Pers en radio moesten vuur proef afleggen Vloot van 2000 vaartuigen lenigde de ergste nood WATERSCHADE C. CHEVALIER Lawine van rampberichten over stroomde redactiekantoren Carnaval afgelast AMSTERDAMSE HULPACTIE IN VOLLE GANG Militaire hulp uit het buitenland Koninklijke Marine stuurde 42 oorlogsschepen Belgen hielpen Nederlandse reddingsploegen 34304 Levensmiddelen Rampenfonds drie millioen Prins Bernharcl gaat meehelpen Prins Bernhard voorzitter van Nationaal Rampenfonds T0ENSDAG4 FEBRUARI 193S PAGINA 4 Het eerste alarm kwam om 4.22 uur De ramp, die Nederland op zo'n plotselinge wijze lieeft overvallen, eiste en eist nog van vele diensten de hoogste krachtsinspanning. Yoor vele instellingen betekent dit een vuurproef, waarbij mensen en materieel onge kende prestaties moeten leveren. Via de organen van informatie en voor lichting, de persbureaux, de dagbladen, de radio, de regeringsvoorlichtings dienst, via al deze kanalen werd en wordt het publiek in binnen- en huiten- land geïnformeerd, werden instanties ten dele gealarmeerd, werd in de kortst mogelijke tijd het besef gewekt, dat zich over Nederland een drama had voltrokken. Noodlotstijding kwam uit Dordrecht Het A.N.P. ontving het eerste alar merende bericht in de vroege morgen van Zondag 1 Februari kort na vier uur van zijn correspondent in Dordrecht. De noodklok werd daar geluid en sirenes loeiden De verspreiding van een dergelijk be richt brengt grote verantwoordelijkheid mede. Daarom werd het niet direct ver spreid. doch werden eerst snel telefo nisch twee of drie gesprekken met an dere adressen in Dordrecht en Zwyn- dreeht gevoerd. Het bericht bleek juist, helaasHet begin van een ramp scheen zich aan te kondigen, zij het naar men aanvankelijk mocht veronder stellen toch slechts van plaatselyke omvang. Om 4.22 uur precies werd het bericht ,.op dubbele regel" over het telexnet naar de dagbladen uitgeseind, terwijl tevens via een bijzonder alarmsysteem de redacteuren van de dagbladen uit hun slaap werden gewekt met de mededeling, dat een „alarmbericht" was uitgegevr- Met grote snelheid volgden de berich ten elkaar op: 4.28 uur „Willemstad :(N.B.) loopt onder water". 4.46 uur „Noodtoestand in Zwyndrecht", 5.03 uur Noodtoestand in Maassluis, Kad- zand. Melissant, Kruiningen, Perkpolder, "Hansweert, Ierseke, DordrechtOm 5.44 uur nadere en gedetailleerde be richten over de situatie in Dordrecht, Rotterdam, op Texel; 6.11 uur Zuid Beierland enz. enz. enz. Ook des nachts bleef de radio in de aether. Bovendien werd een bericht van drie minuten geschreven en uitgesproken ten behoeve van de BBC, als inlas van de Engelse uitzending van nieuwsberichten Berichtenstroom houdt aan Het is bij de berichtenstroom op deze Zondag niet gebleven. Duizenden realiseerden zich, welke ramp zich had voltrokken. Spontaan werd hulp geboden in de meest uiteen lopende vorm. Om bereidverklaringen ter kennis te brengen van instanties uitgaande van de veronderstelling, hier en daar in noodgebied nog naar de radio zou kunnen worden geluisterd ook van hen, die daar dringend behoefte konden hebben aan de aangeboden dien sten en goederen, werd in overstelpende mate een beroep gedaan op pers en radio. In een aantal gevallen moest men onge twijfeld tot afwijzing besluiten omdat in williging daarvan de functionnering der eigen apparatuur in gevaar zou hebben gebracht en de capaciteit overtroffen, doch in even zovele gevallen werd, waar mogelijk, bemiddeling verleend. Zondagochtend, om acht uur. Maar in- plaats van zoals gebruikelijk, 15 minuten, duurde deze uitzending 23 minuten. Veel langer dan gewoonlijk was ook de nor male uitzending van half tien, ze duurde negen en twintig minuten. Om 11.32 volgde de eerste volledige extra-uitzending. Ze werd over beide zenders gegeven en nam 36 minuten in beslag. De uitzendingen van des middags een uur. waarvoor anders vijf minuten be schikbaar zjjn, liep tot zes en dertig minuten. Om tien over drie des middags werd een extra nieuwsbulletin van vijf en dertig minuten over beide zenders uitgesproken. Abnormaal lang was ookjDoscn, Maastricht, de uitzending van kwart over zes: veer tig minuten. Dit was de eerste uitzending op deze i dag, die afwisselend door twee nieuws- oittard en Kerkrade besloten dit jaar lezers werd gelezen, een systeem dat later op de avond enige keren werd herhaald, geen carnaval te Vieren. In vele plaatsen In verband met de tragische gevol gen van de watersnood hebben de carnavalsverenigingen te 's Hertogen- Heerlen, Aarle- Rextel, Weert, Yenlo, Roermond, Zondag geen voetbal competitie? Naar wij vernemen, moet het waar schijnlijk worden geacht, dat de competi tiewedstrijden van de K.N.V.B. voor aan staande Zondag vervallen en dat die dag overal wedstrijden worden georganiseerd ten bate van het Nationale Rampenfonds. De wedstrijd Blauw WitAjax, dlevan- daag voor dat doel in Amsterdam zou wor den gespeeld is reeds verschoven naar Zondag a.s. Eerste evaeué's in de hoofdstad gearriveerd De hulpactie loopt in de hoofdstad iel. Het Rode Kruis en de U.V.V. lieb- snel. Het Rode Kruis en de ben krachtdadig de leiding in handen ge nomen en regelen de zaak op zulk een wonderbaarlijke wijze dat de aanvanke lijk dreigende chaos de kop is ingedrukt. .iT.t.i .1 filolinn lipf Roda KrilïS Omvang niet te overzien i Een aparte afdeling van het Rode Kruis verzorgt de straatcollecte en deze is een volledig succes geworden. Men heeft 8 uur de tijd gehad deze collecte voor te Wat aanvankelijk een plaatselijke ,,ereidrn en het tefcort alïn bussen werd ramp leek te zijn, groeide in luttele uren doQr verschiHende verenigingen opge- tijds uit tot het beeld van 'n catastrophe van niet voorziene omvang.en tussen de vele werkzaamheden door werd ge tracht overheidsfunctionarissen te alar meren. werd assistentie voor de redac tionele bezetting en voor de telexkamer van het A.X.P. opgeroepen, betrokken dagbladredacties, buitenlandse corres pondenten. zetters en drukkers in de courantenbedrijven hun posten, werden talloze verslaggevers en fotografen uit gezonden naar diverse windstreken. Met. moeite en vaak grote opofferingen -van plaatselijke correspondenten, die in de rampgebieden getrouw hun functie vervulden velen belden in het water staand in onverlichte vertrekken en zon de- contact te kunnen krijgen met plaat selijke instanties groeide de stroom van alarmberichten. Radio bleef in de aether En terwijl in de noodgebieden men sen worstelden om hun leven, vee en gezin trachtten te redden, dijkdoor braak trachtten te voorkomen, autori teiten poogden de eerste maatregelen te organiseren, verspreidde de radio nieuwsdienst van het A-N.P. Zondag morgen om 8.00 uur de eerste berich ten in de aether. Een groot deel van Nederland lag nog in rustige slaap, niet wetend van de ramp, die zich af speelde De radio-nieuwsdienst heeft die Zon dag veertien uitzendingen gegeven ten dele van ongewoon lange duur. De uit zendingen begonnen als gewoonlijk op Omtrent de buitenlandse militaire hulp hebben wij het volgende overzicht. FRANKRIJK: 2 genie bataljons, waar van een uit Frankrjjk-Mezieres en een uit Duitsland Koblenz beide ter sterkte van ongeveer 500 man. Zij komen per trein via Roosendaal en Venlo en worden naar Bergen op Zoom geleid. Zij zijn uit gerust met o.a. 150 motorboten en met eigen vervoersmiddelen, waarin het per soneel overnacht. Duizend Amerikanen in Middelhar nis AMERIKA: verschillende genie-onder delen. zoals 2 DL'KW-compagnieën, 1 kipauto-compagnie, een verbindingsdeta chement cn een waterzuiveringsdetache ment. Deze onderdelen, totaal ongeveer vangen. D& sociale raad houdt zich reeds bezig met het evacuatievraagstuk. Ieder die zich heeft opgegeven krijgt nog dezelfde dag een ambtenaar aan huis die de zaak regelt. In de centra van goederenopslag wordt aan een stuk doorgewerkt aan de sortering, verpakking en verzending van de binnengekomen goederen. De Oude en Nieuwe Kerk, het Maagdenhuis en vele andere huizen zy*n getransformeerd in volledige expeditiekazernes, met een kantoor, waar vandaan alles uit wordt geregeld. In 5 minuten Rjds kwamen zich aan de Oude Kerk ongeveer 50 per sonen melden om aan het werk deel te nemen. Wanneer op een bepaalde plaats helpers kunnen gemist worden zendt men hen naar centra waar men ze beter kan gebruiken. Een bierbrouwerij kwam met een vrachtwagen pakpapier aanrij den bü de Nieuwe Kerk. De hele dag door rijden er vrachtwagens met goede ren naar Den Haag, Rotterdam en ver der naar het Zuiden, Politie bewaakt de ingangen van de opslagplaatsen om te voorkomen dat ongure personen de kans zouden krijgen naar binnen te gaan. Ieder die kan, luistert op straat naar de microfoons die zy'n opgesteld en die be- i Zweeds scliip spoorloos Het 1331 ton metende Zweedse schip „Aspo" wordt vermist. Sinds Zondagavond is geen teken van leven meer ontvangen en men vreest, dat het is ten onder ge gaan. De „Aspo", die onder bevel stond van kapitein E. Mansson, had Zondagavond in de Britse haven Hartlepool moeten bin nenlopen. Haar radio viel plotseling uit, toen het schip zich op 200 km. van de Deense kust in moeilijkheden bevond. Sindsdien is de „Aspo" spoorloos. Inzameling van veevoer Over het gehele land. onder andere in Noord-Holland. worden inzamelingen voorbereid van hooi en andere ruwvoeder ten behoeve van het geëvacueerde vee. Naar 't ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening mededeelt, zullen spoedig regelingen worden getroffen de over het gehele land voor het evacueerde vee aangeboden hoeveelheden ruwvoeder. hooi, voederbieten enz. op ge organiseerde wijze ter beschikking te stel len van hen die het vee hebben opge nomen. Over enige dagen kunnen aanvra gen om voeder worden gericht tot de bureau van de provinciale voedselcom- missarissen. die belast zijn met de leiding van deze op de evacuatie van vee aan sluitende maatregel. MILITAIREN OVERZEE ONGERUST Oproep voor familieleden In verband met de ongerustheid onder de Nederlandse militairen overzee over hun familie in Nederland, wordt aan alle families van deze militairen lr de getroffen gebieden verzocht zo spoe- Ten einde de studenten in üe gelegen- <>ig mogelük bericht van hun omstan- heid te stellen mede te helpen voor de I denSe v?„" getroffenen zijn alle colleges en practica j f nfri Haal tM K 170^ voorlopig afgelast tot nader order. 553356 Communisten strooien roet in het eten De leden van de E.V.C. hebben zich op een allerschandaligste wfjzje gedra gen bij de algemene inzameling voor de ondergelopen gebieden. Zij hebben bij de hotels een geruchtmakend pam flet afgegeven waarin zij reclame ma ken voor een loonsverhoging voor het hotelpersoneel. Men is onder het hotelpersoneel be zig een deel van het loon af te staan voor de getroffen gebieden en de werk nemers zijn het er allemaal over eens dat de E.V.C.-ers een zeer misplaatste streek hebben uitgehaald. Duizenden teerden gered Sinds Zondag zijn er ongeveer 2000 kleine vaartuigen, van mijnenvegers tot sloepen en reddingsvlotten en alles waarmee men zich op liet water kan bewegen, naar het overstroomde gebied gegaan. Naar Zierikzee en Brouwershaven is er een zeer grote concentratie van vaartuigen. Zo ver trokken uit Den Helder vier mijnenvegers. Voorts waren er 8 Y-boten, snelle motorboten van de marine, een ongekend aantal motorsloepen, alsmede aluminium en rubber reddingsvlotten. Onder de andere schepen bevonden zich twee coasters van 200 ton, het jacht „Atlanta" van de gcp. kolonel Van Waming met een chirurg aan boord, een vaartuig met 16 doktoren, twee opleidingsschepen, de „Prinses Juliana" en de „Prins Hendrik" van het Kon. Onderwijsfonds voor de Scheepvaart en het hospitaal-kerkschip „De Hoop". Deze berichten worden dan telegra fisch aan de commandanten in Korea, Nieuw-Guinea en Suriname doorgege ven ter mededeling aan de betrokke nen. Inwoners en geëvacueerden uit de getroffen gebieden, die verwanten, die nend by de Kon. Marine buiten Ne derland, in kennis willen stellen van hun omstandigheden, kunnen zich daar voor wenden tot het bureau personeels- publiciteit van de Kon. Marine, Konin ginnegracht 12. Den Haag. tel. K 1700 18315o en 183156. De berichten zullen ten spoedigste zonder kosten worden doorgegeven aan het overzee dienende personeel der Kon. Marine. Schade in België op 1 milliard francs geschat (Telefonisch van onze Brusselse correspondent) kunnen voor de wederopbouw van staats wege geholpen worden. Door verschillende kamerleden werd op het verlenen van In de Kamerzitting van Dinsdagmiddag steun aan eventuele slachtóffe-s van de hebben de voorzitter en daarna de minis- j ramp aangedrongen. Nog steeds komen uit richten en reportages0uit de getroffen I ter-president het medeleven van de Bel- i de geteisterde gebieden tragische ver- aohierlen uitzenden slagen binnen. In het land van Waes ls gebieden uitzenden. glsch, b„ui8d dt s|acht0„,r, tcngevolge van een 250 meter brede de van de watersnood. Zy beperkten zich Scheldedijk geslagen bres tienduizend hec- De Kon. Marine heeft tot dusverre de assistentie aan de getroffen gebieden ge leid via Rotterdam, waarbij veel materi eel van meer Noordelijk gelegen bases be schikbaar werd gesteld. De commandant Maritieme Middelen te Rotterdam, kapt. ter zee O. de Booy, had te Rotterdam de beschikking over de hulpmiddelen van de onderzeedienst en Mr Ms „Karei Door man", met totaal omstreeks 2000 man. De actie werd geconcentreerd op hulpverle ning aan en evacuatie van de Zuid-Hol landse en Zeeuwse eilanden met oorspron kelijke prioriteit van Goeree-Overflakkee, Noordpunt van Zuid-Beveland en Beijer- land, later aangevuld met Schouwen en Duiveland en Tholen. Uiteraard is het werk op de eilanden typisch in de lijn van de Koninklijke Marine. Tot vannacht om twaalf uur werden van de Waalhaven in Rotterdam (de onderzee dienst) af naar deze gebieden gedirigeerd 42 oorlogsschepen waaronder mijnenve gers, motortorpedoboten, landingsvaartui gen, verder alle beschikbare marinesleep boten, enkele marine water- cn olietan kers en tenslotte (voor werk op ondiep water) rond 100 marinemotorsloepen en motorvletten. Voor een groot aantal dezer vaartuigen werden uitrustingen en even tueel bemanning aangevuld of geheel ver strekt uit te Rotterdam beschikbaar mate rieel en marine personeel. Ook werden 180 particuliere vaartuigen en vissersschepen in de Waalhaven van uitrusting en eventueel van aanvullende marinebemanning voorzien. Veertien En gelse en zeven Belgische vaartuigen van de „Royal Navy Rhine Squadron" werden van verbindingsofficieren voorzien en dirïgeerd naar Bruinisse en Zierikzee. Medegegeven werden 12.000 noodrantsoe nen, 3.000 warme maaltijden, 30 doktersuit rustingen en grote hoeveelheden penicil line en andere genees- en ontsmettings middelen. Honderden tonnen brandstofolit en benzine werden verstrekt. Op de be langrijkste punten werden 6 mobiele radio zend- en ontvanginstallaties opgesteld Particuliere vaartuigen die volledig uitge rust waren, dat waren er maar liefst 500 per dag, werden uitsluitend gedirigeerd naar de plaatsen die het meest werden be dreigd, op het tijdstip dat de schepen en scheepjes beschikbaar kwamen. Evacue s komen bij honder den binnen Als gevolg van deze hulpverle ning en gecoördineerde maatrege len stromen thans van de bovenge noemde eilanden de evaeué's bij Telefoons overbelast Wegens overbelasting van bepaalde nummers zijn de zekeringen in de tele fooncentrale doorgesmolten. Gisteren kon men de zescyferige nummers te beginnen met twaalf niet meer bereiken. De oor- zaak moet hierin gezocht worden, datEngeland. De regering besloot een Natio- daarby niet alleen tot hun eigen landge noten, maar zonden hun sympathiebetui gingen ook naar de nog veel zwaarder ge troffen bevriende landen Nederland en verschillende hulpdiensten in de hoofd stad via de radio enkele telefoonnum mers hadden opgegeven waardoor deze nummers dermate overbelast werden dat de zekeringen het begaven. Het betreft hier nummers van mensen die bereid wa ren in de afgelopen nacht de opgehaalde kleding te sorteren. Door middel van tussennummers zal men trachten het euvel te verhelpen. Inmiddels heeft de directeur van de plaatselijke telefoon dienst door de radio bekend laten maken dat men alvorens bepaalde telefoonnum mers voor bovengenoemd doel aan te bieden, zich eerst met hem in verbinding dient te stellen. naai Fonds voor hulp bij natuurrampen in het leven te roepen. Geteisterde gemeenten, die zelf onmo gelijk voor het herstel kunnen inspringen De eerste evaeué's zijn reeds in de hoofdstad aangekomen. Het zijn twee ge- dat als zinnen, die bij familieleden hier ter stede 1 eeEeven onderdak hebben gevonden. I Colleges tot nader order afgelast ORATIO IMPERATA Z. H. Exc. mgr dr J. H. G. Lemmens. bis schop van Roermond, heeft in verband met de noodtoestand, welke door de wa tersnood in bepaalde gebieden ontstaan is, voorgeschreven, dat in zijn diocees onder de H.H. Missen als oratio imperata tam- quam pro re gravi gebeden zal worden het gebed „Ne despicias omnipotens Deus" 13 in het Missaal staat aan- Advertentie) Donderdagavond half acht zullen de schaakmeesters Euwe, Cortlever Prins. Van Sclieltinga e.a. een simultaanwed- 1000 man, komen per trein via Roermond sl rjj,j Speien tegen de Amsterdamse scha- naar Breda. Zij worden door een eigen kers in de effectenbeurs, waarvan de verzorgingseenheid onderhouden, terwijl opbrengst geheel ten goede komt van de leiding berust bü een eigen staf bü het Nationaal Rampenfonds. de centrale staf. Bij Middelharnis zün deze mannen op schepen gehuisvest. ENGELAND: een onderdeel ter sterkte van 125 man. uitgerust met 18 boten, 12 vVol wordt op bovenstaand adres gratis De Leidse Wolspinnerij, Rokin 118, roept duizend vrijwilligers op voor het breien van kleding voor de getroffenen. zoeklichten en trailers, komt ui*. Duits land naar Utrecht. BELGIë: twee compagnieën van een Belgisch infar.terie-bataljon uit Antwer pen zijn reeds op eigen initiatief sedert de aanvang van de overstroming werk zaam nabij Oostburg in Zeeuwsch-Vlaan- deren. De Fransé en Amerikaanse eenheden zuilen onder de leiding van de bevel hebber in de 3e militaire afdeling wor den ingezet in Noord-Brabant en Zee land: "net Engelse onderdeel onder lei ding van de bevelhebber in de le mili- ta.re afdeling in Zuid-Holland- Ten behoeve van de luchtmacht stelde de Engelse vloot 7 helicopter-vliegtuigen ter beschikking. Het Amrikaanse leger in Duitsland 9 helicopters. 7 piper-cubs en 4 transportvliegtuigen C 119. Ook de Kon Marine ontving steun van het Britse Rijnleger door de komst van 13 landingsvaartuigen en 3 motorbarkas sen. Engeis bemand, alsmede 4 Belgische schepen Over de Rün kwamen zij gis teren naar Rotterdam om van daar uit hulp te verlenen. Emigranten helpen Het is mogelijk dat er in Canada een nationaal fonds wordt opgericht om de werkzaamheden van de verspreide or ganisaties te coördineren. Ook de Ne- deriandse emigranten in Canada kwamen het moederland te hulp. De Nederland se ambassade riep een fonds in het leven dat door Nederlanders uit alle delen van het land wordt gesteund. Drie Neder landse kerken in Edmonton schonken Dinsdag 1.500 dollars. DP K.I»M. hood aan tie ingezamelde goederen zonder vergoeding naar ons land te vervoeren. ter beschikking gesteld. In het Veiligheidsinstituut zijn naar men ons mededeelt Maandag 75 ton kle ren binnengebracht. In de Oude Kerk zal Zondagmiddag door Jo Vincent, Annie Woud en Piet van Egmond een concert worden gegeven ten bate van de slachtoffers. Schade van twee mil- lioen in Den Haag De hevige storm heeft ook in deze ge meente op verscheidene plaatsen aanzien lijke schade aangericht. Zo is de Seheve- ningse boulevard ernstig aangetast en hebben de havenhoofden, de binnen havens. enige werken van het Afvoer kanaal naar zee. de afgangen naar het strand en het badstrand bij Kijkduin zwaar geleden. Tal van andere gemeente eigendommen hebben eveneens min of meer ernstige beschadigingen opgelopen. Het is uiteraard niet mogelük de schade thans reeds in haar volle omvang vast te stellen, noch een enigermate bepaalde raming te geven van de voor het herstel daarvan benodigde gelden. Naar een zeer globale schatting zou het in de gegeven omstandigheden aanbeveling verdienen daarvoor voorshands een bedrag beschik baar te stellen, groot 2.000.000. B. en W. stellen de raad daarom voor om voor het beoogde doel een crediet van 2 000.000,— toe te staan. Zij zeggen de raad daarbij toe binnen twee maanden een overzient van de aangerichte schade te zullen overleggen, benevens een specifi catie der kosten van herstel. Ten gevolge van het feit, dat op de fabrleksvloer van onze drukkerij tijdens de overstroming van de Lin ker Maasoever 80 cm. water stond, ls onze drukkerij tijdelijk buiten be drijf gesteld. het volgende 1. Door de directie van N.V. van de Rliee's Drukker^ zijn ons spon taan 5 machines ter beschikking gesteld, teneinde ons In staat te stellen spoedeisende orders door ons eigen personeel uit te voeren. 2. Dank z(J enerzUds het snelle op- ruimlngswerk door onze bedrijfs leiding en personeel, anderzijds de doeltreffende medewerking van de X.V. Rotterdamsche Elec- triclteit» MU. v.h. H. Croon Co.. die de electromotoren en instal latie weer bedrijfsklaar maakt, zal dc productie Donderdag, 5 Februari a.s., weer hervat kun- 3. Zolang ons bedrijf telefonisch niet is te bereiken onder no. 77700 zal een telefoonpost «orden on derhouden met pendeldienst naar onze drukkerij onder nummer Wij hopen dat onze klanten van deze tijdelijke stagnatie zo min mogelijk ongerief zullen ondervinden. BOEK-, STAAL-, STEEN- EN OFFSETDRUKKERIJ PIERSTRAAT 24 - R'DAM-Z. tare polderland onder water gezet. Nage noeg duizend stuks vee kwam daar door het water om. Voor geheel het land wordt de schade geschat op ruim 1 milliard francs. Het aantal doden bedraagt volgens officieuze rapporten 22. Er was gemeld, dat het stadsbestuur van Antwerpen, om de randgemeente Merksem te redden, het aanstormende water langs de dokken had afgevoerd, hiertoe de splin ternieuwe grote petroleuminstallatie langs de Schelde opofferend. Dit wordt thans officieel tegengesproken met de toevoe ging, dat de petroleumhaven in verhou ding slechts geringe schade heeft opge lopen, De schepen die in de Antwerpse haven aankomen kunnen ongehinderd aanleggen, laden en lossen. Op de nationale vlieghaven van Brussel —Meisbroek is, ondanks de stormdagen, het verkeer zo goed als volledig normaal geweest. Honderden uit Breda afkomstige Neder landse soldaten werden via Antwerpen met Belgische boten naar geteisterde plaatsen in Zeeland gebracht om daar bü de reddingswerkzaamheden te worden in- duizenden en van de eerste hulp voorziene gewonden en zieken bij honderden op veilige plaatsen bin nen, gedeeltelijk te Rotterdam. Ook is op vele plaatsen op de eilanden de allerergste nood, wat betreft honger en dorst al thans enigszins verminderd. De Kon. Marine acht het plicht er de aandacht op te vestigen dat een groot deel van deze resultaten onmogelijk zou zijn geweest zonder de overstelpende mede werking van particuliere vaartuigen met hun opvarenden en de beschikbaar gestel de ladingen. Het effect hiervan is ver- veelvuldigd door het coördinerende werk van de Marine. Zestigduizend broden, 10.000 pakjes margarine, 2000 kg kaas. 5000 blikjes melk, 2000 kg worst. 5000 pakjes kindermeel, 2000 blikken stamppot met vlees: zie hier een greep uit de indrukwekkende lijst van levens middelen, die door bemiddeling van het directoraat Voedselvoorziening tot dusverre op het vliegveld Val kenburg zün afgeleverd om de eer ste nood van de slachtoffers in de geïsoleerde gebieden te lenigen. De directeur van het directoraat Voedselvoorziening, ir J. A. P. Franke, gebruikt de ferm „Wild West" als hij spreekt over organi satie van de hulpactie wat zün rayon betreft, in de afgelopen dagen. Van de eerste dag af is echter tevens gewerkt aan de organisatie en Dins dag zijn de voorbereidingen vol tooid. Vliegtuigen en schepen zorgen nu voor het vervoer van de levens middelen. Overwerkloon voor Rampenfonds Geen premie sociale verzekeringen Onder verwijzing naar de reeds gisteren in de dagbladen opgenomen publicatie betreffende het verzoek van de Stichting van de Arbeid aan de werknemers om zo spoedig mogelük ten minste 8 uren over werk te verrichten en de verdiensten uit dien hoofde af te staan aan het Nationaal Rampenfonds, delen de Federatie van Be- I drijfsverenigingen,. de Rijksverzekerings- De actie «rordt met kracht voortgezet en !banlt- de Vereeniging van Baden van Ar- aangezien de verbindingen veel beter zijn geworden, door een groot aantal oorlogs schepen met radiozenders in de getroffen gebieden en door mobiele zenders, wordt ook de coördinatie-mogelijkheid beter, zo dat verwacht kan worden dat hulpverle ning en evacuatie de eerstvolgende tijd in een snel tempo zullen worden uitgevoerd. beid en de Ziekenfondsraad mede zich op het standpunt te stellen, dat over deze verdiensten geen premie ingevolge de so ciale verzekeringswetten is verschuldigd en dat zü ook niet voor de berekening van uitkeringen ingevolge deze wetten in aan merking komen. Nederlandse volk schonk Van alle zijden spontane bijdragen Behalve hulp aan levensmiddelen, kle ding en andere goederen, heeft het Ne derlandse volk zo spontaan geageerd op de oproep om het Nationaal Rampenfonds geldelyk tc steunen, dat een schatting van drie millioen gulden, welk bedrag thans voor de getroffen gebieden zou zün inge zameld, zeker niet mis is. Z. H. Exc. Mgr Mutsacrts, bisschop van Den Bosch schonk tien mille. In alle katholieke ker ken zal Zondag gecollecteerd worden voor de slachtoffers. Hier volgt uiteraard een lang niet volledige opsomming van de bedragen die van verschillende züden bij het Ram penfonds zijn binnengekomen. De rede rijen die de grote vaart beoefenen schon ken een bedrag van een millioen, de Spar- centrale 'n schip met honderd ton levens middelen. Het Christelijk Nationaal Vak- Koningin verwelkomde haar gemaal op Schiphol Z. K. H. Prins Bernard. die zün Ame rikaanse reis in verband met de ge beurtenissen in het vaderland heeft af gebroken, is vanmorgen om half acht met het K.L.M.-vliegtuig „Olivier van Noort" op Schiphol aangekomen. De Prins werd verwelkomd door H. M. de Ko ningin en minister dr Beel. Het vliegveld lag nog ietwat verla ten in de schemering, toen minister Beel- en de staats-secretaris van Algemene Zaken, mr C. Fock, naar de aankomsthal werden geleid. Enige minuten voordat het Hjntoestel, waarin de Prins en zün particuliere secretaris, dr F. de Graaff, zich bevonden, zou arriveren, stopte de koninklyke auto aan de rand van het vliegveld. De Koningin begaf zich, zon der gevolg, met de minister en mr Fock naar een ontvangkamer. Prins Bernhard was kennelük verrast toen hü bü zijn aankomst door de Ko ningin werd begroet. Beiden waren zicht baar onder de indruk van de gebeurtenis sen der laatste dagen. Alvorens het vliegveld te verlaten be- gezet. Pontons van de Belgische genie gaf de Prins zich_ naar e^n gereedstaande •erden te hunner beschikking gesteld om hun werk zo efficiënt mogelijk te maken Ook Belgische militaire eenheden wer den naar Zeeland gezonden om cr by de reddingswerkzaamheden behulpzaam te zgn. Uit de Scheldestad is Dinsdag in op dracht van het provinciale bestuur van Antwerpen een boot met soep en brood naar Bruinisse gezonden, waar voedsel tekort heerste. Hr Ms ambassadeur baron Van Harlnx microfoon, waarin hü enige woorden sprak, eerst voor de Nederlandse en de wereldomroep, vervolgens voor de B.B.C. Van 't ogenblik af. zo zeide hü. waarop de slag. die Nederland heeft getroffen, in Amerika bekend was geworden, was hem een overvloed van medeleven be tuigd. „Mün telefoon heeft niet stilge staan en ik geloof dat er oP grote schaal geholpen zal worden". Voor de B.B.C. sprak de Prins zün diepgevoelde dank uit voor de blüken ma thoe Sloten heeft aan de Belgische j van "medeleven met een ramp, die "ook regering in opdracht van de Nederlandse 1 Engeland zo zwaar heeft getroffen. Uitdrukking van medeleven van het Ne- I Al die tüd stond H. M. de Koningin derlanrlse volk met het geteisterde Bel- beheerst maar zwügend en in gedachten gische broedervolk overgebracht. verdiept temidden van de groep perso nen, die by deze korte, plechtige ver welkoming aanwezig waren. Te omstreeks acht uur vertrok de Ko ninklijke Familie naar Soestdyk, van waar de Prins enige uren later in een Dakota met majoor Gerben Sonderman als piloot een vlucht over de getroffen gebieden zou gaan maken. Later zou Prins Bernhard wellicht, zo deelde de heer Sonderman mede, in een kleiner toestel opnieuw van Soestdyk vertrek ken om zün medewerking te verlenen bü de hulpacties. MGR F. HENDRIKX NAAR WESTBRABANT De vicaris-generaal van het bisdom 's-Hertogenbosch, mgr F, Hendrikx is gisteren in opdracht van mgr W. Mut- saerts, naar de getroffen gebieden van Westbrabant vertrokken. De bisschop zelf is ziek en is daardoor niet in staat zelf te gaan. De voorzit ter en secretaris van het Katholiek Huisvestingscomité zün eveneens naar de getroffen gebieden vertrokken GRATIS VERVOERSRUIM TE VAN DE K. L. M. De K.L.M. heeft op alle internationale lünen van haar verkeersnet voor zover mogelijk, gratis ruimte beschikbaar ge steld voor dringend vervoer van goederen uit het buitenland naar ons land. Zo bracht het K.L.M.-lijntoestel uit Zwitser land gisteravond 1000 kg. dekens en lin nengoed van Bazel naar Amsterdam mee. Voor vandaag stond nog een 1000 kg. goederen voor vervoer per K.L.M. gereed. verbond en aangesloten vakorganisaties tachtig mille, de bezoekers van de Rot terdamse beurs ruim een ton. De Neder landse Zachthoutbond zestig mille. Arn hemse bedreven met een gift van de ge meente meer dan twee ton. Personeel van de Nederlandse Spoorwegen offerde een dag betaald verlof en wist zo een bedrag van drie ton bij elkaar te krijgen, dat door de directie van de N.S. verdubbeld werd. De Kalkzandindustrie een millioen kalk zandstenen. Sneek bracht vijftig mille bij een. Putten ruim twee gulden per inwo ner. Rijswük twee en een half mille, ter wijl het gemeentepersoneel gedurende enige maanden een gedeelte van het loon zal afstaan. De Provinciale Staten van Zuid-Holland schonken anderhalve ton uit de provinciale kas, terwijl de „Nederlan den van 1845" met een inzameling onder het personeel tienduizend gulden bljeen- bracht. Aan het Rampenfonds maakte de- verzekeringsmaatschappij in totaal 110.000 over. De Kamper veehouders staan ieder één rund af Nijmegen verza melde in twee dagen tijd 27,000. De ge meenteraad besloot gisteravond het pre sentiegeld van die dag beschikbaar te stellen. De gemeente Utingeradeel liet zich wel van haar beste zijde zien, toen na de in zameling bleek, dat per inwoner ruim ze ven gulden was ingezameld. Het personeel van de Rijksgebouwendienst stond drie procent van het loon af. Gevangenen doen mee Een wel heel byzondor blyk van mede leven kwam van de Büzondere Strafge vangenis uit Leeuwarden. Daar hebben gevangenen en politieke delinquenten spontaan een deel van hun karig loon aan het Nationale Rampenfonds overgemaakt. Eenzelfde blük van medeleven kwam van de gevangenen in het Huis van Bewaring te Maastricht. Een ongehuwde 22-jarige ondergrondse mynwerker van de Staatsman „Emma" stuurde van zijn spaarcenten 300. Sneek zamelde vyftig mille in. Coördinatie van hulp aan getroffen gebieden Bij besluit van de Ministerraad is in gesteld een coördinatiecommissie „Wa tersnood 1953" onder voorzitterschap van de minister van Binnenlandse Zaken. In I deze commissie hebben zitting de secre- I taris-generaal van het ministerie van I Financiën, de secretarissen-géneraal van de ministeries van Maatschnppeiyk Werk en van Algemene Zaken, de directeur- I generaal van het Verkeer, de Neder landse territoriale bevelhebber cn de plaatsvervangende directeur-generaal van de Voedselvoorziening. De taak van deze commissie is de no dige coördinatie te verzekeren in de I leiding bü de bestrijding van de ramp en hü de latere verzorging van de ge troffenen. Besloten is: 1) By de onmiddellyke bestryding I van de ramp heeft in de provincie de commissaris der Koningin de opperste ||l leiding. In gevallen, waarin meer pro vincies betrokken zün, of de commissaris der Koningin door gebrek aan verbindin gen geen overzicht heeft, berust bedoel de leiding bü de minister van Binnen landse Zaken. Dit betreft uitsluitend de vaststelling van wat gedaan moet wor den en in welke volgorde. Hoe dit ge daan moet worden, ware over te laten aan instanties, die daarvoor in de eerste plaats zün aangewezen. Hierbü zü opge merkt, dat het in dezen uitsluitend gaat om de onmiddellyke hulpverlening, en dat buiten beschouwing blüven alle maatregelen die genomen moeten wor den ten aanzien van de waterkering, welke zaak zün van de Rükswaterstaat, Vluchtelingenzorg 2) Evacuaties, waartoe besloten wordt door de commissaris der Koningin c.q. de minister van Binnenlandse Zaken, worden geregeld door de provinciale evacuatiecommissarissen en de centrale evacuatiecommissie. Zijn de geëvacueer den eenmaal ondergebracht in de defini tieve vluchtoorden, dan is de verdere verzorging zaak van het ministerie van Maatschappelük Werk, met inschakeling van de provinciale opbouworganen. Twee subcommissies zün gevormd: a) onder leiding van de minister van Maat schappelük Werk, b) ondcr leiding van de minister van financiën, om de gelde lijke uitkering aan de betrokkenen en de financiering van de geleden schade te regelen 3) Het byeenbrengen der bijeengeza- melde goederen berust bü het Rode Kruis, de centrale inzameling van gelden bij het Nationaal Rampenfonds. Van be doeld fonds zal de prins der Nederlanden het voorzitterschap op zich nemen. Als gedelegeerden van de regering hebben in het bestuur zitting: de secretarissen- generaal van de ministeries van Maat schappelük Werk. en van Binnenlandse Zaken. De besteding van de goederen en de gelden zal in overeenstemming met de regering worden vastgesteld. De minister van Binnenlandse Zaken heeft verzocht te bevorderen, dat steeds in overeenstemming met het boven staande wordt gehandeld en dat ook de aantrekking van hulpkrachten van el ders op vooromschreven wijze wordt ge regeld. ONTROERENDE HULPVAARDIGHEID Het was in deze sombere rouwdagen een verkwikking gade te slaan, hoe even plotseling als het geweld der elementen een springvloed van barm hartigheid niet alleen ons land over spoelde, maar ook in de verste delen onzer zo moeilyk tot eendracht te be wegen wereld een gelukkige deining wist te wekken. De Ziel „van na ture christelük" geheten is onder het gebeuk van de orkaan en het bruisen der golven als met één druk op de knop vaardig geworden tot edelmoedig hulp betoon om de stoffelüke ellende van de medemens waar mogelyk te lenigen. Een groots schouwspel, aan welks mo gelijkheid in een goeddeels vermat eria- liseerde samenleving allicht velen zul len hebben gewanhoopt. En een verblij dend teken, nu wjj vooral de jongere generatie, over welke vaak beklag was, hier zien voorgaan in offervaardigheid! Het spontane gebaar, waarmee tien duizenden jonge vrouwen en mannen letterlijk en figuurlük de spade hebben geschouderd om de dyk te dichten, moet de ouderen onder ons weldadig hebben aangedaan. En ongetwijfeld zul len de laatsten niet achter blyven. Gods zegen af te smeken over deze voorbeeldige inspanning van jonge kracht ten bate van de evenmens in nood; en hunnerzüds het verhoopte re sultaat bevorderen door z0 veel in hun vermogen is de hulpvaardigheid waar toe zü in staat zyn te beoefenen en dus van alle kant de actie der jeugdige pioniers te steunen. Hoe ontzettend de ramp is die onze bevolking heeft getroffen, Gods voor zienigheid moge haar ten goede leiden tot verlevendiging en bredere uitgroei van de solidariteit en het samenhorie- heidsbesef onder ons volk Daarop zal indien de onheilspel lende voortekenen niet bedriegen - meer dan ooit in de naaste en verwU- derde toekomst een beroep moeten worden gedaan.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3