1223 DODEN IN GETEISTERDE GEDIEDEN Doden in acht en vijftig plaatsen «4 A- SS® Tragische zekerheid over lot van honderden mensen, die nog in Overflakkeese dorpen zaten Een lange droevige lijst Zeeland is het ergst getroffen HELPT Landsvrouwe in het geteisterde gebied «"a-V6 105e JAARGANG No. 29 WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953 Do Gelderlander DagbL r. NtJmegon Do Gelderlander Gewert. Dagblad Arnhems Dagblad Do Oost-Gelderlander Veluwe- en IJoselbode DE GELDERLANDER De Gelderlander-Pers: Directeur: G. H. J. K. BODEWE8 HoofdredacteurLOUIS FREQUIN DAGBLAD VOOR NIJMEGEN Abonnement: ƒ6.47 per Treek; ƒ6.10 por kwartaal (taeaaoo U ct-)l Pec post: 6.60 per kwartaal. Poa Vaderland Gotrouwo Kantoren x Nijmegen. Telefoon CK 8600) 24641 (6 UJnen) aile afdelingen GIRO: 26674 Mateloos HET drama van de verschrik kelijke watersnood is nog steeds niet aan zijn demonische climax toe. Nog steeds toeven er wanhopige mensen op daken en dijken, omringd door het einde loze water, dat nog veel ellende verborgen houdt. Stromen van vluchtelingen en evacué's wer den aan land gebracht beroofd van alles. Schip na schip dreef vandaag op het vloedgetij de havens van het vasteland binnen met de trieste last van honderden doden, met duizenden uitgeputte slachtoffers en zieken. Het was niet om aan te zien. Boven Bergen op Zoom grom den onafgebroken de helicoptères af en aan met slachtoffers, die zij uit zeer geïsoleerde posities gered hadden en in de haven vielen de kotters binnen met de vlag half stok. Mateloos is de ellende. Goddank is ook de hulp zonder grenzen. Ze ligt als een lichtende schemer over de eindeloosheid van de ellende. Er is een grèn- zenloze naastenliefde en het verwarmt in deze dagen van kille huiver, wanneer men bemerkt, hoe ons volk van hoog tot laag niets onbeproefd laat om goed te doen, om te helpen op een ma nier die respect afdwingt. Onafzienbare colonnes auto's met kleren, voeding en dekking rijden in de richting van Berg op Zoom. Arbeiders en niet-arbei- ders hebben zich bij duizenden met de schop in de hand gemeld. Er zijn mannen die sinds Zondag niet uit de kleren zijn geweest. Ontroerend is ook de hulp uit het buitenland. In geld en in goede ren. De Fransen waren gister morgen reeds op Tholen; gister avond reed, als een leger in op mars, een colonne Amerikanen en Duitsers uit Frankfort met ducks, vrachtwagens, hijskranen, lichtinstallaties, boten en voeding in de richting van Bergen op Zoom. Tegenover een mateloos leed een hulp zonder weerga. Het is een gelukkig teken. De liefde is nog niet dood Ontroerend waren ook de bezoeken van Hare Ma jesteit Koningin Juliana en H. K. H. Prinses Wilhelmina aan de getroffen gebieden, waar zü veel troost brachten. Zoals ook het gebed van duizenden troost brengt in die trieste massa slachtoffers. Dat God hen sterke in deze verschrikkelijke ellende. (Van onze verslaggever) BERGEN OP ZOOM, 4 Febr. Van 1223 mensen moet thans met zekerheid worden aangenomen, dat zij een wrede dood in de vloedgolven hebben gevon den en nog kan niet gezegd worden, dat de lange, droeve lijst van slachtoffers kan worden afgesloten. Het grote aantal doden, dat op Stavenisse in Tholen gevallen is, deed Dinsdag het cijfer snel stijgen en het staat thans wel vast, dat dit dorp het zwaarst getroffen is van het gehele rampgebied. Op iedere acht inwoners van Stavenisse is er een ten prooi gevallen aan de alles verslindende ivaterivolf. Intusseji zijn echter vanmorgen uiterst verontrustende berichten van Overflakkee gekomen. Ook daar blijkt het aantal slachtoffers in enige dorpen zeer hoog te zijn. In Oude Tonge zijn volgens een hedenmiddag om 2 uur bekend geworden bericht 240 mensen omgekomen. In het naburige Nieuwe Tonge verloren 75 personen het leven. Kjfet doodskisten aan boord ligt dit schip gereed voor de afvaart naar Ierseke, waar meer dan vijftig doden zijn opgebaard (Van onze redactie) DE 1223 slachtoffers, ten aanzien van wi.e zekerheid bestaat dat zij zijn omgekomen, zijn afkomstig uit de hierna te vermelden 58 plaatsen. Het grootste aantal doden is te betreuren te Oude Tonge, waar minstens 240 personen een prooi van het water zijn geworden. Abbenbroek 1, Avernege-Theo- doruspolder 17, Brandwijk 2, Brouwershaven 3, Bruinisse 1, Burgh 10. Burgsluis 10, Capelle 3, Dinteloord 3, Fijnaart 46, Geersdijk 1, Goeree-Overflakkee 40, Goese Sas 7, 's Gravendeel 55, Halsteren 17, Hellevoetsluis 5, Heiningen 25, Hoedekenskerke I, Hoeksewaard 7, Hondsbossche Zeewering 1, Hontenisse 8, Ierse ke 10, Kloosterzande 8, Kortgene 35, Krabbendijke 4, Kruiningen II, Kruispolder 8, Maassluis 1, Moerdijk 13, Nieuw Neuzenpol- der 1, Nieuw Vossemeer 50, Nu- mansdorp 65, Oosterschelde 4, Ossenisse 1, Ouddorp 1, Oude- kerk a. d. IJssel 2, Oudelande 2, MET dankbaarheid in ons hart, dat wij voor de verschrik kingen van de watersnood ge spaard mochten blijven, mogen wij niet verzuimen degenen die getroffen werden door de gesel van de erfvijand te helpen, zo veel wij kunnen en zelfs nog meer. Laat iede^meer doen dan hij voor mogelijk, houdt tot leni- Het. gironummsr van het Na tionaal Rampenfonds is: 9575, ging van de nood van tienduizen den landgenoten maar U kunt Uw geldelijke bij drage ook storten of overschrij ven op de girorekening van de NV. Uitgevers Mij. „De Gelder lander": 25574, onder vermelding ,Voor de ramp". Oude Tonge 60, Ouwerkerk 4, Papendrecht 1, St. Philipsland 1, Raamsdonkveer 2, Rilland 1, Rotterdam 1, Sliedrecht 1, Stave nisse 200 (135 geborgen), Steen bergen 13, Stellendam 34, Storm- polder 4, Terneuzen 4, Texel 4, Veere 2, Vlissingen 3, Willem stad 12, Wolfaartsdijk 6. IJssel- monde 3, Zierikzee 18, Zuidland 20, Wagenberg 1, Sommelsdijk 1, Nieuwerkerk-Ouderkerk 13, (ge borgen), Heusden en Altena 3, (definitief) Wolfaartsdijk 3 (ge borgen), Oude Tonge 240, Nieuwe Tonge 75, Klundert 13. Het grootste aantal doden valt tot nog toe te betreuren in Zee land, waar 434 mensen om het leven kwamen. Zuid-Holland telt 299 doden, Noord-Brabant 135 en Noord-Holland 5. Doesburgse jongens redden 266 mensen DOESBURG, 3 Febr. De burgemeester van Doesburg heeft ons verteld dat Zondag morgen in deze gemeente di rect contact is opgenomen met de Doesburgse zeilvereniging, die ogenblikkelijk een paar vletten met buitenboordmoto ren heeft afgestaan. Deze zijn onmiddellijk op een vracht wagen geladen en, vergezeld van een bus vol mensen, naar Bergen opl Zoom gestuurd, waar het de eerste daadwer kelijk hulp was, die daar aan kwam. De jongens hebben tot gisteravond het genoegen mo gen smaken 266 mensen het leven te redden. Dinsdag zijn ze weer ingezet in Steenbergen In het geteisterde Nieuwe Tonge bevinden zich nog 1800 mensen. Tot vanochtend waren er 100 geëvacueerd. Een Neder lands amphibievoertuig brengt 60 mensen per keer nlar Som- d,EB redde[s bekoeeld ^met_ dak. melsdijk. Een verslaggever van het ANP meldt, dat de dijk bij Enkele mensen wilden niet eva cueren en op een boerderij waar de bewoners hun heil op het dak hadden gezocht, werden de moe- WEERBERICHT ENKELE BUIEN DE BILT, 4 Febr. Verander lijke bewolking niet enkele re gen-, hagel- of sneeuwbuien. Matige tot krachtige en in de kustprovincies tijdelijk harde wind, aanvankelijk Noord-Wes telijk later ruimend naar Noord tot Noord-Oost. Minder koud 's nach ts. Morgen overdag onge veer dezelfde temperaturen als vandaag. Oude Tonge geregeld zakt. Men vreest, dat deze dijk, die elders op Overflakkee al over vele kilo meters is weggeslagen, ook bij Oude Tonge zal verdwijnen. Militair verdronken twee vermist Tijdens de hulpverlening aan slachtoffers van de watersnood is op 1 Februari de dpi soldaat E. Kasan, legemr. 260724240 van het regiment zware lucht doelartillerie Waalhaven, nabij Klundert ten gevolge van ver drinking om het leven gekomen. Hij was afkomstig uit Amster dam. Bij dit ongeval zijn twee militairen van hetzelfde onder deel vermist. Het zijn de dpi soldaat N. F. Berg, legernr. 310401011, afkomstig uit 'sGra- venhage en dpi soldaat A. Zwarts, legernr. 310501440 af komstig uit Delft. 2000 geredden Scheveningse vissers hebben gisteren meer dan tweeduizend mensen gered uit de ondergelopen dorpen Abbenbroek, Oudenhoorn en Zuidland op Voorne. Tijdens hun reddingsactie's hebben de Scheveningers hier en daar weer stand ondüiVonden van de bevol king. pannen en begroet met de uitroep: Heee, komen jullie stelen? De Scheveningers hebben zich ge- Toestand desastreus In Stavenisse 135 doden geborgen THOLEN, 4 Febr. Op het eiland Tholen is de toestand mo menteel als volgt: Stavenisse: al gehele situatie desastreus: aantal verdronken personen ruim twee honderd, 135 lijken reeds gebor gen, dorp geheel ontruimd: bevol king heeft practisch alles verloren. Scheveningse vissersvloot van 7 schokkers en botters heeft hon derden mensen van Stavenisse overgebracht naar het stadje Tholen. Vluchtelingen werden in scholen onder dak gebracht. St. Philipsland bestaat niet meer. In de stad Tholen, de dorpen Oud- Vossemeer en Sint Annaland is de schade niet zo groot. In Poort vliet en Scherpenisse geringe schade. In St. Maartensdijk zijn enige huizenrijen zwaar bescha digd. Verkeer met Bergen op Zoom alleen gedeeltelijk via Bra bantse polders per vaartuig tot Halsteren mogelijk. Het eiland Tholen is verstoken van electri- citeit en water. troost met de gedachte dat elders in het verdronken gebied de dankbaarheid zeer groot is ge weest. Dordrecht, Utrecht, Rotterdam en Delft zijn de eerste steden buiten de directe omgeving van het noodgebied, waar geëvacueer- den zijn opgenomen. Utrecht, dat het centrum voor de provincie is, heeft zich voorbereid op de komst van veertigduizend vluchtelingen en duizenden stuks vee. Zo wordt er van alle kanten gepoogd om de getroffenen zoveel mogelijk te helpen, om hen op hun gemak te stellen en zo goed mogelijk te huisvesten, maar hoe zeer de charitas in deze dagen ook hoogtij viert, de slachtoffers hunkeren naar het moment waarop het hun vergund zal zijn terug te keren naar hun haard steden, of naar hetgeen de erf vijand daarvan heeft gespaard Mgr. Alfrink op weg naar ons land (Eigen Bericht) ROME, 3 Februari. Z. H. Exc. Mgr. B. Affrink, aartsbisschop-coadjutor heeft de eeuwige stad verlaten en Is op weg naar zijn bisdom. H.M. de Koningin be zocht voor de derde keer het noodgebied. Op de foto verlaat sty u het gemeentehuis van Fijnaart in Brabant

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1