HET ROTTERDAMSCH PAROL AANTAL SLACHTOFFERS THANS REEDS 873, NIEUWE DIJKDOORBRAAK BH DEN BOMMEL 9575 Water van het Haringvliet stroomt door nieuwe gaten Overflakkee binnen Roerend weerzien na mateloos leed MILLIOENEN STROMEN BIJ RAMPENFONDS BINNEN Grootscheepse militaire hulp Reddingswerk op topsnelheid 13e Jaargang, no. 29' Onafhankelijk Dagblad voor Rotterdam en Omstreken \Toensdag 4 Februari 1953 TERWIJL gistermiddag en gisteravond nog voortdurend meldingen binnenkwa men omtrent het aantal personen, van wie met zekerheid kon worden vastge steld, dat zij bij de overstromingen zijn omgekomen, waardoor Dinsdagavond laat het dodencijfer was gestegen tot het trieste getal van 873, vond op het reeds zo zwaar getroffen eiland Overflakkee, midden in het aan de noordzijde daarvan gelegen dorp Den Bommel, een nieuwe dijkdoorbraak plaats. Over een breedte van vijfendertig en een diepte van vijf meter werd daar om half tien 's avonds een gat geslagen, waardoor m et grote kracht het water van het Haring vliet begon te stromen. Een groot aantal huizen in de omgeving stortte gedeel telijk in, een aantal andere woningen werd met instorting bedreigd. Dat ge schiedde, nadat eerder op de dag op Schouwen en Duiveland door het be zwijken van een binnendijk Bruinisse en Oosterland in nood kwamen te verkeren. De bevolking van Den Bommel zal vermoedelijk worden ge- evacueerd naar Rotterdam. Dinsdagavond laat kwam het be richt binnen, dat de moeilijkheden, door de nieuwe dijkbreuk ontstaan, overwonnen konden worden. Met de evacuatie van het Schouwense dorp Bruinisse is een begin gemaakt. Maar achter Bruinisse en bij Ooltgensplaat en Oude Tonge op Flak- kee wachten op de zolders van hun woningen nog honderden mensen op hun redding, die uiterst moeilijk is, omdat alleen lichte roeivletten deze gebieden kunnen bereiken. Verdronken land heeft oppervlakte van 175.000 ha Hoewsj ojrartc cijfers moeilijk te geven zijn, schatten deskundigen de oppervlakte van het overstroom de gebied in Zuid-Holland, Zeeland en West-Brabant op ongeveer 175.000 hectare. In Zeeland heeft zeker tweevijfde van de totale bevolking, dat is ten naastenbij honderdduizend mensen, ernstig van de overstroming te lijden. Op de Zuid-Hollandse eilan den en in de Krimpener- en Alblas- serwaard zal dit aantal 125.000 be dragen en in bet West-Brabantse gebied ongeveer 60.000. Het totale aantal ernstig door de watersnood getroffenen kan dus ruw geschat op 300 000 worden gesteld. Het aantal minder ernstig getroffenen is min stens zo groot. De omvang van de schade aan het veebeslag en aan het bouwland is nog niet bij benadering vast te stellen. Vele duizenden koeien en varkens en tienduizenden kippen hebben de verdrinkingsdood gevon den. Voorts moet er rekening mee worden gehouden, dat grote aantal len tractoren en landbouwwagens. landbouwmachines en werktuigen verloren zijn gegaan. De in de overstroomde gebieden uitgezaaide gewassen, granen, sui kerbieten, enzovoorts, moeten wor den afgeschreven. Of op de akkers nog zomergraan of aardappelen zul len kunnen worden verbouwd, zal in belangrijke mate afhangen van de snelheid, waarmee het water zal verdwijnen. Blijft het lang staan, dan zal de verzilting van vele gron den te ernstig worden, dan dat zij dit jaar nog vrucht kunnen opbren gen. De binnenlandse voorziening van zuivelproducten en vleeswaren wordt door deskundigen voorshands niet in gevaar geacht. Maar de grote verliezen aan vee zullen wel licht remmend werken ov de uit voer vai„ uoze producten. Inmiddels is in het geteisterde gebied, de allerergste nood voor zover het honger en dorst betreft, enigszins verminderd. En als gevolg van de hulpverlening stromen thans de evacué's en de van eerste hulp voorziene zieken en gewonden bij honderden veilige plaatsen binnen. De overstroomde streken echter bieden uiteraard nog steeds een troosteloze aanblik. Een piloot ver telde, dat de aanblik, van de lucht uit gezien, zelfs adembeklemmend was. Nog slechts een honderdste deel van de weilanden steekt boven water uit en overal drijven de cadavers rond van koeien, schapen en paarden. In de loop van vandaag en de volgende 'dagen worden ver schillende buitenlandse militai re eenheden verwacht, die zul len worden ingezet in het wa- tersnoodgebied. Frankrijk: 2 genie bataljons met 150 motorboten. Amerika: genie-onderdelen. Totaal 1000 man. Engeland: 135 man. met 18 boten, 12 zoeklichten. België: twee compagnieën in fanterie. 1 Denemarken: luchtmacht en genie hebben 54 rubberboten gezonden. Ten behoeve van de lucht macht. stelde de Engelse vloot 7 helicopters ter beschikking, het Amerikaanse leger in Duits land 9 helicopters, 7 piper-cubs en 4 transportvliegtuigen. De Koninklijke Marine ont ving steun van het Britse Rijn- leger door de komst van 13 landingsvaartuigen en 3 motor barkassen Engels bemand, als mede 4 Belgische schepen. Uitgave N.V. de Nieuwe Pers - Postgiro 398644 - Bankier: Amsterdamsche Bank Redactie en Administratie: Schledamsevesi 42 - Tel 25430 (7 lijnen) te Rotterdam - Directeur-. B. de Vries - Hoofdredacteur-. Sj. van der Schaaf OllVerveerd Abonnementsprijs per week 47 ct: kwartaal /6.05; losse nummers 10 ct VALKENBURG De ongunstige weersvoorspellingen voor de komen de 24 uur harde wind uit Noord- Westelijke richting heeft t;r mede toe bijgedragen, dat het mon- stertransportbedrüf Valkenburg vanmorgen vroeg op volle toeren is gaan draaien. Nog vóór half tien waren al 30 toestellen onderweg naar de noodgebieden. voornamelijk met zandzakken, voedsel en warme kleding. Dat deze vroege starts mogelijk waren, is te danken aan het werk van de mannen in de Transva- hangar, de voorraadschuur van dit bedrijf. Daar werden de ladingen klaar gemaakt en zoveel mogelijk reeds in de vliegtuigen gestouwd, zodat de vliegers bij de eerste op roep konden opstijgen, Ooltgensplaat heeft het zo dringend nodige baby- voedsel in alle vroegte gekregen. De LSK-machine, die gisteravond onverrichter zake moest terugkeren, heeft vanmorgen de opdracht vol bracht. De vlieger vertelde ons bij terugkomst, dat het eiland Tienge- meten geheel onder water staat. Hij had geen enkel schip in de na bijheid opgemerkt. Wel bij Nieuwer- kerk, dat dringend om water verle gen zat en ook kreeg, maar waar juist de evacuatie van de bevolking was begonnen. Ook in Dreischor, waar de Fokker S 13 een dropping uitvoerde, is de evacuatie inmiddels begonnen. Ook in België giften vrij j van belasting BRUSSEL. Over Riften voor het Belgische Rampenfonds, dat Dinsdag in het leven is geroepen, behoeft geen be lasting te worden betaald. Dit werd van daag in Brussel meegedeeld. 1 DEN HAAG; - Millioenen stromenj binnen bij het Nationale Rampenfonds. Met twaalf man telt men er alle giften, die op de giro-rekening, per postwissel en op andere wijzen zijn gestort. Vanmorgen kon men ons geen enkel concreet cijfer noemen; het bedrag - dat Dinsdagavond rond drie millioen was - kon al tot vijf inillioen zijn gestegen. En misschien was het nog meer, maar niemand heeft daarover ook maai en ige zekerheid. In de kantoren van het fonds worden de telegra fisch, schriftelijk en telefo nisch ontvangen toezeggin gen nauwkeurig geadmini streerd. Zij beliepen om- FOTO BOVEN: Franse stc.mbotenbemand met Franse militairen, verlenen reeds hulp in de omgeving van Halste- FOTO ONDER: Van het vliegveld Valkenburg werd met Sea-Otters een lucht brug gevormd met het getroffen gebied. Het uitlaten van gewon den. streeks negen uur Dinsdag avond ƒ2.625.290,14. Daarnaast was in contan ten, chèques en postwissels "n bedrag van 305.157,14 ontvangen, dat in de eer der bedoelde toezeggingen niet kon zijn begrepen. In verband met het feit, dat nog tal van stortingen en over schrijvingen bij de banken en de post-, cheque- en girodienst zyn gedaan, waarvan nog geen afrekening was ontvangen, mag de schatting van ruim 3.000.000 als niet overdreven worden beschouwd. dit is thans het belang rijkste postgironummer. Op 9575 stort U Uw bij dragen voor het Natio naal RampenfondsSta- tenlaan 81, Den Haag. Verscheidene lezers blij ven ons vragen of zij ook bij onze administratie gelden kunnen storten ten behoeve van de slachtoffers. Of schoon wy ons gaarne be schikbaar stellen voor het overmaken van geldsbedra gen aan het Nationaal Ram penfonds, lijkt het ons voor een snelle hulpverlening doeltreffender, de bijdragen meteen te storten op het gi ronummer van dit instituut. Speciale postzegel ten bate van de slachtoffers DEN HAAG Ten behoeve van de getroffenen zullen de PTT op zéér korte termijn een speciale watersnood-postzegel uitgeven in de frankeer-waarde van 10 cent met een toeslag eveneens van 10 cent. De opbrengst van de toeslag komt geheel ten goede van de slacht offers. Omtrent het tijdstip waarop deze zegels, die nog gedrukt moe ten worden, verkrijgbaar zullen zijn, volgt nader bericht.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1