MILLIOEN MENSEN IN NOOD Vele landen help en Laatste nieuws over de ramp Prinses Willielmina in Zeeland Luchtbrug met noodgebied Naar schatting 175.000 H.A. overstroomd Woensdag 4 Februari 1953 UF vele landen zijn aan de Nederlandse regering blijken van deelneming aangeboden met de ramp, welke ons land heeft getroffen, o.a. van Z.li. de Paus, de Indonesische regering, België, Italië, Finland, Frankrijk, Zweden, de Sowjet-Unie, Israël, Denemarken, Turkije, Peru, Venezuela, India, Noor wegen, Spanje en Ierland. Ook beeft bet buitenland stoffelijke bulp in veler lei vorm toegezegd. De waarnemend hoge commissaris van Indonesië beeft -Huize oorhout" (bet logeer gebouw voor Indonesische studenten aan bet Lange Voorbout in Den Haag) ter beschikking gesteld om onderdak te verle nen aan slachtoffers van de ramp. De Amerikaanse generaal Eddy beeft Maandag een vlucht van een uur gemaakt over bet getroffen gebied. Duizenden guldens zijn al bijeen gebracht op de Nederlandse Antillen. In Surabaja is een begin gemaakt met een inzameling waartoe stortingen kunnen worden gedaan bij twee Neder landse bladen. De Britse ambassade heeft om vangrijke materiële steun aangeboden; in Rome is een geldinzameling georgani seerd waarop de Italiaanse regering met een groot bedrag heeft ingeschreven; de zaakgelastigde van Luxemburg heeft zijn regering telegrafisch toezending van dekens en matrassen gevraagd; de Franse ambassadeur heeft uit privé middelen duizend gulden beschikbaar gesteld en van de legatie van Iran werd driehonderd gulden ontvangen. De hulpverlening van de Ameri kaanse kerken Church World Service heeft aan de Oecumenische Raad van kerken in Nederland een bedrag van 6000 dollar ter beschikking gesteld. De Nederlandse kolonie te Brussel heeft onmiddellijk een hulpactie geor ganiseerd. Het resultaat hiervan kon reeds Maandag naar Breda worden ge stuurd en wel een vrachtauto met kle dingstukken, schoenen, beddegoed, le vensmiddelen en medicamenten. Gister avond zijn opnieuw vrachtauto's volge laden. Groot aantal bressen in de dijken TN een onderhoud, daarna, waarbij mi- nister Staf en staatssecretaris Kra nenburg aanwezig waren, gaf dr. J. v. "Veen. hoofdingenieur rijkswaterstaat, een overzicht van de toestand. Hij deelde mee. dat er één m i 1- 1 i o e n mensen in nood zijn. Het groot ste deel van Zuid-West Holland staat onder zout water en de binnenhavens zijn moeilijk te bereiken. Hij zei moei lijk te kunnen meedelen, hoeveel bres sen er in de dijken waren geslagen, doch hij schat het aantal op 50 tot 80. Hij vervolgde, dat vele mensen zich nog in bomen ophouden en te apathisch zijn om gebruik te maken van door vliegtuigen gedropte rubberboten. Am- phibievoertuigen zijn het enige middel om deze mensen te verlossen. Generaal Buurman Van Vreclen ver klaarde, dat evacuatie en herstel van de verbindingen de voornaamste on middellijke taak is. De Liga van Rode-Kruisverenigingen te Génève heeft hulp aangeboden aan het Engelse, Belgische en Nederlandse Rode Kruis. De Liga iheeft de drie or ganisaties verzocht, te willen medede len wat voor hulp gewenst is. Naar een woordvoerder van de Ne derlandse ambassade te Bonn meedeelt, hebben talrijke Duitsers aangeboden (hulp te verlenen. Men wil echter eerst zien, waar het meest behoefte aan be staat en op welke wijze de hulp het beste kan worden geboden. Ook de stad Dortmund heeft de Ne derlandse autoriteiten steun aangeboden Een uit leden van de Nederlandse kolonie te Parijs gevormd actiecomité heeft de Nederlanders in Frankrijk op geroepen, kleding, schoeisel en dekens te zenden naar de KLM-kantoren te Parijs, Lyon, Bordeaux en Nice, van waar zij per vliegtuig naar Nederland knnnen worden vervoerd. Onde de Canadezen van Nederland se geboorte in Ottawa is een hulpactie begonnen. Het genootschap Nederland- Canada te Ottawa zal vandaag bijeen komen om een plan op te stellen. Voorts is hulp en steun toegezegd van het Noorse-, het Deense-, Suri naamse-, Zweedse-, Canadese en Zwitserse Rode Kruis. Ononderbroken stroom De stroom van hulpaanbiedingen uit binnen- en buitenland houdt geluk kig onafgebroken aan. Wij zijn ge noodzaakt van de zeer vele aanbiedin gen een korte samenvatting te geven. De Belgische luchtvaartmaat schappij Sabena heeft gister een tweede hefschrohefvliegtuig naar Nederland ge zonden. Sedert Maandag zijn reeds hon derden pakken kleren bezorgd bij de Nederlandse consul te Lyon en bij de vertegenwoordiger van de K.L.M. al daar. De pakketten zullen naar Parijs worden gebracht vanwaar de K.L.M. voor vervoer naar Nederland zorgt. Alle Franse ondernemers voor het wegvervoer hebben van hun vakbond het verzoek gekregen zoveel mogelijk behulpzaam te zijn bij het transport van kleding. De Italiaanse gezant heeft meege deeld dat nog twee militaire vliegtuigen uit Italië naar ons land onderweg zijn. Het Italiaanse Rode Kruis stuurt vruch ten en wijn en de zeevacantiekolonie te Tirrennia in Italië kan duizend a twaalf honderd evacué's opnemen. In de Deense bioscopen hangen collectebussen. Kar dinaal Feltin de aartsbisschop van Parijs heeft aangeboden drieduizend dakloze Nederlandse kinderen in Frankrijk onderkomen te verschaffen en hulp van Katholieke instellingen. Dit aanbod werd gedaan in een telegram aan kardinaal De Jong. De burgemeester van Milaan heeft aangeboden honderd Nederlandse kinderen die hun ouders hebben verloren of door de watersnood dakloos zijn ge worden onder te brengen in een in Italië aan zee gelegen kamp. De autofabriek Willys Overland heeft H. M. de Koningin een volledig uitgeruste vierwielige ambulancewagen aangeboden; de wagen is inmiddels uit Toldeo verzonden. Er zijn of er komen verder: 50 rubberboten uit Kopenhagen; twee Da- kota's uit Noorwegen eventueel met kleren, dekens en andere hulpgoederen. Heinrich Grueber, proost van de Duits Evangelische Kerk heeft de Ne derlandse consul te Berlijn een som gelds overhandigd. Dinsdag zijn nog vijf hefschroefvliegtuigen van de Britse marine naar Nederland gevlogen; ze zijn reeds ingeschakeld bij het reddings werk. Amerikaanse hulp groot scheeps Vier tot vijfduizend man nemen deel aan de Amerikaanse hulpverlening aan de Nederlandse rampgebieden. Gister nacht zijn 300.000 zandzakken en 20.000 schoppen in Den Bosch afgeleverd. Grote hoeveelheden drinkwaterzuiveringsta- bletten en -poeders zijn per vliegtuig aangekomen. Een Amerikaans detache ment, dat deskundig is in het verpakken en parachuteren van goederen, is op het vliegveld Valkenburg bij Leiden reeds aan het werk. Troepen van de Amerikaanse genie en vervoersafdelingen zijn met vracht auto's, amphibievoertuigen gen uitgerust. De Amerikanen zijn met groot materiaal ter hulp gesneld, en nemen daarmee thans aan het reddingswerk deel. Van Ellewoutsdijk nog niets bekend Het water loopt thans weg uit het dorp St. Annaland op het eiland Tholen. Er bestaat daar thans geen gevaar meer. St. Annaland is echter verstoken van electriciteit. Van Ellewoutsdijk is nog steeds niets bekend. In 't gebied van Nieuwerkerke bevinden zich nog ongeveer 100 mensen. Zij zijn geïsoleerd. Men hoopt hen van daag met schepen of sloepen met gerin ge diepgang te kunnen redden. In Sommelsdijk nabij Middelharnis is de leiding van de hulpverlening thans in handen van de beroeps-sergeant Cor nells van der Put. De burgemeester van Sommelsdijk wordt namelijk vermist. Serg. Van der Put, die toevallig in Sommelsdijk vertoefde, heeft de leiding in deze gemeente overgenomen. Hij wordt geassisteerd door vijf andere mi litairen. 200 studenten en een dokter. Drie vissersschepen voorzien het gebied van Burgsluis, Zierikzee, Bruinisse en Brouwershaven thans van drinkwater. Men hoopt op deze wijze een organisatie voor de waterdistributie tot stand te brengen. gen, zeven helicopters, twaalf tot vijf tien lichte verkenningsvliegtuigen en een „vliegende spoorwegwagon" zijn onderweg of opereren onder Nederlands commando reeds in de rampgebieden. Twee marinevaartuigen stomen de Rijn af en alle andere Amerikaanse patroille- vaartuigen op de Rijn zijn in staat van alarm cm bij eerste waarschuwing naar Nederland te vertrekken. Ongeveer 300 Britse en Canadese mi litairen uit Duitsland zijn Dinsdag met motorboten met amphibievoertuigen en zoeklichten naar de geteisterde gebie den vertrokken. De commandant van de genietroepen van het Britse Rijnleger, generaal- majoor Sugden, heeft zich persoonlijk in Nederland van de toestand op de hoogte gesteld. Het Rijnleger heeft drie genie-regimenten voor hulpverlening aangeboden, terwijl de 27ste Canadese brigade in Neder-Saksen drie compag nieën genietroepen beschikbaar heeft gesteld. Onderdelen van de in West-Duitsland gelegerde Belgische marine gingen gis teren met dertien motorboten op weg naar Rotterdam. Een convooi van 15 vrachtauto's van de Amerikaanse genie, afkomstig uit Longwy, is Dinsdag door België gereden met bestemming Breda. Een colonne van 118 auto's van de Amerikaanse genie, komend van Orleans, is om 17 uur over de Belgische grens getrokken. Ook deze colonne begeeft zich naar Breda. Een vliegtui- i twintigtal Engelse en Belgische snel- boten van het Rijnflottilje heeft zich op Mannen en vrouwen schreiden Vijf Amerikaanse amphibievliegtui- weg begeven naar Rotterdam. Droppings uit de lucht Toestand bij Bruinisse ernstig O De burgemeesters van Oosterland en Bruinisse vrezen, dat als er niet direct hulp komt, het aantal slachtoffers zeer groot zal zijn. Alleen met helicopters en amphibievliegtuigen kan hier hulp wor den verleend, zo voegden zij aan hun mededeling toe. Onmiddellijk, nadat men op het vlieg veld Woensdrecht de noodikreet van de burgemeesters van Bruinisse en Ooster land had vernomen, stegen helicopters, geladen met medicamenten op, om zich naar de bedreigde plaatsen te begeven. Geredde personen worden met de toestellen overgebracht naar de markt van Zierikzee, Sinds Dinsdagmorgen vroeg vliegen ontelbare toestellen van de marinelucht vaartdienst, de luchtstrijdkrachten, de K.L.M., zonder onderbreking at' en aan tussen Valkenburg, Schiphol en de ge teisterde gebieden. Met soms slechts enkele minuten tussenpoos achter elkaar snellen de machines op de heenweg met de wind in de rug over de scheiding tussen zee land naar het zuiden. Terugkerende vliegtuigen nemen hun route een paar honderd meter landin waarts. Om 15 uur gistermiddag bedroeg het aantal luchtmacht, vliegtuigen dat aan de reddingspogingen deelneemt hon derd vier en twintig, benevens „Me teor"- en „Thunderjet" straaljagers voor verkenningsvluchten en toestellen van de marine luchtvaartdienst waar onder „Harpoons". Van de 124 toestelen zijn 15 hef schroefvliegtuigen, n.l. acht Amerikaan se, vier Engelse, twee Belgische en een Nederlands. De overige zijn schroef- vliegtuigen, voornamelijk twee-motorige Dakota's, een-motorige Harvards, twee- motorige „Beechcrafts" en voorts lich tere toestellen. Twee amphibietoestellen van de ko ninklijke marine liggen klaar ter plaatse om de last van de hefschroefvliegtuigen over te nemen teneinde de duur van de vluchten voor deze laatste toestellen te bekorten. Z. K. H. Prins Bernhard heeft vier vlieg tuigen ter beschikking gesleld en de na tionale luchtvaartschool tien. Prins Bernhard zal zich heden met een Dakota" naar Valkenburg begeven en zich ter beschikking stellen van de com mandant van de „Transod", de transport vliegtuigenafdeling van de luchtmacht. Behalve de genoemde aantallen nemen een Amerikaanse „Dakota" en drie tweemotorige Fairchild „Ackei" vracht vliegtuigen aan het readings- en trans- portwerk deel. Verwacht worden nog dertien hef schroefvliegtuigen uit Engeland en acht van Amerika. Bovendien is nog een „Packet" door de Amerikanen toege zegd. De meest uiteenlopende zaken zijn en worden door de vliegtuigen uitgewor pen, n.l. houders met drinkwater, rub berlaarzen, zaklantaarns, blikken petro leum en benzine, touwen, broden, mar garine, kindermelk, geneesmiddelen, radiotoestellen en tienduizenden zand zakken. De toestand in Bruinisse, Nieuwerkerk en Oosterland is kritiek. Het water on dermijnt er de huizen. De bewoners hebben een toevlucht gezocht op de daken. Helicopters in actie Sedert Maandagmiddag zijn op het vliegveld van Woensdrecht 15 helicop ters gestatïonneerd, acht van de Engelse marine en zeven van de Amerikaanse luchtmacht. Deze toestellen zijn onafgebroken in de weer om van afgelegen en geïsoleer de boerderijen op Schouwen en Duive- land en Goeree en Overflakkee mensen af te halen en deze naar verzamelplaat sen te brengen o.a. naar Zierikzee. Van het vliegveld Woensdrecht nemen de toestellen medicamenten mee, maar de voorraad daar raakt uitgeput. Men heeft enkele zieken vervoerd. De toestellen kunnen snel worden ver bouwd voor een beter vervoer van zie- i ken, maar daar heeft men van afgezien, omdat het aantal mee te nemen perso nen dan zou afnemen. De K.L.M. deelt mede, dat K.L.M. Da-" kota's bezig zijn geweest met het uit werpen van rubberboten en levensmid delen. Nabij Sommelsdijk werd dit werk bijgelicht door auto's. Hier werden suc cesvolle droppings verricht. Gister waren twee Dakota's van de K.L.M. behulpzaam. Een twintigtal ste wardessen heeft zich ter beschikking ge steld van de UW (Unie van Vrouwe lijke Vrijwilligers) te Amsterdam. Twee achtauto's, uitgerust met mobiele zend- en ontvanginstallaties zijn ter be schikking gesteld van het reddingswerk. Om vier uur gistermiddag zijn de hef schroefvliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht in Gilze-Rijen aangekomen, Samen met de reeds eerder gelande 4 toestellen van de Engelse luchtmacht maakten zij reeds tochten naar het be dreigde gebied. Van Gilze Rijen zijn acht twee-motorige „Beechcraft" les- vliegtuigen reeds drie dagen onafge broken in de lucht voor het „droppen" van voedsel, medicamenten en kleding stukken. Dinsdag bracht H. K. M. Prinses Wil- helmina een bezoek aan Noord-Beve land, Schouwen-Duiveland en Tholen. Aan boord van een marechaussee-vaar tuig ging H. K. H. van Kortgene op Noord-Beveland naar Zierikzee en van daar naar Tholen. Ooggetuigen vertel den, dat wat de prinses deed, groots was. Met een bestelwagen reed zij Zie rikzee binnen, vergezeld door de com missaris van de koningin jhr. mr. De Casembroot. Op het Havenplein van Zierikzee drong de bevolking rondom de wagen en mannen vrouwen scheiden als kinderen en drukten woordeloos de handen van de prinses. Zacht zei H. K. Burgemeester van Rilland Bath omgekomen Het is thans zeker, dat de burgemees ter van Rilland Bath is omgekomen. Hij zou meegereden zijn met een der bus sen. Toen dit voertuig voor het water moest keren stapte de burgemeester uit om bij te lichten. Er kwam toen eens klaps een vloedgolf waardoor hij de bus niet meer kon bereiken en in het water verdween. De chauffeur had het geluk op het dak van de bus te kunnen klim men, vanwaar hij later gered werd. H.: Ik kan niet anders zeggen dan: mijn innige deelneming. „Roerend waren ook de korte momen ten, zoals vlak voor Sta venisse, waar een Amsterdamse rondvaartboot pas seerde met tientallen vluchtelingen. On middellijk verscheen de prinses aan 't dek, wind en regen trotserend. Dt vluchtelingen zagen haar: mannen ruk ten de hoofddeksels af en een vrouw- riep: „Prinses dank". Meer kon ze niet zeggen. Maar ieder voelde zo verte: de men ons dat deze woorden wel sprekender waren dan menige rede voering. In Stavenisse ging de prinses na een kort bezoek aan boord van een ander vaartuig, dat haar naar Bergen op Zoom bracht. De vijftien op Woensdrecht gestation- neerde helicopters hebben gisteren honderden mensen uit hun benarde po sitie kunnen bevrijden. Na de alarme rende berichten over de zeer ernstige toestand te Bruinisse en Oosterland zijn de toestellen daarheen gedirigeerd. Zij hebben er vele mensen gered en naar uitwijkplaatsen overgebracht. Scheveningse vissers hebben in de af gelopen dagen naar schatting van de burgemeesters ruim 2000 mensen uit het verdronken gebied rondom genoemde gemeenten op het eiland Putten gered. De geredden zijn overgebrcht naar Rot terdam. Nog slechts een klein aantal mensen verblijft in Abbenbroek en Zuidland. Omstreeks elf uur Dinsdag avond is de Haagdijk, de Slaperdijk van de polder van Abbenbroek ten Noord westen van Zuidland, door studenten en andere vrijwilligers gedicht. Deze af sluiting is zeer belangrijk. Ook is een dijk tussen Zuidland en Abbenbroek gedicht. De Scheveningcrs hebben tijdens hun reddingsacties hier en daar weerstand ondervonden van de bevolking in het verdronken gebied. Enkele mensen wensten niet te evacueren. Op een boer derij, waar de bewoners hun heil op het dak hadden gezocht, werden dc Sche- veningers met dakpannen bekogeld! DE TOESTAND IN BELGIë De toestand in de overstroomde ge bieden in België is merkbaar verbe terd. De materiële schade is groot en wordt geschat op meer dar; 2 milliard Belgische francs. De. jongste schatting van het aantal doden is 11. Het Belgische kabinet heeft Maan dagavond in een spoedzitting besloten alle maatregelen te nemen om de aan gerichte schade zo spoedig mogelijk te herstellen. In de buurt van de pol ders ten noorden van Antwerpen blijft de situatie critiek. Te Lillo zijn 1000 personen nog steeds door het water van de Schelde, die zich 7 km. buiten haar oevers, tot de spoorlijn ParijsAmster dam heeft uitgebreid, van de buiten wereld afgesloten. Omvang schade niet te bepalen HOEWEL exacte cijfers moeilijk zijn te geven, schatten deskundigen de oppervlakte van het overstroomde gebied in Zuid-Holland, Zeeland en- West-Brabant op ongeveer 175.000 H.A. In Zeeland heeft zeker tweevijfde van de totale bevolking, dat is ten naastebij honderdduizend mensen, ernstig van de overstroming te lijden. Op de Zuid-Hol landse eilanden en in de Waarden zal dit aantal 125.000 en in het West-Bra bantse gebied ongeveer 60.000 bedragen, zodat het totale aantal ernstig door de watersnood getroffenen ruw geschat op 300.000 kan worden gesteld. Het aantal minder ernstig getroffenen is- wellicht tweemaal zo groot. De omvang van de schade aan het vee en aan het akkerbouwland is nog niet bij benadering vast te stellen. Duizen den koeien en varkens en tienduizenden kippen hebben de dood gevonden. Van het overstroomde gebied is onge veer tweederde weideland en een derde akkerbouwland. Ongeacht de schade aan de opstallen moet er rekening mee wor den gehouden, dat grote aantallen trac toren en landbouwwagens, landbouw machines en werktuigen verloren zijn. De in de overstroomde gebieden uit gezaaide granen, en zovoorts moeten worden afgeschreven. Veel zal afhangen van de snelheid, waarmede het water zal verdwijnen, of in het akkerbouw land nog zomergraan of aardappelen zullen kunnen worden verbouwd. Indien het water lang blijft staan, zal de ver- zilting van vele gronden te ernstig wor den om nog dit jaar vrucht voort te kunnen brengen. De grote verliezen aan vee zullen wel licht remmend op de uitvoer van zuivel producten en vleeswaren kunnen wer ken. De binnenlandse voorziening van deze producten wordt door deskundigen voorshands niet in gevaar geacht. Gift van de H. Vader Naar het KNP verneemt is op de Apostolische Nuntiatuur te Den Haag een telegram ontvangen van Z.H. de Paus, waarin deze mededeling doet dat hij een bedrag van f 30.000 heeft over gemaakt bestemd voor het Nationaal Rampenfonds, ter leniging van de nood der slachtoffers. Dit bedrag zal door Mgr. Giobbe wor den overgedragen aan Mgr. J. P. Hui- bers, bisschop van Haarlem, wiens bis dom wel bij uitstek getroffen is. EERSTE SLACHTOFFERS BEGRAVEN De stoffelijke overschotten van slacht offers van de watersnood, inwoners van liet zo zwaar geteisterde 's-Gravendeel, zijn gisteren om elf uur in ruw houten kisten op het kerkhof in Dubbeldam voorlopig ter aarde besteld. Het zijn de eersten van de ramp, die West-Neder land trof, wier lijken geborgen konden worden. De trieste plechtigheid droeg een zeer sober karakter. De burgemeester van Dubbeldam, de heer J. Beelaerts van Emmichoven, sprak bewogen woorden, waarmede hij de gevoelens van de be volking van het eiland van Dordt tot uit drukking bracht. Ds. A. van Heuven, Nederlands hervormd predikant van 's-Gravendeel, richtte woorden van troost tot de enkele nabestaanden, die aanwezig waren. Twee paarden,ergens -op een weg op Walcheren, temidden, van de vloed, ver laten en waarschijnlijk verloren.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4