Nijmegen bood snelle en voortref felijke hulp aan rampgebieden Stopzetting inzameling kleding en meubilair Actueel stuk van Gabriel Marcel Woorden van deernis met leed in het rampgebied ASTA Lost Bonnderies Uit Aot joWMoucJL ugm cU Stad DE GELDERLANDER WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953 DAGBLAD VOOR NIJMEGEN Burgemeester Hustinx: Dezer clagen beslissing over het adopteren van streek of gemeente De Burgemeester van Nijmegen heeft gistermiddag tegen over de plaatselijke pers zijn dankbaarheid en grote waardering uitgesproken voor -de grote prestaties, welke onze stad gedu rende 36 uren voor de zwaar getroffen landgenoten heeft Ver- iricht. Indrukwekkende voorbeelden van medeleven en opoffe ring zijn door honderden stadgenoten gegeven, honderden vrij willigers en vrijwilligsters hebben zich terstond aangemeld om •nan de goederen- en geldinzameling mee te doen en daarbij kwamen nog vele honderden aanbiedingen voor andere dien sten. Men was tot alles bereid. Ampel'óverleg met de Commis saris der Koningin in de provincie Zeeland over de te bieden hulp door Nijmegen bracht spoedig aan het licht, dat er geen directe behoefte bestond aan mankracht en ook stond het reeds spoedig vast, dat Nijmegen vooralsnog niet' als evacuatie-cen trum dienst zou moeten doen. Er werd dus niets gevraagd van Nijmegen en toch wilden duizenden Nijmegenaren iets doen. Daarop nam de Burge meester het besluit, na gepleegd overleg met enkele betrokken Instanties, het Rode Kruis te belasten. met een goederen- en geldinzameling. Er moest inderdaad veel worden geïmprovi seerd, maar de resultaten zijn zeer indrukwekkend geweest. Voor meer dan 5000 mensen bracht Nijmegen binnen 24 uur Ben volledige uitzet bijeen en een geldbedrag van ruim 38.000. Carnavalsviering voor de ■gehele stad afgelast Ik heb zo zeide de burgemeester, verschillende defaitistische ge luiden'vernomen: Nijmegen doet weer niets, niets lean in Nijme gen, enz. Naar de mening van de burgemeester heeft Nijmegen fdch echter uitstekend gehouden en daarvoor wenste de burge meester een ere-saluut te bren gen aan de burgerij. De activi teit welke overal ontwikkeld ■wilde worden om daadwerkelijke Siulp aan de getroffen gebieden te verlenen, moest daarbij wor den afgeremd. Hulp moet' vooral in deze omstandigheden georga niseerd en deskundig geboden worden. Anders is zij doelloos en bovendien nog gevaarlijk voor de hulpverlenende zelf. Bij de goederen- en geldinza meling kon evenwel iedereen doen wat zijn hart ingaf te doen. De resultaten zijn ver boven de verwachtingen geweest. Dank zij de steun van vele vrouwen was Nijmegen de enige gemeente in Gelderland, die in de nacht van Maandag op Dinsdag ip Den Haag niet minden dan 25 vracht auto's met, geselecteerde goederen, kon aanbieden. Weliswaar kwam men daar in een chaos terecht, die overigens niet kon uitblijven, maar Nijmegen had tocheen mooie prestatie geleverd Zon dagavond reeds zond Nijmegen 7 grote en kleine boten óp trucks naar de rampgebieden en ook hiermede was Nijmegen een der eersten, die op deze wijze hulp bood. Blijkens bij de burgemees ter ingekomen berichten, zijn tientallen mensen met deze boten gered. Maandag werden nog 8 boten per truck 'naar de ramp gebieden gezonden. Nijmegen, zo constateerde de burgemeester, is op alle gebieden waarop het hulp kon verlenen, zeer goed voor de dag gekomen. Vele malen bereiken de bur gemeester verzoeken over het adopteren van een getroffen plaats of streek. Naar de mening van de burgemeester is dit even wel niet zo'n eenvoudige zaak als men wel denkt. Men kan nu wel lukraak een gemeente adop teren, doch dit is ook naar het oordeel van de instanties welke zich hiermede bezig houden, zeer ongewenst. Op de eerst plaats toch worden de getroffen ge meenten door het rijk ge holpen. Daarnaast komt de financiële hulp van het Nationaal Rampenfonds en dan pas kan worden nagegaan welke hulp nog in adoptie-vorm gegeven kan of moet worden. Men mag het werk van de centrale instanties niet met een adoptie gaan doorkrui sen. Het gemeentebestuur staat evenwel op het standpunt, dat ook Nijmegen een streek of plaats zal dienen te adopteren, doch het dient tevoren vast te staan, of de adoptie verantwoord ■is. De burgemeester achtte het niet verantwoord reeds nu een streek of plaats te adopteren. De centrale instanties ontraden dit trouwens ook ten sterkste. Eerst wanneer een overzicht zal zijn verkregen welke de behoeften zijn, zal de adoptie effectief kunnen zijn. worden, want is eenmaal de adoptie een feit, dan zullen enorme bedragen nodig zijn. Uiteraard dient de besteding van het geld op deze wijze instem ming te hebben van het Natio naal Rampenfonds, dat met de coördinatie van de particuliere financiële hulp is belast. Plet Rode Kruis belast zich thans uitsluitend met de goederen. Verwacht wordt, dat reeds over enkele dagen een adoptie keuze kan worden gedaan. En dan zal Nijmegen opnieuw kun nen tonen wat het met inspan ning van alle krachten kan be reiken. CARNAVALSVIERING AFGELAST Bij de conferentie van de bur gemeester is ook de in Nijmegen te houden carnavalsviering ter sprake gekomen. Zoals men weet, heeft de Blauwe Schuit reeds het besluit -genomen de voor 10 Fe bruari, aangekondigde openbare zitting van deLR'aad van Elf af te gelasten. Reeds Maandagavond heeft de Blauw'e Schuit zich even eens principieel uitgesproken van de gehele carnavalsviering te wil len af zien.. De burgemeester deelde mede, dat het naar zijn overtuiging on gepast zou zijn, indien de festivi teiten, verbonden aan een carna valsviering onder deze omstandig heden, doorgang zouden vinden. Hij meende, dat er van overheids wege geen aandrang op behoefde te worden uitgeoefend om het carnaval te verbieden, omdat de bevolking het als vanzelfsprekend zal beschouwen, dat er, gezien de droefheid die er heerst in het hele land, geen vreugdevolle feesten zullen worden gevierd. Carnavals viering lijkt dus onder de huidige omstandigheden volmaakt onge wenst, aldus de burgemeester. De Burgemeester kon medede len, dat deze mening wordt ge deeld door de overige leden'van het College van Burgemeester en Wethouders. Naar aanleiding van deze uit spraak deelt het bestuur van de Nijmeegse Carnavalsvereniging „De Blauwe Schuit" mede, dat het zich geheel aansluit bij de uit spraak van de burgemeester. Ge zien de droeve gebeurtenissen van de laatste dagen, acht ook het be stuur van deze vereniging het be paald ongewenst, dat de bevolking van ons land en met name Nijme gen zich te buiten zou gaan aan het organiseren van feesten in carnavalistische trant en sfeer. Hieruit volgt dus, dat zowel het Gemeentebestuur als de carna valsver. „De Blauwe Schuit" de gedachte zijn toegedaan, dat het vieren van carnaval niet zou pas sen in de sfeer van deze tijd van rouw en ellende. Wij kunnen niet anders dan on ze tevredenheid betuigen met de ze houding. Trouwens we hadden niet anders verwacht onder deze omstandigheden. Plet is ons bekend, dat tal van zakenlieden, musici en Horecaf- bedrijven 't afgelasten van de car naval zullen beschouwen als een schadepost. Inderdaad is zulks het geval, maar deze dienen te be den kens dat carnavalsviering thans beslist niet verantwoord is Ook de directie van het Con certgebouw De Vereeniging heeft het Inschrijvingsbalmasqué afge last. Dit voorbeeld, van de Blauwe Schuit verdient in alle opzichten navolging, zelfs al vraagt dit fi nanciële offers, die, vergeleken bij de enorme offers van onze getrof fen landgenoten, volkomen in het niet verdwijnen. Wij zullen van heden af dan ook geen melding meer maken van carnavalsfeesten welke eventueel toch nog tegen de wens van de gemeentelijke over heid zullen worden gehouden. TONEELUITVOERINGEN Wij herinneren nog even aan de toneeluitvoeringen welke ten ba te van het Nationaal Rampenfonds zullen worden gegeven. Vanavond om 8 uur brengen „De Egelantie ren" in de kleine zaal van De Ver- eeniging het spel van Ed. Terlin- gen „I-Iet leven behoort niet aan de mensen" en Donderdag en Vrij dagavond geeft „Onderling Kunst genot" telkens om 8 uur in de Kath. Gezellenvereniging opvoe ringen van „Gaslicht", „DE MINISTER OUD" BIJ IIET REDDINGSWERK Een Nijmeegse boot, de „Minis ter Oud"' is gistermiddag bij Brou wershaven gesignaleerd met 29 ge redden aan boord. Onder de ge redden bevonden zich drie zieken. In normale gevallen biedt het schip ruimte aan 8 personen. Het schip, eigendom van de Domei neninspectie, wordt vandaag 4 Fe bruari '.j Rotterdam verwacht. AUTOBANDEN Toen gisteravond autobanden gevraagd werden, te bezorgen op het vliegveld Gilze Rijen, heeft deze oproep ook in onze stad di rect weerklank gevonden. Een particulier in Berg en Dal zette eigener gelegenheid een actietje op touw, kreeg prompt de grote hulp van garage Egbert» en ga- ra',- K. Wolf, verzamelde in en kele uren een berg van wel drie honderd banden. Opnieuw bewees Nijmegen paraat te zijn bij elke oproep. Tèt diep in de na'cht wer den banden gebracht aan de wo ning van de initiatiefnemer, die toch niet bepaald in het stadshart woont. Met het Rode Kruis is overlegd inzake de plaats van be stemming voor de banden. OPENBARE KENNISGEVING De Burgemeester van Nijmegen brengt ter kennis der ingezetenen dat de mogelijkheid aanwezig is, dat een aantal evacué's in deze gemeente moet worden onderge bracht. Zij die bereid zijn eventueel vluchtelingen op te nemen, gelie ven dit ter kennis te brengen van het Stadhuis, Afdeling Bevolking, telefoon 26441 toestel 84 en 85. Vluchtelingen, die op eigen ge legenheid in deze gemeente on derdak hebben gevonden, moeten zich zo spoedig mogelijk aan bo vengenoemde afdeling Nieuw- straat 6, aanmelden. Het bureau is geopend van 912 en van 1415 uur. Studenten in actie Colleges R.K. Universiteit deze week gestaakt De Rector Magnificus Prof. Mr. Ch. Petit heeft bekend ge maakt dat in verband met de hulpverlening aan de getroffen gebieden de colleges deze week gestaakt zijn. Aan het eind van de week zal een nieuwe beslis sing genomen worden met be trekking tot de gang van zaken voor volgende week. Twee autobussen vol studen ten zijn eergisteren naar het noodgebied vertrokken. Zij zijn in Steenbergen tewerk gesteld en hebben daar onderdak ge vonden in een school. Dat zij uitstekend werk verrichten be hoeft niet vermeld. Men kon niet anders verwachten. Een kleine groep is met een boot doorgedrongen tot op het ei land Schouwen. I-Ioewel de boot te klein was om directe hulp te kunnen bieden heeft de ploeg, waarbij zich de sportleraar van de Universiteit bevindt, zeer nuttig werk kunnen doen door, voor grotere militaire boten uit varende, een weg te pionieren waarlangs de militaire vloot tot bij de bedreigde plaatsen kon komen. RODE KRUIS Met twee ambulances opereert het Nijmeegse Rode Kruis op dit ogenblik dn Bergen op Zoom, van waaruit de ploeg geïnstru eerd wordt voor opdrachten in het door de ramp getroffen bied. BEROEP VAN RAAD VAN OVERLEG De Raad van Overleg te Nijme gen, waarbij zijn aangesloten de drie samenwerkende organisaties van de KAB, het NW en het CNV doet een dringend beroep op alle werknemers om via hun werkge vers nog deze week een bijdrage te storten in het Nationale'Ram penfonds. Deze bijdrage zal be staan uit tenminste een uur loon of salaris, welk bedrag met een gelijk bedrag door de werkgevers wordt verhoogd. Verder dringt de Raad van Overleg erop aan om bedrijfstak of ondernemingsgewijs een regeling te treffen waardoor op korte termijn, zo mogelijk door alle werknemers, tenminste acht uur zal worden overgewerkt. De verdiensten, eventueel verhoogd met een gelijk bedrag van de werkgever, zullen worden gestort in het Nationale Rampenfonds. UITVOERINGEN AFGELAST De Nijmeegse Postharmonie heeft haar jaarlijks balmasqué in verband met de nationale ramp afgelast en de jaaruitvoering tot nadere aankondiging uitgesteld. Het bestuur der K.J.M.V. maakt bekend dat de carnavalsavond op 15 Febr, a.s. in het Oranjehuis, niet doorgaat. Degenen die reeds in het bezit zijn van toegangs kaarten, worden verzocht aan de leden opdracht te geven, deze gel den via het bestuur over te ma ken aan het nationaal rampen fonds. Altó K.J.M.V.-leden wor den VrijdiBavond om 8 uur ver wacht in Oranjehuis, voor'af rekening eprom verdere gegevens te ontvangen. Het K.J.M.V.-bestuur verzoekt tevens aan alle middenstanders om hun etalages welke in de sfeer van de carnavalsviering zijn ge- etaleerd, uit piëteit met de slacht offers zo spoedig mogelijk te ont ruimen. De feestavond van de Kath. On derwijzersbond gaat a.s. Zondaa 8 Februari niet door. HEDEN De Vereeniging: Kath. Kunst kring. De Nederl. Opera met „Aïda", 8 uur. Kleine zaal: De Egelantieren met „Het leven behoort niet aan de mensen", 8 uur (ten bate van slachtoffers nationale ramp). Centrum: Charles Chaplin's „Li melight", 2.30, 6.30 en 9.15 uur: KFC alle leeftijden. Scala: The Killers, 2.30, 7 en 9 uur; KFC 18 jaar C I. Asta: Angst voor het huwelijk, 2.30, 7 en 9 uur; KFC 18 jaar C I. Corso: Zoologica, 8 u; KFC alle leeftijden. Raadhuis: Tentoonstelling Op bouw, geopend van 8.3012.30, 25.30 uur. Vrije toegang. Gem. Museum: Mariënburg 26, geopend van 105 uur. Rijksmuseum Kam, geopend van 105 uur. H. Landstichting: (gem. Groes- beek). Bij voldoende belang stelling rondgangen onder des kundige leiding. Stadhuis: Plaatselijke Prijzen- commissie 78 Uur. DONDERDAG 5 FEBRUARI De Vereeniging: Hoofdstad Ope rette met „G'schichten aus dem Wienerwald", 8 uur. Centrum: Charles Chaplin's „Li melight", 2.30 8 en 11 uur. (De voorstelling van 11 uur is ten bate van het Nationaal Ram penfonds). Asta: Lost boundaries (Verloren grenzen), 2.30, 7 en 9 uur; KFC alle leeftijden. Overige Bioscopen, Gemeente museum, Museum Kam, Ten toonstelling Raadhuis en H. Landstichting: als op Woens dag. Kath. Gezellen Ver.: R.K. Zang en Toneelvereniging Onderling Kunstgenot met „Gaslicht", 8 uur (ten bate van slachtoffers nationale ramp). Stevenskerkhof no. 2: Spreekuur voor vrouwen die gaan-emigre ren 24 uur. Consultatiebureau voor alcoho lisme: adviezen dagelijks, Don derdag 78 uur. Gebouw As- sumptio, Muchterstraat 10. APOTHEKEN Zondags-, nacht- en avonddienst uitsluitend voor recepten Verenigde Apotheken, Willems- weg 86. Zijnen-Wartel, Mr. Franckenstr. 14. Verloren grenzen In Asta Theater draait Don derdag de bekende film „Ver loren Grenzen", waarin het ne gerprobleem in Amerika aan de orde wordt gesteld. Deze film werd al eerder in onze stad ver toond en beleefde toen een groot succes. Het is de treffende ge schiedenis van de negerdokter die twintig jaar lang als blanke een praktijk uitoefent en dan wanneer hij dienst wil nemen als. dokter bij, de marine, wordt afgewezen. Wij hebbeii' indertijd het verhaal van deze mooie fiïm verteld en zullen, dus niet in her haling treden. Hoe goed de film, vooral wat de inhoud betreft, ook is, wij twijfelen er aan of ze onder de meesterwerken van de cinematografie kan worden gerangschikt waarvoor de film- I vertoningen op Donderdag in Asta zij li bedoeld. Morgenavond bidstond Oproep aan alle katholieken om gebed voor slachtoffers Met het uur groeit het medeleven van ons allen, nu van uur tot uur de omvang van de Nationale Ramp helaas nog groter blijkt te zijn dan wij reeds vreesden. Gelukkig groeit ook van uur tot uur de blijdschap over de offervaardigheid, waarmede ieder gezin zich inzet om te lenigen. Ons volk leeft als één volk, wanneer een ramp het, slaat en pijnigt. Dit te zien doet goed, want het is een troost voor die geslagen en gepijnigd werden. Stoffelijk werd reeds ruimschoots geofferd na de op roep van onze Burgemeester, die allerzijds helpende handen vond. In onbeperkt vertrouwen roep ik nu alle Katholieken namens hun Pastoors op tot de onmisbare hulp van gebed. Een vertrouwen, dat berust op mijn zekerheid, dat in dagen van zulke rampen ieder christenhart zich als vanzelf verheft tot God,Die alleen, voldoende ver kwikking geven kan aan de getroffenen. Morgenavond, Donderdag, is er in alle Parochie kerken een Bidstonde van 9 tot 10 uur; de avond vóór de Eerste Vrijdag, reeds vele jaren aangewezen voor het Heilig Uur ter overweging van het lijden van Jezus' H. Hart. Motieven om u te overtuigen, dat niemand mag..öiif--! breken, zijn overbodig. De ramp houdt immers allen bezig, Is er iemand, die niet alles voor de slachtoffers zou willen doen? Katholieken van onze stad: tot morgenavond, als we het beste doen van alles wat wij kunnen doen, Na de helpendé handen de biddende harten; één met het „Hart van Jezus, Bron van alle troost". C. J. 6. N. VAN DIJCK, Déken. P.S. Voor de St. Theresia-parochie, Waterkwartier, is deze Bidstond niet van 9—10, maar van 8—9. DEN HAAG, 4 Febr. Met grote ontroering heeft het hoofd bestuur van het Nederlandsche Roode Kruis de massale stroom van goederen die het Nederlandse volk bijeen heeft willen brengen ten behoeve van de slachtoffers van de watersnoodramp, in ont vangst genomen. In verband echter met het feit, dat op het ogenblik het aantal ontvangen gedragen kledingstuk ken en gebruikt meubilair een dergelijke omvang heeft aangeno men, dat in de eerste behoefte ruimschoots kan worden voorzien, moge met klem worden verzocht, cle inzameling van deze goederen in het gehele land tot nader order stop te zetten, opdat ook een eer ste overzicht kan worden verkre gen van 'datgene, wat ontvangen is. Wat reeds tot nu toe ingezameld is, zal uiteraard nog gaarne dooi de intendance van het N.R.K. in ontvangst worden genomen. -•--- uc iicuiiiJK i xiei lus Jffl er GROTE BEHOEFTE mende personenauto. gelegenheid gebruik maken vast een eerste woord van warme dank te uiten voor de opofferings gezindheid van het Nederlandse volk. Dodelijk ongeluk in Grave Conductrice om het leven gekomen GRAVE, 4 Febr. Vanmorgen is om ongeveer kwart over 9 een 22-jarige conductrice van de N.V. Zuid-Ooster Autobusdiensten te Grave, bij een aanrijding om het leven gekomen. De conductrice stapte op een parkeerterrein langs de rijksweg tegenover de garages van de maatschappij uit een geparkeerde en. voor Eindhoven bestemde bus. Bij het oversteken van de weg werd zij gegrepen door een uit de richting 's Hertogenbosch ko- A.s. Maandag aan dekens, overig beddegoed en matrassen, die alle gestuurd kun nen worden naar de intendance Y?1- het hoofdbestuur van het N.R.K., Fluwelen Burgwal 19, Den Haag. Het Rode Kruis moge van deze Vele Nijmegenaren zullen zich nog herinneren met welk een succes het bekende Théatre Hé bertot uit Parijs enige jaren ge leden in onze stad een opvoering gaf van Claudels „L'Annonce faite a Marie". Dit zelfde gezel schap, op tournee door ons land, zal a.s. Maandag 9 Febr. weder in Canisius-College ven. En als men dan vertrekt, dat men dan erkenne dat het ge beurt uit zwakheid, en vooral niet mene dat men in den 'vreemde het vaderland beter incarneert dan zij die achterbleven. Overigens is dit stuk niet op .de eerste plaats belansriitk om om een voorstelling komen ge- het situatie-gegeven, hoe acta?™ ™n'. n°n?etrails'".™? staat dit ook moge zijn. Veel belang- van de Ceicle Francais der stu- rijker is de wiize waaron de au- denten. Gespeeld zal worden een der laatste' en meest bekende stukken van de grote Franse schrijver Gabriel Marcel: „Rome n'est plus dans Rome". In ons land heeft men reeds kennis kun- EEN KORTE RAADSVERGADERING De gisteravond gehouden raadsvergadering werd geopend met een woord van deelneming met iiet ontzaglijke leed hetwelk onze landgenoten in het rampgebied heelt getroffen. De voorzitter bur- De burgmeester zal trachten ten gemeester Hustinx uitte de deernis die de inwoners van de ge- Ifmeente Nijmegen vervult in een betuiging van diepe sympathie voor de slachtoffers. Dr. Bahlmann stelde hierna voor om het pre sentiegeld van de raadsleden beschikbaar te stellen voor het Ram penfonds, welke suggestie z.h.st. werd aangenomen. De voorzitter deed vervolgens mededeling van de maatregelen die in Nijmegen zijn getroffen en van hetgeen met het oog op de hulpverlening nog te verwachten is. Elders in dit blad vindt men hierover een volledig overzicht. van het voorstel tot het aangaan van een geldlening van een mil- lioen tegen drie en een kwart procent van de postcheque- en girodienst, waarmede de Raad instemde. Bij de rondvraag beantwoord de de voorzitter een tweetal vragen door de heer Smids (P. v. d. A.) gesteld. De eerste vraag betrof de plaatselijke verorde ning op de winkelsluiting, waar over de voorzitter mededeelde dal B. en W. zo spoedig moge lijk, zodra hun 'oordeel aan de hand van informaties is ge vormd, met een concreet voor stel zullen komen. De tweede vraag betrof de in teresse van Nijmegen voor het regionaal toneelgezelschap van Gelderland. De voorzitter deelde mede dat B. en W. de vraag van de subsidie hadden besproken en dat zij spoedig een voorstel zul len doen aan de Raad. over de te adopteren plaats of streek en zodra deze er is, zal de verwezenlijking van de adoptie met kracht worden aangepakt. Daarbij puilen alle gejedingen van de burgerij worden inge schakeld. In dit verband en mede in aanmerking genomen het feit, dat het centrale depot in Den Haag voorlopig over meer dan voldoende kleding en dekking beschikt, zal de resterende hoe- veelheid kleding, dekking en schoeisel en gebruiksvoorwerpen welke nog in Nijmegen aanwezig is, even worden vastgehouden, om na de adoptie terstond deze goederen een bestemming te geven. Ook het in Nijmegen bij de actie ingezamelde geld, zal daar voor mogelijk bestemd kunnen Beek-Ubbergen Herijk maten en gewichten Burgemeester en Wethouders van Ubbergen maken bekend, dat de herijk van maten en gewich ten in deze gemeente zal plaats liebben in het Distributiekantoor fte Beek op Maandag 9 Februari Ï953 van 10 tot 12 uur en van 13 tot 15 uur. De agenda met voornamelijk punten welke aankoop en ver koop van grond betroffen, werd vervolgens in snel tempo behan deld. Bij een enkel punt werd gepauzeerd en dan betrof het nóg een informatieve vraag van een of ander raadslid. Het voorstel tot opheffing van de commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs ontlokte enige raadsleden de opmerking dat het toch wel erg jammer was dat deze commissie ging verdwijnen. Wethouder Tilman lichtte toe dat het niet mogelijk is de com missie in stand te houden aan gezien er geen mensen te vinden waren die zich als lid beschik baar stelden. Tot hoofd van de openbare lagere school 10 aan de Reestraat werd benoemd de heer J. W. van Venrooy. De voorzitter deed mededeling nen nemen van dit boeiende werk, doordat het enige tijd ge leden als hoorspel werd uitge zonden, Heti stuk werd geschre ven in 1951 :en nog in dat zelfde jaar vond de eerste opvoering plaats in Parijs door het Théatre Hébertot, aan welks directeur het is opgedragén. Reeds onmiddel lijk bracht dit nieuwe werk van Marcel vele Franse tongen en pennen in beroering om velerlei redenen. Maar allen waren het er over eens, dat het hier een buitengewoon actueel en daarom juist zo aangrijpend stuk betreft, dat ten nauwste verband houdt' met de tijd waarin wij leven en met de wereldsituatie van het ogenblik. De vele en veelsoortige reacties die het stuk bij de toe schouwer opwekt, zijn het beste bewijs dat de acteur er volledig in geslaagd is een actueel pro-' bleem op velerlei manieren in één groot symphonisch toneel drama te belichten, zonder noch tans zijn persoonlijke mening als enig juiste te willen pousseren. Marcel houdt zich op de achter grond en laat zijn personages op treden, zonder ze ondergeschikt te maken aan een „thèse". De titel van het stuk werd ont leend aan de woorden die Cor- neille de Romeinse veldheer Ser- torius. in de mond legt, wanneer deze verklaart dat hij in Spanje Rome incarneert, hetgeen niet gezegd zou kunnen worden van hen die zich in de stad zelf be vinden; vandaar de titel „Rome ligt niet meer binnen Rome". Hiermee is reeds het gegeven aangeduid, waarop Gabriel Mar cel zijn drama heeft opgebouwd. Is het verlaten van het vader land, uit angst voor een moge lijke communistische overheer sing, gerechtvaardigd in het ge val van Pascal Laumière? Of be tekent deze vlucht een laffe de sertie? Het antwoord op deze ge wetensvraag wordt Pascal eerst duidelijk, wanneer hij reeds ge- emigreerd is" naar Brazilië. In zijn nieuwe omgeving komt hij tot de conclusie dat hij had moeten blij - 'ijker is de wijze waarop de au teur, uitgaande van dit drama tische gegeven, een „prise de conscience polyphoniquë" heeft weten te bouwen, die culmineert in de bekering van zijn hoofdfi- guur, En de schitterende dialo gen, waarin Marcel zich een groot schrijver toont, zullen zeker niet nalaten diepe indruk te maken op hen die gevoel hebben voor de schone Franse taal. De voorstel ling te Nijmegen vindt plaats in de Aula van het Canisius-Col lege. De regie is in handen van Jean Vernier en de decors wer den ontworpen door Moncorbier. De hoofdrol wordt vertolkt dooi de bekende Parïjse acteur Marcel Josz. Een avond van zuiver to neel genot als deze zal zeker een bezoek aan het Théatre Hébertot waard zijn. Het meisje werd over de weg geslingerd en bekwam een sche- delbasisfractuur. Kort daarna trad de dood in. De politie stelt naar het ge beuren een ernstig onderzoek in. Het drama is te wijten aan een noodlottige samenloop van om standigheden, waarvoor tot nog toe niemand aansprakelijk kan worden gesteld. (Advertentie) FILM CYCLUS DONDERDAG 5 FEBR. 2.30 - 7 en 9 UUR LOUIS DE ROCHEMONT'? (Verloren grenzen). Heden in al onze voorstellingen REPORTACE STORM RAMP Ziekenverpleging Het bemiddelingsbureau voor particuliere zieken-, zenuw- en kraamverple- ging verschaft dag en nacht bekwame en be voegde hulp bij geboor te, ziekte en overlijden. Wendt U in voorkomen de gevallen tot het bu reau Nijmegen, Molen straat 60, telefoon 21256. Feestavonden uit gesteld De voor Zondag a.s, vast gestelde feestavond van de R.K. Toneelvereniging' „Kunst na Arbeid" is tot nader order uitgesteld. Ook de voor Zaterdag 7 Febr. vastgestelde feestavond van de wan delvereniging De Ster is tot nader order uitge steld. Geen boomplantdag De directeur van de Gem. Plantsoenendienst deelt ons mede, dat de boomplantdag wegens het plotseling intreden van de vorst geen door gang kon vinden. R.K. Politiebond „St. Michael", afd. Nijmegen De, in verband met het 40-jarig bestaan, vastge stelde feestavond op Donderdag 5 Febr. a.s., is uitgesteld. De H. Mis, het gezamen lijk ontbijt en de recep tie gaan, op de vastge stelde uren, wel door. Politieberichten Terzake diefstal van lood werden twee personen, resp. uit Eldèn. en uit Nijmegen, aan 't bureau gebracht. Werd een persoon aan het bureau gebracht die in een woning aan de Priemslraat de veiligheid van de bewoners be dreigde. Hij verkeerde onder dranldnvloed en werd ter kalmering en ontnuchtering ingesloten. In een etalageruit van een winkel aan de Mo lenstraat werd een gat geslagen. Uit deze eta lage wordt vermist een electrisch schéerapparaat merk Remington ter waarde van 118. Een 40-jarige Arnhem mer werd aangehouden, verdacht van diefstal van 3 biljartballen uit een' café aan de van Wel- derenstraat. Een 22-jarige dienstbode werd aangehouden, ver dacht' van diefstal van ca. 150 ten nadele van haar patroon. Ou het Keizer Karelplein t.h.v. Dé Vereeniging liep van een truck met oplegeer een wiel af, doordat de linkerpendel- as brak. Persoonlijke on- gelukkén kwamen niet voor. Krayénhofflaan H. Familie In verband met de bid stond voor. de slacht offers van de watersnood op Donderdagavond zal de H. Familie .voor vrou wen in de kerk van het H. Hart, Krayenhofflaan, niet doorgaan. Damver. DOS De uitslagen van de wedstrijden gespeeld voor de competitie van Damver. DOS zijn: J. Mars-A. Lodenstijn 0-2; F. Jansen-B. Heer sing 0-2; A. Kunkels- W. v. Rijswijck 0-2; P. H. Knippenberg-Knip penberg Sr. 0-2; C. Knoop-J. Jacobs 0-2; P. v. Well-J. v. Doorn 2-0; B. Engel-W. v. Rijswijck 2-0; J. v. Doorn-K. v. Anrooij 0-2; B. Engel- J. Nederhand 2-0; J. v. Haaren-F. Jansen 0-2; E. v. Anrooij-H. Mars 2 -0; R. Gerrissen-Ph. Knippenberg 0-2; J. Mars-A. Berends 2-0. r 'n Halve eeuw geleden Uit DE GELDERLANDER van 4 Febr. 1903: „LA ROSA I-IABANERA" Met dezen mooien, poëtischen naam,, wordt aangeduid een nieuw sigarenmagazijn, dat hedenavond door den heer W. P. Tielen wordt geopend in het perceel Lange Hezel- straat, hoek Ganzenheuvel, vroeger bewoond door den heer B. Wildenbeest. De bekwame en vindingrijke bouwmeester, de heer Oscar Leeuw, heeft het ondergedeelte van dit kapitale pand smaakvol herschapen in een paar sierlijke' moderne winkels, die een ivaar sieraad zijn voordeze levendige buurt. Uitvoerder van het belangrijke werk was de aannemer J. van Ginkel. Het ruimste en fraaiste nu van die magazijnen is. allerkeu rigst ingericht tot sigarenwinkel. De heer F. D. Teeuwissen alhier zorgde vóór een nette beschildering, terwijl de Gebrs. Casparini al hier er een praclitigen Italiaanschen terrazzq- vloer van graniet-mozaïek in legden. ADVERTENTIE Hedenavond opening van de N1JMEEGSCHE BAZAR. Molenstraat 12.a Magazijn van: Uur vlerken. Galanterieën, Luxe- en Huishoudelijke artikelen en goed- koope Meubelen. Uitsluitend a contant met 2 pet. korting.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2