ALGEMEEN MNDELSBLAD Schepen varen door gaten in de dijk het eiland binnen om mensen cp te nemen Schouwen en Duiveland in doodsnood 1223 Slachtoffers Bevolking van Zierikzee wordt vand- j tgdelijk geëvacueerd FIJNAART VREEST NOG MEER ONHEIL 126e JAARGANG - No. 41015 gilt<nm>e ^metcröam^c^c @ourant Waam. directeur: mr H. M. PLANTEN WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953 Dagblad - N.Z. Voorburgwal 234-240 Telefoon 39811 Interlocaal R 0423 Amsterdam-C. 7,50 p. kwartaal; 58 cent per week Giro Gem.A'dam H 1900 Postg.35858 Hoofdredacteur: mr H. M. PLANTEN Het ene na het andere dorp wordt ontruimd, voorlopig voor de tijd van twee maanden (Van een onzer verslaggevers) Zierikzee, Dinsdagnacht TpEN uitvoerig relaas over de buitengewone reis ■L' met de loodsboot Zeezwaluw van Vlissingen buitenom naar Zierikzee moet achterwege blij ven. Het was kort gezegd een onvergetelijke reis met schipper Gort en een aantal Walcherse ver- pleegsterkens, die toezicht hielden op een grote collectie ingezamelde kledingstukken en een doos vol met medicamenten. Tijdens deze tocht hebben wij talloze aantekeningen gemaakt over wat er onderweg te zien en te horen viel. Over de be schadigde duinen van Walcheren, over ver dwenen gasboeien, over wriemelende mensjes op het strand van Noord-Beveland, die bezig waren een gevaarlijk gat te dichten. Al die aantekeningen verloren opeens haar waarde toen wij voor het eerst sinds onze aan komst in het zwaar beproefde Zeeland kennis maakten met de volle actuele verschrikking van deze ramp. Terwijl wij naast het stuurhuis van de dansende boot stonden uit te kijken naar de monstertoren van Zierikzee, die uit het grauwe Scheldewater opdook, zagen wij opeens pakken stro voor ons drijven, een aantal balken en plan ken, een grote staldeur, twee dode koeien. Nevelig, strekte zich aan bakboord de kust van Schouwen uit, een golving van duinen, een lage, dunne streep en het bekende torentje, waarvan het Zeeuwse rijmpje zegt:. „Westen-Schouwen mag vergaan, de plompe toren zal blijven staan." Al die tijd, dat we langs de kust voeren, waren er vliegtuigen in de lucht. Ze kwamen uit het Zuiden en Zuidwesten, beschreven grote cirkels boven Schouwen-Duiveland en boven Noord-Be veland. Allerlei soorten vliegtuigen, geweldige kisten, z.g. vliegende verhuiswagens, die we ons nog zo goed herinneren uit de tijd van de voedsel- pakkettenregen in de laatste oorlogsdagen, en ook kleine Marinetoestellen met drijvers en heli copters. Sommige kwamen heel laag over de wa teren aanzetten. DE haven dan van Zierikzee. Een ge zicht om nooit te vergeten. Hoe dikwijls zijn wij er aangekomen en hebben ons verlustigd in de wereld van dijken met wuivende kinders en grazend vee. Nu. achter een wachtend water vliegtuig. een vele malen doorbroken dijk; brede gaten, snelstromend of kol kend water, watervallen zelfs, een grijze zee in de verte, waaruit daken opsteken: Schouwen-Duivel and in doodsnood. Het is moeilijk de boot. door het hevig in roering zijnde water dat uit de dy-k- •gaten perst, binnen te brengen. Op een stuk dijk, ten Oosten van de haveningang, staan twee vrouwen met opgeheven armen, de rokken fladderend in de wind. Juist als onze aandacht op deze figuurtjes is ge vestigd ze zijn aan alle kanten door water omgeven daalt een helicopter met fonkelende lichten midden op de dijk. Beide vrouwen snellen er heen. Redding! Een ont roerend moment. Nu zien wij achter de dijk een boer derij diep in het water staan. Een deel van de voorgeve! is al ingestort. Maar dit is sleohts een begin, die ene ramp zalige boerderij! Zierikzee was een droevig weerzien. De haven- is tjokvol schepen en schui- s.Lhci?**2«jfc grvuS® met ..t"email :s- "scrrr-We stappen over de dekken van enige boten heen en klimmen op de kade. Wirwar van losse keien. Hotel! Smalheer een ruïne. Voorgevel afge scheurd, de eerste verdieping, met slaap kamers met meubilair, hangt scheef bo ven een grondeloze kuil. Vreemde ner veuze drukte op straat. Soldaten dragen een brancard met een ziekbed. Vrouwe lijke militairen helpen een moeder met e'en kind van een steile loopplank. Koeien en kalveren staan op het omgewoelde plaveisel. Alle straten, die naar de bin nenstad leiden, zijn diepe onbegaanbare geulen geworden. De fundamenten dei- huizen liggen bloot. Vele huizen zijn in gestort of staan op het punt om te vallen. Huisvrouwen doen de was op de st<^p. TN bijna lege huis-kamertjes brander -1 akelige olielampjes. De avond valt, het is druk in Zierikzee. Het Havenpark heeft geen bomen meer, die zijn, horen we, gisteravond ge veld omdat het plein er naast als Schepen van allerlei soort en maat op iveg naar de getroffen Zeeuwse en Zuid-Hollandse eilanden; beeld van het Hollandsch Diep f' vliegveld voor helicopters dienst moest doen. Grote vuren werden er gestookt op het plein. De vliegers moesten wat zien. Er is nu geen straatverlichting in deze stad. Het boten en pakketten gedropt. De men sen wisten niet wat ze moesten doen van blijdschap. Bevrijding! Het ver geten eiland was niet langer vergeten! Enkele meters van de oude Koren beurs ligt een huis in puin. Het was een van de aardigste oude geveltjes van Zierikzee. Het carillon van de stadhuis toren speelt het lied: „O Nederland let op uw saeek". Roezig is het in de Meel- straat voor het stadhuis. Er staan mili taire wagens met sterke koplampen, het plaveisel is bedekt met papier, carton, houtwol, modder. Daar zien we de burgemeester, de heer Sohuurbecke Boeyen, voorbij snel len. Hij neemt ons mee het stadhuis bin nen. De ongelijke stenen trappen op naai de electrisch verlichte bodekamer, die nu als keuken is ingericht. Op keuken stoelen bij een<-tafel vol kopjes en vaat doeken zetten wij ons neer. In korte zinnen vertelt de burgemees ter van de catastrophe, die van zijn stad achttien mensenlevens eiste. Zondag om ■5 uur verwachtten v>\j de vloed en om lialf twaalf zat. 'k met de politie iu een d:r bfiVi.a.-nw.irii verhel hotel 'Smal 'hier te conjtreren. opeens eer. Hevig gekraak; iemand zegt: ,,als dc bliksem HET WEER IN EUROPA Rapporten van heden 7 uur Station Weer A B C D E Oslo 1. bew. NO 2 —4—4 0 Stockh. Z 7 1 4 1 Kopenh. iW S —2 —0 0.1 Londen windst. 4 0 0 zw. bew. ZW 5 2 0 0 Brussel geh.bew. NNW 1 1—10 Parijs zeh. bew. N 2 4 10 Bordeaux onbew. NO 4 3 0 Nice on bew. NNW 4 14 2 0 Warschau NNW 2 —2 —10 0 Zurich nevel NNW 1 3—2 1 Wenen sneeuw NW 5 1—13 A. windrichting; B, windsnelheid meter p. 3gc. C. max. £emp. gisteren; D. tempera tuur hedenochtend; E. neerslag afgel. 24u. in mm. Alle gegevens voor Amsterdam opgenomen op Schiphol.) De waterstanden op de rivieren luidden •anochtend: Mannheim 255 0-02), Trior :40 0.18). Koblenz 27S (—0.04), Keulen :S4 (onv.j. Rubrort 526 0.06), Lobith 1152 (-4- 0.14Nijmegen 924 0.16). Arnhem 915 0.16). Eefde 495 (—0.07). Deventer 3S4 0.07). Namen la Plante 1S2 0.2S1. Borgharen 4159 0.91). Belfeld 1320 0.20). Grave 613 (+0.23). Vreeswijk 1.00 S), Li Ui 2.53 (+9). weg!" Wy de noodtrap af efi achter mijn rug stort het hele hotel in elkaar. De eerste uren na de ramp wist niemand wat er gebeuren moest. De mensen waren nog verlamd van schrik. Niet alle mensen gelukkig. Daar is die flinke schipper B. Schot, die er dade lijk met zijn boot op uit trok om men sen te redden. Tachtig hoeren! Prach tige vent, deze voorzitter van de ver eniging Helpt Elkander, TJrker vissers, die toevallig in Zierikzee vertoefden, gingen met roepers over het hele eiland om de bewoners te waarschuwen. De burgemeester vertelt allerlei over de nood op het eiland.Het gevaar is nog lang niet geweken. Als bij een vol gende storm de Langedijk tussen Brou wershaven en Scharendijk breekt, en dat gevaar is zeker niet denkbeeldig, zal er van Zierikzee niet veel meer overblijven dan een stad van een kilo meter omtrek. Zowel van Noord als van Zuid is Zondag het water Zierikzee toege vloeid. Waar beide stromen elkaar ontmoetten was de verwoesting het grootst. Dat was bij het gehucht Capslle onder Zierikzee. Een jonge man. die zijn verloofde had thuisge bracht en op zijn motor wilde weg rijden, moest ijlings het huis van het meisje binnenvluchten. In enige mi nuten klom het water tot aan dé dak goot. de verloofden moesten zich een weg banen door het dak, ze hingen daar uren lang, één nacht en een halve dag. De man zag hoe zijn ouder lijk huis met alles- erin, ineenzakte, daarna een grote villa, ëen koffie huis. Het hele gehucht werd verzwol gen, alle mensen weg. Schouwen-Duiveland verkeert nu in dezelfde toestand als waarin Walcheren in 1945 verkeerde. Maar de hulp, die van alle kanten wordt geboden, is overwel digend. De grote vraag is nu of wij alles moeten distribueren, zegt de burgemees ter. Er zijn vele slachtoffers gevallen op het eiland. In het Saspoldertje, even buiten Zierikzee, kwamen in' enkele ogenblikken 22 mensen om het leven, zijnde drie gezinnen. Stromen vluchtelingen hebben in de stad onderdak gevonden. Ze zijn in de Geref. Kerk, in het Weeshuis en in het gebouw van het Leger des Heils onder gebracht. Gistermiddag is Prinses Wilhelmina namens de Koningin op bezoek geweest. De bevolking heeft dat op hoge prijs gesteld. H.K.H. heeft veel gezien. Zij heeft met een bestuurder van een heli copter staan praten, daarna is zij naast de chauffeur in een bestelauto zittend Onze Zeezwaluw naderde het vertrouwde sil houet van Zierikzee: de Reus van St. Lievens, de bolle spits van het stadhuis, de torens van Haven- en Nobelpoort, de rosse daken. Schipper Gort voerde gesprekken door de boo'Jmobilofoon, gesprekken met andere sche pen, met de reddingboot Wiersma, met de Roei- erswacht in Vlissingen enz. Was de haven van Zierikzee vrij? Daar ging het om. „Hallo, hallo, voor de schipper van de Zeezwa luw. Schepen kunnen alleen de haven binnen als ze een diepgang hebben van niet meer dan 1.80 m, En als ze niet langer zijn dan 50 meter. Hebt U dat verstaan? En nou gaan ik eens naar U luisteren. Over." Schipper Gort zei gewoon: „Mijn schip heeft een diepgang van 2.65 meter. Als het niet kan zou ik graag een kleine schuit voor de ingang van de haven hebben, die mensen en goederen overneemt, maar ik zal wel zien wat of ik doe. Over!" de stad rondgereden, op het Havenplein stapte zij uit en onderhield zich met stedelingen en geëvacueerden uit de boerendorpen. Vervolgens wandelde zij naar het stadhuis. „Wij zijn er zeer dankbaar voor", zegt de burgemeester warm." Het is een kort maar indrukwekkend interview in deze stadhuiskeuken. De burgemeester haast zich dan weg omdat hij een belangrijke vergadering moet bij wonen. Hij is een sterke figuur. Door zyn duidelijke woorden as Nederland •wakker geschud. En toch, wat heeft ook hij -niet moeten lijden: zijn huis, even buiten Zierikzee, is «"gestort. Hij woont bij vrienden in. „Mijn woning is nu het stadhuis van Zierikzee", zegt hij. Anton van Beveren. bediende ten s-tad- huïze, is nadat de burgemeester afscheid van ons heeft genomen, onze gastheer. Hij lepelt vette soep in wijde kom men. „Eet maar", noodt hij vriendelijk, „journalisten moeten hier hard wer ken. Er valt veel tc schrijven." Met grote moeite heeft hij Zondag vrouw en kind door het dak - van zijn zolder moeten ophijsen. Zijn vader ên HET aantal slachtoffers van de overstromingsramp is gestegen tot 1223. Uit de volgende plaatsen bereikten ons nog berichten over slachtoffers: Wagenberg 1, Sommelsdijk 1, Nieu- werkerk-Ouderkerk 13 (geborgen), Heusden en Altena 3 (definitief), Wolfaartsdijk 3 (geborgen), Oude Tonge 240, Nieuwe Tonge 75, Klun- dert 13. Een militair is bij het reddings werk omgekomen. moeder zijn beneden onder een val lende muur gedood. Hij vertelde, dat als iemand, die droomt. En dan neemt hij ons mee de stenen trappen op, naar het Stedelijke Museum. „Pas op, het i: aarde-donker. Val niet over di( maquette van de Grote Kerk. Denk on het afstapje." In de hoek van het museum zitten zes militairen van de verbindi-ngsafdeling te Utrecht. Zy hebben hier een centrale post ingericht vanmorgen. Wat zij nu doen? Verbindingen verzorgen, ten dien ste van het evacuatie-werk. Zij roeper de helicopters uit Woensdreoht op. W'i geven hun alle cigaretten waarover wi, beschikken. Het zijn brave kerels, zij slapen niet. Zij doen. en als zij vannacht wat gaan rusten, zullen zij de moede leden uitstrekken op de harde banken van de museumvloer. onder de houten gewelven, grillig verlicht door een nood- lampje. Weer gaan we naar de schemerig verlichte 'raadszaal, waar muziek uit de radioluidspreker komt. Een fuga van Bach. Er is hoog bezoek gekomen. Capt. Casement van het Britse Rijnleger uit Krefeld. Hij komt zeggen, dat buiten gaats 23 landingsschepen liggen te wach ten op instructies, om bij evacuatie be hulpzaam te zijn. De heer. die hem de weg naar het stadhuis heeft gewezen, is dr Van Leeuwen, bedrijfsarts van de P.T.T., die met het kabelschip „De Poolster", is gearriveerd. Dr Van Leeuwen is lange tijd prakti serend arts in Zierikzee geweest. Hij kent dit eiland van haver tot gort. Naast ons op de treden van het raad zaalpodium zittend, vertelt hij iets over de toestand op Schouwen. De heer G. J. D. Franke, thans regeringscommissaris in dit gebied, heeft de opdracht gegeven, dat morgen Brouwershaven 'zal worden geëvacueerd. Alleen die mensen, die niet gemist kunnen wordenmogen er blij ven. Brouwershaven is veel te vol. De mensen lopen er elkaar voor de voeten en over een paar dagen zal het er ge vaarlijk worden voor de gezondheid. Het land is 'bezaaid met drijvende Dese maatregel is nodig tot het ogenblik waarop de dijken weer voldoende zijn versterkt (Van een onzer verslaggevers) I e r s e k e, 4 Februari (3 uur in de middag) "jV/TET moeite weggekomen uit Zierikzee. Een overvolle haven, de schepen -LY-L liggen zij aan zij. De kade is onbeschrijfelijk druk. Auto's brengen evacué's aan, vrouwen en kinderen gaan voetje voor voetje de planken over en verdwijnen in de ruimen der schuiten. Soldaten, schippers, ver pleegsters helpen. liegtuigen scheren over de daken. Eindeloos. Helicop- tères landen aan de lopende hand, achter de grote witte molen De Waal. Het is er een gekke boel. Alles moet worden geïmproviseerd. De hele morgen door hebben we ons best gedaan een schipper te vinden, die ons naar Zuid-Beveland zou willen brengen. Eindelijk vonden we een vissersschuit naar Icrseke, maar het duurde uren voor we konden varen. Wat een menselijk leed op de kade! Stille bedroefde vrouwen op klompen, Zondagse hoed op het hoofd, baby's in dekens gewikkeld, naaimachines, natte matrassen: daar loopt een oude man met zijn trouwe hond. Vanmorgen vroeg al werden we ge wekt door overvliegende helicopters. Wij zijn toen op pad gegaan om tc trachten een brief weg te krijgen. Op straat by de kerk grote drukte. Nog altijd -loeien daar de koeien. Groepjes mensen lezen papieren, die door ge- meentewerklul aan de muren worden geplakt. Een korte oproep van het waterschap Schouwen, een oproep voor krachtige mannen, die zich vóór 12 uur moeten melden voor werk ter verster king van dijken. En dan opeens de grote oproep, de zeer belangrijke waaromtrent autori teiten gisteravond laat nog de grootste geheimzinnigheid betrachtten: De burgemeester brengt ter algemene kennis, dat ten gevolge van het nog steeds bestaande ernstige dijkdoorbraak- gevaar een tijdelijke algehele evacuatie van de bevolking noodzakelijk is. Deze tijdelijke evacuatie is nodig tot de dijken weer voldoende versterkt zijn. Van dc Rijkswaterstaat is de toezeg ging verkregen dat het herstel van de dijken ten spoedigste zal geschieden. De tijdsduur van de evacuatie houdt nood zakelijkerwijs verband met de genoemde werkzaamheden. Vanwege de minister van Binnenlandse Zaken zal voor ver voer en goede huisvesting worden zorg gedragen, tenzij men daarin zelf kan voorzien. Verslagen leest de bevolking deze oproep. Intussen cirkelen nieuwe hef- schroefvliegtuigen boven de stad. Wc horen van de piloot van een der toestel len dat het een verschrikkelijk gezicht is, Schouwen en Duiveland uit de lucht te zien. Alleen de vorm van het eiland is nog waar te nemen. De randen slechts, en daartussen is alles water, water en nog eens water, met enkele droge eilandjes erin. De duinstreek van Wester-Schouwen, Brouwershaven, Noord-Schouwen, Zierikzee en meer niet. En dan de talloze boerderijdaken als vergane schepen in één gryze zee.. Britse radio-amateurs werken mee De Britse radiovereniging heeft alle Britse radio-amateurs verzocht tot na der order niet uit te zenden op de golf lengten tussen 3680 en 3720 kilocycles, aangezien hierop in Nederland radio amateurs een noodverkeer ten behoeve van de reddingswerkzaamheden onder houden, dat niet gestoord mag worden. SNEL RECHT Op Walcheren hebben een beroeps- sergeant-majoor en twee beroepsser geanten zich met grove veronachtza ming van hun plicht onttrokken aan de hulpverleningswerkzaamheden, waar voor zij waren ingezet. Zij zyn onmiddel lijk gedegradeerd. HM. de Koningin te Fijnaart t iii èk<& kadavers. „Prachtig werk", zegt de dok ter, „verrichten de helicopters van de U.S.A.F. en de Sabena. Vanochtend kwam zo'n hefschroefvliegtuig op het Havenplein aan, met een echtpaar, net jes op de vleugels vastgebonden." Terwijl we zitten te praten, komt dr Van Hoorn langs, de leider van het Rode Kruis in Zierikzee. Hij is doodop en valt naast ons neer: „Wat wilt u weten, ik weet niet meer wat ik zeggen moet." „Zijn er veel zieken", vragen we. „Nee, de gezondheidstoestand is goed, maar het gevaar komt later, Alle bed- legerigen, ongeveer 50 mensen, he'bben; Zierikzee al verlaten. Tot nu 'toe zijn er weinig gewonden. Maar wie weet wat er nog allemaal op het eiland is, waar we niets van weten. Het ziekenhuis te Noord-Schouwen is van alle kanten door water omringd. Morgen zal het worden e-eëvacueerd, ofschoon er geen onmid dellijk gevaar dreig.:, Er zijn geneesmiddelen In overvloed. En we hebben 10 a 15 artsen tot onze beschikking. Een leger verpleegsters en helpers. Waar het ons aan ontbreekt is leiding, organisatie. Ik kan er soms nijdig van worden", zegt hij. „Zoals bij iedere ramp is het hier een Janboel, maar toch er wordt zoveel gedaan, dat er op de een of andere manier toch iet? sds uit voortkomt. En sinds vanavond zie ik er een beetje tekening in komen." Wij horen namen: kol. Van Baning m de Onderzeedienst zorgt voor het prachtige werk, dat door vletten en amphibievaartuigen wordt verricht. De heer J. van der Gaats is de man, die de afdeling leidt welke elke binnen komende evacué registreert. En nota ris Heering Is chef van de evacuatie. Mannen van groot gezag, mannen wier namen in de geschiedenis van Zierikzee zullen voortleven. Zij slapen geen ogen blik, zij werken de hele dag door. Welk een uithoudingsvermogen kunnen som mige mensen ten toon spreiden in tijden van nood JA/E gaan het raadhuis uit, de Meel- straat door. Daar is de Grote Kerk. Naast de kerk onder bomen staan tien tallen koeien in de koude nachtwind te bulken. Het is een naar geluidKalfjes drukken de snuiten tegen het moeder lijf. Zwijgend verheft zich de ontzag lijke toren op de achtergrond. Uit de hoogte klinkt uilengekras. Iets huive ringwekkends hangt hier: het is ver schrikkelijk donker op het plein, dat Balie heet. Maar in de kerk is het licht. Daar worden alle goederen, die men naar Zierikzee zendt, opgeslagen. Mensen komen binnen met briefjes: goed voor één gezin, vijf personen, één zieke. Een stempel erop van de ge meente. Onder hot orgel liggen bergen rubberlaarzen. Tegen de herenbanken liggen broden. Onder de preekstoel ber gen biscuits, sinaasappels, geconfijte vruchten, vis en vleesconserven. Ber gen. bergen van alles. Vissers en boeren in bemodderde lies laarzen, zorgelijk uitziende vrouwen met doekjes om het hoofd, krijgen broden, pakjes margarine, worsten, fruit. En jonge vent komt de kerk bin nenstappen. „Ik bin hier met vier duuzend brojen". Nog meer bergen. Er is een schip uit Rotterdam aangekomen. Allemaal brood in papier verpakt. Brood om te bewaren, brood om mee te nemen, brood dat vers blijft. Wij vragen ons af: hoe zullen dat de Zierikzeese bakkers vinden Er valt voor hen niets meer te verdienen. De Zierikzeese melkhandelaren? Maar de Zierikzeese melk wordt nu op de Appel markt verkocht. En als die melk op is komen de geschonken flessen aan de beurt. Trouwens dat moet wel, want de Schouwense koeien hebben niet gegeten en daarom is de melkpositie erg aan het verminderen. Tienta'len, honderdtallen koeien lopen op de dijken. Die zijn blijven staan. „Af- II. M. KONINGIN JULIANA verlaat het gemeentehuis van Fijnaart, waar zij zich heeft onderhouden met uit het Westbrabantse noodgebïed geëvacueer- den. maken, afmaken" zzegt veearts Van den AWker. „Zoveel mogelijk slachten". An derzijds moeten er ook koeien blijven ivoor de toekomstige melkvoorziening, want Nederland kan niet eeuwig voort gaan met het sturen van melk naar het eiland. Er werden gisteren duizend -koeien opgevangen. Daarvan moeten er veel gevoederd worden. We wandelen door de donkere straten terug naar de Oude Haven. Oppassen is de boodschap. Er zijn overal kuiljts in het plaveisel. UIT de huizen schijnt ellendig petro leumlicht. Daarginds in de St. Domusstraat ligt een 4,5 tons vrachtauto uit Rotterdam tegen een kapot huis aanigekwakt. Het water heeft een ongelooflijke kracht. En dan weer praten, praten. Met de Marinemannen, die de evacuatie te water leidden, met de heren van de Evacuatiecommissie, in de voorkamer van het prachtige patri ciërshuis tegenover de witte Haven- poortbrug. Een grootse schim in de duis ternis. Hier is nog geen verplichte eva cuatie, maar de mensen gaan niet vrij willig weg. De Schouwenaars zijn erg aan hun geboortegrond gehecht. Schepen varen thans door de gaten in de dijk het eiland binnen, om overal mensen op te pikken, die in nood ver keren. Zo werd o.a. het dorp Ouwer- kerk geëvacueerd. „We zitten hier alleen om de mensen te registreren, dïe werkelijk weg willen. Vanmiddag zijn we er mee begonnen. Het zijn er ongeveer 50. Morgenochtend vroeg vertrekken we naar Rotterdam. Op het ogenblik wordt Bruinisse ont ruimd. De toestand in Bruinisse is van daag sterk achteruitgegaan, doordat vanochtend weer een dijk bezweek onder de waterlast." Juist terwijl we die inlichtingen op tekenen komt notaris Heering het vertrek binnen. Hij kan -nog meedelen d,at morgen een begin zal worden gemaakt met,de' evacuatie van Zierik zee. Eerst de ouden van dagen die vóór 2 uur weg moeten zgn. Het zal een voorlopige verplichte evacuatie zijn voor de tijd van twee maanden. De oudjes zullen dan naar Dordrecht varen en de andere evacué's gaan naar Bergen op Zoom. (Zie verder pag. 1) W eersverwachting ENIGE BUIEN De Bilt verwacht tot Donderdag avond: Veranderlijke bewolking met enige regen-, hagel- of sneeuwbuien. Matige tot krachtige en in de kust provincies tijdelijk harde wind, aan vankelijk Noordwestelijk, later rui mend naar Noord tot Noordoost. Minder koud 's nachts. Morgen over dag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 10 uur.) Temperatuur te Amsterdam, heden aan het IJ (kop Handelskade) 8.40 u.. 0.7 C. luchtdruk 1025.5 miilibaren of 76D.2 mm. windrichting en -kracht Z.W.-3, max. temp. gisteren 1.4 min. temp. 0.7 geen neerslag. Zon morgen op S.14 u.. onder 17.35 u.maan morgen op 0.4S u., onder Vrijdag 1.12 u. Laatste kwartier 7 Februari. (Van onze Haagse redacteur) Oudenbosch, 4 Februari Als de wind naar het Westen draait en in kracht toeneemt, zullen mogelijk de laatste twee van de in totaal 12 pol ders tellende gemeente Fijnaart ook onder water lopen. Dit verklaarde, ons vanmiddag de burgemeester van deze gemeente, de heer Ter Haar. Een eiland te midden van een bijna onafzienbare watervlakte, zo ligt dit dorp. Met zeker heid staat vast. dat te Fijnaart 42 men sen om het leven zijn gekomen. Hiervan, zijn er 22 geïdentificeerd. Naar schat ting van burgemeester Ter Haar wor den er nog 60 inwoners van zijn ge meente vermist.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1