HAAGSCHE JU COURANT AANTAL SLACHTOFFERS 1223 Grootscheepse reddingsacties in Zeeland NOG DUIZENDEN IN GEVAAR Bek! emmen cl rel relaas No. 20963 12 pagina's - Woensdag 4 Februari 1953 EZER COURANT Abonnement per kwartaal 5.85, per week I BUREAUX WAGENSTRAAT 85-37 - TEL. 184466 - 8 LIJNEN - POSTGIRO 12500 I PRIJS DER ADVERTENTIëN 1 t/m 26 mm 0.170 per mm, daarna t a\r„ui.. I .dat.,. rr,,y M AionPM iedere mm meer 0.35 oer mm. Minimum grootte 13 mm. PRIJS DEZER COURANTAbonnement per kwartaal 5.85, per week 47 cent. Losse nummers 9 cent per exemplaar. Verschynt dageiyks behalve op Zon- en Feestdagen. Loketten geopend van 8.30—18.00 uur. BUREAUX WAGENSTRAAT 35-37 - TEL. 184466 - 8 LIJNEN - POSTGIRO 12500 DIRECTIE: A. G. SLJTHOFF, Mr. K. H. LABOHM, TH. G. VAN DER GARDEN HOOFDREDACTEUR: PROF. Mr. A. C. JOSEPHUS JITTA PRIJS DER ADVERTENTIëN 1 t/m 26 mm 0.175 per mm, daarna iedere mm meer ƒ0.35 per mm. Minimum grootte 13 mm. KI. adv. bij vooruitbet. tot 15 w. L—daarboven tot max. 20 w. ƒ1.50 West-Brabant: Gisteren werd een reddingsactie inge zet voor Nieuw-Vossemeer, waar nog 370 van de 1670 in woners geëvacueerd moesten worden. Schouwen-Duiveland is één watervlakte. Er is eigenlijk niet veel verschil meer tussen het land binnen de dijken en de zee er buiten. Er zijn nog enkele hooggelegen delen, waar mensen samengepakt zitten, maar voor de rest is het water, water, water Slechts een hulppoging op grote schaal kon hier redding brengen en daarmee is gisteren een begin ge maakt. Honderden vaartuigen la gen voor de kust van het eiland, waar de duinenrij op verschillende plaatsen onderbroken wordt door grote gaten, waar het water kol kend doorstroomt. Schouwen-Duiveland is gisteren het „Duinkerken van Nederland" geworden. Aan de onzekerheid waarin men dagen heeft verkeerd omtrent het lot van Schouwen-Duiveland is een einde gekomen, om plaats te ma ken voor een realiteit, die de schrik om het hart doet slaan. Wat we uit eigen ervaring we ten, zo schrijft een A.N.P.-corres- pondent, is, dat Serooskerke geheel is ontruimd en dat van het gras veldje voor de dorpskerk, de enige droge plek in het plaatsje, twee paarden ons bedroefd hebben nage keken. toen wij met de enige tien tallen overgebleven bewoners van het dorpje omstreeks half een gis termiddag wegvoeren. Men heeft ons met nadruk ver zekerd dat de toestand in Zierikzee minder alarmerend is geweest dan men aanvankelijk dacht, maar dat de situatie in Bruinisse uiterst cri- tiek is. Hier moeten zich op de zol ders van de huizen nog een 1500 mensen bevinden. Met de evacuatie van deze in nood verkerenden is inmiddels reeds een aanvang ge maakt. de moeilijkheid hierbij is, dat men in dit gebied slechts ge- Inzameling van kleding stukken en gebruikt meubilair tot nader order stopgezet (Zie pag. 4) Toen gisteren dan ook zeer alarmerende berichten over de toestand in dit gebied binnen kwamen. zijn van het vliegveld Woensdrecht 15 helicopters op gestegen, die er in geslaagd zijn honderden mensen uit hun be narde positie te bevrijden. „Aus- ters" van de Koninklijke Lucht macht landden op het strand van Schouwen-Duiveland. Zij hebben dekens gebracht en keerden terug met vluchtelingen. Vanmorgen, bij het krieken van de dag zijn de helicopters wederom opgestegen met medi camenten, voedsel en 'dekens. Om 5 uur gistermorgen, zo ver telt de correspondent, verlieten wij Yerseke met een vissersscheepje, waarop zes stormboten waren ge laden. Na bijna twee uur passeer den wij Zierikzee. waar nog enkele lichten aan waren en waar het groene en rode licht van de haven uitgang nog scheen. Een half uur later liep ons scheepje een nood- haventje bij de z.g. Flauwere bin nen. Daar zaten een aantal mensen, dat kans gezien had naar de dijk te komen en de nacht zonder licht of warmte in een café hadden doorgebracht. Snel werden de boten uitgeladen en naar de over kant van de dijk gedragen. De boten werden twee aan twee aan elkaar gebonden en een boer. die daar plaatselijk bekend was ging mee als gids. De drie „dubbele" kozep elk een andere richting en in het schemerdonker trokken ze de eindeloze watervlakte tegemoet, waar daken van boerderijen boven het water uitstaken. Een harde wind van landzijde maakte het peddelen moeilijk. „Tot aan de molens is iedereen van de boerderijen af", zei onze gids. „Wat daarachter zit weet ik niet". Daarachter, dat betekende een onafzienbare watervlakte met tien tallen daken en telefoonpalen, die de weg markeerden en in de verte enkele hoge punten met bomen en een kerktorentje. Na een uur waren we 500 meter gevorderd. We passeerden de mo len „De Moriaan" en toen begon het zoeken op goed geluk in elk huis. Plotseling een schreeuw over het water. Uit de bovenverdieping van een boerderij gebaarde een jonge boer. „Daar ginds", schreeuwde hy. „daar hangt een witte vlag uit. Ga daar eerst maar heen". Na drie kwartier waren we er, om te ontdekken dat het een wit gordijn was, dat woest uit een ge broken ruit wapperde. Van de be woners geen spoor. Even verder Vele landen bieden hulp aan onze overstroomde gebieden, hetzij met geld, hetzij met mensen en mate riaal. Hier ziet men Franse militairen met stormboten in Halsteren, gereed om in nood verkerende mensen te gaan redden weer een boerderij, gedeeltelijk reeds ingestort. Niet meer nodig. Daar kunnen geen mensen meer zijn. Dan maar bakboord uit, voor bij het gat in de richting Seroos kerke. Het voorbijkomen van dat gat heeft meer moeite gekost, dan de gehele tocht. De dag tevoren was er een vlot doorgesleurd. Van de zes mensen hadden er twee het leven afgebracht. De zuiging was merkbaar op 2 km landinwaarts. Ons kostte die 75 meter meer dan anderhalf uur. Doch toen was Serooskerke niet zo ver meer. Inmiddels was de lucht vol vliegtuigen gekomen. Drie heli copters cirkelden rond, hingen soms een tijd boven een boerdery en in de verte zag men dan een stipje naar boven hyson, wat weer een gered mensenleven be tekende. „Waarheen eerst?", was voor ons de vraag. Een helicopter kwam ons te hulp. Nadrukkelijk bleef hij stil staan naast de toren van Seroos kerke. waar nog de vlag uithing, die Zaterdag ter gelegenheid van de verjaardag van Prinses Beatrix was gehesen. Toen wij vlakbij waren, zwaaide de helicopter af, op zoek naar andere slachtoffers Tussen kapotte huizen voeren w\j, door wat eens de toegangs weg tot het dorp was geweest. Het was overal angstig stil. Van het dak van een schuurtje blafte een hond ons toe. Het enige te ken van leven dat wjj zagen. Toen schuurde de bodem van de boot over de keien en konden we aan land gaan. vlak bij het. kerkje. Een politie-agent kwam ons te gemoet. „Hoe is het op Renesse?" vroeg hij bezorgd. „Daar zitten myn vrouw en kinderen". Wij moesten hem het antwoord schuldig blyven Ongeveer 20 mensen zitten hier nog, vertelde de agent. Om een grote tafel in de kerk zaten ze, voorzien van brood, koek, boter en melk. Een primus zorgde voor warme koffie. „Ga eerst maar een paar huizen langs", zeiden ze. „Wy kunnen het nog wel even volhou den." De twee boten werden ontkop peld en elk ging naar een huis ver der het water in. Aan de achter kant van een huis stonden twee oudjes: een man met een grote, gryze snor en zijn oude. zachtjes huilende vrouw. „We hebben twee nachten op zolder gezeten," vertelde de man. „Eten hadden we nog genoeg, maar het drinkwater begon aardig krap te worden." In twéé andere huizen was geen H.K.H. Prinses Wilhelmina kwam gisteravond in Ber gen op Zoom aan, nadat zij in de loop van de dag Zeeland had bezocht leven meer te bespeuren en men kon slechts hopen, dat de bewo ners gered waren. In het dorpje waren inmiddels nog een roeiboot en een motorvlet gearriveerd, die ook reeds enige mensen hadden opgepikt. Met de motorvlet voorop begon de terugtocht. „Moet die hond niet mee?", riep iemand. „Hij hoort nergens bü", zei er een. „Laat hem maar bij de paarden blijven, of schiet hem anders dood". De agent had zijn revolver reeds getrokken, om het dier een ellendig eindete bespa ren, toen een man uit een van de boten sprong, door het wa ter waadde, de hond in het nekvel greep en hem in de boot slingerde. De paarden staarden ons na van het grasveldje af, on bewust van het lot dat hen wachtte ilet Weer Verwachting tot Donder dagavond (opgemaakt te 10 uur). Enkele buien Veranderlijke bewolking met enkele regen-, hagel- of sneeuwbuien. Matige tot krachtige en in de kustpro vincies tydelyk harde wind, aanvankelyk Noord-Weste lijk later ruimend naar Noord tot Noord-Oost. Min der koud 's nachts. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Zon op 8.14, onder 17.35. Maan op onder 9.4S (L. K. 7 Febr. 5.09 u.) Barometer alhier v.m. 8 u.: 768 mm; v.m. 12 uur 765 mm. Barometer na hedenmid dag 12 uur: dalende. Hoogwater te Scheveningen 5 Febr. Ie hw. 6.43, 2e hw. 18.59. Tussen gisterochtend 8 u en hedenochtend 8 uur no teerde onze regenmeter geen neerslag. Temperatuur hedenmor gen 8 u. 6 gr. C.12 uur: 9 gr. C. Tussen gistermorgen 8 u. en hedenmorgen 8 u. was de hoogste temperatuur 6 gr. C. en de laagste 1 gr. C. Het aantal slachtoffers dat tengevolge van de overstromingsramp om het leven is gekomen, stijgt nog voortdurend. Van 1223 personen moet thans met zekerheid worden aangenomen, dat zij verdronken zijn. Het grote aantal doden dat in Stavenisse, Tholen, Oude Tonge en Nieuwe Tonge is gevallen, deed het cijfer snel stijgen. En nog is alle gevaar niet geweken. Integendeel. Nauwelijks is het reddings werk op volle toeren gekomen, of reeds wordt weer een nieuwe dijkdoorbraak op het eiland Flakkee gemeld. Dat betekent nieuwe gevaren, nieuwe ellen de nieuwe dreiging voor het leven van tientallen mensen. En dat terwijl elders het leven van honderden nog voortdurend wordt bedreigd. Vele honderden zijn reeds in veiligheid gebracht, dank zij het moedige opoffe rende werk van dappere redders, die zich gesteund weten door het gehele Nederlandse volk, ja door de gehele wereld. En ook gesteund, door die beide moedige vrouwen: Koningin Juliana en Prinses Wilhelmina welke laatste al zovele overstromingsrampen zag die zich alles vergetend en trotserend in deze ure des gevaars temidden van haar zo zwaar getroffen landgenoten bevinden. Maar er is nog zo ontzettend veel te doen. En dat moet snel gebeuren Schouwen-Duiveland Het Duinkerken van Nederland Bij de reddingsactie te water waren gisteren niet minder dan 2000 vaartuigen betrokken. De Marine neemt met ver over de honderd eenheden aan de actie deel. Voor Schou wen en Duiveland alleen al lagen gisteravond 500 vaartuigen. Aan de hand van de tot dusverre beschikbare berichten kan het volgende algemene beeld worden gegeven: Op Goeree en Overflakkee was de toestand in het algemeen onover zichtelijk. Het ernstigst schijnt de toestand in Oude en Nieuwe Tonge te zijn. Dirksland ligt droog, Ooltgensplaat is gedeeltelijk geëvacueerd. Voor Den Bommel is de toestand gisteravond te half tien ernstiger geworden door een nieuwe dijkdoorbraak. Van Middelharnis en Sommelsdijk zijn 1000 inwoners vrijwillig vertrokken. Het overgrote deel der be volking van Stad aan het Haringvliet heeft besloten te blyven. De ramp Nederland heeft nauweiyks aandacht voor iets anders, dan voor de watersnood. En geen wonder. Die ramp blykt een om vang te hebben aangenomen, waar van men aanvankelyk nog geen voorstelling had. Wy spraken Maandag van enkele honderden doden en enige tiental len millioenen schade. Het blijkt nu reeds, dat er ongeveer duizend do den zyn, 300.000 zeer zwaar ge troffenen en nog meer minder zwaar getroffenen. Men spreekt thans van enige honderden millioenen guldens schade en wy hebben deskundigen de schade op meer dan één mil liard horen schatten. DE MEDEWERKING van ieder een, in binnenland en buiten land. laat niets te wensen over. Na- tuurlyk hapert er hier en daar wel wat. Maar er moet zo veel ge- inproviseerd worden. „Het Vaderland" constateert, dat er onenigheid is tussen de waterstaatsautoriteiten van het Ryk en de Provincie. Hoe weet dat blad dat zo snel Er zullen allicht hier en daar moeilykheden zyn. Maar dat dit gebrek aan samenwerking op enigszins grote schaal tot moeilykheden aanlei ding geeft, is ons bepaald niet ge bleken. Men mag niet uit één enkel feit een algemeen oordeel generaliseren. De A.V.R.O. weigerde aanvan kelyk het nieuws van de Rege ringsvoorlichtingsdienst in haar omroeDtyd uit te zenden, omdat zy dat] nieuws niet heeft kunnen controlesen. Men moest de A.V.R.O. gelasten haar zend tijd beschikbaar te stellen, vóór zy zwichtte. Dat lykt ons een ern stige fout van de A.V.R.O. Voor wat de Regeringsvoorlichtings dienst uitzendt draagt de A.V.R.O. geen verantwoordelijkheid. LAAT ONS door zulke nutteloze ruzies de samenwerking, die er moet zyn en die er over het alge meen gelukkig ook is, niet beder ven. De minister van Verkeer en Waterstaat zou direct een perscon ferentie houden, maar hy stelde die uit, omdat de Staten-Generaal recht, had op de eerste mededelin gen. Die stelling moge juist zyn, wanneer het gaat om politieke kwesties, waarop een politieke dis cussie volgt, voor onderwerpen van zo algemeen belang als de water snood gaat zy zeker niet op. Daar heeft het gehele volk direct recht op zo volledig mogelyke voorlich ting. Wat zou er van de algemene medewerking terecht zyn geko men. wanneer de pers niet onmid- dellyk en op zo ruime schaal in lichtingen had gegeven? Laat men in eendrachtigheid sa menwerken, om de nood te leni gen en, wat beschadigd is, herstel len. Dan komt de tijd, om te over wegen, of niet maatregelen van veel groter omvang moeten worden overwogen, om de gehele kustlijn te sluiten, op enkele openingen na natuurlijk, en een landaanwinst tot stand te brengen, die alles wat tot dusverre verricht is, in de schaduw zal stellen. Nood leert bidden, maar ook de hand aan de ploeg slaan. Zorg om toestand in Bruinisse Schouwen en Duiveland: Grote reddingsactie gaande om naar schatting 1500 men sen op te halen die nog tus sen Brouwershaven en Burch geïsoleerd zijn. Zierikzee is veilig, het is van voorraden voorzien. Bruinisse en Oos- terland kwamen door het be zwijken van een binnendijk in nood te verkeren. Beide plaatsen werden overstroomd St. Philipsland: Geheel overstroomd. Militairen zoe ken het gehele gebied af naar geïsoleerde bewoners. Velen reeds in veiligheid gebracht. Het lot van ongeveer 400 mensen nog niet bekend. Tholen: De overlevenden van Stavenisse en St. Anna- land zijn allen gered. Het stadje Tholen en Scherpenis- se hebben niet zwaar geleden. De westelijke punt van het eiland Tholen is overstroomd en helemaal geëvacueerd. Men schat het doden daar op 'ruim 200. Honderd en vijf en dertig omgekomenen zijn al geborgen. Walcheren: In Vlissingen wordt de toestand beter. Er is nog geen gas en waterleiding, wel electrisch licht. Sinds gis termiddag 5 uur onderhouden de Spoorwegen weer een uur- dienst tussen Vlissingen en Arnemuiden. Middelburg is droog. Noord-Beveland: Zuidelijke helft van het eiland onderge lopen. Zuid-Beveland: Behalve in het oostelijk deel is de toe stand zo goed als geconsoli deerd. Yerseke is opvangcen trum. Zeeuws-Vlaanderen: Over het algemeen is men de toe stand meester. Voorne en Putten: De toe stand is meer stabiel gewor den. In enkele polders was (gisteren val te bespeuren.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1