Voor liet Rampenfonds reeds f 3.145.470,91 Bovendi ien toezeggingen van enkele millioenen nog STROOM VAN GIFTEN BLIJFT VOORTDUREND AANHOUDEN het Tal van spontane acties in buitenland HELPT DE NOOD LENIGEN! 9575 Stopzetting inzameling kleding stukken en gebruikt meubilair r Verloren gewaande scliepen terecHt Het eiland Voorne ten Westen van het kanaal behouden HAAGSCHE COURANT Woensdag 4 Februari 1953 Pagina 4 Het is bijna niet doenlijk, om precies te zeggen hoe op een bepaald ogenblik de stand van zaken is bij het Nationaal Rampenfonds. Eén ding is zeker: de stroom van giften uit ons gehele land voor de leniging van de watersnood blijft gestaag voortduren. Gisteravond was bij het Nationaal Ram penfonds in totaal reeds een bedrag van rond 3.143.470,91 binnengekomen. Op de kantoren van het Fonds worden de telegrafische, schriftelijke en telefonisch ontvangen toezeg gingen nauwkeurig geadministreerd. Van de voorzitter van de Nederlandse Redersvereniging werd vernomen, dat de rederijen, die de grote vaart beoefenen, gezamenlijk een be drag van 1 millioen beschikbaar stellen aan het Nationale Rampenfonds. Treffend zijn ook de spontane acties in het buitenland. Allerwege worden collecten en inzamelingen ge houden, en worden giften beschikbaar gesteld. In het Ram penfonds zullen als vertegenwoordigers van de Regering optreden dr M. J. Prinsen, secretaris-generaal van Binnen landse Zaken en mr P. Werner, secretaris-generaal van het ministerie van Maatschappelijk Werk. Hoe geholpen wordt Hoe er geholpen wordt in alle geledingen van ons volk blijkt wel overduidelijk uit het volgende: De Provinciale Staten van Noord-Hol land stellen voor een bedrag van 150.000 uit de provinciale kas ter beschikking van Het Nationale Rampenfonds te stellen. „De Ne derlanden van 1845" schenken, mede namens haar dochtermaat schappijen en haar vestigingen overzee 100.000. Bovendien zal een inzameling onder het perso neel 10.000 opbrengen. Onder de bezoekers van de Rotterdamse Beurs, die Maandag bijna ƒ70.000 bijeenbrachten voor het Nationaal Rampenfonds, is gistermiddag op nieuw gecollecteerd. In totaal is nu bijeengebracht een som van 101.840. De Nederlandse Zacht- houtbond heeft uit het fonds voor Bijzondere Doeleinden 60.000 uitgetrokken voor de slachtoffers van de watersnood. Het totale be drag, dat de Arnhemse bedrijven, instellingen en organisaties tot dusverre hebben geofferd voor de getroffen gebieden, beloopt, met de gift van de gemeente Arnhem, reeds meer dan 200.00Q. Zes ton van de Spoorwegen Het personeel van de Neder landsehe Spoorwegen heeft door opoffering van één dag betaald verlof een bedrag van 300.000 ter beschikking gesteld. De directie van de N.S. heeft daaraan van de zijde der onderneming eenzelfde bedrag toegevoegd. Dit totale be drag is inmiddels aan het Natio naal Rampenfonds overgemaakt. Het Christelijk Nationaal Vak verbond en de daarbij aangesloten organisaties stelden 80.000 ter beschikking. Enkele bloembollen- bedrijven te Sassenheim brachten spontaan reeds 58.000 bijeen ter leniging van de nood. Collectes De gemeente Utinigeradeel, in Friesland, heeft ƒ37.500— ingeza meld. Dat betekent 7.50 per hoofd van de 5200 inwoners. De inzameling, die gisteren in Sneek is gehouden een inwoner aantal van minder dan 20.000 heeft ruim 50.000.— opgebracht. Nijmegen heeft in 2 dagen tijds 27.000.opgebracht aan collec ten. Bovendien is er kleding verza meld voor 5000 slachtoffers. De kledingverzameling is nu stopge zet, maar de geldinzameling zal doorgaan. De gemeenteraad besloot het presentiegeld beschikbaar te stellen voor het Nationaal Ram penfonds In vrijwel alle plaatsen in de niet getroffen gebieden zijn thans collectes aan de gang. Het is uiter aard onmogelijk, van al die plaat sen opbrengstcijfers te geven, maar om een indruk te wekken geven we hier een paar die de laatste tijd bij ons zijn binnengekomen In Olst kwam ƒ31.320— bijeen, dat is 4.40 per hoofd of 20 per gezin. In Pijnacker kwam ƒ20.000.— bijeen, dat is ƒ2.50 per hoofd of ƒ11— per gezin. In Ede was gisteravond de 100.000. overschreden, Eerst thans blijkt dat in de ker ken Zondag jl. reeds is gecollec teerd ten bate van de getroffenen van de watersnood De Nederland se Hervormde Gemeente Renkum maakte reeds een aanzienlijk be drag over. Andere acties Het personeel van de Rijksge bouwendienst heeft drie procent van het loon afgestaan, dat aan het eind van de maand zal worden afgedragen aan het Nationaal Ram penfonds. Het Centraal Verkoop kantoor voor de Kalkzandsteen- industrie te Hilversum heeft de minister van Wederopbouw een millioen kalkzandstenen voor het rampgebied ter beschikking ge steld. De directeur van de Bijzondere Strafgevangenis te Leeuwarden heeft het Nationaal Rampenfonds medegedeeld, dat de gewone ge vangenen en de politieke delinquen ten spontaan van een karig loon willen bijdragen aan het fonds van deze nationale ramp. Speciale poststempel Het hoofdbestuur van de P.T.T. heeft mededeling gedaan, dat alle mogelijke medewerking zal worden verleend, opdat de uitgaande post van zoveel mogelijk kantoren bin nen enkele dagen reeds wordt ge stempeld met een mededeling, waarop het gironummer van het Nationaal Rampenfonds: 9575, zal worden opgenomen. Gironummer Nationaal Rampen fonds is Van verschillende zijden ont vangt het Nationaal Rampenfonds suggesties om postzegels uit te ge ven met een toeslag voor de slachtoffers van de watersnood. Na informatie blijkt dit een te lange voorbereiding nodig te hebben, waardoor directe resultaten zijn uitgesloten De bankiersvereniging meldt, dat alle leden van de Bankiers verenigingen. van de Effectenhan del en de Boerenleenbanken gratis hun loketten ter beschikking stel len voor het doen storten van bij- dragen voor 'het Nationaal Ram penfonds De tijd ontbrak om van dit besluit elke bank afzonderlijk op de hoogte te stellen. Er is een suggestie gedaan om een tiendepenningsactie te ontke tenen, waarbij iedereen tien pro cent van zijn inkomen zal afstaan aan het Nationaal Rampenfonds. Rode Kruishulp: 250.000 dollar voor Engeland en Nederland De Liga van het Internationale Rode Kruis te Genève heeft giste ren bekend gemaakt, dat de Rode Kniis-verenigingen in elf landen in totaal 250.000 dollar beschikbaar hebben gesteld voor hulp aan En geland en Nederland. De elf lan den zün: Australië, Canada, Dene marken, Ierland, Italië, Nleuw- Zceland, Noorwegen, Zwitserland, Zuid-Afrika, de Verenigde Staten en West-Duitsland. Een Zwitserse hulpactie voor Ne derland heeft gisteren in enkele uren tijds 450.000 franken opge bracht. Ook de Nederlandse emigranten in Canada kwamen het Moeder land te hulp. De Nederlandse am bassade riep een fonds in het leven dat door Nederlanders uit alle de len van het land wordt gesteund. Drie Nederlandse kerken in Ed monton schonken gisteren 1500 dol lars. De K.L.M bood aan de inge zamelde goederen zonder vergoe ding naar Nederland te vervoeren Hulpactie in de West Het Stormrampfonds te Curacao had gistermorgen reeds meer dan een half millioen Nederlandse gul dens ontvangen. Men hoopt op de Antillen een millioen gulden bij elkaar te krijgen. Er is al ƒ400.000 bijeen. Het eiland Bonaire bracht op de eerste dag ruim 1000 (Ned. Cou rant) op. Het Surinaamse Rode Kruis verscheept thans voor ƒ5000 'Surinaamse Courant) aan voe dingsmiddelen voor de getroffenen in Nederland. De vereniging van Tandartsen maakte ƒ2 000 over. De militairen zullen één dag soldij voor de slachtoffers afstaan. Vorstelijke gift uit Zweden De Zweedse koning en koningin en Prinses Sibylla hebben 3500 kro nen geschonken voor de getroffe nen in Nederland. De Zweeds Nederlandse vereniging en de Ne derlandse Club in Stockholm zijn een inzameling begonnen van war me kleding, ondergoed en dekens voor Nederland. De Zweedse Staal fabriek Sanavikens Jernverks a.b. te Sandviken 'Zweden i gaf een be drag van 50.000 Zweedse kronen aan Nederland voor het Rampen fonds Italië, Israël en Oostenrijk Een Nederlander in Italië, de heer Slingelandt, uit Milaan, heeft een bedrag van 10 millioen lires geschonken. Dit bedrag heeft een tegenwaarde van 62.000 gulden. Verder zijn er uit Israël schepen met zuidvruchten naar ons land verzonden. Uit Israël is tevens een aanbod gekomen voor het zenden van kleding. De Weense gemeenteraad heeft gisteren de bevolking verzocht geld en kleding af te slaan voor Neder land. De gemeenteraad stelde reeds 30.000 schilling (5000 gulden) beschikbaar. Een comité van het OostenrijksNederlandse genoot schap is op grote schaal acties be gonnen. Verdere aanbiedingen De Zwitserse Bondsraad heeft besloten een bedrag van 100.000 Zwitserse francs aan het Zwitserse Rode Kruis te schenken ten behoe- van de zwaarstgetroffenen in de overstroomde gebieden in Enge land, Nederland en België. Het Zwitserse Comité „Hulp aan Europa" besloot een bedrag van 5000 Zwitserse francs beschikbaar te stellen voor de getroffenen in Nederland en Engeland. De gemeenteraad van Munster heeft zich in een telegram aan de burgemeester van Enschedé bereid verklaard, 100 Nederlandse kinde ren uit de geteisterde gebieden op te nemen. Ook de stad Aken heeft aangeboden, Nederlandse kinderen uit de getroffen gebieden op te nemen. De Nederlandse ambassade Bonn en de Nederlandse consulaten in Duitsland hebben bekend ge maakt, dat zij een actie zijn be- Na aankomst op Schiphol heden morgen legde Prins Bernhard een verklaring af voor de radio. Koningin Juliana was op het vliegveld aanwezig om de Prins te verwelkomen gonnen onder de Nederlanders in Duitsland tot het bijeenbrengen van gelden en goederen. De Nederlandse Bond in Duits land verzoekt voorts een opgaaf van kinderen, die bij in Duitsland wonende Nederlanders kunnen worden ondergebracht Het Westduitse Vakverbond heeft de Nederlandse Vakbeweging een eerste schenking van 50.000 Mark doen toekomen voor hulp. Aan de Mijnen en andere grote bedrijven in het Ruhrgebied is ver zocht hulpploegen naar Nederland te zenden. In Frankrijk Sedert Maandag jL zijn reeds honderden pakken kleding bezorgd bij de Nederlandse consul te Lyon, en bij de vertegenwoordiger van de K.L.M. aldaar. Alle Franse ondernemers voor het wegvervoer hebben van hun vakbond het verzoek gekregen, zoveel mogelijk behulpzaam te zijn bij het transport van kleding, die voor de getroffenen in de over stroomde gebieden beschikbaar wordt gesteld. Prins Bernhard ontvangt cheqne Dr. Richard McEvoy, predikant van de kerk van St. Mark in „the Bowery" (New York) heef', aan Prins Bernhard een cheque over handigd van 375 dollar voor de slachtoffers van de overstromingen. Het geld, zo zeide de predikant, was de opbrengst van de Zondags collecte. De bemanningen van de twee Amerikaanse torpedoboot jagers ,3ristol" en „Johnston", die een bezoek aan Amsterdam brengen, hebben een collecte gehouden voor de slachtoffers van de wa'ersnood, die toi nu toe 1200 dollag 14560 gld) heeft opgebracht. Zij hebben dit geld aan burgemeester d'Ailly overhandigd en toegezegd heden nog goederen en materiaal te zul len geven voor het noodgebied. Brits-Columbia Beheerders van het overstro mingsnoodfonds van Brits-Colum bia in Canada hebben medegedeeld. Voor eerste behoefte ruimschoots genoeg Met grote ontroering heeft het hoofdbestuur van het Nederlandsehe Roode Kruis de massale stroom van goederen die het Nederlandse volk bijeen heeft willen brengen ten behoeve van de slachtoffers van de wa tersnoodramp, in ontvangst genomen. In verband echter met het feit, dat op het ogenblik het aantal ontvangen gedragen kledingstukken en ge bruikt meubilair een dergelijke omvang heeft aange nomen, dat in de eerste behoefte ruimschoots kan wor den voorzien, moge met klem worden verzocht de in zameling van deze goederen in het gehele land tot nader order thans stop te zetten, opdat ook een eerste overzicht kan worden verkregen van datgene wat ont vangen is. Wat reeds tot nu toe was ingezameld, zal uiteraard nog gaarne door de intendance van het NRK in ontvangst worden genomen. Wel dekens, beddegoed en matrassen Wel is er grote behoefte aan dekens, overig beddegoed en matrassen, die alle gestuurd kunnen worden naar de intendance van het hoofdbestuur van het N.R.K., Fluwelen Burgwal 19, Den Haag. Het Rode Kruis moge van deze gelegenheid gebruik maken vast een eerste woord van warme dank te uiten voor de opofferingsgezindheid van het Nederlandse volk. Burgemeester van Rilland Bath omgekomen Het is thans zeker, dat de burge meester van Rilland Bath is omge komen. Hij zou meegereden zijn met een der bussen, waarmede hulp zou worden gehaald- Toen dit voertuig voor het water moest ke ren, stapte de burgemeester uit om bjj te lichten. Er kwam toen eens klaps een vloedgolf, waardoor hij de bus niet meer kon bereiken en in het water verdween. De chauf feur had het geluk op het dak van de bus te kunnen klimmen, van waar hij later gered werd. dat 100.000 dollar zal worden ge schonken voor de slachtoffers in Noordwest-Europa en Engeland. Tussen 't Nederlandsehe en 't Bel gische Roode Kruis zal 25.000 dollar worden verdeeld. Op het ogenblik heeft Canada zelf met overstro mingen te kampen. In de Fraser- vallei staan duizenden acres bouw land onder water tengevolge van zware regenval. De toestand is ech ter niet ernstig. De Paus schenkt 30.000 De Paus heeft een bedrag van 30.000.- ter beschikking van het Nationaal Rampenfonds gesteld. De zaakgelastigde van Pakistan in Den Haag heeft sinds gisteren zyn auto met chauffeur, een secre taresse en nog een lid van zijn per soneel voor de hulpverlening ter beschikking gesteld. De Evangelische kerk in het Rynland heeft 10.000 mark ter be schikking gesteld voor de getrof fenen. Het personeel van Rudolf Blik N.V. alhier werkt 8 uur over ten behoeve van de noodgebieden. De directie zal de opbrengst van deze uren verdubbelen. Het totaal wordt gestort in het Nationaal Rampen fonds. De Amsterdamsehe BankIn casso Bank heeft beden een be drag van 250.000 gestort op de rekening van het Rampenfonds. Mr. Clarence Hunter Honderden millioenen Herstel nodig Mr. Clarence Hunter, hoofd van de M. S. A.-missie in ons land, zeide dat herstel van de dyken en de vernielde huizen in het over stroomde gebied honderden mil lioenen guldens zal vragen. Het herstel van de productiviteit van ons land zal bovendien nog mil lioenen guldens vergen. De heer Clarence Hunter maak te gisteren een tocht door het ge troffen gebied in West-Brabant. f 1 millioen in Groningen In stad en provincie Groningen wordt thans druk gecollecteerd voor het Nationale Rampenfonds. Voor zover thans bekend werd in totaal door de gemeenten in de provincie Groningen de één mil lioen reeds overschreden. De ambtenaren van het minis terie van Landbouw. Visserij en Voedselvoorziening hebben een hulpactie op touw gezet onder het personeel. Zij hebben besloten een gedeelte van hun salaris af te staan voor de getroffenen. Zo uil Hel vliegtuig Een Amerikaan, die giste ren met het K.L.M.-vliegtuig uit New York aankwam, overhandigde, zo gauw hij uit het toestel gestapt was, aan de eerste de beste K.L.M.- employé die binnen zijn ge zichtsveld kwam, een cheque voor een zeer aanzienlijk bedrag, bestemd voor hulp aan de slachtoffers van de ramp. Rotterdamse Haven functionneert normaal De directie van het Rotterdamse havenbedrijf constateert met vol doening, dat de moeilijkheden in de haven van Rotterdam, veroorzaakt door de recente stormvloed, in hoofdzaak beperkt bleef tot Zondag jL Daar in feite geen beschadiging plaats vond van kranen, kaden en loodsen, kan de haven sinds 2 Fe bruari jl. wederom normaal func- tionneren. Uit telefoongesprekken, die Rot terdamse rederskringen met Zwe den, Noorwegen en West-Duitsland hebben gevoerd, is gebleken dat men daar voor Rotterdam bestem de schepen naar andere havens di rigeert, omdat men van mening is, dat Rotterdam door de watersnood niet bereikbaar is. Dit is te enen male onjuist. Rotterdam is voor zeeschepen normaal bereikbaar en de goederen kunnen er op de nor male wijze behandeld worden. Advertentie De toestand op Texel Met vereende krachten wordt gewerkt aan de versteviging van de aangetaste dijken op Texel om bij eventueel komend slecht weer de toestand meester te kunnen blijven. De bewoners van Texel denken niet alleen aan eigen leed maar zün nu ook een inzameling van gold en goederen op het eiland begonnen voor de slachtoffers in de andere noodgebieden. Coördinatie Hulpverlening De Commandant Zeemacht Ne derland heeft zich hedenmorgen met zijn staf vervoegd bij de Ne derlandse Territoriale Bevelhebber en diens staf, teneinde de coördina tie en samenwerking te versterken. Tot nu toe werkte de staf van Com mandant Zeemacht Nederland van Den Helder uit en waren bij de staf NTB liaison officieren van de Koninklijke Marine geplaatst. Weinig hoop op „Aspo" In de landen, van waar schepen zich op de Noordzee en omliggende wateren bevonden tijdens de afge lopen storm, maakt men zich nog steeds ongerust over een aantal dat tot nog toe taal nog teken van zich heeft laten horen. Gelukkig zijn er ook steeds de geruststellende be richten van vaartuigen, die reeds verloren gewaand werden, maar die thans al of niet beschadigd, hun reis weer voortzetten. Zo ook het Groningse kustvaar- tuigje „Brevo". dat gisteren al was opgegeven. Het bevond zich tijdens Mede dank zij Rijswijks hulp „Dank zij een colonne uit Rijs wijk, welke bestond uit Gemeente werklieden, ambtenaren en vrij willigers in totaal ongeveer 300 man en de eerste was, die het eiland Voorne en Putten te hulp snelde, is het eiland Voorne ten Westen van het kanaal Hellevoet- sluisNieuwersluis behouden ge bleven". Dit vertelde ons de ad junct-directeur van de Dienst van Gemeentewerken te Rijswijk, de heer A. Woudenberg, die de leiding van deze tocht heeft gehad. „Zondagavond om half acht kwa. men wij met auto's en materiaal te Hellevoetsluis aan, waar eerst een conferentie heeft plaats gehad met de burgemeester, de Dijkgraaf en een ingenieur van de Rijkswater staat. Om half negen zyn we be gonnen in het duin van Rokanje te midden van granaten de no dige zandzakken te vullen, waarna wij deze met vrachtwagens naar de weg langs het 10 km. lange kanaal van Hellevoetsluis naar Nieuwer sluis hebben gebracht. Verschillende polders waren nog droog, maar op enkele plaatsen dreigde er gevaar. Ik heb daarom geadviseerd, de linie teruj» te trek ken en een nieuwe verdedigingslijn aan te leggen aan de Oostelijke zijde van het kanaal. Ep dat is maar goed geweest, want verschil lende polders zün nadien töch on- CoIIecte rHeumatiek- bestrijding uitgesteld De Nederlandse Vereniging tot Rheumatiekbestryding had voor 14 Februari 'n collecte georganiseerd. Het bestuur heeft besloten die col lecte voorlopig uit te stellen en verzoekt de dames en heren, die in de comité's voor deze collecte zit ting hebben, mede te werken aan de collecte ten behoeve van het Nationaal Rampenfonds. dergelopen", zo vertelde ons de heer Woudenberg, die vervolgens mededeelde, dat er tegen de Ka naaldijk een noodbekisting was aangebracht, bij welke werkzaam heden doorlopend hulp was toege stroomd. Zo hebben daarbij o.a. 250 Delftse studenten met een hoog leraar en troepen militairen de handen uit de mouwen gestoken, Bij de Wellerbrug had de heer Woudenberg zyn bivak opgeslagen van waaruit naar alle kanten hulp werd gedirigeerd. Dank zij het feit. dat ter plaatse de brandweer van Koog aan de Zaan verscheen, dat er hulp kwam opdagen uit Gouda en Leiden en dat door militairen nood-aggregaten voor schynwer- pers werden aangevoerd was Maandagavond omstreeks half 12 de noodbekisting gereed. Daarop is een dijkwacht ingesteld om de 100 meter werden 2 mannen ge post welke de gehele nacht een oog in het zeil heeft gehouden. „Het moeilijkste was het begin, in de nacht van Zondag op Maan dag. We hadden immers geen olie en geen lampen en er moest drin gend worden ingegrepen. Wy prij zen ons gelukkig, dat de dijk be houden is gebleven, daar anders het eiland V oorne en Putten verlo ren zou zijn geweest. Wij hebben onze plicht gedaan en daarvoor te legrafisch en telefonisch dankbe tuigingen ontvangen", zo besloot de heer Woudenberg, die er nog op wees. dat Rijswijk Zondagavond ook nog 50 man naar Heenvliet en 100 man naar Spykenisse had ge zonden. net noodweer in de Zeeuwse wate ren en ondanks het feit dat het radio aan boord had, werd niets meer vernomen. Thans is bericht gekomen dat het schip zich in Gorkum bevindt. Tijdens de storm had het de wijk genomen naar Dinteloord. Het was op weg naar Antwerpen. „Racken" en ..Ranes" Het Zweedse schip „Racken", dat reeds enige dagen zoek was is terecht. Het is beschadigd en wordt op het ogenblik door de sleepboot „Holland" naar IJmuiden gesleept. De „Ranes", eveneens een Zweeds schip, waarvan men vreesde dat het voor onze kust verging, is even eens beloodst en bevindt zich op het ogenblik in de nabijheid van Gent. 22 Mensen op „Aspo" Het Zweedse schip „Aspo", dat op de Britse Oostkust voer, is sinds Zondag vermist. Het zou eerst noodseinen hebben uitgezon den, maar daarna werd niets meer vernomen. Thans heeft men echter aanwyzlngen ontvangen die slechts een triest vermoeden doen ont staan: wrakstukken, een redding boei en een reddingboot met de naam van 'het schip erop. Er waren 22 opvarenden aan boord van de „Aspo". „Jan Kreumer" terecht Het Nederlandse kustvaartuig „Jan Kreumer" uit Vlaardingen. waarover zoals wij gisteren meld den, ongerustheid bestond, qmdat men er sinds Vrijdag jl. niets meer van had gehoord, is vannacht met 2 dagen vertraging in Esbjerg aan gekomen. Waar is de „Salland"? Van het 297 brt metende schip „Salland", is na vertrek uit een haven aan de Zuidkust van Enge land met bestemming Stockholm niets meer vernomen. De eigenaars in Zwolle hebben alle schepen ver zocht naar dit schip uit te kijken. Op de havenkaden te Scheve- ningen is het een drukte van belang. Loggers, bestemd voor de overstroomde gebieden, wor den geladen met alle mogelijke goederen, door de bevolking van het niet getroffen deel van het land bijeengebracht

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3