LINDERS mtb&kim* „Dank zij aller hulp kon ramp in Dordt belangrijk worden beperkt" Huidige stand isf gezien de van zaken op het Eiland omstandigheden, redelijk Raadsvergadering in het teken van huidige toestand Installatie van mr fl. W. Joolen Dordtse en Dubbeldamse hulpverlening Vier spuiten zogen 17 uur in de tunnel Rode Kruis in Dordrecht verleent op grootscheepse wijze allerlei hulp Daartoe in staat gesteld door verschillende gemeenten De gasverstikking in de Heysterbachstraat Een millioen kilo aardappelen gered NATTE GOEDEREN-VERKOOP NIEUWS UIT ZWIJNDBECHT Dankstonden in alle kerken en veel materiële hulp in Zwijndrecht Dordtsch Dagblad Pag. 2 Woensdag 4 Februari 1953 Dordrechts burgemeester De Dordtse gemeenteraad is gisteren bijeen geweest. Gezien de precaire toestand, waarin ons land en speciaal de Dordtse omgeving verkeert, had men aanvankelijk overwogen de vergadering uit te stellen, doch men achtte het toch beter de vergadering, zij het beperkt, te laten doorgaan. Enkele agendapunten, die te veel tijd zouden vergen, werden uitgesteld tot een volgende bijeenkomst van de raad. De andere onderwerpen werden, practisch zonder discussie, afgewerkt. Waarschuwend wees hij er in dit ver band op. dat men zijn waterverbruik zoveel mogelijk dient te beperken. Men is al dankbaar dat de gas- en electri- citeitsvoorziening ongestoord kan verlo pen. De waterpositie is echter precair, zodat uiterste soberheid noodzaak is. - De burgemeester, mr J. A. H. J. van der Dussen. maakte in zijn installatie rede tot de nieuwe secretaris, mr A. W. Joolen, waarmee de vergadering be gon. gewag van de moeilijke omstan digheden van het ogenblik. Hij wees er voorts op dat de nieuwe functionaris, zij het onder buitengewone omstandig heden, reeds kennis had kunnen maken met de Dordtse ambtenaren en de be volking. Mr van der Dussen besloot zijn korte toespraak met de hoop uit te spre ken. dat de heer Joolen een waardig op volger van mr K. J. Poll zou blijken, eer. overigens niet geringe taak. Mr Joolen verklaarde zich ver volgens dankbaar voor de benoe ming en het daaruit blijkende ver trouwen. Niet in eigen kracht zou hij zich dit waardig kunnen tonen, doch in afhankelijkheid van Hem aan Wiens zegen alles is gelegen. De secretaris wijdde voorts waar derende woorden aan zijn voorgan ger, waarna hij nog zijn vertrou wen in een vruchtbare samenwer king met gemeentebestuur en amb tenaren uitsprak. Mijn hoogste taak is die, aldus mr Joolen. zoals de diepste zin van. het mensenleven dienen van God en de naaste is. Schorsing Hierna werd de vergadering enige tijd geschorst. Van de pauze maakte eerst wethouder H. E. van der Brule, die met zijn ambtgenoot J. Meertens aanwezig was. evenals mej. mr H. J. D. Revers, adjunct-directeur van de Ver eniging van Nederlandse gemeenten en een aantal Rotterdamse ambtenaren, ge bruik om zich tot mr Joolen te richten. Het Dordtse gemeentebestuur verzeker de hij eerst, dat het in zijn nieuwe sec retaris iemand heeft gekregen, die de gaven, capaciteiten, wil en inzicht heeft, om in zijn functie te slagen. Bo vendien heeft hij in 't Rotterdamse amb telijke leven een belangrijke rol gespeeld, wat voor hem een goede scholing is. ge weest voor zijn nieuwe ambt. Een aardige noot was de reactie van -mr Van der Dussen op de woorden van de heer Van der Brule. Hij merkte op: Het feit dat .Rotterdam Dordrecht kenne lijk iets goeds gunt, doet ons het beste hopen voor samenwerking in de toe komst! i De ramp heropAftïng var* 'je— .aanzet -fa&xaj hts omgeving hééft gi;r°;%Tu Me: blijoscnap en- trots gewaagde hij van de wijze, waaróp in de eerste plaats net gemeeniepersoneel, hierin bijge staan door talloos velen, de ramp heeft bestreden. Met volledige inzet van kracht en energie heeft men gewerkt waar te werken was, aldus de heer Van der Dussen. Ook sprak hij van de nood zaak, die aanwezig was en be grepen werd, wat betreft het direct provisorisch herstellen van de doorgebroken dijken. Dank zij aller hulp kon de ramp in Dordrecht belangrijk worden be perkt. Hiervoor past warme hulde. Uit de hoogspanning, die bij voorbeeld in de hulpverle ningscentrale in het lyceum te voelen is, blijkt de bereidheid om naastenliefde in de practijk te brengen, aldus de burge meester. In zijn hulde wilde spreker ieder die heeft medegewerkt betrekken. De ver leende hulp is eigenlijk boven lof ver heven, zo zei de burgemeester nog. Dankbaarheid Met waardering maakte mr Van der Dussen voorts gewag van de hulp, die men van buiten Dordt spontaan mocht ontvangen, evenals van de samenwer king met verschillende instanties. Hier door is het mogelijk aan vele verzoeken om hulp tegemoet te komen. Bovendien bewijst dit dat het Nederlandse volle, als het nodig is, bereid is zijn naasten te helpen. Wat het gemeentebestuur be treft, aldus de burgemeester, dit gaat op de ingeslagen weg voort. Bij ons werk hopen en vertrouwen wij, of liever: weten wij zeker, geholpen te zullen worden. Dankbaar toonde de burgemees ter zich nog voor het feit, dat er in Dordt geen persoonlijke onge vallen, ten gevolge van de ramp, zijn geweest. Over de schade echter, die is ontstaan, is nog niets definitiefs mede te delen. Zonder discussie Vervolgens kwam natuurlijk na de notulen, mededelingen en ingekomen stukken, het voorstel inzake de bouw van 130 woningen aan het Wantij, aan de orde. De heren T Bleeker (Arb.) P. M. Overbeeke H. P. J. van Meurs (Arb) en W. A. Dogterom (Arb) maakten hier een enkele opmerking over. waarna wethouder H. Neerings toezegde later nadere inlichtingen te zul len verschaffen, zodat hei voorstel toch kon worden aanvaard. Ook werd beslo ten tot verlenging van de huur van ge bouw Kromhout 102 aan het Leger des Hei ls, tot subsidiëring van de kraamcen- tra. tot vaststelling van enkele veror dening enen tot toetreding tot de Vereni gingen van gas-, waterleiding-, en elec- triciteitsbedrijven. Nadat nog enkele minder belangrijke voorstellen waren aanvaard, benoemde de raad de heren J Feberwee, K. van der Lingen, A. R. Edwards, J. P. Ha mers, J. A. Olvers en A. A, J. van der Ouderaa tot tijdelijk leraar aan de ge meentelijke nijverheidsschool. Noemenswaard is nog een besluit tot machtiging van B. en W. om bepaalde uitgaven te doen, die verband houden met de overstromingsramp. Tot hulp bereid Bij deze ramp bepaalde zich ook het door de heren Bleeker, Van Hal, Scheur kogel, Kobus, Overbeeke. Smit en Van Meurs ondertekende voorstel tot hulp verlening aan 's Gravendeel. De burge meester kon hierop mededelen, dat deze hulp reeds was aangeboden. Overi gens is het gemeentebestuur nog steeds tot hulp bereid, ook op andere plaatsen. Van de rondvraag maakte eerst de heer K. Stek (Comm) gebruik, om te infor meren naar de eventuele schadelijkheid van het drinkwater. Wethouder H. van Es verzekerde hem. dat er absoluut geen gevaar voor d.e gezondheid is. Door het uitvallen van het bronnengebied kan echter alleen rivierwater worden gebruikt en dit moet extra gechloreerd worden. Dezelfde wethouder kreeg nog een vraag van de heer M. van Huiden (Arb.) te beantwoorden over de toestand der electrische centrales. De heer Van Es kon hem mededelen, dat deze volledig intact zijn. Men kan zelfs andere ge meenten helpen. Wel is er schade aan het net in de buitengebieden. Op de Dubbeldamse dodenakker zijn gisteren de eerste 's-Gravendeelse slachlojfers van de ramp ter aarde besteld. Bid- en dankstonden Dordtse kerken De Ned, Herv. gemeente houdt Donderdagavond om half acht, in de Augustijnenkerk een bid- en dankstond. Er zal gecollecteerd worden voor de slachtoffers van de waterramp. Ook de Geref. kerk houdt een bijzondere dienst, op hetzelfde tijd stip, in de Wilhelminakerk. De Ge ref. kerkeraad verzoekt ons tevens mede te delen, dat de sectiever gaderingen niet door gaan. Zij die ds I. M. Arntzen uit 's Gravendeel nodig hebben, kunnen hem berei ken bij ds S. Wouters, Toulonse- laan 25. Ook de Oud-Geref. gemeente houdt Donderdagavond half acht een bidstond. Hierin gaat voor ds B. Hennephof. Men doet meer dan men kan Een rondrit over het Eiland van Dordt heeft ons weer een interes sant overzicht van de toestand opgeleverd. De huidige stand van zaken dit zij in de eerste plaats gezegd is naar omstandigheden redelijk. Men doet hier wat men kan om de nood te lenigen en men heeft tal van maatregelen getroffen om de situatie, zij het dan in de meeste gevallen door provisorische voorzieningen, te verbeteren. De bevolking van het Eiland is, zonder uitzondering, in veiligheid. Wel zijn in Wil lemsdorp en op een enkele boerderij nog geïsoleerden, maar militairen en burgers zijn druk bezig om deze mensen van het nodige te voorzien. De mensen niet alleen, maar in een enkel geval ook het vee. Zo was men gistermiddag aan de Tweede Tol voorbereidingen aan het treffen om drinkwater aan te voeren naar een boerderij voor vee, dat begrij pelijkerwijs weigerde om van het brakke overstromingswater te drinken. Het aantal mannen en vrouwen, jongens en meisjes, dat is ingeschakeld in de hulpdienst is verheugend groot. Men heeft gelukkig ook de be schikking over de nodige vervoersmiddelen en vaartuigen. Een bijzon der woord van lof verdienen in dit opzicht ook de mensen, die dag en nacht meewerken om de aanvankelijke chaos te elimineren en lijn in de toestand te brengen. De wijze, waarop de hulpdienst, zowel in Dordt als in Dubbeldam, geleid wordt, is boven alle lof verheven. een taak te vervullen heeft, doet dit naar best vermogen. De hulp, diè Dordt en Dubbel dam thans bieden aan de zwaar getroffen plaatsen in de om geving, is belangrijk. Dubbeldam zorgt bijvoorbeeld voor ^■inkwater voor do achtergebleven be- v viking van 's-Gravendeel en Dordt heeft ..oor broden «ezprgd voor die plaats, voor giaruifjisse op. Coiig^&salaat- Men heeft een ensrnidaelen aahgelegd, In het gebouw van het Ly ceum heerst 24 uur in eeiylet- maal een gonzende drukte. ter wordt ontzaggelijk hard is£te voor hén is vastgesteld* ""Sik, organisatie werkt gesmeerd en ieder, die Overigens het ook Amsterdam zich van zijn goede zijde kennen. Het stelde Dor drecht twaalf 80-persoonsvletten ter beschikking, die eveneens naar Zeeland konden worden afgevoerd. Wie heeft 'n accu-radio? Aangezien grote gebieden verstoken zijn van electriciteit en dus ook geen enkel radiobericht kunnen opvangen, wordt aan houders van accu-toestellen verzocht deze tijdelijk in bruikleen aan de bewoners van die gebieden te wil len afstaan. Voor een goede behande ling van deze toestellen zal worden zrggedragen. Ook kan het accutoestel tijdelijk voor een wisselstroom toestel worden verwisseld. Aanbiedingen hier voor zo spoedig mogelijk te richten aan de heer J. van V.jk, Nieuwe Merwede- weg 2. Dubbeldam, tel. K 1851—217. BEZOEKUREN PATIËNTEN SANATORIUM WEIZIGT De hulp, die allerwegen wordt verleend, ter leniging van de vaak ondragelijke nood van velen, is dermate groot van omvang, dat het eigenlijk onmogelijk is een opsomming te geven van alle instanties die hun beste krachten geven; laat staan van wat ze doen. Gisteravond echter hebben we een bezoek gebracht aan de gebouwen Singel 160 en 162, waar op het ogenblik het Rode Kruis een commandopost en een informatiebureau heeft gevestigd. Het werk dat daar wordt verzet, heeft dergelijke proporties, dat niet met een simpele vermelding mag worden volstaan. Met man en macht is men daar in de weer, met hulpver lening in de ruimste zin des woords. Geen seconde staan de telefoons stil en geen moment wordt er stil gezeten. verlenen van geestelijke bijstand vertrok hij naar Zeeland Deze predikant heeft bewerkstelligd, dat het Dordtse Rode Kruis de beschik king kreeg over een grote hoeveelheid levensmiddelen, lege haringvaten en ha ringvaten gevuld met drinkwater, vijf motorvlets en zestien roeisloepen, die doordat ze op auto's waren aangevoerd direct konden worden doorgezon den. Nieuw transport Informatiebureau doet nuttig werk Het informatiebureau, dat gisteren begonnen te werken, doet eigenlijk niets anders dan het verzamelen van gegevens over evacué's, hoofdzakelijk uit 's-Gra vendeel. De zieke 's-Gravendelers zijn namelijk voor een belangrijk deel in Dordrecht ondergebracht, terwijl de ge zonden naar Rotterdam zijn afgevoerd. Om nu vermissingen te voorkomen, moe ten allen worden geregistreerd, om straks, bij navraag, zoveel mogelijk inlichtingen te kunnen verstrekken. Het veeleisende werk neemt steeds groter vormen aan, Men weet echter hoe belangrijk deze mis schien eenvoudig lijkende arbeid is en daarom werkt men met alle energie die ir is op te brengen. Zierikzee Niet minder belangrijk is natuurlijk de directe hulpverlening, waarmee de com mandopost bemoeienis heeft. Om een klein. lang niet volledig beeld te geven: men zorgt voor drinkwater, kindervoe ding. de belading van schepen, de ver zending van medicamenten en levens middelen, kortom voor wat maar wordt gevraagd, zo dit aanwezig is of te ver krijgen. Daarnaast onderhoudt men verbin dingen met de in nood verkerende gebieden. Met enige gerechtvaardigde trots vertelde men ons bijvoorbeeld, dat Dordt de eerste plaats was, die de burgemeester van hef zwaar be proefde Zierikzee aan de telefoon kreeg. Dit was mogelijk via de drijvende mobilofoon van de Rijkswaterstaat. Ge lukkig was men in staat het niet bij dit telefoongesprek te laten. Men kon motor vlets. geladen met kleding en medica menten. versturen, om de nood althans enigszins te lenigen. Enorme steun Geweldige steun, zo vertelde men, is ontvangen van ds A. L. Bos. uit Katwijk De bezoekuren voor de Weizigtpatiën- aan Zee. Sinds Zondagmorgen vier uur ten, die thans in de M.T.S. zijn onder- is deze al in de weer voor de hoodgebie- gebracht, zijn gesteld op Woensdag, den. Gisteren wilde men hem eindelijk Zaterdag en Zondag van 3 tot 3.30 uur.1 eens naar bed sturen, maar voor het Vannacht gingen er voorts zestien schepen, afkomstig uit Katwijk, Hilver sum en Amsterdam, naar Bruinisse. Deze waren gevuld met levensmiddelen, wa ter. kleding en beddengoed. De textiel ontving men in hoofdzaak uit Hilver sum. Dat deze. vlot verwerkt kon worden lag voor een groot deel aan het feil, dat zij reeds gesorteerd was. Het transport was vergezeld van een aantal leden van de Dordtse Rode Kruis Kolonne, die ook gisteren reeds in Zee land hulp hebben geboden. Vermoeid, maar bezield door de vaste wil om te helpen, vertrokken zij opnieuw Zo helpt dan we deden slechts enkele grepen het Rode Kruis, op een wijze, die elke Dordtenaar met trots en dankbaarheid moet vervul len. Men verleent hulp, die bitter hard nodig is, aan de meest be proefde streken van ons land, ge dreven door een ontroerend grote naastenliefde. Tijdens de raadsvergadering van gistermiddag heeft de heer K. Ver- kouw (Arb.) de volgende interpel- lerende vragen gesteld: I. Hebben B. en W. kennis geno men van het feit, dat door gasverstik king twee inwoners van onze gemeen te op Vrijdag 16 Januari om het leven zijn gekomen? Wanneer het antwoord hierop bevestigend zal zijn: H. Zijn B. en W. dan bereid aan de technische staf van de gasfabriek de op dracht te verstrekken, binnen de kortst mogelijke tijd een rapport samen te stel len, waarin duidelijk tot uiting komt in welke staat de gasleiding, liggende in de bodem van de wijk „Land van Valk" zich bevindt? II. Zijn B. en W. bereid het door mij de vorige alinea bedoelde rapport ter inzage te leggen voor de leden van de raad en, voor zover voor publicatie ge schikt, dit ook in de plaatselijke pers te publiceren? IV. Wanneer na onderzoek zou blijken, dat belangrijke voorzieningen getroffen moeten worden, zijn B. en W. dan bereid de werkzaamheden, hiervoor benodigd, zo spoedig mogelijk te beginnen? Het antwoord De heer Verkouw gaf op deze vragen nog een korte toelichting, waarin hij n- der meer het vertrouwen op een levens duur van 20 jaar mogelijk onder normale omstandigheden voor gasbuizen juist is, doch dat het hem voor wat betreft de grond in de Heysterbachstraat, waar het ongeluk is gebeurd, onjuist voorkomt. Hij verzocht opheldering „om het geschokte vertrouwen te herstellen". Wethouder Van Es beantwoordde vragen. Hij verklaarde, dat de buizen in de gehele wijk zijn onderzocht. Overal bleken zij in goede staat te zijn. De breuk, die desondanks heeft plaats gehad, is te wijten aan de weke ondergrond. Waar breukgevaar aanwezig was heeft men thans een flexibel gedeelte ingebracht om dit weg te nemen. Een rapport zegde de wethouder gaarne toe. Dit zal men ook t;r kennis van de plaatselijke pers bren gen. De heer Van Es besloot met zijn zeer di-pe leedwezen uit te spreken over het gebeurde ongeval. Men heeft zich inmid dels tot de gasstichting gewend om advies voor een betere technisohe oplossing van het probleem. Plaatsen"kar:5 worden "vervoird.^T ^fele'^RmiSerden^Tni medewerking van het Dordtse zakenleven en van vele particulieren is ongelofelijk groot. Begaan als men is met het lot van de duizenden, die zwaar getroffen zijn, doet men wat men kan om, ieder op zijn wijs en naar zijn vermogen, verlichting in hun nood te brengen. Radio-contact De zenuwen van de hulpverlenings dienst zijn de radiotelefonische verbin dingen, die amateurzenders tot stand brengen. In het gebouw van het Lyceum is een radio-station, dat bediend wordt door de heer Draaisma, uit Arnhem, in de wereld der radio-amateurs beter be kend onder zijn roepnaam PAoWB. De heer Draaisma kwam zich met zijn ap paratuur in Dordt aanbieden om radio contacten te leggen. Hij verzorgt nu de berichtendienst voor de omgeving van Dordrecht. Ten huize van de heer De Graaf, in het Oranjepark, is nog een radio-station, dat bediend wordt door hem en ing. Slob. Het werkt onder de call van de heer De Graaf: PAoWX. Dit station is ingeschakeld in het landelijk radio-telefonisch net, dat op initiatief van enkele radio-amateurs Zondagmiddag om streeks 2 uur op spontane wijze is ont staan en waaraan zendamateurs in alle delen van het land hun medewerking verlenen. De zenders werken onder lei ding van een zend-amateur in Den Haag. die als coördinator optreedt. De Bijzon dere Radiodienst verleent alle mogelijke medewerking om de berichtendienst, die al heel wat mensenlevens heeft gered, vlot te laten functionneren. Men werkt in de 80 meter band, waarin men een zo genaamd „noodkanaal" (een bepaalde frequentie) heeft aangewezen. Uit alle delen van de noodgebieden ontvangen de heren De Graaf en Slob berichten, die zij verder doorgeven of, als het de om geving van Dordt betreft, ter kennis brengen van de betrokken hulp-instanties. Al maar pompen De brandweer heefl druk werk ge had aan hel leegpompen van onderge lopen kelders en souterrains. Brand weercommandant Hoorn heeft zijn mannen er voor laten zorgen, dat in de eerste plaats van overtollig water verlost werden de bedrijven, die voor een onbelemmerde gang van zaken, van vitaal belang zijn.. De nutsbedrij ven kwamen het eerst aan de beurt en daarna hielp men de ondernemin gen. die betekenis hebben voor de voedselvoorziening. Een heel karwei was het leegpom pen van de tunnel. Gisterochtend om 8 uur was het water daaruit wegge werkt nadat de brandweer er 17 uur met 4 autospuiten aan bezig was ge weest. Ter beperking van het slip gevaar werd deze belangrijke ver keersader grondig schoon gespoten. De fieislunnels konden, ook al omdat slipgevaar aanwezig was, nog niet worden gebruikt. Zij kwamen van daag weer ter beschikking. De heer Hoorn had aan de Brand weerinspectie assistentie gevraagd. Het gevolg hiervan was. dat Drie bergen en Maarssveen een volledig bemande autospuit stuurden. Men gebruikte bij de pompwerkzaam- heden ook een pomp van de Bescher ming Burgerbevolking. Ook van de diensten van de leden der vrijwillige brandweer werd gebruik gemaakt. Al iets meer te zien Het is een verheugend feit, dat de vrij lage waterstand bij eb het water in de ondergelopen polders al in belangrijke mate heeft doen dalen. Dit was vooral te constateren in de Beerpolders. De spoor dijk van de lijn Dordt—Moerdijk, die Zondag practisch onderstond, is nu al weer een flink eind boven het water uit gekomen. Met een kijker is goed te zien, dat deze dijk. die de grens vormt van de Oude en de Nieuwe "Beerpolder, ernstig geledon beeft. In de nabijheid van de Wieldrechtse Zeedijk is een flink gat te Het onderlopen van de Dordtse Biesbosch heeft tot gevolg gehad, dat de aldaar ingekuilde aardappe len onder water hebben gestaan. Omdat dit maar 24 uur het geval is geweest is het mogelijk deze aardappelen voor de consumptie te redden. Zij moeten dan echter ogenblikkelijk in verkoop worden gebracht. De landbouwers in de Biesbosch hebben zich nu verstaan met de grossiers en kleinhandelaren in aardappelen, groenten en fruit en het resultaat van de bespreking is geweest, dat deze alle medewer king -hebben toegezegd. Men zal de aardappelen uit de Biesbosch, die nog uitstekend van kwaliteit zijn, maar niet langer opgeslagen kun nen liggen, direct in de verkoop brengen. Zodoende kan een mil lioen kilogram aardappelen wor den gered, wat vanzelfsprekend van grote betekenis is voor de voedselvoorziening. De huisvrou wen moeten dan ook maar niet mopperen als ze de eerstkomende dagen natte aardappelen van hun groentehandelaar krijgen. Zij zul len ondervinden, dat de aardappe len niet de minste schade hebben geleden, integendeel nog uitste kend van kwaliteit zijn. der op nog zijn grote stukken wegge slagen. Zoals wij reeds gemeld hebben, heeft ook de spoordijk van de lijn naar Sliedrecht zeer nadelige gevolgen van de watervloed ondervonden. Veel lot Het ls nog steeds een troosteloos zicht als men langs de ondergelopen bui tenpolders rijdt. Nu het water zakt kan men zoveel te beter de vernielingen zien, die het opgezweepte water heeft aange richt. De huizen aan de „verkeerde" kant van de Wieldrechtse Zeedijk zijn alle be schadigd, sommige in mindere, andere weer in meerdere mate. Maar nog steeds kan men geen raming maken van de schade, die in de buitenpolders geleden is. De Wieldrechtse Zeedijk en de Noor- dendijk hebben het tegen het geweld van het water uitgehouden, maar natuurlijk hebben ook zij ernstig geleden. Men is bezig voorzieningen te treffen. Vol lof zijn de dijkgraven van de Vier Polders en van de Polder Wiel- drecht over de wijze, waarop de hon derden vrijwilligers gewerkt hebben om de zwakke plaatsen in de dijken te versterken. Er zijn verschillende mannen, die door het schitterend voorbeeld, dat zij gaven, de anderen gestimuleerd hebben. Wij hoorden noemen de naam van de heer Van Valen, uit Dubbeldam, die bijzondere prestaties geleverd heeft. Het water in de Dordtse Biesbosch loopt op het ogenblik weg door de sluizen van de polder. De doorgebroken scheidings- dijk tussen Biesbosch en Prinsenpolder is hersteld. 's-Gravendeel Ook het water in 's-Gravendeel is aan merkelijk gezakt. Staande op de 's-Gra- vendeelsedijk, bij het veer, konden wij zien, dat, voor zover dat mogelijk is, po gingen in het werk worden gesteld om in het geteisterde weer een, klein beetjë bewoonde weiWl zend inwoners van dve zijn hierboven reeds heeft kunnen lezen, ge ravitailleerd vanuit Dordrecht en Dub beldam. Velen van hen zijn nog geïso leerd, maar kunnen het uithouden. Op burgemeester Van Heesen, aan wiens tactvolle optreden 's-Gravendeel ondanks alles veel te danken heeft, rust de moei lijke taak het leven in zijn gemeente weer op gang te brengen. Verschillende 's-Gravendelers zijn op eigen gelegenheid geëvacueerd. Zij bevinden zich öf "in Dor drecht öf in Dubbeldam of elders. Men begrijpt, dat het feit, dat zij zich niet hebben laten registreren, verwarrend werkt. Er zijn dan ook vele 's-Graven delers vermist, met wie niets aan de hand is. Technische School Reeweg De avondlessen aan de Technische School aan de Reeweg gaan de eerst volgende veertien dagen niet door. De cursus wordt in verband hiermede ver lengd. De dagschool vindt normaal door gang. Advertentie. Bergen werk Over de werkzaamheden van het Rode Kruis kan men elders in dit blad lezen. Wij zullen er in dit artikel dus niet uit voerig op ingaan, maar willen niet na laten te constateren, dat in het Afdelings bureau Singel 160 bergen werk verzet worden. De informatiedienst, die werkt ten behoeve van mensen, die iets over hun geëvacueerde verwanten te weten willen komen, is verplaatst naar Singel 162 (naast het Rode Kruis), tel. 3771. Ook het Rode Kruis kan niet anders dan vol lof zijn voor de grote medewer king, die het van alle zijden ondervindt. De dames en heren van de Rode-Kruis- kolonne brengen op alle mogelijke wijzen hun Rode-Kruis-taak tot vervulling: wer ken in dienst van de lijdende mensheid zonder zich zelf daarbij ook maar een ogenblik te ontzien. Met de leden van de Vereniging Dordrecht voor E.H.B.O. hebben zij zich ter beschikking gesteld van de leider van de Ongevallendienst, dokter P. J. Koopman. De medische en hy giënische verzorging van de in het op vangcentrum aankomende geëvacueerden is uitstekend. Onze magazijngoederen, die in de kelders zijn opgeslagen en een deel van de goederen in de parterre en in de pakhuizen hebben onder water gestaan. Alles te drogen is onmogelijk; wij moeten het goed nat verkopen. Wij brengen deze goederen geleidelijk in de verkoop; ze moeten snel verkocht worden, natuurlijk tegen sterk verlaagde prijzen. MORGEN 9 UUR BEGINT DE VERKOOP VAN NATTE GOEDEREN Gasvoorziening heisteld en scholen begonnen weei spaart kleding, tijd en geld met onze nieuwe Amerikaanse werkwijze. s pa.a rstom e r ij f Niet goed. DUBBEL Uw geld terug I In alle kerken van Zwijndrecht zijn gisteravond diensten gehouden, waarin dank werd gebracht voor het behouden blijven van deze gemeente en waarin een gebed opsteeg, om bijstand voor de veel zwaarder getroffen gebieden van ons land. Maa ook materieel is Zwijndrecht niet achtergebleven. Overal reden gis teren de inzamelingswagens rond en het is niet overdreven, als gezegd wordt dat vrijwel na ieder huizenblok. na iedere straat, een auto vol kleding, kinderwagens, wiegen en andere drin gend noodzakelijke dingen was opge haald. Dit waren de Zwijndrechtenaren op hun best! De gaten in de Ringdijk werden ver der gedicht en bij het station keerde de normale toestand terug, toen de treinen weer door konden rijden naar Dordrecht. Aan de Onderdijkserijweg werd het opruimingswerk met kracht voortgezet. In de loop van deze morgen werd ook de gasvoorziening weer hersteld. Een uitkomst voor alle huisvrouwen! Wat de scholen betreft, de openbare school aan de Lindelaan is al weer geopend. Alle Hei-vormde scholen zou den vandaag weer beginnen, evenals de Uloschool aan de Rotterdamseweg. De Geref. scholen (Julianaschool en Kerk straat) en de openbare school aan de Balistraat gaan morgen weer open. De burgemeester doet een beroep op alle ouders om aan deze hei-vatting van het onderwijs mee te werken. H. I. Ambacht Kook het water De burgemeester van Hendrik Ido Am bacht deelt mede, dat het noodzakelijk is het drinkwater voor gebruik te koken. r HOOG EN LAAG W'TER Donderdag 5 Febr. Hoog le get. 9.08 uur, 2e get. 21.20 uur; laag le get. 4.10 uur, 2o get. 16.38 uur. VJ

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2