sanatogen Velerlei regeringsmaatregelen voor slachtoffers De Koningin in West-Brabant Onafzienbare watervlakte Belastingfaciliteiten Voorlopige maatregelen Als een bedroefde moeder. Rond drie millioen gulden bijeen Levensmiddelen voor rampgebieden JMets dan strijd en angst Geredden naar veiliger oorden Pag Woensdag 4 Februari 1953 Advertentie) MARINE IN ACTIE De koninklijke marine heeft thans 122 motorvaartuigen, 10 sloepen en een groot aantal rubberboten ingeschakeld bij het reddingswerk. Hierbij zijn 7 mijnenvegers, die uit Den Helder over zee zijn vertrokken. Van Duitsland uit zijn naar ons land onderweg 13 landings vaartuigen en 3 motorbarkassen van het Britse Rijn-flottielje. Hierbij heb ben zich 4 motorvaartuigen van de Belgische Marine aangesloten. De marineluchtvaartdienst is dag en nacht doorgegaan met het afwerpen van rub berboten en voedsel, o.a. bij Zierikzee en Middel harnis. De helicopter van de marineluchtvaartdienst heeft tot nu toe 45 mensen uit benarde posities gered. De „Sea-Otters" brachten geïsoleerde gewonden naar Valkenburg. Het red dingswerk met vliegtuigen wordt ook heden op volle kracht voortgezet. porteurs van tabaksartikelen wordt in dat geval vrijstelling van accijns ver leend. Van schenkingen in geld aan het Na tionaal Rampenfonds en van goederen aan het Nederlandse Roode Kruis en eventuele andere daartoe aangewezen instanties zal geen schenkingsrecht wor den geheven. Voorts is terstond aan de ont- (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer gaf Dinsdagmiddag uiting aan haar innig medeleven met de ramp, die land en volk heeft getroffen. Nagenoeg alle leden waren aanwezig, toen dr. Kortenhorst om een uur in brede en warme woorden de gevoelens van de volksvertegenwoordiging vertolkte. Zijn rede en het aansluitend woord van de minister-president werden staande aanhoord. Het waren smartelijke maar ook grootse ogenblikken, hier op liet Binnenhof, het hart van een land, dat in rouw werd gedompeld. Achter de regerings tafel zat het volledige kabinet in twee rijen. De tribunes en loges waren tot de laatste plaats bezet. Voor volk en volksvertegenwoordiging is een andere periode begonnen dan tot voor kort verwacht werd. „Op het ogenblik vallen alle scheidslijnen en tegenstellingen weg", aldus de minister-president in zijn slotwoord. Nadat de vergadering, na een schor sing was heropend, stelde dr. Korten horst voor om niet over de regerings verklaring te beraadslagen. Volgende week kan zulks beter geschieden wan neer de regering in staat is om aanvul lende mededelingen te doen. De heer Gortzak (CPN) wenste be raadslagingen tijdens deze vergadering en moest bij de toelichting van dit voorstel enkele malen tot de orde wor den geroepen. Het voorstel van de voorzitter werd met 80 tegen 1 (Com.) aanvaard. Vervolgens deelde de voorzitter mede, dat de Kamer op 10 Februari weer bij een zal worden geroepen. Voor deze week worden de ministers en het rege ringsapparaat volledig door de hulp verlening in beslag genomen. In de rede, welke Dr. Drees Dinsdag middag in de Tweede Kamer heeft ge houden, werden o.m. de volgende maat regelen aangekondigd: Z.K.H. Prins Bernhard is bereid ge vonden het voorzitterschap van het Na tionaal RamDenfonds op zich te nemen, zulks in verband met het aftreden als zodanig van Jhr. Beelaerts van Blok land. Gelet op de zeer bijzondere omstan digheden heeft de regering besloten voor giften ten gunste van het rampen fonds verschillende belastingfaciliteiten toe te staan. Met name zullen zowel natuurlijke personen als lichamen voor de inkomstenbelasting, de loonbelasting en de vennootschapsbelasting giften in geld aan het nationaal rail oenfonds tot elk bedrag, mits schriftelijk bewezen, van het inkomen of de winst mogen af trekken. De we/telijke beperkingen op het gebied van aftrek van giften zijn hier niet van toepassing. Over bedragen, die ten behoeve van het Nationaal Rampenfonds van het loon worden afgestaan (waaronder begrepen loon uit overwerk) behoeft geen loon belasting te worden betaald. Goederen, die uit bedrijfsvoorraden ten behoeve van de watersnoodslacht offers aan het Nederlandse Roode Kruis en eventuele andere daartoe aangewe- zenn instanties worden geschonken, ko men ten laste van de fiscale winst. Van deze goederen wordt geen omzetbelas ting geheven. Aan fabrikanten en im- vangers opgedragen verzoeken om uit stel van belasting van hen, die door watersnood zijn getroffen, op ruime schaal, in te willigen. De bijzondere kosten, die waterschap pen en andere lagere publiekrechte lijke lichamen voor, het herstel van dijken, waterkeringen, wegen e.d. te dragen zouden krijgen, zullen onge twijfeld hun draagkracht te boven gaan. De Staten-Generaal zullen met de regering van oordeel zijn, dat hier het rijk te hulp zal hebben te komen. Voor het herstel van landbouwgron den, boerderijen en bedrijfsinrichtingen zullen dezelfde organen werkzaam zijn als in 1945. Voor de privaatrechtelijke schaden zal een regeling zijn te treffen in de geest van de wet op de materiële oor logsschaden. De omvang van de overstromings ramp is zo groot, dat ook aanzienlijke bedragen voor herstel en schadever goeding voor rekening van de schatkist zullen komen. Te verwachten is, dat daarvoor mede zal kunnen worden ge put uit de tegenwaarderekening, ver kregen uit de dollarhulp. Zodra de regering beschikt over vollediger gegevens omtrent de om vang en de gevolgen van de ramp, zal zij de Staten-Generaal nader inlichten, ook wat betreft de te treffen maat regelen. De rede, welke de minister-president in de Tweede Kamer heeft gehouden, is door minister Beel in de Eerste Kamer uitgesproken. Cül Stippen en sterren voor de ogen... Bewijs van oververmoeidheid en zenuwzwakte. Sanatogen helpt U er af en bevrijdt U van al die andere nerveuze ■klachten, die U hec leven zuur „maken. Kies gezondheid'. Neem Sanatogen, het heil zame versterkingsmiddel, dat lichaam en zenuwen precies dat schenkt wat ze zo hoog nodig hebben. Hel zenuwsterkende voedsel *4 SCHANDELIJK De politie te Abbenbroek heeft giste ren twee personen gearresteerd die zich schuldig licbben gemaakt aan diefstal van goederen uit de verlaten huizen in het verdronken gebied. (Van onze. speciale verslaggever) H.M. Koningin Juliana heeft gisteren geteisterd West-Brabant bezocht. Als een bedroefde moeder, met rimpels op haar gelaat, beeft de landsvrouwe zich in Breda, Fijnaart, Halsheren, Bergen op Zoom en Roosendaal op de hoogte gesteld van de omvang van de ramp en de hulpverlening, daarbij de slacht offers troostend en de vluchtelingen bemoedigend. Overal waar de Koningin kwam liepen de mensen te hoop, juichend zoals in Breda, of zwijgend, maar met dankbaarheid op het vermoeide, droeve gelaat. In de meisjesschool in Hal steren, waar de doden steeds werden binnengebracht, troostte de vorstin liet meisje Nellie Lane, dat liaar ouders, grootouders, twee broers en een zuster verloren heeft. Het arme kind kon geen woord uitbrengen en diep was de deernis van de landsvrouwe met dit peilloze leed. Diepe deernis van Landsvrouwe De gehele dag heeft de Koningin de getroffen mens gezocht. Haar voor naamste gedachten, woorden en daden gingen uit naar haar onderdanen, die dit medeleven zichtbaar op hoge prijs stelden. Hare Majesteit droeg een bruine bont jas en hoge waterlaarzen. Van Soester- berg arriveerde het hoge gezelschap met een legervliegtuig op Gilze-Rijen, nadat tevoren een vlucht over het getroffen gebied was gemaakt. Diep onder de in druk stapte de vorstin, wier bezoek zich zo onopvallend mogelijk voltrok er was geen koninklijke standaard op de auto uit het vliegtuig. De Commis saris der Koningin prof. dr. J. de Quay en burgemeester Kortmann van Breda waren ter verwelkoming aanwezig. Ir. De Wijs van de provinciale Waterstaat zorgde voor de nodige toelichting ge durende de tocht. In Breda werd in de burgemeesterskamer allereerst een kort gesprek gevoerd. Toen de vorstin het raadhuis binnentrad, juichte het volk. Na het onderhoud onderhield de Konin gin zich nog met de vluchtelingen die in de K.M.A. zijn ondergebracht. Daarna werd de reis voortgezet via Etten, Hoe ven en Oudenbosch naar Standdaarbuï- ten en Fijnaart. In Fijnaart In deze zwaar getroffen gemeente sprak de Koningin met de burgemeester, de heer Ter Haar, de overste van de genie en de commandant van de mili taire redingstroepen ter plaatse. Daarna begaf het gezelschap zich naar Fort Oranje onder F ij naai't, waar de vorstin langs de kadavers van beesten de door braak en de rampzalige gevolgen in ogenschouw nam. Uitvoerig liet H. M. zich voorlichten over hetgeen in Fijnaart sprek voltrok zich in de beslotenheid der binnenkamers, omdat de Koningin haar bezoek zo onopvallend mogelijk wilde laten verlopen. Van Fijnaart werd naar Halsteren ge reden. Even voordat de Vorstin arriveerde, werd in de meisjesschool het lijkje van een kind binnengebracht. In een lokaal van deze school stonden elf slachtoffers in kisten opgebaard. Op het gemeentehuis had de Koningin een onderhoud met burgemeester Eikhuizen. Daarna begaf de Koningin zich naai de meisjesschool, waar Zij zich onder hield met enkele vluchtelingen uit Sta- venisse. Na een bezoek aan het stadhuis van Bergen op Zoom en Roosendaal en de cnlvangcentra voor evacué's te Roosen daal vertrok de Koningin weer met het legervliegtuig naar Soesterberg, waar zij was gebeurd en thans geschiedt. Dit ge-1 om half negen arriveerde. Nationaal Rampenfonds Overal ontroerende milddadigheid AANGENOMEN mag worden dat gisteravond bij het nationaal Rampenfonds in totaal reeds een bedrag van rond f 3.000.000 was binnengekomen. In de kantoren van bet fonds worden de telegrafische» schriftelijke en telefonisch ontvangen toezeggingen nauwkeurig gead ministreerd. Van de voorzitter van de Nederlandse Redersvereiiiging vernamen wij, dat de redeijen, die de grote vaart beoefenen, gezamen lijk een bedrag van een millioen gulden beschikbaar stellen aan bet Nationaal Rampenfonds. Een schip met honderd ton levensmiddelen, gezonden door de Sparcentrale, is van Rotterdam onderweg naar Goes, binnengekomen. In cle kleinste gemeenten blijken soms de grootste bedragen te wor den ingezameld. Blankenham, dat 532 inwoners telt, heeft 5.519 op gebracht, dus ruim tien gulden per inwoner, of 46 gulden per gezin. Outingeradeel (Fr.) met 5.200 in woners zamelde 37.400 gulden in, of f 7,20 per inwoner. Kuinre, dal 930 inwoners heeft, bracht 15 gulden per gezin op, in Sassenheim is door de bloembollenbedrijven f 53.000 bij eengebracht. Aalsmeer heeft f 54.364 opgeleverd. In 't in de bezettingstijd zo ernstig getroffen plaatsje Putten (Gld.) is 'n collecte gehouden onder de ruim 10.000 inwoners. Deze collecte bracht f 21.250, op of ruim twee gulden per inwoner. Bovendien 'n grote collectie kledingstukken en goederen. De Ned. Kath. Mijnwerkersbo-nd, de Kath. Ver. van Mijnbeambten en de Alg. Bond van Werkers in het mijnbedrijf hebben, elk f 1000 ter beschikking gesteld van het ram penfonds. De staten van Limburg stelden f 50.000 beschikbaar en de gemeente Heerlen f 10.009. Het centraal verkoopkantoor voor de kalkzandsteenindustrie te Hil versum heeft de minister van we deropbouw een millioen kalkzand stenen voor rampgebied ter be schikking gesteld. Een in Sneek gehouden collecte voor het Nationaal Rampenfonds heeft f 50.000 opgebracht. Veisen adopteert Stellendam De burgemeester van Velsen, R. Kwint, heeft gisteren de Raad voor gesteld, de gemeente Stellendam te adopteren en 50.000 gld aan deze gemeente te schenken. Het voorstel werd zonder stemming aanvaard. Grootscheepse actie op dreef "JN totaal 60.000 broden, 10.000 pakjes -e margarine, 2.000 K.G. kaas, 5.000 blik jes melk, 2.000 K.G. worst, 5.000 pakjes kindermeel, 2.000 blikken stamppot met vlees: zie hier een greep uit de indruk wekkende lijst van levensmiddelen, die door bemiddeling van het directoraat voedselvoorziening tot dusverre op het vliegveld Valkenburg zijn afgeleverd om de eerste nood van de slachtoffers in de geïsoleerde gebieden uit de lucht te lenigen. De directeur van het directoraat voed- Zichtbaar onder de indruk verlaat H. M. de Koningin het raadhuis te Fijnaart tijdens haar bezoek aan West Brabant. (Vervolg van pag. 1) EEN harde wind woei van .dsujand- zijde. Peddelen was onder deze omstandigheden zwaar werk. „Tot aan de molens is iedereen van de boerde rijen af', zei onze gids, „wat daarach ter nog zit weet ik niet". Daarachter, dat betekende een onaf zienbare watervlakte met tientallen daken, telefoonpalen, die de weg mar keerden en in de verte enkele hoge .pun ten met bomen en een kerktorentje. In een uur waren we naar schatting' on geveer 500 meter gevorderd, optornend tegen de harde wind en tegen de gol ven, die hij opzweepte. De reportage was door de journalist reeds lang vergeten. Hier golden be langen, die verre uitgingen boven die der berichtgeving. We passeerden, de molen „De Moriaan", en toen begon het zoeken op goed geluk in elk huis, dat er nog maar enigszins bewoonbaar uitzag. Plotseling een schreeuw over 't water. Uit de bovenverdieping van een boerderij gebaarde een jonge boer. „Daar ginds", schreeuwde hij, „daar hangt een witte vlag uit, ga daar eerst maar heen". Na drie kwartier waren we er, om te ontdekken dat het een wit gordijn was, dat woest uit een kapotte ruit fladder de. Van de bewoners geen spoor. Even verder weer een boerderij, gedeeltelijk reeds ingestort. Dan maar bakboord uit, voorbij het gat in de richting Se rooskerke. Het voorbijkomen van dat 75 meter brede gat heeft meer moeite gekost, dan de hele todht. Maandag was er een vlot doorgesleurd naar zee, waarop zes mensen van een boerderij zich hadden trachten te redden. Twee ervan brachten er het leven af. De zuiging was merkbaar tot op 2 K.M. landinwaarts. Wij passeerden het op ongeveer 800 M. afstand. Toen was Se rooskerke niet zo ver meer. Middeler wijl was het in de lucht vol met vlieg tuigen geworden. Drie helicopters cir kelden rond, hingen soms een tijd bo ven een boerderij en in de verte zag ■men dan een stipje naar hoven hijsen, wat weer een gered mensenleven bete kende. Een helicopter kwam ons te hulp. Nadrukkelijk bleef hij stilstaan naast de toren van Serooskerke, waar nog de vlag uithing, die Zaterdag ter gele genheid van de verjaardag van prinses Beatrix was gehesen. Toen wij vlakbij waren, zwaaide de helicopter af, op zoek naar andere slaohtoffers. Tussen kapotte huizen voeren wij door wat eens de toegangsweg tot het dorpje was geweest. Angstig stil was het overal. Geleidelijk aan werd het water lager en tenslotte schuurde de landingsboot over de keien, en kon men met water laarzen aan land gaan, vlak bij het kerkje. Een agent van politie kwam ons te gemoet: „Hoe is het op Renesse"? vroeg hij bezorgd, „daar zitten mijn vrouw en kinderen". Wij moesten hem liet antwoord schuldig blijven. In de kerk van Serooskerke HOEVEEL mensen zitten nog hier?" vroegen wij, „ongeveer 20, kom maar mee in de kerk". Daar zaten de twintig om een grote tafel, voorzien van brood, koek, boter en melk. Een primusbrander zorgde voor warme kof fie. „Ga eerst maar mee een paar hui zen langs" zei de agent, „daar zitten er nog een paar". De twee 'boten werden ontkoppeld en elk ging naar een huis vérder het wa ter in. Een oude man keek uit het dak venster en zwaaide. „We komen eraan", riep de agent, ,,ga maar naar de ach terkant naar het raam". Aan de achter kant stonden de twee oudjes: een man, met grote grijze snor, en zijn oude, zachtje huilende vrouw. Een jonge kerel hees zich met behulp van een touw uit de boot naar boven. „Het touw onder de oksel van je vrouw", zei hij tegen de oude baas. Zielige ge luidjes kwamen uit de mond van het oude mensje, toen zij buiten het raam bungelde, waar hoog reikende handen haar grepen en in de boot zetten. Snik kend leunde ze tegen een van de man nen aan, te moe, om nog initiatief te tonen. Haar man, een stoere oude Zeeuw, sloeg zelf zijn benen over het kozijn en werd eveneens gegrepen. De man boven gooide snel wat beddegoed na en toen ging de tocht verder. „We hebben twee nachten op zolder gezeten", vertelde de oude, „meestal onder dekens. Eten hadden we nog ge noeg, en we konden ook wat warms maken, want we hadden een vergasser, maar het drinkwater begon aardig krap te worden". In twee arudere huizen was geen le ven meer te bespeuren en men kon slechts hopen, dat de bewoners gered waren. In het dorpje waren middeler wijl neg een roeiboot en een motorvlet aangekomen, die ook reeds enige men sen hadden opgepikt. Het schaarse bed degoed ging mee in de boten en met de motorvlet voorop begon de toclht. Paarden bleven ons nastaren van het grasveldje, onbewust van het lot, dat hen wachtte. In andedhalf uur waren we allemaal op de dijk, waar genietroepen en ma rinemannen arriveerden om de vluch telingen over te nemen en op een van de vele schuitjes te zetten, richting Ierseke. Vijfenzeventig schepen telden wij voor Zierikzee: kustvaartuigen, marine schepen, tankschepen, particuliere jach ten en visserschepen. De hele vissers vloot van Nederland zit nu practisch in Zeeland, spontaan te hulp gesneld op de dringende noodkreet. Sommigen met de vis nog aan boord, de gehele vangst verspelend om hulp te kunnen bieden., Rond Haamstede, Bruinisse, de Flau- wers, Dreisohor en andere plaatsen was •het hetzelfde beeld. Honderden sche pen voor de kust om de duizenden op te nemen, die het eiland moesten verlaten. Prachtig werk PRACHTIG werk hebben de helicop- *- ters gedaan, die tientallen mensen 1 uit hun benarde posities verlost hebben en de gehele dag boven de eilanden zweefden. Het uitgooien van rubber boten is niet zo'n groot succes geweest. Het was een toeval als zo'n boot terecht kwam tegen een geïsoleerde boerderij en enkele hebben wij als verloren en lek geslagen tegen de dijken zien lig gen. Gezien onze ervaringen op Schouwen- Duiveland geloven wij, aldus deze verslaggever, te mogen aannemen, dat het aantal slachtoffers nog belangrijk uit zal gaan boven het thans genoemde officiële cijfer. Ierseke is thans een van de centrale punten voor de hulpverlening in Zee land. Het is vrijwel het enige plaatsje, dat niet heeft geleden, al is practisch de gehele mosselcultuur verloren ge gaan, wat op zichzelf al een sohade van honderdduizenden is. selvoorziening. ir. J. Franke, gebruikt de term „wild west" als hij spreekt, over organisatie van de hulpactie in de afge lopen dagen. Van de eerste dag af is, echter tevens gewerkt aan de organisa tie en Dinsdag zijn de voorbereidingen voltooid. Het directoraat voedselvoorzie ning behoudt de zorg voor de geïsoleer de gebieden en voor die gevallen, waar onmiddellijke hulp is geboden. Eet mini sterie van binnenlandse zaken voorziet in de behoeften van de centra, waar evacué's zijn ondergebracht, zoals in Rotterdam, Breda en Bergen op Zoom. Niet alleen door de lucht wordt voed sel aangevoerd. Maandagavond is een schip naar Bruinisse gevaren met brood en margarine. Er zijn schepen gezonden naar Ouddorp en gisteren werden voor raden verscheept naar de Zeeuwse eilanden: voornamelijk zakken (o.a. voor het afvoeren van aardappelen) en brood. Naar Middelhamis is hooi gezonden. Middelharnis heeft ook 2500 dekens ge kregen door de bemiddeling van minister Mansholt. Minister Donker stelde de de kens afkomstig uit de gevangenis in Den Haag beschikbaar. Voor het goed functionneren van een georganiseerde hulpactie zijn voorraden nodig. Deze voorraden worden en zijn gevormd en thans kan worden geput uit grote hoeveelheden suiker, kaas, marga rine en gecondenseerde melk, in Den Haag en Rotterdam. Voor het vervoer hiervan zijn vele vissersvaartuigen gecharterd. Ze zijn ter beschikking gesteld van de Rijkswater staat. Naar Middelharnis zijn er reeds 23 vertrokken, 50 naar Zierikzee en 80 naar Noord-Beveland. Onzekerheid over het lot van honderden Stromen evacué's te Rotterdam en Utrecht In de gemeente Stavenisse wonen 1700 mensen, zo vertelde aan een redac teur van het ANP de heer J. Leune, amtenaar ter secretarie in Stavenisse. Hij is een van de ongeveer 470 vluch telingen, die gistermiddag met het kust vaartuig „Crescendo" uit Stavenisse in Rotterdam aankwamen. De burgemees ter is met een vijftigtal mannen achter gebleven en andere bewoners hebben hun toevlucht in Tholen en Ierseke ge zocht. Met vissersboten ontvluchtten weer anderen uit Stavenisse. Onzeker heid bestaat over het lot van twee a driehonderd mensen uit deze plaa t. De aankomst van de geredden te Rot terdam waeen triest schouwspel. Een vrouw op krukken, een oud moedertje met een Zeeuwse witte muts, oude mannen, jonge mannen en vrouwen, kinderen en zuigelingen. Sommigen hadden moeite overeind te blijven en moesten gesteund worden toen ze voet je voor voetje het schip verlieten. Opeens een kreet van een vrouw: „Je moeder is erbij". Dit gold een Rotter damse agent, die meehielp de vluchte lingen te ontschepen en die door velen werd herkend. „Je vader zit voor in het schip" vertrouwde een ander hem toe. Echter voor niet een ieder was een dergelijke gelukkige boodschap wegge legd. Onder de toeschouwers, die de droeve stoet aanschouwden, bevonden zich ook die familieleden verwachtten te zien, doch die te horen kregen, dat men van het lot hunner bloedverwanten niets wist, waarop de ongelukkigen in tranen uitbarstten. Ook waren er tranen van vreugde om een gelukkig weerzien. Aan boord van de „Crescendo" waren vele pakken opgeslagen, die dekens en kleren van de evacué's bevatten. Ook waren er kinderwagens bij de bagage. Op de kade stonden ongeveer zes am bulancewagens, die de mensen, die niet meer lopen konden vervoerden. De an deren werden per bus vervoerd naar de Ahoyhal, evenals een aantal vluchtelin gen, dat even na aankomst van de „Cres cendo" met schepen uit Middelharnis, Dirhsland, Zijpe en Den Bommel aan kwam. Hetzelfde trieste beeld. Op de ■rivier voeren vissersschepen stroomop waarts, waarschijnlijk op weg om land inwaarts hulp te gaan verlenen. In St. Annaland zouden geen doden zijn, deelde Jan Hink uit Oud Karspel mede. Hij vertelde van de vele weggespoel de huizen, kapotgeslagen dijken en van trieste bijzonderheden: een vrouw die S'/z uur aan een lantaarnpaal had ge hangen, voordat een roeiboot haar ver loste. In Utrecht In Utrecht worden ongeveer veertig duizend evacué's verwacht. Utrecht is Mr. Clarence Hunter: HONDERDEN MILLIOENEN GULDENS VOOR HERSTEL NODIG Mr. Clarence Hunter, hoofd van de M. S. A.-missie (bureau voor wederzijdse veiligheid) in ons land, zei, dat herstel van de dijken en de vernielde huizen in het overstroom de gebied honderden millioenen guldens zal vragen. Het herstel van de productiviteit van ons land zal bovendien nog millioenen guldens vergen. Naar schatting zijn 175.000 H.A. vruchtbaar land bij de ramp betrokken. De heer Clarence Hunter maakte een tocht door het getroffen gebied in West-Brabant. Hij bracht zijn diep medeleven tot uitdrukking met de bevolking in de provincies Zeeland, Noord- Brabant en Zuid-Holland. VJ IN ENGELAND TOT DUSVER 350 DODEN Het totdusver vastgestelde aantal do den in Engeland tengevolge van de wa tersnood bedraagt 350. Er worden 900 personen vermist. Er zijn 24.000 daklo zen. Reddingsploegen zijn Dinsdag bij het aanbreken van de dag uitgevaren om lijken te bergen uit bomen en in woningen. Het eiland Canvev, in de monding van. de Theems, is het zwaartst getroffen. Tot nog toe zijn daar 100 lijken geborgen. De 2000 inwoners, die in hun zomer huisjes waren achtergebleven, terwijl 11.000 anderen het. eiland verlieten, staan bloot aan ontbering en ziekte. 2.000 militairen nemen aan het reddings werk deel en nog vele zijn onderweg met bulldozers, veldkeukens en zoek lichten. De storm en het water hebben de Engelse kust over een afstand van 250 K.M. verwoest. De Britse minister van landbouw, Dugdale, deelde in het Lagerhuis mede, dat aan de Britse Oostkust 250.000 acres- door zeewater zijn overstroomd. In Essex alleen reeds waren er 250 grote kleine breuken in de dijken gesla gen. doorgangs-centrum voor de provincie, hetgeen betekent dat de vluchtelingen van hieruit doorgaan naar de verschil lende plaatsen. De aantallen welke be stemd zijn voor de stad worden het eerst ondergebracht in de jaarbeurshal len aan de Croeselaan,

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3