GRIEP Geen melktekort in het Westen van ons land te vrezen Het Nationaal Rampenfonds had gisteravond al 3 millioen «"-SSL tftlontité Scheveningers brachten tweeduizend mensen in veiligheid Mijn Parijse buurman kwam een pakje voor Nederland brengen Maximumprijzen voor aardappelen In Hoekse Waard alleen behoefte aan mensendie komen werken .WOENSDAG 4 FEBRUARI 1958 DERDE BLAD - PAGINA 1 Melkgebieden in het Oosten kunnen stoot opvangen De vrees, dat de melkvoorzienïng in ons land en 111 't bijzonder in de Westelijke pro vincies, gevaar zou lopen als gevolg van de hoge verliezen aan melkvee, is gelukkig on gegrond. Naar voorlopige schatting zijn ongeveer Een Zeeuws kanaal is tussen twee over stroomde polders op deze luchtfoto van ANP nog duidelijk te onderscheiden. Tot gisteravond waren bij het Nationale Rampenfonds giften binnen gekomen tot een gezamenlijk bedrag van meer dan drie millioen gulden. De rederijen die de grote vaart beoefenen hebben daarenboven een bij drage van een millioen gulden toegezegd. In verscheidene kerken is reeds Zondag voor de slachtoffers gecollecteerd en Zondag a.s. zal in alle R.K. kerken collecte worden gehouden voor de geteisterde gebieden. Het per soneel van de Spoorwegen heeft door opoffering van één dag betaald verlof 300.000 bijgedragen. De directie van de N.S. heeft het bedrag verdubbeld. Een grote levensverzekeringmaatschappij heeft 100.000 geschonken, een bankinstelling 250.000. Het personeel zal er ruim 10.000 aan toevoegen. Hulpactie middenstand De drie centrale middenstandsbonden hebben gemeenschappelijke richtlijnen uit gevaardigd om tot een gecoördineerde actie te komen van de Nederlandse middenstand. Uit alle geledingen worden voorts midde len bijeengebracht voor een aanvullende steun aan de getroffen middenstandsbedrij- ven. Alle leden van de Nederlandse Vereniging van Tandheelkundigen verlenen kosteloos tandheelkundige hulp aan geëvacueerden. De Nederlandse Zachthoutbond heeft 60.000 gulden geschonken. Een groot levens- middelenbedrijf te Rotterdam heeft een schip met honderd ton levensmiddelen naar Goes gezonden. 120 Kamper en Kamper eilander veehouders hebben ieder één rund afgestaan voor de getroffen gebieden. De Arnhemse bedrijven, instellingen, de ge bieden opgehouden of sterk gereduceerd, maar ïn het Oosten en Noorden van ons land is de melkproductie groot genoeg om de tekorten in het Zuid-Westen aan te vul- j lcn. Er komt thans regelmatig aanvüllings- melk uit het Oosten van ons land naar Rot terdam. Uit de ondergelopen Alblasser- waard wordt geen melk meer ontvangen, wel nog van Voorne en Putten, maar de aanvoer uit deze gebieden loopt terug als gevolg van nieuwe overstromingen van polders. Ondanks de tegenslag hebben de grote i i melkfabrieken te Rotterdam zeer veel kun- ln.ono stuks melkvee omgekomen; hel kun mn bijdra8en tol de hulpverlening aan de zijn dat het definitieve aantal hoger ligt, I evacué s. Tientallen melkbussen en duizen- niaar dan maakt het toch slechts een ge- den kartonnen bekertjes worden beschik- baar gesteld van het Rode Kruis. In het Feijenoordstadïon en in de Ahoy'-hal vindt meente en particuliere organisaties hebben tot nu toe al ruim twee ton bijeengebracht. Het ie eenvoudig ondoenlijk, een volledi ge opsomming te geven van de, nog steeds veranderende, collecteresultaten in de ver schillende Nederlandse gemeenten. Als wil lekeurig gekozen voorbeelden noemen wij Nijmegen met 27.000 en kleding voor 5000 mensen, woonruimte voor geëvacueerden en 20 boten met bemanning voor het red dingswerk; Olst met 31.320 ofwel 20 per gezin. Ede 100.000, Sneek 50.000. Bergambacht 30 per gezin, een millioen kalkzandstenen van de Kalkzandsteenindus- trie te Hilversum, een percentage van het loon van gevangenen en politieke delin quenten te Leeuwarden, Utingeradeel (Fr.) 37.500; Prov. Stal'en van Noord-Holland 150.000: Putten (Gld.) ƒ21.250. Het Koninklijk jacht Plet Hein is als noodhospitaalschip op weg naar de nood- gebieden, met aan boord buiten de vaste bemanning een marine-arts en enig verple gend personeel. ring percentage uit van de totale melkvee stapel van anderhalf millioen. Twee grote melkfabrieken te Rotterdam, de R.M.I. en Aurore, hebben onder water gestaan, maar dank zij de voortvarende hulp van collega-fabrieken en de Zuivelbond is men thans de moeilijkheden weer te boven. Weliswaar is de aanvoer uit enige melkge- Carnaval afgelast in Brabant en Limburg In verband met de tragische gevolgen van de watersnood hebben de carnavalsvereni gingen te 's Hertogenbosch, Maastricht, Heerlen. Aarle-Rixtel, Weert. Venlo, Roer mond. Sittard, en Kerkradé besloten dit jaar geen carnaval te vieren. De scheepvaart in de overstroomde streken Kanaal door Voorne: De scheepvaart dooi de schutsluis te Hellevoetsluis is gestremd. Oude Maas: de brug voor gewoon verkeer en de spoorbrug, beide over de Oude Maas te Dordrecht, kunnen niet worden bewogen. De bruggen te Barendrecht en te Spijkenisse zijn weer beweegbaar. Kanaal door Zuid-Beveland: te Hansweert kan alleen met de kleine sluis worden ge schut. Vaartuigen lot 100 m lengte, 8.15 m breedte en met ruim 3 m diepgang kunnen passeren. De sluizen te Wemeldinge zijn intact. Burgemeester omgekomen Het is thans zeker, dat de burgemeester van Rilland-Bath (Zuid-Beveland) is om gekomen. Hij reed mee met een der bussen, waarmee hulp zou worden gehaald. Toen dit voertuig voor het water moest keren, stapte de burgemeester uit om bij te lichten. Er kwam toen eensklaps een vloedgolf, waardoor hij de bus niet meer kon berei ken en in het water verdween. De chauf feur had het geluk op het dak van de bus te kunnen klimmen, waar hij later gered werd. deze hulp zijn bestemming. Kerkelijke boodschap In overleg met de R.K. Kerk, de Gereformeerde Kerken In Nederland, de Chr. Gereformeerde Kerk, de Remon strantse Broederschap, de Evangelisch Lutherse Kerk, de Oud-Katholieke Kerk en de Algemene Doopsgezinde Sociëteit heeft de Generale Synode der Ned. Hervormde Kerk aan de kerkeraden en gemeenten een kanselafkondiging voor Zondag 8 Februari doen toekomen, waarin zij oproept tot bij zondere verootmoediging, tot gebed en tot offer. 1 Eerst veergeld Al wordt ook gereden voor de slachtoffers 5 Een Hagenaar, die gisteren met een 5 wagen van een Haagse firma op lest 5 van het Rode Kruis op weg was naar Zuid-Beijerland om daar dekens, ma- trassen en meubilair le brengen, deed 5 op zijn tocht een minder prettige er- varing op. Men kwam met de auto by s 2 het veer van Hekelingen naar Nieuw s s Beijerland, een particulier veer. De j eigenaar eiste betaling voor het over- 2 zetten van de wagen, hetgeen neer- s kwam op 11 gulden, inclusief de be- f geleider. Bij aankom.st is hiervan mel- 2 ding gemaakt bij de burgemeester van 5 Zuid-Beijerland. De Haagse vrijwilliger was hoogst l 2 verontwaardigd over hel optreden van j de eigenaar van het veer. die slechts I 5 wilde overzetten, nadat betaald was. (Advertentie) tabletten bovendien „(doende en «Ijn eangenaatn van m»* Heem «yd'ff Verre maar yoede Nederlanders Een Nederlander te Milaan heeft een be drag van 10 millioen lire 62.000) geschon ken. De Nederlandse kolonie te Brussel denkt vandaag de zesde vrachtauto vol kle ding. levensmiddelen en medicamenten te kunnen sturen. De Nederlandse bond in Duitsland houdt een inzameling en wenst kinderen te huisvesten. De bevolking van de Antillen heeft in twee dagen al ƒ400.000 bijeengebracht en thans eerst komen de acties geheel op gang. Het kleine Bonaire bracht el 1' 1000 bijeen. In een tehuis van ouden van dagen hebben inwoners, die niet werken kunnen en geeft geld hebben, be sloten van 8 uur ?s moreens tot 6 uur 's avonds in de kapel van het tehuis te bidden. Het Surinaamse Rode Kruis verscheept voor 5000 Surinaamse guldens aan levens middelen. Surinaamse tandartsen zonden 2000 Surinaamse guldens. Militairen offeren een dag soldij, men voert toneelspelen op ten bate van de slachtoffers en de jeugd collecteert. De Nederlandse Hoge Commis saris in Indonesië is ere-voorzitter van het aldaar gevormde centrale comité en de Ne derlandse verenigingen houden inzamelin gen. Veevoer Over het gehele land. onder andere in Noord-Holland, worden inzamelingen voor bereid van hooi en andere ruwvoeder ten behoeve van het geevacueerde vee. Naar het ministerie van landbouw, visserij en voedselvoorziening mededeelt, zullen spoe dig regelingen worden getroffen om de over het gehele land voor het geëvacueer de vee aangeboden hoeveelheden ruwvoe der, hooi, voederbieten enz. op georgani seerde wijze ter beschikking te stellen van hen die het vee hebbea opgenomen. Over enige dagen kunnen aanvragen om voeder worden gericht tot de bureaux van de pro vinciale voedselcommissarissen, die belast zijn met de leiding van deze op de evacua tie van vee aansluitende maatregeL „Komen jullie stelen?" Frankrijk denkt aan u Alle Franse kranten brengen op hun eer ste pagina's onder vette koppen het laatste nieuws over Nederland, nieuws dat de be richten over het voor Frankrijk niettemin zo belangrijke bezoek van de Amerikaanse minister Dulles vrijwel geheel naar het tweede plan heeft gedrukt. Ook de Franse omroep geeft veel aandacht aan de Neder landse catastrophe. Radioreporters zijn gis teren naar Nederland vertrokken en in de voornaamste nieuwsbulletins worden in het Frans en in het Nederlands oproepen uit gezonden voor geld, kleren, dekens en voe dingsmiddelen, die naar Nederlandse con sulaten in Parijs en andere Franse steden gezonden kunnen worden. Geen winkel hier in de buurt, waar men je als Nederlander kent, of er wordt ge vraagd, of je nog nadere berichten hebt over vrienden o£ familieleden daarginds in het hoge barre Noorden, zoals men hier te zeggen pleegt. En wij weten niet hoe vaak wij de laatste dagen Franse bekenden en onbekenden hebben uitgelegd, waarom zo'n dijkdoor braak in een laaggelegen land als Neder- Het bedrijfssehap voor aardappelen heeft thans maximumprijzen voor aardappelen vastgesteld, die ten doel hebben een onge motiveerde prijsopdrijving waarvoor naar de mening van deskundigen geen aan leiding bestaat te voorkomen. Met ingang van heden 4 Februari, gel den maximumverkoopprijzen voor verkoop door telers, landhandelaren, grossiers en kleinhandelaren. De maximumprijs bij ver koop aan de consument, waaronder niet alleen gewone verbruikers, doch ook hotels, restaurants en ziekenhuizen worden gere kend, bedraagt voor kleiaardappelen 18 cent per kg en voor zandaardappelen 16 cent per kg. Voor de Waddeneilanden gelden maxi mumverkoopprijzen. die één cent per kg. hoger liggen. Voor thuisbezorgen mag één cent per kg. extra worden berekend. De kleinhandel is verplicht de aardappelen te voorzien van een duidelijke aanduiding, be treffende de verkoopprijs en de soort der aardappelen naar de onderscheiding zand en kleiaardappelen. De marge voor de klein handel is drie cent, voor grossiers 2.75 cent en voor de landhandel 0.75 per kg. In tegenstelling tot anders luidende be richten deelt het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening mee, dat het exportverbod voor aardappelen geldt voor alle aardappelen, ook voor die waarvoor afleveringseontracten zijn gesloten. Uitgezonderd zijn echter de aardappelen, die blijkens de verzendingsdocumenten vóOr 1 Februari 1953 van de eerste laad plaats zijn vertrokken land zulke noodlottige gevolgen moest heb ben. Uit de Franse kranten was de oorzaak van de ramp niet altijd duidelijk naar vo ren gekomen. Een onbekende uit ons huis, waar 60 ge zinnen tezamen wonen, kwam een pakketje afgegeven aan de deur. Er zaten kinder- kleertjes in en een winterjas en in een bij gevoegd briefje verzocht dio onbekende buurman ons, of wij er niet voor konden zorgen, dat zijn bescheiden bundeltje kle ren in Nederland een door het onheil ge troffen gezin bereikte. De Franse kardinaal mgr Feltin kondigde zojuist aan, dat hij 3000 Nederlandse kinde ren een onderdak zou kunnen verschaffen. In het zwaar getroffen Arnemuiden laat ook de jeugd ziek bij het herstellen van de dijk nieï onbetuigd. Ijverig werken de jongens mee aan het vullen van de zand zakken, waarmee het gat in de d\jk wordt gedicht. Tliolen niet overal even zwaar getroffen Hoe meer berichten van het eiland Tholen binnenkomen, hoe meer blijkt, dat de ste den daar wel zeer verschillend geteisterd zijn. St. Philipsland bestaat niet meer, Sta- venisse telt meer dan tweehonderd doden en is geheel ontruimd, maar Poortvliet, stad Tholen en Scherpenisse daarentegen hebben slechts geringe schade opgelopen. Ook in de dorpen Oud-Vossemeer en Sint- Annaland is de schade ïn verhouding niet groot. Bij Sint Maartensdijk zijn enige hui zenrijen zwaar beschadigd. Het eiland heeft geen electriciteit en geen water. De Schevcningse vissers, die uitgerust met 19 sloepen hulp hebben verleend aan de inwoners van Abbenbroek, Oudenhoorn en Zuidland, hebben hun taak volbracht. Zij zjjn gisteravond laat in Schevenïngen terug gekeerd en wachten daar op nadere in structies. Zij hebben in de afgelopen dagen naar schatting van de burgemeesters ruim 2000 mensen uit het verdronken gebied rondom genoemde gemeenten op het eiland Putten gered. De geredden zijn over gebracht naar Rotterdam. Nog slechts een klein aantal mensen verblijft in Abben broek en Zuidland. Dinsdagavond is de Haasdijk, de slaper dijk van de polder van Abbenbroek ten Noordwesten van Zuidland, door studenten en andere vrijwilligers gedicht. Ook is een dijk tussen Zuidland en Abbenbroek gedicht. Op en achter eerstgenoemde dijk bevinden zich vele boerderijen, waaruit ong. 100 koeien konden worden gered. De beesten zijn met schuiten overgebracht naar Abbenbroek. De centra van Zuidland en Abbenbroek zijn watervrij. In het gehele gebied zijn mili tairen thans bezig om het nog levende vee op de droge gronden te brengen. De Scheveningers hebben tijdens hun reddingsacties hier en daar weerstand on dervonden van de bevolking in het ver dronken gebied. Enkele mensen wensten niet te evacueren. Op een boerderij, waar de bewoners hun heil op het dak hadden gezocht, werden de Scheveningers met dak pannen bekogeld en „begroet" met de uit roep „Hé, komen jullie stelen?". De Scheve- ningse vissers hebben zich getroost met de gedachte, dat elders in het verdronken ge bied de dankbaarheid zeer groot is ge weest. De reddingsploeg heeft gisteren vier sloepen verloren. Doesburgse jongens redden 266 mensen De burgemeester van Doesburg deelt ons mede, dat Zondagmorgen in deze gemeente direct contact is opgenomen met de Does burgse zeilvereniging, die ogenblikkelijk een paar vletten met buitenboordmotoren heeft afgestaan. Deze zijn onmiddellijk op een vrachtwagen geladen en, vergezeld van een bus vol mensen, naar Bergen op Zoom gestuurd, waar het de eerste daadwerke lijke hulp was. die daar aankwam. De jon gens hadden Maandagavond het genoegen mogen smaken 266 mensen het leven te redden. Dinsdag zijn ze weer ingezet in Steenbergen. Op zolder van boerderij brand een lichtje (Van één onzer verslaggevers). i dc Maastunnel verlaat en Rot terdamse Tramweg Mfj volgt, is op vele plaatsen ondermijnd, zodat het lange tijd zal duren, alvorens deze verbinding zal zijn hersteld. Bij de halte Goudswaard werd de tram door de vloed verrast en staan locomo tief en enige wagens voor de helft in het water. deze onafzienbare binnenzee ligt lerdam-Zuid binnenkomt, waar de bewo- Numansdorp, dat geheel van de buiten- ners van de Putsebocht en omgeving bezig wereld is afgesneden en waar de bevolking zijn hun kelders leeg te pompen, behoeft men niet ver te rijden om te worden gecon fronteerd met een ramp, waarvan het zeer moeilijk is de draagwijdte te overzien. Langs inmiddels is geëvacueerd. Talrijk zijn de slachtoffers, die ook in de Hoekse Waard te betreuren zijn. Alleen aan de Hogezand, dat tot de ge- de Waalhaven rijden auto's in gesloten meente Strijen behoort, zijn naar schatting zestig personen om het leven gekomen. Tachtig vrachtauto s hebben in de nacht reiken terwijl bussen met evacué's op weg van Maandag op Dinsdag af en aan gereden zün naar Rotterdam, waar deze berooide met zandzakken om in Strijen een dijk te mensen een voorlopig onderdak hopen te versterken, die men tot iedere prijs moest vinden. Juist over de Spijkenisserbrug zijn behouden, daar anders de nu nog droge ge- a3n de Smalle Marrewijkseweg enige hon derden personen, waaronder vele studenten, bezig duizenden zandzakken te vullen, die honderden soldaten, randaar naar de bedreigde dijken worden bieden van de Waard eveneens ondergelopen zouden zijn. Ook hier treft het beeld van vrouwen en zelfs kinderen, die onvermoeid zakken vol- afgevoerd. Reeds op bet eiland IJsselmonde In de dorpsstraat van Maasdam is de weg stouwen, welke bij gebrek aan zand met begint bü Hoogvliet het troosteloze beeld van ondergelopen polders, zoals men ze in de Hoekse Waard aantreft van Hekelingen tot Oud-Bcycrland en van Heinenoord tot Strijen. In de ellende, die de aanblik van ver woeste huizen, het verdronken land en het omgekomen vee biedt, is het ontroerend te zien hoe ontzaglijk veel werk wordt verzet door leden van het Leger des Heils, mili tairen Rode Kruis-soldaten en burgers. Bij het veer van Pïershil, dat momenteel de enige schakel vormt met de Hoekse Waard, wordt daarom aan nieuwsgierige mensen verteld dat ze beter kunnen terugkeren, omdat er in de Hoekse waard alleen maar behoefte bestaat aan mannen en vrouwen die de handen uit de mouwen steken. Een uitgebreide bewaking van militairen en ge- meente-politie staat er overigens borg voor dat hieraan 6treng de hand wordt gehouden In korte gesprekken met de bewoners hoort men steeds het sobere verhaal van de angst die ze hebben gehad toen de vloedgolf naderde, maar ook uitingen van dankbaar held dat zij het leven hebben mogen be houden. Men blijft er niet bij de pakkei neerzitten, wat wordt bewezen door eer caféhouder, die in het verwoeste deel var zijn huis reeds een geïmproviseerde keuker had gebouwd om daarmee zijn bedrijf op gang te kunnen houden. De baan, die de stoomtram van de Bot aarde uit het weiland worden gevuld. Zo :woegen over het gehele eiland duizenden gat van een bezweken dijk kolkt r onafgebroken een lager gelegen polder binnen. mensen met strakke gezichten dag en nacht om te voorkomen dat niet nóg meer land aan het water ten prooi valt. Tankwagens rijden af en aan om de wer kers en de bevolking van de nog niet ont ruimde dorpen van drinkwater te voorzien. Ais de duisternis over het verdronken land valt, staat eenzaam in een wijde watervlakte een boerderij waar op de zolder een flauw licht brand. Woont de boer er nog met zijn gezin, of tracht hü met behulp van een boot zelfs in het donker nog wat van zijn bezittingen te redden? Langs dc weg van Zuid-Beyerland naar Piershil doemen de kadavers op langs de weg. daar men nog geen tijd heeft kunnen vinden ze te bergen. Hoe er met inspanning van alle krachten wordt gewerkt., moge ten slotte blijken uit dc mededelingen van een Rotterdamse jongeman, die van Zondag tot Dinsdag onaf gebroken werkte en die na enige uren slapen in de nacht van Dinsdag op Woensdag van Spijkenisse uit weer op transport werd ge steld naar Goeree-Overflakkee, waar op nieuw de inzet van al zijn krachten zal worden gevraagd. Hij is één van die talloze werkers aan wie geheel ons volk dank ver schuldigd is, omdat zij getuigenis afleggen van de eensgezindheid waarmee getracht wordt deze ramp hel hoofd te bieden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 7