Laatste nieuws over de watersnood Vele dijken waarborgden geen absolute veiligheid - en men wist dat Grote onzekerheid over waterstanden en variaties in omstandigheden Saldo schatkist gestegen tot bijna een milliard gulden De Rotterdammer Pag. 8 Woensdag 4 Februari 1953 Een grens aan het menselijk kunnen DIJKEN BOUWEN is een stoer, echt Hollands werk. Maar ook een arbeid die een zware verantwoordelijkheid legt op de waterbouw kundige ingenieurs, omdat een groot deel van Holland, Zeeland, Utrecht en Gelderland beneden het peil ligt van zee en rivieren. De deskundigen beamen dat de dijken feitelijk overal en te allen tijde in zodanige staat moesten verkeren, dat ze ook onder de ongunstigste omstandigheden geen bijzondere zorg of nadere voorzieningen be hoeven en de dijken niet zouden breken zoals nu op tientallen plekken. Deze figuur geeft een goed beeld van de aanleg van een dijk, zoals in nevenstaand artikel beschreven wordt. De stippellijnen met pijltjes geven aan hoe bij hoog water door de ondergrond (zand) kwelwater in de dijk kan dringen met alle gevolgen van dien. Vele dijken voldoen niet aan die eis. Daarvan zijn de waterbouwkun digen ten volle overtuigd. Het is ook ditmaal helaas gebleken. Maar het is verre van eenvoudig en in elk ge val uiterst kostbaar een absolute vei ligheid te verkrijgen. Belangrijke fac toren hierbij zijn de eindeloze varia ties in ligging en eigenschappen van de aardlagen onder de „zate" (de ondergrond van de dijk) en in de dijk zelf, in de afmetingen, samenstelling, vochtigheid enz., en de grote onzeker heid omtrent het verloop van de wa terstanden. De lezer die in deze dagen vol span ning de honderden berichten over de watersnood volgt, kan zich vaak moei lijk een voorstelling maken van het ge weld waarmee het water tegen de dij ken beukte, en hij vraagt zich af hoe de overstromingen konden geschieden. De aanleg Er zijn verschillende soorten dijken: rivierdijken langs de bovenloop der gro te rivieren en zeedijken langs de bene- denloop en de zeearmen. De eigenlijke dijk ligt meestal op enige afstand van de normale rivierbedding. Daartussen zijn de uiterwaarden of buitendijkse landen, soms beschermd door lage ka den. Ligt de hoofddijk vlak bij de ri vier, dan heet hij schaardijk. Dat is vaak een nadelige toestand, omdat het klotsende water maar al te veel gele genheid heeft de dijk te schuren. Dieper in het land ligt dikwijls nog de slaper dijk, om het land zo nodig bij een o- verstroming alsnog te beschermen. De slaper is soms een oude dijk, die „sla per werd" doordat een nieuwe dijk dich ter bij de rivierbedding werd aangelegd. Voor de aanleg van een dijk wordt eerst de ondergrond, de zate. onder zocht: kan de grond een zware dijk dragen? Is het slappe klei, dan wordt die vervangen door steviger grond. La gen schelpen e.d. die erg waterdoorla- tend zijn, worden onderbroken door klei- kisten of damwanden en dan kan pas goed worden begonnen. De nieuwe dijk moet met de zate één massa vormen, anders dringt hét water tussen de scheidslijn te gemakkelijk naar binnen. Daarom wordt de zate ruw gemaakt door omspitten of ploegen. Modder, vuil, stro, riet etc. worden verwijderd. Boom wortels worden uitgegraven, greppels en sloten gedicht. De kipkanen Dan kunnen de mannen met kruiwa gens en wagens met paarden beginnen. Of tegenwoordig liefst met kipkarren op rails, getrokken door paarden, stoom- of motorlocomotiefjes. In lagen van twintig tot dertig centimeter tegelijk wordt de grond aangebracht. Bij me chanisch werken zijn de lagen soms een meter dik, anders zou het karwei te kostbaar worden. Elke laag wordt vastgestampt met mechanische stam- De gevaren Overstromingen kunnen op verschil lende wijzen ontstaan. In de eerste plaats door ondermijning. Een groot ge vaar. vooral bij de schaardijken, die vlak langs de bedding liggen. Het wa ter schuurt langs de voet tot er een gat is gekomen. Verder is er de door kwelling: het water dringt door in de ondergrond, drukt de grond van de dijk naar boven, sijpelt weg, - er ontstaat een holte en de grond ploft ineen. En bij zeer hoge waterstanden maakt het water dat over de dijken slaat, geulen in de kruin en holt de binnenglooing uit, spoelt de grond weg. sleurt einde lijk hele stukken mee en veroorzaakt zo een doorbraak. Het komt maar zel den meer voor dal een dijk uitwijkt, d.w.z. omslaat, als de dijk „op slecht staal staat", oftewel op een zeer slap pe ondergrond. Muizen, mollen en rat ten. die vluchten voor het hoge water, zijn soms de oorzaak van nieuwe door braken. doordat zij tientallen gangetjes m de dijken graven. Het is van het grootste belang de hoogste waterstanden in de rivieren te kennen. Dan weet men ook hoe hoog de dijk moet zijn. De geneigdheid is al tijd groot geweest om aan te nemen, dat de tot dusver voorgekomen hoogste stand niet meer zal worden overschre den. Doch de geschiedenis van 1880. 1883. 1920, 1926 en 1953 heeft anders ge leerd pers, of vastgetrapt door de paarden die de karren met specie trekken. Ook wordt er wel geheid en als er grijpkra- nen worden gebruikt, die de grond van enige hoogte laten vallen, worden de lagen tegelijk aangestampt. De dijk kan meestal niet alleen uit klei bestaan. Daarom komen er eerst een aantal lagen zand of zavel, en daar bovenop wordt dan de kleilaag aange bracht. Een steenglooiing of rijsbeslag versterkt het geheel. Is de dijk „op hoogte", dan wordt hij opnieuw uitgezet en nagemeten. De kruinen en de belopen worden afgewerkt door taludwerkers of afmakers. De over tollige grond wordt naar beneden ge bracht en zwakke plekken worden op gevuld. Ten slotte worden de graszoden gezet, en wel zo spoedig mogelijk, om scheuren en uitspoelen te voorkomen. Zó ontstaat in grote lijnen ge schetst een dijk. Zo zijn ze gebouwd in vroeger eeuwen en in onze tijd. Er zijn plekken waar de dijk niet hield maar ons menselijk kunnen heeft een grens. Deelneming Intern. Chr. Vakverbond De secretaris-generaal van het Inter nationaal Christelijk Vakverbond de heer A. Van Istendael heeft aan de minister president het volgende schrijven ge richt: .,Het is met diepe verslagenheid, dat ik de berichten betreffende de nationale ramp. die over Nederland is gekomen, heb gevolgd. Ik verzoek U aan de Nederlandse rege ring de deelneming te willen betuigen van alle bij het Internationaal Christelijk Vakverbond aangesloten organisaties in Nederland en in de verschillende andere landen. Hoewel het voor onze internationale organisatie, die uiteraard over beperkte middelen beschikt, op dit ogenblik niet mogelijk is, een belangrijke bijdrage te leveren in de steun, 'die allerwege voor de slachtoffers bijeen wordt gebracht, heb ik toch gemeend er goed aan te doen, reeds een symbolische bijdrage aan het nationaal rampenfonds te'doen toe komen. Het is U waarschijnlijk bekend, dat de bij het I.C.V. aangesloten Nederlandse organisaties de Katholieke Arbeiders- Beweging en het Christelijk Nationaal Vakverbond belangrijke bedragen voor ondersteuning van de getroffenen heb ben vrijgemaakt. Ik heb deze daad var solidariteit, waaruit eens te meer blijkt, dat de arbeidersbeweging een werke lijke volksbeweging is, met bijzondere vreugde begroet". Als hel water gezakt is, kan een beschadigde dijk voorlopig worden versterkt met grote zeilen en gevulde zakken. (Foto en tekening ontleend aan: T. Huilema, Dijken, uitg. Kosmos.) Weekstaat Nedeil. Bank f^ONINGIN JULIANA was van morgen op Schiphol om Prins Bernhard, die uit Amerika terug gekomen waste begroeten. Het was geen blijde Koningin, maar een landsmoeder, die zwaar gebukt gaat onder de ontzettende ramp, die haar volk teisterde. Wij willen kranten „Kunt u voor vijf uur morgen ochtend de kranten voor de a bonne's in Stellendam, Ouddorp en Goederee bezorgen aan de Spaansekade te Rotterdam?", was het telefonische verzoek, dat ons vannacht namens de loco burgemeester van Ouddnrp.. be reikte. ..De mensen daar'', zo luidde de boodschap, „zitten zonder stroom en ze willen weten wat er elders aan de hand is." Onnodig te zeggen, dat schip per De Graaf vanmorgen niet zonder de kranten vertrokken. De gehele bevolking van da gemeente Kruiningen op Zuid- Beveland evacueert. Met het scha mele bezit, dat zij nog overhielden, trekken cle mensen weg op een lange rij voertuigen. Een triest beeld van bittere ellende. President Soekamo over ramp in Nederland President Sukarno heeft gisteren in Makassar zijn deelneming betuigd met de ramp in Nederland. De president, die op het ogenblik een reis maakt door Celebes en Borneo vernam het nieuws over de ramp eerst in Makassar en ver klaarde: „De ramp in West-Europa heeft mij zeer getroffen. Ik gevoel de ellende van de getroffenen zeer goed en betuig mijn deelneming met hun leed. Ik hoop, dat met vereende krachten hun ellende kan worden verzacht. Bij de gevoelens van leed en smart kent het Indonesische volk geen politieke geschillen. Wij zijn allen kinderen Gods". Kleiaardappelen 18 en zandaardappelen 16 cent per kg. ^Iet ingang van vandaag gelden v_ -r aardappelen maximum verkoop prijzen voor verkoop door telers, landhandelaren, grossiers en klein handelaren. De maximumprijs bij ver koop aan de consument, waaronder trókken niet alleen gewone verbruikers, doch ook hotels restaurants en ziekenhui zen worden gerekend, bedraagt voor kleiaardappelen 18 cent per kg. en voor zandaardappelen 16 cent per kg. Voor de Waddeneilanden gelden maxi mumverkoopprijzen die één cent per kg hoger liggen. Voor thuisbezorgen mag één cent per kg extra worden berekend. De kleinhandel is verplicht de .aardap pelen te voorzien van een duidelijke aanduiding, betreffende de verkoopprijs en de soort der aardappelen naar de on derscheiding zand- en kleiaardappelen. De marge voor de kleinhandel is drie cent, voor grossiers 2,75 cent en voor de landhandel 0,75 cent. per kg. In tegenstelling tot anders-luiciende be- ichten deelt het ministerie van land bouw. visserij en voedselvoorziening me de, dat het exportverbod voor aardappe len geldt voor alle aardappelen, ook voor die waarvoor afleveringscontrac ten zijn gesloten. Uitgezonderd zijn ech ter de aardappelen, die blijkens dé ver- zendingsóocumenteri voor 3 Februari 1953 van de eerste laadplaats zijn ver- Geen buitengewone vergadering De ramp, die ons land is overkomen en waardoor ook ons gebied, in het bij zonder Rozenburg, Voorne en Putten, zo ernstig is getroffen, heeft het bestuur van de Kamer van Koophandel doen besluiten de buitengewone vergadering der Kamer op 5 Februari a.s. rnet ge nodigden. voorlopig uit te stellen. Wel zal doorgaan de reeds geconvo ceerde gewone vergadering op die dag. Deze vergadering wordt dan evenwel gehouden op de gewone plaats, de grote het Handelsgebouw en; Valkenburg draait op volle toeren De ongunstige voorspelling voor de komende 24 uur harde wind uit het Noordoosten heeft er mede toe bijge dragen, dat het monstertransportbedrijf Valkenburg vanmorgen al vroeg op volle toeren is gaan draaien. Nog voor half tien waren er al 30 toestellen onderweg naar de noodgebïeden, voornamelijk met zandzakken, voedsel en warme kle ding. Ooltgensp'iaat had reeds gisteren om baby-voedsel gevraagd, maar de LSK-machine die het zou komen bren gen. moest onverrichterzake terugkeren. Vanmorgen heeft de piloot zim lading afgeleverd. Hij had gezien, hoe bij Nieuwerkerk juist de evacuatie van de bevolking was begonnen. Dat was ook het geval in Dreischor. Velsen-IJmuiden adopteert Stellendam De burgemeester van Velsen-IJmuiden heeft zijn ambtgenoot van Stellendam medegedeeld, dat diens gemeente door het gemeentebestuur van Velsen- IJmuiden is geadopteerd en dat de ge meenteraad daartoe een voorlopig cre- die: van 50.000 beschikbaar heeft ge steld. Gouden munt en mat. 2.149 144 2.149.144 munt en mat. 14.249 14.038: Totaal goud en zilver 2.163.394 2.163.233 Vorö. en papier in buit, .geld 1.482.621 1.443.924 Buitenl. betaalmiddelen. 355 402 Vord. in uit bet.acc.... 375.724 357.911 Diverse rekeningen 81.503 81.592 Passiva Bankbiljetten (oude) 37.771 37.786 Bankbiljetten (nieuwe) 3.025.270 2.966.448 Activa: V.'lssels enz. in disconto Schatkistpapier overgen. van de sta»t Voorsch. in rek.ert Waarvan aan Indonesië Voorsch. aan het -jjk 151.300 39.618 26.353 nihil 151,300 32.544 26.353 nihil Boekvord. op de staat 1.300.000 1.300.000 Rek.-crt, saldo schatkist Idem bijz. rekening Saldo's banken in Ned.... Saldo's uit belalïngsace. Andere saldo's v. niet- ingezetenen Andere saldo's Saldo's in buit. geld Diverse rekeningen Circulatie muntbiljetten Sohatk.pap. w.l. /-saldo's uit bet.acc. belegd 994.674 930.206 1.162.944 1.154.693 33.938 96.995 41.969 39.927 86.932 86.022 118.908 118.141 28.776 28.506 64.176 73.065 141.765 141.217 50.940 59.650 Hoog dodencijfer op Flakkee De goudvoorraad is deze week onveranderd gebleven op 2149 millioen gld. Er hebben dus geen omzettingen plaats gehad van convertibele valuta in het i vergaderzaal - izal beginnen om half drie. gele materiaal. Daarentegen vertoont de netto deviezenreserve een behoor- lijke stijging, nl van 1588 tot 1650 millioen gld. Goud en deviezen samen be dragen nu 3799 millioen gld. Onder invloed van de ultimo zijn voorschotten in rekening-courant met 7 millioen toegenomen en is de biljettencirculatie weer boven de 3 milliard uitgekomen. Opmerkelijk is de toeneming van het saldo der schatkist, dat thans bijna 1 milliard groot is. De veronderstelling lijkt gewettigd, dat deze stijging via af gifte van schatkistpapier afkomstig is van de saldi der banken, die met een ge lijk bedrag (circa 60 millioen) zijn ge daald als het saldo schatkist is toegeno men. De geldmarkt blijft ruim. Maranathaconferentie in Epe afgelast De aangekondigde Maranthaconferen- tie op het buitenceö'tvum der Ned. Baptisten Jeugdbeweging Renderloo te Uit de berichten, die ons van verschil- Epe 'Gld.) gaat met door op 14. 15 en lende zijden bereiken, schijnt te moeten j'6 Februari a.s. Het centrum is ter be- worden afgeleid, dat het dodencijfer opischikking gesteld van het Rocle Kruis Goeree-Overflakkee hoog is. a's toevluchtsoord voor geëvacueerden. Een verslaggever van Reuier meldt uit Nieuwe Tonge. dat daar reeds 80 mensen! om het leven zijn gekomen. Er was geen contact met Oude Tonge, maar van een funclionnaris van het Rode Kruis ver-: t* i j,,, nam de Reulercorrespondent, dat er in; 1WG0 SOiQlateil VeMXllSt Oude Tonge 300 slachtoffers zijn te be- Militair verdronken treuren. In het geteisterde Nieuwe Tonge be vinden zich nog 1800 mensen. Tol van ochtend waren er 100 geëvacueerd. Een Nederlands amphibïevoerluig brengt 60 mensen per keer naar Sommelsdijk. Tijdens de hulpverlening aan slacht offers van de watersnood is op 1 Febru ari de dpi. soldaat E. Kasan van het regiment zware luchtdoelartillerie Waal haven nabij Klundert ten gevolge van verdrinking om het leven gekomen. Hij Een verslaggever van het A.N.P. meldt, was afkomstig uit Amsterdam, dat de dijk bij Oude Tonge geregeld. Bij dit ongeval zijn twee militairen zakt. Men vreest, dat deze dijk, die el-:'-'an hetzelfde onderdeel vermist. Het ders op Goeree al over vele kilometers,zijn de dpi. soldaat N F. Berg. afkomstig is weggeslagen, ook bij Oude Tonge zal juit 's-Gravenhage en dpi. soldaat A. verdwijnen. Zwarts, afkomstig uit Delft. Padvindërsschip gaat helpen De „Rambonnet", het 150 ton metende klipperschip van het district Rotterdam van de N.P.V. is hedenochtend van het districtshoofdkwartier aan het Haring vliet naar de getroffen gebieden in het Zuiden, vertrokken, De „Rambonnet", die gesleept wordt door de „Merwede" (sleepboot), is geladen met voedingsmid delen, kleding, medicamenten en veld bedden, welke zijn afgestaan door Rot terdamse firma's en particulieren. Aan boord bevinden zich 30 leiders en voortrekkers, alsmede een radiotelegrafist van de Marine. Deze laatste onderhoudt het contact met de radiopost van de Ma- rinedienst te Hellevoetsluis. die het schip naar zijn bestemming zal dirigeren. Men verwacht, dat de „Rambonnet" on geveer een week zal wegblijven. Getracht zal worden iedere dag contact op te ne men met het districtshoofdkwartier van de N.P.V. aan het Haringvliet 76. telefoon 28884, waaé men eventueel nadere inlich tingen kan krijgen. Bakkerij Van Linschoten gaf f 3000. Het voltallige personeel van bakkerij Van Linschoten, "Oostzeedijk. Rotterdam, stond vanmorgen spontaan een halve v/eek vacantïetoeslag af ten bate van het Nationaal Rampenfonds. De directie heeft dit bedraa vervolgens aangevuld to 3.000,—. Wie volgt dit voorbeeld? „De Hoogstraat" staat open voor zieken Het nog niet in gebruik genomen rev/alï- datie-centrum „De Hoogstraat" wordt direct ter beschikking gesteld, uitsluitend 3or het opnemen van zieken. In deze inrichting te Leersum worden derhalve geen evacué's ondergebracht. Met machtiging van het ministerie wor den in „De Hoogstraat" verder alle maat regelen genomen om de inrichting over eenkomstig d'e aanvankelijke bestemming zo spoedig mogelijk als revalidatie-cen- trum open te stellen. Ook colleges Rotterdam stopgezet De rector magnificus van de Nederl. Economische Hoogeschool te Rotterdam maakt bekend, dat de colleges gisteren zijn stopgezet in verband met de hulp, die door de studenten wordt geboden. Ook de R.K. Universiteit te Nijmegen staat een week stil. Zeemacht wil coördinatie versterken De commandant zeemacht Nederland heeft zich hedenmorgen met zijn staf vervoegd bij de Nederlandse territoriale bevelhebber en diens staf. teneinde de coördinatie en samenwerking te verster ken. Tot nu toe werkte de staf van com mandant zeemacht Nederland, van Den Helder uit en waren bij de staf NTB liaison-officieren van de Koninklijke Marine geplaatst. Deze maatregel houdt verband met 'het feit, dat het vaarklaar maken van schepen en het dirigeren van schepen en personeel van Den Helder uit thans grotendeels zijn beslag heeft gekregen. Anderzijds heeft hierdoor het voor de hulpverlening ingezette varend materieel thans een 'dergelijke omvang aangeno men, dat door nauwere coördinatie een groter resultaat kan worden verkregen. Eerste ontmoeting Prins zichtbaar onder indruk Het was vanmorgen nog schemerig toen het K.L.M.-tcestel met aan boord Z.K.H. Prins Bernhard op Schiphol arri veerde. Ter verwelkoming waren aan wezig H.M. de Koningin, de minister van Binnenlandse Zaken, prof. dr L. J. M. Beel en de staatssecretaris van Algemene Zaken, mr C. L. W. Fock. Even voor de aankomst van het toestel arriveerde de Koninklijke auto met de Koningin aan de rand van het vliegveld. Prins Bernhard was kennelijk verrast toen hij bij zijn aankomst door de Koningin werd begroet. Beiden waren zichtbaar onder de indruk van de ge beurtenissen der laatste dagen. Alvorens het vliegveld te verlaten begaf de Prins zich naar een gereedstaande microfoon, waarin hij enige woorden sprak, eerst voor de Nederlandse en de Wereld omroep, vervolgens voor de B B C. Van het ogenblik af, zo zeide hij. waarop de slag, die Nederland heeft ge troffen. in Amerika bekend werd, is mij een overvloed van medeleven betuigd. „Mijn telefoon heeft niet stilgestaan en ik geloof dat er op grote schaal geholpen zal worden". Voor de B.B.C. sprak de Prins zijn diepgevoelde dank iiit voor de blijken van medeleven met een ramp. die ook Engeland zo zwaar heeft getroffen. AL die tijd stond H.M. de Koningin beheerst maar zwijgend en in gedachten verdiept te midden van de groep per sonen. die bij deze korte, plechtige ver welkoming aanwezig waren. Te omstreeks acht uur vertrok de Koninklijke familie naar Soestdijk van waar de Prins enige uren later in een Dakota met majoor Gerben Sonderman als nilcot' een vlucht over de getroffen gebieden zou gaan maken. Later zou Prins Bernhard wellicht, zo deelde de heer Sonderman mede. in een kleiner toestel opnieuw van Soestdijk vertrek: keff-om zijn medewerking te verlenen bij de hulpacties. Militairen gedegradeerd Op Walcheren hebben een beroeps- sergeant-majoor en twee beroeps sergeanten zich met grove veronacht zaming van hun plicht onttrokken aan de hulpverlcningswcrkzaamheden, waarvoor zij waren ingezet. Zij zijn onmiddellijk gedegradeerd. Gezin met 7 kinderen omgekomen In Klundert zijn zeker 13 doden te be treuren. aldus deelde de burgemeester van deze gemeente on- vandaag mede. E,en woning aan de buitendijk werd na de doorbraak geheel weggesleurd, wr bij de heer Leen van Wensen met echtgenote, mevrouw Van Wensen-Tole- naars en zeven kincTer-en :n de water massa omkwamen. De inwoners van Klundert zijn voor driekwart geëvacueerd. Chr. Korfbalbond last wedstrijden af De Christelijke Korfbalbond heeft alle wedstrijden voor Zaterdag 7 Febr. a.s. afgelast.. De bond acht het spelen van wedstrijden onder de huidige «tandigheden onjuist, waarbij nog komt dat door niet te spelen meer jonge n: sen zich beschikbaar kunnen stellen voor noodzakelijk werk. Informatiebureau evacué's Het kring-commissariaat van het Rode Kruis te Rotterdam heeft in de M.T.S.- cantine. ingang G. J. de Jongweg, een informatie-bureau ingericht, dat op het ogenblik, dat men ons dit meldde, be schikte over gegevens inzake 5000 evacué's Het bureau heeft nog geen telefoon. Deze wordt inderhaast aange legd. Het nummer zal direct bekend gemaakt worden. Toestand te onoverzich telijk voor coördinatie Van onze parlementaire redacteur Gelijk bekend, heeft de Ministerraad besloten tot instelling van een coördi natie-commissie Watersnood 1953, waarin vertegenwoordigers van verschillende de partementen zitting hebben. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, is hei op het ogenblik nog niet mogelijk, te zeggen, op welke wijze de beoogde coördinatie tot stand zal worden gebracht. Daarvoor is de toestand nog steeds veel te onoverzichtelijk. In de eerste plaats wordt de aandacht besteed aan de hulp verlening der slachtoffers en daarnaast wordt met man en macht gewerkt aan het voorlopig met zandzakken dichten van de in de dijken geslagen gaten. Het parool blijft voorlopig: redding brengen en zoveel mogelijk beperken van de schade. Zodra een beter overzicht van de situatie is verkregen, kan de coördinatie commissie bekijken, wat in breder ver band moet worden gedaan. De commissie is in alle opzichten paraat. Lof voor Hilversum critiek op B.B.C. Twee Britse bladen hebben critiek ge leverd op de wijze waarop in Engeland gewaarschuwd is voor overstromingen. De critiek is vooral gericht tegen de B.B.C. De Daily Sketch stelt de Neder landse radio, die een zender ter beschik king van de regering heeft gesteld, ten voorbeeld. In Nederland, aldus het blad, „werd niemand ook maar enigszins in het ongewisse gelaten. Men kan veilig zeggen, dat in Engeland millioenen niets van de overstromingen afwisten, voordat zij hun Maandagochtendkrant ter hand genoiyien hadden". De Daily Mirror is van mening, dat de B.B.C. haar program had moeten onder breken om de bevolking te waarschuwen. Het blad eist een onderzoek naar de re den waarom de mensen met bijtijds ge waarschuwd werden. Hogere subsidie voor Nijverheidsonderwijs Ingediend is een wetsontwerp tot ver hoging van het maximum der Rijks garantie van leningen ten behoeve van gesubsidieerde bijzondere scholen voor Nijverheidsonderwijs van 100 millioen tot 175 millioen. Aan jhr mr G. C. J. van Reenen, adviseur voor protocolaire aangelegen heden bij het ministerie van Buiten landse Zaken is de persoonlijke titel van buitengewoon gezant en gevol machtigd minister verleend. De eremedaille van de orde van Oranje-Nassau is verleend aan de heer M. Mok. vertegenwoordiger bij het kledingmagazijn Nederland Kattenburg N.V. te Rotterdam.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5