Nieuws uit STAD en OMTREK LAATSTE BERICHTEN Schiedam gaat voort met helpen! Reclame Waardige HERDENKING van ons vijf-en-zeven tig-jarig bestaan Kunstagenda Speciale waters nood-postzegel In Oude Tonge 300 doden? Eerste namen van slachtoffers MEER WIND VERWACHT WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953 S PAGINA EERSTE PAAL V oor nieuwe schoolgebouw in Nieuwland Een drukbezochte receptie in Hotel Restaurant ,.De Kroon" getuigde van grote belangstelling en warm medeleven. Ter herdenking van hel vijf-en-zeventig-jarig bestaan van onze krant hebben directie en redactie gistermiddag in Hotel Rest. „De Kroon"' gerecipieerd- Het Is daar gebleken, dat de ..Nieuwe Schiedamsche Courant" zowel bij haar lezers, de autoriteiten, haar zakenrelaties en in het openbare leven een vooraanstaande plaats inneemt en men grote, waardering koestert voor hetgeen de krant ten bate van het algemeen welzijn presteert. Het was een bijzonder groot genoegen, dat directie en redactie het gemeente bestuur zagen verschijnen. Dc burgemeester, mr J. W- Peek, kwam ondanks bijzonder drukke bezigheden, door de huidige situatie veroorzaakt, persoonlijk zijn gelukwensen aanbieden en zijn erkentelijkheid betuigen voor betgeen de ..Nieuwe Schiedamsche Courant" voor het welzijn van de Schiedamse burgerij en het stadsbestel verricht. De wethouders, de heren H. Sabel, mr M J. M. van Kinderen, H. v. d. Kraan en mr P. van Boehore spraken eveneens hartelijke woorden van gelukwens en appreciatie. De Hoogeerw. Deken R- Reynen had bericht van verhindering gezonden, doch schriftelijk zijn bijzondere waardering betuigd. Alle Eerw. Heren Pastoors kwamen de ..Nieuwe Schiedamsche Courant" feliciteren, alsmede tal van geestelijken- Verschillende raadsleden, met aan het hoofd ir W. H. v. d. Toorn, voorzitter van de R.K. raadsfractie, gaven eveneens persoonlijk jan hun belang stelling blijk. Ook merkten we op de heer K. Rijpma. commissaris van politie- Het spreekt vanzelf, dat de talrijke katholieke verenigingen en organisaties, waarmede onze krant zulke nauwe relaties onderhoudt, haar belangstelling met terdaad toonden o.a. de R K. Middenstandsbond, de K.A.B. en de Katholieke Kring. Een aantal bloemstukken legde getuigenis af van de sympathie, welke men voor onze courant koestert. Rest ons nog mede te delen, dat de gemeentesecretaris, mr N- J. Post, die verhinderd was te komen, aan directie en redactie een schriftelijke gelukwens zond. Talrijke brieven en telegrammen spraken nog van het medeleven der velen, die onder de huidige bijzondere omstandigheden de receptie moesten verzuimen. De burgemeester van Schiedam brengt nogmaals ter kennis van de Burgerij dat inzameling van kleding, voedsel, geld etc., alleen geschiedt door officiële instanties. Het, is gebleken dat door onverantwoordelijke elementen inzamelingen worden gehouden ten eigen bate. Voor de „Memisa" werd flink geofferd De kerkt! eurcollectes, op Zondag 13 Januari gehouden, zijn te Rotterdam en bchledam een groot succes geworden. RU vorige jaren vergeleken ging de op brengst een flink eind omhoog. De pa rochie van de H. Elisabeth aan de Ma- thenesserlaan te Rotterdam staat dit jaar aan de spits en zag kans ruim 200. meer bijeen te brengen dan de vorige keer. Ook in Schiedam werd een prachtige winst geboekt. Procentsgewys zelfs nog hoger dan in Rotterdam. De gezamen- ly'ke kerken daar brachten 1045,op tegen 600.in 1952. Voor Rotterdam I was de totale opbrengst 4429,82, tegen over een bedrag van 2884,06 in 1952. Uiteraard is het Memisa-bestuur bui tengewoon dankbaar voor de door veler inspanning zo hoog opgevoerde resulta ten. Voor de eyferaars heeft het in de Rotterdamse editie van Sursum Corda van deze week een vergelijkende staat gepubliceerd, waarin voor alle parochies van onze stad, om een vergelijking mo gelijk te maken, de in 1951. 1952 en 1953 verkregen collecte-opbrengsten afzonder lijk zijn opgenomen. Iets dergelijks zal de volgende week voor Schiedam ge beuren. De Missievrienden in beide plaatsen zijn uitstekend voor de dag gekomen. Met spanning wordt nu gewacht op de resul taten van het gehele land. OVERSCHIE VOOR DE SLACHTOFFERS. De collecte voor de vluchtelingen heeft te Overschie, buiten het vele geld dat reeds gegireerd was in totaal 5956.37 op gebracht. GOUDEN HUWELIJKSFEEST. Op 18 Febr. a.s zijn 50 jaar gehuwd A. Leeflang en G. Vollemans. Overschiese Dorpsstraat 121. BENOEMD, j Benoemd tot leden van de commissie tot wering van schoolverzuim zijn de heren iL. J. Aarsen en J. J. van Eijkeren. DOKTERSD1ENST. j Kleinp. Oost Dr P. Bender. Eskampstr. 15a, tel. 83270: Kleinp. West en Centrum i Dr E. F. Nienaber, Koningssingel 37, tel. 82470. De burgemeester van Schiedam, mr Peek, complimenteert de Directie van ons blad of/ f&Teceptik ter gelegenheid van tiet 75'jarig bestaan. MAASSLUIS MAASSLUIS WERKT AAN ZIJN HERSTEL Voor Maassluis is het gevaar geweken, nadat Zondagmiddag is gebleken, dat het water niet meer zo onrustbarend hoog j kwam. Overal worden de opruimings- werkzaamheden met kracht voortgezet. De Zondag heeft men besteed om collec tief de kritiekste punten in bedwang te krügen. De Vrjjwllige Brandweer heeft de gaten in de Govert van Wijnkade en de A. E. Maasstraat gedicht, later op de dag werd hierbij geassisteerd door een afdeling van de Nat. Reserve uit Den i Haag. De bevolking uit het geteisterde gedeelte is grotendeels liefderijk opge- j nomen in het gedeelte beneden de dijk. i Maandag hebben de getroffen indu strieën de opruimingswerkzaamheden ter j hand genomen. Van de Oliefabriek van de B. P. M. is men door het getroffen I gebied op zoek gegaan naar de honder- j den vaten welke weggedreven waren. Personeel van de Vaten en Kistenfabrie ken van C. v. Toor en A. de Neef, dat t reeds Zondag de gehele dag bezig ge-1 weest was om de verspreide planken bij- j een le garen, heeft dit werk de gehele Maandag voortgezet. By de Oliefabriek ..De Ploeg" wordt niet man en macht ge werkt om de duizenden balen te drogen. De Graanfabriek van Verhagen heeft veel schade aan granen, welke naar el ders overgebracht worden om te drogen. De vele elcctromotoren in de onderge lopen fabrieken worden in allerijl gede monteerd en gedroogd. Ook de Maasde- kenfabriek heeft onnoemelijk veel scha de opgelopen. Het zal nog wel enige we ken duren eer de industrie weer op gang gebracht kan worden. De schade bij de bedrijven is evenals by de particulieren en middenstanders niet bij benadering vast te stellen. Men tracht Ie redden wat er te redden valt. Katholieke Verkenners uit Vlaardingen kwamen hun diensten aanbieden om bij de opruimingswerkzaamheden bij mid denstanders en particulieren te helpen. De electriciteitsvoorziening is nage noeg weer normaal. Met de watervoor ziening is dit echter niet zo. Het zal naar schatling ongeveer 10 dagen duren voor de kranen weer water zullen gaan ge ven. Inmiddels rijden grote tankwagens af en aan om in de allerergste nood te voorzien. De treinverbinding met Rotterdam is op enkele forensentreinen na weer nor maal. Dp verbinding met Hoek van Hol land wordt over enkel spoor en met ma tige snelheid onderhouden. Het andere spoor wordt gebruikt om versterkingen aan de spoordijk aan te brengen. BURGERLIJKE STAND GEBOREN Francïsca R. J., dr van P. C. J. v. d. Water en L. H. Vredenbregt. OVERLEDEN J. M. Vink, 78 j. W. C. L. L. Oversier. 79 j. W. F. Janzee, 45 jaar. GEEN AFDELINGSVOETBAL Het bestuur van de K.N.V.B. afd. Rotterdam deelt officieel het volgende mede: In verhand met de grote ramp die ons land heeft getroffen, waarbij ook vele van onze z.g. buitenverenigingen betrok ken zijn, terwijl angstige vermoedens bestaan, dat zelfs leden of verwanten van genoemde verenigingen tot de slachtoffers zullen hehoren, besloot het bestuur van de afdeling Rotterdam, alle wedstrijden van Zaterdag 7 en Zondag 8 Februari a-s. af te gelasten. K. A. J. AFD. NIEUWE HAVEN Jaarvergadering I De K. A. J., afd. Nieuwe Haven, hield tijdens het woeden van de stofm haar i jaarvergadering. Een jaarvergadering, die i door haar rustig verloop wel een sterke j tegenstelling vormde met het onheilspel- lend weer buiten. j Na de opening door de voorzitter volg- i den de verslagen van de secretaris-pen ningmeester. Nadat de door het bestuur gestelde can- didaten z.h.s. waren geaccepteerd, werd Kees Klapdoor tot voorzitter gekozen, waarna het bestuur de functies onderling verdeelde. Jan v. d. Berg. Tielman Oom- i straat 6. heeft thans het secretariaat weer i op zich genomen, terwijl aan Joop Kleis j de zorg voor de financiën werd toever- I trouwd. I De aalmoezenier dankte daarop de af tredende en de nog in functie zijnde be stuursleden voor hun toewijding bij het werk voor de Kath. Arbeiders Jeugd en deed een klemmend beroep oi^lle Kajot- ters om het bestuur ba zijn-^Krlc %ovgel mogelijk terzijde te staan. Nadat de aftredende voorzitter nog in 't kort had gesproken en de pauze achter de rug was. werd tot besluit van de jaarver gadering een spannende film gedraaid. OFFICIëLE PUBLICATIE Bekendmaking De Directeur van de Technische Bedrij ven der Gemeente Schiedam maakt be kend. dat in verband met werkzaamheden aan de waterleiding naar voorm. Kethel, de watertoevoer. Donderdag 5 Februari a.s. na 22 uur naar het gehele gebied der v.m. gemeente Kethel vanaf de spoorweg overgang aan de Schiedamseweg. voor enige uren zal worden onderbroken. KOSTELOZE INENTING Op Vrijdag. 6 dezer, des namiddags van 2 tot 3 uur. bestaat gelegenheid tot koste loze inenting tegen diphterie voor niet- schoolgaande kinderen van 1 jaar en ouder in het gebouw van de G.G. en G.D,, Tuinlaan 80. In Nieuwland heeft de wethouder voor onderwijs, de heèr H. Sabel, gistermiddag de eerste paal geslagen voor het nieuwe schoolgebouw, dat ln opdracht van de St. Willibrordus-Stichting gebouwd wordt en waarin twee ulo-scholen zullen worden gevestigd. Het was een korte, eenvoudige plechtigheid. Onder de belangstellenden bevonden zich de heer P. J. M. Meijer, se cretaris van het bestuur der Stichting, die de wegens uitstedigheid afwezige voorzit ter, deken Reijnen, vertegenwoordigende, de bestuursleden F. J. A. Sondermeijer en A. de Koning, de heer G. Hamilton, ad ministrateur, de broeder-overste en broe der Radboud, het hoofd van een der scho len. Voorts waren er de heer M. Bijpost, rijksinspecteur van L.O.. M. Holl, gemeen telijk inspecteur, de heren Van Praag en Titulaer voor het Bouw- en Woningtoe zicht, terwijl het architectenbureau verte genwoordigd werd door dr ir Thomas Nix. VLAARDINGEN HOSPITAAL-KERKSCHIP „DE HOOP" Door het bestuur der Nederlandse Ver eniging ten behoeve van Zeelieden van elke nationaliteit is aan de raad het ver zoek gericht, een bijdrage ineens te ver lenen van 5000 in de kosten van vervan ging van het ruim 40 jaar oude hospitaal kerkschip „de Hoop". Met het oog op het zeer grote belang dat onze gemeente en meer speciaal' het zeevarende deel onzer inwoners bij een goed functionnerend hospitaal-kerkschip heeft, menen B. en W. re raad te moeten voorstellen gunstig op dit verzoek te be schikken en de gevraagde-gift toe te ken nen. LENINGEN. B. en W. stellen de Raad voor. leningen aan te gaan, groot resp. 1.000.000,/ 500.000, 500.000 en 250.000. De rente zal bedragen 4 pet per jaar, de koers pari, terwijlgemiddelde looptijd Kcs$ela op ten minste Wtfiexe looptijd kun nen de gelden worden aangewend ter financiering van woningbouw. De bovengenoemde en de overige voor waarden zijn van dezelfde strekking als die. waartegen gemeenten thans vaste geldleningen sluiten. KAMER VAN KOOPHANDEL. In verband met de watersnood, welke ook een deel van het gebied der Kamer heeft getroffen, zal de buitengewone ver gadering van de Kamer van Koophandel en fabrieken voor de Beneden-Maas op Donderdag 5 Februari niet doorgaan. Deze bijeenkomst zou een feestelijk karakter hebben. De gewone vergadering gaat wel door, doch niet in de zaal Harmonie, doch in het Handelsgebouw. ROTTERDAM Donderdag 5 Februari TONEEL EN MUZIEK Schouwburg, 12.45 Lunchconcert Wim Sonneve'.d. S uur. besloten. Lantaren. 8,15 uur: „Moord bij open deur". (Rotterd. ComedSe) N. Zulderkcrk. 8 uur: Henry Szeryng, viool, a. d. vleugel Tasso Janopoulo (voor Rotterd. Kunstkring.) ■SI Goud- en dollarreserves van liet Sterlinggebied ln Januari met 132 millioen gestegen De goud en dollarreserves van het Ver. I Koninkrijk cn de andere landen van het Gemenebest zijn in Januari met S 132 millioen tot S 1.978 millioen gestegen; deze vooruitgang kon in geen enkele maand van het, vorige jaar behaald wor den. In December liepen de reserves met 49 millioen terug, daar Engeland toen een jaarlijkse aflossing van S 181 millioen op de Noordamerikaanse leningen moest doen. In Januari ontving Groot Brittannië 3 44 millioen defensiehulp van de Ver. Staten en S 58 millioen van de Europese Betalingsunie, welk bedrag het gedeelte van het Decemberoverschot represen teert dat in goud en dollars werd afge rekend. Het surplus in de E.B.U. beliep nl. in Januari 9.2 millioen, vergeleken met 29.5 millioen in December. In het Lagerhuis is door de Engelse minister van financiën medegedeeld, dat de reserves van het sterlinggebied ge stegen z\jn van 8 1.700 millioen aan het einde van de maand Maart van het vorige jaar tot 1.978 millioen per uit. Januari. Hy zeïde echter, dat nog niet tot enige belangrijke verzachting van de invoerbe perkingen kon worden overgegaan. Op de Londense valutamarkt steeg de notering van het pond sterling Dinsdag tot de door het ministerie van financiën vastgestelde grens van 2.82. Schoenfabriek te Dongen in brand Door tot nu toe onbekende oorzaak ont stond Dinsdagavond omstreeks half twaalf brand in de schoenfabriek van de firma Gebr. Leyten aan de Hoge Ham te Don gen. De brandweer kon door snel en krachtig optreden met veel moeite .la belendende gebouwen, waaronder hotel „Musis Sacrum", behouden. Van de fa briek werd weinig behouden. De schade wordt geraamd op 300.000. De fabriek was op beurspolis verzekerd. AMERIK. INDUSTRIËLE PRODUCTIE Nieuw na-oorlogs record in Januari Voor dè vyfde achtereenvolgende maal heeft het officiële indexcijfer voor de industriële productie in de Ver. Staten een nieuw na-oorlogs record bereikt in Januari. Volgens de raming van de fede ral reserve board bedroeg het index cijfer voor de eerste maand van het jaar 236 (basis gemiddelde productie 1935/ 39 100) tegen 235 in December, 221 in Januari 1951 en een gemiddelde van 219 vooi' 1952. Het Ihdèxcljfer bereikte ge-1 durende de tweede wereldoorlog het hoogste niveau met 247 in November 1943. Ten behoeve van de gctroffenen zal P.T.T. op zeer korte termijn een speciale watersnood-postzegel uitgeven in de frankeer-icaarde vail 10 cent met een toeslag, even eens van 10 cent. Dc opbrengst van de toeslag komt geheel ten goede aan de slachtoffers. Omtrent het tijdstip waarop deze zegels, die nog gedrukt moeten wordenverkrijgbaar zul len zijn, volgt nader bericht. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT 75ste Jaargang No. 22067 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn gevestigd te Schiedam, Dam 18, Telefoon 66152. Giro-nummer 590943 Abonnementsprijs 5.85 per kwartaal, 2.— per maand, 0.47 per week. Advertentle-prlJs op gewone kolombreedte 0.13 per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele Kolombreedte f 0.30 per millimeter hoogte Bij contract gelden lagere tarieven, welke bij de administratie of btj de erkende advertentiebureau* verkrijgbaar zijn Kampioenen (kleine ad verten tién' tot 20 woorden 50 cent F.ik woord meer 3 cent Max,mom r>0 woorden. Plaatsing uitsluitend bïj vooruitbetaling. A'.le advertentie-orders worden afgesloten en geplaarst overeenkomstig de Regelen voor hei Advertentie-wezen. Onze stad fungeert als reserve in de landelijke hulporganisatie Op verschillende punten in dc stad kan men de hele dag en avond door het va et vient van de hulpverlening aan de getroffen gebieden gadeslaan. Maar achter dc muren gebeurt nog veel meer, dan het drukke gedoe hier en daar doet vermoeden. Buitenstaanders hebben werkelijk geen idee omtrent wat er in Schiedam gepresteerd wordt in verband met de hulpverlening aan de getroffen gebieden. Er zijn al meer dan duizend adressen geregistreerd, waar één of meer évacué's zullen kunnen worden ondergebracht- Het gebouw Irene en de Coca-Colafabriek zijn gereed gemaakt als doorgangshuis voor arriverende évacué's. Zoals wij gis terenavond reeds berichtten heeft men een gigantische berg kleding van alle soort verzameld. Een tweetal detache menten van het Rode Kruis trok er op uit om in de noodgebieden te helpen, 'er- v.ijl gisteravond een colonne vertrok over Hoogvliet naar Den Briel Ze be hoefde daar echter niet in actie te ko men. Da' er in Schiedam nog geen éva cué's zijn. wat zovelen met het barre lot dezer stakkers begane burgers zouden willen, is met dc schuld van Schiedam. Men wacht op instructies dienaangaande. De regering %eeft richtlijnen gege ven inzake de evaeuëring en voor iede re provincie een Provinciale Evacuatie Commissaris aangesteld- Deze heeft. in overleg met de :n de Ahoy'hallen leiding gevende Rotterdamse wethou der Hoogeweg Schiedam als reserve aangewezen. Dat wil zeggen, dat alle évacué's doorgezonden worden naar hoger gelegen plaatsen als Den Haag en RUswijk. Bij een eventueel vastlopen van de. or ganisatie heeft men dan Schiedam bij de hand als uitweg. De burgemeester heeft gisterenmiddag nog getracht hierin verandering te bren gen en alsnog évacué's naar Schiedam te halen, maar deze pogingen hebben geen succes gehad. Schiedam blijft reserve Schiedam blijft reserve Wel zijn er in Kethel een aantal éva cué's die door het Groene Kruis aldaar op eigen gelegenheid van de Ahoy'-hal- len naar Kethel gebracht zijn- Deze actie doorkruist eigenlijk de officiële regeling, doch brengt geen verandering in de toe stand. Gisteren werd ten aanzien van de évacué's in Kethel 20 genoemd. Dit moest natuurlijk 200 zijn. Sergt Boes reddende engel van Goudswaard Gisteravond keerde de eerste hulpploeg van het Schiedamse Rode Kruis op zijn basis in de Lange Nieuwstraat terug- Het was dc ploeg van sergeant Boes. die Maandagmiddag om half vier was uitge varen met het motorschip „De Hoop" van de heer Klein-Hesselink uit Overschie. Hij bracht drie volwassenen en zes kin deren mee van zijn tocht. Eén der vrou wen had een baby van zes dagen bij zich. De levensmiddelen, kleding, petroleum, stormlampen, etc., die de ploeg aan de Goudswaardse bevolking bracht, kwamen voor deze als uit de hemel gevallen. Terwijl de sergeant nog in Goudswaard was, arriveerde reeds het tweede schip, de „Havendienst". terwijl later in de middag nog arriveerde de „Excelsior" van de Anker- en Kettingfabriek. Met dit laatste schip keerden sergeant Boes en zijn mannen naar Schiedam terug, daar hun eigen boot in Goudswaard aan de grond zat, 1500 mensen geëvacueerd De ploeg was nauwelijks enigszins op verhaal gekomen, toen de leider van het *A«eede detachement Schiedamse Rode Kruis-mensen zich meldde. Het was ser geant Hoek, die zich in Dinteloord bleek te bevinden. Hij heeft met zijn tien men sen in de afgelopen dagen circa 1500 inwoners van Achthuizen naar Dinte loord geëvacueerd Al* er geen nieuwe opdrachten komen, I hoopt hij vanavond in Schiedam te arri- I veren. I Gisteravond om 9 uur vertrok er al Maakt In Nieuwe Tonge tachtig Uit de berichten, die ons van verschil lende zjjden bereiken, schijnt te moeten worden afgeleid, dat het dodencijfer op Goeree-Overflakkee zeer hoog is. Een verslaggever meldt uit Nieuwe-Ton- ge, dat daar reeds tenminste 80 mensen om het leven zijn gekomen. Er was geen contact met Oude Tonge, maar van een functionaris van het Rode Kruis vernam de correspondent, da ter in Oude Tonge 300 slachtoffers waren te betreuren. In het geteisterde Nieuwe Tonge bevin den zich nog 1800 mensen. Tot vanochtend waren er 100 geëvacueerd. Een Nederlands amphibievaartuig brengt 60 mensen per keer naar Sommelsdjjk. Een verslaggever van het ANP meldt, dat de dyk by Oude Tonge geregeld zakt. Men vreest, dat deze dijk, die elders op Gocrce al over vele kilometers is wegge slagen, ook hier zal verdwijnen. Thans zijn voor het eerst namen bekend gemaakt van personen, die bij de ramp het leven verloren. Het betreft slachtoffers uit Wolphaartsdijk. Ht zijn G. Heijnsdijk en echtgenote, de weduwe Hoekvan Dij- ke, Vrschure en van Damme, de laatste sa- menmet haar dochter Maria, de zesmaan den oude baby van F. Giezen en twee be jaarde mannen D. Schipper en G. Tram per. Waarschuwing Geen grondbewerking zonder advies De rykslandbouwconsulent van Zeven bergen verzoekt ons het volgende mede te delen: De rtjkslandbouwconsulent voor West- Noord-Brabanl waarschuwt alle boeren om op de drooggevallen percelen geen grondbewerking toe te passen zonder advies van de rykslandbouwconsulent of zyn assistenten. Geen korfbal en geen hockey Wahrschijnlijh zal er Zondag ook niet gevoetbald worden Het hoofdbestuur van de Koninklijke Ned. Korfbalbond heeft besloten alle voor Zaterdag 7 en Zondag 8 Februari vastge stelde wedstrijden af te gelasten. Ook de Kon. Ned. Hockeybond heeft alle wed strijden voor Zaterdag en Zondag afgelast. Een zelfde beslissing wordt verwacht met betrekking tot de voetbalwedstrijden voor het komende weekend. HOOFD OP HOL GEBRACHT DOOR FILMS Gevoelige straffen voor jeugdige inbrekers De Maastrichtse rechtbank heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen drie jongelui, die door opwindende films van de kook gebracht, zich hadden schuldig gemaakt aan een inbraak in de maga zijnen van Vroom en Dreesmann in de late avond van 8 op 9 December jl. Daar- by roofden zy voor een waarde van 2500 aan goederen. De hoofddader, de 17-jarige loopjon gen A. van L., die vroeger bij deze firma in dienst was geweest en de inbraak had opgezel. werd conform de eis lot ander half jaar jeugdgevangenis veroordeeld. Zyn mededader, de 18-jarige stoffeerder F. S. en de 24-,jarige timmerman F. V., die by de inbraak op de itkyk had ge staan, werden veroordeeld tol én jaar, waarvan vier maanden voorwaardelijk. Tegen hen was de eis eveneens anderhalf jaar jeugdgevangenis geweest. DOELMATIGHEID VAN AMERIKAANSE HULP Een woordvoerder van het Bureau voor Wederzijdse Beveiliging heeft te Washing ton medegedeeld dat leidende Amerikaan se zakenlieden en financiers een bezoek aan een twaalftal landen zullen brengen een onderzoek in te stellen naar de waarde en de doelmatigheid van de Ame rikaanse hulp. De landen die zij zullen bezoeken zijn o m. Groot-Brittannië, Frankrijk, Italië, West-Duitsland, Denemarken. Nederland, België, Turkije, de Philippijnen. Indo- Cnina en Formosa. De woordvoerder zei dat het plan af komstig was van Harold SLassen. de nieu we administrateur van het buerau. Statten bevindt zich althans met de Amerikaans# minister van buitenlandse zaken, Dulles, te Londen. STRAATROVER VOOR DE RECHTER Veroordeeld tot anderhalf jaar Op 18 December was Maastricht in rep en roer geraakt, omdat by de achler- ;ing van een ontsnapte arrestant - politie na waarschuwingsschoten te hebben gelost, op de vluchteling school, maar een voorbygaand jongetje raakte. De verdachte was dc 27-jarige G. K., zonder beroep, die aangehouden was na een straatroof, welke hy even tevoren op de stille St Pieterskade had bedreven en waarbij hy een bejaarde dame van haar handtas met 150 had beroofd. De verdachte had enkele weken tevoren bij zyn vroegere patroon, de heer P. te Amby, ingebroken en toen een porte feuille met 1050 gestolen. Conform de eis is verdachte, die voor de rechtbank een heel stugge houding had aangenomen, verooi deeld tot ander half jaar gevangenisstraf. AMERIKA WIL HOGERE TARWEPRIJS Naar van welingelichte zijde wordt ver nomen hebben de Ver. Staten aan dc tarwc-invoerendc landen medegedeeld dat Amerika onder een nieuwe internatio nale tarwe-overeenkomst hogere prijzen wenst. Een desbetreffende verklaring is Dinsdag afgelegd door de heer Morse, de Amerikaanse onder-minister voor land bouw. Naar voorts wordt medegedeeld had Morse zich slechts in algemene termen uitgelate'n en met aangeduid welke prijs verhoging de Ver. Staten zouden vragen, doch men neemt aan dat de Ver. Staten niet voornemens zijn het prijsniveau te verlagen, dat dit land vorig jaar op een conferentie te Londen heeft gevraagd en welke conferentie is mislukt omdat de invoerende landen weigerden het Ameri kaanse voorstel te aanvaarden. De voorzitter van de Internationale Tar- weraad heeft op een persconferentie ver klaard dat de mededeling van de heer Morse van „groot belang" is geweest, doch dat de positie nog niet is opgehel derd. weer een vierde boot uit Schiedam, dit maal met bestemming Bruinisse. Het schip heet toevallig ook „Bruinisse" en is eigendom van de N.V. Gebr. Bijloo- De door de politie georganiseerde hulp actie heeft gisteravond twee colonnes, res- pestïevelijk van 14 en 16 auto's naar Ab- benbroek gezonden. Deze tocht stond on der leiding van de agenten der motorpoli tie Wessel en van Luyck. Die meldden la ter, dat ze te Abbenbroek de taak van dt dodelijk vermoeide rijkspolitie hadden overgenomen en vroegen verlof, te mogen blijven. Dit werd hun uiteraard toege staan. De politie heeft ook een aantal Schie dammers, die zich vrijwillig voor polder- werk hadden aangemeld, op transport ge steld naar Rotterdam, vanwaar ze verder gedirigeerd zullen worden. Nieuwe evacue s uit Goudswaard Te Schiedam zijn thans de eerste éva cué's uit Goudswaard aangekomen. Het waren een mooder met haar pasgeboren kind, die in het Gemeenteziekenhuis wer den ondergebracht, haar man, een andere vrouw cn zeven kinderen, waarvan er een de mazelen had. Een gironummer Het gironummer van het Schiedamse Comité Watersnood 1953 is dat van de heer G. v. d. Vlies en wel 1 293 6 1. De meldingen van grote giften nemen steeds toe. Zo heeft Hoek's Machinefa- j briek een halve ton geschonken, het per soneel stelt evenals dat van Oxygenlum j een dag werkloon beschikbaar en de Oxy- I genium zelf heeft 10 000 geschonken. Bij l Wilton wordt eveneens overwogen, iets ten behoeve van de geteisterde gebieden j af te staan. I De bewoners van het woonwagenkamp aan de Oudedljk hebben onder elkaar I 97,52 bijeengezameld. j Actie Technische School Het personeel van de Technische School te Schiedam, dat reeds sedert een jaar aan het sparen was voor een cadeau aan de nieuw te bouwen school, heeft dit geld, verhoogd met vrijwillige bijdragen, afge dragen aan het Nationaal Rampenfonds, tot een bedrag van ruim 500. Bovendien wordt er door de leerlingen een actie gc- voerd om geld en goederen te verzamelen waarbij het in het voornemen ligt om, in dien dit past in het kader van de alge mene hulpactie, een Technische School in de getroffen gebieden te adopteren. In het kader van particuliere hulpverlening is gisteren de 123-tons beurt- vaarder „Koophandel 1" van de N.V. Goederendienst Koophandel, van Rotterdam naar Zierikzee vertrokken, beladen met brood, kaas, kindervoedsei, gasolie en benzine, allemaal goederen, spontaan door verschillende bedrijven bijeengebracht om de nood in Zierikzee te helpen verlichten. (Van onze weerkundige medewerker). De vooruitzichten inzake het weer zijn vannacht minder gunstig geworden. Het belangrijkste is wel, dat de wind zal gaan aanwakkeren uit dc richtingen tussen Noord-West en Noord, waardoor het water r hoger zal oplopen en er bovendien een krachtiger golfslag is te verwachten, twee factoren, die een grote rol spelen hij alles, wat er in dc overstroomde gebieden gebeurt. Onder normale omstandigheden zou er iker geen reden tot ongerustheid behoe ven te bestaan; dc wind- en stormwaar- schuwingsdienst voor de scheepvaart, die ook nu weer in actie is gekomen, moet wel vaker waarschuwingen uitgeven ah deze. Tegen een harde wind is de scheep vaart wel bestand en ook de dijken heb ben daarvan in de regel geen last, maar nu is alles zo anders. Het gebied van hoge druk bij Schotland handhaaft zich geheel, het breidde zich naar IJsland en Groenland uit. Over Scan dinavië beweegt zich een depressie, waar van het front vanmiddag ons land bereikt. Tussen de depressie en het gebied van ho ge druk beweegt zich een koude Noordelij ke stroming, waarin regen-, sneeuw en hagelbuien voorkomen. Ofschoon het de komende nacht niet zo koud zal worden als de afgelopen nacht toen het op de meeste plaatsen 2 4 graden vroor, zal het er overdag zeker niet zachter op worden. Door de sterke wind en dc buien zal het. weer een guur karakter krijgen, DE DROEVE LIJST In aansluiting aan onze lijst van giste ren ontvingen wij nog uit de volgende plaatsen mededelingen over slachtoffers Bruinisse 1, Steenbergen 13, Ossenisse 1, Zuidland 20. Brouwershaven 3, Capelle 3, Stavenisse 200 (minstens). Stellendam 70 (vermoedelijk), Nieuwe Tonge 80 (niet of ficieel), Oude Tonge 300 (niet officieel). Gezin in watermassa omgekomen ln Kluiulert peen direct Hevaar meer In Klundert zijn zeksr 13 doden te be treuren, aldus deelde de burgemeester van deze gemeente vandaag mede. Een woning aan de Buitendijk werd na de doorbraak geheel weggesleurd, waarbij de lieer L. van Wensen met zijn echtge note cn zeven kinderen in de watermassa omkwamen. De inwoners van Klundert zijn voor driekwart geëvacueerd. Rond de gemeente ligt een grote vlakte onder water. Zeer veel boerderijen staan tot het dak onder water In hel hoger gelegen gedeelte van het siadje zijn de mensen, voorzover niet geëvacueerd naar de zolders gevlucht. Direct gevaar is thans niet meer aan wezig, aldus deelde de burgemeester mede. Er is wel een groot gebrek aan boten met motor. Hij verzocht daarom zo spoedig mogelijk boten te sturen. Soldaat verdronken; twee vermist Tijdens de hulpverlening is Zondag de dpi. soldaat E, Kasan van het regiment Zware fuchtdoelarlillerlc Waalhaven. Hij was afkomstig uit Amsterdam. Bij dil ongeval zijn twee militairen van hetreifde onderdeel vermist. Het zijn de dpi. soldaat N Berg afkom stig uit. 's Gravenhage en dpi. soldaat A. Zwarte, afkomstig uit Delft, Hulp aan Katholieke Vluchtelingen Gisteren heeft mgr H. J. J. van Hussen, lid van (le Kerkelijke Seclie Centrale Evacualiccommissie een bezoek gebracht aan de Aboyballen in Rotterdam. Na overleg met de plaatselijke autoriteiten is in op dracht van mgr J. H. Nickel, de Deken van Rotterdam, in de Aboy ballen een Katholiek Informatie bureau ingericht, waaraan ook een geestelijke is verbonden. De katho lieke vluchtelingen worden hij aan melding naar dit bureau verwezen. Alle aanvragen om katholieke vluch telingen te huisvcsteif dienen hetzij schriftelijk hetzij telefonisch uitslui tend te worden gericht aan het Katholiek Kerkelijk Bureau: Van Vollenhovenstraat 3, Rotterdam, Tel. 23396. Tot nu toe zijn er nog weinig katholie ken gearriveerd, doch er worden enkele groepen verwacht. Niemand kan overigens zeggen hoeveel er komen. Zekerheid, of alle aanvragen kan worden voldaan, bestaat er niet. Mgr Van Hussen wijst er echter op, dat de autoriteiten zich op dit standpunt stellen dat geen kinderen apart worden ondergebracht, doch slechts ge zinnen en families, Aanvragen om kinde ren hebben dus weinig zin. Zij worden dan ook terzijde gelegd. Bij overleg tussen de geestelijke auto riteiten van diverse richtingen is geble ken, dat het alle voorkeur verdien» fami lies van gelijke godsdienstige gezindten zoveel mogelijk bij elkaar onder te bren gen. Vooral bij een langere evacuatietijd is dit van belang, om moeilijkheden Ie voorkomen. Op dc duur zullen ook 'de vluchtelingen zelf daaraanO de voorkeur geven. Aan het plaatselijk katholiek informa tiebureau voor hulp aan vluchtelingen, zijn verbonden kapelaan F. J. B.-ink, voorzitter, Mathenesserlaan 305, (telefoon 34232); mej. F,, v. Gruvthuvsen, sociaal werkster, Mathenesserlaan 305 (telefoon 34232) en de heer Jar. P. van Dijk, ningmeester. Heemraadssingel 234 (telef. 37620). SMEL RECHT Op Walcheren hebben een be- roepssergeant-majoor en twee be roepssergeanten zich met grove veronachtzaming van hun plicht onffokken aan de hulpverlenings werkzaamheden waarvoor zij wa ren ingezet. Zij zyn onmiddellijk gedegradeerd.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2