wmm Amerikaanse hulp reeds ingezet K.R.O. telt 356,000 leden Onzekerheid in Westelijk over vele bewoners Brabant MILITAIREN AFGELOST DOOR VERSE TROEPEN ABDIJSIROOP Zeeuws-Vlaanderen herademt Motorboten zoeken gebied al- Buitenlandse militaire hulp Woensdag 4 Februari 1953 Vraaggesprek met generaal Warringa (Van een onzer redacteuren) Om zes uur gisteravond zijn alle militairen, die Zondag voor de hulp verlening bij de watersnood zijn ingezet, afgelost en vervangen door verse troepen, onder andere uit de Limburgse garnizoenen. Dit vertelde ons gis teren de bevelhebber in de derde militaire afdeling, generaal majoor J. "Warringa tijdens een vraaggesprek dat wij met hem hadden op zijn hoofd kwartier te Vught. Dat is liet centrum, waar alle militaire bijstand wordt gecoördineerd en georganiseerd. Sinds gisteren is er hiervoor voor het gehele gebied van de derde militaire afdeling een nieuwe organieke indeling ge maakt, teneinde de hulpverlening zo doeltreffend mogelijk te doen zijn en tevens om een overzicht te houden van de werkzaamheden van de ingezette troepen. Nieuwe indeling bedreigde gebied Het getroffen en bedreigde gebied is sinds gisteren, voor zover het de derde militaire afdeling betreft, ingedeeld in zes organieke vakken en wel: Waalwijk onder commando van de ko lonel C. Berenschot van het regiment Stoottroepen. Zevenbergen, commandant overste Durand, Steenbergen, waaron der ook Sehouwen-Duiveiand valt, com mandant de kolonel L. Antoni, Bergen op Zoom, commandant overste Pino, (hieronder vallen ook Tholen en Beve land), Zeeuwsch-Vlaanderen comman- d'ant de kapitein der lcoas marechaussée Haersma Buma en tenslotte het vak Middelburg, dat geheel Walcheren omvat en waar de majoor J. Potteboom het commando voert. De hulpverlening Met de hulpverlening zelve is men nog steeds met de eerste phase doende, zo vertelde de generaal ,ons verder. Dat 'betekent dat tot op heden er nog steeds mensen uit geïsoleerde woningen moe ten worden gehaald. En voorts ook dat er nog steeds dijken versterkt moeten worden óm verdere uitbreiding van de ramp tegen te gaan. Gisteren nog begon Uit de Hertogstad Brabants Orkest speelt in Breda voor de slachtoffers In het kader van de provinciale hulp- aciie ten "behoeve van de slachtoffers in de getroffen gebieden hebben de le den van het Brabants Orkest spontaan een bijzonder concert aangeboden, dat onder leiding van Hein Jordans op 5 Fe bruari zal worden gegeven in de Grote Kerk te Breda. Het concert zal worden ingeleid door de Commissaris der Koningin in de pro vincie Noord-Brabant prof. dr. J. E. de Quay. Het programma bevat de volgende werken: Koraal „O Mensch, bewein dein Sim de grosz" van Joh. Seb. Bach in de be werking van Max Reger. Vierde Symphonie van Anton Bruck ner. GIFT VAN DE BISSCHOP Naar het K.N.P. verneemt, hooft Z. H. Excellentie Mgr. W. Mutsaerts, bisschop van Den Bosch f 10.000 ge schonken ten behoeve van de slacht offers van de watersnood. Tevens heeft de bisschop alle pastoors en rectoren verzocht op Zondag 8 Febr. in de kerken en kapellen voor het zelfde doel te collecteren. De bisschop zelf is door een griepaanval verhinderd de getroffen gebieden te bezoeken. Hij zal derhalve ook geen audiënties ver lenen. GEEN ATJDIëNTIE Z. H. Exc. Mgr. W. Mutsaerts, bisschop van 's-Hertogenbosch, kan wegens een lichte ongesteldheid tot nadere aan kondiging geen audiëntie verlenen. De Raad van Arbeid geeft voorbeeld Een gift van f 1000 Alle ambtenaren van de Raad van Arbeid alhier hebben unaniem het initiatief genomen om 3% van hun salaris over Februari ter beschikking te stellen van het Nationaal Rampenfonds, tengevolge waarvan ruim f 1000 zal kunnen worden overgemaakt aan het Nationaal Rampenfonds. Colonne Bossche Roode Kruis naar noodgebied Ingevolge een oproep van het Neder landse Rode Kruis is een Bossche Rode Kruis colonne, bestaande uit 30 man nen en 20 helpsters, met medeneming van brancards, dekens en proviand ver trokken naar Halsteren, Bergen op Zoom en omgeving. men met een dijk bij Kruiningen in Zeeland. Straks als dit achter de rug is volgt de technische phase en dan ook zullen de technische elementen er meer aan te pas komen. De Amerikaanse hulptroepen zijn in tussen gearriveerd. In grote colonnes zijn zij van Duitsland naar het bedreigde ge bied gekomen. Na een korte verkenning zijn zij gisteravond om zes uur ingezet en hebben twee speciale duck-compag- uieën ter beschikking gesteld. Dat zijn in totaal een tachtig amphibievoertuigen, die gisteravond en zo lang als nodig is bet getroffen gebied afgaan. Boerderij voor boerderij, huis voor huis wordt af gezocht. De amphibie's hebben sterke schijnwerpers zodat ook vannacht de ge hele nacht kon worden doorgewerkt. Moeilijkheden „Die ducks, evenals trouwens de dertig helicopters waar we de beschikking over kregen, zijn een uitkomst, aldus gene raal Warringa. Want tot nog toe hebben wij met grote moeilijkheden bij het red dingswerk te kampen gehad. De grotere boten konden het ondergelopen land voor een deel niet bevaren, terwijl de kleinere vaartuigen weer te licht waren. De rubberboten sloegen veelal lek aan het prikkeldraad dat op vele plaatsen een hinderpaal bleek. Daarom was het dan ook dat wij aan vankelijk niet zoveel hulp konden bieden als we gehoopt hadden. We hadden de juiste middelen niet en waren machte loos. Een voorbeeld daarvan is bijvoor beeld dg mislukte poging van twee Bel gische boten om Maandag de bewoners van Rilland-Bath te evacueren. De uit werking van dc hulpverlening door het versterken van dijken was eveneens me nigmaal teleurstellend. Het ontzaggelijke werk dat op vele plaatsen werd verzet bleek dikwijls niet voldoende om het water te bedwingen. Nog gisteren bega ven het enkele kleinere dijkjes in het ondergelopen land omdat zij door het water gewoonweg ondergraven waren. Nog weken lang Voor hun enorme krachtsinspanning zullen de militairen zeker beloond wor den, zo zeide de generaal ons nog. Over de vorm waarin dat zal gebeuren moet nog worden gedacht. In totaal zijn in het gdbied van de derde militaire afde ling, die de provincies Brabant, Zeeland en Limburg omvat, ongeveer tienduizend militairen ingezet. De jongens hebben gewerkt als paarden, zeide de generaal vol trots. Van Zondag- tot Dinsdagavond hebben zij uren lang gezwoegd veelal in doorweekte kleren. De hulpverlening, in militaire kringen noemt men dat de militairs bijstand, zal nog weken duren. Als de reddingen, zijn voltooid zal er een bewaking van de verlaten huiben en boerenhoeven moeten worden ingesteld. Want zo vertelde de generaal er zijn al verschil lende lieden die laaghartig van de nood toestand profiteren en zich vergrijpen aan de eigendommen van vluchtelingen. SCHERPE H0ES1 maakt U doodmoe en ondermijnt Uw gestel. Help Uw geprikkelde en ontstoken luchtpijpen en zuiver Uw adem halingsorganen met de geneeskrachtige, slijm- oplossende AKKER'S -'s Werelds beste hoestsiroop - Zondag collecte in alle katholieke, kerken a.s. Zondag zal in alle Katho lieke Kerken van Nederland een collecte worden gehouden ten bate van de getroffenen door de watersnood. 400.000 bereikbaar De K.R.O. heeft 355.091 leden en han haaft daarmede zijn positie van groot ste Omroepvereniging. Dit is Zondag avond bekend gemaakt in een feestelijke uitzending, onder de titel „Een bom barst", waarbij tevens de aanbrenger van het 350.000ste lid, de heer A. Koop man, uit Alkmaar, is gehuldigd. Dit laatste geschiedde bij monde van de voorzitter van de K.R.O., Prof. Dr. J. B. Kors O.P., die namens de K.R.O. zijn gelukwensen aanbood. De heer Koopman, sinds 1915 in dienst bij de gemeentereiniging in Alkmaar, toonde zich buitengewoon verheugd over het hem aangeboden geschenk, een radio toestel, dat „zo bijzonder goed van pas kwam." „Tot het einde van onze dagen zal dit een blijde herinnering aan de K.R.O. blijven", verklaarde de geluk kige prijswinnaars. Prof. Kors wees ten slotte op het feit, dat het bereikte hoge ledental nog niet in verhouding staat tot het aanal leden, dat gelet op de Katholieke getalssterkte, bereikt kan worden. En 'hij wekte op tot voortge zette propaganda. Hoe hoog het werkelijke getal was bleek uit de accountantsverklaring, welke de directeur van de K.R.O., de heer P. A. M. Speet, voorlas tijdens een vraaggesprek met de accountant, de heer P. J. H. J. Bos. „Op Woensdag 28- Januari 1953 waren 355.091 betalende leden, aan wie de Katholieke Radio Gids wordt toegezon den, bij de Stichting K.R.O. ingeschre ven', zo luidde de verklaring. Uit het Toestand wordt men meester polders Droogmaling begonnen DE toestand in Zeeuwsch Vlaanderen is thans, met uitzondering van en kele streken ten oosten van de Braak man, weer veel gunstiger. In vele ge nieenten staat reeds geen water meer. Men is met man en macht bezig de dijken te dichten. Gisteren begon men met het leegpompen van enkele polders. In West-Zeeuwsch-Vlaanderen is men in 't algemeen de toestand meester. In Hoofdplaat zijn de dijken voor een groot deel dicht. Er wordt dag en nacht ge werkt door burgers, Nederlandse en Bel gische militairen. Dezen werken allen mede de dijk te dichten bij Hoofdplaat, TT/IJ hebben een globaal overzicht gekregen van de situatie in de Westelijke punt van Noord-Brabant en het daaraan vastzittende, tot de provincie Zeeland behorende schiereiland St. Philipsland. In de afgelopen dagen is Steenbergen overstroomd geweest met vluchtelingen uit St. Philipsland, Anna Jacoba en Nieuw V ossein eer. De evacué's werden tijdelijk in de gebouwen van de Hollandse Kunstzijde Unie, die als opvangcentrum hebben gefungeerd, op genomen en zijn intussen naar het achterland gebracht- "R7ÏET vereende krachten slaagde men lvl er gisteren in „het overgrote deel" van de bevolking uit Nieuw Vossemeer over het water naar Steenbergen te I brengen en af te leveren in het opvang- centrum. Officieel telt het plaatsje 1670 inwoners. Van hen zo schat men zijn ongeveer 1300 door de militairen uit hun benarde positie bevrijd. In de loop van gisteren hebben de militairen in hun boten eveneens ge- Steenbergen veilige post in waterwoestenij Lang niet de voltallige bevolking van de genoemde plaatsjes is echter gered. Vandaag zal waarschijnlijk aan het licht komen of de honderden bewoners van eenzame en geïsoleerde boerderijen nog gered kunnen worden, want bij 't krie ken van de dag 'trekken militaire een heden in motorboten en platboomvaar- tuigen de polders in om het gehele ge bied af te zoeken. St. Philipsland telt officieel 2194 in woners, doch hoogstens 1300 van hen zijn Steenbergen binnengekomen en naar het achterland gebracht. Wat er met de andere 800 tot 900 bewoners is gebeurd, is niet bekend. Men hoort er „de meest tegenstrijdige berichten over" lAdvertenüe) WUTUMtT O 'M TAXI Mil f «gpTgj» Pa. P. Maricbal cn Zonen Ver «ars (r. 62 Oen Bosch 34 UUR SERVICE B.B.A.-dienst Den Bosck- Geertmidenberg Met ingang van hedenmorgen rijdt de BBA-busdienst (lijn 22) Den Bosch Geertruidenberg weer, echter alleen tot Made. De vertrektijd van Den Bosch uit van 's morgens 6 tot 's avonds 6 uur en van Made uit van 6.28 tot 6.28, beide richtingen om 't uur. FOSTER DULLES LANDT VRIJDAG OP SCHIPHOL De nieuwe Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles en de directeur van het bureau voor wederzijdse veiligheid, Harold E. Stassen, die een tiendaags' bezoek aan Europa brengen, arriveren Vrijdag 6 Februari op Schiphol. Zij zullen die dag met tal van Ne derlandse autoriteiten besprekingen hebben. Beiden vertrekken Zaterdagmorgen 7 Februari van Schiphol. LANDELIJKE LANDBOUW- VOORLICHTINGSRAAD De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft ingesteld een landelijke landbouwvoorlichtings- raad, waarin overleg gepleegd zal worden betreffende de landbouwvoor lichting in de ruimste zin. In deze raad is benoemd: als lid tevens voor zitter: Ir. A. W. van de Plassche, direc teur-generaal van de landbouw, te Voorburg. tracht in de buurt van Nieuw Vosse meer nog achtergebleven inwoners te redden. Kruisland geëvacueerd Intussen zijn alle pogingen om de i.y-Noord-Zuid lopende wegen tussen Halsteren en Steenbergen en de daar achter bijna parallel gelegde weg tus sen Bergen op Zoom en Steenbergen te behouden, mislukt. Beide verbin dingen zijn door het water over stroomd. Zover liep het water vervol gens nog in Oostelijke richting het land in dat het ongeveer 10 K.M. die per landinwaarts gelegen plaatsje Kruisland ernstig bedreigd wei-d. Als voorzorgsmaatregel is daarom ook de Kruislandse bevolking geëva cueerd en wel naar Ossendrech't aan de Belgische grens. Zo ligt dan Steenbergen zelf als een ver vooruitgeschoven maar wonder bo ven wonder geheel gespaarde veilige en droge post aan de rand van deze geheel ondergelopen Westelijke punt van Bra bant. Ook Dinteloord, ten Noord-Oosten van Steenbergen, is droog gebleven. Talrijke eenheden zijn in de noodgebieden o' /"^.MTRENT de buitenlandse militaire hulp krijgen wij het volgende over zicht: In de loop van gisteren en de volgen de dagen zijn of worden verschillende eenheden ingezet in het watersnoodgs- bied. Frankrijk: 2 genie bataljons, waarvan een uit Frankrijk en een uit Duitsland (Koblenz), beide ter sterkte van onge veer 500 man. Zij zijn per trein via Roo sendaal en Venlo naar Bergen op Zoom geleid. Zij zijn uitgerust met o.a. 150 mo torboten en met eigen vervoersmidde len, waarin het personeel overnacht. Amerika: verschillende genie-onder delen, zoals duk-compagnieën, 1 kip- aiuto-compagnie, een veiibindingsdeta- chement en een waterzuiveringsdetache ment. Deze onderdelen, totaal ongeveer 1.000 man, kwamen per trein via Roer mond naar Breda. Zij worden door een eigen verzorgingseenheid onderhouden. Engeland: een onderdeel ter sterkte van 125 man, uitgerust met 18 boten, 12 zoeklichten en trailers. België: twee compagnieën van een Belgisch infanterie-bataljon uit Antwer pen zijn reeds op eigen initiatief sedert de aanvang van de overstromingen werkzaam naibij Oostlburg in Zeeuws Vlaanderen. Denemarken: de Deense luchtmacht en de Deense genie hebben 54 rubber boten- beschikbaar gesteld, welke per Deens militair vliegtuig naar Valken' burg zijn vervoerd. De Franse en Amerikaanse eenheden zijn onder leiding van de bevelhebber in de 3e militaire afdeling ingezet in Noord-Brabant en Zeeland. Het Engelse onderdeel onder leiding van de bevel hebber in de le militaire afdeling in Zuid-Holland. Ten behoeve van de luchtmacht stel de de Engelse vloot 7 helicopter-vlieg- tiugen ter beschikking, het Amerikaan se leger in Duitsland helicopters, Piper-cubs en 4 transportvliegtuigen C 119. Ook de koninklijke marine ontving steun van het Britse Rijnleger door de komst van 13 landingsvaartuigen en l motorbarkassen, Engels bemand, als mede 4 Belgische schepen. Over de Rijn kwamen zij naar Rotterdam, oan van- daanuit hulp te verlenen. In andere vorm verleenden de Engel se en Amerikaanse strijdkrachten be langrijke steun, zoals door aanvoer van zandzakken en door luchtfotografie. Zo uit het vliegtuig Een Amerikaan, die met het K.L.M.-vliegtuig uit New York aankwam, overhandigde, zo gauw hij uit het toestel gestapt was, aan de eerste de beste K.L.M.-employé die binnen zijn gezichtsveld kwam. een chèque voor een zeer aanzien lijk bedrag, bestemd voor hulp aan de slachtoffers van de ramp. k.J waar men de toestand meester is. Daar zijn 200 militairen uit Oirschot aange komen. In Oostburg zijn 200 man genie troepen uit België ingekwartierd. Ook deze werken aan de dijk te Hoofdplaat. In Cadzand is het gat in de duinen van de herdijkte Zwarte Polder op het ogen blik dicht. Men werkt met man en macht om de duinen die bij Cadzand-haven zeer veel hebben geleden, te versterken. Talrijke bunkers, die op deze duinen stonden, zijn op het strand gevallen. Zij vormen een groot gevaar voor de zeewering. In Breskens is er geen gevaar meer. De bootdienst Breskens-Vlissingen werkt normaal. De reddingsboot van de Zuid- Hollandse Reddingmaatschappij te Bres kens is uitgevaren voor hulp aan de ge troffen gebieden. In Vlissingen gaat de toestand iets vooruit. Men is hard aan het werk in de stad om herstellingen te verrichten. Men beschikt niet over gas en water, tankauto's rijden in de stad, die nu droog is, rond. Wel heeft men electrisch licht. Vele mensen uit Middelburg zijn naar Vlissingen gekomen. De verwoesting de boulevard de Ruyter is erger geweest dan in de oorlog: na de ramp ontstond een gat van 60 meter. Aan de herstelling van de boulevard zijn 25 metselaars bezig. Herstel der dijken Dinsdag is men ook met het droog- malen van de Oost-Zeeuwsch-Vlaamse polders begonnen. Uit Terneuzen verneemt het A.N.P. verder, dat de toestand aldaar zich in gunstige zin ontwikkelt. Er zijn 250 mili tairen van de kaderschool uit Weert aangekomen. Deze zijn met herstelwerk zaamheden aan de dijken van de polders rondom Terneuzen begonnen. Terneuzen heeft nu weer een normale verbinding over land met Sas van Gent. De toestand lijkt daar hoopvol. Het water heeft zich uit de stad teruggetrok ken. Er zijn nog slechts enkele polders, waar water staat. De gemeente Terneu zen betreurt zelf geen slachtoffers. In de omliggende gemeenten Hoek en Zaamslag kwamen twee kinderen om OOSTPRIESTERHULP ZENDT VOORRADEN NAAR NOODGEBIEDEN De actie Oost-priesterhulp, die goe deren en gelden inzamelt ten behoeve van de ontheemden in Duitsland en 'Oostenrijk zal de komende maanden- heel haar apparaat ten dienste stellen van de noodgebieden. Er gaan geen zen dingen meer naar Duitsland, doch zo lang de nood heerst, wordt de gehele voorraad kleding en levensmiddelen naar de noodgebieden in ons land ge zonden. gesprek bleek, dat de oplagecijfers uiteraard belangrijk hoger lagen. (Sinds Woensdag j.l., datum van de ver klaring, kwamen nog ruim 1000 nieuwe aanmeldingen binnen, zodat op dit mo ment het aantal „wasechte" leden de 356.000 heeft gepasseerd). Ook de heer Speet besloot zijn toe spraak met erop te wijzen, dat stilstaan achteruitgaan betekent. Als het nieuwe doel stelde hij het cijfer 400.000, dat zeker bereikbaar geacht moet worden. TWEE JAAR GEëlST WEGENS POGING TOT DOODSLAG De procureur-generaal bij het Amster damse gerechtshof, Mr. Kist, heeft be vestiging gevraagd van een vonnis van de Haarlemse rechtbank twee jaar gevangenisstraf met aftrek wegens po ging tot doodslag tegen de 38-jarige tuindersknecht K. P. uit Haarlemmer meer. In Juni 1952 is de verdachte op een ochtend met een broodmes in de hand de slaapkamer van zijn benedenburen binnengelopen en heeft zijn buurvrouw het mes met kracht in de borst gesto- ken. In zijn requisitoir zei Mr. Kist, dat volgens de behandelende geneesheer het slachtoffer als door een wonder het leven heeft behouden. Het Hof zal op 17 Februari a.s. arrest wijzen. BUITENLANDSE DIPLOMATEN BOVEN NOODGEBIEDEN Op uitnodiging van het departement van buitenlandse zaken zal heden het corps diplomatique met een vliegtuig van de K.L.M. een rondvlucht maken over het overstroomde gebied. Na afloop vnaan de vlucht zal de hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat Dr. Ir. J. van Veen, een uiteenzetting geven van de omvang van de ramp. Geen Carnaval in Brabant en Limburg In verband met de tragische gevolgen van de watersnood hebben de carnavals verenigingen te 's Hertogenbosch, Maas tricht, Heerlen, Aarle-Rixtel, Weert, Venlo, Roermond, Sittard en Kerkrade besloten dit jaar GEEN Carnaval te De Oeteldonkse Club heeft gisteren avond het volgende communique uitge geven: „De ramp, die ons land heeft getrof fen is van een dergelijke pijnlijke om vang, dat heelde Nederlandse bevolking oprecht meevoelt met de tienduizenden getroffenen. Bij zoveel leed en ellende verstomt uit oprecht medeleven elke neiging tot openbare vreugd. 't Is daarom, dat de Oeteldonkse Club besloten heeft om gedurende de drie Carnavalsdagen 1953 af te zien van enig feestelijk vertoon. Rouw past Oeteldonk over de ramp- spoedge dood van. honderden landge noten." Naar wij voorts vernemen heeft de Oeteldonkse Clnb intussen een gezin van 11 personen vader en moeder met negen kinderen uit Ooltgensplaat (Goe- ree-Overflakkee) geadopteerd RONDE TAFEL CONFERENTIE MET WEST-INDISCHE RIJKSDELEN Op vragen van het lid der Eerste Kamer, de heer Gerretson, met betrek king tot de datum van de heropening van de Ronde Tafel Conferentie met de West-Indische rijksdelen, heeft de minister-president, minister van Al gemene Zaken, mede namens de mi nister van Overzeese Rijksdelen o.m. geantwoord, dat er nog geen datum is vastgesteld voor de voortzetting van de conferentie Nederland-Suriname- Nederlandse Antillen. Mgr. F. N. Hendriks naar West-Brabant De vicaris-generaal van het bisdom. Den Bosch mgr. F. N. J. Hendrikx is- gisteren in opdracht van de bisschop van Den Bosch mgr. W. Mutsaerts, naar de getroffen gebieden van West-Bra bant vertrokken. De bisschop zelf is ziek en kan daardoor niet zelf gaan. De voorzitter en secretaris van het katho lieke Huisvestingscomité zijn eveneens naar de getroffen gebieden vertrokken. WachlenWaarheen zullen zij gaan? miD'NAND trapte er ui'.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3