Berlijii's Sovjet-sector is troosteloos in Fijnaart Tragiek en dapperheid Stenen voor brood in stadsdeel Het is op dit ogenblik in Berlijn waar oorlog voortduurt Eerste Kamer behandelde begroting van Oorlog en Marine Inwoners werden door het wilde water in de slaap verrast Waar men hulp kan aanbieden Het aantal doden en vermisten in Engeland 1500 De Rotterdammer Pag. 7 Woensdag 4 Februari 1953 wel te kunnen beheersen. Maar al spoedig bleek, dat men de kracht der elementen verre had onderschat. In korte tijd kwam er zo'n geweldi ge hoeveelheid water aanzetten, dat er geen keren meer aan was. De dijk be zweek. „Hadden wij er maar iets van be grepen. dan hadden we de dijk de dijk gelaten en waren wij met alle man schappen en materiaal de Sabina-Hen- rica-po'lder ingetrokken, om de men sen van de boerderijen te waarschuwen. Veel leed had dan kunnen worden voor komen". Wij geloven niet, dat het ge baat zou hebben, want de boeren zou den niet geloofd hebben, dat ze enig gevaar liepen er. een boer verlaat zijn hoeve niet zo licht. Velen zijn overvallen door het aan rukkende water, dat door vijf dijkbreu ken het land als een muur binnenrolde. Met donderend geweld stormde het te gen de boerderijen en de arbeiders huisjes. De eerste hebben veelal de eer ste schok doorstaan, al vlogen ramen en deuren naar binnen. Van redden was geen sprake. Een snelle vlucht naar de zolder kon hel pen. maar de oude en minder hecht doortimmerde arbeidershuisjes werden vaak in één slag in elkaar gevouwen, met hun gehele inhoud van mensen en meubels. Sommige mensen konden op hei dak vluchten, maar ook daar zijn er door de ramp achtervolgd. Zo stortte onder een gezin met vier kinderen het huisje in elkaar. Het dak met zijn last bleef echter drijven. Enige kilometers verder, vlak bij de openbare schol van Heinin gen, naderde het de oever. Wild gierde de vind boven het water. Het was aardedonker. Maar de dijkbewoners die bezig waren, hun huis en ook de school te versterken, hoorde boven de loeiende orkaan het gegil. Uit de school vensters werden handen uitgestoken tot hulp. De man werd opgehesen. Maar tegelijk kantelde het dak en moeder en vier kinderen verdwenen reddeloos in het kolkende water. Het „dijkje" van Heiningen Zo kletterde het water tegen het dijk je en vervolgde zijn vernielende weg. Wonderen van uithoudingsvermogen en reddingsvaardigheid zijn vertoond. Men sen die op de zolder van hun huis tegen de dijk zaten, zijn bevrijd, door balken van de dijk naar het dak te leggen en dit vervolgens open te hakken. Maar de brandweer zag ook voor haar ogen vier mensen verdrinken, die op het dak van een huis zaten. Een boot werd door wind en stroom in het heftig-opgezwiep- te water terug gedreven, telkens weer. Totdat het huis plotseling instortte en de bewoners in de golven verdwenen. Dankbaarheid is er bij degenen, die hun leven redden. Maar dat ging soms langs een zware weg. Op het „dijkje", misschien een kilometer van de hoofd- dijk, die naar de kom van Fijn a art leidt, woonde een groot gezin, waarvan de moeder niet lang geleden een been had moeten missen. De vloed verraste ook dit gezin in de slaap. Gelukkig werd de vader juist op tijd wakker door het geluid van het instromende water. Hij zag: geen redden meer aan. Zelfs geen tijd om aan te kleden. De grotere kinderen konden zichzelf op de dijk wer ken, vrijwel ongekleed. De man wist zijn vrouw alleen te redden door haar naar buiten te gooien. Ze kwam precies in het' prikkeldraad terecht.. Daarna ging hij naar binnen, redde ook de baby en kon toen eerst zijn vrouw verlossen uit haar pijnlijke positie. Toen moest de gehele familie tegen storm en regen de dijk aflopen, dwars door het over stromende water, dwars door de wrak stukken, die aandreven. Vrijwel onge kleed kwamen allen in Fijnaart aan. Aan de Westzijde van het „dijkje" liep tot Zaterdag de provinciale weg van Willemstad naar Dinteloord. Men kan die weg nauwelijks hervinden. Ze is weggespoeld, ondermijnd, bedekt met aangespoelde voorwerpen en dode bees ten. Strijd om de Stoofdijk Welk een kracht het overstromende water heeft, bleek ons. toen we in de nacht van Zondag op Maandag getuigen- waren van de dappere strijd onzer sol daten om de Stoofdijk. de weg van Zwingelspaan naar Oudestoof. te bewa ren. omdat van deze slaperdijk afhing, of Fijnaart ook van de andere zijde onder water zou komen. Door een gat van SO meter stroom de het water al over de dijk, de weg tegelijk ondermijnende. Het water kolk te er in een gestadige, brede waterval over. schuimend en draaiend tegen het dijklichaam de polder achter Fijnaart binnenlopend. Niets kon zich in die stroom staande houden. Naar schatting van een genie-officier kwam er per se conde een lp a 20 ton water overheen. Voetje voor voetje schoven de soldaten het brede gat met zandzakken toe. Ze stonden daarbij, zich aan de zandzakken vasthoudend tot aan het middel in het ijskoude water. Telkens een uur lang. Zoeklichten wierpen een spookachtig schijnsel de lucht in. Bij het schijnsel daarvan werd gewerkt. De hele nacht door. Er kwam hulp van luchtwaeht- troepen van de andere zijde. Lang zaam maar zeker naderde men elkaar. Om 5 uur was het gat dicht, precies op tijd voor de komende vloed. Grote bewondering moet men ook heb ben voor het uitnemende hulpwerk van het Rode Kruis, met name ook van de afdeling Roosendaal, dat zeer goed sa menwerkte met de evacuatiediënst van de gemeente Roosendaal. De ramp over Fijnaart begon bij fort De Hel. Inderdaad leek het, of over dit dorp, dat ook in de oorlogstijd reeds zwaar te lijden had, een inferno was losgebroken. Wij weten dat dit niet het geval is. Wij weten, dat Gods hand in deze dingen is. Laat ons volk besef fen dat, nu zo vele leden van ons volk lijden, ons gehele volk dat lijden mee heeft te dragen. Dr J. ten Kate overleden Na langdurige ziekte is Maandagavond te _>en Haag m de ouderdom van 44 jaar overleden dr. J. ten Kate, de bekende medicus, verbonden aan het gemeente ziekenhuis aan de Zuidwal aldaar. Van dit bericht zal in brede kring met ontroering worden kennis genomen, want dr. ten Kate was een zeer bekend en begaafd geneesheer. Op 12 Maart 1903 werd hij te Maas land geboren. Hij bezocht het gymna sium te Kampen en studeerde medicijnen aan de Gem. Universiteit te Amstc-rdam waar hij in 1932 met goed gevolg het artsexamen aflegde. Na op Sonnevanck te Harderwijk en in Bronovo te Den Haag werkzaam te zijn geweest, werd hij in 1934 benoemd als assistent van de chiurg dr. J. Schoe- maker en na diens vertrek bij prof. dr. P. R. Miohaël aan het gemeentezieken huis te Den Haag. In 1938 benoemde hem de gemeenteraad tot chef de clinique van genoemd ziekenhuis. - Van 19341937 was dr. ten Kate leraar voor de medische vakken aan het Chr. instituut voor lich. opvoeding te Den Haag. Op 5 Juli 1940 promoveerde hij aan de rijksuniversiteit te Leiden op een proefschrift getiteld „De buisvormige resectie van de maag". Een benoeming tot chirurg aan het zendingsziekenhuis te Solo (in 1937) kon hij niet aannemen omdat zijn vrouw voor de tropen werd afgekeurd. De Alg. Diaconale Raad der Ned. Her vormde Kerk heeft zich tot de provin ciale commissies gewend met het verzoek onverwijld een schrijven te doen uitgaan aan de plaatselijke diaconieën teneinde er bij deze op aan te dringen om speciaal in Noord-Brabant, Zeeland en Zuid-Hol land de diaconale hulpkrachten als maat schappelijke werksters, gezinsverzorgsters en de commissies voor maatschappelijk werk in samenwerking met de plaatse lijke instanties -in te zetten voor directe hulpverlening in de getroffen gebieden. De Raad verzoekt zo mogelijk gelden be schikbaar te stellen uit de diaconale mid delen ter leniging van de nood en deze gelden rechtstreeks te doen toekomen aan het Nationale Rampenfonds. Evacuatie-comité der Chr. Geref. Kerken De Chr. Geref. kerken in Rotterdam hebben een evacuatie-comité opgericht. Chr. Geref. personen die onderdak no dig hebben, en kerkleden die hen kun nen herbergen wordt verzocht zich te melden bij P. van Wijngaarden, Roden rijsestraat 27 b, telefoon 42028. Voorne en Putten kan de nabije toekomst een tikje rustiger tege moet zien. Men is er nl. in geslaagd de gaten in de dijk aan weerszijden van de sluis te dichten Over de streep (Van onze redacteur) HET IS HELEMAAL NIET MOEILIJK de sector-grens tussen Oost- en West-Berlijn, de rode en de vrije wereld, te passeren. De onder grondse doet het met haar passagiers, elke minuut van de dag. De S-Bahn, eens een technisch wonder, die elke twee minuten een trein met een snelheid van tachtig' kilometer per uur om de stad zond, moge door de oorlog en zijn gevolgen wat afgeremd zijn, ook daarmee komt U van Oost naar West en omgekeerd. En dan is er de tram. En dat voertuig verklaart eigenlijk heel de tegenstelling tussen Opst- en West-Berlijn. Want de tram rijdt niet verder dan de sectorgrens. De goed onderhouden.geschilderde en van frisse reclame-aanduidingen voorziene Westelijke tram niet en de verzameling oud roest, die de Oost-Berlijnse tram genoemd wordt, ook niet. Niettegenstaande het feit, dat de laatste in plaats van met kapitalistische aanbevelingen voor lippenstift en haarwater, die de wagens uit het Westen sieren, beschil derd is met leuzen als: „De Berlijnse Verkehrs Genossenschaft rijdt voor de overwinning van de vrede". Het' hoongelach daarover in West- Berlijn is tenslotte tot de Oost-Ber lijnse oren doorgedrongen. Toen heeft men, op een, voor de West-Berlijnse tramdirectie ktwade dag, de goede Westelijke trams in het Oosten vast gehouden. Dat was natuurlijk niet gek bekeken van de rode heren, maar toen men in het Westen het haveloze rode gerij óók vasthield, beschouwde men dat in kringen van de heren Grote- wohl en Pieck als een ontoelaatbare represaille. Zo had men een motief gevonden om het interzonale tramverkeer stop te zetten. Men had natuurlijk ook kunnen zeggen: wij schamen ons tegenover de West-Berlijners om zo met ons onver mogen tot herstel en wederopbouw te koop te Hopen, maar er is blijkbaar nog' zoveel rechtsbewustzijn in het Oosten, dat men er nog steeds naar motieven zoekt, om zijn houding te bepalen. Wees voorzichtig Wees met die motieven overigens voov- ziohtig. Loop niet de kans voor een „spion" te worden aangezien, want dat bent U in de Oost-sector van Berlijn maar zo. En wegens het onbevoegd be treden van het rode paradijs is zes weken gevangenisstraf niets. Maar met de auto van een vertrouwde relatie kan het geen kwaad. Misschien zal een con trolerende agent aan de chauffeur vragen of hij nog buitenlanders in zijn wagen heeft. Een verstandig West-Duits chauf feur zegt in zo'n geval natuurlijk altijd „nee". In de Leipzigerstrasse stond bij de borden met de opschriften „Waarschuwing, hier eindigt de geallieerde sector van Ber lijn", de in het groen geklede West-Duit se politie op wacht. De tijd. dat we een schrik voor groene uniformen hadden ligt toch wel ver achter ons. Tk heb ze nu leren zien als tekenen der vrijheid! Dat komt, omdat honderd meter achter de groenen de zwarten ston den, de leden van de befaamde Oost- Duitse Volkspolitie. Die staken na tuurlijk de hand ook op om de wagen te controleren. Nare jongens. Maar nog niet zo naar als het verschrikke lijke vrouw-mens. dat de portieren opende en een slordige schoen met een druk-bestopte kous binnen de wagen zette. Controle op contrabande zei ze. Een vaal wit jong wijt' met een wreed gezicht boven een bruine mantel. Een slordige door-aUes-heen-commu- niste. Ze had geen interesse voor de in zittenden van de wagen en ze speurde niets verdachts. Via dergelijke beambten komt U in de rode sector. „Dat zijn de allerergsten" zei de chauffeur. ,.Ze ziet er uit als een ontijdig losgelaten gif mengster". Dat was een juiste kwalifi catie. Achter die barrière van schrikwekkende mensen ligt dan „de sector" met mannen, vrouwen en kinderen. Men verwondert er -zich alleen maar over, dat er nog niet veel méér mensen de ren naar de vrij heid nemen! Ruïnes en leuzen De indruk van Oost-Berlijn is met' twee woorden gezegd: ruïnes en leuzen. In 1948 ben ik er ook geweest en een verwijzing naar de verhalen van toen zou voldoende zijn. Er is sindsdien namelijk niets ver anderd. Nog ligt het puin in alle straten. Nog steken de bouwvallen van kerken en huizen, van scholen en grote ge bouwen boven de 'al-ruïne uit. Nog is het Rijksdaggebouw een geraamte, de (voormalige dom een onthoofde coulisse I waarop vleugelklappende engelen ver geefs op een nieuwe laag verguldsel wachten en staat de Staatsopera in de kratten. De herstelwerkzaamheden daar schijnen ook maar niet te vorderen. Ja toch, er is wel wat veranderd. Waar eens Hitiers protserige kanselarij stond is nu een open vlakte. De kanselarij is I opgeblazen, maar het glorieuze bouwsel, dat er voor in de plaats zou komen is er nog lang niet. Na de vernietiging van het gehate gebouw is er nog niets weer ge daan. En er is nog wat gebouwd: ergens in het oude regeringscentrum, waar vroeger de oude kanselarij was en de hotels Adlon en Kaiserhof stonden, praalt een bouwwerk van bijzondere schoonheid. Het witte marmer blinkt en de smetteloze gevel glanst. Het beslaat een hele straat- wand en het ligt er als een juweel te midden van een hele verzameling oude rommel. En het allermerkwaardigste: ,er staan zelfs geen leuzen op. Want enkele andere gebouwen, die ook hersteld zijn, vermanen het volk in blauwe en rode kleuren, in geel en groen en wit, om het dappere Sovjet-volk te gedenken in dankbaarheid, dat voor de opbouw van het socialisme zóveel voor de Volksde mocratie deed, en doet.' En zoals eens de vrome .mensen boven hun nieuwe huizen zetten: „Tot eer van God", zo leest U op die bouwwerken: Ter ere van Stalin, de strijder voor vrede en vrijheid, wien te verachten oorlogsvoorbereiding is!" Maar 'op dat glanzende nieuwe gebouw niet. Dat hoeft ook niet. .Dat is namelijk de dépendance van de Sovjet-hemel zélf. De Russische ambassade! Ja, als er één leuze waar is in Oost- Berlijn dan is het deze: „De Sovjet-Unie en alle vrije volkeren bouwen aan het „socialisme". Men bouwt verder nergens anders aan. Gebouwen voor het systeem: de ambassade, het gebouw van de buiten landse handel, dat overigens nog in wor ding is en nog enkele bouwwerken voor de rode heren meer. Bovendien: de Stalin- allcc, die komt waar vroeger de Frank- furter-allee was. Dat is een verzameling van zeer fraaie nieuwe bouwwerken, die alle „het socialisme" dienen en hen. die daarmee nauw verbonden zijn. Voor de bevolking zijn er nu nog: de kelder woningen. de keetjes tussen het puin, de oude huizen, die, als de mensen, meer en meër verkommeren en vervuilen. De vrijheid gaat in 't grauw Deze vrijheid gaat niet in het rood gekleed. liet is wel duidelijk, dat zij vele kleuren draagt, maar géén rode. De vrijheid van de Oost-sector is grauw, en groezelig. Zij gaat op afge trapte schoenen en wat zij aan ma teriaal der openbare diensten op de straten brengt is lachwekkend van ouderdom. Een vuilniswagen, die, zo omstreeks de eeuwwisseling zeker een wonder van moderne techniek ge weest is, werd weer uit de stal ge haald. Vier paarden, schonkig en ma ger, trekken hem voort en een aantal in vuile mannen bedienen dit monu ment van Sovjet-vooruitgang. De meest eenvoudige volkswagen is een voorwerp van de grootste bewonde ring, zelfs voor de chauffeurs der gam mele taxi's. Het is amper te geloven, maar op een parkeerplaats zag ik taxi chauffeurs rondom een gewone volks wagen lopen en elkaar op allerlei bij zonderheden wijzen, alsof ze voor het eerst van hun leven zo'n apparaat gen. En bij een moderne Chevrolet uit Nederland afkomstig ontstond een volks oploop! Hier rijden oude B.M.W.'s, dito D.K.W's en Tsjechische wagens. U probeert met de mensen te praten, maar. ze zijn doodsbang. Wié garandeert hen, dat U ze niet verraden zult en wie garandeert U. dat ze U niet aanbrengen bij gindse Vopo (Volks-polizist)? geen vraag meer, hoe men in de Sovjet-sector van Duitsland leeft. Wie door de Oostelijke sector van Berlijn gaat ziet het voor z'n ogen. Ondervoede mensen, slecht bediend door een volkomen uitgemergelde middenstand. Schamel bedeelde winkeletalages en warenhuizen, waarin tentoonstellingen worden gehouden onder de titel: „China en Korea klagen aan!" Dat is een middel om de aandacht van de aanklacht dichtbij af te wenden! Zelfs de klas schoolkinderen die daar voorbij gaat en die anders in een druk kende omgeving een element van vro lijke onrust brengen, geeft die verade-' ming niet. De kinderen sloffen sloom achter elkaar. Hun tassen bungelen op hun rug en in him hand hebben ze een etensketeltje. Dat is voor de „bijvoe ding", die ze op school krijgen. U her innert zich die „sociale" maatregel nog wel uit de oorlogstijd. Toen waren wij er bilij mee. Zij zullen er ook wel blij mee zijn. Want en dat is het erge, dat deze Sovjet-sector U zegt hier in Oost- Berlijn is de oorlog nog niet voorbij. Alle leuzen over vrede en oorlogshitsers aan de andere kant van de streep, ten spijt. Het ruikt anders Bij de Brandenburger Poort, waarop de rode vlag wappert, weer controle. Maar nu door mannen. Die zijn slape riger. doch even haveloos als hun vrou welijke collega's. De zwarte Vopo die daar staat lacht zelfs tegen ons. Mis schien denkt hij wel: „Ik kom jullie zo achterna". Op deze Vrijdag kwamen er weer 19 leden van de .Volkspolitie de streep over. Daar staat "een bord: „Einde van de Democratische sector van Ber lijn". Gelukkig wel! En daarachter: een „groene" politieman. Wat een geluk, dat er „groenen" zijn zegt mijn meteezel en Terwijl Nederland geslagen werd door de vreselijke over stromingsramp en de bevol king op vele plaatsen in ons land lijdt, gaat het leven in de rest van de wereld gewoon verder. GewoonAls we er ver vandaan zitten, vinden we iets al gauw gewoon. Onze §-redacteur bevond zich en kele dagen geleden in Berlijn. Ook daar zijn vluchtelingen. Ook daar een schril beeld van ellende. Hier is het 't water. Daar is het een politiek con troverse op de spits gedreven. Naast de talrijke berichten uit het eigen land dus deze reportage. Want de wereld draait doorEn in eigen narigheid kan die van ande ren niet worden vergetenl omdat we allebei bevrijd lachen roept de „groene", saluerend, „herzlieh will- kommen!" „Vind je niet, dat het hier anders ruiilct?" vi-aagt m'n metgezel als de wa gen even stopt en we uitstappen om nog eens even achterom te kijken. Hij heeft gelijk: de lucht is hier anders dan twee honderd meter achter ons. En het gekke is: de zon schijnt. Dat hadden we dèar niet eens gemerkt! Dan loop je 's avonds over de Kurfürstendamm waar alle lichten branden, alle etalages schitteren en waar alles te koop is wat er ter wereld maar gemaakt, groeit of gevangen wordt. Achter de ramen van een chic parfumerie-huis demonstreren uitgelezen modellen de modernste make-up voor hon derden voorbijgangers. En alle restaurants zitten van 's middags tot middernacht tjokvol. In de Berliner Kindt Brau van de heer Wilhelm Klemke komen de kellners handen en hoofden te kort en de heer Klemke maakt een omzet van twee en een half millioen mark per jaar! Wie minacht de vrijheid in het Westen? West Berlijn, dat is het wondv^ der vrijheid midden in de Sovjet- dood! De Eerste Kamer heeft gisteren na het aanhoren van de rege ringsverklaring van minister Beel over de enorme watersnood de be handeling van de rijksbegroting voortgezet. Minister De Bruyn en minister Staf hebben zich daar niet tegen verzet, al had de laatste anders zijn tijd kunnen besteden aan de hulp verlening. De Eerste Kamer handelde enkele hoofdstukken af en keurde de wijziging op de wet op de bedrijfsorganisaties goed. Minister De Bruyn zal een nadere nota aan de Kamer doen toekomen. Het wetsontwerp tot verlenging van de di videndbeperking met een jaar werd aangenomen. Elf leden stemden tegen, o.a de gehele C.H. fractie en prof. Hellema (ar). Vervolgens werd een begin gemaakt met de behandeling van de begrotingen van Oorlog en Marine. Hierbij spraken de heren De Dreu (pvda), Ruys de Bee- renbrouck (kvp) en Vixseboxse (cli), hunwaardering en dankbaarheid uit voor de door 'militairen verleende hulp in de geteisterde gebieden. Bij het begin van de avondvergade ring had de voorzitter, mr Jonk man. mededeling gedaan van een tele gram van deelneming, gezonden dooi de voorzitter van de Belgische Senaat, de heer Paul Struyen. De heei- De Dreu betoogde daarna, dat drie goede divisies beter zijn dan vijf onvolledige. Hij zag in het drie-divisie-plan dan ook geen afwijking van de defensie- richtlijnen. De heren Ruys de Beeren- brouck en Vixseboxse wilden niet al te strak vastgehouden zien aan het pla fond van 1500 millioen per jaar voor de defensie. De laatste wees vooral op het belang van de Navo, die naar zijn mening moet toegerust worden met supra-nationale organen. De heer Ruys de Beerenbrouck be streed liet ministeriële standpunt t.a.v. de humanistische verzorging der dienst plichtigen. Hij meende, dat minister Staf in een onbewaakt ogenblik bad gecapituleerd. Het Humanistisch thuis front mag wel op gelijke voet naast andere thuisfronten werken, maar op trekking lot het niveau der geestelijke verzorging is onaanvaardbaar. Deze moei het monopolie voor de kerken blijven, die van Godswege een zendings- taak hebben. De heer Vixseboxse (ch) betoogde, dat geen overheidssteun ver leend mag worden aan organisaties, die niet principieel de christelijke levens voorwaarden wensen te bevorderen. Vanmorgen werd het debat voortgezet. Wij willen hier nog mededeling doen van het feit, dat de heer Wendelaar (vvd) de Kamer op de hoogte stelde van een door hem ontvangen brief van de oud-rijksbouwmeester, de heer R, Vrijman, waarin deze erkende, de com missie voor verzoekschriften te hebben misleid en ook vroeger fouten te heb ben begaan, zodat de Kamer terecht tot strafoefening is overgegaan. (Van onze verslaggever) Zo juist, in de late avond, zijn we teruggekomen uit het noodgebied van Fijnaart, dat waarschijnlijk mee tot de ergst getroffen plaatsen behoort. Het aantal slachtoffers bedraagt waarschijnlijk 85 mannen, vrouwen en kinderen. Op bepaalde punten van Fijnaart wij denken met name aan Heiningen is geen huis onbeschadigd. Vele zijn totaal ingestort, in één slag in elkaar geklapt, toen het aanstormende water er met geweld tegen beukte, zodat geen muis uit het huis kon ontsnappen. De voortjagende golven sleurden nog grote delen van het huis en van de inventaris mee, zodat men nu nauwelijks kan onderscheiden, waar een rij van twee, drie, vier huizen stond. De huizen, die voor het oog nog over eind staan, blijken aan de achterzijde toch geheel vernield te zijn. Betreedt men de resten van zo'n huis, dan blijkt de gehele inventaris vernield en mee gesleurd te zijn. Slechts wat op de bo venverdiepingen stond is blijven staan, al kreeg het vaak waterschade. Wij denken hier aan de restanten van de huizen aan het „dijkje" in Heinin gen, dat het water uit de Sabina-Hen- rica-polder moest tegenhouden, maar als slaperdijkje daartoe volkomen on deugdelijk was. Toen in zeer korte tijd de polder was volgelopen, sloeg het water de huizen tegen de dijk stuk en liep ver volgens over het dijkje heen met de kracht van een waterval. Tegen en op het dijkje liggen nu de wrakstukken van huizen en boerderijen in de polder, mèt de restanten van allerlei huisraad, met pakken stro en zakken juin, kin derspeelgoed en beddegoed. En met de cadavers van groot en klein vee. De stoffelijke overschotten van de mensen heeft men, voorzover men die vond, toen het dijkje weer „begaanbaar" was, geborgen. Maar wie zal zeggen, hoeveel verdronkenen men nog zal vin den onder het aanspoelsel, of beklemd tussen de resten hunner huizen De dijk houdt het niet De heer H. Nijhof, gemeente-opzich ter en commandant van de brandweer vertelt, hoe hij om half twee Zondag nacht door de politie werd gealarmeerd dat de dijk bij fort „De Hel", aan het Oost-Hellegat, tussen Volkerak en Hol lands Diep. dreigde te bezwijken. Onmiddellijk werd de brandweer ge alarmeerd en trok er op uit, om de dijk te gaan versterken. Aanvankelijk dacht men, de toestand Prinses Wilhelmina heeft gisteren verschillende Zeeuwse eilanden bezocht en ook een bezoek gebracht aan Zierikzee. In de avond kwam zij te Bergen op Zoom aan. BEHALVE aan het Nationaal Ram penfonds, Statenlaan 81, Den Haag (postgiro 9575), kunnen geldbedragen ook worden overge maakt op gironummer 39639 van „De Rotterdammer". Men dient dan te vermelden het woord „Watersnood". Zij. die nog over vaartuigen beschik ken. kammen dit melden aan de plaatse lijke bevraohtingscommissai-issen. Auto's kan men aanbieden bij de Rijksverkeers inspectie van de gebieden, waarin men woont. Voor het aangeven of aanvragen van woonruimte dient men zich te vervoegen bij de Evacuatiecomissie op het dep. van Binnenlandse Zaken. Binnenhof 4. Den Haag, tel. K 1700 no. 183820. Alles op het gebied van kleding en schoeisel moet worden gezonden naar het Bureau Watersnood van het Rode Kruis te Den Haag. PrinsessegracM 31. telefonisch te bereiken K 1700 no. 184790. Het werk van de hulpverlenen de instanties zou zeer worden verge- VOLGENS de laatste berichten waren in Engeland hedenmor gen 514 slachtoffers van de waters nood geborgen. Ruim duizend per sonen worden nog vermist. Naar schatting zijn 35.000 Engelsen dak loos geworden. Van het eiland Canvey zijn 7000 per sonen geëvacueerd, maar ongeveer 3800 mensen 'weigeren hun eiland te verla ten. Met grimmige vasthoudendheid zit ten zij op de zolders en daken van hun huizen zonder drinkwater, zonder licht, zonder verwarming en bijna zonder voedsel. Met een uit wanhoop geboren koppigheid slaan de eilandbewoners de smeekbeden en dreigementen van de autoriteiten af en klemmen zij zich vast aan de schamele overblijfselen van hun bezittingen. De reddingsploegen zullen hun echter geen voedsel meer brengen. Ook op het eiland Foulness voor de kust van Essex zitten ook nog een hon derdtal „blijvers". De meeste zijn boe ren, die hun vee trachten te redden. Koningin Elizabeth en haar echtge noot, de hertog van Edinburgh, hebben een bezoek aan de geteisterde gebieden gebracht, evenals de Britse koningin moeder. België Ook in België werkt men hard om de gevolgen van de catastrofe weer on gedaan te maken. Oostende heeft het meest van het water te lijden ge'nad. Grote hoeveelheden bedorven voedsel en kapotte voorwerpen worden op ho pen geworpen en met kalk bedekt. Men is namelijk zeer bevreesd voor het uit breken van besmettelijke ziekten. Voor al voor het grote aantal ratten is men zeer op zijn hoede. Eén der wethouders van Oostende zei, dat zijn stad in het komende vacantie- seizoen weer een „parel voor toeristen" zal zijn. De scheepvaart op de Schelde is prac- tisch weer normaal. Uit alle delen van de overstroomde Belgische gebieden komen berichten binnen dat de toestand iets beter is ge worden. Tiengemeten bijna geheel geëvacueerd Bijna alle bewoners van Tiengemeten zijn thans geëvacueerd. Twee mannen worden vermist. De materiële schade ia zeer aanzienlijk. Van de Slaperdijk, die tussen de polders Eendracht (die vol wa ter staat) en Groot Zuid-Beijerland ligt, waren door de druk van het water de deuren uit de sluis geslagen. Het is ge lukt. het gat te stoppen, waardoor de schade in Groot Zuid-Beijerland nog mee zal vallen. Utrecht verwacht 40.000 evacué's In de stad Utrecht verwachtte men 40.000 evacué's. Op 3000 na zullen ze allen worden doorgestuurd naar plaat sen Jn de provincie. De groepen worden in de veilinghallen ontvangen en zullen zo nodig tijdelijk worden ondergebracht in de Jaarbeurshallen aan de Croeselaan. makkelijk*. indien bij elkaar behoren de kledingstukken aan elkaar worden geregen of gespeld, schoenen met de veters aan elkaar worden gebonden e.d. Ook verdient het aanbeveling, de goederen te merken, zodat snel kan worden gezien, voor welke groep slachtoffers ze bestemd zijn. Dus om een voorbeeld te noemen: jurkje voor meisje van negen jaar. Medicamenten moeten aan bovenstaand adres van het Rode Kruis te Den Haag (tel. 184790) worden aangeboden. Artsen kunnen zich melden Parkweg 12 Den Haag, tel. 554835. Voor radiozenders moet men zich voegen bij de bijzondere radiodienst de PTT. tel. 773030 Den Haag. Mobilo foons met centrale zenders van de poli tie aanvragen bij de politieveroindinas- dienst. Maliebaan 8. Utrecht, tel. 16575. Marconisten kunnen zich melden bij ge noemde dienst van de PTT. tel. 773030. Kranen, bulldozers, schoppen en zand zakken aangeven bij directoraat-gene raal van het Verkeer, tel. 776890 Den Haag. Generatoren, aggregaten en elec- tro-technische materialen aanbieden aan prof. Van Staveren. KEMA te Arnhem, tel. K S300 rno. 21441. Verzoek aan Engelse amateurzenders De Britse- radiovereniging heeft alle Britse radio-amateurs verzocht tot nader order niet uit te zenden op de golf lengten tussen 3680 en 3720 kilocycles, aangezien hierop in Nederland radio amateurs een noodverkeer ten b'ehoeve van de reddingswerkzaamheden onder houden, dat niet gestoord mag worden. Opgave voor huisvesting aan gemeentebestuur Het ministerie van Binnenlandse Za ken vestigt er de aandacht op, dat alle bereidverklaringen tot het verlenen van huisvesting in woningen aan daklozen uit de noodgebieden gericht moeten worden tot het gemeentebestuur ter plaatse. Opgaven in de provincies Groningen. Friesland, Drente, Overijssel, Gelderalnd en Limburg zijn vooralsnog niet nodig. Tweede Kamer vertrouwt op: Activiteit van de regering De Tweede Kamer heeft gisteren in feite verklaard volledig vertrouwen te hebben in de. activiteit van de regering met betrekking tot de bestrijding van de gevolgen van de nationale ramp. Dit vertrouwen bleek uit het besluit niet direct te beraadslagen over de door dr Drees afgelegde regeringsverklaring. De minister-president verklaarde zich bereid volgende week nadere medede lingen te doen. De Kamer is daarop uit een gegaan, nadat eerst de heer H. van Eysden was toegelaten als lid in de vaca ture wijlen mr J. Terpstra (ar). De Kamerleden zullen in groepjes de geteisterde gebieden bezoeken. Ook diaconale steun voor de ramp

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4