Vloer bedekking Viltpapier MKOmTMINm Van de Toren Puttershoek: geen doden Vluchtende Zeeuwen langs Dordt Driekwart Dordt zonder telefoon Zwijndrecht herstelt zich De watersnood HOEST UW KIND ABDIJSIROOP Waterstaat openbare plannen verziltingsbestrijding LUXOR THEATER Bureau Zedenpolitie ASTORIA THEATER geen voorstellingen HET GEIUKVOGELS - BALMASQUÊ GAAT NIET DOOR CHEMPROHA Dank- en Biddiensten Diensten Verpachting Buffetten Kunstmin V0LLE8REGT WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953 DORDRECHTSCH NIEUWSBLAD TWEEDE BLAD' - PAGINA 8 T~Je voorlopige balans is ter kennis van het volk gebracht. Het is een zeer voor lopige balans, opgemaakt met cijfers onder alle voorbehoud. Desondanks geeft dit relaas een angstige beklemming. De eerste grote confrontatie met de werkelijkheid is ronduit verschrikkelijk. Ons menselijk denkvermogen is niet zo enel als men gaarne aanneemt, vooral wan neer het massale verschijnselen betreft. En daarvan gesprokén: deze ramp is een mas saal verschijnsel. Wel valt hij als het ware uiteen in honderden gruizels, een dijkdoor braak hier, een instortend huis daar, een 6toet evacué's langs de wegen, eindeloze watervlakten, en dat alles kan een mens dadelijk waarnemen en verwerken. Maar de angstaanjagende optelsom, die de minister president de Tweede Kamer heeft voorge houden, wat die betekent dringt veel lang zamer tot ons door. Wij beleven deze week een afschuwelijke dodendans der cijfers. Wat niemand in ons land met zijn zo vaak geprezen stelsel van dijken had mogelijk geacht, is dan toch maar gebeurd: een aantal doden, dat het getal der vier cijfers bedenkelijk nadert, veroorzaakt door watersnood! Nog geen week geleden zou ieder waterbouwkundig student te Delft bij de gedachte alleen ongelovig hebben ge glimlacht en het met een gebaar van superioriteit hebben weggewuifd. Van daag is het gruwelijke werkelijkheid. Vandaag wordt op de Staatsdrukkerij de voorlopige balans voor de Handelingen afge drukt en aldus als het ware officieel ge maakt. Het erge is, dat het gevaar nog geenszins is bedwongen. Zolang de gaten in de dijken niet zijn gedicht, hangen wij van de genade of de ongenade van het weer af. Naast de dodenlijst staat de inventaris. Vee: zoveel stuks; huizen: zoveel stuks. Grond. Een niet te schatten aantal hectaren. Allerlei landbouwgereedschap. Huisraad. Hoe groot is niet de slag voor de duizenden in de steden, waar dan zogenaamd „bijna niets is gebeurd" dan „alleen maar even een meter of zo" water in huisMet be dorven of zwaar beschadigde meubels, vloerbedekking en wat al niet, zaken die gewoonlijk varr de mensen in kwestie grote bedragen hebben gevergd. De regering heeft iets van de plannen ont vouwd. Er wordt gedacht aan hulp in de trant van de oorlogsschade-vergoeding. Dat is wel bijna onvermijdelijk. Nog hebben wij te kampen met de zeer zware lasten, die de afdoening van de oorlogsschade op ons volk legt, en de nieuwe lasten dienen zich reeds aan. Doch het is onvermijdelijk. Wij moeten dit kunnen aanvaarden. De ernstig getrof fenen kunnen zich niet door eigen kracht herstellen. Bovendien kan men stellen, dat de gemeenschap tegenover hen in gebreke is gebleven wat het verschaffen van veilig heid betreft, dus de gemeenschap zal een deel der kosten te betalen krijgen. De Staat, de altijd ietwat berekenende Vadertje Staat, schermt met belastingfaciliteiten. Een za kenman, die duizend gulden geeft aan het Rampenfonds, of een dekenfabrikant, die voor duizend gulden dekens wegschenkt, mag het „aftrekken". In wezen is het som metje tamelijk voordelig voor Vadertje Staat, want die duizend gulden moest hij anders op de een of andere manier betalen, en nu mist hij alleen de belasting over die duizend gulden, al is dat tegenwoordig ook de moeite wel waard. Er is verder, aldus de minister-president de ontvangers opgedra gen, dè getroffenen op ruime schaal op hun verzoek uitstel van betaling te verlenen. Of dat veel helpen zal? Ons fiscaal apparaat kan zeer hard zijn en verstaat uitstekend de kunst de regelingen om belastingplichtigen in bijzondere moeilijkheden tegemoet te ko men tot een wassen neus te maken. Doch van deze mensen is vaak niets meer te halen en misschien zal men dat nü dan wel niet meer proberen Er staan op de voorlopige balans gelukkig ock betere posten. De minister-president heeft ze genoemd. De grote offervaardig heid, de buitengewone animo tot hulpver lening, en niet in de laatste plaats, de in ternationale hulp en belangstelling. De Engelsen, de Amerikanen, de Belgen, de Zweden, ja zelfs de Duitsers, zij helpen. Nog sterker misschien: van Indonesische zijde is hulp aangeboden. De stoffelijke hulp wórdt dankbaar aanvaard, maar ook het belangstellend medeleven doet goed, Het is een onwerkelijke gave en toch wil ook juist die in zeer goede aarde vallen. Ondertussen rijen de dagen zich aaneen. Het leven gaat verder. Overal is men in de weer voor het herstel van de schade, van de huismoeder af die de moddersporen uit haar woonkamer boent en haar meubel tjes opknapt, tot de spoorwegingenieur, die zijn baanvak in orde brengt. Wij luisteren naar de radio, die nu het eindelozè hoorspel der hulpverlening opvoert. Zeer romantisch, met een eigen spanning en vaak zeer tra gisch. Klonk daar niet zoeven iets over het lot van Stavenisse uit de luidspreker? Twee honderd doden. Op een bevolking van ze ventienhonderd zielen. Bijna één op acht Maar de Waarheid weet er alles van. Die weet precies, hoe het gekomen is: eigenlijk hebben de Amerikanen ook dit ge daan! En natuurlijk heeft het dagelijks be stuur van de Communistische Partij de re gering gesommeerd „onverwijld" dit en dal te doen. Dat bestuur weet ook precies, wat er gedaan moet worden. Er bestaat verschrikkelijk veel variatie in het geslacht der aasgieren. KIJKER. Vervolg Stadsnieuws Dit hart van de Hoekschewaard is tot nu toe gespaard gebleven voor ernstige over stromingen. Het veerbootje tussen Groote Lïndt vormt de enige verbinding met het dorp. In deze gemeente zijn gelukkig geen persoonlijke ongelukken voorgekomen; na tuurlijk is er wel veel materiële schade. Het water is over de buitendijk gestroomd, maar de Blaaksedijk heeft in zoverre stand ge houden, dat het gat, dat hierin is ontstaan, door middel van vele duizenden zakken, zand is gedicht. Deze manhaftige prestatie is geleverd met behulp van 200 Rotterdamse vrijwilligers, die met dag- en nachtploegen aan het werk zijn geweest, Zij vinden een goed onderdak in de Suikerfabriek, welks personeel voor een prima organisatie zorgt. Aan de andere kant heeft men in de dijk doorlaten gemaakt om de waterdruk te verminderen in de on dergelopen polder Nieuw-Bonaventura. Het water stond hier tot boven de kruin, die met zakken zand was verhoogd. In Puttershoek zijn 90 huizen ontruimd; de bewoners zijn voornamelijk in het dorp ondergebracht, dat voor de helft onder wa ter kwam. Op enkele droge plaatsen staat nog vee, dat in de loop van de dag wordt gehaald. Puttershoek is er in verhouding tot de rest van de Hoekschewaard goed af gekomen. AMATEURSAVOND AFGELAST De cabaretavond, die enkele Dordtse amaieurgezelschappen a.s. Vrijdag in Ame- ricain zouden verzorgen ten bate van het hospitaalkerkschip De Hoop, gaat niet door. Op een latere datum zullen dezelfde execu tanten een avond geven ten bate van het Nationaal Rampenfonds. Strijen niet geëvacueerd In aansluiting op ons bericht over Strijen, kunnen wij thans meedelen, dat deze ge meente zeer waarschijnlijk niet wordt ge ëvacueerd. Tot op heden zijn 2 a 300 inwo ners per autobus, enigszins tegen hun zin, naar Oud-Beijerland gebracht en zü zullen wel spoedig terug zijn. De verbindingen lopen evenals de rest van de Hoekschewaard over het veer van Nieuw Beijerland., (Spui). Hier staan files auto's aan beide zijden. De voedsel- en materi^elvoorziening geschiedt via deze route. Er bestaat nog kans op inundatie als de Oud-Bonaventuradijk, waartegen het water tot de daarop gelegde zandzakken staat, het niet houden kunnen. Inmiddels heeft men de buitendijk op enkele plaatsen doorgestoken, waardoor de druk van het water verminderd is en 'de Oud-Beijerlandpolder waarschijnlijk behou den kan blijven. Alleen de evacuatie van de buurtschap MookhoekSchenkeldijk ge schiedt per boot over 's-Gravendeel. Vanmorgen is het eerste schip met vluch telingen uit Zeeland in onze stad aange komen. Het was een boot, die in Zierikzes 30 Bruinisser evacué's heeft opgepikt. Aan boord bevonden zich geen zieken, zodat deze groep meteen door kon naar Utrecht. Vanmorgen werden nog 20.000 evacué's van Schouwen en Duiveland verwacht. De zieken zouden in het Gemeenteziekenhuis worden opgenomen en de rest zou doorgaan naar Utrecht met een groot aantal auto bussen via Papendrecht. Tal van grote groe pen worden momenteel uit IVcst-Brabant geëvacueerd. Zij -«chter doen Dordrecht niet aan en reizen regelrecht naar Arnhem en Nijmegen, waar hulpcentra zijn inge- rioht. Door de technische storing in het post kantoor, veroorzaakt door de hoge water stand op Zondag en Maandag op het Ba- gijnhof, is ongeveer drie-vierde deel van de Dordtse telefoon-abonné's zonder aanslui ting komen te zitten. Het gevolg hiervan is, dat het telegraafverkeer overbelast is. Ruim 100 telegrafische boodschappen, meestal van respectabele lengte, werden tot vanmorgen aangenomen en doorgegeven. D.K.B.-programma afgelast Het gehele programma van de D.K.B. voor het a.s. week-einde is naar later datum i schoven. GYMNASIUM HERVAT LESSEN Het Gymnasium zal morgen (Donderdag) op de normale tijd de lessen hervatten. TECHNISCHE SCHOOL De avondlessen aan de Technische School Reeweg gaan de eerstvolgende twee weken niet door. De cursus wordt in verband hier mee verlengd. De dagschool vindt normaal doorgang. PLAATSELIJK NIEUWS Zwijndrecht Onvermoeid zijn in onze gemeente hon derden personen hard aan het werk om de vernielde objecten te herstellen of onge vaarlijk te maken. Ongetwijfeld zullen nog vele weken voorbij gaan, voordat deze werk. zaamheden voltooid zijn, maar de verbete ringen worden al zichtbaar. De oprit van de Rotterdamseweg, Langewegstoep. benadert reeds de voltooiing, al moet gezegd worden dat deze plaats het minst beschadigd was. Maar ook aan de zwaar beschadigde objec ten wordt met man en macht gewerkt, met een uit 250 man bestaande hulpploeg uit Den Haag. Ook de werknemers van verschillende grote bedrijven zijn afgestaan voor het werk in de gemeente, zodat er een onge kende bedrijvigheid heerst. WAARSCHIJNLIJK VANDAAG WEER GAS De beschadigingen aan het gemeentelijk Gasbedrijf zijn bijna hersteld. Vanmorgen deelde de directie mede, dat waarschijn lijk vandaag getracht zal worden, de be woners weer van gas te voorzien. De directie verzocht ons echter bekend te maken, dat de verbruikers niet geregeld moeten proberen of er gas is, maar de hoofdkraan gesloten houden tot de offi ciële bekendmaking. Dit om ontploffingen te voorkomen. Van gemeentewege zullen gasfitters rond gaan in de gemeente, om de gaskranen en leidingen te controleren, aangezien vele leidingen zijn lek geslagen. MORGEN WEER BADEN De gemeentelijke badinrichting aan de Prins Hendrikstraat zal Donderdag weer in gébruik worden genomen. VOOR GETROFFEN GEBIEDEN Verschillende particulieren hebben hun vrachtauto beschikbaar gesteld voor de in zameling van kleding en huisraad, De goe deren zijn opgeslagen in de gebouwen De Morgenstond en Amicitia. De commissie zal nu de autoriteiten vragen, waarheen het opgehaalde moet worden gezonden. BIDSTONDEN In alle kerken werd gisteravond een bid- dienst gehouden vanwege de ramp die ons land teisterde. Hiervoor was grote belang stelling; nagenoeg alle kerken waren goed bezet. Daarbij gingen voor de plaatselijke predikanten, wier predicates stonden.in het teken der dankbaarheid, wat de eigen ge meente aangaat; er werd gebeden voor de nog in nood verkerende gemeenten. Dubbeldam Burgerlijke stand. Geboren; Knierke Gerhardina Johanna, d. van IJnze van der Schaaf en Jacoba van der Wekken. Overleden: Lena F. van Pelt, 75 j., wed. van Joost Brand, overl. te Dordrecht; Huibert van Brugge, 85 j., ongehuwd; Teuntje van Heeren, 67 j., echtgenote van Jacob C. Vermeij, overl. te Dordrecht. Ondertrouwd: Leendert in 'tVeld, 26 j. en Johanna Bakker, 21 j. te Dordrecht; Abraham van Ham, 32 j. en Cornelia de Wit, 24 j. Getrouwd: Arie van Rijn en Cornelia de Ruiter. Gevonden: 5 balen zakken, W. Hubregtse, Zuidendijk W. 3; een zilverbon van 2,50, A. van Dommelen. Rijksstraatweg 18; een auto-reservewiel, G. de Snoo, Rijksstraat weg 39; een paar bruinieren handschoe nen, J. Stam, Stevensweg 84; een rechter want (zwart), C. G. de Bruin, Zuidendijk Oost 2. Papendrecbt Ongewenste nieuwsgierigheid De werkzaamheden aan het dempen van het gat vorderen gestadig. Een grote bok is bezig zware basaltblokken te lossen. Het aanvoeren van materialen gaat geregeld voort. De toeloop van nieuwsgierigen be lemmert menigmaal deze aanvoer. Daarom doet de burgemeester een dringend beroep op allen zich zo weinig mogelijk naar het bedreigde punt te begeven. De verzorging van het vee, dat elders is ondergebracht, verloopt naar wens. Er kan nog steeds voer betrokken worden uit de gemeente. Gisteren scheen het, dat het drinkwater- vraagstuk was opgelost. De Sliedrechtse waterleiding was door een hulpstuk met die van Papendrecht verbonden. Het doorstromen van het water geschiedt uiterst langzaam. Het gevolg is dat een groot deel van de gemeente nog zonder water zit. De burgemeester heeft daarom bekendgemaakt, dat de uiterste spaarzaam heid moet worden betracht met het drink water en dit mede met het oog op besmet telijke ziekten te koken. De post van het Rode Kruis is naar de Brandweerkazerne verhuisd. De voorspel ling, dat het water in de Alblasserwaard zou stijgen, is bewaarheid geworden. Het peil was vandaag hoger dan gisteren. Het is voor de bewoners, die aan de Noordzijde van de Alblas wonen te hopen, dat het water spoedig zakt. Het Rode Kruis kreeg vannacht de be schikking over twee vrachtwagens, welke met kledingstukken, dekens en lakens wa ren geladen. Deze kledingstukken zijn be stemd voor de geëvacueerden, die meestal over geen kleren beschikken. Gebrek aan schoeisel bestaat er voor de mensen, die aan de dijk werken. Met de levering van gas zal nog wel enige tijd gemoeid zijn omdat de buizen gebroken zijn wegens verzakking van de spoordijk, waarin de buizen liggen. Als verstandige moeder geeft gij Uw kleïrle na tuurlijk het middel dat door zijn geneeskrach tige werking jeugdige „hoesters" als een schild beschermt: AKKERS - V Werelds besie hoestsiroop - Hendrik-Ido-Ambacht SCHIETVERENIGING OPGERICHT Dank zij de medewerking van enige in dustriëlen konden eind vorig jaar enige prima buksen worden aangekocht met het doel om uit de S.W.G. en de Reserve Rijkspolitie een schietvereniging op te richten. In gebouw Elim werd hiermede een aanvang gemaakt. In het openings woord wees burgemeester Bax er op dat in onze gemeente goede afdelingen be staan en hij hoopte, dat deze oefeningen de onderlinge band nog meer zullen ver stevigen. Hij bracht dank aan de indus triëlen, aan opperwachtmeester Luitjes voor zijn ijver en aan de heer Vleghert voor het in orde brengen van schietschij ven. Daarna was de burgemeester de eer ste, die de rij van de vele schutters opende en niet zonder succes, want zelfs de roos werd getroffen. Iedere Vrijdagavond om 7.30 uur zullen in het vervolg deze schiet oefeningen worden gehouden. Ook niet aangeslotenen bij S.W.G. of Reserve Rijks politie kunnen zich melden als lid van deze schietvereniging. KIEUW E DIJKEK TEGEK OUDE VIJAND De tvatersnoodramp accentueert actualiteit van een groot probleem Gelijktijdige bestrijding van zout en water In het jaar 1840 hadden onze duinen cn zecdjjken een totale lertgte van 1900 km. In 1930 was deze kustljjn teruggebracht tot 1700 km: na de aanleg van dc afsluitdijk voor het I.Tselmeer werd Nederland nog slechts over een lengte van 1400 km door het zeewater bedreigd. Dat was noodzaak, meer dan wat ook is het zeewater onze vij and. Tegen wassende rivieren heeft de moderne techniek de middelen tot afdoend verweer gevonden. Tegen de zee zijn wij, blijkens de gebeurtenissen van de laatste dagen, nog niet opgewassen. En toch bieden de sinds lang bij Water staat bestaande plannen tot een verdere systematische verkorting van de Nederl. kustlijn een definitieve en afdoende oplos sing voor de schade die de zee ons land, door de eeuwen heeru berokkende. Niet alleen gaat het daarbij om het ge weld van golven, wind en springvloed. Want groter schade nog dan het water doet ons het zout. Strijd tegen het zout Het komt, door alle open zeemonden, ons land binnen en dringt tot 10. 20 km langs de riviermonden het land in. Het kwelt onder duinen en dijken door. Bij het schutten van een zeeschip door de Noordersluis in IJmuiden, om het even of het hierbij om een uitgaand of een binnenkomend schip gaat, komen iedere keer 4000 ton zout, dat zijn vijf treinen van 50 wagons ieder, geladen mét zout, in het zoete water van het Neder landse polderland. Hoe hoger het zoutgehalte van het bin nenwater is, des te geringer waarde heeft het voor land- en tuinbouw, des te mager der zijn de opbrengsten van tal van produc ten. De melkopbrengst van onze koeien vermindert bij een zoutgehatle van 1600 mg per liter, belangrijk. Voor druivencultuur is water met een zoutgehalte lager dan 500 mg per liter nodig, en over het algemeen wordt voor kascultuur, waarbij slootgiet- water gebruikt moet worden i.p.v. regen water, een zeer laag zoutgehalte vereist. Zoet water ontvangt Nederland door mid del van regen èn, in belangrijker mate, van Rijn en Maas, waarbij de Rijn de grootste rol speelt. Dat ook het Rijnwater dat ons land binnenkomt, de laatste jaren een stij gend zoutgehalte te zien geeft is een extra reden tot ongerustheid. De landbouwwetenschap heeft in deze tijd de grote betekenis van voldoende zoetwater volkomen erkend en men kan op dit ogen blik de stelling poneren dat iedere Neder landse bodemsoort geschikt is voor het le veren van maximale opbrengsten, mits men maar genoeg kunstmest en genoeg zoetwater heeft! Want met 400 liter zoet water wordt 1 kg droge oogst verkregen! Door de aanleg van de Afsluitdijk werd het zoute water, dat de Hollandse grond vergiftigde, en dat als een tang met een bek- opening yan1" slechts 60 km tussen Amster dam en*' Rotterdam, van Zuiderzee tot Nieuwe Maas, het lage land omvatte, terug gedrongen, zodat de afstand van Nieuwe Maas tot het zoute water in het Noorden, tot 150 km vergroot werd. De gehele zoet waterpositie van Noord-Holland werd er door verbeterd. Het enorme zoetwaterbek ken van het IJselmeer, regelmatig aange- uld met Rijnwater, was een reservoir dat o.m. gebruikt kon worden om er zoetwater aan te onttrekken tot het doorspoelen van het Noordzeekanaal. Betekenis nieuwe dijken De tweede factor bij de aanleg van de af sluitdijk en ir Lely heeft destijds met A. S. W. H. Alleen het vierde elftal van A.S.W.H. heeft Zaterdag gespeeld tegen V.V.G.Z. in het Noordpark te Zwijndrecht. A.S.W.H. won deze wedstrijd met 2—1. zoveel woorden op dit grote voordeel ge wezen was het feit dat als met één slag alle rond de Zuiderzee gelegen dijken, tot binnendijken werden. Een grote zeedijk zou vooraan het lage land tegen storm en ontij behoeden, De zwakkere binnendijken zou den door geen eb en vloed meer gekweld worden; springvloeden zouden voortaan door de ï-echte en korte afsluitdijk tegenge houden worden. En dan, last not least, waren er de voor delen van het winnen van nieuw land, voor del endie in de aanvang alle andere argu menten voor het droogleggen van de Zui derzee naar de achtergrond hadden ge drongen. Met de plannen tot afsluiting van de Ne derlandse zeemonden is het in feite niet anders gesteld. Voorop stonden hierbij ar gumenten van landbouwkundige aard: er zou nieuw land gewonnen worden, (achter de Waddeneilanden) en in de strijd tegen het zout zal Nederland de- grootste aanval van eeuwen gedaan hebben- Maar het verkorten van onze kustlijn, het afsluiten van de Zeeuwse en Zuid-Hollandse watermonden betekent ook dat, als bij het bouwen van de afsluitdijk, één grote, rechte, nieuwe zeedijk de beschermende taak van de vele kilometers lange kronkelende oude dijken zal overnemen. Oude dijken, die blijkens de ervaring van de jongste dagen, niet tegen zeer ernstig ontij bestand zijn. Hierbij komt als, belangrijke factor het feit dat sedert de dagen van Lorentz. wiens leven en werken Nederland juist in deze tijd herdenkt, en dank zij de ervaring op gedaan bij de Zuiderzeewerken, ons land de wetenschap èn de technische ervaring bezit om zulk waterwerend werk uit te voeren. Toen tegen het einde van de dertiende eeuw Hollanders de rivier de Maas afdam den en grote stroken nieuw land wonnen, bezat men nog niet het inzicht, dat wie zich tegen het water keert, door het water zal worden aangevallen. Hoger dijken bete kenen hoger vloedpeil, sterker getijstromen. Eerst prof. Lorentz heeft voor de getijbewe gingen een wiskundige formule geconstru eerd die het van dat ogenblik af aan moge lijk maakte dijken en dijkcomplexen zo te bouwen dat zij tegen de krachten die zij zelf opriepen bestand zouden zijn. En vóór Nederland de nieuwe Afsluitdijk van Hol land naar Friesland trok, heeft men eerst de dijken ten Noorden daarvan verhoogd. Ongeveer een jaar geleden hebben enkele leden van de Tweede Kamer kritiek ge oefend op het beleid van de toenmalige minister van Verkeer en Waterstaat, waar bij werd opgemerkt dat er te veel geheim zinnigheid heerste met betrekking tot de plannen die Waterstaat had aangaande de strijd tegen de verzilling. Nog beeft men in ruime kring te weinig daarvan vernomen. Er werd een begin gemaakt door het afsluiten van de Brielse Maas, maar deze plannen die voor een periode van 100 jaar een totaal uitgave van circa 1*/* milliard voorzien, leven slechts in de geest van weinigen. Zij werden opgezet om Nederland (van het zout te be vrijden wanneer zij zullen zijn uitge voerd zullen zij gebeurtenissen als die van 1421 en 1953 onmogelijk maken. Natuurlijk zijn er ook nadelen, ook afge zien van de financiële offers. Waren die er niet, dan zou niet van een moeilijk vraag stuk kunnen worden gesproken. Eens te meer is het thans evenwel noodzakelijk, dat het' vraagstuk van de verzilting en alles wat hiermee verband houdt met de grootst mogelijke voortvarendheid èn niet de grootst mogelijke openbaarheid wordt be- terughoudendheid op het gebied van de openbaarheid in dit verband niet langer kunnen en mogen handhaven. Economie en Financiën NEDERLANDSCIIE BANK VOOR ZUID-AFRIKA. In de vergadering van de raad van com missarissen der Nederlandsche Bank voor Zuid-Afrika N.V. is besloten, aan deelhou- ders voor te stellen over het boekjaar 1951/52 een onveranderd dividend van 9 procent uit te keren. DE WINST BIJ WYERS STERK TERUGGELOPEN Crisis in de textielhandel thans tot staan gekomen Dank zij voorzieningen, gemaakt bij de afsluiting van het vorig boekjaar, :s 1951/ '52 afgesloten zonder verlies; dit blijkt uit het jaarverslag van de N.V. J. P. Wyers' Industrie- en Handelsonderneming. De stij gende lijn van de omzetten is voor het eerst sinds de oorlog onderbroken. Dit is een ge volg van de scherpe prijsdaling van alle textielproducten in een reactie op de z.g. Korea-Hausse. De crisis in de textielhandel begon in Mei 1951 en woedde het gehele boekjaar voort, om eerst in het najaar van 1952 tot rust te komen. Van verkoop met normale winstmarges was maar zelden sprake. De netto-winst, na afschrijving, bedraagt 36.205 (v. j. 1.850 117). Voorgesteld wordt dit bedrag uit de dividendreserve aan te vullen tot 571.680, zodat een onveranderd dividend van 9 pet. kan worden uitgekeerd. De gang van zaken in het per 1 October aangevangen nieuwe boekjaar is belangrijk gunstiger geweest dan in dezelfde periode van het vorig jaar. De verkoop toont zowel naar hoeveelheid als naar bedrag een stij ging. Onvoorziene gebeurtenissen voorbe houden, mag een aanmerkelijk beter resul taat verwacht worden. VOORSTELLEN VAN RESTANTBEWIJS HOUDERS „VEREENIGDE TRANS". Restantbewïjshouders der N.V. Vereenig- de Trans-Atlantische Hypotheekbanken te Rotterdam hebben zich tot het bestuur van deze instelling gewend. Zij verzoeken op de eerstkomende aandeelhoudersvergadering de volgende punten aan de agenda toe te voegen: „overdracht van verkoopcontracten en hvpotheken in Amerika en Canada voorts met ingang van 1 Juli 1952 de restantbev.'ij- zen 4 pet rentedragend te maken alsmede de opneming van een dollarclausule in deze bewijzen Voorts menen houders, dat de vooruitzich- ten dusdanig verbeterd zijn. dat het ver antwoord is weer een rentevergoeding te geven, over het meer dan 20 jaar niet-ren- derend bezit. Tenslotte wensen zij gevrij waard te worden voor een mogelijke waar devermindering van de Canadese dollar. Markten te Groningen VEEMARKT VAN DINSDAG 3 FEBRUARI. Aanvoer: 129 runderen, 722 kalveren, 235 schapen. 442 varkens. 28B biggen. 25 paarden, 17 bokken en geiten, in totaal 1858 stuks._ Kalt- en melkkoeien 1050—/ 1125; 92a— f 1000: f 725850; kalfv. 875—930W 700— 800: in't voorl. kalv. koelen 850—./ 975: f 725 r" 800: vare koeien 750—850; 550700: stieren f 2.492.48 kg. si. sew.; 245—f 2.25 sl. gew.: kalveren en pinken .1 laO—5a0, slachtvee 2.55—2.62 kg, si. gew., I 2.25— f 2.45 kg. sl. gew.; 1.80-/ 1.95 kg. sl. gew.: nuchtere kalveren 25—37; welgeschapen f 90—115: vette lammeren 75—90; vette schapen f 100—f 130; loopvarkens 50—J 30; biggen 40-/'44; 27-/ 36; vette varkens f 1.68—/ 1.70 kg. lev. gew.; I 1,45— I 1.00 kg. lev. gew.; zouters 1.75—1.70 kg. levend ge wicht. Overzicht: Door het vervoersverood voor met tegen mond- en klauwzeer ingeënt rundvee, had de aanvoer van het gebruiksvee cn slacht vee zo eoeö als niets te betekenen, waardoor énkele slachtdieren boven de notering wercen verhandeld. De nuchtere kalveren noteerden lager De handel in wolvee had in alle soorten door de geringe aanvoer een, ruim prijshou dend verloop. Voor de vette varkens en zou ters waren de prijzen ruim zo hoog. De biggen waren bij kleine aanvoer iets beter te plaatsen. GRAANBEURS. Rode tarwe 22.25—26.50; witte tarwe f 22.25—26.50: inlandse rogge 23.25— f 24.75; wintergerst 26.25—./ 28.85: inlandse 21.25— 22.25; zomergerst 30.25—32.25; witte haver r" 21.25—23.75: groene erwten 45.40—J 50: paardenbonen 32.30—39.30: karwljzaud 45 52.50; gele mosterdzaad 45.50—60.50: ka nariezaad 26—31; blauwe maanzaad 100.60 108.60: lijnzaad wilbloel en lijnzaad blauw- bloei slag 45—52. Het aanbod was iets kleiner. Over het geheel was de stemming onregelmatig. De kooplust gering. De beste tarwe, waarvan het aanbod uit 1200 ton bestond, werd betaald met f 26.o0; tweede soort van 24.50 tot 25.50. Rogge kon ir. de goede soorten 24.75 opbrengen. Af wijkende partijen genoten weinig attentie. Een groot gedeelte van de aangeboden wintergerst werd verkocht voor 28.75, bij uitzondering iets hoger. Zomergerst kon van 31.50 tot f 32.25 bedingen. Witte haver, waarvan een gedeelte onverkocht bleef, werd middenbeurs verkocht voor 23.75; later was deze prijs niet meer te bedinscn. Groene erwten gingen le:= hoger; de beste monsters bedongen 49.50 en "0: twee de soort naar hoedanigheid f 4346. Enkele partijen paardenbonen gingen tot r' 49.49. soms nog iets hoger. Karwijzaad was pl.m. 50 cent duurder; goed zaad kon 52.50 opbren gen. Voor slaglijnzaad bestond iets meer inte resse, Moot blauwmaanzaad werd met f 103.60 betaald. Al deze partijen gelden voor boeren partijen, franco Groningen, inclusief provisie. ASTORIA THEATER-Dordrcchl Telefoon 4661 LUXOR THEATER - Dordrecht Telefoon 4321 Ten behoeve van het NATIONAAL RAMPENFONDS geven wij op Donderdagavond a.s. speciale voorstellingen in 2 voorstellingen om 7 en 9.30 uur met Een realistische uitbeelding van de zedelijke gevaren van een grote stad. Met voorwoord van Ex-Commissaris H. Voordewind, bekend als schrijver van „De Commissaris vertelt". Toegang 18 jaar. F.A.N. Film Prijzen der plaatsen: 3e rang f0.85 2e rang fl.10 le rang fl.35 Fauteuil fl.60 Loge f 1-83 Plaatsbespreken inbegrepen. om 7 en 9.30 uur met de film Dl AVONTUREN VAN CASANOVA (II Cavaliere Misterioso) met VITTORIO GASSMANN uit „Bittere Rijst", Maria Mercader, Elli Parvo, e.v.a. Casanova in een internationale spionnage-affaire, span nend van begin tot eind. Toegang 14 jaar. Nederland film. Prijzen der plaatsen: 3e rang f 0.65 2e rang f 0.90 le rang fl.20 Zaalloge f 1.50 Balcon fl.79 Balconloge f 1.90 Door medewerking van de Gemeente-Belastingen en het Filmverhuurkantoor zijn wij in staat de gehele opbrengst van deze voorstelling aan het Nationaal Rampenfonds ten goede te laten komen. Bezoekt dus deze voorstellingen, U draagt hiermede uw steentje bij om de nood in de geteisterde gebieden enigszins te lenigen esa Fa P. VAN HERWIJNEN Vrieseslraat 25, Dordrecht Telefoon 5252 en 6909 zal in verband met de Nationale Ramp tot nader aankondiging geven. Houders van geldige toegangsbewijzen en bespreek- biljetten voor de film „ANNA" kunnen deze inwisselen aan de voorverkoopadressen of Zaterdag a.s. 7 Februari a.s. 3 en 4 uur aan de cassa van Kunstmin. OP ZATERDAG 7 FEBRUARI HET BESTUUR De Directie van het NIEUWSBLAD behoudt zich het recht voor advertenties zonder- opgaaf van redenen te weigeren. BIJ advertenties onder num mer worden aan de adver teerder niet doorgegeven: drukwerken, circulaires en dergelijke stukken afkom stig van tussenpersonen, hetzelfde geldt voor andere stukken, welke niet bona fide op de inhoud van de advertentie reflecteren. Stukken, die bij het blad blijven berusten, worden na één maand na controle van de inhoud vernietigd. e Voor fouten in telefonisch opgegeven advertenties ls het blad niet aansprake lijk. Verzoek om herplaat sing zonder betaling of restitutie kan derhalve niet worden Ingewilligd. Door de stormramp zijn vele vaten en mandflessen j weggespoeld. Eventuele vin ders wordt beleefd verzocht hiervan opgave te doen aan Zwijndrecht. Telefoon 7645 Deze worden dan door ons afgehaald. Uit Amerikaanse legerdump harmonica- Veldbedden f 25.- j Rolmatrassen f 15.— 'Een-pers. Matrassen f 19.50 en 25.- Grijze Legerdekens f 6.50 I Toezending onder rembours. I .Gold Star, Churciiill-laan 119, Amsterdam-Z., Telef. 94402. j Op Donderdagavond a.s. half 8, worden in verschillende kerken gehouden. Voor zover bekend, in de volgende kerk gebouwen: Augustijner Kerk - Voorstraat. Oud Ger. Gem. - Museumstraat. Rehoboth - Dubbeldam Vrije Evang. Gem. - Vriesevveg Wilhelminakerk - Blekersdijk Doopsgezinde kerk, Lengkenstraat Het Convent v. Predikanten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van DORDRECHT zijn voornemens op Maandag, 9 Februari a.s. te 11 uur ten Raadhuize bij openbare inschrijving te verpachten, met ingang van 1 Mei 1953, DE BUFFETTEN IN HET GEBOUW KUNSTMIN voor de tijd van twee jaren en verder van jaar tot jaar voor ten hoogste nog drie jaren. De inschrijvingsbiljetten, mede ondertekend door 'wee borgen, moeten vóór het uur der verpachting ter gemeentesecretarie (le Afdeling) zijn ingekomen, met ver melding van de geboden pachtsom per jaar. De voorwaarden zijn op genoemde afdeling verkrijgbaar af 0.75. Onvoldoende gasdruk! A.G.A. PETROLEUM RADIATOREN DEMON PETROLEUMKACHELS f45.-, ook geschikt voor koljen. In kei/ze «n b&ls'fng gtmn mo«llij(c6e<fen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5