Sluiting van kustlijn zal nu (of nooit) verwerkelijkt worden ZIERIKZEE is veilig en heeft voorraden DE oude wet, dat voorspoed vaak uit rampspoed geboren wordt, past zich niet natuur-noodzakelijk toe. De inzet van de mens, van zijn denkvermogen en daadkracht is daartoe onontbeerlijk. En als temidden van de ramp, die Zeeland en Zuid-Holland getroffen heeft, de gedachte aan inpoldering van het eilandenrijk in Nederlands Zuid-Westhoek naar boven komt, komt die andere vraag mee: zal ons volk de energie bezitten en de kracht een project te verwezenlijken, waarvan de ge volgen, de gunstige gevolgen op dit ogenblik evenmin overzien kunnen worden als de schade, die door het water en de wind aangericht zijn? Zeker is dit, dat als óóit de factoren gunstig liggen men vergeve ons temidden van al deze nood dit woord voor het volvoeren van actueel geworden plannen in deze, dan nü. Misschien geldt in deze het adagium: nu of nimmer. Grote spontaneïteit bij vervoer naar de overstromingsgebieden Coördinatie meer dan noodzakelijk Velen wachten echter nog in de kazernes Waterstanden Half ons boter per week WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953 9 Uit de rampspoed, die ons trof zou voorspoed kunnen ontstaan (Van onze verslaggever) Er zyn ln het oog lopende voordelen aan te wijzen voor plannen tot verbinding van de Zeeuwse en Zuid Hollandse eilanden door middel van een volwaardige zeedijk, een dijk van het kaliber als de afsluitdijk. Zulk een dijk kost millioenen, vele millioenen zelfs. Maar men zal zich moeten afvragen of het aanleggen van deze dijk langs de zee meer zal kosten dan de nood zakelijk geworden verhoging en herstelling van alle dijken, die rond de eilanden liggen. En zelfs als de zeedijkkosten hoger zou den zijn deskundigen betwij felen dat dan blijft staan dat een dergelijke zeedijk aan de gehele nationale welvaart zulke grote diensten zou bewijzen dat investeringen verantwoord zou den kunnen worden geacht. Gunstige gevolgen Een der voornaamste gevol- .gen zal zyn de zekerheid, die geschapen wordt voor de bevol king van het eilandengebied. Het verziltingsvraagstuk voor het gehele Zuidwesten van ons land zou opgelost worden en daar door land- en tuinbouw grote perspectieven bieden. Er zou een basis gelegd worden voor oplos sing van het gehele zoetwater- vraagstuk, waarmee ons land in toenemende mate te maken heeft. De landaanwinning door inpoldering van grote gebieden zou ons volk wij denken aan de jonge boeren van Brabant! zeer ten goede komen. Eb en vloed zouden geen invloed meer hebben op de achter de dijk liggende eilanden, hetgeen grote besparingen op velerlei gebied met zich brengen zou. Genoemd mag zeker worden de werkgele genheid, die de overheid door het uitvoeren van deze plannen scheppen zou; op de nationale welvaart zou dit zeker van be tekenis zijn gezien het grote ar- beidsoverschot, waarmee wij reeds thans kampen. Uiteraard zou dit alles grondig bestudeerd dienen te worden. Het zou echter niet verrassen indien daaruit blijken zou dat de Aandacht voor afsluiting zeegaten gevraagd DEN HAAG, 3 Febr. De Nederlandse vereniging voor landaanwinning heeft een tele gram gestuurd aan de president van de raad van ministers, waar van een afschrift is gezonden aan het ministerie van Verkeer en Waterstaat. De inhoud luidt: „De Neder landse vereniging voor landaan winning, rekening houdend met de mogelijkheid, dat de omvang van watersnoodrampen als de huidige aanmerkelijk beperkt kan worden door afsluiting van zee gaten in het Zuidwesten des lands en door landaanwinning op grote schaal in de Waddenzee en elders in het Noorden des lands, dringt er bij de regering op aan, de besluitvorming hiertoe en de noodzakelijke voorstudie zoveel mogelijk te bespoedigen." inpolderingsplannen, die rond de Biesbosch bestaan, achterwe ge zouden kunnen blijven in hun uitvoering. Het vaste jaarlijkse onderhoud van dijken en water werken in het eilandenrijk zou aanzienlijk minder gaan kosten, ook al doordat de bestaande dijken gedegradeerd zouden worden tot slaperdijken. Men zou voorts minder geld behoe ven te besteden aan voorzorgs maatregelen in het achter de dijk gelegen gebied. Door rege ling van de zoetwatertoevoer zou de totale opbrengst van land- en tuinbouw volgens des kundigen met een derde kun nen worden opgevoerd. Het on derling verkeer tussen de eilan den (en de polders) zou aan zienlijk vereenvoudigd worden en aan het isolement der eilan den zou tegelijkertijd een einde gekomen zijn. Op de Schelde zou de scheepvaart aanzienlijk veiliger worden, hetgeen vooral de Belgen (Antwerpen) zouden toejuichen. Moerdijkkanaal Grondige wijziging zouden ook de (kostbare) plannen tot het aanleggen van een Moedijkka- naal kunnen ondergaan, indien scheepvaart geleid zou kunnen .worden langs de dan niet meer aan verzanding en „verduining" onderhevige Westelijke oever van Brabant. De cultuurgrond, die teniet zou gaan bij het hui dige Moerdijkkanaalplan, zou dan gespaard blijven. Rotterdam en Dordrecht zouden meer dan tot nu toe binnenhavens wor den met alle voordelen vandien. Voordelig zou stellig ook zijn dat alle beschikbare zoetwater opgespaard zou kunnen worden in IJsselmeer en overblijvende wateren in Zeeland en Zuid Holland, terwijl tevens de basis voor opstuwing van de Waal zou zijn gelegd, waarna men de mo gelijkheid zou hebben het be schikbare zoet water te dirige ren daar waar men dat wense lijk acht. Het zoet water zou dan immers niet meer gebruikt be hoeven te worden om het uit zee komende zout water terug te dringen. Als gevolg van deze op stuwing worden de kansen voor scheepvaart en landbouw aan zienlijk gunstiger. Er zouden nog heel wat argu menten voor het aanleggen van de Zeelanddijk op te sommen zijn. Dat er ook contra-argumen ten te formuleren zijn, staat als een paal boven water. Het zal echter zeer de moeite lonen deze plannen door de knappe water staatskoppen, die ons land ge lukkig rijk is, tot in details te doen bestuderen. Opdat, gelijk reeds zo dikwijls gebeurde: uit rampspoed voorspoed geboren worde! De spontaneïteit onder de be zitters van voertuigen, om hulp te verlenen bij transport van en naar de overstroomde gebieden, is zeer groot. Hoeveel waardering men hier voor ook moet hebben, niemand zal willen, ontkennen, dat een al te groot enthousiasme, waarbij eenieder op eigen gelegenheid maar aan het vervoeren slaat, schadelijke gevolgen kan heb ben voor een goede transportre- geling. Vandaar dan ook, dat door het directoraat-generaal van het Verkeer, de rijksverkeersinspec ties "zijn ingeschakeld, welke in deze coördinerend hebben op te treden. Eenieder, die zijn mede werking voor het vervoer van en naar de rampgebieden wil verlenen, dient zich eerst in ver binding te stellen met de rijks verkeersinspectie in zijn pro vincie. Daar beschikt men over alle gegevens, waaruit kan wor den afgeleid waar vrachtauto's en autobussen het meest effec tief kunnen worden ingezet. OOSTPRIESTERHULP ZENDT VOORRADEN BILTHOVEN, 3 Febr. De Actie Oostpriesterhulp, die goe deren en gelden inzamelt ten be hoeve van de ontheemden in Duitsland en Oostenrijk, zal de komende maanden heel haar ap paraat ten dienste stellen van de noodgebieden. Er gaan geen zen dingen meer naar Duitsland, doch zolang de nood heerst wordt de gehele voorraad kleding en le vensmiddelen naar de noodgebie den in ons land gezonden. De inschakeling van de rijks verkeersinspectie is noodzake lijk gebleken, nadat aanvanke lijk, toen eenieder maar in zijn eerste opwelling van offerbereid heid met zijn voertuig er op uit trok, men dikwijls op plaatsen arriveerde waar men geen hulp kon verlenen zodat men onver- richterzake moest terugkeren. Had men zich eerst iri verbin ding gesteld met de rijksver keersinspectie, dan had men uit gezonden kunnen worden naar plaatsen waar men om vervoer zat te springen. Vandaar dan ook dat de rijks inspecteur, de heer Aghina, in Arnhem, er met de meeste klem op aandringt geen vervoer op eigen houtje te gaan spelen, maar allereerst contact op te nemen, opdat de meest effectieve hulp kan worden geboden. Mr Jonkman spreekt over watersnood (Van onze "parlementredacteur) DEN HAAG, 4 Febr. In de Eerste Kamer heeft de voorzitter mr. Jonkman, bij de aanvang van de vergadering van gistermiddag een korte rede gewijd aan de na tionale ramp. Namens de rege ring sloot zich de vice-minister- president, prof. Beel bij de woor den van de heer Jonkman aan, waarna de minister dezelfde me dedelingen verstrekte, als welke dr. Drees aan de Tweede Kamer had gegeven. Daaraan voegde prof. Beel nog enkele persoonlij ke woorden van deelneming met de slachtoffers en hun nabestaan den toe. Eden bezorgd over de neutralisering van eiland Formosa g LONDEN, 3 Febr. (Rtr.) De j Britse minister van buitenlandse zaken, Eden, heeft in het Lager- I huis verklaard dat de V. S. Groot-Brittannïë tevoren hebben medegedeeld, dat zij voornemens waren de neutralisering van het eiland Formosa op te heffen. „Wij hebben toen meteen uiting gegeven aan onze bezorgdheid", verklaarde hij; „De Britsen regering heeft ook verklaard te vrezen dat deze be slissing op politiek terrein onge lukkige gevolgen zou hebben, zonder dat déze door militaire voordelen zouden; worden goed gemaakt. Dit blijft onze mening", vervolgde hij|| „De neutralisering van For mosa. door de; Amerikaanse zevende vloot berustte op een uitsluitend door de Amerikaanse regering genomen besluit, dat viel, voordat de Chinese commu nisten in de' Koreaanse oorlog ingrepen", verklaarde hij. Belg. Raad van State EVG-verdrag eist grondwetswijziging (Van onze redacteur) BRUSSEL, 3 Febr. Zoals bekend, heeft de Belgische Raad van State het Europese Defensie verdrag ongrondwettelijk ver klaard. Dinsdag is het advies van de Raad van State officieel be kend gemaakt. In het advies wordt gezegd, dat de uitoefening der wetgevende en uitvoerende macht door de bepalingen van het verdrag in het gedrang wordt gebracht en dat het verdrag de koning en de wetgever bepaalde constitutio nele machten Ontneemt. De toekenning van bepaalde machten aan een supra-nationaal orgaan eist een grondwetswijzi ging verklaarde de Raad van State. Alleen in zeer dwingende en dringende rede mag het parle ment dat in laatste instantie daarover oordeelt, doen beslis sen, dat een grondwetswijziging niet nodig is. Een boer tracht zijn paard achter de roeiboot meetrekkend, van de verdrinkingsdood te redden. Verwarde situatie op Goeree-Overflakkee BERGEN OP ZOOM, 4 Febr. Aan de hand van de tot dusverre beschikbare berichten kan het volgende algemene beeld van de situatie op de Zeeuwe en 2 Hol landse eilanden worden gegeven: Op Goeree en Overflakkee was de toestand in het algemeen on overzichtelijk Het ernstigst schijnt de toestand in Oude en Nieuwe Tonge te zyn Dirksland ligt droog. Ooltgensplaat is ge deeltelijk geëvacueerd. Van Mid- delharnis en Sommelsdijk zijn 1000 inwoners vrijwillig vertrok ken. Het overgrote deel der be volking van Stad aan het Haring vliet heeft besloten te blijven. Schouwen en Dulveland: grote reddingsactie gaande om naar schatting 1500 mensen op te ha len die nog tussen Brouwersha ven en Burch geïsoleerd zijn. Zierikzee is veilig, het is van voorraden voorzien. Bruinisse en Oosterland kwamen door het be- Militairen willen hulp bieden (Van onze verslaggever) UTRECHT, 4 Febr. Met dui zenden wachten onze soldaten in hun legerplaatsen om te vertrek ken naar de rampgebieden, waar- heen*eeds zoveel menselijke hulp is gezonden. Zij wachten nu reeds enkele dagen, nadat j.l. Zondag het militaire, verlof was ingetrok ken. Zij wachten deels vanwege de verveling, want nu reeds-enige tijd worden de gebruikelijke oefe ningen niet gehouden. Men hangt dus wat rond of men kort de tijd op de slaapplaatsen. Dat vervelende zich gereed hou den in niets doen is zelfs enerve rend voor dat deel der jonge-man- nen, die zelf uit de overstroomde' gebieden afkomstig zijn en die nu in angst leven over dé vraag welk het lot kan zijn van hun ouders of verwanten, ver weg. Zij heb ben telefonisch of telegrafisch contzct met thuis gezocht, som migen reeds keer op keer, doch meestal zonder wederwoord van wege de stremming. Zij wachten met de anderen die op hun beurt iets willen gaan doen ter redding. Sefoccï»sfeericlïten Aalsdijk R'dam/New York 3- te Hamburg. Amstelvaart A'dam/Indonesië 4 te Djibouti/Belawan. Blijdendijk New York/R'dam 4 n.m. Antwerpen verw. Fairsea Sydney/A'dam 4 195 o.t.z. Malta. Groote Beer R'dam/New York 3 v. Halifax. Indrapoera R'dam/Tj. Priok 3 in Golf v. Suez/Aden. Joh. v. Oldenbarnevelt A'dam/ Priok p. 3 Kp. Tenez/Pt. Said. Marken R'dam/Indonesië 3 te Tj. Priok. Oranje 3 v. Tj. Priok/A'dam via Singapore. Overijsel R'dani/Indonesië p. 3 Ouessant/Curacao. Rempang Indorièsië/A'dam p. 3 Kp. St. Vincent. Rijndam New York/R'dam 3 750 m Valentia/Cobh. Sibajak R'dam/Wellington 3 te Papeete. Slamat R'dam n. Indonesië 4 600 te Zeebrugge. Ternate R'dam/Indoaesië 3 v. Zeebrugge/Bone. Veendam R'dam/New York 3 190 W. Landsend/Halifax. Zuiderkruis Kaapstad/A'dam 3 180 Z.W. Kp. Palmas/Las Pal- mas. De vervoersauti's, geladen met werktuigen en hulpmiddelen staan sinds enkele dagen startklaar. En daar blijft het in bepaalde kazer nes bij. Het zijn vooral de pio niers, die maar het liefst omgaand nuttig werk in liet overstroomde land zouden gaan verrichten. Elk ogenblik hoopt men het alarmsein te vernemen. Kan het echter zó zijn, dat minder men- senlcrachten in het Zuiden en het Westen nodig zijn, naarmate de tijd van redding en herstel ver strijkt? Burgemeester van Rilland Batli ook omgekomen GOES, 4 Februari Het is thans zeker, dat de burgemeester van Rilland Bath is omgekomen. Hij was meegereden met een der bussen, waarmede hulp zou wor den gehaald. Toen dit voertuig voor het water moest keren stap te de burgemeester uit om bij te lichten. Er kwam eensklaps een vloedgolf, waardoor hij de bus niet meer kon bereiken en in het water verdween. De chauf feur had hetgeluk op het dak van de bus te kunen klimmen, vanwaar hij later gered werd. Alle korfbal- en hockey wedstrijden afgelast ROTTERDAM, 4 Febr. In verband met de "nationale ramp, welke ons land heeft getroffen, heeft het hoofdbestuur van de Koninklijke Nederlandse Korf- balbond besloten alle voor Zater dag 7 en Zondag 8 Februari a.s. vastgestelde wedstrijden af te gelasten. Ook de Kon. Ned. Hockeybond heeft alle wedstrijden voor Za terdag en Zondag a.s. afgelast. 's-GRAVENHAGE, 4 Febr. Mannheim 255 0.02; Trier 240 0.18; Koblenz 278 —0.04; Keulen 284 0; Ruhrort526 0.06; Lobith 1152 0.14; Nijmegen 924 0.16; Arnhem 915 0.16; Eef- de 495 0.07; Deventer 384 0.07; Namen La Plante 182 0.28; Borgharen 4159 0.91; Belfeld 1320 —0.20; Grave 613 0.23. zwijken van een binnendijk in nood te verkeren. Beide plaatsen werden overstroomd. St. Philipsland: gebleel over stroomd. Militairen zoeken het gehele gebied af naar geïsoleerde bewoners Velen reeds in veilig heid gebracht. Het lot van onge veer 400 mensen nog niet bekend. Walcheren: in Vlissingen wordt word de toestand beter. Er is nog electrisch licht Sinds Dinsdag 5 uur onderhouden de spoorwegen weer een uurdienst tussen Vlis singen en Arnemuiden Middel burg is droog. Noord-Beveland: zuidelyke helft van het eiland ondergelo pen. Zuid-Beveland: behalve in het oostelijk deel is de toestand zo goed als geconsolideerd. Ierseke is opvangcentrm. Zeeuws-Vlaanderen: over het algemeen is men de toestand meester. Voorne en Putten: de toestand is meer stabiel geworden. In en kele polders was zelfs val te be speuren. West-Brabant: Een reddingsac tie werd ingezet voor Nïeuw- Vossemeer, waar nog 370 van de 1670 inwoners geëvacueerd moes ten worden. Speciale Watersnood-Postzegel 's GRAVENHAGE, 4 Febr. Ten behoeve van de getroffenen zal P.T.T. op zeer korte termijn een speciale watersnood-postzegel uitgeven in de frankeer-waarde van 10 cent met een toeslag even eens van'10 cent. De opbrengst van de toeslag komt geheel ten goede van de slachtoffers. Om trent het tijdstip waarop deze ze gels, die nog gedrukt moeten wor den, verkrijgbaar zullen zijn, volgt nader bericht. Zesdaagse te Gent GENT, 4 Febr. In de nacht van Dinsdag op Woensdag was de stand: 1. Strom-Arnold (Austr.) 135 pnt op 1 ronde: 2. Bruneel-Rijckaert (B.) 245 pnt. 7. Schulte-Peters (Ned.) pnt. De overige koppels hadden twee en meer ronden achter stand. Ook buitenlandse omroepen lielpen HILVERSUM, 4 Februari Ook de buitenlandse omroepen hebben zich ingezet om bij te dragen in de hulpverlening we gens de ramp, die Nederland "Heeft getroffen. In een radio-telefonisch ge- gesprek met de KRO heeft Radio Lausanne laten weten, dat zij een grote inzameling is begonnen tot leniging van de nood. Deze actie geschiedt onder het motto. „La Chène du Bonheur" (De Ge- luksketting). Tijdens het gesprek met de KRO kon worden medegedeeld, dat men gisteren 1 uur met de actie was gestart en dat er in de avond reeds een bedrag van Zw. frs. 500.000 beschikbaar was. De KRO liet hierbij aan Radio Lausanne weten, dat er in de noodgebieden vooral tekorten bestonden aan lijfgoederen, dek king eri materialen voor de hulp verlening, waarop Radio Lau sanne zeide de „Geluksketting" te zullen uitbreiden tot de om roepen in België, Luxemburg, een deel van Frankrijk en West- Duitsland. Gezamenlijk zal men via de radio actie voeren voor het verkrijgen van hetgeen Ne derland nog nodig heeft. De actie zal dus niet enkel gericht zijn op geld-inzameling maar te vens op het verkrijgen van hoog nodige goederen. DEN HAAG, 4 Febr. Mi nister Mansholt deelt in de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer betreffende zijn begroting mede, dat het boter- verbruik in 1952 gemiddeld ongeveer 530 ton per week heeft bedragen, wat neerkomt op een verbruik per hoofd der bevolking van ongeveer 53 gram per week. De gemiddel de prijs voor de verbruiker was. in 1952 ongeveer f 1,25 per half pondspakje. K.N.V.B. in beraad over steunactie DEN HAAG, 4 Febr. Het bestuur van de KNVB komt Don derdag in een bijzondere verga dering bijeen, tenei' ie zidh te be raden over het organiseren van een steunactie voor de getroffen gebieden, alsmede over het al of niet doorgaan van het wedstrijd programma voor Zaterdag 7 en Zondag 8 Februari. Wielrennen Zesdaagse te Hannover HANNOVER, 4 Febr. (ANP) Bij de neutralisatie hedenmor gen om 6 uur was de stand 1. Von Bueren—Knoke (Zwits. Did.) 150 pnt., 2. PetryHolt- hoefer (Did.) 104 pnt. Op 1 ronde: 3. Plattner—Preis- keit (Zwits.Did.) 309 pnt.; 4. ChapatteBlousson (Fr.) 164 pnt.; 5. Van VlietAcou (Ned. B.) 149 pnt. Het Ned.Duitse paar Lake- manKaune was 10e met 29 pnt. en drie ronden achterstand. Trofeo Italia Waterpolo-toumooi van 17 t/m 22 Aug. Naar we vernemen zijn de onderhandelingen met de ge meente Nijmegen tot een goed einde gebracht. Het is thans defi nitief, dat het Waterpolotournooi om de Trofeo Italia zal doorgaan en wel in de week van Maandag 17 tot en met 22 Augustus. Het tournooi zal worden voor afgegaan door de nationale kam pioenschappen op Vrijdag 14, Zaterdag 15 en Zondag 16 Augus tus. Overeenkomstig de voorwaar den aan het tournooi verbonden, moeten worden uitgenodigd: Hongarije, Joego-Slavie, Italië en uiteraard ook onze nationale ploeg. Bovendien zullen nog 2 andere landen worden uit genodigd, tot nu toe is echter nog niet bekend welke dit zullen zijn. Behalve op Zaterdag 22 Augus tus, op welke dag in de middag zal worden gespeeld, zullen de wedstrijden bij kunstlicht in de avonduren vallen. Export Papierfabriek schenkt ƒ15.000 NIJMEGEN. 4 Februari. De directie van de Exportpa pierfabriek in de Tollensstraat heeft 10.000.beschikbaar ge steld voor de slachtoffers van de ramp. Verder zal het personeel tien uur overwerken, zodat nog een bedrag van 5000.beschik baar zal komen. Het eerste be drag is al onmiddellijk naar het Nationaal Rampenfonds verzon den; het tweede bedrag zal op de girorekening van „De Gelderlan der" worden overgemaakt. i de vele doorbraken bij Oudehoorn in Zuidland. Het toafer zocht met wild geraas een weg naar het lager gelegen polderlandr

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3