STAVENISSE, het massagraf van de streek J Op de kade van Bergen op Zoom staan draagbaren in lange rij sssr s&tri Steun uit het buitenland is overweldigend Logboek van het noodgebied Langzaam nadert een kotter met de vlag halfstok Na drie dagen van mateloos leed heeft men het rekenen opgegeven 10.000 stuks vee in Z Holland verdronken Luchtbrug met het geteisterde gebied GRIEP Gevraagde hulp kan niet verleend worden In talrijke landen nationale inzameling Openings kaeis&n WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953 Op z'n Amerikaans Amerikaan uit het KLM-lijn- toestel, dat hem van New-Yörk naar Schiphol gebracht had. Nau welijks voelde hij de begane grond onder zijn voeten, of deze Amerikaan overhandigde aan de eerste de beste KLM-employé een cheque voor een zeer aan zienlijk bedrag, met als bestem ming: hulp aan de slachtoffers van de ramp. Dat de Amerikanen de getroffen Nederlanders overi gens niet vergeten moge blijken uit de gift van f 4560, geschonken door de bemanningen van twee Amerikaanse torpedobnru'qgers, die momenteel een bezoek aan Amsterdam brengen. Zij voegden er aan toe, nog meer goederen te zullen schenken. Maar wat te denken van de Nerw-York Times? Wij lazen daar nota bene in, dat de inundatie >n Nederland zich uitstrekt tot Düsseldorf Hyena's Helaas zijn er ook lieden die misbruik van de situatie maken. Zo arresteerde de politie in Ab- benbroek twee personen, die zich schuldig hadden gemaakt aan diefstal van goederen in het ver dronken gebied. Coördinatie De drie centrale Middenstands bonden hebben gemeenschappe lijke richtlijnen uitgevaardigd om tot een gecoördineerde hulpactie te komen. Aan de leden van de vak- en standsorganisaties dezer bonden is verzocht zo veel moge lijk steun te verlenen aan het Rampenfonds. Geen burgemeester De burgemeester van Som- melsdijk (nabij Middelharnis) wordt vermist. Toevallig vertoeft er beroeps-sergeant van der Put van de luchtmacht op Deelen en daarom heeft hij nu maar de lei ding in Sommelsdijk op zich ge nomen. Hij wordt daarbij geassis teerd door 5 militairen, 200 stu denten en een dokter. (Van onze reportage-redacteur BERGEN OP ZOOM, Dinsdagavond. Op dr :ade aan de kleine haven van Bergen op Zoom staan draagbaren in een lang rij. Dikke wollen dekens lig gen keurig opgevouwen op het draagvlak en daar rondom staan verpleegsters en verplegers te wachten op de eerste schependie nu weldra, met het stijgen van het water tengevolge van de vloed, zullen binnenlopen. Aan de overzij ligt een grote schuit te wachten op vertrek. Nooit moet de kapitein een naargeestiger opdracht hebben ontvangen: Hij gaat uitvaren om de meer dan twee honderd doden te halen in Stavenisse, de zwaarst geteisterde plaats van Nederland. Op een der kleine scheepjes aan onze voet laadt, men vijftig bruin geverfde dood kisten voor IersekeRij naast rij stapelt zich het harde materiaal tot een bijna surrealistisch beeld, macaber als de felle doeken van Jeroen Bosch. Iedere kist roept een drama op. Een ivorsteling, die zich in onze verbeelding al te zwak her haalt, maar die ons vervult van een deernis, groter dan ooit een aanblik ons heeft ontroerd. Gestrand op bed Tijdens een landing in een der Zeeuwse polders bleef een bok vaartuig dat voor reddings werk gebruikt wordt plotseling steken. Men ging op onderzoek uit en stootte tenslotte op een. bed, dat juist onder het waterop pervlak verscholen lag! Geen evacuatie Dit zeiden 400 mensen en daar onder vele oude personen, op SchouwenDuiveland, toen een Rode Kruiscolonne uit Arnemui- den met vijf boten kwam om hulp te verlenen en vervolgens de mensen te evacueren. De betrok kenen gaven er evenwel de voor keur aan op het eiland te blijven. Wezenloos Voor een boer op Tholen heeft het leven zijn zin verloren. We zagen hem staan op een stuk dijk, moedeloos en starend. Het ver haal is triest. Deze boer verloor zijn vrouw en twaalf kinderen. Hij alleen bleef gespaard. Zijn leven is nu zonder toekomst, zon der doel, zegt hij. Er is overal leed in de wereld. Wij hebben eens de bunkers van Frankfurt gezien, barstens vol gepropt met mensenleed, we heb ben ooit een bezoek gebracht aan het doorgangskamp Giessen aan de zone-grens bij het IJzeren Gor dijn. We zijn enkele jaren geleden in een kustkampong geweest bo ven in Sumatra, waar de fram- boesia en de vieze zweren ons misselijk hebben gemaakt. Maar dit is wellicht erger. Niet in gra daties van menselijk leed, niet in omvang wellicht, maar vanwege het sentiment, wijl hier mensen van ons eigen volk werden getrof fen. Een stad na een oommennacht is verschrikkelijk, maar men kan na twee dagen tenminste een kring trekken om de ellende, die ligt opgetast. Men kan voor zich zelf het verdriet afbakenen. Maar deze watersnood, is zo mateloos in zijn omvang, heeft een zo zware golfslag gehad en was zo zonder begrenzing, dat men na drie da gen het berekenen heeft opgege ven. Boven Bergen op Zoom is de hele dag het geronk geweest van de tientallen hefschroefvliegtui- gen. Telkens als we het hoofd hieven, dachten we aan hen, die ontsiiapt zijn aan de verdrinkings dood. Op het laatste ogenblik wel licht, toen het huis al op instorten stond en de noodvlag bijna in een ein'eloos moe gebaar werd ge streken. Maar toen hing als een reuzenlibel plotseling de helicop ter boven de ten dode gewijden. In Bjabant 5000 stuks verloren DEN HAAG, 3 Februari. De evacuatie van het vee uit de ge troffen gebieden in Zuid-Holland is zo goed als voltooid. Volgens voorlopige ramingen is het vee op Goeree-Overflakkee voor 90 verdronken. Dit betekent dat op dit eiland ongeveer 9000 stuks vee verloren zijn gegaan. In het overige gedeelte van Zuid-Hol land zijn naar schatting 1000 die ren verdronken. In de Alblasser- waard moesten door verdere stijging van het water, de gebie den, waaruit vee wordt afge- Ook de Prins stelt zicli beschikbaar DEN HAAG, 4 Febr. Sinds Dinsdagmorgen vroeg vliegen on telbare toestellen van de Marine luchtvaartdienst, de Luchtstrijd krachten en de KLM, zonder on derbreking af en aan tussen Val kenburg, Schiphol en de geteis terde gebieden. Met soms slechts enkele minuten tussenpoos achter elkaar snellen de machines over de scheiding tusen zee en land naar het Zuiden. Om drie uur 's middags be droeg het aantal luchtmacht vliegtuigen dat aan de redding deelneemt honderd-vier-en-twin- tig, benevens „Meteor"- en „Thunderjet" straaljagers voor verkenningsvluchten en toestel len van de marine luchtvaart dienst waaronder „Harpoons." Z.K.H. Prins Bemhard heeft vier vliegtuigen ter beschikking gesteld en de Nationale Lucht- vaartschool tien. Prins Bemhard zal zich Woens dag met een „Dakota" naar Val kenburg begeven en zich ter be schikking stellen van de com mandant van de „Transoa", de transportvliegtuigenafdeling van de luchtmacht. voerd, worden uitgebreid. De verliezen van de veestapel in N.W. Brabant worden geraamd op 5000 stuks. De evacuatie van de veestapel in dit gebied is nog aan de gang. In Drimmelen heb ben honderden koeien en paar- dén de overstromingen over leefd. Zij zijn echter onbereik baar en konden tot nu toe niet in veiligheid worden gebracht. Aangenomen moet worden, dat al het vee op Schouwen en Dui veland is omgekomen. Er zijn nog geen berichten over de vee stapel op Tholen, maar ook hier worden grote verliezen gevreesd. Uit Zeeland is geen vee geeva- cueerd. Hoewel op vele plaatsen vee voeder is gebruikt om te trachten gaten in dijken te dichten zijn er over het algemeen nog voldoende voorraden beschikbaar. Uit alle delen van het land worden overi gens voorraden veevoeder aan geboden. (Advertentie) ..„„.„«m 'm"k' Meent tijdig En terwijl de kracht en de moed in een plotse psychische schok terugkeerden, het eigendom weg zonk in de gore watervloed, trok de bemanning een gezin binnen de veilige glazen huif en het leek of de motoren gingen zingen: een lied van roemvolle bevrijding op de motieven van het Wilhelmus en de vredezangen uit Valerius' Gedenkklanck. Pakhuis De kade is een pakhuis. Kaas en boter, sinaasappelen en kleren, lichtinstrumenten en schoppen, laarzen en verduurzaamde levens middelen. Het is het open veem van Neerlands vrijgevigheid. Daarachter staan ambulancewa gens en autobussen van heinde en ver aangevoerd en nog verder naar achteren is het kleine haven- kantoortje, vanwaar de hulp wordt gedirigeerd. Telkens vertrekt een s-heepje, puffend en kortademig, tot zinkens toe volgestouwd met hulppersoneel -n materialen. Voor Ierseke, voor Zierikzee ,voor Tho len, voor Bruinisse en de zegen van alle toeschouwers wordt de bemanning nagezonden. Het heeft er soms de schijn van, dat men met de springvloed van hulp geen raad weet. Iedereen wil helpen. Er lopen al sinds vanmorgen twee mannen met een zend- e>: ontvangappa raat te leuren, maar niemand weet waarheen dat nou moet worden gestuurd. Daar tussendoor is de toevloed van mensen, die terug willen naar een der eilanden. Mensen, die tijdens de nacht van de ramp elders waren en na reik halzen naar vertrek, omdat zij willen zien, hoe de boel er thuis bij ligt. Hulpcolonnes van het Franse leger wachten op orders. Personeel van het Rode Kruis drentelt in de koude openheid aan de haven, de handen diep in de zakken gestoken en van boven de opgezette kragen kijken ons ogen aan, die vragenderwijs zijn ge richt: „Wat doen we eigenlijk hier?" Ze weten 'nog niet, dat schepen met evacué's onderweg zijn, dat schepen als hospitalen dienst doen om de zieken van Zierikzee bin nen te brengen. Een zenuwachtige commissaris van politie, die het o zo goed meent, is haast verliefd op zijn afzetting. Niemand mag een stap doen of hij blaft als een bitse waakhond. Nochtans is hij in wezen zo goedig als een Sint Bernhard. Eensklaps wordt het doodstil in de haven. Het saamgestroomde pu bliek houdt de adem in. Voor het havenhoofd wordt een kotter zichtbaar, die de vlag halfstok voert. Uiterst langzaam komt het scheepje nader. Als het gemeerd ligt staan er een paar mensen aan dek, volko men verwaaid, volslagen ver kleumd en uitgeput. Het zijn een paar mensen uit Stavenisse. Zij hebben vier doden bij zich. De eersten, die geborgen kon den worden in het verzonken Stavenisse. De haven is eensklaps een dodenhuis. In de ogen van de aangekomenen staat de ver schrikking. Ziet men het afschu welijke van wat werd doorge maakt. Als we vragen, hoe het is, schudden zij het hoofd. Er staat nog een huis een eind je boven de watervloed uit. Daar onder ligt het graf Stavenisse. De huizen als eieren leeggeblazen door de waterkracht. Een hele straat, waarlangs boomtoppen de richting aangeven, is volgestouwd met cadavers van vee. Iedere stap, die men zet op dit stuk van het eiland, dat nog betreedbaar is, weergalmt als een echo, waar in de saamgebalde verschrikking klinkt. „Dit is het ergste" zeggen zij. „Nergens anders is het leed zo groot. Er mogen tussen Halste ren en Tholen lijken in de bomen hangen, in Stavenisse is het mas sagraf van de streek." Koningin Juliana bij het verlaten van de school in Halsteren waar de stoffelijke overschotten van de slachtoffers staan opgebaard. Dijk doorgebroken in den Bommel ROTTERDAM, 4 Febr. Via mei heeft verzocht om toezending Scheveningen radio is medege deeld, dat gisteren midden in het dorp den Bommel (aan de Noord kust van het eiland Flakkee) in het verlengde van de haven de dijk is doorgebroken. In de dijk is een gat ontstaan ter breedte van 35 meter bij een diepte van ongeveer 5 meter. Het water stroomt met grote kracht door het gat. Een grocjt aantal huizen in de omgeving is reeds gedeeltelijk ingestort, ter wijl een groot aantal andere door het schurende water eveneens dreigt in te storten. Onmogelijk De burgemeester van den Bom- van ongeveer vijftig man genie troepen, voorzien van al het mo gelijke materieel geschikt om het gat te dichten. Voor het dichten zijn waarschijnlijk zinkstukken nodig. De provinciale griffie van Zuid Holland heeft de burgemeester per radio meegedeeld, dat het groot materiaal, waarom verzocht is, niet kan worden verzonden. Nader onderzoek ter plaatse volgt spoedig. Deze mededeling is ge daan na overleg met Rijkswater staat. De haven van den Bommel is bij eb alleen toegankelijk voor schepen met krachtige motoren, omdat het water met grote kracht door gat en haven stroomt. HULPVERLENING IN GELD'EN NATURA (Van onze buitenlandse redacteuren) Naast de betuigingen van deelneming uit vrijwel de gehele wereld, overtreffen de bewijzen van daad- werkelijke hulpverlening uit het buitenland aan de Nederlandse rampgebieden de stoutste verwachtin gen. De berichten daarover stromen onophoudelijk binnenzodat wij om genoodzaakt zien, slechts in telegramstijl weer te geven, wat uit de ver schillende landen is toegezegd of reeds onderweg is en ivelke acties worden ondernomen. CLECHTS twee kruiwagens waren voldoende om het wei- e van deze mensen in veilig heid te brengen geheel door het water omgeven. Koningin verwelkomde Prins Bernhard SCHIPHOL, 4 Febr. - Ver welkomd door H. M. de Konin gin en minister Beel is Prins Bernhard vanmorgen te half acht met de „Olivier van Noort" uit New-York op Schip hol teruggekeerd. Enige minuten voordat het lijn- toestel waarin de Prins en zijn particuliere secretaris, dr. F. A. de Graaff, zich bevonden, zou arriveren, stopte de koninklijke auto aan de rand van het vlieg veld. De Koningin begaf zich, zonder gevolg, met de minister en mr. Fock naar een. ontvangkamer. Prins Bernhard was kennelijk verrast toen hij bij zijn aankomst door de Koningin werd begroet. Beiden waren zichtbaar onder de indruk van de gebeurtenissen der laatste dagen. Alvorens het vlieg veld te verlaten begaf de Prins zich naar een gereedstaande mi crofoon waarin hij enige woorden sprak, eerst voor de Nederlandse en de wereldomroep, vervolgens voor de BBC. Van het ogenblik af, zo zeide hij, waarop de slag die Nederland heeft getroffen, in Amerika be kend was geworden, was hem een overvloed van medeleven betuigd. „Mijn telefoon heeft niet stilge staan en ik geloof dat er op grote schaal geholpen sal worden"» Voos Geslaagd aan de R.K. Universiteit NIJMEGEN, 3 Febr. Ge slaagd voor doctoraalexamen Po litieke en Sociale Wetenschappen de heer W. J. G. Peters (Venlo) en voor candidaatsexamen Poli tieke en Sociale Wetenschappen de heren Ch. H. A. Martens (Lin den) en J. N. Rosendaal (Millin- gen); voor candidaats examen Geschiedenis de Heer F. J. M. Verhagen (Maastricht). de BBC sprak de Prins zijn diep gevoelde dank uit voor de blijken van medeleven met een ramp die ook Engeland zo zwaar heeft ge troffen. 1 die tijd stond H. M. de Koningin beheerst maar zwijgend en in gedachten verdiept temid den van de groep personen die bij deze korfe, plechtige verwel koming aanwezig waren. Te omstreeks acht uur vertrok de Koninklijke familie naar Soest- dijk, vanwaar de Prins enige uren later in een dakota met majoor Gerben Sonderman als piloot een vlucht over de getroffen gebieden zou gaan maken. Later zal Prins Bernhard wellicht, zo deelde de heer Sonderman mede, in een kleiner toestel opnieuw van Soest- dijk vertrekken om zijn medewer king te verlenen bij de hulpacties. RODE KRUISHULP: De Rode Kruis-vereniging van Australië, Canada, Denemarken, Ierland, Italië, Nieuw-Zeeland, Noor wegen, Zwitserland, Zuid-. Afrika, Ver. Staten en West- Duitsland stelden voor Enge land en Nederland in totaal beschikbaar 250.000 dollar. AMERIKA: Hulpver lenings- comité's worden spontaan opge richt. Autofabriek biedt volledig uitgeruste ambulancewagen aan. Amerikaanse protestantse ker ken schenken 6.000 dollar. AUSTRALIë: Burgemeester van Melbourne roept staat Victoria op om fondsen te vormen. BELGIc: Grenzen en huizen staan wijd open voor vluchtelin gen. Geen grensformaliteiten. Nederlandse kolonie stuurde eni - - stuurt vrachtauto's vol goederen, spoorwegmateriaal aan. Neder- i ir a-a landse consulaten en KLM CANADA: Hoewel zelf met dVer- voor 25.000 gulden aan genees middelen ter beschikking. Ne derlandse ambassade, consula ten en Ned. bond organiseren hulpacties. Talrijke particuliere instanties maken geld over aan bondskanselarij. Evang. Kerk in Rijnland schenkt 10.000 Mark. Particulieren sturen groepen motorboten en rubberboten. Mij nen en andere grote bedrijven in Ruhrgebied sturen hulpploegen. Miinster en Aken willen kinde ren opnemen. Aantal aanbiedin gen voor hulpverlening zo groot, dat overwogen wordt centrale instantie; in het leven te roepen om Duitse hulp te coördineren. EGYPTE: Rode Kruis vraagt welke hulp geboden kan worden. FRANKRIJK: Bisschoppen doen aanbiedingen om kinderen op te nemen. Uit alle streken des lands stromen giften binnen. Rode Kruis en Leger des Heils zenden kleding. Spoorwegen bieden consulaten en KLM- bureaux worden overstroomd stromingen kampende, schenkt met gi£ten in natura ,Transpor. Overstrommgsfonds van Brits - teurs zorgen voor gratis vervoer. iS 2 d°llar voor j Aan Rivièra worden vacantie- Nederland. Rode kampen ingericht voor Ned. kin- Columbia België Kruis stelt goederen beschik-j deren. baar. Talrijke plaatselijke hulp acties. DENEMARKEN: Speciale postzegel met toeslag. Een derde van opbrengst voor Nederland. Luchtmacht en genie sturen 54 rubberboten. Kranten organise ren hulpacties. In bioscopen han gen collectebussen. WEST-DÜITSLAND: Gas- en electriciteitsfabrieken bieden ma teriaal en technische hulp aan. Tien barkassen van de regering onderweg. Westduitse vakver bond schenkt 45.000 gulden. Che mische fabriek in Frankfort stelt INDONESIë: Nederlan ders hebben „Centraal comité watersnood Nederland 1953" op gericht. Hulpacties en inzame lingen in talrijke plaatsen begon nen. Hoge Commissaris in Den Haag stelt auto en medische krachten ter beschikking. IRAN: Legatie te Den Haag zond drie honderd gulden. ISRAëL: Vijf duizend kisten sinaasappelen en zendingen kleding worden ge stuurd. ITALIë: Spontane hulpacties in het gehele land. Wilkes en Roosenburg spraken voor radio tijdens speciale oproep voor hulpverlening. Rode Kruis schenkt 1.250.000 galden. Vlieg tuigen met kleding en dekking, vruchten en wijn onderweg. Aanbiedingen om 1000 a 1200 kinderen op te nemen. Nederlan der in Milaan schonk f 62.000. Aanbiedingen voor levensmidde len. medicamenten, beddegoed en vaartuigen. LUXEMBURG: Dekens en ma trassen ter beschikking gesteld. NOORWEGEN: Reeds een ton goederen verzonden. Dagbladen zijn inzamelingen begonnen. Woensdag komen twee vliegtui gen met Rode Kruismateriaal naar Nederland. OOSTENRIJK: Inzamelingen in Wenen. Gemeenteraad schenkt f 5000.Oostenrijks-Nederlands genootschap begint grootscheepse acties. Bondskanselier Figl doet oproep voor bijdragen aan Hulp fonds voor Nederland. SURINAME: Rode Kruis ver scheept voor 5.000 Sur. guldens aan go'ederen. Tandartsen maken 2 000 Sur. gulden over. Militai ren staan dag soldij af. VATICAANSTAD: H. Vader stort 30.000 gulden voor Ram penfonds. ZWITSERLAND: Talrijke grote geldelijke giften, o.m.: Bonds raad 100.000 Zw. frs.. Comité Hulp aan Europa frs. 5.000, z.g. Sneeuwbalactie frs. 45Ö.000. Vijf honderd dekens verzonden. Na tionale inzameling van kleding en dekking begonnen. - van heden OBLIGATIES Ned. '47 (3-^) 95 47 (3) 3 ten. AANDELEN Ned. 951 A.K.U. 164$ 164$ Lever. Br. en Unil. 183 184 C.ew. Phil. Gl. G. B. 160$ 162$ Kon. Petr. 313$ 315$ A'dam Rubber 86$ f-6 Kn. N. St. Mij 138 138$ Ned. Scheepv. Unie 129 129$ H.V.A. 97$ 95» Deli maatsch. 80 81$ AMERIKAANSE FONDSEN Anaconda 43$ Bethleh. Steel 56 55$ Gener. Motors 68$ 68$ Kennecott Copper 79 80 Rep. Steel 47$ 47$ U. S. Steel 92 42 Cities Service 42f 92$ Shell Union 69$ 6.$ Tide Water 23 22$

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2