Kerkstraat in Stavenisse werd in weinige momenten weggevaagd Ramp in Engeland niet zo groot als gevreesd Tonelen van diep menselijk leed Getroffen door het perfecte teamwork Vele levensmiddelen naar het noodgebied Eerste evacué's uit Zierikzee in Bergen op Zoom gearriveerd In BELGIE eiste de catastrofe 22 doden In de polders op Tholen bleef geen boerderij ongeschonden WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953 1 Dodelijke rust heerst thans op de Zeeuwse eilanden (Van onze verslaggever) AAN BOORD VAN ONS GENOEGENDinsdag avond. De eigenaar van deze motorboot, welke zo juist vanuit Nijmegen per auto getransporteerd werd naar Bergen op Zoom, glimlacht om de naam die hij zijn vaartuig in zorgeloze tijden gegeven heeft. Het is immers niet bepaald een genoegen om nu achter het roer te staan over het Bergense vaarwater, dat gelukkig zijn ruwe streken van de nacht van Zaterdag op Zondag heeft afgeleerd, en thans betrek kelijk glad voor ons ligt. Maar nu dient deze uitloper van de verraderlijke Schelde, om de droeve lasten die door zijn schuld veroorzaakt werdénte ver voeren. Vanaf de Zeeuwse eilanden varen ons vissers- kotters tegemoet. Zij voeren de vlag halfstok, want in hun ruimen bevinden zich de lijken van hen, die in de golven omkwamen of langzaam stierven ten gevolge van uitputting door hun verblijf op dijken, op zolderverdiepingen of zelfs in bomen. Er waait een koude Noorden wind over de waterspiegel, die speels golven tegen het kleine diepliggende scheepje doet slaan. Amper plaats voor acht personen biedt dit vaartuig, het is zwaar beladen met manschappen en materialen om de gaten in de dijken op het eiland Tholen te dichten. Eindeloos strekt zich het water uit en ware het niet dat. er hier en daar kleine takjes boven het water uitstaken, dan zou men denken op een grote oceaan te varen. De boot voert ons veilig door de acht meter diepe vaar geul met links de rode en rechts de zwarte bakens. Men moet de rivieren kennen, wil men niet hopeloos vast komen te zitten. Verkleumd van de koude kijken wij naar het desolate landschap. In de verte zien wij de dijken die thans doen denken aan een heuvelrij met grillige koppen wegens de gaten die vloed en stórm er" in hebben geslagen.' Speelbal Men voelt duidelijk de span ning stijgen, hoe dieper men Zeeland intrekt des te angstiger de sfeer wordt. Een dodelijke rust heerst er thans, achter de gekneusde dijken liggen de boer derijen tot aan het dak in het water. Ingestorte woningen, waaraan men een heel mensen leven moeizaam gebouwd heeft, liggen nu volledig terneer en dienen nu als een speelbal der elementen. Over ons hoofd ko men en gaan zonder ophouden vliegtuigen en helicopters. Grote pakken gooien ze uit boven de streken waar nog langs geen andere weg hulp geboden kon worden. Als kleine stipjes ren nen de mensen er op af, begerig naar het voedsel, dat hun krach ten weer kan sterken. De tegen stroom van het opkomend tij doet ons maar langzaam vooruit komen, en als wij eindelyk op het eiland Tholen aan wal stap pen, zijn wij verkleumd en door nat van het opkomende boeg water. De militairen, die lange tijd in de moeilijke houding in eengehurkt zaten, strekken pijn lijk hun benen en zwaaien de schoppen over hun schouders. Ondanks alle moeilijkheden zijn ze blij hulp te kunnen bieden. Het uitzicht dat een hoge dijk ons biedt overtreft de stoutste verwachtingen. Het plaatsje Tho len is zelf gelukkig gespaard ge bleven, maar in de polders daar achter bleef geen boerderij on geschonden. Als we met veel moeite dichterbij proberen te komen, zakken we tot de enkels in de dikke brei, en spoedig zijn onze schoenen getekend met het aureool van deze onnoemelijke ellende: een dikke vettige natte brei. Menselijk leed Aan de kade meren regelmatig schepen, vissersboten nemen een groot deel van de last op zich en zetten hier de evacué's af, die een-gering aantal uren per dag te bereiken is. Hier op de kade weerspiegelt zich het menselijke leed van heel het getroffen gebied. Op bran cards worden zieken en gewon den van de schepen op de vaste wal gebracht. Mannen en vrou wen vallen elkaar huilend in de armen, en slechts met grote moeite kan men zijn tranen be dwingen. Het lijkt een wreed spel deze getroffenen naar hun bevindingen te vragen. Ginds wordt een moeder ondersteund die haar twee dochtertjes voor haar eigen ogen zag verdrinken. Men durft nauwelijks te roeren in deze ellende. Daar komt een jongen aan, die twee dagen met zijn been onder een omgevallen muur beklemd lag. Angstige vragen over familie leden schieten over en weer, maar men haalt de schouders op, niemand weet het. Stokoude mensen moeten krachtsinspan ningen verrichten waartoe zij zich zelf niet meer in staat acht ten. Maar wat moet men als het er om gaat het vege lijf te red den. Wij klampen een vrouw aan, die er uit ziet alsof zij niet al te veel heeft geleden. Maar het is slechts schijn, zij komt uit Stavenisse, zoals de meesten die thans uit de schepen gedebar- keerd worden. Er zijn minstens 200 doden in ons kleine dorp zegt ze met een snik. De hele Kerkstraat met een veertigtal huizen werd in een ogenblik tijds weggeslagen, naast mij zaten 25 mensen in een huis. Toen het ergste voorbij was kwamen wij tot de ontdekking, dat er noch van het huis noch van de bewoners ook maar iets terug te vinden was. Stavenisse is wel bijzonder izwaar getroffen. Krankzinnig Op het ogenblik verblijven er mensen op dè dijk en op zolder verdiepingen. Eén andere vrouw vertelt ons hoe zij en haar ouders naar de hoogste étage van hun woning vluchtten, en hoe zij daar toen de tóestand onhoud baar werd, een. gat in het dak maakten en vandaar overgingen naar een nieuw gebouwde schuur. Bijna drie dagen brach ten zij hier door totdat zij Dins dagmorgen eindelijk gered kon den worden. De verhalen zijn gruwelijk en nog steeds spelen zich afgrijselijke tonelen af. Vlak bij ons in de buurt wordt een jongen door vier stevige militai ren vastgehouden. Hij gaat keer als een wilde. De verschrik kelijke tijding dat zijn twee jonge zusjes in Halsteren zijn verdronken, deed hem volslagen krankzinnig worden. Hij wilde in het water springen omdat hij meende zo nog de meisjes te kunnen redden. Met een mor- finespuit weet een arts hem te kalmeren en spoedig zinkt hij weg in een gelukkige onwetend heid. Met moeite wordt hij by ons in het kleine bootje gehesen. KONINGIN WEER IN NOODGEBIED DEN HAAG, 3 Febr. Om I Het dorpje Fijnaart, dat nu 9.00 uur verliet H.M. de Koningin Dinsdag Soestdijk om zich op nieuw naar de geteisterde gebie den te begeven. In Soesterberg nam H.M. in een militair vlieg tuig plaats voor een vlucht boven de geteisterde gebieden van Zuid- Holland, Zeeland en Noord-Bra bant. Daarna landde het toestel op Gilze-Rijen, waar de Koningin zich door verschillende autoritei ten over de hulpverlening liet voorlichten. Zij verklaarde bij zonder. getroffen te zijn door het perfecte „teamwork" van alle sa menwerkende instanties. Vergezeld van de Commissaris der Koningin in Noord-Brabant, prof. de Quay, begaf H.M. zich met kleine boten haar het vaste-, £er auto naar Brecja voor een be land gevoerd zullen worden, om- zoek aan het ontvangstcentrum dat de haven van Bergen op voor evacué's in het gebouw van Zoom wegens de getijden slechts' de KMA. MET VLIEGTUIGEN EN SCHEPEN DEN H A AG,3 Febr. 60.0001 zijn voorraden nodig. Deze voor broden, 10.000 pakjes margarin; 2.000 kg. kaas, 5.000 blikjes melk, 2.000 kg. worst. 5.000 pakjes kin dermeel, 2.000 blikken stamppot met vlees: zie hier een greep uit de indrukwekkende lijst van le vensmiddelen, die door bemidde ling van het directoraat voedsel voorziening tot dusverre op het vliegveld Valkenburg zijn afge leverd om de eerste nood van de slachtoffers in de geïsoleerde ge bieden uit de lucht te lenigen. De directeur van het directo raat voedselvoorziening, ir. J. Franke, gebruikt de term „Wild West" als hij spreekt over or ganisatie van de hulpactie in de afgelopen dagen. Van de eerste dag af is echter tevens gewerkt aan de organisatie en Dinsdag, waren de voorbereidingen vol tooid. Voorraden Niet alleen door de lucht wordt voedsel aangevoerd. Maandag avond is een schip naar Bruinis- se gevaren met brood en marga rine. Er zUn schepen gezonden naar Ouddorp en Dinsdag werden voorraden verscheept naar de Zeeuwse eilanden: voornamelijk zakken (o.a. voor het afvoeren van aardappelen) en brood. Naar Middelhartiis is hooi gezonden. Middelharnis heeft ook 2500 de kens gekregen door bemiddeling van Minister Mansholt. Minister Donker stelde de dekens af komstig uit de gevangenis in Den Haag beschikbaar. Voor het goed functionneren van een georganiseerde hulpactie raden worden en zyn gevormd en thans kan worden geput uit grote noeveeiheden suiker, kaas, margarine en gecondenseerde melk, in Den Haag en Rotterdam. Voor het vervoer hiervan zijn vele vissersvaartuigen gechar- ;erd. Ze zijn ter beschikking ge steld van de Rijkswaterstaat. Naar Middelharnis zijn er reeds 23 vertrokken. 50 naar Zierikzee en 80 naar Noord-Beveland /")P vele plaatsen in het verdronken land zijn koeien samengedrongen op de enige droge plek. die U Zij hebben kunnen vinden. In vele gevallen staat het vee zelfs gedeeltelijk in het water op de hoogste plek temidden van de onafzienbare watervlakte Moedige jongen redde het leven van zijn ouders en twee zusjes droog is, maar nog midden in het water ligt en slechts één toegangs weg heeft, was het volgende doel. Hier heeft H.M. de Koningin zich met velen onderhouden en met bewondering gadegeslagen hoe door gezamenlijke krachtsinspan ning van militairen en burgers het dreigende gevaar, dat de aan grenzende polder onder zou lo pen, gekeerd werd. Halsteren Verder ging de tocht naar Hal steren, waar de Koningin met vele evacué's en metleden van land- en zeemacht gesprekken voerde en ook daar werd zij ge troffen door het uitstekende werk van militairen en burgers. Na een kort bezoek aan het stadhuis van Bergen op Zoom en het stadhuis van Roosendaal be trad de Koningin in de laatste plaats de ontvangstcentra voor de evacué's. Lang sprak zij daar met de slachtoffers, waaronder zich vele Zeeuwen bevinden. Op weg naar Den Bosch haalde de Koningin de auto van de Franse ambassadeur in. Zij liet de wagen stoppen en onderhield zich enige tijd met de heer Gar- nier, van de gelegbnheid gebruik makend, de ambassadeur haar warme dank te betuigen voor de hulp van. de Franse genie. De terugweg werd weer niet het mi litaire vliegtuig gemaakt, dat om half negen 's avonds op Soester berg aankwam. H.K.H. Prinses Wilhelmina heeft Dinsdagmiddag een bezoek gebracht aan Zierikzee. Onge veer te 15.00 uur kwam zij in de stad aan. Doordat het centrum van de stad droog was, kon zij te voet verschillende plaatsen be- zoeken. (Van onze reportage-redacteur) BERGEN OP ZOOM, Dinsdagavond. Tegen zes uur van avond is het eerste vluchtelingenschip uit Zierikzee hier binnen gelopen. Een platte schuit in de vorm van een Rijnaak meerde aan de linker havenarm. Een drom verpleegsters stond aan de dubbele loopplank, die werd gelegd tussen schip en kade. Aan dek w?s niets te zien. Slechts een paar zusters van het Rode Kruis én een enkele man hurkten bijeen legen de kajuit van de IJzermot, waaruit de kapitein Bolder Kreuze te voorschijn kwam. Toen werd een gedeelte van het dek weg geschoven. Even was er die stilte, waarvan men altijd zegt, dat ze hoorbaar is. Toen kwam een mannenhoofd uit het ruim te voorschijn, Ter wijl de man hoger op het ladder tje klom werd een gummi regen jas zichtbaar en toen een heel klein bundeltje: een kindje, van enkele weken óud liggend in de: koesterende vaderarmen. Daar achter kwam de moeder. Even later stonden ze aan wal alsof ze op de gewijde grond van het paradijs beland waren. Het was het gezin den Breejen uit Nieu- werkerk op Duiveland. Het was glVERAL in het geteisterde gebied liet de Vorstin zich inlichten over de maatregelen tot leniging van de nood. HEUVELS KEERDEN HET GEVAAR James Scott Watson, heeft gewe zen op het belangrijke succes dat Nederlandse landbouwkundigen na de overstromingen in het over stromingsgebied hebben behaald door het gebruik van gips om het zout in de kleigrond te bestrij den. JAN boord van het jacht „Ons Genoegen" heeft onze ver- .slagever eeri tocht gemaakt vaar het verdronken land van Tholen Zondag collecte in alle R.K. kerken DEN HAAG, 3 Febr. In alle Rooms-Katholieke kerken zal Zondag a.s. een collecte worden gehouden voor de geteisterde ge bieden. Mgr. W. Mütsaerts, bisschop van Den Bosch heeft f10.000 ge schonken tei. behoeve van de slachtoffers van de watersnood. De bisschop is door een griep aanval verhinderd de getroffen gebieden te bezoeken. Hij zal der halve ook geen audiënties ver lenen. Mgr. Jos. Baeten, bisschop van Breda heeft een bezoek gebracht aan het getroffen gebied van W. Brabant. Devicaris-generaal van de bisschop van Den Bosch, Mgr. F N. J. Hendrikx, is Dinsdag in op dracht van Mgr. W. Mütsaerts naar de getroffen gebieden van West-Brabant vertrokken. (Van onze redacteur) TILBURY, 3 Februari In deze voorhaven van Londen, gevestigd aan de Theems en gelegen tussen de monding van de hoofdstad vindt het iaden en lossen van een goed dozijn van de grootste koop vaardijschepen plaats. Maar op de wegen is het stil. Het laagst gelegen deel van Tilbury is ont ruimd. Er is een geïmproviseerde treinverbinding met Londen. Ook wordt de veerdienst met Graves- end aan de zuidelijke oever van d; rivier onderhouden. Over het hoge water vaart elk kwartier in beide richtingen een personen- veer. Een tocht langs deze drukke waterweg, die aan weerskanten tientallen fabrieken telt, maakt veel duidelijk van de enorme schade die in Zuid-Oost Engeland is veroorzaakt, maar ook van de voornaamste reden waarom ook een vergelijking met de tragische Nederlandse positie over het ge heel veel minder ongunstig voor Engeland uitvalt. Heuvels Vlak en laag gelegen land gaat hier bijna overal zeer snel in heu velachtig gebied over. Engeland is iri zeer weinig streken zo angst vallig waterpas, geschapen als het typische Hollandse landschap. Dit verklaart waarom zelfs het zwaarbeproefde eiland Canvey nog minstens duizend mensen, die hun huizen niet willen verlaten geen verdrinkingsgevaar te duch ten hebben, Het maakt ook duide lijk waarom ook het vaste land tegenover Canvey het water de meeste huizen niet bereikte, of schoon de afstand hier en daar nauwelijks tien, twintig meter is. Het is bij deze verschrikkelijke watersnood plotseling een groot nadeel dat zoveel fabrieken om wille van de transportfaciliteit van de Theems vlak aan de oever en op lage plaatsen, zijn gebouwd. Er werden ondermeer verscheidene electrische centrales buiten wer king gesteld. voer van Canvey een dubbele telling had plaats gehad. Dit be tekende een voorlopig verschil van dertig slachtoffers. Het totaal zal ongetwijfeld weet stijgen, want er is een nog onbekend aantal vermisten maar er worden ook weer telkens overlevenden gerap porteerd die zich nog niet hadden gemeld. Mater zakt Het water zakt geleidelijk. De herstelwerkzaamheden hebben tót heden geen bijzondere tegenslagen opgeleverd. Zandzakken worden op vele bedreigde plaatsen in gro en getale aangevoerd. De carto- grafering van de overstromingen en beschadigde -oeweringen vor dert snel met behulp van een aan tal militaire vliegtuigen. Er zijn ongeveer vijfhonderd dijkbreuken te herstellen, waaronder 280 in Essex, aan de noordelijke oever van de Theem. en dé daarop aan- slui*' ide kust. Dodencijfer liep terug. De schade, hoewel zeer omvang rijk, is echter niet overal zo ern stig als aanvankelijk werd ge vreesd. Afgezien van de materiële sc ade is ook het dodencijfer ge vallen. Vrijwilligers De grootste gaten zijn enige honderden meters lang. Vrijwil ligers uit Londen en vele andere plaatsen zijn langs de oostelijke kust aan het werk. Er is geen gebrek aan arbélds- krachten. En intussen gebeurt er veel ter verzorging van de bijna dertigduizend daklozen en ge- evacueerden. Postpakketten met kleding voor de getroffenen i gen vry verzonden worden. De voornaamste wetenschappe lijke adviseur van het Britse mi- ntdekt werd n.l. dat bij de af- nisterie van Landbouw. Sir België In België, waar de schade ten gevolge van de watersnood Dins dag werd geschat op 1 milliard Franken 130 millioen gulden zal door de regering evenals in Nederland een rampenfonds worden gevormd, aldus verklaar de de Belgische minister-presi dent van Houtte Dinsdagmiddag in het Belgisch parlement Van te voren had de Kamer president van Cauwelaart een plechtige i-ouwhulde gobracht aan de slachtoffers van de ramp in het bijzonder in Nederland. Het Belgische verlies aan men senlevens, dat tot dusve 22 be draagt, 'is betrekkelijk gering, doch de materiële schade is zeer groot, vooral aan de Belgische kust. Intussen begon het er Dinsdag wat beter uit te zien in het Bel gische overstromingsgebied, dat vrijwel geheel valt binnen het vierkant KnokkeOstend» MechelenAntwerpen. Aan zeekust is Ostende het zwaarst getroffen. Er overstroomde be trekkelijk weinig achterland. De voornaamste overstromingen wérden veroorzaakt door ver schillende rivieren o.m. de Schel de, die op vele plaatsen door de dijken brak. In Antwerpen begon Dinsdagavond de toestand weer normaal te worden. De tunnel bij Antwerpen, de zogenaamde autotunnel, is na 24 uur gesloten te zijn geweest, weer voor het verkeer openge steld- Zwarthandelaars In Ostende, waar het inmid dels weer teruggelopen zeewater enorme hoeveelheden levensmid delen had aangetast, hebben de autoriteiten onmiddellijk inge- kwart over zes. „Wie kan ons even naar het station brengen. Dan kunnen we vanavond nog naar Groningen, naar mijn ouders". De man het kind dra gend, de moeder de bagage tor send haastten zij zich weg van het schip, weg van de verschrikking, waarvan het eerste postludium die middag op de boot had weer klonken. Trieste stoet Er ls een lange, trieste stoet gevolgd. Honder veertig mensen, de eersten uit het verslagen land van Schouwen-Duiveland en rond Zierikzee. Het is moeiliik dit tafereel te schetsen. Eerlijk, er komen zovele tranen bij. Oude vrouwtjes, eigenlijk knerpend van ouderdom, worden tussen een paar verpleegsters in, wegge dragen. Men kan, om een klein begrip te hebben van de situatie, het best de foto's bekijken, die onze fotograaf van dit alles heeft gemaakt. Maar bezie ze dan in de dimensies, die de verbeelding, de deernis en het ontzag er aan kunnen geven. Er zijn besjes bij, die het nog net hebben uitgehouden, maar die nu de lichamelijke instorting nabij zijn. Die niets doen dan 'met het hoofd schudden en snikken. Het laatste restje levensvuur brandt vlak voor ons op. Kleine kinderen worden door soldaten naar de bus gedragen. Ze Kijken schuw naar de jongen, wiens hele wezen als een lolly geworden is, waaraan de kleine likken mag. Zo behoedzaam was hij nooit. Zo vertederd heeft geen sergeant hem ook gezien. En maak er asjeblieft geen plaatje van, want morgen zal hij zich voor zijn kameraden dood generen. Honderd veertig levens klim men uit het schip. Een man en een paar vrouwen worden door familie uit Apeldoorn in een uiterste van bewogenheid be groet. Als men zo iets op de film zou zien, zou men wensen, dat het lang voor het einde van de voorstelling is, want dan kan het mannenoog nog drogen. Wezenloos Bij de ingang van de bus hou den wij een smalle jongen van een jaar of vijftien aan in een soldatenjas. Als wij hem vragen, waar hij vandaan komt, kijken een paar dode ogen ons aan. Hij staat zeker een halve minuut wezenloos voor zich uit te staren. Dan is het, of hij in elkaar gaat zakken. We willen al een paar soldaten roepen, maar hij legt een hand op onze arm en zegt: „Het was zo verschrikkelijk, meneer. Ik stond op een klein vlot en mijn moeder, mijn vader en twee zusies vielen er af, zo in het water. En hoe ik het gedaan heb, weet ik niet meer. maar ik heb ze er weer op gekregen. Hij heeft de kracht niet meer om deze triomf te vieren. Opeens staat zijn ^ader naast me. „Me neer, ik bin zo trots op dieje jongen, op die, op mijn eigen jongen, ik kan het u niet zeg gen En dan snikt hü als een kind. Dat is het verhaal van de IJzermot in een halve- kolom. Toen wij haastig wegliepen, meerde tezelfdertijd de politie- boot. Even stond Prinses Wilhel mina op de kade met laarzen aan. De Landsmoeder, drie en zeventig jaar oud, wag bij haar kinderen geweest. Ze stond daar als het symbool van de troost. MINISTER ALGERA NAAR NOODGEBIED DEN HAAG, 4 Febr. De minister van Verkeer en Water staat. mr. J. Algera, zal zich heden met een directie-vaartuig van de Rijkswaterstaat naar het centrum van de noodgebieden rondom Zierikzee begeven, ten einde ter plaatse contact op te nemen met de bevolking. grepen, toen men intdekte dat sommige winkeliers, gebruik ma kend van de schaarste, tegen zwarthandelaarsprijzen begonnen te verkopen. Volgens in West-Berlijn aange komen vluchtelingen zijn er in vele Oostduitse districten als ge volg van plotselinge dooi ernstige overstromingen voorgekomen. De Oder, Elbe en de Neisse zouden o.a. twee tot vijf km bui ten hun oevers zijn getreden, waardoor verscheidene dorpen onder water werden gezet, aldus deze berichten, die nog niet door officiële Oostduitse kringen be vestigd zijn.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4