Chefariite <4 Toenemende buitenlandse hulp Geen levende ziel kan zich nog in de polders bevinden Op Luisterpost Giro 9575 Vrees voor herhaling van de ramp is ongegrond 4 krachtige middelen tegen griep in 1 tablet West-Duitsers beijveren zich HULP STROOMT NAAR FLAKKEE Loeiende koeien zijn ten dode opgeschreven in hun stallen -Wie in zijn eigen bed slaapt.... HET AANTAL SLACHTOFFERS IN ENGELAND BENEDEN DE 300 Post herstelt verbindingen naar getroffen gebieden Verliezen aan vee zijn ontzettend TWEEDE BLAD - PAGINA S WÖENSDXG FEBBDABÏ Ï9S3 WAT IS EIGENLIJK SPRINGTIJ Voorspellingen berusten op reine fantasie Een zeer bijzonder verschijnsel TJET WOORD „SPRINGTIJ" heeft na de afschuwelijke gebeurtenissen van het afgelopen weekeinde een bijzonder alarme rende klank gekregen. Aan de geteisterde Engelse Oostkust gaat het gerucht (dat in middels ook tot Nederland is doorgedron gen), dat aan het einde van deze week we derom springvloed zal optreden en dat de waterstand dan nog aanmerkelijk hoger zal worden dan die van de fatale nacht van Zaterdag op Zondag j.l. Dit gerucht is vol komen uit de lucht gegrepen. Het berust niet op wetenschappelijke waarnemingen of berekeningen en er is dus geen enkele reden om zich ongerust te maken over een mogelijke herhaling van de abnormaal hoge vloed van het vorige weekeinde. Dergelijke op niets berustende beweringen kunnen slechts tot gevolg hebben, dat de mensen in de getroffen gebieden de volkomen on juiste indruk zouden krijgen, dat al hun inspanning tot herstel nutteloos zou zijn! De gangbare veronderstelling, dat het springtij van j.l. Zondag de voornaamste oorzaak zou zijn van de ramp, die ons land getroffen heeft, is niet in overeenstemming met de feiten. Zoals men weet worden de getijen (eb en vloed) veroorzaakt door de aantrekkingskracht, die de maan (en in mindere mate de zon) uitoefent op de op pervlakte van de aarde. De maan trekt het water van de zeeën als een magneet naar zich toe. zodat op de plaats van het aard oppervlak, dat naar de maan toegekeerd is, een vloedgolf ontstaat. De bewegingen van de aarde en de maan ten opzichte van elkaar hebben tot gevolg, dat deze vloed golf zich per etmaal tweemaal rond de aarde beweegt en dat dus aan alle kusten gemiddeld tweemaal per dag hoog water op treedt. Uiteraard is dit een zeer schemati sche voorstelling van zaken, aangezien de getijden door nog een groot aantal andere factoren worden beheerst, zoals de schei ding van de oceapen door continenten en eilandengroepen, zeestromingen, windrich tingen, enz., enz. In werkelijkheid is dus het verschijnsel eb en vloed een zeer ingewik kelde aangelegenheid. Springtjj treedt op, wanneer de getijde krachten van de maan en de zon In dezelfde richting werken, hetgeen bij volle en nieu we maan het geval is. Tweemaal per vier weken is dus een extra hoge vloed te ver wachten. Gewoonlijk bedraagt het verschil tussen een normale vloed en springvloed aan onze kusten niet meer dan 20 a 30 cen timeter. Het is dus volkomen uitgesloten, dat een gewone springvloed een overstro ming teweeg zou kunnen brengen. De door sommigen geuite vrees, dat het volgende springtij, dat op 14 Februari a.s. (Nieuwe Maan) te verwachten is, een nieuwe cata strofe zou kunnen veroorzaken, is dan ook volkomen ongegrond. Deskundigen achten de combinatie van factoren springtij—Noordwesterstorm zelfs nog geen afdoende verklaring op van het zeer merkwaardige verschijnsel, det in de nacht van Zaterdag op Zondag drie uur vóór het normale tijdstip van hoogwater zulk een buitengewoon hoge waterstand werd bereikt. Het water kwam zo plotse ling opzetten, dat hier nog een andere factor in het spel moet zijn geweest, een factor, die op dit ogenblik nog onbekend is. In het zeer uitgebreide stormgebied heeft zich vermoedelijk, door een combinatie van moeilijk te bepalen oorzaken een „storm- golf" gevormd, een muur van water, die in de nauwe trechter, gevormd door de Neder lands-Belgische en de Britse kust, werd ge perst. Wat zich hier dus in het afgelopen week einde heeft voorgedaan, is een zeer bijzon der verschijnsel, dat niet van tevoren te voorzien of te berekenen was. Natuurlijk kan niemand voorspellen, dat dit verschijn sel zich in de nabije toekomst niet meer zal voordoen. De kans, dat dit gebeuren zal, is echter niet groter dan de mogelijkheid, dat er in de eerstvolgende honderd of twee honderd jaar geen vloed van deze hoogte meer zal voorkomen. De angst voor „springtij" is dus op zich zelf volkomen ongegrond en alle voorspel lingen van een herhaling van de ramp van Zaterdagnacht berusten op reine fantasie. In een vergadering van de Tweede Kamer gaf minister-president dr W. Drees, gister middag een overzicht van de toestand in de door de watersnood getroffen gebieden. Van links naar rechts de ministers Beel, Staf, Algera en De Bruyn. (Advertentie) Chelarine „4" bevat 4 wereldbe roemde geneesmiddelen. Eén er van zorgt dat, ondanks de zeer krachtige werking, ook een zwakke maag niet van streek raakt. 'n ^{je doet wonderen.' Het aantal aanbiedingen van Duitse instanties voor hulpverlening in Nederland is, nu men de volle omvang van de ramp begint te beseffen, zo groot geworden, dat men in Bonn overweegt een centrale instantie in het leven te roepen om de Duitse hulp te coördineren. De Technische Noodhulp uit Hamburg en het Roergebied heeft gemotoriseerde hulp ploegen gestuurd en de rivierpolitie van Wezel en Maintz heeft motor boten gezonden. Uit alle landen van West-Duitsland wordt hulp gebo den. maar vooral uit de dichtstbijzijnde, speciaal Noordrijn-Westfalen en Sleeswijk-Holstein. Een grote pharmaceutische fabriek nabij Frank fort heeft voor een bedrag van 28.000 mark aan medicamenten aan het Rode Kruis geschonken. De Duitse Evangelische Kerk heeft een bedrag geschonken; Munster wil honderd kinderen opnemen, Aken wil even eens kinderen huisvesten, hulpploegen vertrekken uit het mijngebied en de Ruhr-industrieën, het Westduitse vakverbond heeft 50.000 Mark gestuurd; Duitse particulieren hebben rubberboten aangeboden en groepen motorboten gezonden. President Theodor Heuss heeft een tele gram van deelneming gezonden. Scandinavië Het Noorse comité Red de Kinderen heeft 500 paar kinderschoenen gestuurd. Van daag komen duizenden dekens en lakens en 1000 paar rubberlaarzen, verzameld door het Rode Kruis. De Noorse luchtmacht heeft voor het transport twee Dakota's ter be schikking gesteld. Een Zweedse staalfabriek verzocht de directeur van haar verkoop kantoor te Rotterdam Inlichtingen over de ramp en blijkt daarop 50.000 Zweedse kro nen te hebben geschonken. De Zweedse koning en koningin en prinses Sibylla heb ben eveneens een bedrag ter beschikking gesteld. De Nederlandse club te Stockholm verzamelt goederen. Vrijdag zal voor een bedrag van 50,000 kronen aan melkpoeder en babyvoedse] uit Zweden worden gezon den. Het hoofdkwartier van het Leger des Heils te Stockholm zond 25.000 kronen, een andere organisatie 500 babypakketten. Men verwacht dat het Rode Kruis in Zweden 500.000 kronen zal bijeenbrengen. De Denen willen vee sturen voor de ge troffen boeren. Er zjjn tal van hulpacties georganiseerd en in de bioscopen hangen col lectebussen. De Deense posterijen zuilen een (Van onze speciale verslaggever) MIDDELHARNIS, Dinsdagavond Over de dijken van Flakkee bewegen zich groepjes zwarte stippen. Zij steken af tegen de lichtgrijze lucht. Ze trekken moeizaam voort, als ten minste geen dijkgat hun een halt toeroept. Het zijn inwoners van de overstroomde dorpen, op weg naar de haventjes, waarvan zij hebben gehoord dat er schepen liggen, die hen in veiligheid zullen brengen; veiligheid, die hun wankele huizen niet meer bieden. Zij hebben dagen en nachten op de zolders doorgebracht tot enkele kerels met een roei boot in de buurt kwamen en hen naar de dijk brachten. „Zie maar, dat je verder komt". Maandag kwamen de marine-vletten in de polders rond de dorpen in de Zuidoosthoek. In Oude Tonge roeiden ze gisteren voor het eerst in de straten en werd een aanvang gemaakt met de evacuatie. Toen kwamen de berichten binnen hoe zwaar dit dorp is geteisterd en hoeveel doden men daar te betreuren heeft. Als men langs een eiland vaart met een schip op weg naar Zierikzee om daar de eerste hulp te brengen, lijkt het net of ach ter de dijken alles normaal is. Maar men ziet niet, hoe achter die waterkering een nog breder water is dan de wijdheid van het Volkerak, de Krammer of de Grevelin- gen en de zeearmbreedte van het Hollands Diep. Dat is het verdronken land van Flak kee. Torenspitsen steken nog boven de dij ken uit. Hoge daken van boerderijen zijn nog zichtbaar. Men ziet dijkbreuken, waar de vloedgolf de zware waterkering, die het eeuwenlang uithield, tot de voet wegvaag de. Het getij stroomt in en uit en kalft de dijk verder af. Er zijn ook breuken, die minder ernstig zijn en snel hersteld kunnen worden. Daar was de bazalten dijkvoet be stand tegen het geweld en werd alleen net met klei bedekte zandlichaam weggeslagen. Bij normale vloed kan het water deze pol ders niet meer binnenstromen. Van die ga ten ziet men als men door het Zuiddiep tussen Tien Gemeten en de Hoeksche Waard trekt. Zo'n gat is er ook even ten Westen van Willemstad. Daar komt geen water van buiten meer bij. Als men dan later in Middelharnis aan land gaat, staat men verslagen voor een van de grootste vernielingen, die men zich kan indenken. Onafzienbare water vlakten, slechts hier en daar gebroken door een dijkje, dat de kruin nog even er boven uitsteekt, het dak van een boerderij of een groepje bomen. In de verte liggen als donkere plekken tegen water en hemel afstekend de woon gemeenschappen, dorpjes, waar de wel varendheid in één klap is weggevaagd door water, dat zich door de dijken brak. Een triest gezicht. Radeloze dieren Men ploetert over het drassige dijkje langs het kanaal naar Middelharnis, want de naastliggende weg staat onder water. Men komt groepen vluchtelingen tegen, die toe stemming hebben gekregen naar de haven te gaan, omdat er weer een evacuatie-6chip is aangekomen. Vermoeide, teneergeslagen mensen, de meesten maar met wat schamele bagage, de enige bezittingen, die men heeft kunnen redden. Zij zijn van alle kanten naar Middelharnis gekomen, omdat hier de beste verbinding met de overkant is. Men bereikt het dorp dat bij de haven, hooggelegen als het is, droog ligt, maar direct achter de dijk onder water staat. En weer er buiten zijn het slechts de dijken, die als droge linten door de watervlakte slingeren, de enige verbindingen met de andere delen van het eiland, voorzover er geen gaten in zijn geslagen. Daar liggen Morbidezza jVlet meer dan enkele uren, nadat de vier grote radlo-omroepverenlglngen Zater dagavond ter gelegenheid van de verjaardag van Prinses Beatrix gezamenlijk een uitstekend, welverzorgd feestprogramma in de aether te kunnen brengen, moesten zq opnieuw de handen ineen slaan. Ditmaal te spannen ten bate van de hulpactie voor de bewoners van de overstroomde gebieden. „De hond in de pot". Deze wekelijkse prijs vraag met verzoekplaten gaat evenwel ge woon door, ten bate van de noodlijdende streken, onder de nieuwe leuze „Zoden aan de Dijk". Ditmaal werd klassieke en semi- klassieke muziek ten gehore gebracht in plaats van dansmuziek. „Klets niet, maar doe iets en help!" spoorde Jan Boots zijn luisteraars krachtig aan. Parijs - Londen - New York Eén der weinige gehandhaafde program- aangetoond ma's van de Zondag was Leo Riemens' disco causerie over „Facetten der Zangkunst", zesde en voorlopig laatste aflevering onder de titel „Morbidezza". Ongetwijfeld brengt Leo Riemens met zijn i alle krachten in praatjes de radioluisteraar meer en beter begrip voor de klassieke muziek bij. Er valt altijd iets van hem te leren, en ook ditmaal was zulks het geval. Morbidezza is een strikt persoonlijk facet in de zangkunst, dat zowel verwant is aan charme als aan nobles- 11 LKXl Ltf\ vva\i\d tVAC pji SCi maar toch weer iets anders uitdrukt. Het is een zekere melancholie, een zekere Voortreffelijk werk hebben de radio-om- weemoed in de klank zelf, die niets te roepverenigingen en de nieuwsdienst spe- maken heeft met de Caruso-snik of met de ciaal Zondag verricht. Dank zij de radio, tranen in de stem van Gigli. Dergelijke dat onschatbare communicatiemiddel, kon pathetische voortbrengselen missen elke „Gesproken Brief" van Albert Milhado, overal, waar mogelijk, snel hulp worden tederheid en fijnheid. Morbidezza echter kan bevatte o.m. een deel van een reportage, geboden. Dank zij de radio was ons gehele ,0 ontroerend-weemoedig werken, dat het verzorgd doos Charles Gardner, de lucht- volk er van op de hoogte, hoe groot de ont- bijna ondraaglijk wordt. vaartmedewerker van de B.B.C., die boven stane nood was en hoe spontaan de handen Het morbidezza-facel begint zeldzaam te onze overstroomde gebieden had gevlogen en uit de mouwen werden gestoken om deze worden. Vele grote en bekende zangers en daarvan bijzonder goed en gevoelig verslag nood te lenigen. De omroepverenigingen zangeressen zijn er volkomen van gespeenduitbracht. Uit elk woord bleek Engelands hebben beter dan ooit aangetoond, dat zij anderen hebben het onmiskenbaar. Twee volle sympathie. weten en begrijpen, wat haar taak is. Wat Nederlandse zangeressen bezitten het m Max Tak liet in „New York Calling" brok- zij gepresteerd hebben de afgelopen dagen, hoge mate: Julia Culp en Grè Brouwenstijn. „Zoden aan de dijk" „Paris vous parle", de rubriek van Jan Brusse, kon gisteren doorgang vinden. Het was ontroerend, Jan Brusse te horen ver tellen over de solidariteit dér Fransen. Voor het gebouw van de Nederlandse Am bassade stonden de Parijzenaars in de rij, om geld en kledingstukken (o.a. vier bontmantels) voor Nederland af te geven. Het kantoor van de K.L.M. in Parijs Is overstroomd met geschenk-pakketten. Vele hotels stelden de helft van hun voorraad lakens ter beschikking, Hoeden af voor de Fransman, die een compleet, uitneem- baar huis aanbood. De speciale uitzending uit Londen, was groots en Indrukwekkend. De meeste amusementsprogramma's en de hoorspelen kwamen begrijpelijkerwijs te vervallen. Nieuwsuitzendingen en inderhaast georganiseerde reportages gingen vóór alles. Niemand had overigens behoefte aan luch- De Vara heeft het geacht, _de actie voor het hospHaal-kerk- stukken horen van de redevoeringen, Z.K.H. Prins Bernhard en de burgemeester van New York hebben gehouden bij de opening van de tentoonstelling, gewijd aan terecht wenselijk het 300-jarig bestaan van deze stad. Ook deze uitzending liet horen, dat het buiten- vletten van de marine om de vluchtelingen langs het obstakel te brengen, tot zij weer vaste grond onder de voeten krijgen. Langs de djjkberm liggen by tientallen de verdronken koeien en varkens: opgeblazen cadavers. Een varken, dat de dyk wist te vinden, loopt wroetend door het gras naar voedsel te zoeken. Niemand bekommert zich om het dier. Iedereen, die passeert heeft ge noeg aan zgn eigen zorgen. Een akelig angstig loeien komt nog uit sommige stallen. Daar staan de koeien, vastgebonden, tot de buik in het water. Na meer dan twee dagen leven zij nog. Zü zyn niet te bereiken. Men kan alleen hopen, dat het koude water nu spoedig een eind aan hun Igden brengt. Op een hek in het land zitten enkele kippen, kouwelijk met de kop tussen de veren gedoken. Ook die leven nog. maar zijn ten dode opgeschreven. Verderop komt een jong kalfje dartel aanhuppelen als liet een mens ziel. Schuw is het niet, alleen maar angstig en het loopt met de mens mee, als een hond die smeekt om bescherming. Na oen paar honderd meter blijft het staan klagelijk zacht loeiend. Overal ziet men op de droge plekken schuwe katten wegsluipen. Hulp stroomt binnen Ten Noorden van Sommelsdijk is een klein poldertje, dat droog is gebleven. Daar hebben vliegtuigen van Marine en Lucht macht reeds verscheidene fooddroppings gedaan. Ook enkele helicopters hebben kans gezien mensen van de daken van geïsoleer de boerderijen binnenboord te halen en in dit poldertje neer te zetten. Ze zwermen de gehele dag over de verlaten polders. Hier en daar waait een witte doek uit een dak raampje. Maar er laat zich geen levende ziel meer zien. Men begint aan te nemen, dat de bewoners gered zijn of omgekomen en dat zich in de verstrooide boerderijen geen levende ziel meer bevindt. In het poldergebied is Dirksland de enige plaats, die droog ligt. De omringende dijken hebben het gehouden, maar men moet dag en nacht aan die dijken werken en gister avond is het er even kritiek geweest. Dirks land is overstroomd met vluchtelingen, die over de dijken hun heil in dit dorp zochten. Men hoort geen klachten over voedselge brek. Maar er is een tekort aan drinkwater. Gas en electriciteit zijn evendens overal uitgevallen. Telefoonverbindingen kan men soms nog krijgen. Van het kleine haventje van de Galatee uit is men gisteren begonnen met het in veiligheid brengen van de bewoners van Ooltgensplaat en Oude Tonge. Over de dijken kon men de groepjes vluchtelingen zien trekken, gebukt onder bagage. Twee groe pen droegen op draagbaren zieken en doden mee. Over het Hollands Diep zwermden van morgen van daglicht af de hulpschepen aan. Een vloot van botters uit Urk, Wieringen en Den Helder, geladen met stroo en levens middelen, viel tegen de avond de haven van Middelharnis binnen om bij daglicht naar Zuid-Beveland te vertrekken. In een lange linie kwamen kleine Engelse landingsboten aanzetten, elk op dek een opvouwbare kano vervoerend. Zy kwamen nit Duitsland. In de middag voeren vyf Byms mynen- vegers van de Kon. Marine door de Kram mer op weg naar Zeeland. De hulpverlening kwam op gang. De chaos wordt minder, het gevoel van machteloosheid gaat wyken. Want machteloos voelt men zich als men op een van die te hulp varende vaartuigen wordt overvallen door een warmlopende schroefaslager of een storing in de koel- speciale postzegel met toeslag uitgeven. Ter bespoediging wordt een bestaande zegel van een opdruk voorzien. Een derde van de op brengst zal naar Nedrland gaan. Een Deens „vliegend fort" is met meer dan 50 rubber boten naar Nederland gevlogen. Frankrijk De Franse ambassadeur heeft uit privé- middelen een 6om geschonken. De Franse consul te Rotterdam organiseert een col lecte onder de leden van de Franse kolonie. De Nederlandse ambassade te Parijs heeft duizenden kilo's goederen ontvangen en ook de consulaten ontvangen honderden pakken kleding. Aan de Rivièra bij Cannes en Nice worden vacantiekampen ingericht voor Ne derlandse kinderen. Ook burgers aldaar wil len kinderen in huis nemen. In totaal kun nen 1000 Nederlandse kinderen naar het zon nige Zuiden, tot zij in het vaderland weer onderdak zullen hebben. De (Nederlandse) Jordaan-bank te Parijs heeft in één etmaal tijds voor een mlllioen francs aan giften ontvangen. Een R.K. hulporganisatie heeft onderdak voor 3000 kinderen aangeboden in Franse gezinnen. Het Leger des Heils 6tuurt vandaag 100 nieuwe costuums. België De Belgische premier heeft verklaard, dat België zijn grenzen en huizen openzet voor getroffenen uit Nederland. In Nederland wonende Belgen kunnen hun giften Btorten op het gironummer van de Belgische am bassade in Den Haag, 175070 met vermel ding van „Belgiech fonds voor Nederlandse geteisterden". Italië Een zeefCcantiekolonie In Italië kan 1000 a 1200 geëvacueerden opnemen. Het Ita liaanse Rode Kruis stuurt vruchten en wijn. De bevolking van Sicilië is opgeroepen om zuidvruchten bijeen te brengen. De Ita liaanse regering heeft met een hoog bedrag ingeschreven bij een inzameling te Rome en voorts een aantal militaire vliegtuigen gezonden. Engeland De Britse ambassade heeft 50.000 zandzak ken laten komen. De R-A.F. heeft luchtfoto'e laten maken en van de Rijnflottilles zijn kleine vaartuigen naar Nederland gediri geerd. Het Leger des Heils heeft mobiele cantines ter beschikking gesteld. Zwitserland De Zwitserse hulpaotie voor Nederland heeft in enkele uren tijds 450.000 francs opgebracht. De regering heeft voor zwaarstgetroffencn in Nederland, Engeland en België 100.000 francs bcschikbaur gesteld en een comité „Hulp aan Europa" schonk 5000 francs. Per vliegtuig zijn 500 dekens naar Nederland gebracht. Amerika Prins Bernhard ontving 375 dollars, resul taat van de Zondagscollecte in de kerk van St Marcus te New York. Een autofabriek heeft een volledig uitgeruste ambulance wagen gestuurd. De bemanning van 2 Ame rikaanse torpedobootjagers te Amsterdam heeft 1.200 dollar bijeengebracht. In Ame rika zal vermoedelijk een centrale bank rekening worden geopend voor het storten van de vele toegezegde bijdragen. Tal van comité's zijn in actie. Een speciale vertegen woordiger van de M.S.A. zal zich in Neder land een indruk vormen van de toestand. Het Amerikaanse Willem de Zwijgercomité organisert een steunactle. Canada Op het ogenblik heeft Canada zelf met overstromingen te kampen, maar gevaarlijk is de toestand niet. Het overstromingsnood fonds van Brits-Columbia stelt 25.000 dollar voor het Nederlandse en Belgische Rode Kruis ter beschikking. Overwogen wordt, in Canada een nationaal fonds voor de hulp verlening aan Nederland en Engeland op te richten. Drie Nederlandse kerken in Ed monton schonken 1500 dollars. Geïmmi greerde Nederlanders houden alom inzame lingen. Andere landen De Rode Kruis-verenigingen In elf landen hebben in totaal 250.000 dollar beschikbaar gesteld voor Nederland en Engeland. De Raad van de N.A.V.O. heeft in een resolutie zijn medeleven uitgedrukt. De paus heeft 30.000 ter beschikking van het Rampen fonds gesteld. De zaakgelastigde van Pakis tan heeft zijn auto en drie leden van zijn personeel voor hulpverlening afgestaan. De bisschop van Straatsburg laat in alle kerken een herderlijke brief voorlezen, waarin hij oproept tot hulpverlening aan Nederlandse kinderen. De zaakgelastigde van Luxem burg heeft zijn regering telegrafisch om dekens en matrassen gevraagd. De Weense gmeenteraad stelde ƒ5000 beschikbaar en thans worden in Oostenrijk vele acties ge houden. In de Australische staat Victoria worden fondsen bijeengebracht. De regering van Israël stuurt 5000 kisten sinaasappelen en de „Jewish agency" stuurt kleding naar Neder land. De Egyptische gezant heeft het Rode Kruis in zijn land verzocht, zich met het Nederlandse Rode Kruis in verbinding te stellen. De legatie van Perzië 6chonk ƒ300. ....denke aan nen, die in nood en vreze de nacht doorwaken, wachtend op redding. Voor het voorrecht van een veilig huis betale men op Nationaal Rampenfonds Den Haag U kunt ook storten bij ons blad Eiland Sheppey is voorgoed verloren Volgens niet-offlciële gegevens bedraagt het totaal aantal slachtoffers in Engeland 2fi0. Dit getal is lager dan de vorige opgave, daar gebleken is dat een aantal slachtoffers meer dan eenmaal in het eerder gegeven aantal was begrepen. Met vliegtuigen, schepen, vrachtauto's en treinen worden millioenen zandzakken aangevoerd om dc zeeweringen te herstellen. Te Kings Lynn werd de toestand opnieuw gevaariyk doordat de rivier de Ouse buiten haar oevers is getreden. Ruim veertig hui zen te Watlington en St. Germans moesten worden ontruimd. In de vroege ochtenduren van Woensdag steeg het water verder en het dreigde Kings Lynn af te snyden. Op het eiland Canvey werden, nu het water hier langzaam zakt, door de politie maatregelen getroffen om plunderingen legen te gaan. Hier blijken 39 doden te zijn, en niet 100. zoals aanvankelijk door de politie was gemeld. Engeland dankt het bestaan van dit eiland aan Nederlanders. In de 15de eeuw werd dit gebied, dat uit moerassen bestond, drooggelegd, door '200 of 300 Nederlanders, watercirculatie, die twee uur oponthoud geven. Machteloos voelt men zich al6 men, te hulp varend, een semi-arts en Rode Kruis-mannen moet meegeven zonder medi camenten en draagbaren. Men doet met een paar uit eigen middelen gekochte buisjes aspirine zo weinig. Dekens gingen er mee en 500 broden, die in Middelharnis werden gelost. Maar tijdens die vaart voor het evaeuëren van vrouwen en kinderen van Flakkee. werden In de opvangcentra weer meer maatregelen getroffen, om morgen de evacuatieschepen met voldoende geneesmid delen te doen uitvaren. De hulpverlening komt op gang. De chaos gaat wijken. Hoe langer hoe minder zal men lang6 elkaar heen gaan werken. Vertraging niet schip „De Hoop" tot nader order op te land ten zeerste begaan ls met het lot van tige muziek. De spanning was daarvoor ook schorten. De Avro heeft hetzelfde gedaan te groot. met de actie voor de blindengeleidehonden zwaar getroffen gebieden en dat r wil helpen te vermijden P.T.T. doet het mogelijke om de verbin dingen te herstellen op post-, telegraaf- en telefoongebied. Er wordt de aandacht op gevestigd, dat telefoonverkeer naar het ge troffen gebied tot het strikt nodige beperkt dient te worden. Een overzicht van de post verbindingen met de geteisterde gebieden laten wrj hier volgen: Van Rotterdam uit worden de Zuidhol landse eilanden per auto en boot bediend. Het contact met het eiland Rozenburg en i met het Oostelijk deel van de Hoekse Waard is opnieuw gelegd. Met enkele plaatsen op Goeree Overflakkee bestaan 6lechts inci dentele postverbindingen. Van Dordrecht uit wordt de Alblasser- waard éénmaal per dag bediend. Zulks geldt ook voor Sliedrccht en Hardinxveld. Van Roosendaal uit wordt N.W. Brabant met auto-, rijwiel-, boot- en voetdiensten bezorgd. Voorts tweemaal daags een gere gelde autodienst via Antwerpen naar Zeeuws-Vlaaanderen, Walcheren en Noord en Zuid-Beveland. Bergen op Zoom verzorgt de post voor Tholen, waarmee postverbinding per roei boot bestaat en voor Schouwen—Dulveland, voor welk gebied het mogelijke wordt ge daan. Van Zierikzee uit ia vla Bergen op Zoom post verzonden. onder leiding van de vermaarde polder specialist Sir Cornelius Vermuyden, die ook het „Holland-district" bij de Wash hielp droogleggen. Lange tijd heeft op Canvey- eiland een Nederlandse gemeenschap ge woond, afstammelingen van de eerste kolo nisten. en het Nederlands was er een kleine eeuw zelfs de voertaal. In de door de overstroming geteisterde gebieden vroeg men zich af, waarom er geen waarschuwing gegeven was. Een lid van de raad van het graafschap East Suf folk zei dat indien er een waarschuwing ge geven was misschien minder mensen zouden zijn 'verdronken. De Britse autoriteiten hebben bekendge maakt, dat het grootste deel van het eiland Sheppey bij de Zuidelijke oever van de Theems, als voorgoed verloren moet wor den beschouwd. Alle pogingen om dit deel van het eiland terug te winnen, zijn ge staakt. Op het eiland Canvey vonden leden van een reddingsploeg een drijvende wieg met een slapende zuigeling van acht weken. De wieg was blijven hangen aan een huis, dat nog slechts voor een deel boven water uit stak. lil Zuid-Holland en Brabant ongeveer 15.000 stuks Naar wjj van officiële zjjde vernemen Is de evacuatie van het vee uit de getroffen ge bieden in Zuid-Holland zo goed als voltooid. Volgens voorlopige ramingen ls van het vee op Goeree-Overflakkee 90*/i verdronken. Dit betekent dat op dit eiland ongeveer 9000 stuks vee verloren zfo'n gegaan. In het overige gedeelte van Zuid-Holland zyn naar schatting 1000 dieren verdronken. In de Al- blassenvaard moesten door verdere stijging van het water, de gebieden, waaruit vee wordt afgevoerd, worden uitgebreid. De verliezen van de veestapel in N.W. Brabant worden geraamd op 5000 stuks. De evacuatie van de veestapel ln dit ge bied ls nog aan de gang. In Drimmelen heb ben honderden koeien en paarden de over stromingen overleefd. Zij zijn echter onbe reikbaar en konden tot nu toe niet in veilig heid worden gebracht. Aangenomen moet worden dat al het vee op Schouwen en Duiveland Is omgekomen. Er zijn nog geen berichten over de veestapel op Tholen/ maar ook hier worden grote ver liezen gevreesd. Uit Zeeland is geen vee geëvacueerd. Hoewel op vele plaatsen veevoer is ge bruikt om te trachten gaten in dijken te dichten, zijn er over het algemeen nog vol doende voorraden beschikbaar. Uit alle de len van het land worden voorraden vee voeder aangeboden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5