In PEDDELBOTEN over het overstroomde Schouwen Naar „Het Vergeten Eiland Op redding in het land van Serooskerke DE P.T.T. IMPROVISEERT Zeeschepen mi Voor wie inlichtingen wenst Een vloot trekt op den Rotterdam WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953 PAGINA 6 Een verslaggever van het A. N. P. was gisteren np Schouwen en Duiveland. Hij meldde gisterenavond uit Yerseke zijn wedervaren. Srhouwen-Duiveland is één watervlakte. Er is eigenlijk niet veel verschil meer tussen het land binnen de dijken en de zee er huiten. Er zijn nog enkele hooggelegen delen, waar mensen samengepakt zitten, maar voor de rest is het water, water, water Slechts een hulppoging op zeer grote schaal kon hier redding brengen en hiermee is men vandaag in de vroege ochtend begonnen. Honderden vaar tuigen lagen vanmiddag voor de kust van het eiland, waar de duinenrij op verschillende plaatsen onderbroken wordt door grote gaten, waar het water kolkend door stroomt. Vl ij weten weinig van de andere dorpen van het eiland, alleen werd ons 3- k te worden" nadrukkelijk verzekerd, dal de toestand in Zierikzee minder alarmerend "in'twee'andere'huizen was geen le- man. met grote grijze snor. en zijn oude, zachtjes huilende vrouw, die niet 20 goed meer uit de voeten kon. Een jonge kerel hees zich met behulp van een touw uit de boot naar boven. „Het touw on<Vr het oksel van je vrouw", zei hij tegen de oude baas. Zielige geluidjes kwamen uit de mond van het oude mensje, toen zij buiten het raam bungelde, waar hoog reikende handen haar grepen en in de boot zetten. Snikkend leunde ze tegen een van de mannen aan, te moe om enig initiatief te tonen Haar man, een stoere oude Zeeuw, sloeg zelf zijn benen over bet kozijn en werd eveneens gegrepen. Een tweede man boven gooide snel wat beddegoed na en toen ging de tocht verder. „We hebben twee nachten op z* Ider gezeten", vertelde de oude Zeeuw, „meestal onder de dekens. Eten hadden we nog genoeg en we konden ook wat warms maken, want we hadden een vergasser, maar het drinkwater begon is geweest dan men aanvankelijk heeft gedacht, maar dat het uiterst kritiek is. De onzekerheid, waarin men dagen heeft j het water lager en tenslotte schuurde de verkeerd ten aanzien van het lot van dit j landingsboot over de keien, en kon men eiland, is thans echter verdwenen en daar- met waterlaarzen aan land gaan vlak realiteit, bij het kerkje. 1 tege- Een agent van politie kwam o moet" „Hoe is het op Renesse?", vroeg hij bezorgd, „daar zitten mijn vrouw en kinderen". Wij moesten hem het ant woord schuldig blijven. In de kerk van Serooskerke „Hoeveel mensen zitten nog hier?" vroegen wij, ..ongeveer twintig, kom maar mee in de kerk". Daar zaten ze om een grote tafel, voorzien van brood. koek. boter en melk. Een primus zorgde voor warme koffie, en zo gezien konden deze mensen het nog wel even volhouden, wat ze zelf ook toegaven. „Ga eerst maar mee een paar huizen langs" zei de agent, „daar zitten er nog een paar". De twee boten werden ontkoppeld en elk ging naar een huis verder het water in. Aan de achterkant van een huis ston den s r het bovenraam twee oudjes: een voor in de plaats is gekeerd die velen de schrik om het hart heeft doen slaan. Wat wij uit eigen ervaring weten, is, dat Serooskerke geheel ontruimd is en dat van het grasveldje voor de dorpskerk, de enige droge plek in het plaatsje, twee paarden ons bedroefd hebben nagekeken, toen wij met de enige tientallen over gebleven inwoners van het dorpje om streeks half één hedenmiddag wegvoeren naar de duinen om de mensen over. te zei ten op één van de vissersschepen, die daar voor anker lagen. Doch, laten wij het verhaal van de aan vang af vertellen en beginnen om 5 uur hedenmorgen in Ierseke, toen wij op hei vissersscheepje, waarop zes stormboten waren geladen, in gezelschap van zes Bel gische militairen, een Nederlandse kapi tein en een paar burgers de haven ver lieten om in de donkere nacht koers te zetten naar het eiland. Na bijna twee uren passeerden wij Zierikzee, waar nog enkele lichten aan waren en waar het groene en rode licht van de havenuitgang nog schenen. Een half uur later liep ons scheepje een nood- haventje bij de z-g. Flauwers binnen, vlak tegen de duinen. Daar zat een aan tal mensen, dat kans gezien had naar de dyk te komen en daar de nacht zonder licht of warmte in het café had doorge bracht. Snel werden de boten uitgeladen en naar de overkant van de dijk getild. „Vier man in elke boot, elk met een peddel", luidde het commando- De boten werden twee aan twee aan elkaar vast gemaakt en een boer. die daar terplaatse bekend was. ging mee als gids. Drie „dubbele" boten kozen elk een andere richting en in het schemerdonker trok ken ze de eindeloze watervlakte tege moet. waar daken van boerderijen boven het water uit staken. Peddelen tegen tcind en golven Een harde wind woei van de landzijde. Peddelen was onder deze omstandigheden zwaar werk. „Tot aan de molens is ieder een van de boerderijen af", zei onze gids, „wat daarachter nog zit weet ik niet". Daarachter, dat betekende een onaf zienbare watervlakte met tientallen da ken. telefoonpalen, die de weg markeer den en in de verte enkele hoge punten met bomen en een kerktorentje. In een uur waren we naar schatting ongeveer 500 meter gevorderd, optomend tegen de harde wind en tegen de golven, die hij opzweepte. De reportage was door de journalist reeds lang vergeten. Hier golden belan gen, die verre uitgingen boven die der be richtgeving. We passeerden de molen „De Moriaan", en toen begon het zoeken op goed geluk in elk huis, dat er nog maar enigszins bewoonbaar uitzag. Plotseling een schreeuw over het water, l it de bovenverdieping van een boerderij gebaarde 'n jonge boer. „Daar ginds", schreeuwde hij, „daar hangt een witte vlag uit, ga daar eerst maar heen". Na drie kwartier waren we er. om te ontdekken, dat het een wit gordijn was, dat woest uit een kapotte ruit fladder de. Van de bewoners geen spoor. Even verder weer een boerderij, gedeeltelijk reeds ingestort. „Nit meer nodig, daar kunnen geen mensen meer zijn". Dan maar bakboor uit. voorbij het gat 111 de richting Serooskerke. Anderhalf uur voor 75 nieter Het voorbijkomen van dat 15 meter brede gat heeft meer moeite gekost, dan de hele tocht. Gisteren was er een vlot döorgesleurd naar zee. waarop zes men sen van een boerderij zich hadden trach ten te redden. Twee ervan brachten er het leven af. zoals later bleek. De zui ging was merkbaar tot op 2 km. land in waarts. Wij passeerden het op ongeveer 800 m. afstand, doch die 15 meter kostten ons anderhalf uur. Toen was Seroosker ke niet zo ver meer. Middelerwijl was 't in de lucht vol met vliegtuigen geworden. Drie helicopters cirkelden rond, hingen soms een tijd boven een boerderij en in de verte zag men dan een stipje naar boven hijsen, wat weer een gered mensenleven be tekende. „Meteors" joegen voorbij. „Austers" een Grummon amphïbievliegtuig, „Har vards" en een „Flying Boxcar" van de Amerikaanse luchtmacht. Waarheen eerst was de vraag. Een heli copter kwam ons te hulp. Nadrukkelijk bleef hij stil staan naast de toren van Serooskerke, waar nog de vlag uithing, die Zaterdag ter gelegenheid van de ver jaardag van Prinses Beatrix was gehesen. Toen wij vlakbij waren, zwaaide de heli copter af, op zoek naar andere slaehtof- 1 p -j- -p" telefoon 113Ö30, Den Haag. Mo- fers. Tussen kapotte huizen voeren wij. i hilofoons met centrale zenders van de door wat eens de toegangsweg tot het politie kunnen worden aangevraagd bi) dorpje was geweest Angstig stil was het rip politieverbindingsdienst. Maliebaan 8 overal. Op het. dak van een schuurtje te Utrecht, telefoon 16515. Medicamen- blafte een hond, het enige teken van le-1 ten ook aan bureau Watersnood van het ven dat wij zagen. Geleidelijk aan werd Rode Kruis, Princessegracht 31, Den Bruinisse ven meer te bespeuren en men kon slechts hopen, dat de bewoners gered waren. In het dorpje waren intussen nog een roeiboot en een motorvlet aan gekomen, die ook reeds enige mensen hadden opgepikt. Het schaarse bedde goed ging mee in de boten en met de motorvlet voorop begon de tocht. „Moet de hond niet mee?" riep iemand, „hij hoort nergens bij", was het antwoord, „laat hem maar bij de paarden blijven, of schiet hem anders dood". De agent had zijn revolver reeds getrokken om het dier een ellendig ein de te besparen, toen een man uit een van de boten sprong, door het water waadde, de hond in het nekvel greep en hem in de boot slingerde. Paarden bleven ons nastaren van het gras veldje, onbewust van het lot. dat hen wachtte. Met de motorvlet als kracht ging de terugreis heel wat vlotter en in anderhalf uur waren we allemaal op de dijk, waar middelerwijl genie troepen en marinemannen arriveerden om de vluchtelingen over te nemen en op een van de vele schuitjes te zetten, richting Yerseke. Medeleven in Engeland (Van onze Londense correspondent) Door de Engelse radio en in de kran ten wordt opvallend veel aandacht aan do romp in Nederland geschonken. Men kan haast wel zeggen, dat de Britten de watersnood in beide landen als één ge heel zien. ook al omdat de overstromin gen door een en dezelfde orkaan veroor zaakt zijn. Bij de Nederlandse ambassade in Londen hebben gisteren honderden Engelsen naar de welstand van hun vrienden in Nederland geïnformeerd. Ook zijn er verscheiden aanbiedingen van hulp binnen gekomen voornamelijk van in Engeland woonachtige Nederlanders, die naar hun land willen gaan om te hélpen. De Nederlandse verenigingen en in stellingen in de Britse hoofdstad hebben inmiddels een gezamenlijke hulpactie in het leven geroepen, bestemd voor de ge dupeerden van de ramp in het vaderland. Er is een-comité gevormd, dat per circu laire een oproep tot de 4 a 5000 in Enge land verblijvende Nederlanders heeft ge daan geld en kleren voor hun zwaar getroffen landgenoten af te staan. Het comité staat onder ere-voorzitterschap Nederlandse ambassadeur in Concertgebouw en orkest steunen getrof fenen Bijzonder concert voor Rampenfonds (Van onze Amsterdamse redactie) Ontroerd hoorde Rafaël Kubelik hoe de leden van het Concertgebouworkest, van het Toonkunstkoor. afd Amsterdam, en verschillende solisten spontaan belange loos hun medewerking toezegden voor De gehele P.T.T.-dienst is in de weer om de postale- en tele-communicatiever- bindingen zo mogelijk te herstellen. Kunnen de bestaande verbindingen niet hersteld worden, dan wordt op grote schaal geïmproviseerd, waarhij uiteraard de mobilofoon juist in deze dagen bewijst van welke enormo betekenis hij kan zijn. Waar in telefooninstallaties de eleetri- sche stroom is uitgevallen, brengt in vele gevallen een nood-aggregaat red- een extra-concert, dat gegeven zal wor- ding. De aanvoer van deze apparaten is den op Woensdagavond 11 Februari in echter uiterst moeilijk. Zo drijft b.v. de het Concertgebouw te Amsterdam. Kube- 1 communicatie met Zierikzee en Ouddorp lik nam natuurlijk van harte de leiding van dit concert over, nu Eduard van Beinum in Engeland vertoeft, Zondag avond belde Van Beinum uit Engeland op en gaï de verzekering, dat hij in Engeland alles zou doen wat mogelijk was om te kunnen helpen. Later hoorde hij ook, dat Engeland de zware tol aan het water heeft moeten betalen en zo doende moest ook deze toezegging weg spoelen. Wel heeft hij een gif toegezegd om te voegen bij het bedrag dat door de leden van het Concertgebouworkest bij eengebracht wordt en dat met de op brengst van het speciale concert afge dragen wordt aan het Rampenfonds- Reeds is door de orkestleden en hun diri. gent ƒ1500 bijeengebracht. Op alle mogelijke manieren wordt ge tracht om deze weliswaar bescheiden bij drage zo groot mogelijk te krijgen. De zaal en verwarming en verlichting zijn gratis ter beschikking gesteld- De aan plakbiljetten zijn gratis gedrukt en Londen, dr D. U. Stikker, en heeft by de den gratis op de zuilen geplakt. In de Londense Bank Blijdenstein Co. een rekening geopend onder de naam Natio naal Rampenfonds Londen. Helpt de nood lenigen door uw storting op GIRO 9 57 5 van 't Nationale Rampenfonds te 's-Gra venhage. Gij kunt aan het secretariaat van dit fonds: Statenlaan 81, 's-Gravenhage, ook een post wissel zenden. pauze van het concert zullen dc bekende solisten, die geregeld in het Concert gebouw optreden, achter de buffetten plaats nemen om zodoende ook de op brengst van de kopjes koffie zoveel mo gelijk op te voeren. De toegangsprijs voor I het concert bedraagt minimaal 3,25. Hogere bedragen kunnen worden gestort op het gironummer van het Concert- gebouw 68625. Van heden af zijn plaat sen, ook telefonisch onder nummer 27500, verkrijgbaar. Het concert zal worden begonnen met het Kyrië uit de Mis in A van Schubert, die onlangs door het Concertgebouw is uitgevoerd. Medewerking wordt verleend door het Toonkunstkoor. terwijl solisti sche medewerking wordt verleend door Erna Spoorenberg. Annie Hermes, Wiebe Drayer en Léon Combé. Hierna volgt het derde pianoconcert van Beethoven met als solist Willem Andriessen- Het con cert wordt besloten met de Symphonie no. V „Uit de Nieuwe Wereld" van A. Dvorak. Boek over de ramp Opbrengst geheel voor Rampenfonds De vereniging ter behartiging van de belangen des boekhandels zal op korte termijn een uitgave het licht doen zien. gewijd aan de overstromingsramp die ons land heeft getroffen. De uitgave zal ir foto's een sober relaas geven van de ern stige gevolgen dezer catastrophe. Genoem de vereniging heeft voor de verzorging en de verspreiding dezer uitgave de belange loze medewerking verkregen zowel Prachtig werk van amateurzenders schade aanzienlijk, maar niemand kan nog in de verste verte overzien, hoe groot de schade is. In deze toestand is het niet mogelijk het gehele kabelnet na te zien. Wel worden door hulpploegen waar mogelijk kabelherstellingen ver richt. Dit is b.v. het geval met de kabel tussen Goes en Terneuzen en die naar Tholcn. Het kabelschip de „Poolster" is naar Zierikzee gezonden met een arts. een E.H.B.O.-staf en een zeer grote hoeveel heid medicyne 1 en verbandmiddelen ?an boord, alsmede mobiele radio-installaties. Dit schip kan vanwege zijn geringe diep gang in het gehele gebied van veel nut zijn. 1 amnteurzend- geheel op mobilofoon- installaties. Het prachtige werk. dat: de amateur- zenders in deze dagen verrichten, wordt geleid en gebundeld door de bijzondere radiodienst van P.T.T. Dit onderdeel heeft veel van zijn technisch personeel naar de getroffen gebieden gezonden om amateurs en mobilofoonposten bij *6 staan. Ook de centrale werkplaats staat on der hoge druk. Daar wordt b.v. met man en macht gewerkt aan het gereedmaken van met de hand bediende telefoonpos ten en telefoontoestellen, teneinde de ge volgen op te vangen van het gestoord raken van de automatische telefoonver bindingen op talloze plaatsen. Schade aan kabels aanzienlijk Specerij-omzetten daalden verleden jaar Prijzen liepen eveneens terug „Het jaar 1952 heeft zich gekenmerkt door kalme handel in specerijen, achter uitlopende omzetten en behoudens enkele korte oplevingen, dalende prijzen", aldus het jaar overzicht van de firma W. F. Westermann en Co. C.V. Als oorzaken worden genoemd de moeilijkheden, die de nrr.™ i transitohandel ondervindt. Het geringe De P.T.T.-kabels hebben h®t hard teaanbod uit de productielanden heeft hel •erduren gehad en vermoedelijk is de Middenstand helpt gemeenschappelijk De Commissie van Overleg van de drie Centrale Middenstandsbonden, waarin de Chr. Middenstandsbond, de Kon. Ned. Middenstandsbond en de Ned. Kath. Mid denstandsbond samenwerken, hebben ge meenschappelijk richtlijnen uitgevaardigd om tot een gecoördineerde actie te komen van de Nederlandse middenstand in het kader van de nationale actie tot steun aan de getroffen gebieden. Aan alle leden van de vak- en stands organisaties dezer centrale middenslands bonden is reeds met grote klem verzocht zo ruim mogelijke steun te verlenen aan het Nationaal Rampenfonds. Daarbij is men aangespoord de suggesties te volgen, welke door de Stichting van de Arbeid zijn gegeven. Daarnaast zijn maatregelen getroffen om de door de samenwerkende vakbonden prijsvcrloop niet gunstig kunnen beïnvloe den. De handel op de binnenlandse markt was weinig levendig, de aankopen bleven beperkt tot voorziening in directe be hoefte. Witte muntok peper (loco) liep achteruit van 19.50 per kg in Januari tot 12,25 op 1 December. Het prijsverloop van zwarte Lampong en de Singapore kwali teit was analoog, 13,50 in Januari en 10,15 in December. De handel in zwarts Malabar bleef gering. De omzetten in nootmuskaat en foelie waren nog gerin ger dan in 1951. Het Bandaproduct werd sporadisch uit locovoorraad verhandeld. Padang cassia vera trok voortdurend belangstelling. Aanvankelijk daalde de notering, doch tijdens het einde van het jaar kwam een niet onaanzienlijke prijs stijging bij levendige handel. De omzetten in Ceylon kaneel waren gering. In kruid nagelen richtte de belangstelling zich in hoofdzaak op de Zanzibar kwaliteit. Voor raden en aanbod waren zeer gering, het geen tot een aanzienlijke prijsstijging leidde. Uit Madagaskar was het aanbod schaars. Het Indonesische product wordt de laatste jaren geheel door de locale in de afzonderlijke branches ondernomen steunacties ter voorziening van materialen industrie opgenomen. Zelfs het aanbod uit en bedrijfsuitrusting voor de getroffen be- de overige productielanden was met toe- drijven aan te vullen met acties van de 1 reikend om in deze behoefte te voorzien, plaatselijke middenstandsverenigingen. Richtlijnen hiervoor zijn aan de plaatse lijke afdelingen verstrekt. Van de centrale organisaties en de orga nen van de vakbonden en de standsorga nisaties uit worden bovendien middelen beschikbaar gesteld, welke zullen dienen om getroffen middenstandsbedrijven te zij ner tijd aanvullende steun te geven, welke steun aangewend kan worden om de on dernemingen weer op gang te helpen. NED. R. K. HUISVESTINGS COMITÉ Men deelt ons mede: Zoals reeds is medegedeeld, organiseert het Ned. R. K. Huisvestings-Comité in den Bosch in samenwerking met het Na tionaal Rampenfonds een hulpactie voor de door de watersnood getroffen gebieden Deze actie omvat zowel geld als kleding en dekking. Het Ned. R. K. Huisvestings-Comité de uitgevers als van de boekhandel in hetH "1S' ophpip lonH l doet een dimgend beroep op alle katho- "aft en ae drukkers belangeloos hun Hekellaan 6, in Den Bosch 'giro 34348). diensten aan deze opzet zullen verlenen. De Koreaanse „Gala- aanval" was gerecht vaardigd Generaal Collins, stafchef van het Amerikaanse leger, heeft na zy'n bezoek aan Korea te Washington verklaard, dat de „operatie Smack" de Amerikaanse aanval, welke door uitgenodigde gene raals en verslaggevers werd gadegesla gen een strikt militaire manoeuvre was. De uitreiking van operatieplannen (niet een omslag in drie kleuren) was echter een fout. „Het leger aanvaardt het als een fout en betreurt het voorge vallene", aldus Collins. Collins legde uit, dat de Amerikaanse aanval er een was uit een serie operaties, die de langzaam voortgaande rode In filtratie in de betreffende sector moest ongedaan maken. De geallieerde leger leiding had behoefte aan krijgsgevange nen om te kunnen vaststellen hoeveel divisies de vijand had aangevoerd. Bij OP_d«*e wüze zal het de vereniging moge-een Immlddenijke^a^dubbe^^welkom Ule.'^--,^chter _geen..krügs: iijk zijn, de gehele opbrengst van de uit- i zijn. gave aan het nationaal rampenfonds af te Veel is nodig en dus zullen onze katho- dragen.lieke landgenoten zeer veel willen geven. Verkeerde indruk in het buiten land over havensituatie De vluchtelingen uit het rampgebied van de Zuidhollandse Eilanden wor den te Rotterdam in de Ahoyhal verzorgd. Een meisjedat haar hondje heeft weten te redden, wenst het goede nacht. Adreslijst van contactpunten Uit telefoongesprekken, die Rotter damse rederskringen gisteren met Zwe den, Noorwegen en West-Duitsland heb ben gevoerd, is gebleken dat men daar voor Rotterdam bestemde schepen naar andere havens dirigeert, omdat men van mening is, dat Rotterdam door de wa tersnood niet bereikbaar is. Dit is te richten doorgven aan regeringsvoorlich- enenmale onjuist. Rotterdam is voor zee- tingsdfensl. Wassenaarseweg 40, Den schepen normaal bereikbaar en de goe deren kunnen er op de normale wijze behandeld worden. De directie van het Rotterdamse Haven bedrijf deelde ons mede, dat met vol doening kan worden geconstateerd, dat de moeilijkheden in de haven, veroorzaakt door de recente stormvloed, in hoofdzaak beperkt bleven tot Zondag. Haag, telefoon SLACHTOFFERS IN STAVENISSE De Regeringsvoorlichtingsdienst ver zoekt alle niet gespecialiseerde arbeids krachten, maar ook melkers, te verwij zen naar de Gewestelijke Arbeidsbureaux, waar de aantallen beschikbare arbeids krachten door gegeven worden aan het Rijksarbeidsbureau. Den Haag, dat als centraal punt fungeert. Kleren, schoeisel en dekking aanbieden aan het bureau Watersnood van het Rode Kruis, Prin cessegracht 31, Den Haag, telefoon 184190. Marconisten kunnen zich aan melden bij de bijzondere radiodienst der P.T.T., de heer Van Schendel, Den Haag, telefoon 713030. Artsen kunnen zich aanmelden, Parkweg 12, Den Haag, tele foon 554835. (voorlopig zijn er voldoen de). Vaartuigen dienen ter beschik king te worden gesteld aan de plaat selijke bevrachtingscommissarissen. Men informere by het gemeentebestuur van de piaats van inwoning, waar de2e in stantie is gevestigd. Wanneer aanvragen om vaartuigen binnenkomen, wordt een beroep op de gemeentelijke „pools" ge daan. Auto's dienen aangeboden te wor den bij de RUksverkeersihspecties in het district, waar men woont. Radiozenders kunnen aangeboden en gevraagd wor den bij de bijzondere radiodienst, van de Dertig doden meldde Stavenisse giste ren, toen het eerste contact tot stand kwam met deze geïsoleerde gemeente op Haag, telefoon 184790. Levensmiddelen j het eiland Tholen. Er bestaat echter ern- idem. bureau Watersnood. Generatoren, agregaten en electro-technische mate rialen opgeven bij Prof van Staveren, KEMA Arnhem, telefoon K 8300 no 21441. Huisvesting, woonruimte, of aan vragen om woonruimte, doorgeven aan ministerie van Binnenlandse Zaken, Bin nenhof 4, evacuatiecommissie, telefoon 183820, Den Haag. Geld storten op Na tionaal Rampenfonds, gironummer 9575, Statenlaan 81. Den Haag. Materiaal als schoppen, bulldozers, kranen, zandzak ken en ander materiaal naar het di rectoraat generaal van het Verkeer, Van Hogenhoucklaan 60, Den Haag. telefoon 776890. Berichten van buiten Den Haag doorgeven aan bovengenoemde adressen. Indien telefonisch onbereikbaar dan be- stige vrees, dat de gevolgen van de ramp hier onnoemelijk veel ernstiger zijn. De kapitein van de „Crescendo", welk schip eerst 400 en daarna nog 50 inwoners aan boord heeft genomen, seinde vanochtend namelijk, dat er niet minder dan 200 per sonen worden vermist. Omtrent het lot van deze mensen verkeert men geheel in het onzekere. De Crescendo was thans onderweg naar Rotterdam, waar het schip vanmiddag kon worden verwacht. De benodigde ambu lances, waarom de kapitein had gevraagd, zouden dan te Rotterdam gereed staan. Enkele mensen hebben dringend hulp no dig. Er is geen dokter aan boord. Veel bewoners van Oude Tonge in veiligheid In Din'eloord zijn gisteravond en van nacht 600 évacué's uit Goeree-Overflak- kee. onder wie vele bewoners van Oude- Tonge. aangekomen. Er is een noodzie kenhuis ingericht, waar reeds een twin tigtal zieken en gewonden is opgenomen. De overigen worden na van eten en drinken te zijn voorzien verder vervoerd naar Oudenbosch en 's Hertogenbosch. In de loop van vandaag verwacht Din- teloord nog veel meer geëvacueerden. Alle boeren in deze plaats hebben hun auto beschikbaar gesteld- V) (Van onze speciale verslaggever) AAN BOORD „DE KOOPHANDEL 1", Dinsdagmiddag. We zijn op weg! De vloot trekt op! Inderdaad: het is "n vloot, die zich, terwijl we op weg zijn naar het bijna zieltogende Schouwcn-Duivelancl, van alle richtingen, uit heel ons land en zelfs daarbuiten, naar het rampzalige Zeeland spoedt. De Urker vissersboten passeren we; Engelse landingsvaartuigen, amphibichoten (de uit de oorlogsdagen zo bekende „duchs")alles stoomt volle kracht vooruit op de Noord, langs Dordrecht, naar het waterfront. Zierikzee, de plaats, die sinds Maandagmiddag van uur tot uur in steeds onheilspellender radio-berichten een angstige klank begon te krijgen, is het doel van onze tocht. Zullen wc er op tijd komen? Dc motor loopt op volle toeren, de schipper, een oude rot in het vak, Ben Schot, knijpt een oog dicht en zegt: „We móeten er zijn en zo gauw mogelijk, dus we komen er Een onzer verslaggevers slaagde er gisteren in zich een plaatsje te veroveren op een van de schepen, welke hulp brengen aan het nood- gebied op de eilanden, 's Middags was hij er al en met een schip, dat bij zijn aankomst in Zierikzee juist naar Rotterdam vertrok, kon hij een eerste indruk van de tocht mee geven. Sedertdien was er nog geen gelegenheid tot communicatie. Daar in feite geen beschadiging plaats vond van kranen, kaden en loodsen, kan de haven sinds 2 Februari j.l. wederom normaal functionneren en de bekende snelle behandeling van schepen en goede ren garanderen. Ook de mogelijkheden van aan- en af voer der goederen aan landzijde hoewel iets beperkt wegens noodzakelijke voor zieningen aan sommige spoorlijnen zijn ruim voldoende. AVRO zond geen O berichtenlezer De AVRO heeft gisteren geweigerd een omroeper naar Den Haag te zenden om berichten voor te lezen, welke worden uitgezonden door de Regeringsvoorlich tingsdienst. De AVRO heeft deze maat regel genomen omdat deze omroep van mening is dat vele berichten dubbel wor den uitgezonden of op het moment van de uitzending reeds zijn achterhaald. De regering deelde de AVRO later mee dat deze omroepvereniging de verantwoorde lijkheid niet behoeft te dragen omdat de berichten worden uitgezonden in aan de regering beschikbaar gestelde zendtijd. De K.R.O. stuurde wel een omroeper naar Den Haag. Gezamenlijk noodprogramma De N.C.R.V. en de VARA hebben in ver band met de noodtoestand besloten van daag gezamenlijk een noodprogramma uit te zenden. Hierin wordt voorrang gegeven aan mededelingen, die de hulpverlening ten goede kunnen komen. Ook worden be richten gelezen uit de rampgebieden. Deze mededelingen worden over beide zenders. Hilversum I en Hilversum II, uitgezon den. Alle normale programma's zijn ver vallen. op een enkele uitzondering voor godsdienstige programma's na. De K.R.O., N.C.R.V. en VARA hebben hun reportagediensten gecoördineerd en een werkverdeling tot stand gebracht, die een zo uitgebreid mogelijke directe be richtendienst uit de rampgebieden beoogt. Mgr Baeten in Zeeuwscli Vlaanderen Mgr Jos Baeten. bisschop van Breda gevangenen gemaakt, maar wel werd aan de vijandelijke militaire installaties grote schade toegebracht. De Ameri kaanse verliezen bedroegen 13 doden, 25 vermoedelijk dood en 3 gewonden. De voorzitter van de senaatscommissie voor de strijdkrachten, zeide hierna dat de commissie overtuigd was van het „ge zonde militaire doel" van deze aanval. Recordaantal vluchte lingen uit Oost-Duits- land Niet minder dan 2100 Oost-Duitsers zijn Maandag naar West-Berlijn uitge weken, het hoogste aantal dat ooit op één dag werd geregistreerd. Men meent, dat deze toevloed o.m. is veroorzaakt door de landbouwtentoonstelling in West-Berlijn, die Maandag door 33.000 personen uit Oost-Berlijn en Oost-Dults- land werd bezocht. Dinsdag weken 1600 Oost-Duitsers naar West-Berlijn uit, waaronder weder om vele boeren. Ook week ditmaal een commandant van de Oostberlünse volks- politie uit. De afvoer van vluchtelingen naar West-Duitsland heeft men moeten ver tragen, aangezien in de ontvangstcentra in West-Duitsland zich opstoppingen voordoen, aldus hebben Westberlynse functionarissen verklaard. De nood onder de vluchtelingen is zeer groot en men heeft geen middelen genoeg om de stroom te verwerken. Arrestaties in Peru Uit, officiële bron is te Lima vernomen, dat dc Peruviaanse politie op verschei dene plaatsen in het land, in het bijzonder tc Arequipa, razzia's heeft uitgevoerd en een aantal arbeidsleiders heeft gearres teerd. Een officiële woordvoerder deelie mede. dat uit gevonden documenten is gebleken, dat er een plan voor interna tionale communistische actie bestaat om de Peruviaanse regering omver te wer pen. Het voornaamste centrum van activi teit der Peruviaanse communisten ligt, aldus deze woordvoerder in Bolivia, waar verscheidene anti-Peruviaanse organisa ties werken. De Kon. Bakkerijgrondsloffenfabriek de beurtvaartdienst Rotterdam—Zierik- „Zeelandia", gevestigd in Zierikzee, wier zee onderhouden, van de kade van de vertegenwoordigers ook meereizen heeft Rotterdamse Leuvehaven- het schip (123 ton) gecharterd- Volge- ue gesprekken aan boord er zijn stouwd is het met 4000 broden die nietverschillende Zierikzeeërs. die al dagen oud worden, al liggen ze acht dagen lang op het vasteland „opgesloten" zaten met melk. zout. l|!ndervoed:«sl, water. gaan er natuurlijk over hoe ze hun gasolie. Alles in in vliegende vaart gela- thuis zullen vinden en de eerste dijk-1 onze snellere boot langs de andere sche den en vanochtend schoof „De Koophan-j breuken, die op onze weg zichtbaar zijn pen varen, horen we op onze vraag: del I", een der drie „Koophandels", die en die we, helaas, al twee dagen lang in I „Naar Zierikzee overdaad hebben kunnen aanschouwen, lokken dadelijk uit tot opgewonden ge sprekken. „Maar de Dam in Zierikzee ligt in ieder geval hoog genoeg", zucht er iemand, „dus één droge plaats is er zeker De uren rijen zich aaneen in de kleine kajuit en de koffie, heet Cn dampend, laat zich best smaken. Maar we hebben geen van allen rust; we willen naar het eind van de reis, met eigen ogen zien hoe zwaar getroffen dit Schouwen-Duiveland is- „Het Vergeten Eiland", zegt er iemand wat schamper, „zelfs gisterenavond werd dat eiland niets eens genoemd in de radio door de minister-president Verge'en wordt het echter zeker niet. ant links en rechts, wanneer we met INTERNATIONALE TARWE- BESPREKINGEN Gedurende een gisteren alhier gehou den bijeenkomst van de internationale tarweraad werd medegedeeld, dat de 42 tarwe-importerende landen, waarvan Engeland verreweg de grootste is, dit jaar in staat zullen zijn hun volledige graanquota te betrekken in verband met Mgr W. Koenraadt, vicaris-generaal betere Australische oogst, brachten vandaag een bezoek aan de De Australische afgevaardigde, E. Mac getroffen gebieden in Zeeuws-Vlaande- Carthy, verklaarde, dat zijn land dit jaar ren. In de ochtend werden bezocht: Wal- j 85 milhoen bushels kan leveren, soorden, Paal, Ossenisse en Hontenissc. I D(? raad moet nog beslissen of de in- In de namiddag Terneuzen, Biervliet en ternationale overeenkomst zal worden Hoofdplaat. vernieuwd of dat men deze op 31 Juli a.s. Mgr Mutsacrts, bisschop van Den zal loten aflopen. Bosch is door een griepaanval verhin- a Een andere kwestie. die nog moet wor den geregeld is die van de minimum- en maximumprijzen. De Amerikaanse afge vaardigde. T. D. Moore, zal vermoedelijk aandringen op een verhoging van het huidige maximum van 1,80 dollar per bushel. MGR ALFRINK Dc aartsbisschop-coadjutor. Z- H. Exc. mgr dr B. J. Alfrink. is naar wij verne- uit Rome vertrokken om naar Ne- derd zijn voorgenomen bezoek aan Wes teiyk-Brabant te brengen. Wagenberg weer droog Bewoners kunnen terugkeren De burgemeester van Terheyden bij Breda heeft bekend gemaakt, dat alle wo ningen langs de Dorpsstraat te Wagen-, berg vrij van water zijn. Geëvacueerde derland terug te keren. Zoals mei» weet, bewoners wordt aangeraden spoedig te-j was mgr naar de Eeuwige Stad gegaan rug te keren. Wagenberg is te ^reiken om er in een rustperiode herstel te ZOe- via Made, Stuyvesant-Helkamp. |ken na een ziekte-

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4