. Zy hadden evacué's uit het Zeeuwse rampgebied naar Hel- levoetsluis overgebracht en waren daarna naar het Noorden doorge varen. De toenemende wind en de ruwe zee maken het hoogst on waarschijnlijk dat de boten van daag weer zee kunnen kiezen. ONDERSCHEIDINGEN By K.B. is aan de heer A. v. d. Berg. bestuurder bij de H.T.M. en de heer P. A. Prinsen, chef-druk ker bij de N.V. Electrische Druk kerij „Luctor et Emergo", beiden te 's Gravenhage, de zilveren Oproep Haagse middenstand voor steunverlening o De Vereniging van de Christe- lyke Handeldrijvende en Indus triële Middenstand te 's-Graven hage, aangesloten by de Christe- ïyke Middenstandbond te 's-Gra venhage, de 'S-Gravenhaagse Win keliersvereniging, aangesloten by de Koninkiyke Nederlandse Mid denstandbond en de 's-Graven- haagce Katholieke Middenstand- vereniging. aangesloten by de Ne derlandse Katholieke Midden standbond hebben alle Iler.gse winkeliers en ambachtspatroons opgeroepen en roepen hen hierbij op om gezamenlijk daadwerkelijk financiële steun te verlenen aan de gedupeerde Nederlanders, in de rampgebieden. Zij verzoeken alle ook niet aangesloten Haagse Mid denstanders zich bij deze actie aan te sluiten. De regeling is als volgt: De winkeliers storten Zaterdag avond of Maandag a.s. minstens 1 pCt. van hun contante Zaterdag verkoop op girorekening 60.000 van de Nederlandse Middenstands, bank te 's-Gravenhage met ver melding: „Haagse Middenstand Nationaal Rampenfonds". De ambachtspatroons verzoeken hun personeel 1 uur over te wer ken en dit uurloon te willen be stemmen voor de gedupeerde rampgebieden. De ambachts patroons storten dit uurloon, ver meerderd door de patroon met minstens eenzelfde bedrag uiter- lyk Maandag a.s. eveneens op giro rekening 60.000 van de Nederland se Middenstandsbank te 's-Graven hage met vermelding: „Haagse Middenstand Nationaal Rampen fonds". Niemand blyve achter; men storte uiteriyk Maandag a.s. Eventuele inlichtingen by de Nederlandse Middenstandsbank. KERKNIEUWS De kerken en de Hulp verlening vormde Kerk deelt het volgende mede Zij steunt met alle kracht de op roep tot medewerking aan de nationa le inzamelingen voor hulp aan de ge troffen gebieden, welke oproep mede in haar naam gedaan is door de Oecu menische Raad van Kerken in Ne derland De a' liaconale raad der Ned. Her- vormet -erk heeft zich tot de provin ciale commissies gewend met het ver zoek onverwijld een schrijven te doen uitgaan aan de plaatselijke diaconieën teneinde er bij deze op aan te drin gen om speciaal in Noord Brabant, Zeeland en Zuid-Holland de diaconale hulpkrachten als maatschappelijke werksters, (gezinsverzorgsters en de commissies voor maatschappelijk werk in samenwerking met de plaatselijke instanties in te zetten voor directe hulpverlening in de getroffen gebie den. Er werd telefonisch bericht ontvan gen van Church World Service te New Vork van de ter beschikking stel ling van 6000 dollar, waarvan 4000 dollar voor eventuele herbouw medaille, verbonden aan de Orde j kerken en 2000 dollar voor het Natio- van Oranje-Nassau, verleend. naai Rampenfonds. Haagse amateurzenders in contact met getroffen gebied Hinder van electrische apparaten in de buurt De amateurzender PAOCY, die de enige verbinding onderhoudt met het bedreigde dorpje Zuidland op het eiland Putten, ondervindt bü zün belangrüke werkzaamheden mensenlevens kunnen daarmede gemoeid zün - grote hinder va electrische apparaten, die door be woners in de Van Loostraat en om geving worden gebruikt. Hetzelfde geldt voor de zender PAOYG in de buurt van de Valkenboslaan. Deze zender onderhoud een ver binding met Zeeland. Alle betrok kenen wordt zeer dringend ver zocht alle niet-noodzakeiyke appa raten uitgeschakeld te houden en van de overige een zo spaarzaam mogelük gebruik te maken. Advertentie) Groots opgezette steunaetie begonnen Van onze Romeinse corres- pondentJ Italië is diep geschokt door de ramp, welke Noordwest Europa en vooral Nederland, heeft getroffen. De Italiaanse bevolking herinnert zich het Nederlandse medeleven ten ttide van de watersnood in Italië en zy is dan ook zeer gul met haar bijdragen voor de door het Rode Kruis en de radio geor ganiseerde inzameling. Bij de opening van het parlement heeft de regering de dramatische ge beurtenissen in Nederland her dacht en medegedeeld, dat een be drag van 200 milliocn lire aan het Rode Kruis ter beschikking is ge steld voor de aankoop van dekens, kleding, marmelade en fruit. De eerste drie militaire vliegtui gen alsmede het particuliere vlieg tuig van president Einaudi zyn he denmorgen naar Nederland ver trokken. Bovendien hebben zich parachutevliegers uit Triëst, die zich indertijd zo hebben onder scheiden bü de ramp in Italië, voor onmiddellyke hulpverlening aange boden. Het Italiaanse leger heeft een compagnie genie-soldaten plus 150 brandweerlieden, uitgerust met amphibie-vervoermiddelen be schikbaar gesteld. Het autonome gewest Sicilië schonk een mil- lioen lire. Byzondere inzamelingen De Italiaanse gemeenten, die verleden jaar zo zwaar door over stroming werden geteisterd, orga niseren byzondere inzamelingen. Milaan is bezig met de vorming van een hulpcomité. De voor zitter van dit comité, namelijk de burgemeester van Milaan, heeft reeds aangeboden om duizend Ne derlandse kinderen op te nemen. Het genootschap van Italianen in het buitenland heeft besloten va- eantiekolonies ter beschikking te stellen voor nóe eens duizend kin deren: daarnaast worden nog tal loze andere initiatieven ontwik keld. Onze gezant heeft gisteren op een persconferentie te Rome de Italiaanse pers verzocht de dank der Nederlandse Regering over te brengen. Ons gezantschap orga- Een van deze landgenoten, wonen de te Milaan, tekende daarbü in voor 10 millioen lire. Ook sportliefhebbers helpen Gisteren is voor de radio een op roep gericht tot de sportliefhebbers in Italië, om op ruime schaal hulp te verlenen aan het zo zwaar ge troffen Nederland. Achtereenvol gens spraken Fausto Coppi en, eveneens in het Italiaans, de be kende Nederlanders Roozenburg (uit Florence) en Faas Wilkes. Laatstgenoemde sprak tenslotte in het Nederlands de volgende woor den: „Hollanders, houdt je flink in deze moeiiyke dagen!' Te Milaan werd binnen enkele minuten een bedrag van 1 millioen lire byeengebracht. Kinderen droe gen uit hun spaarpotten bedragen van 1 a 2000 lire by. Coördinatiecommissie „Watersnood 1953'' Bij besluit van de Ministerraad is ingesteld een coördinatiecom missie „Watersnood 1953" onder voorzitterschap van de minister van Binnenlandse Zaken. In deze commissie hebben zitting de se cretaris-generaal van het ministe rie van Financiën, de secretarissen- Seneraal van de ministeries van [aalschappelyk Werk en van Alge mene Zaken, de directeur-generaal van het Verkeer, de Nederlandse territoriale bevelhebber en de plaatsvervangende directeur-gene raal van de voedselvoorziening. De taak van deze commissie is de nodige coördinatie te verzekeren in de leiding bü de bestryding van de ramp en bü de latere verzorging van de getroffenen. Ouderkerk Vlaardinge' Rotterdam Rotenburg Al bl nssenvaard Spüker ZwQndrecJit Hellevoet «luis Dordrecht [stellendam Hoekse Waard Haringliet Den Bommel Schouwe i Lage Zwaluvre Drelschor [Oude Tongc iltgcnsplaat Qverflakkee Oosterland FhlHpulapd i Usekerke N.-Beveland Scherpen lam Poortvliet W'ulcheren Halstereo Middelburg Rammekens VIHslngen Krulningen Krabbend ttke Oudelande

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4