Evacuees uit Overflakkee kwamen met honderden naar onze stad Revue van het afgelopen iaar Toen deTaalstraat nog door een boom gesloten was Feilloze organisatie en hartelijke ontvangst verzachtten veel leed Woensdag 4 Februari 1953 Raad van Liempde Onder voorzitterschap van de heer G. J. Laurijssens, burgemeester-secre taris," kwam de Raad der gemeente Liempde in openbare vergadering bij een, des avonds om half acht ten ge meentehuize. De voorzitter besprak in het kort de voornaamste gebeurtenissen van het af gelopen jaar. Het bevolkingscijfer bedroeg 1 Jan. 1952: 2393. Gedurende het jaar 1952 be droeg het aantal geboorten 77, terwijl zich 64 personen in de gemeente vestig den. Het aantal overledenen bedroeg 10, terwijl 95 personen uit de ge meente vertrokken. In totaal een toe name van 36 inwoners, zodat het be volkingscijfer op 31 December 1952 -be droeg: 2429, waarvan 1259 mannen en 1170 vrouwen. Er werden voorts 13 huwelijken gesloten. Onder het aantal vertrokken personen waren 3 emigran ten, te weten: M. van Brunschot, C. 18 naar Canada, H. Smolders, D 36 en M. van Houtum, A. 117, beiden naar Nieuw-Zeeland. Van de voornaamste werken welke tot stand kwam noemen we: De electrificatie van Kasteren, waarbij de vooi-zittër de samenwerking van de- gehele Kasterse bevolking prees, die bereid was de financiële offers daar van te aanvaarden: de uitbreiding van de straatverlichting (verkabeling onder gronds net)de bouw van 4 woning wetwoningen; de nieuwe straatnamen; het massa-or.derzoek van de bevol king op T.B.C. en het wegenplan 1952 (verharding van 3 km. landwegen). Voorts kon spreker, naar aanleiding van een bespreking met Ir. Geerling, Hout vester van het Staatsbosbeheer, mede delen, dat de Liempdse gemeentebossen in zodanige toestand verkeerden, dat deze alle lof verdienden. Een voorstel tot vaststelling en aan vragen van de definitieve voorschotten ten -behoeve van de 16 woningwetwo ningen, werd na uitleg van de voorzitter met algeméne stemmen aangenomen. Het voorsteltot het verlenen van medewerking voor de bouw van een 5e klaslokaal bij de R. K. Meisjesschool, werd door de voorzitter nader toege licht. De stukken berusten momenteel bij de Insp. van het Onderwijs. De kosten van de bouw zijn voorlopig ge raamd op f 13.226.63, doch B.'en W. Boxtel Toneel RKJB en RKBB Vanavond en morgenavond wordt door de R.K. Boerinnenbond en de Jonge Boerenstand in de Ark, een op voering gegeven van het toneelstuk „Boerinne" van K. Bergsma. De regie is in handen van heer Schulpen. Hulp aan dè geteisterde gebieden De ramp, die Nederland getroffen hééft, is zp ontstellend en zo verschrik kelijk, dat hulp aan de getroffenen zon der meer een plicht van iedere Neder lander genoemd kan worden. Maar veel meer nog zal deze hulp ge geven worden in Boxtel, omdat men daar wil geven op grond van de Chris telijke levensopvatting, waarin de naas tenliefde immers (zo'n voorname plaats inrteamt. Van vele zijden en uit alle kringen der bevolking -is reeds" met ongeduld ge vraagd, hoe geholpen kan worden. Groots de bereidheid; alle harten gaan open, de naastenliefde krijgt haar kan sen. Inwoners van Boxtel, helpt, helpt, zo veel als in Uw vermogen ligt. Er is zo ontzettend veel nódig. Op de eerste plaats geld. Daartoe werd reeds gisteren aan alle huizen een bus collecte gehoudeni Het resultaat is mo menteel nog niet volledig bekend, doch dit zullen wij onze iêzers zo spoedig mo gelijk mededelen. Op de tweede plaats goederen. Daar toe wordt vandaag, Woensdag 4 Febr., een goedéreninzamelrng georganiseerd. Er bestaat grote behoefte aan lakens, dekens, ondergoed, kinderkleding en schoenen. Men rekent er op, dat men zoveel mo gelijk van dit sooorot goederen zal af staan aan degenen, die Woensdag langs de: huizen komen. Maakt van Uw giften aan goederen zovéél mogelijk pakjes. Wees zo goed om op de kleren en schoenen een label met vermelding van de maat of nummer te spelden. Schoe nen s.v.p. aan elkaar binden. Boxtelnaren, Uw medemensen zijn in nood. Geeft wat gij kimt missen. God zal het U lonen. In dit grote leed zijn wij wederom een in ons streven naar leniging van. grote noden. Moge Boxtel tonen wat die eenhèid vermag. Dat deze inzameling een demonstratie worde van wat in Boxtel leeft in geest en hart als het gaat om hulp aan de evenmens. Dit is de wens van Uw burgemeester, Drs. M. van Heivoort, Deken Broekman, Pastoor van Besöuw, Pastoor Tilman en Ds. Weber. Film-agenda De Nieuwe Bioscoop: hedenavond om 8 uur „Patrouille der verlorenen" toe gang 14 jaar. Burgerlijke stand Geboren: Amolda, d. van A. van der IIorst-Dcnders; Albertus, z. van A. van Dijk-van de Loo; Comelis, z. van H. Voermans-van Diessen; Hendrikus, z. van J. Renders-Vogels; Johanna, d. van M. van Beljouw-de Jong. Gehuwd: Petrus van den Aker en Josina Adriana van den Akker; Henri- cus van Grins ven en Johanna van den Langenberg; Martinus Heykants en Christina Keurentjes; Theodorus van de Kerkhof en Adriana van den Bersselaar. nldt: Weersverwachting, medegedeeld door het KNMI te ue Bilt, geldig van Woens dagochtend tot Woensdagavond. Enkele opklaringen. Zwaarbewolkt met enkele opklarin gen. Aanvankelijk zwakke wind ait Noordelijke richtingen, later krimpend naar Noord-West en tot matig toene mend. Aanvankelijk plaatselijk lichte vorst, overigens tempëraturen even bo ven het vriespunt. 5 Februari. Zon op. Zon o, - Maan op Maan o, 8.U 17,35 S.48 zijn van mening dit bedrag te moeten verhogen tot f 25.000.—. zulks met in achtneming van de kosten van eerste inrichting. Met algemene stemmen werd hierna besloten de gevraagde medewer king te verlenen. Een voorstel tot wijziging van het bedrag, waarmede in de verwaarbor- gings regeling dei- Fraude-Risico-On derlinge van gemeenten wordt deelge nomen, in verband met een reglements wijziging van deze Onderlinge, werd met algemene stemmen vastgesteld. Een adres van enige inwoners om verharding van een weggedeelte in „Klein Hoekje" had de volle instem ming van het college van B. en W.. De voorzitter gaf terzake de nodige 'uit leg en deed mededelingen van de plan nen die B. en W. hadden om nog enige kleine bestratingen uit te doen voeren, zoals in de Vendelstraat en Koestraat. Hiervoor zouden B. en W. een crediet wensen van f 10.000.Hiertoe werd met algemene stemmen besloten en de uitvoering aan het beleid van het college overgelaten. Een voorstel tot het verlenen van een crediet voor dè aanschaffing van een alarm-sirene voor de Brandweer, werd dóór de vooriztter nader toegelicht. De kosten hiervan zullen met inbegrip van de aansluiting enz.' pl.m. f 750. bedragen, welke kosten in 3 jaar zullen worden afgechreven. Hierna werd met algemene stemmen besloten aan Gede puteerde Staten machtiging te vragen, voor deze uitgave, onder overlegging van het advies van de Brandweerinspec tie te Breda. In de Commissie tot wering van Schoolverzuim werden met algemene stemmen gekozen de heren: A. C. van Aarle, P. M. Bressers en C. J. van der Vleuten. Als lid van het Algemeen Burgerlijk Armbestuur werd met algemene stem men herkozen de' heer C. J. J. van Berkel, In de Commissie van Advies ex. ar tikel 8 der Woonruimtewet was een va cature ontstaan dooi" het overlijden van de heer A. II. van Aarle. In deze vaca ture werd met algemene stemmen ge kozen de heer A. C. van Aarle, A. H.zn. De gemeenterekenïng dienstjaar 1951 werd vervolgens aangeboden en een Commissie werd verzocht zich met het nader onderzoek te willen belasten. Een voorstel tot herziening van het presentiegeld voor het bijwonen van de raadsvergaderingen werd door de voorzitter besproken. Met algemene stemmen werd besloten aan Gedepu teerde Staten van Noord-Brabant voor te stellen, dit bedrag te willen vaststellen op f4.per vergadering. Bij de rondvraag vroeg het lid P. J. van der Velden of het de voorzitter be kend was. dat de uitvoering van de electrificatie van Kasteren 3 maanden was stop gelegd, in verband met een aanbesteding van de P.N.E.M., waarop de voorzitter ontkennend antwoordde. Het lid van Abeelen vroeg nadere in lichtingen betreffende de Rooise Dijk, welke door de voorzitter werden ver steekt. OISTERtVIJK Voor de getroffen, landgenoten. Inzake de hulpverlening aan onze zo zwaar ge troffen landgenoten heeft Oisterwijk zich niet onbetuigd gelaten. Door de le den van het Roode Kruis werd reeds Maandag een inzameling gehouden van meubelen, kledingstukken en wat al niet. Een Roode Kruis-helpster vertelde ons, dat de inzameling enorm was. Er moe ten reeds vier wagens weg zijn. In de avond van die dag werd door een grote schare collectanten geld ingezameld ter leniging van de nood. Ook in deze be tuigde Oisterwijk zijn grote, offervaar digheid. Een flink bedrag kwam binnen. Dinsdagmiddag vertrok de colonne Uc- den en helpsters) onder leiding van het bestuur naar Ossendrecht om daar hulp on bijstand te verlenen. Flinke subsidie. Door de provinciale commissie inzake Amateurtoneel, werd aan „De Ghesellen van den Spele", al hier, voor het de" Kerstdagen opgevoerde Voor de watersnood Te Erp is opgehaald f 3800 plus vier vrachtwagens kleren. In Grave en Escharen werd een be drag bijeengebracht van pl.m. f 4600. Hierin is nog niet begrepen de opbrengst van Velp. In Handel is de som van f 950 bijeen gebracht. Maandag werd ook te Eerde een inzame ling gehouden voor de getroffenen van de watersnood. Een bedrag van f 400 werd opgehaald. Van Vierlingsbeek, Groeningen en Maashees werd i-eeds aan geld ingeza meld een bedrag van f 3500. Wat aan goederen, lakens, slopen, dekens, etc. werd ingezameld, was in één woord overstelpend. Ook in Boekei heeft de actie voor de getroffenen van de watersnood een prachtig verloop gehad. Grote hoeveel heden levensmiddelen waaronder circa 1000 K.G. spek werden ingezameld. In Uden hebben de inwoners f 6400 bijeengebracht. stuk „Het Geheim van Dr. Spencer" f 450.subsidie verleend. UDENHOUT Rikconcours. Het rikconcours uitge schreven door de „Vrolijke Rikkers" en gevestigd in café Scholtse staat-nog on verminderd in de belangstelling van de kaartliefhebbers. De dagprijzen werden op de derde speelavond gewonnen door 1 J. v. d. Voort, 2 M. Donders, 3 C in 't Groen. De stand van de tien hoogst ge- klasseerden is: L. Oerlemans 319 pnt., A. v. d. Voort 317 pnt.. G. Kollenburg 314 pnt., J. van Rooij 310 pnt., M. Don ders 309 pnt., H. Lommers 304 pnt., C. in 't Groen 300 pnt., P. Kooien 294 pnt., M. Rokven 293 p., A. Heessels 292 pnt. Udenhouts Belang. De algemene ver gadering van Udenhouts Belang zal Vrij dagavond om 'half acht in café v. Erven gehouden worden. O.m. staat er een tuintjesactie dorpsverfraaiing op de agenda. Na afloop van deze vergadering zal de Directeur van de streek V.V.V. Brabants-Centrum een causerie houden over het vreemdelingenverkeer. Voor- deze causerie zijn ook alle caféhouders onzer gemeente uitgenodigd. Eigenwoningbouw. Het door het ge meentebestuur ingestelde onderzoek naar liefhebbers voor eigen woningbouw le verde als resultaat dat er zich een vijf en twintig tal liefhebbers meldden. Er- is jammer genoeg geen bouwgrond ter beschikking waardoor van bouwen voor lopig niets zal kunnen komen. Wel be staat er een uitbreidingsplan doch dit wacht nog op goedkeuring. De hulpactie. Voor de door waters nood getroffen gebieden is Maandag morgen al vroeg een hulpactie begonnen. Voormiddag werd de boeren bericht en vele ver-klaarden zich bereid een of meer stuks vee van hun getroffen standgeno ten onderdak te ver-lenen. In de namid dag verscheen er reeds een circulaire waarin een huis aan huis collecte werd aangekondigd. Deze inmiddels begonnen, leverde het prachtige resultaat dat in een buurtschap van plusminus vijf en dertig gezinnen meer dan f 600.bijeen gebracht werd. Agenda voor Donderdag. Op Donder dag 5 Februari zal het gemeentebestuur 's avonds om half acht in openbare ver gadering bijeenkomen. A4 Donderdagavond om 8 my^M-veiga- eeriog in het parochiehuis vSVréul. K. Mid aenstandsverenigmg. Voor de ionge boerinnen is het Don derdagavond om 8 uur vormingscursus in het parocniehuis. Uit de Langstraat HAARSTEEG. Biljarten. De competitie zal alhier worden voortgezet, op a.s. Donderdag 5 Febr. met de navolgende ontmoetingen: W. v. d. Loo IW. Zeeuwen I; J. Sie gers IIDe Gouw H. HEÜSDEN. Spreekbeurten. De begaafde spreker Kees Hans uit Heemstede hield voor het Nut een lezing over „Lenteglorie aan de Cote d'Azur", en verduidelijkte het gesprokene met een serie kleurenfoto's. De volgende Nutsavond zal plaats heb ben op Donderdag 1 Februari; com missaris Frima uit 'Hilversum spreekt dan over „In de werkplaats der re- D fjZER dagen hebben ivij aandacht gevraagd voor de activiteiten van de Heemhundekring Onsenoorten voor het voortreffelijk uitgevoerde maandblad van die kring. Terwijl we dit schrijven ligt er een ander heem- kundeblad voor ons. Het is uitgegeven door de Heemkundige kring „De Kleine Meijerif' te Helvoirt en zijn zesde jaargang reeds ingegaan. Uiterlijk mag dit blad dan niet zon fraai kleedje dragen als de Onsenoortse uitgave, de inhoud van De Kleine Meijerifis evenzeer van hoogstaande allure. tellen, leverde artikelen over de Hel- voirt.se pastorie in de 18e eeuw en over de Helvoirtse familie Leijten. Van de hand van Jos. de Kort is er een uitvoerige bijdrage over de Her berg „de Swaen" te Vught. Een vlugschrift met 'n inhoud van formaat IN de ondertitel van „De Kleine Meijerij" heet het, dat het blad een vlugschrift is van de heemkundige stu diekring voor Helvoirt, Vught, Oister wijk, Haaren, Udenhout en Cromvoirt. We kunnen het met dat begrip „vlug schrift" nauwelijks eens zijn. Een vlug schrift toch is een brochure, een ge legenheidsgeschrift dat zich bezig houdt met zaken van ogenblikkelijk belang en van voorbijgaande aard. De onderwer pen die in „De Kleine Meijerij" aan bod komen, zijn geen zaken van voorbij gaande aard. Maand op maand brengt het blad een schat van historische ge gevens die in een wetenschappelijk ge schied- of oudheidkundig tijdschrift van formaat, vaak niet misplaatst zouden zijn. De herberg „Die Sivaen" TN de laatste twee afleveringen vin- den we o.a. artikelen over de ge meentelijke koehaarspinnerij te Vught en over de luidklokken van de St. Lam- bertustoren aldaar, van de hand van de heer H. Donkers. Ferd Smulders, die bijna in ieder nummer met een of meer bijdragen present is, schreef over de Hoeve „ter Vriesdonck" en over twee hoeven op het Groot Laar. De heer M. v. Iersel, die zijn lezers telkens weer opnieuw allerlei wetenswaardige bij zonderheden over Helvoirt weet te ver- Deze oude pleisterplaats was gelegen op de hoek MaurickpleinTaaistraat, ter plaatse waar nu dokter F. Hiüen woont. In 1564 komt „de Swaen" al in de archieven voor. Aan de hand van een groot aantal archiefgegevens wordt het lot van „de Swaen" gevolgd, tot in 1856 de Zusters Franciscanessen zich vestigden op de plek waar eeuwenlang het bier getapt werd voor dorstige voer lieden. Interessant is de mededeling dat oud tijds de Taaistraat geen publieke weg was. De verkeersweg naar Den Bosch liep door de Gent en de Taaistraat was naast „de Swaen" door een boom ge sloten. Oudejaar op Domus Rosalia" Het Decembernummer van „De Kleine Meijerij" bevat tenslotte een Oudejaarsavondhistorie die zich in 1352 te Vught afspeelde op „Domus Rosalia". Daar had toen kort tevoren Mevrouw de Weduwe van Reekum met twee doch ters haar intrek genomen. Op die Oude jaarsavond was er in het deftige „Do mus Rosalia" een diner, waar ook de jeugdige levensblije dokterszoon Al- phons van Hall was uitgenodigd. Maar nee.... U moet die historie zelf maar eens in „De kleine Meijerij" lezen. Leed klopte aan de Bossche poort f11ST EREN zijn de eerste evacuees uit de watersnood- gebieden in onze stad aangekomen. Nu wij dit Dinsdagavond schrijven zijn er reeds vele honderden mannen, vrouwen en kinderen per autobussen via Din- teloord naar Den Bosch gebracht. Allen waren afkom stig van het Zuid-Hollandse eiland Overflakkee en zij werden allen afgezet voor het grote restaurant van de Bossche Veemarkthallen, waar zij door ambtenaren van de gemeentesecretarie toerden geregistreerd om daarna per particuliere wagens naar het stadhuis te worden ge bracht, waar hun de adressen der gastvrije Bosschenaren, die zich voor logies hadden opgegeven, werden gegeven. 1"}AAR liep de directeur der Veemarkthallen, dr. Den Hartog, door de enorme ruimten. Kijk eens, zij hij ons, wij hebben al zowat 900 stuks vee uit allerlei streken hier gehad en weer gedistribueerd bij de boeren in de omtrek, die uit de aard der zaak met de beesten kunnen omgaan en ze kunnen behandelen, zoals bet moet. Er waren drachtige koeien onder, die op het punt stonden te kalveren. Wij hebben wel eens even gedacht om alle koeien, die uit bet Westen naar Den Bosch werden vervoerd, in de ballen vaBt te houden, docli stelt u voor dat er een epidemie onder bet vee zou uitbreken!..,. Neen, dan is het toch maar heter ze met hoopjes en beetjes hij de boeren onder te brengen. Terwijl wij dit schrijven wordt ons verzekerd dat op Goeree-Overflakkee 9000 stuks vee zijn verdronken; dat is 90% van bet totaal. In een andere ruimte lagen bergen, vele bergen goed, die naar Den Boscli waren vervoerd en daar door het R.K. Huisvestingscomité zullen worden ge distribueerd, welke taak aan deze organisatie ten volle mag worden toe vertrouwd. één bonk vuur en hij zegt ons: je hebt moeite om je ogen droog te houden. Wat een onmenselijke ellende! Daar zit pastoor Ras, ginder kapelaan Cox van de St. Leonarduskerk en ze leggen hun handen op de geweldige schouders van jonge boeren uit Oolt- gensplaat en dan buigt zich een jonge vrouw voor over en ze zegt: heel mijn jamilie is verdronken.... Dan wordt het stil. Wij staren in een paar ogen, die niet meer kunnen schreien. De zenuwach tige trek om de mond bewijst dat zij hiermee al haar leed heeft uitgezegd. Daar zit een groep van acht of tien kinderen. De waterwolf beet hen tot wees. Vader en moeder verdronken. Daar zitten een vader en moeder met twaalf kinderen. Het jongste is drie maanden. Ewel, wie komme uit Oolt- gensplèèt en wij zijn katholiek. Kent u onze pastoor?, vraagt ze aan pastoor Ras, alsof ze daarmee zou willen zeg gen: als dat zo is dan zal het hier ook wel goed zijn. Wij keken eens rond TJVTAT do-et een journalist in zo'n hal verder? Hij loopt maar wat rond. Daar staat burgemeester Loeff met zijn bekende activiteit.De handen ste ken in de bontjekker en de ogen kijken naar alle kanten. Hij ziet hoe zijn amb tenaren werken en hij oordeelt er goed over. Zo iets moet in één hand blijven, vindt hij. en alles moet niet alleen met het hart gedaan worden, maar ook met overleg. Vooral moet men onder de gegeven omstandighe den rustig blijven en streven naar de best mogelijke oplossing. Over de behandeling v,an de eva- cué's in het Veemarktrestaurant'was de burgemeester zeer te spreken. Bij de uitgewekenen TNDERDAAD, want deze mensen heb- ben enkele dagen op zolders, op da ken en in bomen gehuisd. Zij hebben alles zien verdrinken: mensen en vee. Zij hebben hun land, waarvoor zij spoe dig de glimlach van de lente hadden durven verwachten, zien verschrikke lijke» tot een gierende en waanzinnig te keer gaande watermassa, die zich van van de onweerstaanbaarheid der dijken en andere waterkeringen niets aantrok en overal doordrong en doorbeet. TV/IJ spraken met wethouder Schuur- VV mans, de bedachtzame, rustige en beheerste gemeentebestuurder, maar nu Zo is de regeling, kort en eenvoudig verteld. En wij kunnen er dan nog aan toevoegen dat het heerlijk warm was in het restaurant; dat er belegde boterhammen, koffie en melk in overvloed ivas, en dat er priesterst predikantendoktoren, sociale iverkstcrs, verpleegsters en vele anderen ivaren om te helpen, te troosten, gerust te stellen en hun ivat te laten gevoelen van de grote deernis, welke wij allen voor de getroffenen zodanig gevoelen, dat ze als het ware tot een obsessie is gewor den, ivelke ons dag en nacht bezig houdt en ons over- manen zout als het gezond verstand en de berusting niet overheersten. en gelatenheid der mensen. Zelfs de kin deren waren rustig, want ze waren bleek van moeheid. Een rusteloze kellner wreef zich de tranen uit de ogen: meneer, dat is toch wel zo verschrikkelijk! Wij zagen dokter Noijons en dokter Diamant, och feitelijk niets bijzonders, want zij zijn nu eenmaal altijd daar waar ze moeten zijn gis de ernst van het verdriet op de deuren bonst. Wij horen verder dat er enkele ziekte gevallen zijn, die voor verpleging naar het Groot-Ziekengasthuis zijn vervoerd en er moest ook voot één geval bij „Voorburg" worden aangeklopt, omdat zenuwen ook niet alles kunnen hebben, weet u! Nog meer détails? Zet uw fantasie aan het werk en laat ze desnoods op drift staan, dan nog kan men niet het wrede verdriet peilen van al die eenvoudige mannen, vrouwen en kinde ren, die daar in het warme restaurant werden verzameld, gevoed en gesterkt om wie weet voor hoe lang daar in die vreemde stad 's-Hertogenbosch bij geheel vreemde mensen onderdak, eten en rust te vinden. Verdriet, verlatenheid TN een hoek zit een oude vrouw. Alleen. Haar witte haren hangen in pieken om het door smart verwrongen gelaat. Een zakdoek perst zij tegen de mond. Wij durven haar niets te vragen. Hier kreeg het wrange leed de gestalte in een mens vol verlatenheid. Wat ons vooral trof was de kalmte eherche". Evenals deze avond zal ook die van 19 Februari gehouden worden in hotel „Concordia". Gildelid onderscheiden. De heer M. Kops werd tot erelid van het gilde „St. Jan" te Kaatsheuvel benoemd en hem werd een blijvende herinnering aange boden. Hij is thans lid van „St. Bla- sius" alhier. Verenïgings-secretaris. De jaarverga dering van de afdeling Waalwijk van de Ned. Kat-h. Bond van Werkgevers in het Loodgieters-, Fitters- en Sanitair Installatiebedrijf koos tot secretaris d-e heer J. van Laarhoven alhier. De afd. Waalwijk bestaat in October 20 jaar. KAATSHEUVEL Voor het nationaal rampenfonds. Een Patronaat vol goederen. De inzameling voor de getroffenen is opnieuw een on gekend suces geworden. De meisjes en jongens van de diverse jeugdverenigin gen, wel meer dan 100 in getal, hebben een avond gemaakt die niemand heeft kunnen veronderstellen. Niet overdre ven was er in een paar uren een patro naat vol goederen bijeen. Een 2500 paar nieuwe schoenen; een massa kleding stukken, dekens en ander materiaal werd door rappe handen direct gesor teerd en ingepakt. Ook ruim f 2500, aan geld kwam binnen. Kaatsheuvel heeft een voorbeeld gegeven ter navol ging. Waalwijk Registratie verplaatste personen. Teneinde .opheldering te kunnen ver krijgen omtrent de verblijfplaatsen van personen, die door de watersnood hun woonplaats hebben moeten verlaten, worden genoemde personen, die in onze gemeente verblijven, verzocht zich op het gemeentehuis te melden. Voor nadere bij zonderheden zie de advertentie in dit blad. Bouwopdracht. Het bouwen van een woonhuis aan de Floris V laan voor M. v. Esch-v. Loon onderarchitectuur van de heer A. v. Huiten Is gegund aan op twee na de laagste inschrijver M. Wijnands al hier. Het metselwerk wordt uitgevoerd door H. Kramers eveneens alhier. Kunstkring. Met het oog op de droeve toestand heeft men de toneeluitvoering door het „Rotterdams Toneel", welke gisteravond in Musis-Sacrum zou gegeven worden, afgelast. JubiLeum bij Timtur. Bij de Timtur Schoenfabrieken vier de de heer H. van Gennip j.l. Zaterdag zijn zilveren jubileum. De jubilaris werd in de cantine door de directie ge huldigd en hem werd een cadeau onder couvert aapgeboden. Namens de colle ga's sprak de heer Mandemakers en bood hem eerr vulpen aan. Excursie. Door de N.V. Chemische Fabriek „Helmitin" werd dezer dagen aan de studenten van de afdeling Schoenma kerij der Waalwïjkse Vakschool een excursie aangeboden naar de fabriek van de Gebr. Hoffmann in Kleef (D.). In deze immense fabriek worden da gelijks 18000 paar schoenen gefabri ceerd en er viel veel te leren op 'het gebied van organisatie en inrichting van- de fabriek. Ook Reinberg werd aan gedaan, alwaar het interessante bedrijf van de „Underberg" werd bezocht. De automobilisten in het moderne verkeer. Door de Algemene Verladers en Eigen Vervoerders Organisatie (E.V.O.) wordt op Donderdagavond 12 Februari in Hotel „De Twee Kolommen" een avond georganiseerd waarop door de heer D. M. de Jaeger, inspecteur van politie ie Eindhoven, een lezing gehouden wordt over: „de automobilist in het moderne verkeer". De toestand in Waalwijk In Waalwijk is de toestand gunstig gebleven. Men kan wel zeggen dat het overstromingsgevaar geheel geweken is. M enis druk doende met het inzamelen van geld en goederen voor de gemeente Zevenbergen. Gistermiddag kon Burgemeester Teijs- sen reeds vijf vrachtwagens met goede ren in Zevenbergen aanbieden. Agenda Bioscoop Musis Sacrum: Woensdag: „Het Testament van Dr. Mabuse". Luxor Theater: Woensdag: „De Kloof der Verschrikking". Hotel Verwiel: Woensdag: Lezing door de heer F. v. d. Vaart voor de leden van Vedehova. Gentse zesdaagse Dinsdag-avond laat luidde de stand in de Gentse Zesdaagse: 1. BuylOllivier (B.) 164 pnt. Op een ronde: 2. BruneelA. Ryckaert (B.) 234 p. 3. Strom-Arnold (Austr.) 123 pnt. 4. Pattersonde Corte (Austr.B.) 124 pnt. 5. Terruzzi—Adriaenssens (It.B.) 107 pnt. 6. Ockers-Van Steenbergen (B.) 97 p. 7. CarraraSenfftleben (Fr.) 70 pnt. 8. Schulte-Peters (Ned.) 50 pnt. De overige koppels hadden twee of meer ronden achterstand. EERDE. Mooi succes. Op het solistenconcours te Gestel (Eindhoven) behaalden Zon dag j.l. verschillende leden van onze fanfare „De echo der Bergen" een prijs t.w. J. Vissers 2e afd. 2e prijs; P. Vis sers 3e afd. Ie prijs en M. v. Hooft 4e afd. Ie prijs. Welkom in onze stad T*\E watersnood heeft de bewoonbaar- heid van ons toch al zo kleine landje nog meer beperkt. Het water dreef dui zenden mensen het land in en daardoor kreeg ook Den Bosch zijn deel. Laten wij direct zeggen: gaarne! In de vorige wereldoorlog hebben wij de vluchtelingen uit den Belgiek en uit Noord-Frankrijk onze stad zien binnen stromen. Wij hebben in de watersnoodperiode van 19251926 in Den Bosch en Tilburg de, mensen, uit het Maas en Waalgebied. verdreven door het water, zien komen. Nu zijn er de mensen van Overflak kee, aan wie door het water het stukje, grond, het eenvoudige huisje en wat vee niet meer werd gegund en die van de hun zo dierbare grond werden wegge spoeld als stukken wrakhout, die ergens neerplonsfcen en dan bleven liggen om misschien te worden opgeraapt. Doch gelukkig! werden zij door no bele mensen gevonden, mensen die dag en nacht, in kou en nattigheid, omringd door gevaren, uittogen om de schip breukelingen van de vrede en een beetje menselijk geluk tenslotte weer wat warmte, wat eten en een veilig dak te mogen geven. Overstelpt door hart en hoofd ver warrende indrukken zijn wij tegen de avond uit het Veemarktrestaurant weg gegaan in het besef dat elk wezen, dat daar was geweest, was en wellicht nog komen ging, een brok intens verdriet met zich mee torste, waartegen het troostvolste woord uiteenspat als een golf tegen een granieten blok. UN dan te weten dat wat wij hier za- gen en moesten doorleven slechts- een heel klein deel was van wat daar ginds in de Westhoek van Brabant, op de Zeeuwse en Zuid-Hollandse eilanden aan gruwelijks en onbarmhartigs heeft plaats gevonden. Confrontatie met het leed r^E zonloze Januari-maand van 1953 is uitgegaan in de ellende ener ramp, die nóg feller tot de Bosschenaren zal spreken nu zij van aangezicht tot aangezicht tegenover dat leed werden geplaatst. Wat volgt uit dat alles? Dat wij, Bosschenaren, altijd charita tief en meelijdend van aard, ook tegen over deze mensen, deze kloeke mannen en vrouwen van Overflakkee en tegen over die lieve kinderen, ons moeten ge dragen als of wij ons het lot onzer naaste familieleden hebben aangetrok ken. Alle verschillen van rang, stand of geloof moeten wegvallen, want een mens, die in nood verkeert, is onze broeder, is onze zuster. Dan vooral! Wij weten het: dit is geen opwekkende reportage. Neen, wij hebben geen glimp van zon in deze grauwe hoop van el lende kunnen ontdekken. Wij hebben in staal-'harde ogen gekeken van kerels, die naar Nederlandse aard, straks met felle verbetenheid en met hun sterke •torsen het aan het watergeweld weer ontworstelde land zullen gaan bewer ken; wij hebben kloeke vrouwen even zien glimlachen door de damp van haar kop koffie en haar horen zeggen: men is ov-eral erg lief voor ons. Wij komen er wel boven op! Toen zeiden wij: er wordt door heel Nederland enorm veel gegeven om jullie te helpen. Ook voor Ooligensplèèt?, vroeg ze. Wat dacht ge dan? Neen, dit is geen opwekkende lectuur, maar het kan een doorgewinterde jour nalist ook wel eens te machtig worden en te veel, als hij mensen met pakken en dozen sjouwend ziet komen en gaan. Komen uit de ellende en het mee dogenloze water; gaan naar het onbe kende huis met onbekende mensen. Van de dreigende dood naar het lokkende leven. Wij moeten hen allen tegemoet treden en de Hemel danken dat wij hun dat kunnen geven wat de slachtoffers er van kan overtuigen dat het tenslotte wij allen zijn, die de handen ineenslaande, er voor kunnen zorgen dat na deze barre dagen weer eenmaal alles zal kunnen terugkomen wat verloren ging en dat hun land wel verdronk, doch niet ver dween, dank de liefde voor de even naaste.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2