Goeree-Overflakkeehet eiland van de verschrikking DE SPITS VAN DE MILDE HAND Aangerichte sch: benadering ide nog niet bij te schatten Nog vecht men er verheten tegen de ondergang Koningin en Prinses Wilhelmina vertoefden temidden van het leed HAAGSCHE COURANT Woensdag 4 Februari 1953 Pagina 5 dWt. Het water is door de eeuwen heen de vriend en de vijand van Nederland ge weest. Men heeft dijken gelegd om het land tegen overstromingen te behoeden, men heeft dijken gelegd om het water in stromen en rivieren te beteugelen, men heeft dijken gelegd om land aan het water te ontrukken. Men is vertrouwd met het water in Neder land. Men gebruikt de stromen en kanalen voor onze transporten, onze verbindingen. Wij leven van het water. Onze scheepvaart en scheepsbouw nemen een belangrijke plaats in in het economische leven. Onze scheeps bouwers, onze havenbouwers, onze scheep vaartmaatschappijen genieten een wereld reputatie. Nu is dit water, waar wij zoveel aan te danken hebben, doch waartegen wij ons ook moeten verdedigen, als een vernielende kracht, in een tomeloze vaart over onze pol ders gekomen. De kracht van het water heeft de dijken kapot gebeukt, grote gaten gesla gen m de waterkeringen, het is door deze gaten over het land. gestort, heeft huizen en voegen vernield, dorpen onder water gezet. Het is het kille graf geworden van honder den landgenoten, die zich achter onze dijken veilig waanden. Onze landerijen werden ver nietigd of beschadigd. Onze voorraden gin gen verloren. De bewoners van de stadjes en de dorpen in de polders werden ontheemd- Zij verloren vaders en moeders, zonen en dochters en verwanten, have en goed en on derdak. De ramp is groot, zeer groot. De nacht van 31 Januari op 1 Febniari heeft veel ellende over een deel van het Neder landse volk gebracht. Er zijn veel woorden geschreven en gesproken om deze ellende te schilderen. Hier zijn woorden echter onmach tig. Zij kunnen ten dele slechts een situatie schetsen, verhelpen kunnen zij haar niet. Er is echter een Nederlands volk, dat krachtig is. Bijna even krachtig als het wa ter. Stormvloeden hebben vaak ons land ge teisterd. Zij hebben ons land ontrukt, maar wij hebben het weer teruggenomen. De Zeeu wen hebben niet voor niets de spreuk in het wapen: „Ik worstel en kom boven". Een deel van ons land is door het water overstroomd, doch het zal weer boven komen! Iedere Ne derlander zal bereid zijn bij deze worsteling mede te helpen. Wie niet de kracht zijner handen heeft, wie niet de kracht van zijn geest bezit, heeft andere krachten in zich. Dat is de kracht van de offervaardigheid. Al is deze kracht door omstandigheden nog zo klein, gebundeld is zij een eenheid. Een een heid. die macht is. Nederland weet te offe ren. Iedere Nederlander draagt het zijne bij. Het dubbeltje van de onbekende man, de vrouw of het kind in de collectebus is van even grote waarde als de ton van de man, die onbekend wenst te blijven. Iedere bijdra ge, hoe klein en hoe groot, is de bijdrage, die gegeven wordt door het hart. Laat Uw hand leiden door het hart. Uw hand kan Uw pen doenvoerenover het stortingsformulier,over het girobiljet, over de cheque, die geadres seerd is aan het NATIONAAL RAMPENFONDS, DEN HAAG, GIRO 9575 Uw hart kan Uw hand ook leiden van Uw beurs naar de collectebus, welke U Donder dag a.s. in Den Haag wordt voorgehouden. Donderdag zal in Den Haag worden gecol lecteerd ter leniging van de nood in de ge- troffen gebieden. Hagenaars WIJ weten dat U een goed hart hebt. Wij hebben het hier vaak ondervonden. Laat de getroffenen, laat ook heel Neder land weten, dat U een goed hart hebt. Laat de bussen niet rinkelen of ritselen. Zorgt er voor, dat er geen rammelend geluid gehoord wordt als de collectant U de bus voorhoudt. De bus moet vol zijn. Vol! En gauw! Zorg, dat de collectanten zich vele malen naar hun post moeten begeven, om de bussen te legen. Den Haag heeft geen torenspits. Laten wij nu trachten een andere spits te bouwen. De spits van de milde hand, opdat het „Luctor et Emergo" ook thans weer beves tigd worde. 175.000 Hectaren overstroomd; 600.000 gedupeerden Hoewel exacte cyfers moeilijk te Reven zijn, schatten deskundigen de oppervlakte van het over stroomde gebied in Zuid-Holland, Zeeland en West-Brabant op on geveer 175.000 hectare. In Zeeland heeft zeker twee vijfde van de totale bevolking, on geveer honderdduizend mensen, ernstig van de overstroming te lij den. Op de Zuidhollandse eilanden en in de waarden zal dit aantal 125.000 en in het West-Brabantse gebied ongeveer 60.000 bedragen, Zodat het totale aantal ernstig door de watersnood getroffenen ruw geschat op 300.000 kan worden gesteld. Het aantal minder ernstig getroffenen is minstens zo groot. De omvang van de schade aan het veebeslag en aan het akker bouwland is nog niet bü benade ring vast te stellen. Duizenden koeien en varkens en tiendui zenden kippen hebben de dood gevonden. Van het overstroomde gebied is ongeveer tweederde weideland en een derde akkerbouwland. Onge acht de schade aan de opstallen moet er rekening mee worden ge- houden, dat. grote aantallen trac toren en landbouwwagens, land bouwmachines en werktuigen ver loren zün. De in de overstroomde gebieden uitgezaaide granen, suikerbieten, enz. moeten worden afgeschreven. Veel zal afhangen van de snel heid, waarmede het water zal ver dwijnen, of in het akkerbouwland nog zomergraan of aardappelen zullen kunnen worden verbouwd. Indien het water lang blijft staan zal de verzilting van vele gronden te ernstig worden om nog dit jaar vrucht voort te kunnen brengen. De grote verliezen aan vee zul len wellicht remmend op de uit voer van zuivelproducten en vlees waren kunnen werken. De binnen landse voorziening van deze pro ducten wordt door deskundigen voorshands niet in enig gevaar ge acht. Op het vliegveld Valkenburg is men bezig met het inpakken van levensmiddelenpakketten, die in de hoodgebieden gedropt zullen worden. Ook Amerikaanse lucht macht-soldaten verlenen hun medewerking. Drie specialisten bezig met hef bevestigen van een parachute aan een levens middelenpakket den hangt, de dreiging van vast lopen in onbetond water. De „Ko ningsplaat" heeft het Spui gevon den, de kortste weg naar Rotter dam. Op die brug hun namen mo gen genoemd, want. zü zwoegen ook dag en nacht voor deze gesla gen landgenoten zuchten kapt. Van Tiel en zijn collega, kapitein Hartman van een sleepboot van P. Smit. die als loods is meegegaan, verlucht op als ze de Oude Maas bereiken. Dijkdoorbraak op Flakkee Den Bommel vraagt hulp Via Srhcveningen Radio is medegedeeld, dat midden in het dorp Den Bommel (aan dc Noord kust van het eiland Flakkee) in het verlengde van de haven de dijk is doorgebroken. In de dijk is een gat ontstaan ter breedte van 35 meter bij een diepte van ongeveer 5 meter. Het water stroomt met grote kracht door het gat. Een groot aantal huizen in de omgeving is reeds gedeeltelijk ingestort, terwijl een groot aantal andere door het schurende water eveneens dreigt in te storten. De burgemeester van Den Bom mel heeft verzocht om toezending van ongeveer vijftig man genie troepen, voorzien van al het mo gelijke materieel, geschikt om hel gat te dichten. Voor het dichten zijn waarschijnlijk zinkstukken nodig. De te zenden militairen dienen zelf voor hun legering te zorgen. Tiengemeten geëvacueerd Bijna alle bewoners van Tienge meten zijn thans geëvacueerd. Twee mannen worden vermist. De materiële schade is zeer aanzien lijk. Van de Slaperdijk, die tussen de polders Eendracht (die vol wa ter staat) en Groot Zuid-Beijerland ligt, waren'door de druk van het S water de deuren uit de sluis gesla gen. Het. is gelukt, liet gat te stop pen, waardoor de schade in Groot- Zuid-Beijerland niet tegen zal val- (Van één onzer verslaggevers) Aan boord van de Koningsplaat, Dinsdagavond. Van de zijde van Middelhamis zijn zij aangekomen, een lange stoet evacué's, strompelend over de drassige dijk naar de haven waar het beloofde redding brengende schip, de Spido- boot „Koningsplaat", tegen vier uur in de middag is binnen gelopen. Groepen mannen, vrouwen en kinderen, soms ge bukt onder bundels kleding, anderen met lege handen omdat ze niets anders dan het vege lijf konden redden. Zij zijn de loopbrug van het ponton afgelopen naar die witte boot, waar de verwarming extra is opgestooktJonge moeders met zuigelingen in dekens gewikkeld op de arm. Kleine kinderen beladen met een tas of een kussensloop vol kleren. •Breur was bü de waarschuwers. Hü hoorde boven het bulderen van de orkaan plotseling een suizend ge luid. Op hetzelfde moment werd hü door een vloedgolf opgepakt en tegQn een schutting gesmeten. Hü stond op de plek waar de dük door brak. Hü wist uit de barnende kolk te komen, kroop de dük op en zag ondanks de duisternis hoe een gi gantische waterstroom van alle kanten het dorp besprong. Hü zag mensen in nachtkleding, waanzinnig van angst, uit hun huizen komen, het water tegemoet lopend en verzwolgen wordend of in de goede richting lopend en tegen de dijk opklauterend. Daar was voorlopig veiligheid. De meesten vluchtten, overrom peld door de vloed die de huizen binnendrong, de trap op naar de zolderverdieping. Daar bleven zü büeen zitten tot eindelük het dag licht kwam. Toen kwamen de hel den van Stellendam in actie, ke rels die niet aan zichzelf dachten, vooral de vissers niet. Er waren geen boten om de men sen naar de dük te brengen, waar ze voorlopig veilig zouden zitten. Ze gingen te water, dikwyls tot hun nek toe en graaiden losgesla gen huisdeuren en planken, bü el kaar. Ze maakten er wankele red dingsvlotjes van die ze. door het water wadend, door de straten trokken. Honderden zagen kans over de dük naar de haven te vluchten en aan boord van de schokkers te ko men. Breur ging op zoek naar ken nissen. Hü kon de woonkamer niet bereiken en zag de acht mensen levenloos in het water drijven. Hü ging maar weg. Als er nog leven den zün te redden, moet men de doden aan z'ün lot overlaten. Na twee dagen vond men in een boom een vrouw van 62 jaar. Zü zat hoog in de lakken en men wist haar in een boot de krügen. Ze leefde toen nog, maar kon geen woord meer spreken. Drinkwater was er niet in Stel lendam, alleen maar jenever. Op de dük verrichtten de doktoren van Stellendam bovenmenselüke pres taties om de redders op de been te helpen en de geredden in het le ven te houden. Een Bovenmenselijke daden van vissers De doodsangst, die nog vaag in hun ogen ligt, verdwünt als ze in de warmte zitten op een bank. Eindelük rust. En weg van al die verschrikkingen. De boot stroomt vol. Mensen van alle standen, de landarbeiders- vrouw met een doek om het hoofd naast een dame in een bontman tel, die een baby draagt. Merk waardig dat allen goed gekleed zijn. Zü hebben blijkbaar de tüd gehad voor een enigszins voorbe reide vlucht en hun beste kleren aangetrokken. Mannen en vrouwen van het Rode Kruis en enkele militairen beginnen direct met het ronddie nen van hele koffie en brood. Op brancars komen invalide ouden van dagen aan boord. Weg uit de ellende Zolang de „Koningsplaat" nog aan het ponton ligt, wachtend op nog meer evacué's, komen ze niet tot rust. Ze willen weg van het eiland. Ze weten dat ze naar Rot terdam zullen worden afgevoerd, maar het kan hen niets schelen. Als ze maar de voordeur van 'n wo ning kunnen binnengaan en een bed zullen vinden, niet die lokalen van de R.H.B.S. van Middelharnis, waar zü büna drie dagen bijeen hebben gezeten, op een eiland te midden van een zee. Drie dagen en twee nachten onderdak, maar met honderden opgepakt in te kleine ruimten, hun woningen hebben zü verlaten. De school hebben ze aanvaard als een toe vlucht, maar nu ze door het on dergelopen Middelharnis in boot jes naar de dük zün gebracht en lopend over de dük of varend in het kanaal de haven hebben be reikt, voelen ze dat een voorlopig eind van de eerste ellende in zicht is. Als de „Koningsplaat" in de duisternis om zes uur de haven uitvaart, is het of alle zorg van hen afvalt. Ze geven toe: Honger hebben ze niet gehad, wel dorst, want er is büna meer goed drink water. Over de düken hebben zü Middelharnis kunnen bereiken, waar zü rust meenden te vinden. Maar ook dit middelpunt van hun eiland was verdronken op de hui zen na, die op de dük staan. Hel in Stellendam! Wat hier te schrüven van hun ervaringen, die alle begonnen in die rampnacht, toen het wassende water hen overviel. De meesten kunnen het niet onder woorden brengen. Het is büna onmogelük weer te geven wat zich op Goeree en Overflakkee in de laatste da gen aan verschrikkingen heeft afgespeeld en nog afspeelt. Ver- schrikkelük in al zün soberheid is dat eenvoudige verhaal van een re serve-wachtmeester van de Rüks- politie te Stellendam, die drie da gen niet uit de kleren is geweest, die enkele uren tevoren voor het eerst weer eens droog goed heeft kunnen aantrekken en die met een verbluffende helderheid zich alle lugubere momenten van de ca tastrophe weer voor de geest haalt. Om drie uur in die noodlotsnacht werd Stellendam van twee züden door het water besprongen. Eerst van het Zuiden. Wachtmeester In de dijk bij Papendrecht is een gat van 85 meter lengte ge- Boven op de brug van de „Ko- slagen. Men is nu druk bezig ningsplaat" halen twee kerels het met het dichten en krijgt daarbij navlgatiostuntje van hun leven de hu/p VQ„ honderdm vrijwilligers. uit. Ze weten gelukkig niet. dat altüd nog dreiging boven hun hoof- .vigatïe-stunt Ze klagen niet, deze van alles wat zij bezaten beroofden. Terwül de „Koningsplaat" over de donkere zee-arm naar het, Spui koerste, za len ze als verlost van alle zorgen in de kajuiten. Byna waren ze op gewekt. Een enkele keek slechts verwezen voor zich uit. Een jonge man uit Oude Tonge, die Zaterdagavond in Middelharnis was, kon niet meer naar zün dorp terug. Nu wordt hij afgevoerd. Hü vraagt of iemand iets van zün ouders weet. Er is er een aan boord die Oude Tonge heeft be reikt. Een timmerman heeft daar niet minder dan 60 personen in een boot naar de dük gebracht. De mensen zitten nog op de zolders, maar thans is de marine gekomen met vletten. De timmerman heeft in zün dorp alleen 262 doden geteld. De Julia- nastraat is aan een züde geheel in het water verdwenen. Zü zün nog verder het verdronken land afge gaan. Herkingen hebben ze niet meer kunnen vinden. Het is van de aardbodem verdwenen. Hetzelfde de Commissaris van de Konin gin jhr. mr. de Casembroot. Op het Havenplein van Zierikzee drong de bevolking rondom de wagen en vrouwen schreiden als kinderen en drukten woordeloos de handen van de Prinses. Zacht zei H.K.H.„Ik kan niet anders zeggen dan: Mün innige deelne ming." Ontroerend waren ook de korte momenten, zoals vlak voor Stave- lisse, waar een Amsterdamse rond- aartboot passeerde met tientallen 'luchtclingen. Onmiddellijk ver scheen de Prinses aan het dek, wind en regen trotserend. De luchtelingen zagen haar: mannen ruitten de hoofddeksels af en een vrouw riep: „Prinses dank" Meer kon ze niet zeggen. Maar ieder voelde zo vertelde men ons dat deze woorden welspre kender waren dan menige rede voering. In Stavenisse ging de Prinses na een kort bezoek aan boord van een ander vaartuig, dat haar naar Ber gen op Zoom bracht. Ontroerende momenten Zowel Koningin Juliana, als Prin ses Wilhelmina hebben gisteren wederom de gehele dag gewüd aan het bezoeken van de noodgebieden. Koningin Juliana vertrok gister morgen oin 9 uur uit Soestdyk en maakte van Soesterberg uit een vlucht met een militair toestel bo ven de geteisterde gebieden. Daar na landde het toestel op Gilze-Rijen waar H. M. zich uitvoerig liet voorlichten over het hulpverle- ningswerk. Zy verklaarde byzonder getroffen te zijn door het perfec te teamwork van alle samenwer kende instanties. In Breda bracht H. M. vervol gens een bezoek aan het ontvangst centrum voor evacué's, dat in het gebouw van de K. M. A. is inge richt. Daarna bezocht H. M., zo als wü gisteren reeds meldden Fünaart en Halsteren. Na een kort bezoek aan Bergen op Zoom begaf H. M. zich naar Roosendaal, waar zü zich in de ont- vangstcentra voor evacué's lange tüd met de daar verblüvende slachtoffers onderhield. Op weg naar Den Bosch haalde de auto van H. M. die van de Franse Ambassadeur in. Zü liet haar wagen stoppen en onderhield zich geruime tüd met de heer Gar- nier, daarbü van de gelegenheid gebruik makend hem haar warme dank te betuigen voor de hulp van de Franse genie. Het militaire vliegtuig bracht Koningin Juliana daarna weer te rug naar Soesterberg, waar het om half negen gisteravond arriveerde. Prinses Wilhelmina bracht van gistermorgen af een bezoek aan Noord-Beveland, Schouwen-Duive- land en Tholen. Aan boord van een marechaussee-vaartuig ging H.K.H, van Kortgene op Noord-Bëveland, naar Zierikzee en vandaar naar Tholen. Ooggetuigen vertelden, dat wat de Prinses deed groots was. Met een bestelwagen reed zü Zierikzee binnen, vergezeld door Speciale watersnood postzegel Ten behoeve van de getroffenen zal P.T.T. op zeer korte termün een speciale watersnood-postzegel uitgeven in de frankeer-waarde van 10 cent met een toeslag even eens van 10 cent. De opbrengst, van de toeslag komt geheel ten goede van de slachtoffers. Om trent het tydstip waarop deze ze gels, die nog gedrukt moeten wor den, verkrügbaar zullen zijn, volgt nader bericht. Ook P.T.T. doet het mogelijke De gehele PTT-dienst is in de weer om de postale en telecom- municatieverbindingen zo mogelijk j te herstellen. Kunnen de bestaande j verbindingen niet hersteld worden, dan wordt op grote schaal ge- improviseerd, waarbij uiteraard de mobilofoon juist in deze dagen be wijst van welke enorme betekenis hü kan zün. Waar in telefoon- j installaties de electrische stroom is uitgevallen, brengt in vete ge vallen een nood-aggregaat red- I ding. De aanvoer van deze appa- raten is echter uiterst moeilük. Het prachtige werk, dat de ama teurzenders in deze dagen verrich ten, wordt geleid en gebundeld door de bü'zondere radiodienst van P.T.T. Ook de Centrale Werkplaats staat onder hoge druk. Daar wordt b.v. met man en macht gewerkt aan het gereedmaken van met de hand bediende telefoonposten en telefoontoestellen, teneinde de ge volgen op de vangen van het ge stoord raken van de automatische telefoonverbindingen op talloze plaatsen. De PTT-kabels hebben het hard te verduren gehad en vermoedelijk is de schade aanzienlük, maar nie mand kan nog in de verste verte overzien, hoe groot, de schade is. Postverbindingen worden thans op alle mogelüke manieren geïmpro- l viseerd. Een Sea Otter van de Marine Vliegdienst is op het vliegveld Valkenburg geland met evacué's aan boord. Een zieke wordt er uitgedragen en naar een zieken huis hier ter stede vervoerd. De Sea Otters kunnen zowel op het water als op het land neer strijken en zijn dus uiterst ge- J schikt voor het reddingswerk

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3