EN Schade in Dordt zelfs bij ruwe schatting niet vast te stellen DORDT OPVANGCENTRUM DOORVOERPLAATS Weinig water! VRAGEN OVER OP LAND GASLEIDINGEN^ VAN VALK Bioscopen offeren Burgemeester dankt het vrijwilligerslegioen Mr Joolen werd geïnstalleerd aardappelen behouden In Biesbosch 840.000 kg Prima verzorging WOENSÖÏG 4 FEBRUARI Ï953 Ï3ÖRDRECHTSCH NIEUWSBEXÖ TWEEDE BLSÖ - PAGINA Burgemeester Van der Dossen heeft het in de raadsvergadering van gisteren nog eens duidelijk gezegd: Heel Dordt moet bij zonder zuinig zü'n met het water. Het water leidingbedrijf zag zich van zijn bronnen afgesneden en levert thans nog slechts een derde van de normale hoeveelheid. Er wordt alleen rivierwater gebruikt en dat wordt gechloreerd. Vandaar die rare en nare bij smaak. Maar ieder kan gerust zijn: juist door toevoeging van chloor is het te drinken Zo lang het bedrjjf n»ct in tact is en dat zal zeker enkele weken het geval zijn blijft dit zo. Hulp verzoekende gemeenten worden naar elders verwezen. We kunnen niets missen. Ernstig gewaarschuwd wordt tegen het schrobben of spoelen van de straat met leidingwater. Dat we ook in dit opzicht onze plicht mogen verstaan! ELECTRA EN GAS VOLDOENDE Zowel de Centrale aan de Noordendijk als in de West-Merwedepolder function- neren normaal. A an de productie kan zelfs een gedeelte aan gebied buiten Dordt wor den geleverd. In de naaste omgeving echter is een geweldige schade aan de dislributie- apparatuur toegebracht. Laat Dordt niettemin zuinig zijn met electra, want hoe meer we hier overhouden, des te beter kunnen wc bijspringen in ge bieden waar extra eniergie nodig is. Even heeft het ook gedreigd in de gas fabriek, die een flinke wateraanval heeft moeten doorstaan. Gelukkig is de crisis overwonnen en bereikt liet bedrijf thans weer zijn normale productie. Gisteravond heeft Dordt via Hilversum laten omroepen dat IJsselmonde, Baren- drecht en Heerjansdam heel weinig electri- citeit mochten gebruiken: de poldergemalen hebben n.l voorrang. Oud papier voor Rode Kruis De firma Spijkstra. Wijnstraat 119, ver zoekt ons. mede te delen, dat zij gedurende veertien dagen geen oud papier inkoopt. Wel neemt zij dit in ontvangst of het nu nat c-f droog is waarna de opbrengst bestemd zal zijn voor het Rode Kruis, dat er de slachtoffers van de watersnood mee kan helpen. De Eerste Nederlandse heeft reeds het goede voorbeeld gegeven, door een enorme hoeveelheid nat papier af te staan. BEZOEK PATIËNTEN WEIZIGT De bezoekuren voor de Weizigtpatiënten, die thans in de M.T.S. zijn ondergebracht, zijn gesteld op Woensdag, Zaterdag en Zon dag van halfdrie tot drie uur. De reünie van oud-patienten, vastgesteld op 14 Februari, gaat niet door. TECHNISCHE SCHOOL GAAT GEWOON DOOR De directeur van de Technische school, ir H. J. Eddes, verzoekt mede te delen, dai zowel de dag- als de avondcursussen nor maal voortgang vinden. Ruw geweld beukte deze H. I. Ambacht HELE WIJK WORDT ONDERZOCHT De heer V e r k o u w (P.v.d.A.) heeft in de raadsvergadering van gistermiddag enke le interpellerende vragen gesteld naar aan leiding van de tragische dood van het echt paar Van den Berg in de Heysterbachstraat op 16 Januari j.l. Een dood, veroorzaakt door gasverstikking. Zo vroeg hij of B. en W. binnen de kortst mogelijke tijd een rapport wilden laten sa menstellen, waarin duidelijk tot uiting komt in welke staat de gasleidingen in het Land van Valk zich bevinden. Voorts of het col lege bereid is dit rapport voor de raad ter inzage te leggen en het in de plaatselijke pers te publiceren. Ten slotte deze vraag: Wanneer zou blij ken, dat belangrijke voorzieningen moeten worden getroffen, zijn B. en W. dan bereid, de hiervoor benodigde werkzaamheden zo spoedig mogelijk te laten beginnen. De vragensteller zei er ter verduidelijking nog bij, dat hij deze informaties gelanceerd had om een zekere onrust en een licht ge schokt vertrouwen bij de bewoners van de betrokken wijk weg te nemen. Wethouder Van Es heeft geantwoord, dat het onderzoek dadelijk na het ongeluk is begonnen en dat de hele wijk een beurt krijgt. Het buizenstelsel aldaar verkeert in goede staat, maar de beweeglijkheid van de bodem kan hier en daar wel eens bui zen doen afknappen. Op het geringste ver moeden van bodembeweging zal de Gasfa briek de hele betrokken straat plus de om- \e woning aan de Veerweg in brokken. geving onderzoeken, zo dit al niet gebeurd is in het kader van het totale onderzoek. Het gevraagde rapport zal worden ge maakt en in de plaatselijke pers worden bekendgemaakt. Ondanks alles, aldus de wethouder, kunnen we niet verzekeren, dat niet meer van dergelijke breuken voor komen. Ook het leggen van buizen is men senwerk. Wel is intussen de Gasstichting om een technische oplossing van dit probleem verzocht. Donderdagavond zullen in Lux or (Bureau Zedenpolitie) en Astoria (Casa nova) filmvoorstellingen gegeven worden ten bate van het Nat. Rampenfonds. De filmverhuurkantoren staan de films gratis ter vertoning af, de gemeente heft geen vermakelijkheidsbelasting. Stadgenoten, zorgt voor volle zalen, d.w.z. een grote recette! Zwakke dijken In de laatste avonduren van gisteren zijn de burgemeester en verscheidene dijk- experts in het Gemeente Lyceum met spoed bijeengekomen ter bespreking van de cri- tieke toestand van de dijken om Dordrecht. Met de regelmaat van een klok komen be richten binnen over dijken, die niet alleen water doorlaten, maar ook veel water af geven. Zij zijn n.l. geheel met water gevuld en ondermijnd. Vele bakkerijen ln Dordt werken onder hoogspanning. Zij moeten zorgen, dat alle vluchtelingen, die Dordt aandoen, te eten krijgen. En ook de vele posten die er voor zorgen, dat er volop soep en dergelijke warme hapjes klaar staan, werken op ma ximum capaciteit. Voor droge kleding wordt goed gezorgd. De Dordtenaren, evenals de Dubbeldam mers, staan veel kledingstukken en paren schoenen af, om deze mensen te helpen en momenteel heeft de staf in het Gem. Ly ceum geen gebrek aan deze onontbeerlijke goederen. Ook voor de aanvoer van andere materialen en grondstoffen wordt goed ge zorgd. Ook van buiten de stad komen regel matig zendingen binnen. Zo werd gisteren kleding ontvangen uit Hilversum en Am sterdam. Naar Dubbeldam De politie heeft nu maatregelen getroffen om dergelijke individuen de kans te ont nemen van het veer aan Wieldrecht gebruik te maken, door het geteisterde gebied een voudig tot ontoegankelijk gebied te verkla ren. Als het duister eenmaal is ingevallen, worden grote schijnwerpers aangestoken, die grole stukken gebied verlichten, zodat, men regelmatig controle' op het gebeuren aldaar kan uitoefenen. De controle aan het veer is dermate streng, dat slechts leden van de marechaussee en een zeer gering aantal arbeiders worden overgezet. Voedsel Verschillende dijken in Dordt en omge ving leveren nog steeds gevaar voor door braak op met het gevolg, dat deskundigen regelmatig strenge controle .uitoefenen op de toestand van de gelapte plaatsen. De dijk bij Wieldrecht staat onder voortduren de controle, zodat men bij hel doorlaten van de kleinste hoeveelheid water, direct alarm kan slaan en ingrijpen. De dijk langs de rijksweg tegenover de N.V, Kon. Mij De Schelde werd ook in het nachtelijk duister steeds gecontroleerd. De toestand in de 1 Dordtse Biesbosch is men reeds geruime tijd meester. Het water dat de polders bin nenstroomde, verliet een dag later dit ge bied weer. Doordat het water zo snel weer vanuit de Biesbosch in de Merwede stroomde en het land maar écn dag onder water stond, kon don 840.000 kg aardappelen, dank zjj de uiterst goede samenwerking tussen klein handelaren, grossiers en landbouwers, voor de consumptie worden gered. De Bond van kleinhandelaren in groenten en fruit verzoekt dan ook in verband hier mee de Dordtse huisvrouwen, geen aan merkingen te maken bij het kopen van aardappelen als deze enigszins vochtig zijn. De aardappelen hebben slechts één dag on der water gelegen, waardoor de kwaliteit beslist niet werd beïnvloed. In verband met de huidige voedselvoorziening is het dringend gewenst, dat eerst deze aardap pels op de markt worden gebracht. Treinverkeer naar Rotterdam weer op gang Zoals bekend heeft het water om onze stad de spoordijk, onder aan de spoorbrug over de Oude Maas. terdege aangetast met het gevolg dat het treinverkeer geen door gang kon vinden. Nu is met deze moeilijk heid gelukkig weer te boven. Het trein verkeer functionneert normaal. Om het half uur, precies als aangegeven in het spoor boekje vertrekken de treinen van uit Dor drecht in de richting Amsterdam, De spoordijk, die de treinen in de richting van Sliedrecht moeten passeren, is nog niet hersteld, Met man en macht wordt er aan gewerkt, doch het zal nog wel enkele dagen duren voor de treinen deze dijk weer kun nen berijden. Ook in de richting van Bra bant is het treinverkeer volkomen ge stremd. Reizigers voor dat deel van het land kunnen alleen via Utrecht reizen. De expresse-post heeft geen grote tegen slag gehad. De goederen, die momenteel aangegeven worden voor de getroffen ge bieden. worden eenvoudig geweigerd en de zendingen die reeds, onderweg waren, worden in deze gebieden, mits ze nog be reikbaar zijn, als' onbestelbaar vastgehou den of naar de afzender geretourneerd. Ook de Zwjjndrechtenaren en bewoners van H.I. Ambacht werken met alle macht aan het herstel van hun dijken. Zü zijn zich er terdege van bewust, dat de dijk geen ca paciteit méér heeft om zelfs een kleine storm te weerstaan. Op de zo zwaar getroffen Veerweg te H.I. Ambacht werken vele nijvere lieden aan de afbraak van ruim twintig wonin gen. Deze huizen konden de enorme kracht van het water niet weerstaan en liepen dusdanige blessures op, dat ze voor sloop in aanmerking komen. Zeven huizen op diezelfde wee stortten in. Op het meest critieke moment tijdens de storm, toen de huizen kraakten en er zelfs enkele instortten, schonk een aldaar wonende vrouw op de zolder van een op instorten staande woning het leven aan een tweeling. De kinderen, evenals de moeder, werden vla een gat ln het dak naar veiliger oorden overgebracht, evenals de beide doktoren, die hulp hadden ver leend. De gehele Veerdijk tussen Ridderkerk en H.I. Ambacht, alsmede de dijk tussen H.I. Ambacht en Zwïjndrecht en de Ringdijk te Zwïjndrecht, hebben tijdens de watersnood het zwaar te verduren ge had. Dank zij het drastisch ingrijpen van alle dijkbewoners en bewoners van de daarachter liggende gemeenten, heeft men kunnen voorkomen, dat ze doorbrak en het achterland onder water kwam to staan. Zover het oog reikt, ziet men zand zakken langs de dijken, zowel aan land- als waterzijde. Tevoren had mr Van der Dussen in een korte toespraak tot de nieuwe secreta ris, mr Joolen, gezegd, dat deze op onge zochte wijze een breed contact' had kunnen leggen met de bevolking, al was die aanlei ding een rampzalige. Het gemeentebestuur hoopt en vertrouwt dat mr Joolen zich een waardig opvolger zal betonen van mr Poll. Mr Joolen dankte allereerst de raad voor zijn benoeming en wijdde vervolgens waar derende woorden aan zijn voorganger en aan zijn medewerkers in Rotterdam, van wie een deputatie was overgekomen, be staande o.a. uit de wethouder van de Be drijven, de heer H. W. v. d. Brule, de wet houder van Openbare Werken en Volks huisvesting, de heer J. Meertens en mej. mr H. J. D. Revers, adjunct-directeur van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. De nieuw-benoemde riep de steun in van al die gemeente-ambtenaren met wie hij op enigerlei wijze dient samen te werken, op- WEER W ERK BIJ BOVENHOEK Om twaalf uur vanmorgen riep men in Dubbeldam weer vrijwilligers op om de zwakke plekken bij dp Bovenhoek te ver sterken. Het is daar nog niet in orde, omdat de Noordendijk op deze plaats gevaarlijk ondermijnd is en slechts met uiterste krachts inspanning en allerlei middelen voor ver zwakking of instorting kan worden behoed. Ook de Kildijk bij het 's Gravendeelseveer ;staat onder voortdurende controle, evenals de dijk bij de Mij. De Schelde. Dijk-experts maken onafgebroken hun ronde. De zending kledingstukken uit Hilver sum werd gebracht naar het gemeentehuis te Dubbeldam en in de avonduren hebben de evacué's, die aldaar werden onderge bracht, zich in het gymnastieklokaal van school 1 kunnen vervoegen om kleding stukken en schoeisel in ontvangst te ne- Zoals gemeld, zijn in 's-Gravendeel men sen gearresteerd, die zich hebben vergrepen aan de eigendommen van geëvacueerde per sonen. Bijzonder belangrijk werk wordt er verzet in huize De Graaff in het Oranjepark. Amateurzender De Graaff roept een aether-collega op. Via de raad heeft burgemeester Van der Dussen gistermiddag warme hulde gebracht aan al degenen in en buiten Dordt, die op welke wijze ook hun uiterste krachten en hun zo verschillend geaarde deskundigheid hebben gegeven in de strijd tegen het watergeweld. Hij heeft daarbij aangestipt met welke gevoelens van dankbaarheid het stadsbestuur er vaart, dat Dordt deze dagen helpt waar het helpen kan en geeft wat het geven kan aan allereerste levensbehoeften aan getroffen gebied in de omgeving. De raad heeft de vrij korte agenda afgewerkt zonder in dis cussies te vervallen, omdat dit onder de huidige omstandigheden de beste methode was. Zo besloot hij, hoewel er enige critiek op dit voor stel was, tot de bouw van 130 woningen aan de Staart. Voorts heeft de nieuwe gemeente-secretaris, mr A. W. Joolen, zijn ambt officieel aanvaard in deze vergadering. In zijn overigens onvoorbereide toespraak heeft de burgemeester o.m. gezegd, dat er nog niet bij de ruwste schatting is vast te stellen hoeveel schade Dordt beeft gele den. Dordt zal met de herstelwerkzaamhe den doorgaan op dezelfde voet en hoopt en vertrouwt, dat dit herstel een nationale zaak zal worden, met andere woorden, dat de regering mettertijd zal bijdragen in de enorme kosten. dat „we ons werk gezamenlijk kunnen doen zonder ambtenarij ten dienste van het ge meentebestuur en in het belang van de be volking". De hoogste zin van een mensen leven, zo besloot de heer Joolen, ligt immers in het dienen van God en de naaste. De Rotterdamse wethouder H. v. d. Brule excuseerde de afwezigheid van burgemeester Van Walsum, die zeker zou zijn gekomen, als er niet' zulk een noodtoe stand heerste en wenste Dordt daarna geluk met deze secretaris, die het juiste inzicht heeft en over uitnemende capaciteiten ba- schikt. Hij heeft een hoge opvatting van zijn taak en laat in Rotterdam, waar hij op het laatst chef van Algemene Zaken was en dientengevolge zijn practische opleiding heeft kunnen voltooien, een lege plaats ach ter. 130 Woningen De agenda werd daarna met spoed afge werkt en alleen het voorstel tot de bouw van 130 woningen op de Staart ondervond enige tegenstand, daar men wilde weten, welke differentiatie er in de huren zal z\jn en hoe het met de grondkosten en -verde ling zit. De I'. v. d. A.-fractie verklaarde bij monde van de heer Bleeker dit voorstel wel te willen aanvaarden, maar dat zij het niet als een principiële zaak wilde beschou wen. Anders gezegd: bij toekomstige voor stellen op dit gebied zal zjj zich hieraan niet toetsen Enkele kraamcentra krijgen de voorge stelde subsidie en het gebouw Kromhout 102 werd weder verhuurd aan het Leger des Heils onder de reeds bekende voorwaarden. Daar de heer Over bee lie (C.H.) een min of meer uitvoerige gedachtenwisseling over het vaststellen van de bedrijfsverorde- ningen in petto had, werd het desbetref fende voorstel teruggenomen. En dat ge beurde ook met de aanvraag om subsidie van het R.K. Tuinbouwonderwijs in Breda. Dordt zal toetreden, besloot de raad voorts, tot de verenigingen van gas-, water, i leiding- en electriciteitsbedrijven en ten slotte werd een memoriepost in de begro ting vastgesteld voor herstelwerkzaamheden aan beschadigde gemeente-eigendommen. Benoemd werden tot tijdelijk leraar aan de gem. school voor nijverheidsonderwijs de heren J. Feberwee, K van der Lingen, A. R. Edwards, J. P. Hamers, J. A. Olvers en A. A. J. van der Ouderaa. Sparend Dordt Gedurende de maand Januari werd ten postkantore Dordrecht en de hieronder res sorterende postinrichtingen op de Rijkspost spaarbank ingelegd f 295.793.01 en terugbe taald f234.147.12; 203 nieuwe spaarboekjes werden uitgegeven. Komen en gaan Vertrokken: J. W. Klein, zonder, van Vest 47rd naar Putten, Harderwijkerweg 95; W. v. d. WekkenDe Graaf, zonder beroep, van Sumatrastr. 40rd naar Koudekerke, Vlissingstraat 152; P. S. Zantman. natuur kundig ingenieur, van Valeriusstr. 21 naar Wassennaar, Van Zuijlen van Nijeveltstr. 21; H. M. ZantmanHoeks, zonder heroep, van Viottakade 105 naar Wassenaar, Van Zuij len v. Nijeveltstraat 21; D. H. Quist, gezins verzorgster. van Wolwevershaven 33 naar Strijen, Kerkstraat 24; G. R. Keijser, zonder beroep, van Toulonselaan 27 naar Amstel veen. Thorbeckelaan 24; P. G. G. Schutz. hfd inspecteur Invoerr. en Accijnzen, en gezin, van Toul.laan 23 naar Breda. Anna Paulownalaan 16; H- de Bondt, tuinders knecht, van Kofstr. 11 naar Haaksbergen, Haaksbergerweg 4: C. van Luijn, leraar Nederl. en Geschied., en gezin, van Reeweg 0. 72rd naar Arnhem, Verl. Prümelaan 75; P. van Rijs, ijzervlechter en gezin, van a.b. pa. A. v. Bleijenburgstr. 34 naar Velsen, woonkeet Tunnelbouw; D. Beckmann, hulp 1.d. huish-, van Sumatrastr. 2 naar A'dam, Vossiusstraat 56: H. A. J. M. van der Plas, machinist gr. vrt, van Vriesestraat 86rd n. Nuth, Valkenburger weg 55. P. E. Ooster hout, chef-wagenmeester N S. en gezin, van Brouwersdijk 241 naar 's-Gravenhage, Wei geliaplein 119. Ingekomen; A. Schneider geb. Spaan, zonder, van Rotterdam, Essenburgsingel 65a naar Reigerstr, 46 C rd; R. E. Lunshof, jurist, van Amsterdam, Biesboschstr. 11 n. Ceramstraat 82rd; E. Visser, verkoopster, van 's-Gravenhage, Oudaenstr. 60 naar H. Tollensstraat lord. BURGERLIJKE STAND Bevallen: J. N. Verlare, echtgen. van A. v. Wisse, d., Pr. Julianaweg 21; J. H. v. d. Borgt, echtgen. van P. W. J. Assman, d., Reigerstraat 46 B rd; M. H. -v. d. Ven, echt gen. van H. J. Slotboom, d., Nassauweg 47 C rd.; J. M. C. Dekkers, echtgen, van H. Smitshoek, z., Hendrikstraat 42; P. v. d. Rest, echtgen. van D. v. d. Rest, d.. Pr. Bernhardstr. 21; P. Ie Due, echtgen. v. G. C. Bouter, d., Botersloot 7; K. J. Huisman, echtgen. van P. Klootwijk, z„ Hoofdstraat 48 rd; J. M. Brand, echtgen. van J. J. Mich- gelbrink, z., Heijsterbachstraat 25 rd; M. H. Verheij, echtgen. van W. Onwijn, d„ Mer- wedestraat 125; M. In 't Veld, echtgen. van B. de Bruyn, z., Patersweg 91 rd, Overleden; A. M. v. Heumen, echtgen. van G. N. Michielse, 78 j,, Lijnbaan 21 rd; A. A. Kampman, Pelserstraat 8, 8 jaar. i Moeder,- m fctód«$etv QWW&cgdEto* Lyceum 's Gravendelers werden voorlopig op de Dubbeldamse begraafplaats ter aarde besteld. Een ontroerde burgemeester Beelaerts spreekt een afscheidswoord. Sinds de overstromingsramp ons land teisterde, is Dordrecht het eva cuatiecentrum geworden van vele plaatsen uit de omtrek en een door voerplaats voor velen, die de overstroomde gebieden in Brabant en Zee land bewoonden. Verschillende scholen zijn in woonoorden veranderd en vele zalen kregen een ziekenhuis-aanblik. Jong en oud, ziek en gezond kunnen hier worden opgevangen, verschoond, gedroogd en verzorgd en veelal ten tweede male op transport worden gesteld naar Rotterdam of Utrecht. In Dubbeldam en andere omliggende gemeenten hebben getroffen gezin nen, o.a. uit 's Gravendeel, zich laten onderbrengen bij goede bekenden en familieleden. Zij zijn dankbaar voor de goede verzorging, die ze in Dordt ontvangen. De oudjes in het Gem. Lyceum genieten daar alle vrijheid en zijn zelfs nu en dan in staat het hunne bij te dragen in de ver zorging van de vluchtelingen. In hoofdzaak werd Dordt het evacuatiecentrum voor hen, die de onder water staande gebieden als 's Gravendeel, Strijen, Moerdijk en enkele plaatsen in Zeeland moesten verlaten. Be halve bij particulieren vonden zij in de school op het Oranje Vrij- staalplein en in hel Lyceum onderdak. De Landbouw school, welke eveneens en kele dagen in gebruik was voor het herbergen van vluchtelingen, werd gister middag geheel verlaten. Sindsdien hebben geen nieuwe evacué's aldaar on derdak gehad. De vele zieken, die per boot in Dordrecht aanko men, worden regelrecht naar het Gem. Ziekenhuis overgebracht, waar men dringende behoefte heeft aan plaatsruimte. Nadat de valide evacué's zijn gedroogd, verschoond en lichamelijk versterkt, vertrekken ze meestal weer met bussen naar Rotterdam waar ze in de Ahoy'-hallen worden ondergebracht. En kele transporten uit Stave- nisse en Tholen werden, na verzorging te hebben ge noten, doorgezonden naar Tiel. Vooral onder deze men sen waren vele zieken. Zij hebben lange, bange dagen in en vlak boven het wa ter doorgebracht in scherpe koude en ook de tocht per boot naar Dordt verliep niet als een plezierreisje. De mensen hebben gelegen op stro, dat doorweekt was van het wateren velen heb ben daardoor een ernstige verkoudheid of griep opge lopen. De mensen, die te ziek waren de reis voort te zetten, werden eveneens in het Gem. Ziekenhuis on dergebracht.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4