Het Eucharistische Vasten LUISTERAARS IN OPSTAND R.K. Vroedvrouwenschool in Heerlen bestaat 40 jaar D De nieuwe Constitutie van Paus Pius XII Betere radio-ontvangst in het Noorden noodzakelijk Plaats van het ziekenhuis in de samenleving Een voortreffelijk stuk emancipatiewerk Mgr Henricus Leven S.V.D. WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953 PAGINA 8 II (Slot) Andere uitzonderingen op het nuchter communiceren E bedoeling van het Eucharistisch I Al deze dispensaties, persoonlijke er ■asten teas een waardige voorbe- plaatselijke, zijn vanaf 16 Januari j.l. ver- reiding te zijn op de H. Communie. Het zou averechts werken, als daardoor bepaalde personen blijvend van het ont vangen van de H. Eucharistie zouden worden uitgesloten. Het Concilie van Constanz (Ïil5) verklaarde dan ook. dat het nuchterheidsgebod gold, tenzij in geval van ziekte óf van een andere noodzaak, door de Kerk erkend of vast gesteld. Doch terxcyl de behoefte om in het gewone vasten verlichting aan tc brengen vooral in het Noorden algemeen werd aangevoeldwas dit niet het geval met het Eucharistisch vasten. De nood zaak van verandering in de gewone vastenpraktijk teas het gelukkig gevolg van de ernstige wil der gelovigen om het vasten te onderhouden. Men kwam- daar aan tegemoet door de vastenpraktijk ook voor de grote massa physiek mogelijk te maken: 'toegestaan werd het nemen van meer dan één maaltijd en het totale nuchterzijn gedurende de morgen werd prijsgegeven. Het strenge handhaven van het Eucharistisch vasten was helaas mede het gevolg van de lauwheid der gelovigen, die 'steeds minder gingen communiceren en aldus niet verlangden naar dispensatie in het nuchter-blyven. Het communiceren ging zich beperken tot een zeldzame keer per jaar. Wel trachtte het Concilie van Trente 1562) de oude praktijk te doen herleven. Het sprak als zijn wens uit, dat „de christenen, zo dikwijls zij de H. Mis bij wonen, tevens niet alleen geestelijk, maar ook sacramenteel communiceren", d.w.z. minstens op alle Zon- en feest dagen. Maar de star-strenge beweging van het Jansenisme deed daarna aan de herleving van de gezonde praktijk grote afbreuk, zodat de omkeer eerst begon door het befaamde decreet van de Z. Paus Pius X (1905): „de mogelijkheid tot de veelvuldige, ja dagelijkse Com munie moet openstaan voor alle gelovi gen van alle stand en rang"; geëist wordt daartoe het „vrij zijn van (nog niet in de Biecht vergeven) grote zon denschuld", „de goede en zuivere be doeling" (geen minderwaardige redenen, geen menselijk opzicht) en „een zorg vuldige voorbereiding en passende dank zegging naar vermogen". Nu de Paus zo uitdrukkelijk had ver klaard. wat Christus' bedoeling is geweest met het instellen van het H. Sacrament. Is een verheugende volgzaamheid 't ant woord der gelovigen daarop geweest. De veelvuldige Communie kwam weer in ere en daarmee deed zich ook de behoefte gevoelen naar een meer soepele regeling van het Eucharistisch vasten, n.l. voor degenen, die door ziekte of door ander groot ongemak niet geheel nuchter kon den blijven. Door persoonlijke dispensa ties en door enige dispensatie-volmacht aan verschillende bisschoppen verleend, kwam de H. Stoel aan deze wensen tege moet. Ten slotte werd deze aangelegenheid algemeen en uniform geregeld door de nieuwe Constitutie van P. Pius XII (6 Jan. 1953 en van kracht geworden op 16 Jan. d.a.v.). Het Eucharistisch vasten van thans OM wille van het Hoogheilig Geheim, dat men in de H. Communie ont vangt, blUft de H. Kerk een waar dige voorbereiding naar ziel en lichaam van de communicant vragen. De lichame lijke voorbereiding blijft onverkort be staan in dc verplichting van het Eucha ristisch vasten. Daarom zal ook de och tendmis (beginnend tussen een uur na het morgenrood en een uur na de middag) de gewone praktijk moeten blijven. Dan im mers alleen is het Eucharistisch vasten al gemeen te handhaven. 't Eucharistisch vasten bestaat voortaan In het zich onthouden (van middernacht af) van alle spijs en van alle drank, be halve van gewoon water. Of naar ons hui dig spraakgebruik geformuleerd nuch ter blijven van middernacht af, maar het gebruik van water ontnuchtert niet. Deze bepaling geeft de oude zin aan 't „nuch- ter-zijn" terug het is vasten vóór de H. Communie, maar nu op water alleen. „Allen zo zegt de Paus letterlijk moeten het volgende duidelijk voor ogen houden Wij willenwat het Eucharis tisch vasten betreft, de volle kracht van deze wet en gewoonte bevestigen; vervol gens is het Onze bedoeling ook hen, die deze wet kunnen onderhouden, te verma nen, dat zij zorgvuldig doorgaan om dit te doen". Als algemene regel geldt dns voortaan Indien mogelijk vasten op wa ter alleen. De mogelijkheid tot dispensatie fX^DCH blijft deze vorm van Ir nog grote bezwa •allen en men kan daar geen gebruik meer van maken. Wel blijft natuurlijk de kerkelijke wet van kracht, dat men in stervensgevaar of bij gevaar van ontering van het H. Sacrament zonder meer mag communiceren. In plaats van de afzonderlijke dispensa ties is thans voor de gehele Kerk een uniforme regeling getroffen. Buiten de ge vallen in deze regeling genoemd, is geen dispensatie meer mogelijk en men heeft zich strikt aan deze regeling te houden, ze niet uit te breiden over andere geval len. Bovendien moet alle misbruik en on eerbiedigheid jegens het H. Sacrament bij het gebruikmaken van de dispensatie wor den vermeden. De dispensatie geldt ook alleen voor zover en zo lang hetzelfde aan zienlijke bezwaar of ernstige ongemak blijft bestaan. Meent men. dat men om een van de on derstaande gevallen in aanmerking komt voor verlichting van het Eucharistisch vasten, dan heeft men zich tot 'n biecht vader te wenden, aan wie in laatste in stantie de beslissing toekomt. Onder biechtvader wordt hier verstaan een priester, die volmacht heeft om biecht te horen (jurisdictie heeft); men kan hem ook buiten de biecht zijn geval voorleg gen. De biechtvader heeft dan te oorde len. of men van de lichtere vorm van Eucharistisch vasten gebruik mag maken en hij kan dit toestaan voor één keer, voor kortere of langere tijd, naar zijn verant woordelijkheid hem dit ingeeft. De voor ons land meest voorkomende gevallen zijn die van ziekte, inspannende arbeid en grote afstand van de kerk. Er is nog een ander geval het late uur van de H. Mis, maar dit zal slechts bij uit zondering hier van toepassing kunnen zijn en zal daarom afzonderlijk worden ver meld. De drie meest voorkomende gevallen VOOREERST ziekte Als het voor een zieke, al dan niet bedlegerig, een ernstig ongemak is om voor de H. Communie te vasten op water alleen, dan kan hij met verlof, van de biechtvader ook andere drank (b.v: thee. melk) gebruiken; ook mag hij dan medicijnen (b.v. poeder, drankje, tablet, capsule) innemen. Het is echter niet toe gestaan alcoholische dranken te gebruiken ook al zou dit door de dokter zijn voor geschreven. Medicijn is in de strikte zin op te vatten n.l. dat wat door de dokter wegens de ziekte wordt voorgeschreven of wat in het gewone spraakgebruik „medi cijn" heet. Elke willekeurige vaste 6tof, die men als voedsel gebruikt, kan echter niet als medicijn worden beschouwd. Het moet werkelijk geneesmiddel zijn in de boven omschreven zin. Samengevat wordt dit derhalve Zie ken, die meer nodig hebben dan water al leen vóór de H. Communie, kunnen van de biechtvader verlof krijgen voor de H. Communie aldus te vasten na midder nacht geen vaste spijzen en geen alcoholi sche dranken meer gebruiken. Geneesmid delen zijn dan ook geoorloofd. vAvolgens inspannende arbeid. Degenen, die tussen middernacht en de H. Communie zulke inspannende arbeid moeten verrichten, dat zij niet kunnen vasten op water alleen, kunnen met verlof van de biechtvader tot een vol uur vóór de H. Communie ook andere dranken ge bruiken (b.v. koffie, melk), behalve alco hol. Als voorbeelden van inspannende ar beid worden genoemd: personen, die in de continu-arbeid des nachts aan de beurt zijn om in fabrieken, vervoerwezen (bijv. spoor, vrachtverkeer, taxibedrijf), scheep vaart of andere instellingen van algemeen nut, te werken. Personen, die krachtens hun ambt of uit liefdedienst des nachts waken (ziekenverpleging, ziekenwacht. nachtwakers enz.) Moeders, die in blijde verwachting zijn of die, vóór zij naar de kerk kunnen gaan, reeds geruime tijd drukke bezigheden hebben gehad in het huishouden. En dergelijke soort gevallen. Samengevat wordt dit personen, die tussen middernacht en de H. Communie Inspannende arbeid moeten verrichten, kunnen zo nodig van de biechtvader ver lof krijgen voor de H. Communie aldus te vasten na middernacht geen vaste spij zen en geen alcoholische dranken meer; en het laatste uur geen drank meer (uit gezonderd water). Dan nog grote afstand van de kerk. Personen, die op een afstand van min stens ongeveer 2 K.M. van de kerk wonen, als zij moeten lopen (of op een evenredig grotere afstand als zij gaan rijden), kun nen van de biechtvader verlof krijgen om tot één uur voor de H. Communie wat an ders te drinken dan water (uitgezonderd weer alcoholische dranken), indien zij be zwaarlijk kunnen vasten op water alleen. De biechtvader heeft echter rekening te houden met de bijzondere moeilijkheden van het persoonlijk gestel van de commu nicant of met de bijzondere zwaarte van de tocht naar de kerk (b.v. heuvelachtig terrein, regen en wind). Samengevat wederom wordt dit aldus personen, die ongeveer een klein half uur (20 tot 25 minuten) lopen, fietsen of rij den, van de kerk wonen, kunnen, zo nodig, van de biechtvader verlof krijgen voor de H. Communie aldus te vasten na middernacht geen vaste spijzen en geen alcoholische dranken meer, en het laatste volle uur geen drank meer (uitgezonderd water). Het late Communie-uur ER wordt nog een andere titel voor dispensatie genoemd, die echter in ons land slechts zelden zal kunnen worden toegepast. Het betreft het niet vroeg kunnen communiceren, waaronder slechts twee gevallen behoren: er zijn nl. gelovigen, die eerst laat in de ochtend een H. Mis in hun kerk, kapel of nood kapel hebben. Dit kan hier voorkomen als een priester twee kerken moet be dienen en in de eerste een vroege en in de andere slechts een late H. Mis kan lezen. Is in de laatst genoemde kerk de H. Mis eerst na 9 uur 's morgens, dan kan de priester aan de communicanten verlof geven te drinken (uitgezonderd alcoholische dranken) tot één uur voor de H. Communie, als zy bezwaarlijk alleen op water kunnen vasten. Onder deze titel behoort ook het ge val van de kinderen, die op enige afstand van de kerk en school wonen, zodat z\j als z(j ter H. Tafel zouden gaan. nuchter naar school zouden moe ien, omdat zij thuis niet eerst kunnen gaan ontbijten. Voor buitenparochies, waar slechts één H. Mis kort voor schooltijd wordt gelezen, zou dit het geval kunnen z(jn. maar dan vallen de kinderen op aanzienlijke afstand reeds onder het hierboven genoemde derde geval. Van de andere kant vermaant de Paus uitdrukkelijk, dat alle misbruik en oneerbiedigheid ten opzichte van het H. Sacrament moet voorkomen worden. Daar is bij kinderen eerder aanleiding toe dan bij volwassenen. Een betere op lossing is dan ook wel die, welke ge vonden is in het verstrekken van melk op schoolde kinderen kunnen deze dan bij de van huis meegenomen boterham onder toezicht van het onderwijzend personeel na de H. Mis in een geschikt lokaal gebruiken. Zouden, vooral om trent dit laatste punt nadere richtlijnen van de Bisschoppen verschijnen, dan heeft men zich daar natuurlijk aan te houden. Het ongemak van de dispensatie TTT dit alles blijkt, dat de H. Vader bij al zijn tegemoetkoming ten op zichte van dc noden van de mense lijke natuur, toch de ernstige bedoeling heeft niets af te doen aan de zorgvuldige voorbereiding, ook op lichamelijk gebied, die het ontvangen van de Goddelijke Spijze vereist. Wel is de zielereinheid het voornaamste en staat de geestelijke voorbereiding ver verheven boven de lichamelijke, maar de mens bestaat uit ziel en lichaam en dit laatste is wel het weerspannigst6 element in de dienst van God. Daarom heeft ook het lichaam t.z.t. zijn aandeel in de Godseerbiediging bij I te dragen in onderdanigheid aan de geest. Bij het verlenen van de dispen satie moet dan ook dc biechtvader aan dringen, dat degene, die ervan gebruik maakt, op andere w\jze aanvult, wat aan het Eucharistisch vasten ontbreekt. Dat is erkend gebruik van de Kerk. Het kan gebeuren door meer zorgvuldige voor bereiding of langere dankzegging in gebed, door meer dan verplichte boet vaardigheid, vooral ook door grotere liefdadigheid dan men gewoon is. Aldus de H. Vader. By dit olies blijft voor de gewone ge lovige het ongemak van zijn geval aan de biechtvader te moeten voorleggen en niet zelf te mogen beslissen. Daartegenover staat echter de grote soepelheid in de regeling. In plaats dat alles centraal wordt geregeld, waardoor met particuliere omstandigheden weinig rekening kan gehouden worden, is nu de volle verantwoording op de communicant en biechtvader gelegd, die naar behoren de bijzondere omstandigheden van per soon en plaats kunnen beoordelen. Daar de dispensaties voor de priesters zelf, ongeveer gelijk aan die der gewone gelovigen, in het hun bekende vaktijd schrift worden behandeld, gaan wij die hier verder stilzwijgend voorbij. J. A. M. PREIN. Seminarie Rjjsenburg. Voor het eerste artikel zie men onze editie van Maandag jl. (Van onze correspondent) De ontvangst van de radioprogramma's Hilversum wordt, dat verder luisteren zenuwslopend zou zijn. En toen was het geduld ineens uitgeput! In Winschoten kwamen verontwaardigde radioluisteraars op een protestvergadering bijeen, er werd een voorlopig comité Be- Svmposion van geneeskundige afdeling van het Thijmgenootscliap Het zal wel een toevallige samenloop van omstandigheden zfjn geweest, die er toe geleid heeft, dat het symposion van de Geneeskundige Afdeling van het Thymgenootschap, Zaterdag j.l. te Til burg gehouden werd. Maar er werd deze keer niet gesproken over specialisten en ziekenfondsen, doch over: De plaats van het ziekenhuis in dc samenleving. Na een algemene inleiding door de voorzitter van de afdeling kregen achtereenvolgens zes sprekers het woord, die in korte trekken de voornaamste aspecten van dit probleem behandelden. Ziekenhuisverpleging en christelijk per spectief was het onderwerp, waarmee door prof. S. Trooster S.J. de rij van sprekers werd geopend. „Christus' hulpverlening aan de zieke en lijdende mens is steeds een uitdrukkelijk heenwijzen geweest naar de veel fundamenteler verlossing van de mens uit zonde en dood; een werkdadig symbool van Christus' eigenlijke zending; de mens herstellen in zijn harmonie met God. De taak van het katholieke ziekenhuis is wél het verlenen van technisch-deskun- dige hulp maar deze is nooit te scheiden van de bovennatuurlijke taak van cari- tasbeoefening. Het moet een centrum zijn van diep christelijke beroepsuitoefening, 'n bovennatuurlijk-carltatieve instelling". Hieraan koppelde spr. verschillende con sequenties. Gevaren Dr W. R. Heere, hoogleraar in de socio logie aan de Kath. Econ. Hogeschool te Tilburg, behandelde het onderwerp van sociologisch standpunt. Het ziekenhuis, vooral het gesloten ziekenhuis neemt een monopoliestelling in. Een machtspositie, die gevaren in zich kan bergen. Dit vraagt om een beroepsethos, die tot grondslag moet hebben de rechtvaardigheid en de liefde. Het streven naar (technische) ver volmaking bergt bovendien gevaren in zich van over-specialisatie, commerciali sering en massificatie. Op deze gevaren werd ook gewezen door dr J. B. Stolte, internist-directeur van het St. Elisabeth-Zickenhuis, te Tilburg, die de steeds verder gaande splitsing in deel- specialismen gevaarlijk achtte voor de zieke. De toepassing ervan dient alleen te geschieden in evident noodzakelijke ge vallen. Specialisering leidt tot isolatie van dat men allerlei zenders door elkaar hoort of telkens een andere zendpr op de achter grond beluistert. De sterkte van een zen der neemt echter af naarmate men er verder vandaan woont. Daarom heeft het Westen van het land evenals het centrum een goede ontvangst, want zij hebben de zenders te Lopik in hun midden. Opvoe ring van de energie van de zenders is ook I niet toegestaan. T en II in rle rlrie De enige oplossing ziet het comité dan i ook in de F.M.-zenders. Duitsland begon noordelijke provincies is al lange tijd uiterst slecht. Ook in het Oosten en na de oorlog met dc bouw van deze Zuiden van het land hebben radiobezitters geregeld klachten omdat ook *cn<lers op advies van de Amerikaanse deze delen van het land niet voldoende onder bet bereik van de beide zen- j deze 'zender^helfb^m'lmmer^dVzc1'^zen ders te Lopik liggen, maar in die delen is verbetering gebracht door middel ders kunnen niet door buitenlandse zen van hulpzenders. De hulpzender te Hoogczand is nagenoeg van geen hete- j gandsTTan" worden^ verder kenis, omdat slechts een gedeelte van de provincie Groningen over een wordt een goede ontvangst gegarandeerd, afstand van 20 kilomatcr binnen het bereik van deze zender ligt. En zo "Eéh„'l^'n°^."a,dr°?; Zt zijn er in de provincies Groningen. Friesland en Drente hele gebieden, waar hart van de drie Noordelijke provinciën ook met de kostbaarste ontvangtoestellen een redelijk goede ontvangst niet *[eP'aats- aldus redeneert het actie-comité -I t i i l i en de ontvangst zou in deze streken vol- gegarandeerd wordt. Het gebeurt, vooral tijdens de avonduren, meermalen maakt zijn. dat een radioprogramma plotseling geheel „wegvalt"' of zodanig gestoord De kosten kunnen onmogelijk een - onoverkomelijk bezwaar zijn, want deze zenders zijn niet duur en kunnen daaren- ook nog gebruikt worden voor de televisie, waarvoor men 12 millioen gulden wil uittrekken. Een bezwaar is dat deze F.M.-zenders uitsluitend gebruikt kunnen •orden op de drie-meter band. Het merendeel van de huidige radiotoestellen is niet van een drie-meter-band voorzien. Maar de handel heeft inmiddels een voor- zetapparaat op de markt gebracht, dat zeker in een behoefte voorziet. P.T.T. vóór F.M.-zenders Zowel bij de PTT als bij de Radio-Unie is men het er al lang over eens dat het gebruik van de F M. zenders de enige afdoende mogelijkheid is om uit de zen- der-chaos te komen, zo beweren actie comité-leden, die echter ook geen ant woord weten op de vraag, waarom invoe ring dan toch nog maar steeds getraineerd wordt. Misschien echter wordt dit probleem nu met grotere spoed bekeken, nu duizenden radioluisteraars niet langer genoegen nemen met de bestaande toestand, nu dui zenden protesteren tegen de radioluister bijdrage in Friesland is er inmiddels een principiële rechtszaak over geweest actie zijn gekomen. P.T.T. Radioraad, Radio-unie, Nozema (Nederlandse Om roep Zender Maatschappij), omroepvereni gingen, alle hebben hierin iets te zeggen, Hoge P.T.T. functionarissen beweren ook weer volgens het actie-comité dat, als de P.T.T. er alleen over te beslissen had, de F.M. zenders er al lang geweest zouden zijn. En de Omroepverenigingen? Enkele hebben gereageerd op de actie in he« Noorden, maar geen van de omroepvereni gingen schaart zich achter de luisteraars in het Noorden. Zien de omroepverenigin gen een goede regionale ontvangst, waar dan ook, niet graag? Vrezen zij een te sterk regionaal karakter? Intussen breidt de actie zich uit. Ook Twente toont reeds grote interesse. Er wordt met grote energie gewerkt., temeer daar de Radioraad zoals gezegd inmiddels aan de Tweede Kamer het advies heeft gegeven 12 millioen gulden uit te trekken voor de uitbreiding van de televisie. Tele visie? Goed. maar eerst goede radio ontvangst voor tienduizenden.Dage- Hjks sluiten zich meer radioluisteraars aan. Zo sloot een enthousiaste groep zich aan onder de slagzin; „Wy doen mee, want we zyn niet tevree, over Hilversum I en 11". Vandaag zal er een bespreking plaats vinden tussen het comité en de N.V. Nozema over de mogelijkheden. P.T.T.- technici doen voorts op het ogenblik veld sterktemetingen. De eerste successen.. Naar de mening van dr Stolte dient de verhouding specialistpatiënt ongerept te blijven. Hij is dan ook voorstander van „all-out" relatie met het ziekenhuis, d.w.z. dat de specialist van het ziekenhuis geen honorarium ontvangt, maar deze kwestie rechtstreeks met de patiënt c.q. de zie kenfondsen regelt, 't Ziekenhuis moet dan echter in aanmerking nemen, dat een be paald aantal bedden nodig is voor de be staanszekerheid van de specialist. Plaats van de huisarts De buitensluiting van de huisarts acht dr Stolte beslist een nadeel. Belangrijke beslissingen over de patiënt mogen niet buiten de huisarts om genomen worden. Helaas komt het veel voor, dat de huis arts onkundig wordt gelaten. Hiermee in overeenstemming was het betoog van dr H. Festen, huisarts te Til burg, die de positie van de huisarts aan een nader onderzoek onderwierp. Naar ztyn mening moet de huisarts wel kom zfjn in het ziekenhuis en moet deze faciliteiten verkrijgen ter medebehande ling van z(jn patiënten. Opneming en ont slag van de patiënt dient in overleg met de huisarts te geschieden en van zijn kant dient de huisarts de specialist bij de nabe handeling in te schakelen. De huisarts moet echter niet zelfstandig patiënten in het ziekenhuis behandelen. Onder de rij van sprekers bevond zich ook een bedrijfspsycholoog, J. M. van Susante, die er op wees, hoe ondanks de grote verschillen, die bestaan tussen ziekenhuis en bedrijfsleven, toch bepaalde bedrijfspsychologische methoden voor toe passing in aanmerking zouden kunnen komen, hetgeen de goede gang van zaken binnen het ziekenhuis ten goede kan komen. Tenslotte sprak rector A. A. M. Sanders pr. over 't Katholieke Ziekenhuis als ziel zorgcentrum. Het belang van de zielzorg in het ziekenhuis kan niet gemakkelijk worden overschat. Als voorbeeld noemde spr. het feit, dat in Parijs en Wenen 97 98 pet van degenen, die er in ziekenhuizen overlijden nog tijdig tot inkeer komen. In een enthousiast betoog schetste rector Sanders verder de mooie maar ingewik kelde taak van de zielzorger in het zieken huis. Na de middag werd nog gediscussieerd over de hierboven genoemde onderwerpen langen Noordelijke Luisteraars opgericht en er werd een protesttelcgram gezonden aan het Centraal Bureau Radio Omroep. En dat was meteen een wekroep tot een stille opstand van noordelijke luisteraars, want het stroomde van alle kanten ad- haesiebetuigingen. Niet alleen werden in Oost-Groningen tal van plaatselijke comi- te's opgericht, maar in enkele dagen ver breidde de actie zich over het gehele Noorden. En zo is dezer dagen een definitief noor delijk comité gevormd, waarin belangrijke figuren zitting hebben genomen. Het comité bestaat uit de heren L. Foreman, Winschoten; H. Wal, Winschoten: J. J. Leeninga. Groningen; dr Buurma, Gro ningen; dr W. Kok, Leeuwarden, pater Hettema, Drachten; R. Zegering Hadders, Emmen en dr J. Naarding, Assen. Uiter aard blijft het „hoofdkwartier" in V/in schoten. Er is een werkcomité, bestaande uit de heren R de Graaf, H. Wal, L. Fore man, J. W. Hiskes en P. J. Messink. de specialist en z(Jn behandeling en dit terwijl tenslotte het gezelschap in secties kan alleen door goed „stafwerk" gecom- j uiteenviel ter behandeling van enige penseerd worden. I medisch-wetenschappelijke onderwerpen. Een noodzaak De kweekschool voor vroedvrouwen was voor het katholieke Zuiden noodzakelijk, want daar bestond een groot gebrek aan deze mensen. Het land beschikte over drie vroedvrou wenscholen: te Amsterdam, Rotterdam en Groningen, welke laatste te theoretisch en te weinig practisch was ingesteld en opge- Het bedrag, dat de Limburgse bevolking bij gelegenheid van de geboorte j heven werd omdat ze niet met haar tijd -c ,c .r ,c.. I mee eine Vroedvrouwen, die aan deze (Van onze Limburgse redacteur) groepen van personen meebrengen. van Hoogheid Prinses Juliana als feestgave bijeenbracht, heeft Hare mee- g-ng; £eisatiVdooTdedpaus ofmef Diens vol-Majesteit Koningin Wilhelmina geschonken aan de R.K. Vroedvrouwen macht door de bisschoppen of met hun school, welke te Heerlen in aanbouw was. Uit waardering voor dit vor- volmachten door de biechtvaders gegeven. Italiaanse opera Lucia cli Lainmermoor Geen springvloeden weerhielden de Italianen om „Lucia di Lammermoorm het goed bezette Gebouw v. K. en W. we derom ten tonele te brengen. Deze Lucia behoort blijkbaar tot de „onsterfelyken zolang er nog coloratuur-zangeressen gevonden worden om de titelrol te ver vullen. Want volgens zeggen van de componist Donizetti zelf bevat deze par tij alle technische moeilijkheden welke men voor een sopraan maar denken kan. Ongeacht de drakerigheid van de tekst speelde men het klaar om deze vergane glorie wat op te sieren d.m.v. een springvloed van Italiaanse geestdriftig heid. i den Het tableau de Ia troupe bracht o.m. een zeer acceptabele, niet brillante maar toch technisch bijzonder geschoolde Lu- cia in Magda Piccarolo. Vervaarlijk gro-1 Dr Clemens Meuleman. de eerste te en bronzen stemmen van de kasteel- geneesheer-directeur, heeft later ver- heer. Vittorio Benetti en Lucia's opvoe-klaard, dat een naar zijn overtuiging pro der in Bruno Ciam verpersonïfieerd, videntiële beschikking hem duidelijk had stonden haar tor zijde; maar méér nog gemaakt, dat deze doelstelling verbreed ging de bewondering uit naar Alex. Ba- J moest worden, want in de nacht die volg. rollo, wiens tenorstem vooral in de duet- de op de opening, meldde zich de eerste stelijk gebaar werd de officiële stichtingsdatum op 30 April 1909 gefixeerd. Hoe goed de beminde Vorstin het belang van deze opleiding tot vroedvrouw begreep, bleek toen zij in gezelschap van wijlen Prins Hendrik de inrichting die haar naam ontving, 28 Juni 1913 met een bezoek vereerde. Vandaag is het veertig jaar geleden dat de Heerlense Vroedvrouwenschool geopend werd. Dit Jubileum zal op 19 Mei a.s. worden gevierd. De officiële plechtige opening had op 9 Mei 1913 plaats in de aanwezigheid van een illuster gezelschap. Het schoolgebouw aan dc Akerstraat waarin thans de polikliniek van het St. Joseph-ziekcnhuis gevestigd ls was In die dagen juist gereed gekomen. Met dêze inrichting had de R.K. Vereniging Moeder- schapszorg het doel bereikt dat zy zich gesteld had: een kweekschool voor vroed vrouwen stichten, waaraan een kliniek •oor verloskunde en gynaecologie verbon- B red ere doelstelling bescherming te nemen wilde hij aan "net natuurlijk kind, dat meestal een al te vroege dood stierf, de best mogelijke levenskansen bieden. Teneinde dit doel te bereiken, verbond hij aan de Vroedvrouwenschool een door gangshuis, dat als Centraal Katholiek Moederhuis 'n toevluchtsoord werd voor ongehuwde moeders. Door het voorbeel dig werk dat op deze afdeling onder de leiding tot 1948 van de Zusters van het Kostbaar Bloed van Aarle-Rixtel en daarna van de Zusters van Liefde uit Tilburg ge presteerd werd. ging men algemeen inzien, dat het natuurlijke kind een onaanvecht baar recht op de bescherming van zijn jeugdig leven bezit. Vroedvrouwen, die aan deze neutrale instellingen gestudeerd hadden, vestigden zich bij uitzondering beneden de Moerdijk. Toch was in Brabant en Lim burg verloskundige hulp het meest nood zakelijk, want de kindersterfte was er schrikbarend hoog. De ouderwetse bakers die bij de bevalling assisteerden wisten even weinig van het vak af als de moeders van babyverzorging en de hygiëne liet over het algemeen veel te wensen over. De gevolgen konden niet uit blijven. Op de Sociale Dagen, die in 1909 te Rot terdam gehouden werden, bepleitte dc Leidsc geneesheer dr Clemens Meuleman de noodzaak van een katholieke vroed- vrouwenopleiding voor het Zuiden van ons land. Minister Ruys dc Beerenbrouck en mgr. Nolens waren het met hem eens en steunden hem krachtig. De vroedvrou wenschool is er veertig jaar geleden ge komen, in een tijd, waarin de medische fa culteit van onze universiteit nog komstmuziek was. Aan hun pioniersarbeid dankt katholiek Nederland deze voortreffelijke inrichting, die op Hoog-Hees bij Heerlerbaan in het Limburgse heuvelland tegen de achter grond van het Imstenraederbos zo ro ten veel timbre-overeenkomst met die van zyn geliefde vertoonde. Het geheel werd door de dirigent Bar santi doelbewust geleid. Naar de directie mededeelde zal een extra voorstelling ten bate van het Ned. Rode Kruis gegeven worden, terwjjl in de pauze gecollecteerd werd. Herhalingen zullen deze week plaats vinden o.m. in Eindhoven en Heerlen. M. HANDEL MËTJÖEGOSLAVIE patiënte aan: een jonge vrouw, die onge- j huwd moeder moest worden. De dokter begreep, dat de school op dit gebied een belangrijke sociale taak te verrichten had. daar deze gevallenen in haar omgeving meestal een behanöc- j ling te wachten stond die met de begin selen der christelijke naastenliefde en verzoenende vergevingsgezindheid in strijd was. Doorgaans werd het pasgebo- ren kind van de moeder gescheiden en van de verloskamer overgebracht naar 'de zaal van een of ander vondelingen- De contingenten in het lopende Neder- -resticht nds-Joegoslavisch handelsaccoord had- lands-Joegoslavisch handelsaccoord i den een geldigheidsduur t.m. 31 Decem ber 1952. In overleg met de Joegoslavi sche autoriteiten is de geldigheidsduur verlengd tot 30 April 19o3 met dien ver stande dat t.a.v. de desbetreffende con tingenten geen proportionele verhoging zal worden toegepast. „Moeder en kind behoren bij elkaar te blijven" was het rechtvaardig stand. 1 punt van deze verdienstelijke man. die 1 zijn leven lang gestreden heeft om de ongehuwde moeder uit haar gevallen staat op te heffen en in de maatschappij te rehabiliteren. Door de moeder in mantisch gelegen is, dat men moeilijk voor dit uitgebreid complex een idyllischer plekje zou kunnen vinden. Magnifiek gebouw Architect Jan Stuyt heeft de school roy aal gebouwd. Operatie- en verloskamers, klasse-afdelingen en zalen, polikliniek voor verloskunde en vrouwenziekten, les lokalen, keukens, wasserij, naaikamer enz. zijn ruim, breed en hoog van afmetingen. Aan de school is een consulatiebureau voor aanstaande moeders verbonden. Vrouwen die in verwachting zijn worden verpleegd op de afdelingen welke naar prof. dr Hector Treub werd genoemd, de man, die zich op het gebied van de prae- natale zorg bijzonder verdienstelijk ge maakt heeft. Infectieuze patiënten liggen op de Ignaz Philipp Semmehveis-afdeling, de naam van de beroemde Weense genees heer, die er in slaagde de beruchte kraam vrouwenkoorts doeltreffend te bestrijden. Dit gedeelte is geïsoleerd van de overige gebouwen en mag slechts van buiten 'oe- reikt worden. Het is overigens een verheugend feit, I dat geen enkele moeder in het afgelopen jaar overleed. En dat wil op ongeveer 439 operaties en 800 bevallingen wat zeggen! Up to date Toen dr Cl. Meuleman in 1932 over leed, werd hij opgevolgd door de heer G. J. Lubbers, die hem als chef de clinique ter zijde had gestaan. Gedurende de ruim twintig jaren van zijn bestuur heeft deze geneesheer-directeur de inrichting voort durend aangepast aan de eisen welke de moderne medische wetenschap steil. Zo onderging het laboratorium onder zijn lei ding een belangrijke uitbreiding. In het Juliana-paviljoen kwam een couveuse-af deling tot stand, waarover een kinderarts werd aangesteld. De kliniek van de vroed vrouwenschool behoorde tot de eerste in stellingen in den lande waar exsanguï- natie-transfusies bij pas geborenen met negatieve rhesus-factoren werden toe gepast. Uit het uitgebreid documenta tiemateriaal waarover het archief beschikt werden vijf proefschriften samengesteld. Ook werken de artsen aan diverse medi sche periodieken mee. De opleiding der leerlingen, die in een uitstekende samenwerking door religieu- sen en leken verzorgd wordt, is zowel theoretisch als practisch. De algemene vorming berust bij de Zuster van Liefde en de technische opleiding wordt door leken gegeven. Worden gebouwen ondermijnd? Het gouden bcstaansfccst zal vermoede lijk niet meer in dit mooie gebouw her dacht worden, want over tien jaar zitten naar alle waarschijnlijkheid de muren vol cheuren en zyn de deuren ontzet. Het is i.l. zeker, dat enige honderden meters >nder de school een kostbare voorraad anthraciet verborgen ligt. Ook staat het /ast, dat de regering aan de directie van 'e Oranje Nassau-mijnen te Heerlen ver- :ochl heeft deze steenkool ter besparing an deviezen te ontginnen. Onderhan- telingcn over dit onderwerp ziin gaande. Zijn onze inlichtingen juist, dan is het el zo goed als zeker dat dit gebouw Ongestoorde ontvangst Wanneer men het comité de vraag voor legt, wat nu eigenlijk kort samengevat het doel is van de actie, dan krijgt men ten antwoord: „Wij wensen een ongestoorde ontvangst in het Noorden. Een manifesta tie van alle radioluisteraars, ongeacht de omroepvereniging, waarvan zij deel uit maken, is nodig om de aandacht van de betrokken instanties op het euvel te ves tigen". Het is dan ook de bedoeling van het comité om met klem de aandacht af te dwingen van de betrokken instanties. Als een oplossing worden voorgehouden de zgn. F. M. zenders, de Frequentie-Mo dulatiezenders, die in Duitsland met zoveel succes worden gebruikt. Als de radio-in stanties een betere oplossing weten, dan vindt het comité dat uitstekend, maar zij wijst er op dat het lapmiddel van nog meer steunzenders volgens het huidig; stelsel geen oplossing geeft. Van de zijde van het actiecomité ver namen wij over de achtergrond van dit radio-drama, dat de ellende ontstond, toen Nederland op de conferentie te Kopen hagen in 1950 bij de verdeling van di middengolf (185-575 m) „een sterke veer moest laten" door de verschuiving van de 485 m. naar de 402 m„ die aanmerkelijk slechter is. Voordien waren we onze goed; 1875 en 1042 m. reeds kwijtgeraakt. D; middengolf geeft enkel ongestoorde ont vangst, indien er niet meer dan 50 stations op gepiaats worden. Er werden evenwel 121 plaatsen toegewezen, waarbij zich speciaal in de avonduren —nog allerlei zenders „tussenwringen". Het gevolg IN MEMORIAM Na nauwelyks twee jaren van stille teruggetrokkenheid cu welverdiende rust, na meer dan 40 jaren zwaar en zegenrijk missiewerk in Afrika en In donesië, is mgr H. Leven op de avond van 30 Januari 1953, voorzien van de laatste H. Sacramenten der stervenden, tengevolge van een ernstige asthma-aan- val gestorven. Mgr Leven werd als eerste zoon van de hoofdonderwijzer in Lank by Krefeld (Duitsland) 13 Juni 1883 geboren. Op 13- jarige leeftijd trad hy te Steyl in het Missiehuis St. Michael in, hij voltooide zyn hogere studies in het Seminarie St. Gabriël bij Wenen, waar hij 29 Sept. 1910 monopolie bezat, werd volgens een vast program aangepakt, de financiële moei lijkheden werden opgelost en er werd als het ware met een nieuwe periode van missionnering begonnen. Reeds het vol gende jaar kon Timor als een eigen vica riaat afgescheiden worden. In de strijd om afschaffing van de tegen de missie gerichte paragraaf 177 werd in 1935 be reikt, dat men ook op Bali-Lombok mocht beginnen te missionneren- Voor dit gebied werd in 1950 een eigen Apost. Prefectuur Den Pasar opgericht. In 1937 kon men met het groot-seminarie voor de gehele Steyl er-missie in Indonesië te de H. Priesterwijding ontving. Mét jeug- Lerialero op Flores beginnen, waar tot dige geestdrift volgde hy in 1911 de j nu reeds 38 Indonesiërs de H- Priester- wens van zijn overeten en vertrok naar wijding ontvingen, de Togo-missie aan de Westkust van Afrika. Het was een zware slag voor hem', toen hij na zes jaren met alle mis sionarissen het opbloeiende missieveld moest verlaten en van Engeland uit ge- Grote off ei Grote offers vergde de tweede wereld oorlog. Eerst moest mgr Leven het aan zien, dat zijn Duits missiepersoneel ver trok, om geïnterneerd te worden op Su matra en naderhand in Brits-Indië, waarbij 19 medebroeders gedurende het transport op zee in de golven omkwa men. Na de invasie van Japan verloor hij ook zijn Nederlands personeel, het welk op Celebes geïnterneerd werd en waarvan 7 missionarissen niet meer terugkeerden. Slechts een tiental mis sionarissen had mgr Leven toen iot zijn beschikking. Met hen was hijzelf voort durend op tournee om voor zijn 300.000 Christenen op Flores te zorgen en hen tegen het Mohammedanisme te bescher men. In deze moeilijke tijd kreeg hij onverwachts hulp van de beide Japanse Kerkvorsten van Nagasaki en Hiroshima en twee Japanse priesters. Toen dan in 1945 de Nederlandse en later ook de Duitse missionarissen terug keerden en nieuw personeel uit Nederland arrivceide, groeide dc Floresmissie zien derogen zowel naar buiten als innerlijk. Het gelukte mgr Leven lekenapostelen i dokters en de zusters van de Missieschol I te Ubbergen voor de missie te winnen, aan de Fraters van Utrecht het Middel baar onderwijs op. Flores toe te vertrou- wen en de economische bedrijven van de I missie uit te breiden. Ook kwam onder I zijn bestuur een Congregatie voor Indo- nesische Zusters tot stand. Zelden zal een missiebisschop zoveel repatrieerd werd. Terstond begaf h(j zich kruis en lüdcn maar ook zoveel grote in de zielzorg, totdat zyn oversten op ziin I suceesssen hebben mogen beleven als mcr vurige wens ingingen en hem naar de Flo- Leven. In z(jn wapen droeg hij de spreuk res-Tlmor missie stuurden, die toen juist I voor beide: leed en zegen: „O Crux ave door de Paters van Steyl was overge- spes unica". Als zegeteken zal het nu zyn nomen. Veertien jaren lang werkte hij nu eraf op het kerkhof van het missiehuis aan de opbouw van deze missie, die reeds 'e Steyl sieren tot eervolle nagedachtenis. in 1922 tot het. Apostolisch Vicariaat van de Kleine Sunda-Eilanden was verheven. i» i In 1927 benoemde hem zijn bisschop mgr LrCVGCllt 111 \S OJ'Sl J abl'lCk Arn. Verstraelen, tot Provicaris van de j Toen hy tot missionaris van Flores-j Afloop was dodelijk Timor benoemd werd, begon hij meteen! met de grootste ijver Nederlands te leren I'f, en hij rustte niet. totdal hij dit heel cor- :c""™r:"EÏ u reet en vloeiend sprak. Hetzelfde» deed M) Sx-S, J" •{1"iar|ep ook in de missie met (le inlandse taal. P- waarby berden op dc grond Geen wondei- dan ook, dat hij zowel dooryelen. P. kwam nogal hard terecht. Hy de bevolking als door de Nederlandse 's °P eigen gelegenheild naar huis ge- ambtenaren zeer gerespecteerd werd en gaan, maar moest later naar het Sint hij in alle kringen graag gezien was. Jozefziekenhuis in Deventer worden overgebracht. Daar is P. kort na aan- Eerste missie-synode j komst aan de gevolgen overleden. Toen mgr Verstraelen in 1933 het slachtoffer werd van een auto-ongeluk, benoemde Rome mgr Leven tot diens op volger. Een grote taak wachtte hem. Om het begin te maken met een nauwkeurig omschreven, missiemethode kostbaar anthraciet onder de grond? omplcx" ten offer zal vallen aan de del- wichtige kwesties te kunnen bespreken, •ing van het zwarte goud. hield mgr Leven in 1935 de eerste missie- Officieel ls daaromtrent nog niets be-1 synode van de Kleine Sunda-Eilanden. MGR. H. TILLEMANS NAAR ROME ZH. Excellentie mgr H. Tillemans vI.S.C.. Apostolische Vicaris van Merauke (Ned. Zuid Nieuw-Guineais gisteren naar Rome vertrokken voor zyn eerste iHet schoolwezen, waarvan de missie het I bezoek aan Zyne Heiligheid de Paus.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5