Katholieken in Z.-Amerika besluiten tot grootscheepse landhervormingen Znitsaletten Acht-duizend gebouwen staan in Frankrijk op de lijst van monumenten „Opperste bestuurs raad" voor Egypte ENGELAND BEZORGD over opheffing neutralisering van Formosa EISENHOWER - ZWAAR BESCHERMD - SPRAK VOOR HET CONGRES ADAMSON Admiraal Radford bij Eisenhower Het duiveltje wil niet meer in de fles van oud-premier Attlee. Honderdduizend spreeuwen komen naar de Kroningsfeesten BEDRIJFSSCHAP VOOR AARDAPPELEN STELT MAXIMUMPRIJZEN VAST Prins opende ten toonstelling in New-York Woensdag 4 Febr. 1953 (v) Pagina 7 De oude „grootheid" vervalt Een begrotingsbedrag van een milliard is een druppel op een hete steen PARIJS, 2 Febr. Ook dit jaar is Parijs weer ingeluid met een mondaiu feest, waarvan de opbrengst bestemd is voor de restauratie van het Paleis van Versailles. Zoals bekend is, be vindt zich deze architectonische schep ping uit de glanstijd van het Franse koninkrijk zich in een beklagens waardige toestand; op vele plaatsen regent het zelfs in, o.a. in de beroem de Galerie des Glacés, de Spiegelzaal. Maar de noodkreten, die tot de open baarheid gedrongen zijn, hebben hun goede zijde gehad: sinds het eerste SOS-signaal is er zoveel geld bijeen gebracht, dat thans het ergste gevaar voor het beroemde gebouw afgewend schijnt te zijn. Versailles is het meeslbezochte ge bouw van Frankrijk en het levert ook de meeste entreegelden op; in een van de laatste jaren waren het precies 159.795 personen, die tezamen meer dan 25 millioen francs betaalden (het werkelijke aantal bezoekers wordt nog dertig percent hoger geschat). Deze cijfers zullen in het laatste reissei zoen, dat een record vormde, nog wel gestegen zijn. Vér na Versailles ko men het Louvre (550.000 bezoekers), de Are de Triomphe (293.000, de Mont St. Michel en de Sainte Chapelle. Dit zijn echter nog maar de belangrijkste, iedere bezoeker van Frankrijk's be kende glansstukken van het „patri- moine national", het nationale cultu rele erfgoed, dat de Fransen zowel uit. materiële als ideële overwegingen wil len onderhouden en onbeschadigd aan het nageslacht doorgeven. Hierbij doen zich echter niet geringe moeilijkheden voor. Dit culturele erfgoed vertegenwoor digt een onmetelijke rijkdom. 8000 ge bouwen van allerlei aard zijn „clas ses", d.w.z. staan onder de bescher ming van de monumentenzorg. 8000 stenen getuigen van bet verleden, die voortdurend onderhouden en be schermd moeten worden tegen de on verbiddelijke vijanden, de tand des tijds, de invloeden van regen, vorst en storm. Dikwijls behoeven er slechts een paar dakpannen te ontbreken en de wind heeft vrij spel om van binnen uit zijn vernielend werk te verrichten Of de doorsijpelende regen verandert in ijs en doet de stenen a ïmerkbaar barsten. DRUPPEL VAN EEN MILLIARD Maar voor de noodzakelijke onder houdswerkzaamheden staan bij het. grote aantal noodlijdende gebouwen slechts onvoldoende middelen ter be schikking. Op de begroting lijkt een bedrag van meer dan een milliard francs, een geweldige som maar het is toch slechts de beroemde druppel op de hete steen. Wie anders dan de staat moet echter voor de gebouwen zorgen? Wat de oude palei?en betreft, ontbreekt het de eigenaars aan het nodige geld en wat de veel kerken en abdijen aangaat, is de clerus, die sinds de scheidingswetten van het begin van deze eeuw arm geworden is, niet staat de nodige middelen op te brengen. De gemeenten hebben inder tijd het onderhoud van gebouwen voor culturele doeleinden op zich ge nomen, maar in de meeste gevallen kunnen ze slechts zorgen voor het onderhoud van de daken en soms zijn zelfs hiervoor de mogelijkheden ab soluut ontoereikend: bij voorbeeld als een kleine plaats als Les Riceys aan de Aube met 1609 inwoners uit een grote tijd van architectuur en gods dienst met niet minder dan drie prachtige kerken geërfd heeft en het plaatsje Avioth aan de Maas, dat 163 zielen telt, ook een fraaie, geweldige kerk bezit 1 DE KASTELEN En wat de kastelen betreft, die men overal in Frankrijk vindt een groot aantal hiervan wordt bewoond door verarmde edellieden, die weemeodig aan hun voorvaderen denken en aan de tjjd. toen de adel economisch nog een stevige positie had. De meesten hen laten hun kasteel langzaam vervallen en als het onbewoonbaar geworden is, gaan ze weg maar een verlaten gebouw is definitief ten dode opgeschreven. Dikwijls moeten enorme sommen besteed worden voor de res tauratie van een dezer gebouwen, zoals voor het Paleis Chateaudun tus sen Parijs en Blois, waarvoor de eige naar, de hertog van Luynes, 100 mil lioen francs had moeten offeren, die hij niet bezat. De staat moest ingrijpen en het kasteel met grote technisch© middelen redden. Maar dat gaat na tuurlijk niet overal! Er zijn mensen, die Frankrijk met een oude juffrouw vergelijken, die de eigenaardigheid heeft alles te bewaren wat oud is, alleen omdat het oud is. CAIRO, 3 Febr. Te Cairo is van gezaghebbende zijde vernomen dat een „opperste staatsraad" gedurende de komende drie jaar het gezag in Egypte za! uitoefenen. Het kabinet zal voor zijn beleid verantwoording aan deze raad verschuldigd zijn. In deze drie jaar zal een nieuwe grond wet worden opgesteld. De opperste staatsraad zal besluiten kunnen uitvaardigen. Hij zal ook het recht hebben begrotingsgelden toe te staan. Het is de bedoeling de raad als een soort volksvertegenwoordiging te doen werken. Indonesië sterk genoeg voor opzegging van Unie-statuut? DJAKARTA, 3 Febr Dr. A. K. Gani, oud-voorzitter van de Indone sische delegatie voor besprekingen met Nederland, heeft verklaard, dat ce besprekingen tussen Indonesië en Nederland zijns inziens niet overhaast dienen plaats te hebben. „Wij dienen ©erst de binnenlandse aangelegenhe den af te wikkelen, in het bijzonder de 17 October-affaire". Voor het op zeggen van het Uniestatuut noemde hij Indonesië reeds sterk genoeg. Hij wees er op, dat Nieuw-Guinea voor de Nederlandse regering veel kosten meebrengt, terwijl de economische belangen van Nederland niet zozeer in Westelijk Nieuw-Guinea, maar in Indonesië liggen, daarom, zo voegde dr. Gani hieraan toe, zou een blok kade van de economische belangen van Nederland een sterke troef zijn voor het. verkrijgen van Irian. De taak om al deze 8000 gebouwen te onderhouden, gaat volgens hun me ning de krachten van de tegenwoor dige generatie te boven. Volgens hen zou de conclusie moeten luiden, dat de ballast overboord gegooid moet wor den en dat men er van af zou moeten zien iedere oude steen te willen con serveren. Frankrijk zou zijn blikken moeten richten op de onmetelijke bouwproblemen van heden en toe komst, een gebied, waar het echter volkomen tekort schiet. Staatscommissie kies stelsel ingesteld DEN HAAG, 3 Febr. Bij K.B. is ingesteld een staatscommissie, welke tot taak zal hebben van advies te die nen: A. over de vraag of en, zo ja, in hoeverre behoefte bestaat aan een wijziging van het Nederlandse kies stelsel, en B. over de vraag of en zo ja, in hoeverre een wettelijke regeling van de politieke partijen in het belang van een zuivere politieke wilsvorming gewenst is. De commissie kan haar adviezen van wetsvoorstellen vergezeld doen gaan, voorzitter tevens lid is mr. G. G. C. J. M. Teulings, oud-minister van bin nenlandse zaken. (Advertentie). Verklaring van Eden in het Lagerhuis LONDEN, 3 Febr. De Britse minister van buitenlandse zaken, Anthony Eden, heeft Dinsdag in het Lagerhuis ver klaard dat de Verenigde Staten Groot- Brittannië tevoren hebben medegedeeld, dat zij voornemens waren de neutralise ring van het eiland Formosa op te hef fen. „Wij hebben toen meteen uiting ge geven aan onze bezorgdheid", verklaar de hij. „De Britse regering heeft ook verklaard te vrezen dat deze beslissing op politiek terrein ongelukkige gevolgen zou hebben, zonder dat deze door mili taire voordelen zouden worden goedge maakt. Dit blijft onze mening", ver volgde hij. Eden voegde hier echter aan toe dat het „belangrijk is deze aangelegenheid in haar juiste verhoudingen te zien". „De neutralisering van Formosa door de Afzwering van overeenkomsten van Yalta maakt grote indruk op Londen WASHINGTON. 2 Februari. De leden van de Amerikaanse senaat en het Huis van Afgevaardigden hebben president Eisenhower staande een ovatie gebracht, toen h(j binnentrad om zijn „state of the union message" uit te spreken. Er waren uitgebreide voorzorgsmaaL regelen genomen om de president bij zijn eerste verschijnen voor het congres te beschermen. Meer dan 300 militairen en politie-agenten stonden op hun post. De soldaten gewapend met geweer en bajo netten stonden voor het gebouw. Er be vonden zich 12 soldaten op het dak van het capitool. In de eerste vijf minuten wei'd er door de congresleden zes maal geapplaudis seerd, voornamelijk bij de krachtige ver klaringen ten aanzien van do buiten landse politiek. Het applaus nam tot grote kracht toe, toen de president met klaarblijke lijke verwijzing naar de overeenkomst van Yalta zelde dat zijn regering „geen enkele soort verplichting zou erkennen, welke in geheime clausules in het ver leden met buitenlandse regeringen wa ren aangegaan en het in slavernij bren gen van volkeren toelieten". Maar de congresleden luisterden in stilte, toen de president zijn politiek ten aanzien van Europa uiteenzette. Men applaudisseerde opnieuw krach tig, toen hij sprak over omvangrijke ge bruikmaking van Zuldkoreaanse troepen. Het zelfde was het geval bij zijn bekend making dat Formosa „gedeneutrali- seerd" zou worden. Het applaus was zwak, toen de presi dent verklaarde dat het onverstandig zou zijn de inkomsten te verminderen, voordat de uitgaven worden verlaagd. Zjjn boodschap werd in het geheel 53 maal door applaus onderbroken. De toe spraak duurde 56 minuten. Toen Eisen- houwer de zaal verliet brachten de con gresleden hem opnieuw staande eeD ovatie. REACTIE TE LONDEN De woorden, waarmede president Eisenhower de geheime overeenkomsten van het verleden met buitenlandse gering, wanner deze het in slavernij brengen van volkeren toelaten" van hand wees, hebben op Britse diploma tieke kringen te Londen een vrijwel even grote indruk gemaakt als zijn afzwering Tsjang voldaan over Eisenhowers besluit TAIPEH, 3 Februari Generaal Tsjang Kai Sjek heeft verklaard, dat president Eisenhowers besluit ten aan zien van de „deneutralisering" van For mosa niet alleen „rechtvaardig" is doch ook „in militair en moreel opzicht ge zond". Tsjang zeide, dat het plan om communisten op het vaste land te be strijden een onderdeel zou zyn van de plannen, om de wereld van het „agres sieve communisme te bevrijden". Nationalistisch China zou geen enkel land om troepen verzoeken. Daarom, zo vervolgde de generaal, ben ik van oor deel, dat de Verenigde Staten in hun besluit de steun dier.en te hebben van alle vrijheidslievende volken, die het gevaar van communistische agressie beseffen en gereed zijn om tegenstand te bieden. Ministerraad van NAVO 23 April bijeen PARIJS, 3 Februari. De perma nente raad van de NAVO heeft Dinsdag bekend gemaakt., dat de volgende mi nisteriële bijeenkomst van de Noord- atlantische verdragsorganisatie op 23 April in Parijs zal beginnen. Volgens de bekendmaking zal de conferentie waar schijnlijk niet langer dan drie dagen duren. E.V.G.-verdrag enige oplossing? PARIJS, 3 Febr. De Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken Foster Dulles heeft Dinsdag te Parijs voor de NAVO-raad verklaard dat „het er naar uitziet dat het tot stand brengen ener Europese verdedigingsgemeenschap de enig mogelijke formule is, om inschake ling van Westduitse sti'ijdkrachten voor de verdediging van West-Europa moge lijk te maken". van de neutraliteit van Formosa, aldus schrijft een correspondent van Reuter. Eisenhower doelde met, deze woorden op de zogenaamde „geheime clausules" de overeenkomsten van Yalta en Potsdam tussen Amerika, Engeland en de Sovjet-unie. Vele van deze clausules hadden nog betrekking op de toestand van vlak na de oorlog en zijn reeds se dert 1947 niet meer geheim. Zij omvatten evenwel zeker enige delicate kwesties, waarvan men kan zeggen, dat zjj het „in slavernij brengen van volken" betreffen. FORMOSA BESPROKEN WASHINGTON, 3 Febr. Admiraal Arthur Radford, Amerikaans opperbe velhebber in het gebied van de Stille Oceaan, heeft Maandag na een onder houd van een half uur met president Eisenhower verklaard, niet te verwach ten, dat de Chinese nationalisten op For mosa in de onmiddellijke toekomst hun aanvallen op het vasteland zullen uit breiden als gevolg van de „deneutralise ring" van Formosa. De Chinees-nationalistische ambassa deur te Washington dr. Wellingtn Koo, heeft op het ministerie van buitenlandse zaken besprekingen gevoerd over presi dent Eisenhowers besluit aangaande Formosa. Koo deelde later mede, dat het aanbod der nationalisten om troepen in Korea ter beschikking te stellen nog steeds van kracht is. Ridgway bezorgd over NAVO-politiek PARIJS, 3 Februari Van gewoon lijk welingelichte Parijse zyde wordt vernomen dat de opperbevelhebber der NAVO-strydkrachten in Europa, gene raal Ridgway in een onderhoud met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Foster Dulles, uiting heeft ge geven aan zijn bezorgdheid over de nieuwe NAVO-politiek van „kwaliteit inplaats van kwantiteit". Hij zeide voor al bezorgd te zijn over de besnoeiingen van het programma der zgn. „infra structuur" (verbindingen, vliegvelden e.d.) Amerikaanse zevende vloot berustte op een uitsluitend door de Amerikaanse regering genomen besluit, dat viel, voor dat de Chinese communisten in de Ko reaanse oorlog ingrepen", verklaarde hij. Generaal Omar Bradley, de voorzitter van de Amerikaanse commisise van staf chefs, heeft verklaard, dat hij er aan twijfelt, dat de Chinese nationalisten thans een aanval op het vasteland kun nen uitvoeren. „Mogelijk zullen zij ech ter later kunnen aanvallen als wij onze hulp vergroten", zo voegde hy" er aan toe. Een deneutralisering hield volgens hem niet het gevaar in, dat het conflict in het Verre Oosten zich zou uitbreiden. Dulles in Londen LXDNDEN, 3 Febr. John Foster Dulles, de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, is op zijn reis door West- Europa te Londen aangekomen. Dulles, die vergezeld is door Stassen, zeide, dat hij persoonlijk contact wilde instellen met Churchill, Eden en andere leden van de Britse regering. (Advertentie). BESTRIJD DIE GRIEP! met de snel en feilloos werkende: Dulles en Stassen komen Vrijdag in Nederland DEN HAAG, 3 Febr. De nieuwe Ame rikaanse minister van Buitenlandse za ken. John Foster Dulles en de directeur van het bureau voor wederzijdse veilig heid, Harold E. Stassen, die een tien daags bezoek aan Europa brengen, arri veren Vrijdag 6 Februari om kwart over tien op Schiphol. Zy zullen zich daarna naar Den Haag begeven en aanzitten aan een luch_bij de Amerikaanse ambassadeur, mr. Selden Chapin. Des avonds biedt de Nederland se minister van Buitenlandse zaken, mr. J. W. Beyen, de Amerikaanse gasten een lunch aan. Zij zullen die dag met tal van Nederlandse autoriteiten besprekin gen hebben. Beiden vertrekken Zater dagmorgen 7 Februari om half tien van Schiphol. HET PROCES-ORADOUR Berechting Duitsers en Fransen wordt gesplitst BORDEAUX, 3 Febr. By de voortzet ting der behandeling van het proces- Oradour heeft het militaire tribunaal van Bordeaux Dinsdag besloten met in gang van Woensdag 4 Februari de be rechting van de aangeklaagde Duitsers en Fransen te splitsen. Voorts besloot het tribunaal, dat Dins dag het horen der getuigen had beëin digd,, dat de Geneefse krijgsgevangen- conventie van November 1949 niet van toepassing zou zijn op de aangeklaagde Duitsers, aangezien de conventie voor de toekomst en niet voor de afgelopen tweede wereldoorlog was bedoelt. Voor twee millioen storm schade te Scheveningen DEN HAAG, 3 Febr. B. en W. van Den Haag vragen de gemeenteraad een crediet beschikbaar te stellen van I. 2.000.000 voor herstel van de schade, ontstaan aan Soheveningse boulevard, de havenhoofden, de binnenhavens, de werken van het afvoerkanaal naar zee de afgangen naar het strand en het badstrand bij Kijkduin, tengevol ge van de storm. Het crediet is geba seerd op een zeer globale schatting van de schade. LONDEN. 31 Januari. Premier Churchill schreef in Jamaica nieuwe woorden op de oude mars van het vierde regiment der huzaren. Boze tongen beweren, dat dit een duidelijke tip was omtrent de inhoud der ge heime besprekingen, welke hy in Washington voerde, want wie aan militaire muziek denkt, peinst over oorlog Volgens een uiteenzetting van Nye Bevan was „de eerste klas flop, minister Eden, intussen bezig aan de afbraak van het Engelse prestige in Egypte, waar hij door generaal Naguib by de neus wordt genomen, in de Arabische staten, welke hij om Engeland te kunnen aanvallen, straaljagers in de handen stopt, en in IJs land, waar de goodwill voor Engeland tot het vries punt daalde, omdat hy dit kleine landje met de knuppel durft te bedreigen". Toen de kat van honk was, dansten de muizen. Het was een goede tyd voor de Labour. Zy kon de Tory's te lijf gaan om het nieuwe Nazigevaar en om het ver enigd Europa, om nieuwe salariseisen van onrustig wordende mijnwerkers en om de afschaffing van de Engelse Zondag. Zy kon oppositie voeren, zo sterk, dat zy op het kantje af tegen Hare Majesteit protesteerde, toen 200 Labour-afgevaardigden zich verzetten tegen de weigering van gratie voor de moordenaar Bentley. Doch dezelfde dag. teen minister Churchill met een tabaksstronk van Jamaica in zyn mond, in het Lager huis terugkwam, werd de oppositie vleugellam. Haar linkervleugel wilde niet mee. De slagpennen van de rechtervleugel, Attlee en Morrison, begonnen wanhopig te slaan, maar het „body" van de party bleef log op de bodem. Was enkel de linkervleugel ziek, of zat het euvel kieper? In October j.l. had de rood gevlekte vogel van het Engelse socialisme soortgelijke stuipen gehad. De slag pen van de linkerzij. Nye Bevan, trok naar een andere richting. Na een zalvende behandeling tijdens de be roemd geworden geneeskuur van het Labour-congres te Morecambe, scheen de ziekte bezworen. Bevan beloofde heilig broederlijk en harmonieus mee te vliegen naar het allereerste doel, de verdrijving van de Tory's. Hij zou in het openbaar geen labour-afgevaardigden meer becritiseren, ten einde de schijn te ontwijken, dat hij de partij aan het splitsen was. Op de vraag van het con gres: Kunnen wij een einde maken aan het Bevanisme?, ■had hij echter niet geantwoord. Doch midden Januari j.l. zei hij bondig: neen. Het enfant terrible van de Labour-part ij had n.l. niet beloofd, leden, die niet tot het parlement behoren, ook van het lijf te blijven. En toen rond Nieuwjaar op voor dracht van de Tory-regering het bloed van de socialist Lincoln Stevens, lid van de algemene raad der vak bonden en secretaris van de vakbond voor IJzer en Staal, bij koninklijk besluit „blauw" werd verklaard, kon Nye het niet verkroppen. Het bloed van een socia list is roodEen vakbondleider kan toch geen adel lijke titel accepteren op voordracht nota bene van een regering, welke zich volledig kant tegen het beleid van de Labourpartij", schreef Bevan in zijn eigen week- orgaan „Tribune". Daarmee sprong het duiveltje, dat Attlee destyds zelf uit de fles gelaten heeft, tartend rond in het openbaar. De algemene raad van de vakbonden en de leiders van de rechtervleugel van de Labourparty, wier bloed een waterige inslag krijgt, zy pogen n.l. het socialisme te liberaliseren staken de kop byeen in het hoofdge bouw der party te Londen. Zy maakten zulk een spek takel, dat figuurlyk gesproken, de voorgevel bezweek. Vertwijfeld riepen zy voor het openbaar dat Bevan in de party een nieuwe party aan het vormen was, en scholden in hun dag-orgaan, de Daily Herald, op hun eigen huishouden van Jan Steen. De 50-jarige alliantie tussen de vakbonden en de partij zou uiteenvallen indien er tegen Bevan niet drastisch werd opgetreden. Men vergeleek zijn gewroet met dat van Hitler en de communisten. „Alle onoffi ciële groepen moeten verbannen worden, want zij' wek ken de indruk, dat personen belangrijker zijn dan de party", verklaarde het Labourbestuur, dat zelf de partij belangrijker vindt dan het welzijn van de staat. En het decreteerde de partij-censuur over Bevan's week- orgaan „Tribune". Hij deelde dit besluit in zijn eigen blad mede. „Maar ik zal de komende week wel vertellen wat ik hier van denk", schreef bij. De Tory's wrijven zich in de handen. „Hoe langer de innerlijke strijd duurt en hoe feller hij wordt, des te vaster voelen zij zich op de regeringszetel, schreef de News Chronicle, Fleetsfreet zag het vorige week zo en het blad voegt er aan toe: „Bevan is de jongste car. didaat voor het toekomstig leiderschap van de partij en dus een Engelse premier „in petto". Als hij niet al te gek doet, komt hij wel waar hij heen wil". Maar Bevan is het bedorven kind van de Engelse socialistische politiek. Zyn eigen party heeft hem ge durig zyn zin gegeven, vooral in de nationalisatie. Nu de officiële party daarvan zelf begint terug te komen, krygt zy het duiveltje, dat nog veel meer wil nationa liseren, niet meer in de fles. „Als we de tyd hadden, gingen we eventjes zitten wenen om de zielige positie van de Labourpartjj", spotte de „Daily Mail". Zo schijnt hei', zelfs in het democratische land bij uitstek, niet altijd gemakkelijk om te vliegen waar men wil. Daar kunnen de Londense spreeuwen van mee praten. De lui van alle grote steden houden va/n dieren en vogeltjes, en het aantal hondjes en poesjes van Londen dreigt het mensencijfer te overvleugelen. Zij houden er meer gezonde hxtwelxjkspractyken op na dan de mense lijke ingezetenen, die hun natuurlijke drang van be moederen en benaderen pogen te stillen met viervoetig surrogaat. De lui van Londen zijn dol op beestjes, zo dol, dat sommigen, die niet geloven aan hun eigen voortbestaan na de dood, met kunnen aarmemen, dat het allerlekkerste pekineesje dood is, wanneer het dood is. Zij hebben daar om een kerk geopend met een echte geestelijke erin, die in hiërarchische linie zegt af te stammen van een By zantijnse patriarch, en die 's Zon dags op de preekstoel klimt in Chel sea voor honden en katten, kippen, duiven en konytxen en alle gedierte, dat dierlijkerswijze in staat is de dienst te volgen. Volgens de lieden met deze verdierlijkte geestes houding zijn er in Londen nog bijlange geen dieren en vogeltjes genoeg. Om daartoe mee te werken en tevens om een bijdrage te leveren tot de kronings feesten willen zij in de bomen van stadslanen en parken kunstvogeltjes plaatsen, die met een batterijtje in de buik, elke tien seconden zingen. Men kan zich voorstellen met welke gevoelens deze lieden de veldslag volgen, welke het ministerie van arbeid sedert jaar en dag voert tegen een leger van dertig duizend spreeuwen, dat de nachtrust in het hart van Londen verstoort en onwelkome arbeid verschaft aan een dozijn straatvegers. Stipt als het dalen van de zon verduistert tegen het vallen van de avond een zwarte wolk Trafalgar Square. In vroegere jaren streek zij neer op de kathedraal van St. Paulus. Blijkbaar deelden de spreeuwen in het algemeen verval van de Anglikaanse godsdienst' en meenden zij het hunne in een democratische tijd te moeten zeggen bij het Lager huis. Warschijnlijk werden zij vandaar verdreven door het overstemmend lawaai van de nachtelijke zittingen van het parlement. Zij trokken naar het British museum. Kunst verwekt een rustige atmosfeer. Dit pakhuis, waar in alle vergaard wordt, wat tot het ge ringste heeft meegewerkt aan de evolutie van de kos mos en het mensdom, moet' voor de hoogvliegende spreeuwen te vulgair zijn geweest. Zij vertrokken naar de werkelijke kunst, waar de mannen van het doek en het palet de schoonste dingen hebben gewrocht. Zij streken neer op de Nationale Galerij van Schone Kunsten tegenover de altijd spuitende fontijnen van Trafalgar Square. En zy bleven er. Dertig duizend tjilpende, sjierpende en piepende spreeuwen zitten er elke nacht luidop te dromen en praten in hun slaap tegen Nelsoti, die op een huizen hoge kolom boven alles uitsteekt, en die zy elke morgen even met „weldaden" overladen. Het ministerie van arbeid zit mét de handen in het haar. „Alle veldslagen- heeft Engeland de laatste eeuw gewonnen, maar de slag van Trafalgar 1953 kan het niet winnen", schreef „Evening News". Men heeft valkooien geplaatst met voer er in. In drie maanden ving men een spreeuwtje. En dat was er nog per ongeluk in gevallen. Men probeerde het met ultra-geluidsgolven. De spreeuwen huppelden wat uit de buurt. Men ge bruikte ultïa-ivolette stralen. Ze trokken er zich niets van aan. Men ging over tot vuurwerk. Doch dat maakte meer lawaai dan de spreeuwen, en ze kwam terug. Electrische draden raakten ze niet aan, en toen men begon te spoken met opgezette uilen kropen ze eronder en erop. Thans is het arsenaal van het ministerie van arbeid uitgeput. Men wacht met bezorgdheid op de zomer. Want gewoonlijk wordt de nachtelijke meeting op Trafalgar Suare dan bezocht door een slordige hon derdduizend S4 S C DEN HAAG, 3 Febr. Blijkens een prijzenverordening van het bedrijfs- schap voor aardappelen zyn thans maximumprijzen voor aardappelen vast gesteld, die ten doel hebben een ongemotiveerde prijsopdrijving waarvoor naar de mening van de deskundigen geen aanleiding bestaat te voorkomen. Met ingang van Woensdag 4 Februari 1953 gelden maximumverkoopprijzen voor verkoop door telers, landhandelaren, grossiers en kleinhandelaren. De maximum- pry's by verkoop aan de consument, waaronder niet alleen gewone verbruikers, doch ook hotels, restaurants en ziekenhuizen worden gerekend, bedraagt voor klei- aardappelen 18 cent per kg en voor zandaardappelen 16 cent per kg. van de eerste laadplaats zijn vertrokken. In de geteisterde gebieden zijn veel klei- aardappelen verloren gegaan. Er is voorshands echter geen reden om aan te nemen, dat de beschikbare voorraden aardappelen niet toereikend zullen zyn, al zal gedeeltelijk moeten worden overgeschakeld op zandaard appelen. In Noord-Beveland zijn grote hoeveel heden klei-aardappelen gered. Per schip zijn 25000 zakken naar dit gebied over gebracht om deze voorraden in veilig- hied te brengen. Doel: prijsopdrijvingen voorkomen Voor de Waddeneilanden gelden maximumver koopprijzen die één cent per kg hoger liggen. Voor thuisbezorgen mag één cent per kg extra worden bere kend. De kleinhandel is verplicht de aardappelen te voorzien van een duide lijke aanduiding, betreffende de verkoop prijs en de soort der aardappelen naar de onderscheiding zand- en kleiaardappelen. De marge voor de kleinhandel is drie cent. voor grossiers 2.75 cent en voor de landhandel 0.75 cent per kg. In tegenstelling tot anders luidende berichten deelt het ministerie van land bouw, visserij en voedselvoorziening mede, dat het exportverbod voor aardap pelen geldt voor alle aardappelen, ook voor die waarvoor afleveringscontracten zijn gesloten. Uitgezonderd zijn echter de aardappelen, die blijkens de verzen dingsdocumenten vóór 1 Februari 1953 Bisschoppen van Noord-Amerika nemen initiatief en leiding Kerk heeft taak naast internationale organen MANIZALES. 28 Jan. De Noordame- rikaanse bisschoppen zijn er in ge slaagd 24 aartsbisschoppen, 225 pries ters en 400 leken uit Zuid-Amerika in Manizales (Columbia) byeen te brengen om het probleem van de landhervor ming in Zuid-Amerika aan te pakken en daarmede het in verval geraakte katho licisme der Zuidamerikaanse staten tot nieuwe bloei te brengen. „De Kerk heeft een belangrijke taak", zo heeft het congres in een resolutie vastgesteld, „bij het tot stand brengen van een rechtvaardige sociale orde", waarmede de katholieken tonen hun plicht te begrij pen om mee te werken aan de groot scheepse pogingen der internationale or ganen om Zuid-Amerika uit zyn achter lijke staat omhoog te brengen. De Noordamerikaanse bisschoppen hadden daartoe een congres belegd, dat vorige week in Manizales is gehouden. Het succes is inderdaad groot, want een herstelprogram op langere termijn is ge reedgekomen. De ruim 600 deelnemers hebben zich bovendien tot de interna- tot de godsdienstige, culturele en so ciale verheffing van de bevolking. Ook zullen zij belangrijk werk kunnen doen bij het aangenamer maken van het le ven op het platteland. Daarom zullen zij een effectief bestrijdingsmiddel kun nen worden van de trek van het land naar de stad. waar velen tot het heiden dom vervallen. Als andere middelen tot bestrijding der ontvolking van het platteland ver klaart het congres het noodzakelijk, dat het parochieleven wordt opgevoerd, maar ook dat de verbindingen tussen stad land verbeterd dienen te worden en dat de vervoers- en transportmogelijkheden uitgebreid en goedkoper moeten worden. HULP AAN VLUCHTELINGEN Ten behoeve van de tienduizenden vluchtelingen uit de landen achter het IJzeren Gordijn stelde het congres de oprichting voor van landelijke en plaat selijke organisaties, die de opneming van vluchtelingen in de Zuidamerikaan se landen zullen bevorderen, Hierbij dient een nauwere samenwerking te be staan met de Internationale Katholieke Migratie Commissie te Genève. Om de besluiten van het congres uit te voeren zal een internationaal secre tariaat voor het platteland worden op gericht. Dit laatste is een voorstel van de aartsbisschop van Bogota, kardinaal grote en vitale belang van initiatieven Luque. Er is nog geen beslissing, geno- op gebied van pers, film en radio, wel- men. waar dit secretariaat zal worden I ke een essentieel deel moeten bijdragen gevestigd. tionale organisaties gewend om techni sche hulp in de achterlijke landbouw gebieden van Zuid-Amerika. Aan de re geringen is verzocht de vevdeling van het land onder de landarbeiders, wier armoede spreekwoordelijk is geworden, te bevorderen. Het congres stelde onder meer voor: de training van priesters in plattelands-- problemen door middel van theoretische en practi9che cursussen op de semina ries, in samenwerking met de nationale en internationale technische organisa ties, geïnteresseerd by de cultivering van het land. OPRICHTING VAKORGANISATIES In zijn andere conclusies betrok het congres tal van problemen zoals de ves tiging en oprichting van vakorganisa ties, coöperatieve ondernemingen, boe renleenbanken. Grote aandacht werd voorts besteed aan de hygiënische en medische noden van de plattelandsbevol king, de plaats van de vrouw, kinder sterfte en de electrificatie in de land bouwgebieden. Het congres beklemtoonde vooral het Collecte rheumatiek bestrijding uitgesteld DEN HAAG, 3 Febr. De Nederlandse vereniging tot rheumatiekbestrijding had voor 14 Februari aanstaande een collecte voor de rheumatiekbestrijding georganiseerd. Het bestuur heeft beslo ten deze collecte uit te stellen en ver zoekt de dames en heren, die in de comité's voor deze celecte zitting hebben, mede te werken aan de collecte ten be hoeve van het nationale rampenfonds. Spoorwegverkeer Rotter dam-Dordrecht hervat DEN HAAG, 3 Febr. Het spoorweg verkeer van Rotterdam D.P. naar Dor drecht is in de loop van de ochtend vol ledig hervat. Voorlopig echter zullen de reizigers te Rotterdam D.P. moeten overstappen. STAKINGEN in Oost- duitse fabrieken MAAGDENBURG. 3 Febr. In een offi- cieel bericht van de SDD (Oostduitse So cialistische Eenheidspartij) is bekendge maakt, dat in de afgelopen weken in verscheidenen genationaliseerde bedrij ven te Maagdenburg arbeiders hebben gestaakt, waardoor de productie in gebied aanzienlijk is verstoord. De door „provokateurs" aangestichte stakingen, aldus de bekendmaking, konden slechts door straffe dwangmaatregelen tegen de stakers en door arrestatie van een aan tal stakingsleiders worden gebroken. In het bijzonder was gestaakt in de fabrie ken „Karl Liebknecht" „Ernst Thael- mann" en „Georgi Dimitroff". Volgens D.P.A. waren de acties der arbeiders gericht tegen „oneerlijke beta ling, ongerechtvaardigde premieverde ling onder functionarissen van de S.E.D. en slechte sociale en hygiënische voorzie ningen in de fabrieken." NEW YORK, 3 Febr. Prins Bernhard heeft Maandagavond de historische tentoonstelling ter gele genheid van het driehonderdjarig be staan van New York als gemeente in het Metropolitan Museum of Art en het museum van de stad New York geopend. De tentoonstelling bestaat gedeeltelijk uit kunstwerken en histo rische documenten, verzameld door het gemeentelijke museum van Den aag en uitgeleend door de Nederlandse regering. O.a. is er de beroemde brief van Pieter Schagen aan de Staten-Gene- raal uit het jaar 1629 waarin gewag gemaakt wordt van de aankoop van het eiland Manhatten van de Indianen door Pieter Minuit voor zestig gulden. Nadat doctor Wijsenbeek, directeur van het gemeentelijk museum van Den Haag, een historisch overzicht van de door Nederland uitgeleende collectie had gegeven, verzekerde New-Yorks burgemeester, Impelliteri, de Prins dat Nederland kan rekenen op de diepe sympathie van het Ame rikaanse volk. „Ik wil dat gij en ko ningin Juliana weten, dat u op onze vriendschap kunt rekenen en zo no dig op de generositeit van ons allen. De New-Yorkse bevolking deelt in :t leed van de ramp waarbij eens te meer een zesde gedeelte van uw land is overstroomd. Prins Bernhard ver klaarde zich diep getroffen door de woorden van de burgemeester in het bijzonder op dit ogenblik dat Neder land zo veel leed ondergaat. Hij zeide dat hij gaarne de gevoelens van New Yorks bevolking zou overbrengen aan de Koningin en het Nederlandse volk. Na de officiële opening had een re ceptie plaats in het museum. Onder de enkele honderden aanwezigen be vonden zich de Nederlandse ambas sadeurs van Roy en en Von Balluseck alsmede de Nederlandse consul-gene raal De Vos van Steenwijk. EERSTE KAMER Verlenging dividend beperking aangenomen DEN HAAG. 3 Februari. De Eerste Kamer heeft' Dinsdagmiddag de behan deling van het wetsontwerp tot verlen ging (met één jaar) van de dividend beperking, welke in de vergadering van 27 Januari is afgebroken, voortgezet. Na een uitvoerig betoog van de staatssecre taris Van den Berge, ging de Kamer tot stemming over. Met 31 stemmen vóór en 15 tegen is het wetsontwerp aangenomen. Geen colleges Ec mische Hogesr TILBURG. 3 Februari magnificus van de Kath sche Hogeschool te Til dat door de spontane studenten de colleges vervallen, behalve d; tancy.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4