Getroffen Brabantse Westhoek pakt aan en helpt Flakkee ook nog Herstel van de dijken en huizen zal honderden millioenen kosten hefarme 4 Koningin en Prinses bezochten weer de noodgebieden VplêjiesDrekken met evacués vonden grotè waardering Nat. Rampenfonds ontving al 3 millioen en steeds breder vloeit de stroom Slachtoffers bij duizenden in 2000 vaartuigen gered Salarissen van burgemeesters zijn dikwijls te laag SCHERPE HOEST ABDIJSIROOP Dordtsch Dagblad Februari 1953 De Langstraat herademt weer enigszins (Van een onzer verslaggevers) DINTELOORD, getroffen plaats in de ondergelopen Westhoek van Brabant, tintelt van activiteit. Zes polders staan er blank, vele boerderijen zijn vernield, drie mensen zeker en vier vermoedelijk omgekomen, 150 inwoners van huis en haard verdreven, maardit alles telt op het ogenblik niet, „Alarmtoestand op het naburige Flakkee", zegt burgemeester, mr H. Pop „en nu sedert gistermiddag is gebleken, dat hulp vanuit Middelhamis moeilijk te bieden is, loopt alles over hier." We kijken om ons heen en zien, hoe alles voortreffelijk is ge organiseerd: boten met vluchtelingen uit Oude Tonge, Achthuizen en Ooltgensplaat meren in het haventje, direct gaan de mensen door naar de Rode Kruispost in de Geref. kerk of naar het noodziekenhuis in de Hervormde school om daarna te worden vervoerd naar de Veemarkt hallen in Den Bosch. Men weet, hoe tientallen verkleumde stakkerds op Flakkee na dagenlange strijd in het ijskoude water getuimeld en verdronken zijn. Men weet ook, dat de overigen snel geholpen moeten worden, willen zij er het leven van af brengen. „Tot vanmiddag 5 uur zijn ruim 1200 mensen in veiligheid gebracht, de anderen hopen wij morgen te bereiken". Paard gered Ongelovig kijken wij als we horen, dat er nog levend vee in de stallen moet zijn. Maar dan zien we een druip nat paard aan komen lopen, zojuist be vrijd. „Die heeft van Zaterdagnacht af in het water gestaan", horen we. Een uitgehongerde hond is ook bevrijd. „Morgen zullen we proberen het achter gebleven vee te redden", zegt de heer Van Dis kalm en hij sto-' de hond in de koffer van zijn auto o nog kijken we naar zijn ondergelopen hoeve, waar twintig koeien gered, maar bij de eva cuatie later spoorloos verdwenen zijn. „Die pakken kranten gaan straks met de boot naar Willemstad", wordt ons ach terna geroepen en we weten, dat het in orde komt. De bevolking daar heeft geen stroom en wil wel eens wat van buitenwereld vernemen. Helicoptere red^e van de dal Hoe erg het op Flakkee 3 vernemen wij uit de mond van ga ragehouder P. Pulleman uit Oude Tonge. Met een baard van drie da gen scharrelt hij rond op het Ge meentehuis van Dinteloord, op zoek naar nieuws over zijn ver miste zoon. „Zondagmorgen heel vroeg reed ik met een paar brand weerlieden per auto rond om de boeren te waarschuwen. Plotseling gleed de dijk vijf meter weg en we kwamen met auto en al in de sloot terecht. Ik zag. hoe het water een blok van 23 gemeentewoningen in één keer wegvaagde. Er zaten 47 mensen in, we hebben er vanmor gen een paar van teruggevonden, dood Dan vertelt hij. hoe een helicoptère van de Kon. Marine gisteren een aantal mensen van de daken heeft gered en op de dijk heeft neergezet. Het water is nu gezakt van drie tot een meter zestig. Aan drinkwater hebben de 2600 men sen. die nog in Oude Tonge zitten, groot gebrek, maar voedsel is er genoeg. Er is teleioon Als burgemeester Pop ons een beeld heeft gegeven van de toestand in zijn gemeente, waar de polders Driebroeders, Drievrienden. Anna, Groot- en Klein Carolina en Beaumont zijn ondergelopen, vertelt hij, hoe het riviertje de Dintel door een enorme vloedgolf vanuit de ondergelopen polder bij Zevenbergen was overspoeld. ..Toch staan wij er gunstig voor om dat we nog over gas. water, electriciteit eri telefoonverbindingen beschikken. Wat de hulp aan Flakkee zo belemmert. Opmerkelijk is de grote behoefte aan nieuws bij de zojuist geredde mensen. We hebben pakken kranten van Maandag en Dinsdag in de wagen en men valt er gretig op aan. Onze agent gaat met vrouw en dochter direct op pad om de kranten te be zorgen. De correspondent, de heer N. Littooij ook al drie dagen in de weer met het reddingswerk, vertelt ons, dat drie Franse legertrucks meehel pen bij de evacuatie. Willemstad hebben wij niet kunnen bereiken. Een groot gat in de enige dijk, die het stadje met het droge land ver bond. maakt het passeren per auto on mogelijk. Enkele boten varen nog. maar in het duister van de snel vallende avond kan men ons geen terugkomst garanderen. Op de dijk ontmoeten wij de heer G. van Dis, president-kerkvoogd van de Ned. Hervormde Gemeente. Van hem horen wjj het geruststellen de nieuws, dat er ten hoogste twee in woners van Willemstad zijn omgekomen: een vrouw, met haar broer, die in een huis vlak hij de dijk woonden, juist op de plaats waar deze doorbrak. In Wil lemstad is alles droog, tenminste binnen de wallen. Ook de Koepelkerk is be houden gebleven. „Willemstad", zo zegt de heer Van Dis, „is op het ogenblik een klein stukje land in niemandswa- ter". Wij zien het liggen, verlaten in de enorme watervlakte, die kille grauwe plas. waar nu nog anderhalve meter water boven gras- en bouwland staat. Veel vee is verdronken, want al dat water kwam zo verschrikkelijk plotse ling. De heer Van Dis. die bij Oudemolen vlak bij de dijk woont, moest bij het verlaten van zijn boerderij een last van 50 kilo in de armen nemen om niet door de sterke stroom te worden wegge sleurd. Advertentie 4 krachtige middelen tegen griep in 1 tablet Chelarine „4" bevat 4 wereldbe roemde geneesmiddelen. Eén er van zorgt dat, ondanks de zeer krachtige werking, ook een zwakke maag niet van streek raakt. WMIÜHW1 I.-V7MIËK 'n sQije doet wonderen De Langstraat Eerder op de dag hadden we in de Langstraat gesproken met burgemeester Smit van de gemeente Spramg-Capelle. Het heeft daar erg gespannen, want op vele plaatsen vrat het water aan de Capelse dijk tussen Labbegat en Capelle. Toen de burgemeester er Zondagmorgen was gekomen, had het niet lang ge duurd of hij had de brandsirene in t king moeten stellen. Het water rees een halve meter boven de dijk. Een strook land van anderhalve kilometer staat 60 centimeter onder water. Enkele huizen zijn verwoest en vooral bij tuin derijen is de schade zeer groot. Grote dank is men hier verschuldigd aan de militairen, dde enorm hard heb ben gewerkt. Zandzakken ter verstevi ging van de dijk waren er reeds enige uren nadat de burgemeester ze had aan gevraagd via de militaire verbindings dienst die hij tot zijn beschikking heeft. Rijdend langs die dijk passeerden wij de verlaten woning van onze agent, de heer Van Meyeren. Elders hadden we hem al ontmoet en ook hij was blij dat de krant weer kwam. Hele stukken moest hij met zijn fiets over ondergelopen wegen rijden-, maar dat telde niet. In Raamsdonksveer wa6 het al niet an ders. In deze gemeente bevinden zich geëvacueerden uit Hank en Dussen. Toen het water over de Keizerdijk was gekomen, hadden twee mensen het leven verloren. In de Julianastraat 9tond het water nu juist tot de woning van agent Rutters. die er niettemin' op uit trok. „De mensen vragen alsmaar om kran ten" zo zei hij ons. Oudenbosch, zelf niet getroffen, is nu een centrum van evacuatie uit het on dergelopen gebied. Vele mensen uit Ooltgensplaat en Klundert zijn doorreis geweest of verblijven er nog, in de hoop, spoedig terug te kunnen gaan. Terwijl wij in de late avond via Breda. Den Bosch en Utrecht naar de Maasstad terugkeren, ontmoeten wij lange colon nes Amerikaans legermaterïeel, uit Duitsland onderweg naar de getroffen gebieden. Het doet ons goed. die rijen amphibievoertuigen de zgn. ducks te zien, bemand door goed uitgeruste soldaten. Zware vrachtauto's, ook Ne derlandse, daveren langs de wegen. On afgebroken stroomt de hulp naar de plaatsen waar zij het dringendst nodig is Afsluiten zeegaten actueel De Nederlandse vereniging voor land aanwinning heeft een telegram gestuurd aan de president van de raad_ van minis ters, waarvan een afschrift is gezonden aan het ministerie van Verkeer en Wa terstaat. De inhoud luidt: „De Nederlandse vereniging voor landaanwinning, reke ning houdend met de mogelijkheid, dat de omvang .van watersnoodrampen als de huidige aanmerkelijk beperkt kan worden door afsluiting van zeegaten in het Zuidwesten des lands en door land aanwinning op grote schaal in de Wad denzee en elders in het Noorden des lands, dringt er bij de regering op aan. de besluitvorming hiertoe en de nood zakelijke voorstudie zoveel mogelijk te bespoedigen." Het telegram is ondertekend namens het dagelijks bestuur door ir. A. Plate, voorzitter, mr. N. M. Zijp. secretaris. Dit jaar geen carnaval De carnavalsvereniging te 's-Hertogen- bosch, Maastricht, Heerlen, Baarle, Rix- tel. Weert. Venlo, Roermond, Sittard en Kerkrade 'hebben besloten dit jaar geen carnaval te Koningin Juliana heeft gisteren weer de hele dag doorgebracht in de door watersnood geteisterde gebieden. Zij bezocht o.m. Breda. Fijnaart, Ber gen op Zoom en Roosendaal. Prinses Wilhelmina heeft onvermoeid haar tocht door Zeeland voortge zet. Zij ging naar Noord-Beveland, Schouwen-Duiveland en Tholen, in de namiddag vertrok zij nog naar Zuid-Beveland. Prins Bernhard, die vanmorgen om 7.30 uur op Schiphol arriveerde, zou zich vandaag zo spoedig mogelijk met een Dakota naar het vliegveld Valken burg begeven om zich in dienst van de transportorganisatie te stellen. De Prins heeft vier van zijn eigen vliegtuigen voor de hulpverlening aangeboden. Prins Bernhard helpt de transportdienst en zeide: „Ik kan niet anders "zeggen dan: mijn innige deelneming!" Maar er waren meer ontroerende mo menten, zo b.v. voor de rede van Sta- venisse, waar een Amsterdamse plezier boot vol vluchtelingen het vaartuig van de prinses passeerde. Onmiddellijk ver scheen HKH-, in regen en wind, aan dek. De vluchtelingen zagen haar, man nen rukten de hoofddeksels af en een vrouw riep schreiend: „Prinses, dank u!" u!" Na een kort bezoek aan Stavenisse voer de prinses naar Bergen op Zoom. Alscheid in New York Onder degenen, die Prins Bernhard gisteren in New York uitgeleide deden, bevonden zich Prins Aschwin en zijn echtgenote, de beide Nederlandse am bassadeurs Van Royen en Von Ballu- seck en de Nederlandse consul-generaal baron de Vos van Steenwijk. Vóór zijn ...o vertrek wachtte de prins nog even op naar Breda, waar zij een bezoek bracht j aankomst van de eerste Nederlandse aan het ontvangstcentrum voor evacuè's j kranten die berichten over de waters- Gisterochtend om 9 uur verliet H.M. de Koningin het paleis Soestdijk om naar Soesterberg te rijden, waar zij in een militair vliegtuig stapte. Zij maak te een vlucht boven de verdronken gebieden van Zuid-Holland, Zeeland en Noord-Brabant en daarna landde het toestel op het vliegveld Gïlze- Rijen. Hier liet H.M. zich door ver schillende autoriteiten voorlichten over de algemene hulporganisatie De Koningin verklaarde, bijzonder getroffen te zijn door het perfecte teamwork van alle samenwerkende instanties In gezelschap van de commissaris der Koningin in N.-Brabant. prof de Quay, begaf H.M. zich vervolgens per auto Doesburgse jongens redden 266 mensen De burgemeester van Doesburg deelt ons mede. dat Zondagmorgen in deze ge meente direct contact is opgenomen met de Doesburgse zeilvereniging, die ogen blikkelijk een paar vletten met buiten boordmotoren heeft afgestaan. Deze zijn onmiddellijk op een vrachtwagen geladen en, vergezeld van een bus vol mensen, naar Bergen op Zoom gestuurd. De jon gens hebben tot gisteravond het genoe gen mogen smaken 266 mensen het leven te r '.den. Vandaag zijn ze weer ingezet te Steenbergen. in het gebouw van de K.M.A. Zij onderhield zich geruime tijd met de vluchtelingen eit toonde zich diep geroerd door de verhalen, welke zij te horen kreeg. H.M. zette haar tocht voort naar Fijnaart, dat nu droog is, maar midden in het water ligt en slechts één toe gangsweg heeft. H.M. sprak ook hier met velen en keek met openlijke be wondering naar de vermoeiende werk zaamheden van burgers en militairen. Korte tijd later reed H.M. door naar Halsteren, waar zij zich opnieuw zeer belangstellend toonde en met talrijke evacuè's sprak. Na een kort bezoek aan het stadhuis van Bergen op Zoom en dat van Roosendaal, betrad de Ko ningin de ontvangstcentra voor vluch telingen in laatstgenoemde gemeente. Lang onderhield zij zich hier met de evacuè's. onder wie zich vele Zeeuwen bevinden. Op weg naar Den Bosch haalde de wagen van de koningin die van de Franse ambassadeur, de heer Garnier, in. H.M. liet haar wagen stoppen en voerde een gesprek met de ambassa deur, waarbij zfj haar grote dank uit- sprak voor de "hulp van de Franse genie, De terugreis maakte H.M. weer met het militaire vliegtuig, waarmede zij om half negen in de avond op Soesterberg aankwam. Ontroerende momenten Prinses Wilhelmina begon gisteren haar tocht in Noord-Beveland. Aan boord van een vaartuig der marechaus see voer H.K.H. voorts van Kortgene naar Zierikzee en vandaar naar Tholen. Opgetogen inwoners van deze gemeen ten vertelden vol bewondering, hoe de bejaarde prinses aan geen vermoeienis dacht en waarlijk groots was. In een bestelwagen reed zjj Zierikzee binnen in gezelschap van de commis saris der Koningin, jhr. mr. De Casem- broot. Op het Havenplein drong de be volking van Zierikzee om de wagen. Tientallen handen werdén uitgestoken naar de grijze prinses, mannen en vrouwen konden hun tranen niet be dwingen. H.K.H. druktte alle handen nood brachten, Kort tevoren had de prins voor drie film- en drie televisiecamera's nog eens zijn verklaring over zijn vertrek en de toestand in Nederland uitgesproken. Daarna sprak hij ongedwongen met een groot aantal journalisten, vooral over verschillende typen vliegtuigen, die hij graag bestuurt. „Ik kom waarschijnlijk over zes of acht weken terug om mijn afspraken nj* 'ekomen", vertelde de prins nog. „Ik wil de mensen hier niet teleurstel len. Nogmaals dankte hij voor de hulp. welke Amerika Nederland thans biedt. Clarence Hunter voorspelt: zal moeten wordt er even Uit eigen land Maar ook in eigen land wast de stroom giften nog steeds, van de „ontelbare" H it i i j dubbeltjes in collectebussen in honderden ERSTEL VAN DE DIJKEN en de vermelde huizen m het overstroomde steden en dorpen van ons land> tot het gebied zal honderden millioenen guldens vragen. Het herstel van j enorme bedrag dat de Nederlandse rede- de productiviteit von het land zal bovendien nog vele nullioenen S™ ed,^f |?/Sioheenbb^^ N°ÏÏ vergen. Dat zei gisteren mr Clarence Hunter, hootd van de M.b.A., net enkele grote giften: 150.000 uit de pro- Amerikaanse bureau voor wederzijdse veiligheid in Den Haag. Naar zijn schatting zijn 175.000 ha vruchtbaar land bij de ramp betrokken. Vandaag vloog Fred Anderson, de speciale vertegenwoordiger van de M.S.A. in Europa, met de Amerikaanse ambassadeur, Selden Chapin, over de getroffen gebieden om te zien wat de M.S.A. voor het herstel kan doen. Intussen blijft de stroom giften ter leniging van de eerste nood rijkelijk vloeien. Uit binnen- en buitenland, in de vorm van diensten, geld, goederen en dringend noodzakelijk materieel blijkt een steeds sterker sprekende deernis met de getroffenen. Het Nationale Rampen fonds achtte vannacht een schatting van 3 millioen gulden aan bijdra gen niet overdreven. Het ziet er naar uit dat dit nog maar een klein begin is van nog veel grootscheepser acties. De Rode Kruisverenigingen in elf landen hebben in totaal 250.000 dollar (bijna een millioen gulden) beschikbaar gesteld voor Engeland en Nederland. Deze elf landen zijn Australië, Canada. Denemarken, Ierland, Italië, Nieuw-Zeeland. Noorwegen, Zwitserland, Zuid Afrika, Verenigde Staten en West- Duitsland. Vannacht en vanmorgen kwamen er geregeld berichten u! men van allerlei ,T;„; =2 worden. Met dankbaarheid mag worden vastgesteld dat de deernis met de getrof fen Nederlanders in tal van landen groot is. Hieronder volgt een kort overzicht van de geboden hulp. Noorwegen: 500 paar kinderschoe- verzonden, alsmede duizenden £)E watersnood overheerst gisteren in de Tweede Kamer alle andere vraagstukken. Wat is er eigenlijk nog belangrijk vergeleken met de catastrophale ramp, die ons volk trof. De re gering kondigde gisteren een aantal maatregelen aan in ver band met de hulpverlening. Achter de regeringstafel ziet. men v.l.n.r. de ministers Beyen, Beel, Drees, Staf en Algera. Nog meer dekens en lakens, 1000 paar rubberlaar zen en Rode-Kruis-materieel; schaats wedstrijden in Oslo t.b.v. de slachtoffers, waaraan o.a. Hjalmis Andersen, Huiskes. Van der Voort en Broekman deelnemen. Zweden: wagons met kleren en dekens verzonden. Vanmiddag zouden 24 rubberboten per vliegtuig aanko men. alsmede een trein met 25.000 dekens: 30 Zweedse militaire vracht auto's met voedsel en dekens gister avond op weg: het Leger des Heils te Stockholm stuurde 25.000 kronen er een andere organisatie 500 baby-uitzet ten; gisteren alleen al ontving het Zweedse Rode Kruis 100.000 kronen en de komende dagen kan dit tot een half millioen kronen aangroeien. Dit alles ongeacht de enorme hulp die Zweden al geboden heeft. Brits Columbia (Canada)25.000 dollar voor Nederland en België (Canada kampt zelf met overstromingen! T t a i i de zeevacantiekolonie te Tirren- ni kan 1200 evacuè's opnemen; het Rode Kruis stuurt vruchten en wijn; de Fiat- fabrieken schonken 50.000; Sicilië be looft treinladingen zuidvruchten: de Paus stelt 30.000 ten beschikking. Duits land: een van de grootste pharmceuti- sche fabrieken zorgt voor 28 000 Mark aan medicamenten: er kwamen tien bar kassen uit W.-Duitland: in Bonn wordt een centrale hulpdienst ingesteld omdat ontzaglijk veel steun uit Duitsland verwacht wordt: gas- en electricitei'tsfa- hrieken boden materiaal en technische hulp aan; Munster en Aken kunnen Ne derlandse kinderen opnemen. Frank- ij k: het Rode Kruis stuurde een vracht- De prins was van plan, het K.L.M.- toestel „Olivier van Noort", waarmee hij reisde en dat o.m. een gezelschap Siamese diplomaten aan boord had, ge durende een deel van de tocht zelf te besturen. Vanmorgen om 7.30 uur kwam de prins op Schiphol aan. H.M. de Ko ningin was met minister Beel ter ver welkoming aanwezig. auto vol dekens; op de Jordaan-bank in Parijs moest een extra telefoniste wor den aangesteld om alle vragen omtrent hulpverlening te beantwoorden; de bank zelf ontving in een dag tijds een millioen francs; aan de Rivièra is onderdak voor duizend Ned. kinderen; de stad Nice schonk 500.000 francs en een vliegtuigla ding kleren en dekens, terwijl er Vrij dag een tweede zending volgt; over brenging van kinderen in de Elzas wordt besproken. België; de Nederlandse kolonie in Brussel stuurt zes vrachtwagens vol kle ding. Ver. Staten: de Willys Over- landfabriek bood een ambulanceauto aan. Engeland (zelf zwaar getroffen): om vangrijke materiële hulp, waaronder 50.000 zandzakken. Zwi tserland: 100.000 francs van de regering, en 500 dekens. Denemarken: een speciale postzegel met toeslag, gedeeltelijk ten bate van Nederland. Israël: 5000 kisten sinaasappelen. Oostenrijk: 5000 gul den van de Weense gemeenteraad en ac ties op grote schaal. Het is een lijst, waaraan in de loop van deze en de volgende dagen nog veel vinciale kas van Noord-Holland en een ton van de Nederlanden van 1845. De drie centrale middenstandsbonden (Ch.r„ Kon. Ned. en Ned. Kath.) zullen tot een gemeenschappelijke actie komen en hebben de middenstand opgewekt het zijne bij te dragen. En ook nu een kleine bloemlezing: het Leger des Heils distri bueert met 13 mobile cantines koffie en voedsel aan evacuè's, militairen en dijk werkers. In Olst werd 4 per gezin gecollecteerd en in Ede was gisteravond de lOO.OOOoverschreden. De bemannin gen van twee Amerikaanse torpedoboot- iagers die in Amsterdam vertoeven, haal den 4560 op en beloofden nog goederen en materiaal. De leden van de Ned. Ver. van Tandheelkundigen stellen hun dien sten belangeloos ter beschikking van de geëvacueerden. Het directoraat Voedselvoorziening heeft voor de leniging van de eerste nood reeds 60.000 broden, 10.000 pakjes margarine, 2000 kg kaas, 5000 blikjes melk. 2000 kg worst en 5000 pakjes kindermeel op het vliegveld Valkenburg afgeleverd. Ook per schip werden levens middelen naar de geteisterde gebieden verzonden. Het centraal verkoopkantoor voor de kalkzandsteenindustrie heeft de minister van Wederopbouw een millioen kalk zandstenen beschikbaar gesteld. Honderd twintig veehouders op het Kampereiland willen elk een rund afstaan. Velsen heeft Stellendam en Deventer Willemstad ge adopteerd. Ook de West houdt zich goed. Het Stormrampfonds in Curagao had gister morgen al meer dan een half millioen Ned. guldens ontvangen en hoopte het millioen vol te maken. Ouden van dagen in een tehuis van het Wit-Gele Kruis, die geen geld hebben en ook niet kunnen werken, bidden van 's morgms acht uur tot 's avonds zes uur in de kapel voor de slachtoffers Nadat wij het bovenstaande geschre ven hadden, ontvingen we nog nieuws over de volgende hulpacties. De Evange lische kerk in het Rijniand stuurt 10.000 Mark. De Ned, bond in Duitsland ver zoekt opgaaf van kinderen die bij Ne derlanders in Duitsland kunnen worden ondergebracht. Het Westduitse Vakver bond gaf 50.000 Mark. Uit Italië ver trokken vandaag drie vliegtuigen met dekens, kleren, marmelade en fruit en president Einaudi stelde zijn persoonlijk vliegtuig beschikbaar voor goederen transport. In verschillende Italiaanse steden wordt gecollecteerd. De Franse R.K. organisaties kunnen 3000 kinderen herbergen bij Franse families. De lijst van Canadese plaatsen waar acties wor den georganiseerd, groeit snel. De Bris tol vliegtuigfabrieken stuurden gisteren nog drie helicopters. De secretaris-gene raal van de Ver. Naties, Trygve Lie, zond een telegram van medeleven. Allerergste nood verminderd Honderden gewonden en zieken werden op veilige plaatsen binnengebracht kleine vaartuigen, van mijnenvegers tot sloepen en reddingsvlotten en alles waarmee men zich op het water kan be wegen. naar hei overstroomde gebied ge gaan. De regeling daarvan is in handen van i marine-commandant in Rotterdam. Hel zijn zowel vaartuigen van de marine als van burgers. Naar Zierikzee en Erouwershavsi m zeer grote concentratie van vaartui gen. Zo vertrokken uil Den Helder vier lijnenvegers. Voorts waren er 8 Y-bo ten. snelle motorboten van de marine, een ongekend aantal motorsloepen, als mede aluminium rubber reddings vlotten. Onder de andere schepen bevonden zich twee kustvaarders van 200 ton. het jacht Atlanta van de gep. kononel Van Waming met een chirurg aan boord, een vaartuig met 16 doktoren en andere. Een overzicht van de resultaten kan op dit ogenblik nog niet worden gegeven Tot middernacht werden van de Waal haven in Rotterdam (de Onderzeedienst) af naar de noodgebieden gedirigeerd 42 oorlogsschepen, waaronder mijnenvegers, motortorpedoboten. landingsvaartuigen, verder alle beschikbare marinesleepbo- In het thans verschenen voorlopig ver slag van de Eerste Kamer over de be groting van Binnenlandse Zaken achten verscheidene leden het onjuist, dat er zoveel mogeljjk naar de vorming van grote gemeenten wordt gestreefd. Som mige leden betreuren het. dat bij benoe ming van burgemeesters niet alleen poli tieke gezindheid, doch veelal ook het lid maatschap ener politieke partij van in vloed zou zijn. Andere leden hadden be zwaar tegen benoeming van z.g.n. onpoli tieke burgemeesters. Ettelijken vestigden er de aandacht op, dat de burgemeesters salarissen vaak te laag zijn. Vele leden verlangden, dat nu spoedig het wetsontwerp op de financiële verhou ding tussen rijk en gemeenten zou worden ingediend. Zij wezen op de extrabelas ting der gemeenten door de toepassing van de wet Financiering Wederopbouw Publiekrechtelijke Lichamen. Ook achten zij de tijd rijp voor afschaffing van het rentegamma. Sommige leden had het getroffen, dat van 244 gemeenten de begrotingen van 1952 nog niet zijn goedgekeurd, terwijl in Zuid-Holland alle goedgekeurd zijn Vele leden vroegen aandacht voor de moeilijkheden der gemeenten, Ambonnese woonoorden zijn gevestigd. Verscheidene leden drongen aan op op lossing van het politievraagstuk Som mige leden achtten een begrotingspost van 90 millioen voor de bescherming der burgerbevolking te laag. Verschei dene leden meenden, dat de aanmelding voor Steun Wettig Gezag ng steeds te wensen overlaat. Vele leden brachten de wenselijkheid naar voren van een alge hele herziening van de bezoldiging van rijkspersoneel. Vele leden spraken over de wenselijkheid van een definitieve re geling ter tegemoetkoming in de ziekte kosten voor rijkspersoneel. Beeld van omvang der schade Hoewel exacte cijfers moeilijk fe geven zijn, schaften deskundigen de oppervlakte van het overstroomde gebied in Zuid- Holland, Zeeland en West-Brabant op ongeveer 175.000 heclare. In Zeeland heeft zeker tweevijfde van de lolale bevolking, dat is ten naastebij honderdduizend mensen, ernstig van de overstroming te lijden. Op de Zuid-Hol landse eilanden er in de waarden zal dit aantal 125.000 en in het West-Brabantse gebied ongeveer 60.000 bedragen, zodat het totale aantal ernstig door de waters nood getroffenen ruw geschat op 300.000 kan worden gesteld. He* aantal minder ernstig getroffenen is minstens zo groot. De omvang van de schade aan het vee- beslag en aan hel akkerbouwland is nog niet bij benadering vast te stellen. Dui zenden koeien en varkens en tienduizen den kippen hebben de dood gevonden. Van het overstroomde gebied is onge veer tweederde weideland en een derde akkerbouwland. Ongeacht de schade aan opstallen moet er rekening mee worden gehouden, dat grote aantallen tractoren en landbouwwagens. landbouwmachines en werktuigen verloren z"n. De in de overstroomde gebieden uitge zaaide granen, suikerbieten enzovoorts moeten worden afgeschreven. Veel zal afhangen van de snelheid, waarmede het water zal verdwijnen, of in hel akker bouwland nog zomergraan of aardappelen zullen kunnen worden verbouwd. Indien het water lang blijft slaan zr' de verzil- ling van vele gronden te ernstig worden om nog dit jaar vrufchi voort te kunnen brengen. De grote verliezen aan vee zullen wel licht remmend op de uitvoer van zuivel producten en vleeswaren werken. De binnenlandse voorziening van deze pro ducten wordt door deskundigen voors hands niet in gevaar geacht. ten, enkele marine water- en olietankers en tenslotte (voor werk op ondiep wa ter) rond 100 marine motorsloepen en motorvletten. Voor een groot aantal de zer vaartuigen weden uitrustingen en eventueel bemanning aangevuld ot ge heel verstrekt uit te Rotterdam beschik baar materieel en marine-personeel. Ook werden 180 particuliere vaartui- gen en vissersschepen in de Waalhaven van uitrusting en eventueel van aanvul lende marinebemanning voorzien. Veer tien Engelse en 7 Belgische vaartuigen van de ..Royal Navy Rhine Squadron" werden van verbindingsofficieren voor zien en gedirigeerd naar Bruinisse Zierikzee. Medegegeven werden 12.000 nood rantsoenen, 3.00 warme maaltijden. 3C doktersuitrustingen en grote hoeveel heden penicilline en andere genees- en ontsmettingsmiddelen. Honderden ton nen brandstofolie en benzine werden verstrekt. Op de belangrijkste punten werden zes mobiele radio zend- er ontvanginstallatia.s opgesteld. Particu liere vaartuigen die volledig uitgerust waren, dat waren'er maar liefst 500 per dag, werden uitsluitend gediri geerd naar de plaatsen die het meest werden bedreigd, op het tijdstip dat de schepen en scheepjes beschikbaar kwamen. Als gevolg van deze hulpverlening gecoördineerde maatregelen stromen thans van de eilanden de evacuè's bij duizenden en de van eerste hulp voor ziene gewonden en zieken bij honderden op veilige plaatsen binnen, gedeeltelijk te Rotterdam. Ook is op vele plaatsen op de eilanden de allerergste nood. wat betreft honger en dorst althans enigs zins verminderd. De Koninklijke Marine acht het plicht er de aandacht op te vestigen dat een groot deel van deze resultaten onmoge lijk zou zijn geweest zonder de overstel pende medewerking van particuliere vaartuigen met hun opvarenden, en de beschikbaar gestelde ladingen. Het effect hiervan is verveelvoudigd door het coördinerende werk van de marine. De actie wordt met kracht voortgezet en aangezien de verbindingen veel beter zijn geworden, door een groter aantal oorlogsschepen met radiozenders in de getroffen gebieden en door de mobiele zenders, wordt ook de coördinatie-moge lijkheid beter, zodat verwacht kan wor den dat hulpverlening en evacuatie de eerstvolgende tijd in snel tempo zullen worden uitgevoerd. Het Koninklijke jacht Piet Hein is vannacht de Amsterdamse !%ixhaven bin nengekomen, Vandaar' gaat de reis naar Rotterdam voor het ontvangen van in structies. Aan boord bevinden zich tien personen, o.a. een marine-arts en enig verplegend personeel. Het jacht voert geneesmiddelen mede. Advertentie maakt U doodmoe en ondermijnt Uw gestel- Help Uw geprikkelde en ontstoken luchtpijpen en zuiv/er Uw adem halingsorganen met de geneeskrachtige, slüm- oplossende AKKER-S -'s Werelds beste hoestsiroop- Fabriek van Hooimeyer zwaar getroffen Naar wij vernemen ligt ook de be schuit- en banketfabriek van A. Hooi meyer en Zonen N.V. te Barendrecht in het overstromingsgebied. De fabrieken staan l'A meter onder water. De aan wezige voorraden afgewerkte producten van één week konden worden gered. Van de voorraden bloem, totaal 300 ton, heeft men de helft in veiligheid kunnen brengen. Het bedrijf ligt uiteraard geheel stil, maar de firma Hooimeyer heeft van acht collega-fabrikanten de toezegging gekre gen, dat de productie vrijwel geheel overgenomen kan worden. Gisterochtend zijn de eerste pompen in de omgeving van Barendrecht in werking gesteld. Men verwacht, dat over ca. 14 dagen de polder zal zijn leeggemalen. De di rectie van Hooimeyer taxeert, dat het 5 weken tot 2 maanden zal duren, voor dat de productie in eigen fabrieken kan worden hervat. Engeland bezorgd over Formosa Politieke gevolgen zonder militaire voordelen Eden, de Britse minister van Bui tenlandse Zaken, heeft gisteren in het Lagerhuis Engelands bezorgdheid doen blijken over Eisenhower's beslissing inzake Formosa. De Amerikaanse stap zou slechts ongelukkige politieke gt- vo.'?ei) kunnen hebben, zonder de militaire voordelen te compenseren. Eisenhower's eenzijdige beslissing kon buiten de andere Westerse landen om genomen worden, omdat er een eenzijdige beslissing van president Truman uit 1950 door ongedaan werd gemaakt. Generaal Omar Bradley, de voor zitter van de Amerikaanse chefs van staven, twijfelt er aan, of de Chinese nationalisten thans een aanval op het vasteland kunnen doen. De deneutra- lisering houdt volgens hem niet het gevaar in, dat het conflict in het Verre Oosten zich zal uitbreiden. Hulp van grafische bedrijven Het Centraal Bureau voor de Grafische Bedrijven heeft zich beraden over de vraag, wat in het grafische bedrijf kan worden ge daan tot leniging van de nood. veroorzaakt door de ramp, weike ons land heeft getrof fen. Het Centraal Bureau voor de Graflsciie Bedrijven heeft besloten, werkgevers en werknemers met de meeste nadruk te advi seren, gehoor te geven aan de oproep van de Stichting van de Arbeid. Werkgevers en werknemers worden dus opgewekt om een uur loon en ten minste acht uur loon voor overwerk, vermeerderd met een gelijke bij drage van de werkgever, ter beschikking te stellen van het Nationaal Rampenfonds, Tevens besloot het Centraal Bureau, dat uit het Algemeen Sociaal Fonds voor de Grafische Bedrijven een zeer belangrijk be drag zal worden besteed voor hulp aan gra fische werkgevers en werknemers in de ge troffen gebieden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4