Provinciale Noord«Brabantse Courant Het Huisgezin Nationaal drama wordt steeds smartelijker Ondanks reddingen bij dag en nacht stijgt dodental gruwzaam Onmetelijke tragiek voltrekt zich aan land en volk Tot aan de lippen... het Heroieke strijd tegen watertorment Helpt het leed van de slachtoffers mee dragen J OpTholen ruim 300 doden Directeur' U JL WJË J? ,3 „PRO ARIS ET FOCIS" A. SCHOTTEN Hoofdredacteur: Drs. JOEP NAN1NCK KANTOREN VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: EMMAPLEIN 2, 's-HERTOGENBOSCH - TEL. K 4100-8259 (2 lijnen) GIRO 438100 ABONNEMENTSPRIJS 42 ct. per week, f 5.45 per kwartaal plus 10 cent tncasse: FRANCO PER POST I 5.85 Kleine advertenties „Provinciaaltjes" bij vooruitbetaling 1.— voor de eerste 10 woorden, leder woord meer 10 cent; brieven onder nummer 25 cent extra Woensdag 4 Februari 1953 181e Jaargang No. 29 t woord is aan: BALZAC I Rampspoed is wellicht de, machtigste van alle banden.. sjc "DOUW, zware rouw ligt als een dodenfloers over ons volk. Wij zijn geslagen mensen. Niet enkele van ons, geen duizenden of tienduizenden zelfs onzer, niet alleen de getroffenen, niet alleen de slachtoffers uit de ge teisterde gebieden, maar wij allen, zon der uitzondering, de hele Nederlandse gemeenschap voelt zich in dit uur ge geseld en gestriemd. Want wij staan schouder aan schouder, wij kennen geen onderscheid meer, wij zijn één. Eén in dit rampzalige leed. Vanaf het eerste bericht van Zon dagmorgen tot op dit ogenblik is de ellende van uur tot uur gegroeid. Spra ken de berichten van Zondagmorgen nog van tientallen doden, thans loopt het aantal al in vele honderden. Het nadert zelfs met ontzagwekkende zekerheid de duizend. Want nog lang niet alle slachtoffers zijn geregistreerd. Duizend dodenDuizend onschul dige, argeloze mensen, die in duister nis en koude een vreselijke doodstrijd zijn ingegaan en zichzelf bij volle be wustzijn een onherroepelijke prooi dei- golven zagen worden. Een goede week geleden huiverden wij bij het bericht, dat één misdadig jongmens ter dood was gebracht, omdat de wet het eiste. Ons hart stond stil, omdat wij on danks zijn misdadigheid de waarde van een mensenleven zo hoog waar deren. En thans staan wij bij de ontziel de lichamen van bijna duizend on schuldige, goede medemensen Zelfs de meest hardvochtige en ver harde mens kan dit leed niet meer aan schouwen zonder een snijdende pijn in het hart te voelen. Men kan de be richten in de kranten niet meer lezen en de mededelingen van de radio niet meer aanhoren zonder dat de ogen vol tranen schieten. Dit lijden is voor een mens te veel. Want achter de meewarige schim van de honderden verdronkenen zien wij het naamloos leed opdoemen van de troosteloos rondwarende achter gebleven duizenden, die niet slechts huis en haard, have en goed, maar ook dat dierbaarste van alles hebben ver loren: een vader, een moeder, een kind, een verloofde. Hoe kostbaar is een mensenleven. En hoezeer beseffen wij thans, in dit donkere uur. hoezeer wij elkander liefhebben. Thans beseffen wij, hoezeer die man of die vrouw die omkwam of die verweesd is achter gebleven ook al kennen wij hen totaal niet ons dierbaar is, omdat zij een der onzen is, zoals wij allen zonen en dochters van Eva zijn en kin deren van één Vader. „Daaraan zult gij hen kennen: dat zij elkander liefheb ben", sprak Christus. Hoe scherp worden wij er ons nü van bewust, dat we ons in het verleden al te vaak slechte Christenen hebben getoond in onze ver houding tot onze medemens. Nu pas dringt het tot ons door, nu het water hun aan de lippen staat. Het water aan de lippen? En wij dan, lezers? Wij zijn vergeleken met deze mensen de rijkaards, de begenadig den, de begunstigden. Wij hebben al tijd de mond vol gehad over bezits vorming, winstdeling, verdeling van het nationale inkomen. Maar als het „draagt elkanders lasten" van Sint Paulus ooit heeft gegolden, dan is het thans. Thans kunnen neen, moeten wij aan bezitsspreiding doen. Niet om dat de wet het ons voorschrijft, maar vvijwillig en spontaan, want „charitas Christi urget nos': de liefde tot Chris tus prest ons er toe. Als wij werkelijk willen bewijzen, ds-t we christenen zijn, die men herkent aan de liefde, dan is dit de kans van ons leven. Later zal ons er rekenschap van gevraagd worden: of wij de naakten gekleed, de honge- rigen gespijsd, de dorstïgen gelaafd hebben. En als wij ons thans niet weten te gedragen, hebben wij dan geen excuus. Dsn zal het konsekwent met ons verrekend worden. Want op dit punt is Gods boekhouding niet slechts feilloos, maar ook zonder genade. En wij hébben geen excuus. Plet water staat óns niet tot aan de lippen zoals die andere rampzaligen, ginds in de meedogenloze zondvloed. Wij hebben in ons blad inzamelingen gehouden voor het kerkje var. Werken dam en voor de Bossche Omgang. Thans houden wij de hand op voor de slacht offers van een ramp zoals ons volk schier niet gekend heeft. Wij zullen er geen „stukjes" bij schrijven, doch de naakte lijst der giften publiceren. Mo gen wij u verwijzen naar de rechter bovenhoek van deze pagina? Lezers van ons blad. Wij rekenen op U. Niet voor ons zelf. Maar voor hén. Voor die kinderen van ons volk, die het water aan de lippf%i staat. Die de walm van de dood op de uitgedroogde tong hebben geproefd. De daad is aan U, christen volle van Brabant! In doodsangst op het dak van hun huis staande, temidden van het woeste water seinde deze mensen vKt een vlag na'ar het toestelwaarin de Engelse fotograaf zat, die deze foto maakte. Voorne en Putten De toestand op Voorne en Putten schijnt enigszins stabiel te zijn gewor den. Het water stijgt practisch niet meer en in enige polders is zelfs val te bespeuren. Bij Zuidland verloren zes mensen het leven, toen een rubberboot in het prik keldraad geraakte. De volkshogeschool te Rockanje is ingericht als noodhospitaal voor de evacué's. Er zijn ongeveer 10.000 per sonen van Voorne en Putten geëva cueerd. Telegram van Eisenhower ^ERWIJL het aantal slachtoffers van de vreselijke springvloed van de eerste Februari voortdurend steeg, is gisteren het grootscheepse reddingswerk in het gehele geteisterde gebied in volle gang gekomen. Als een armada doorkruist een vloot van reddingsvaartuigen de wateren om geïsoleerde bevolkingscentra van het hoognodige te voorzien en om mensen, wier levens in gevaar zijn, op te nemen. Zo wérden vele hon derden die in doodsnood verkeerden, in veiligheid gebracht. Vliegtuigen en helicoptères vliegen af en aan: zij werpen voedsel, medicamenten en andere benodigdheden uit eri assisteren bij het reddingswerk. Een epos van heldhaftige naastenliefde wordt da'ar metterdaad geschreven op de grauwe waterwoestenij, welke het verdronken land omspoelt, honderden Nederlanders deed ondergaan in de wilde golven en vele andere honderden in angst, koude en ontbering schreiend doet uitzien naar hulp en redding. Doch ondanks deze heroïeke worsteling om.het behoud van mensenlevens moet vrijwel met zekerheid worden aangenomen, dat tot op heden, bijna duizend burgers, mannen, vrouwen en kinderen, een jam merlijke dood in de golven gevonden hebben. Een onvoorstelbare tragiek voltrekt zich in deze Februari dagen aan ons Nederland. Een ijzingwekkende stilte komt daar hangen rond de Zeeuwse eilanden, over West-Brabant en Zuid-Holland. J J 7T grote aantal doden dat, naar thans moet worden aangenomen, in Sta- venisse op.Tholen is gevallen, deed 't cijfer gisteren snel stijgen. In de mid dag concentreerde zich de angstig-gespannen aandacht op Bruinisse en Ooster- land (Duiveland), die dringende oproepen om onverwijlde hulp voor de in le vensgevaar verkerende bevolking uitzond. Onmiddellijk stegen van 't. vliegveld Woensdrecht helicopters op. Bij de reddingsactie te water waren gisteravond niet minder dan 2000 vaartuigen betrokken. De marine neemt met ver over de honderd eenheden aan de actie deel. Voor Schouwen en Duiveland alleen al lagen 500 vaartuigen. Schouwen-Duiveland is één watervlakte. Er is eigenlijk niet. veel verschil meer tussen het land binnen de dijken en de zee er buiten. Er zijn nog enkele hooggelegen delen, waar mensen samengepakt zitten, maar voor de.rest is het water, waterwater,..-. Scliouwen-Duiveland: een ander „Duinkerken" CLEOHTS een hulppoging op zeer grote schaal kon hier redding bren gen en hiermee is men gisteren in de vroege odhtend begonnen. Honderden vaartuigen lagen voor de kust van' het eiland, waar de duinenrij op verschil lende plaatsep onderbroken wordt door grote gaten,- waar het water- kolkend doorstroomt. Schouw'en-Duiveland is het „Duinkerken van Nederland" ge worden, met dit verschil, dat thans de vijand niet de militaire overweldiger is, maar het meedogenloze geweld, dat de natuur heeft losgelaten. Soms kan een plotselinge dood. een gunst zijn, als men hem plaatst tegen de radeloze angst van hen, die ;het water hoger en hoger zagen komen en er tenslotte voor moesten buigen. TNE onzekerheid waarin men dagen heeft verkeerd ten aanzien van het lot van dit eiland, is thans echter ver dwenen, en daarvoor in de plaats is gekeerd een realiteit, die velen de schrik om het hart heeft doen slaan. Wat wij, aldus een speciale reporter, uit eigen ervaring weten, is, dat Seroos- kerke geheel ontruimd is, toen wij met de enige tientallen overgebleven inwo ners van het dorpje omstreeks half een gistërmiddag ïvegvoeren naar de dui nen, om de mensen over te zetten op een van de vissersschepen, die daar voor anker lagen. Laten 'wij het verhaal van de aan vang af vertellen ên beginnen om 5 uur gistermorgen in Ierseke, toen wij op het vissersscheepje, waarop zes s t orm- feoten waren geladen, in gezelschap van zes Belgische militairen, een Nederland se kapitein en een paar burgers de ha ven verlieten, om in de donkere nacht koers te zetten naar het eiland. Na bijna twee uren passeerden wij Zierikzee, waar nog enkele lichten aan waren en waar het groene licht en rode licht van de havenuitgang nog scheen. Een half uur later liep ons scheepje een nobdhaventje bij de z.g. Flaüwers bin nen, viak tegen de duinen. Daar zat een aantal mensen, dat kans gezien had naar de dijk te komen en daar de nacht zopder lidht of warmte in het café had doorgebracht. Snel werden de boten uitgeladeji en naar de overkant van de dijk getild. „Vier man in elke boot, elk met een peddel", luidde het commando. De boten werden 2 aan- 2 aan elkaar vastgemaakt en een boer, die daar plaatselijk békend was, ging mee al; gids. Drie „dubbele" boten kozen élk een andore richting, en in het schemer donker trokken en de eindeloze water vlakte tegemoet, waar daken van boer derijen boven het water uitstaken. Zie vervolg pag. 4.) Mii.tóhlR -BIJ REEDING S - WERK VERDRONKEN Naar wij van de staf van de bevel hebber in de derde militaire afdeling vernemen is er tot- nog toe tengevolge van de waterramp één militair omge komen. Het is Kastan Eddij, dpi. sld. en afkomstig uit Suriname. Hij is omgeko men bij Noordschans (Klundert). Help mee de nood lenige i [en! J Stort Uw giften bij: J 2 NATIONAAL RAMPENFONDS, J 2 Statenlaan 81, 's-Gravenhage, post- giro 9575, of zend Uw gaven aan: NED. R. K. HUISVESTINGS- o COMITé, Centraal bureau, He- 2 2 keilaan 6, 's-Hertogenbosch, tele- 2 2 foon 8491, postgiro 3 4 3 4 8. Ons volk is in nood! /AlVS volk is in nood. Honderden en honderden zijn omgekomen. V' Tienduizenden zijn in diepste rouw gedompeld. Wij behoeven Jiier geen nader commentaar op te leveren. Ieder kent de situatie. Ieder kenne dan ook zijn plicht: helpen, helpen, helpen. Niets mag ons te veel zijn. Ter. leniging van de ramp, die in ons dierbare volk zulke gapende wonden heeft- geslagen, hebben wij besloten in ons blad een intekenlijst te openen. Wij rekenen het ons tot een eretaak als inzamelingscent rum te fungeren voor de getroffen gebieden. Zend ons mild uw giften voor de slachtoffers. Goed voorgaan doet goed volgen en daarom heeft de Directie van ons blad besloten de lijst ■te openen met een gift van f 3000.-. Wie volgt? Alles is welkom. Grote en kleine giften. Niemand blijve achter. Werken dam werd een geweldig succes. De inzameling voor de Plechtige Omgang werd een nog veel groter succes. En thans? Neen wij willen bij deze actie het woord succes niet in de mond nemen. Het gaat niet om succes. Het gaat er louter om te helpen. Een volk is in nood. Hier móet geholpen worden. Nooit zal deze ramp uit ons geheugen wijken. Laat ons dan zorgen dat onze reacti'e op deze ramp nog in ons nageslacht voortleve! Christenvolk van Brabant, toon U van uw beste zijde. Wij plegen de woor den van het Evangelie niet al te letterlijk op te vatten. Doch laat ons deze woorden van Christus wél volgens de letter nemen: wie twee mantels heeft, schenke er een weg aan zijn naaste. Hoeveel te meer geldt dat voor een naaste in de diepste nood. Laat dan deze nationale ramp een nationale demonstratie van christelijke naastenliefde worden. Christus tart onze liefde. Wij zullen als Zijn ware navolgers antwoorden. Geef, geef, geef. Men kan zijn giften op de volgende wijze aan ons doen toekomen: door storting op de giro-rekenijig van ons blad; postgiro uo. 438100) 'l door overmaking per postwissel; door uw gave te brengen op onze bureaux: Markt 42, Den Bosch, Emmaplein 2, Den Bosch en Hooghuisstraat 12, Oss. Gelive daarbij duidelijk te vermelden: ACTIE WATERSNOOD. Alle bij ons ingekomen giften worden in ons blad verantwoord. Zij rullen worden overgedragen aan het Nederlands R.K. Huisvestingscomité te 's-Hertogenbosch, dat zoals men weet deel uitmaakt van het Nationaal Rampenfonds. Kent Uw plicht! Nog honderden mensen wachten op redding UNKELE schepen in de Zeeuwse wateren hebben via het nood- verkeersnet medegedeeld, dat achter Bruinisse en bij Ooltgensplaat en Oude Tonge nog honderden mensen op red ding wachten. Alleen lichte roeivletten. kunnen deze gebieden bereiken. Men heeft om lichte roeivletten ver zocht. Bij Bruinisse zijn bemanningen aanwezig. Het schip „De Noordzee" ligt voor Den Bommel. Een vlet van de marine is naar Oude-Tonge om daar contact op te nemen met de geïsoleerde autoriteiten. De „Hendrik Jan" neerpt contact op met de autoriteiten in Ooltgensplaat. De westelijke punt van het eiland Tholen is overstroomd en helemaal geëvacueerd. Men schat het aantal doden daar op ruim 300. Honderd vijf en dertig omgekomenen zijn al ge borgen. De gemeente Stavenisse telde 1700 inwoners. Het eiland Tholen staat voor de helft onder water. In de gemeente Scherpenisse is de toestand naar omstandigheden gunstig te noemen. De inwoners van Scherpe nisse zijn dank zij goed werk van werkploegen, ontsnapt aan 't overstro mingsgevaar. De Westkerkse dijk kon behouden blijven. Er zijn daar geen slachtoffers te betreuren. President Eisenhower heeft een tele gram gezonden aan Koningin Juliana, waarin hij zegt dat zijn landgenoten en hij zelf diep getroffen zijn door het nieuws van de ramp die het Nederland se volk is overkomen. Hij betuigt Hare Majesteit de innigste deelneming van het Amerikaanse volk.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1