DORDRECHTSCH NIEUWSBLAD Reddingswerk nu op volle toeren De Koningin vloog boven de noodgebieden Aantal doden gestegen tot ruim 1200 Schade op honderden millioenen geschat BRANDPUNTEN OP GOEREE EN SCHOUWEN-DUIVELAND DIJKBREUK BIJ DEN BOMMEL Soldaat bij Klundert verdronken giro 9575 Meer dan 3 millioen voor Rampenfonds De Koningin verwelkomde de Prins op het vliegveld Schiphol Nood op Schouwen-Duiveland stijgt nog voortdurend Oosterland en Bruinisse in de meest bedreigde gebieden Het overstroomde gebied beslaat ongeveer 175.000 h.a. Woensdag 4 Febr. 1953 66ste Jaargang No 15596 Bureau: Bagijnhof 58 Telefoon 4848 Giro No. 11991 Wnd. Directeur: M. MEELDIJK PrijslOcentpermnmner Verschijnt dagelijks ABONNEMENTSPRIJS per week 0.47 per maand 2.00 ADVERTENTIETARIEVEN OP AANVRAAG J; Het reddingswerk in het geteisterde gebied draait thans op volle toeren. Naar schatting zijn een paar duizend vaartuigen en wel honderd vliegtuigen ingeschakeld. De vliegtuigen wer pen flessen water, voedsel, medicamenten uit. Vijftien hefschroeftuigen (Amerikaanse, En gelse, Belgische en een Nederlandse) halen men sen weg van plaatsen, die niet met vaartuigen te bereiken zijn. Van de evacuatie-centra in de noodgebieden worden duizendeh ingescheept om naar veiliger oorden te worden gebracht: Rot terdam, Den Haag, Utrecht en verder nog. Thans begint men een overzicht te krijgen over de omvang van de ramp. Het aantal slachtoffers is gestegen tot 1223. Het overstroomde gebied wordt geschat op 175.000 hectare. Tweederde van dat gebied is weiland, één derde bouwland. In Zuid-Holland en Brabant zijn ongeveer 15.000 stuks vee omgekomen. Van Zeeland heeft men nog geen cijfers over het verlies aan vee, maar dit moet zeer groot zijn. Op Schouwen-Duive- land bijv. moet al het vee zijn omgekomen. Clarence Hunter, het hoofd van de Marshall hulporganisatie in Nederland, die een tocht door de noodgebieden heeft gemaakt, schatte de schade op honderden millioenen guldens. Op Goeree-Overflakkee is de toestand het ernstigst in Oude en Nieuwe-Tonge cn Den Bommel. Schouw en-Duiveland: Thans ook Bruiuisse en Oosterland overstroomd. St. Philipsland: Staat geheel blank. Walcheren: Toestand wordt beter. Trein rijdt weer naar Arnemuiden Noord- Bevcland Zuidelijke helft ondergelopen. Onveranderd is de toestand op Zuid-Beveland, Voorne en Putten, West- Brabant en Zeeuwsch-Vlaanderen. Via Scbeveningen-Radio is meegedeeld, dat midden in het dorp Den Bommel (aan de Noordkust van het eiland Fiakkee) in het verlengde van do haven de djjk is doorge broken. In de dijk is een gat ontstaan ter breedte van 35 meter bij een diepte van ongeveer 5 meter. Het water stroomt met grote kracht dcor het gat. Een aantal huizen in de om geving is reeds gedeeltelijk ingestort, terwijl een groot aantal andere eveneens dreigt in te storten. Twee militairen vermist Ttfdcns de hulpverlening aan slachtoffers van de watersnood is op 1 Februari dienst plichtig soldaat E. Kasan, van het regiment zware luchtdoelartillerie Waalhaven, nabij Klundert tengevolge van verdrinking om het leven gekomen. Hij was afkomstig uit Amsterdam. Bjj dit ongeval zijn twee militairen van hetzelfde onderdeel vermist. Het zijn sol daat N. F. Berg. afkomstig uit 's Graven- hago en soldaat A. Zwarts uit Delft. Drie beroepsmilitairen gedegradeerd Zich onttrokken aan hulpverlening Op Walcheren hebben een beroepsser geant-majoor en twee beroepssergeanten zich, met grove veronachtzaming van hun plicht, onttrokken aan de hulpverlenings werkzaamheden, waarvoor zij waren inge zet. Zij zijn onmiddellijk gedegradeerd. HET BELANGRIJKSTE: van het Nationaal Rampenfonds Intussen stromen de giften voor de slachtoffers binnen. Het Nationaal Ram penfonds had gisteravond al meer dan drie millioen gulden ontvangen. Ook uit het buitenland komen grote giften. Zo maakte een Nederlander, die te Milaan woont, 10 millioen lires over, Zwitser land bracht in vier uur tijds 450.000 francs bij elkaar. Plunderaars gegrepen De politie te Abbenbroek heeft gisteren twee personen gearresteerd, die zich schul dig hebben gemaakt aan diefstal van goede ren uit de verlaten huizen _in het verdron ken gebied. De gehele bevolking van de gemeente Kruiningen op Zuid-Beveland evacueert. In lange rij trekken de voertuigen, waarop de inwoners van het stadje met slechts weinig van hun bezittingen hebben plaats genomen, naar veiliger oorden. Na de eerste noodkreet van de burgemeesters van Bruinisse en Oosterland op Schouwen en Duiveland zjjn helicoptères en amphibrevaartuigen vertrokken naar deze bedreigde steden om hulp te verlenen. Vijftienhonderd personen zouden zich in Bruinisse nog op zolders bevinden. De geëvacueerden worden naar de markt te Zicrikzee overgebracht, In afwachting van verder transport. Zeven Scheveningse schokkers cn botters hebben zich ook naar Bruinisse begeven. Hoewel Bruinisse en Oosterland niet zo in gevaar ver keerden als de noodkreet deed geloven, is de toestand toch ernstig. Enige minuten voordat het lijnt^este!( roef. De Prjns sprak daarne Waarmee de'Prins uit Amerika zou terug- woorden' voor' microfoons van de Neder- y al." Erger "nogdan Uit de schaarse berichten blijkt, dat de bied vervoerd. Dc toevloed van evacué's uit bewoners van Bruinisse hun toevlucht heb- andere plaatsen heeft het noodzakelijk ge- ben gezocht op de daken van huizen, die maakt personen uit Zierikzee weer naar het langzaam ondermijnd worden. In Nieuwer- vasteland te zenden. Doktoren zijn cr ge- 2e kerk en Oosterland is dit eveneens het ge- uovu E.. j-icepouo: «Joop vau-Zogcu is uii- - - - - -r~ val. Erger nog dan in Bruinisse, waar nu gezouden door het Antwerpse gouvernement keren, emveerde, stopte de koninklijke auto landse cn ae Wereldomroep en de B.B.C. hulp aanwezig is, ziet het er in het gebied met aan boord 500 broden cn 350 liter soep, aan de rand van het vliegveld. Van het ogenblik ef, zo zei hij, waarop de achter dit stadje uit, waar bij Ooltgensplaat welk voedsel zal werden verdeeld onder de De Koningin begaf zich, zonder gevolg, s'a» die Nederland heeft getroffen, in Ame- en Oude Tonge nog honderden mensen op getroffenen uit Zierikzee en Bruinisse. met minister Beel, die reeds op Schiphol 1 'ka bekend was geworden, was hem een redding wachten. Er is om lichte roeivletten. Voor de Noordwestpunt van Schouwen aanwezig was, naar een ontvangkamer, overvloed van medeleven betuigd. „Mijn verzocht, daar alleen deze in dit gebied iets jS voedsel gevraagd voor tienduizend per- Prins Bernhard was kennelijk verrast toen telefoon heeft niet stilgestaan en ik geloof bereiken kunnen. De bewoners van Drei- sonen. De toestand is daar niet onrust hij bij zijn aankomst door de Koningin dat er op grote schaal geholpen zal wor- schor en Zonnemaire worden via Bruinisse barend. den". Voor de B.B.C. sprak de Prins zijn afgevoerd. Vissersschepen zorgen voor diepgevoelde dank uit voor dc blijken van drinkwater. medeleven met een ramp, die ook Engeland In Burgh, Haamstede waar zich een zo zwaar heeft getroffen. chirurg bevfhdt en Renesse zijn de om- Omstreeks aeht uur vertrok de konink- standigheden redelijk goed. De kop van het lijke familie naar Soestdijk, vanwaar de eiland Schouwen-Duiveland schijnt droog Prins enige uren later in een Dakota met te zijn. Men is niet bevreesd, dat er water majoor Gerben Sonderman als piloot een komt. vlucht over de getroffen gebieden zou gaan De burgemeester van Zierikzee heeft te maken. Later zal Prins Bernhard wellicht, kennen gegeven, dat er boven zyn geineen- zo deelde de heer Sonderman mee in een te geen voedsel meer behoeft te worden uit- Prin6es Wilhelmina heeft Dinsdagmiddag kleiner toestel opnieuw van Soestdijk ver- geworpen. Ook schepen verzoekt hij niet te een bezoek gebracht aan Zierikzee Om trekken om zijn medewerking te verlenen komen, daar de haven vol is. Naar Bergen on«eveer <3rje uur kwam z;: in <je S£a<j aan bij de hulpacties. op Zoom zijn een 120 patiënten uit dit gc- Doordat het centrum van de stad droog was, kon zij te voet verscheidene plaatsen bezoeken. De toestand in Zierikzee is de laatste uren niet verslechterd. De stad wordt in snel tempo geëvacueerd. In de haven heerst grote bedrijvigheid van af- en aanvarende schepen. Vervolgens is Prinses Wilhelmina naar Veere gegaan om ten slotte een bezoek te brengen aan Kortgene. Prinses Wilhelmina bezocht Zierikzee en Veere De Koningin heeft gisteren in een militair vliegtuig een vlucht gemaakt hoven de geteisterde gebieden van Zuid-Holland, Zeeland cn Noord-Brabant. Daarna landde het toestel op Gilze-Rijen, waar de Koningin zich door verscheidene auto riteiten, onder wie luitenant-generaal vlieger Aler over de hulpverlening liet voorlichten. Zij verklaarde bijzonder getroffen te zijn door de perfecte samen werking van alle instanties. Of «Ijftn In it wlndricJiilng. O* cijfers bij dc lUtions geven tempereluur. qr. Ci 1000 enter 750 mm druk. W» a weenchipj 4AU Koufront. Wirmlelront A oOcclmlc.' jOcclusts dc warme lucht wordt door de koude lucht geheel Wan de grond algeineden, m.e.w de deprenie lost op O Windstilte. w-'V^'Zwikke wind s^Ü-'Matige wind. ïk-'ttl'- Krachtige wind. Stormachtige «flnij Enkele buien Weerverwachting, meegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woensdag avond tot Donderdagavond. Veranderlijke bewolking met enkele re gen-, hagel- of sneeuwbuien. Matige tot krachtige en in de kustprovincies tijdelijk harde wind, aanvankelijk Noord-Westelijk, later ruimend naar Noord tot Noord-Oost. Minder koud 's nachts. Morgen overdag on geveer dezelfde temperaturen als vandaag. Weeroverzicht Een hogedrukgebied boven Schotland bewoog naar het Z.W. Een hiermede samenhangende rug van hoge druk bewoog in de afgelopen nacht over Nederland en omgeving. In verband hiermede werden de winden zwak, terwijl op klaringen voorkwamen. Daardoor kon in de vrij koude lucht, die onze omgeving heeft over stroomd, lichte vorst voorkomen. De laagste minimumtemperatuur werd uit Soesterberg ge meld. Het heeft daar vier graden gevroren. Een actieve storing trok van het zeegebied uit tus sen Groenland en Noorwegen in Z.Z.O. rich ting. Vanmorgen was deze depressie boven 7. -Scandinavië aangekomen, daarbij op het N. deel van de Noordzee harde winden veroorza kend. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN. Barometer 770.3 mm. Wind: West 3. Temperatuur: 0.2 gr. C. Maximum temperatuur 13.30 uur: 1.5 cr. C. Minimum temperatuur 5 uur: 1.4 gr. C. Weersgesteldheid: zwaar bewolkt WATERGETIJDEN 5 FEBRUARI. Rotterdam, ie tij 7.49 uur, 2e tij 20.06 uur. Dordrecht, ie tij 8,39 uur, 2e tij 20.56 uur. 3 Februari afnemende in Zon op 08.17; onder 17.33 Maan op onder 09.47 Vergezeld van de Commissaris der Koningin in Noord-Brabant prof. De Quay begaf H.M. zich per auto naar Breda voor een bezoek aan het ontvangstcentrum voor evacué's in het gebouw van de K.M.A. Het dorpje Fijnaart, dat nu droog is, maar nog midden in het water ligt en slechts één toegangsweg heeft, was het volgende doel. Kier heeft de Koningin zich met velen on derhouden en met bewondering gadegesla- DB DIJK MOET DICHTZo merkt men 6™ *00 door gezamenlijke kraclilsinspan- rung van militairen en burgers het dreigende op tientallen plaatsen om het water weer gevaar, dat de aangrenzende polder zou on- binnen de perken te krijgen. Hier geldt der lopen, gekeerd werd. het het grote gat in de dijk bij Papendrecht. Verder ging de tocht naar Halsteren, koeien en varkens en tienduizenden kippen hebben de dood gevonden. Van het overstroomde gebied is ongeveer tweederde weiland en één derde akker bouwland. Ongeacht de schade aan de op stallen moet er rekening mee worden ge houden, dat grote aantallen tractoren en landbouwwagens, landbouwmachines en werktuigen verloren zijn. De in de overstroomde gebieden uitge zaaide granen enz. moeten worden afge schreven. Veel zal afhangen van de snelheid, waarmede het water zal verdwijnen, of in liet akkerbouwland nog zomergraan of aard appelen zullen kunnen worden verbouwd. Indien het water lang blijft staan zal de verzilting van vele gronden te ernstig wor den om nog dit jaar vrucht voort te kunnen brengen. De grote verliezen aan vee zullen wellicht remmend op de uitvoer van zuivelproducten en vleeswaren kunnen werken. De binnen landse voorziening van deze producten wordt door deskundigen voorshands niet in gevaar gebracht. Uitgezaaide granen worden verloren beschouwd Hoewel juiste cijfers moeilijk te geven zijn, schatten deskundigen de oppervlakte van liet overstroomde gebied in Zuid-Hol land, Zeeland en West Brabant op onge veer 175.000 hectare. In Zeeland heeft zeker tweevijfde van de totale bevolking, dat is ten naastebij hon derdduizend mensen, ernstig van de over stroming te lijden. Qp de Zuidhollandse eilanden en in de waarden zal dit aantal 125.000 en in het Westbrabantse gebied on geveer 60.000 bedragen, zodat het totale aan tal ernstig door de watersnood getroffenen ruw geschat op 300.000 kan worden gesteld. Het aantal minder ernstig getroffenen is minstens zo groot. De omvang van de schade aan het vee- beslag en aan 't akkerbouwland is nog niet bij benadering vast te stellen. Duizenden waar de Koningin met vele evacué's en met leden van land- en zeemacht gesprekken voerde en ook daar was zij getroffen door het uitstekende werk van militairen en burgers. Na een kort bezoek aan het stad huis van Bergen op Zoom en het stadhuis van Roosendaal betrad de Koningin in de laatste plaats de ontvangstcentra voor de evacué's. Lang sprak zij daar met de slacht offers, waaronder zich vele Zeeuwen be vinden. Op weg naar Den Bosch haalde de Koningin de auto van de Franse ambas sadeur in. Zij liet haar wagen stoppen en onderhield zich enige tijd met de heer Garnier, van de gelegenheid gebruik ma kend, de ambassadeur haar warme dank te betuigen voor de hulp van de Franse genie. De terugweg werd weer met het militaire vliegtuig gemaakt, dat om half negen des avonds op Soesterberg aankwam. Prins Bernhard is vanmorgen om kwart voor elf van het vliegveld Soesterberg op gestegen voor het maken van een oriëntatie, vlucht boven de getroffen gebieden. Gevlo gen werd over de Alblasserwaard, de Moer dijk, het eiland Goeree-Overflakkee, Schou wen- Duiveland, Tholen, Zuid-Beveland, Zeeuwsch-Vlaanderen en daarna terug over Walcheren, Noord-Beveland, Schouwen- Duiveland en Goeree-Overflakkee, om dan over Rotterdam en de Alblasserwaard naar Soesterberg terug te keren. De Dakota, die de Prins zelf bestuurde, vloog op een hoogte van ongeveer 600 mtr., zodat hij een goed overzicht verkreeg. De Prins was bijzonder onder de indruk van het beeld, dat hij aanschouwde. Tijdens de vlieg tocht zag men bij Vreeswijk de Piet Hein, die als hospitaalschip op weg is naar de ge teisterde gebieden. Vanmiddag nam dc Prins deel aan de besprekingen over de hulpverlening. Sergeant neemt taak van burgemeester over In Sommelsdijk nabij Middelhamis is de leiding van de hulpverlening thans in handen van de beroeps-ser geant Cornelis van der Put. motor ordonnans eerste klasse, werkzaam op de technische school van de luchtmacht op Deelen. De burgemeester van Som melsdijk ivordt namelijk vermist. Serg. Van der Put. die toevallig in Sommels dijk vertoefde, heeft de leiding in deze gemeente overgenomen. Hij wordt ge assisteerd door vijf andere militairen, 100 studenten en een dokter. Het s.s. Rane weer terecht Het 1364 ton metende Zweedse s.s. Rane, waarvan men drie dagen niets had ge hoord, is nu Vlissingen gepasseerd op weg naar Gent, OOK IN ENGELAND. De Engelsen, die ons zo prachtig bijslaan, hebben zelf nog grote zorgen in hun overstroomd gebied. Evacuatie in Mablethorpe aan de hincolnshirekuat.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1