Belgisch kapitein onderhield met helicopter dienst naar Oude Tonge Officiële berichten betreffende ramp Indrukwekkend relaas SCHEVENINGSE VISSERS HEBBEN 2CÜ0 MENSEN OP PUTTEN GERED Twee plunderaars gearresteerd Veel hoog water op Zuid-Beveland GEBED PRINSES WILHELMINA TEMIDDEN VAN HET GETROFFEN VOLK Vlissingen is toestand meester Marine leidde de reddingsacties te watifr vanuit de bases te Rotterdam v Dordtse Biesbosch ondergelopen TOESTAND OP ZEEUWS-VLA A NDERE N NIET MEER ALARMEREND SCHERPE HOEST ABDIJSIROOP UN PRACHTIGE BRIEF VAN DE IÉETANSE ZAAKGELASTIGDE Geldelijke hulp aan slachtoffers Huisvesting daklozen Brandstofvoorzienins: hulpcolonnes Bureau Watersnood Bijstand-regeling Coördinatie aanbie dingen en aanvragen Woensdag 4 Febr. 1953 Pagina,- 6 gma, o Wanhoop was pijnlijk om aan te zien Bestuurder van Nederlands hefschroef- vliegtuig redde 42 personen BRUSSEL. 3 Febr. Kapitein Tre- merie van de Belgische luchtvaart maatschappij Sabena, die zich na een dringende oproep uit Amsterdam on middellijk met een hefschroefvlieg- tuig naar het eiland Overflakkee be gaf, heeft te Brussel een relaas van zijn tocht gegeven. Hij was met zijn helicopter neerge streken in Oude Tonge op een stuk nog boven het water uitstekende dijk, die in verbinding stond met een der tigtal geheel door water omringde wo ningen. Er hadden 400 personen een toevlucht op zolders en daken ge zocht. Op zijn tocht naar Overflakkee had de piloot grote moeite zich te oriënteren, omdat vrijwel alles onder hem blank stond. Onderweg zag hij in deze watermassa talrijke mensen vanaf de daken hunner huizen wan hopige tekens naar zijn vliegtuig ge ven. Het befschroeftoestel werd te Oude Tonge met grote geestdrift ont vangen. Bijna al deze mensen hadden Maandagmorgen om vier uur plotse ling, verrast als zij waren door de springvloed, hun huizen in de omge ving moeten verlaten. De aanvoer van gas, electricitcit en water werd geheel afgesneden. Kapitein Tremerie gaf zich echter pas werkelijk rekenschap van de ernst van de toestand toen hij van de burgemeester vernam, dat naar schatting in deze gemeente alleen reeds 60 personen om het leven waren gekomen. De piloot deelde mede, dat hij de volgende morgen vroeg zou ver trekken en dan de post van het dorp mee zou nemen. Onmiddellijk zette het gehele dorp zich koortsachtig aan het schrijven. Intussen had de piloot gelegenheid met de burgemeester een lijst op te maken van de behoeften van het dorp. De enige dokter was bezig de gewon den te verzorgen. In het drooggeble- ven gemeentehuis en in een hotel sliepen 's éivonds de vluchtelingen op de biljarten en op de grond. De vol gende dag om zes uur vertrok kapi tein Tremenie met drie kg post naar Woensdrecht, waar hij werd ontvan gen of hij door de voorzienigheid was gestuurd. Na opnieuw benzine te hebben in genomen, begon de piloot hierop een pendeldienst tussen Oude Tonge en Woensdrecht. Hij bracht medicamen ten, kleding en levensmiddelen naar Oude Tonge en keerae met vluchte lingen terug. De wanhoop, waarin dezen dikwijls verkeerden, was pijn lijk om aan te zien, zo vertelde hij. Kinderen zochten naar hun verdwe nen ouders en ouders zochten naar hun kinderen. Van een familie met 12 kinderen werden alleen de vader en een jongen gered. In Woensdrecht kreeg de Belgische helicopter versterking van een Neder lands marinetoestel. De hulp van deze beide hefschroefvliegtuigen was van onschatbare waarde, daar zij tot Maandag 17 uur de enige communi catiemiddelen met Overflakkee bete kenden. Dank zij de huip, die het Bel gische toestel bood, kon in overleg met een Nederlands officier een hulp programma worden opgesteld. Nauw keurige gegevens konden ook worden overgemaakt aan de tweemotorige bommenwerpers, die aes middags op de plaatsen, waar de nood het hoogst was, pneumatische vlotten afwierpen. ADEMBEKLEMMEND De piloot vertelde, dat vanuit de lucht gezien de aanblik adembeklem mend was. In de delta, die zijn toestel heeft overgevlogen, was nog slechts een honderstc gedeelte der weilanden boven water. Overal dreven de cada vers rond van koeien, schapen en paarden. Na hulp gebracht te hebben aan Oude Tonge vloog de helicopter naar Goes. Hier kon het alleen maar neer strijken op het autoterrein naast het ziekenhuis, dat door het water werd bedreigd. Rondom dit ziekenhuis heerste een grote bedrijvigheid. De gehele bevolking was bezig de straten op te breken om hiermee de dijk te versterken. Het doorbreken hiervan zou een ware ramp zijn geweest. Ka pitein Tremerie had veel lof voor de daden van de bestuurder van het Ne derlandse hefschroefvliegtuig, dat door middel van een lier niet minder dan 35 volwassenen en 7 kinderen van gevaarlijke plekken kon redden. Taak is thans volbracht Op enkele plaatsen wilden de mensen niet geëvacueerd worden ABBENBROEK. 4 Febr. De politie te Abbenbroek heeft gisteren twee perso nen gearresteerd die zich schuldig heb ben gemaakt aan diefstal van goedteren uit de verlaten hulzen in het verdron ken gebied. Helicopters doen prachtig werk WOENSDRECHT, 4 Febr. De 15 op Woensdrecht gestationneerde helicopters hebben gisteren honderden mensen uit hun benarde positie kunnen bevrij den. Na de alarmerende berichten c de zeer ernstige toestand te Bruinisse en Oosterland zijn de toestellen daarheen gedirigeerd. Zij hebben er vele men gered en naar uitwijkplaatsen overge bracht. Dinsdagavond zijn zij op Woens drecht teruggekeerd. Vandaag bij het krieken van de dag zullen zij opnieuw opstijgen met medicamenten, voedsel en dekens. De „Austers" van de koninklijke lucht macht zijn op het strand van Schouwen- Duiveland geland. Zij hebben dekens ge bracht en zijn teruggekeerd met vluch telingen. Polders nabij Ossendrecht staan onder water OSSENDRECHT, 3 Febr. Rondom Ossendrecht, 15 km. ten zuiden van Bergen op Zoom, zijn vele polders overstroomd. Er zijn voor zover bekend geen slachtoffers. De eerste doorbraak geschiedde Zondagmorgen om ongeveer 5 uur. Alle beveiligingsmaatregelen met zandzakken worden reeds getroffen door burgers en militairen. Dit is het laatste nieuws in telegramstijl. Het vee is grotendeels gered. In de grote nieuwe kazerne aan de weg Putte- Antwerpen zijn meer dan 1000 eva- cué's ondergebracht. Tiengemeten ontvolkt ZUID-BEIJERLAND, 3 Febr. Bijna alle bewoners van Tiengemeten, het eilandje in het Haringvliet, zijn thans geëvacueerd. Twee mannen worden vermist. De materiële schade is zeer aanzienlijk. Minister Algera naar noodgebieden DEN HAAG, 3 Febr. De minister van verkeer en waterstaat, mr. J. Algera, zal zich Woensdag 4 Februari naar het cen trum van de noodgebieden rondom Zie- rikzee begeven, teneinde ter plaatse con tact op te nemen met de bevolking. De minister zal worden vergezeld door ir. A. G. Maris, directeur-generaal van de Rijkswaterstaat en ir. A. H. Fabius, hoofd-ingenieur van de Rijkswaterstaat. ABBENBROEK, 4 Febr. De. Scheve ningse vissers, die uitgerust met 19 sloe pen huip hebben verleend aan de inwo ners van Abbenbroek, Oudenhoorn en Zuidiand, hebben hun taak volbracht. Zij zyn gisteravond laat in Scheveningen teruggekeerd en wachten daar op nade re instructies. Zü hebben in de afgelo pen dagen naar schatting van de burge meesters ruim 2000 mensen uit het ver dronken gebied rondom genoemde ge meenten op het eiland Putten gered. De geredden zijn overgebracht naar Rotterdam. Nog slechts een klein aantal mensen verblijft in Abbenbroek en Zuid- land. Enkele uren geleden (omstreeks elf uur Dinsdagavond) is de Haasdijk, de Slaperdijk van de polder van Abben- GOES, 2 Febr. Op het voetbalveld te Goes op Zuid-Beveland heeft men met spanning gewacht op de komst van een zestal helicopters. De „operatie" is evenwel uitgesteld tot Dinsdag. De heli copters zfjn van Britse zijde beloofd. Zij kunnen van Duitsland via een Neder lands vliegveld) naar Goes gedirigeerd worden om van daaruit hulp te gaan verlenen in Noord-Beveland, Tholen, Sint Philipsland en de zak van Zuid- Beveland. Vanochtend zijn by het Goesse Sas zeven lijken aangespoeld van nog niet geïdentificeerde mensen, cffle waarschijn lijk van Schouwen afkomstig zijn, In Wolf aartsdijk (geheel onder water) zijn 6 doden te betreuren, maar er kun nen nog meer slachtoffers zijn. Krui- ningen telt minstens 11 dodelijk slacht offers. De gehele gemeente staat onder water, zelfs zo, dat bij vloed het water drie meter boven de rijksweg uitkomt. De bevolking wordt geëvacueerd. In Oudelande zijn 2 doden. In de gemeente Kapelle onder Scho- re werkt men sinds Zondagnacht, met duizend man onafgebroken om een dak val te voorkomen in de grote zee- werende tijk van de Schelde (zuidkant van Zuid-Beveland). Alle mannen van 20 tot 50 jaar uit de omgeving en vele militairen storten duizenden zakken zand op een bedreigde plaats over een lengte van 200 meter. Veertig h vijftig auto's rijden af en aan met zand. De grote graanhandelaren uit deze streek leveren dfe zakken. Volgens de burge meester is er thans een redelijke kans, dat men de verzakte dijkstrook zal hou den. broek ten Noordwesten van Zuidiand, door studenten en andere vrijwilligers gedicht. Deze afsluiting is zeer belang rijk. Ook is een dijk tussen Zuidiand en Abbenbroek gedicht. Op en achter eerst genoemde dijk bevinden zich vele boer derijen. waaruit ruim 100 koeien konden worden gered. De beesten zijn met schui ten overgebracht naar Abbenbroek. De centra van Zuidiand en Abbenbroek zijn watervrij. In het gehele gebied zijn mili tairen thans bezig om het nog levende vee op de droge gronden te brengen. De Scheveningers hebben tijdens hun reddingsacties hier en daar weerstand ondervonden van de bevolking in het verdronken gebied. Enkelen mensen wensten niet te evacueren. Op een boer derij, waar de bewoners hun heil op het dak hadden gezocht, werden de Scheve ningers met dakpannen bekogeld en „be groet" met de uitroep ,,he, komen jullie stelen?"... De Scheveningse vissers heb ben zich getroost met de gedachte, dat elders in het verdronken gebied dankbaarheid zeer groot is geweest. De reddingsploeg heeft gisteren vier sloe pen verloren. Acht Scheveningse roeiers zijn thans ingeschakeld bij het reddings werk op het eiland Tholen. Het water op het eiland Putten is gis teren iets gezakt. In verscheidene verla ten boerderijen is het electrische licht gisteravond plotseling aangefloept. Goede Vader, 'n Versehrikkelyke ramp heeft ons getroffen, 'n Groot stuk van de dierbare grond, waar wjj al geslachten lang met onze kinderen leefden en werkten, is ons ontrukt. De zee heeft de kinderen van ons volk, onze grond met- zijn vruchtbaarheid, onze huizen, ons vee, alles opgeëist. Ver slagen en diep bedroefd proberen we te redden wat we kunnen en de slachtoffers te helpen. Wy zijn niet verbitterd, maar klein en machteloos. Onze bekwaamste mensen hebben de dijken gebouwd. We waren trots op de Hollandse waterwerken. We meenden veilig te zyn achter die sterke dijken, door mensenhanden gemaakt. Maar water, storm en wind zün machten van God, die niemand regelen kan. Vader, we durven niet vragen: waarom? God wees de slachtoffers genadig. Zij waren geen slechte mensen, maar vaders en moeders, die aan de rand van het water bouwden aan hun huisgezinnen. Bouwers aan ons Koninkrijk der lage landen; en velen van hen bouwers aan Uw Konink- ryk der hoge Hemelen. Wü kleine mensen rekenden op de kracht van de dyken, de duinen en de versterkingen en we begrypen niet wat voor goeds U voor heeft met dit ontzettend leed. Mogelijk is dit dreigend gebaar van U een waar schuwing. dat U Heer en Meester blyft over schepping en natuur. U in Uw barmhartigheid en Vaderlykheid begrypt, dat wy geen heiligen zyn, maar zwakke ploeterende mensen van goede wiL Moge ons aller medeleven en medelijden in deze uiterste nood voor I' nochthans een teken zyn, dat we Uw gebod van liefde voor elkaar niet vergeten. Vader, sta ons bij in de stormen van het leven. Amen, ZÏERIKZEE, 3 Febr. H.K.H. Prinses Wilhelmina, door diep medeleven met het volk, dat zy een halve eeuw als Koningin heeft gediend, uit liaar terug getrokken leven getreden, heeft, nadat zy de nacht van Maandag op Dinsdag in Middelburg had doorgebracht, Dinsdag middag Zierikzee bezocht. Doordat het centrum der stad droog was, kon H.K.H. te voet de verschillende plaatsen be zoeken. De stad werd in snel tempo geëvacueerd, in de haven heerste grote bedryvigheid van af- en aanvarende schepen. Later bezocht Prinses Wilhelmina Veere en vertrok van daaruit voor een bezoek aan Kortgene en omstreken op Zuid-Beveland. Ook bezocht H.K.H. Noord-Beve land, Schouwen-Duiveland en Tholen, aan boord van een marechaussee vaartuig. Ooggetuigen vertellen, dat wat de Prinses deed, groots was. Met OP WALCHEREN VLISSINGEN, 3 Febr. In Vlissingen, waai; alleen de oude stad was onderge lopen, is het water nu weer vrijwel verdwenen. In de gaten in de boule vard is een looddichting aangebracht en men gelooft nu, ook wat de dijken betreft, de situatie wel meester te zijn. De wind is in sterkte afgenomen. Er is veel schade aan huisraad. Men heeft vrijwel geen mensen behoeven te eva cueren. doordat de Vlissingers uit het overstroomde stadsdeel bij familie en kennisen in de gespaard gebleven wij ken terecht konden. een bestelwagen reed zij Zierikzee bin nen, vergezeld door de commissaris van de Koningin, jhr. mr. A. Casem- broot. Op het havenplein van Zie rikzee drong de bevolking rondom de wagen en mannen en vrouwen schrei den als kinderen en drukten woorde loos de handen van de prinses. Zacht zei H.K.H.: ik kan niet anders zeggen dan: mijn innige deelneming. Ontroerend waren ook de korte mo menten, zoals vlak voor Stavenisse, waar een Amsterdamse rondvaartboot passeerde met tientallen vluchtelingen. Onmiddellijk verscheen de Prinses aan het dek, wind en regen trotserend. De vluchtelingen zagen haar: mannen rukten de hoofddeksels af en een vrouw riep: „Prinses dank". Meer kon ze niet zeggen. Maar ieder voelde zo vertelde men ons dat deze woor den welsprekender waren dan menige redevoering. In Stavenisse ging de Prinses na een kort bezoek aan boord van een ander vaartuig, dat haar naar Bergen op Zoom bracht. Nederlands motorschip „Salland" vermist ROTTERDAM. 3 Febr. Van het 297 brt. metende m.s. „Salland", eigenaar gebr. Teekman te Zwolle, is na het ver trek op 29 Januari uit Par aan de zuid kust van Engeland, met bestemming Stockholm niets meer vernomen. Aan alle schepen is verzocht naar de „Sal land" uit te kijken. Het 267 brt. metende Nederlandse mo- torkunstvaartuig „Jan Kreumer", eige naar J. Kreumer te Vlaardingen. heeft na het vertrek uit Rotterdam op 30 Januari met bestemming Esbjerg (een reis van normaal twee dagen) niets van zich laten horen. Een telegram van aan komst in de plaats van bestemming, zo als gebruikelijk, is niet ontvangen. De kapitein van de vermiste Groninger kustvaarder „Brevo" heeft zich thans gemeld. Alles is wel aan boord. 42 oorlogsschepen, 100 sloepen en vletten en 180 particuliere vaartuigen werden uitgezonden Duizenden geredden werden overgebracht ROTTERDAM, 4 Febr. De koninklukc marine heeft tot dusverre de assistentie aan de getroffen gebieden geleid via Rotterdam, waarbij veel materieel van meer noordelijk gelegen bases beschik baar werd gesteld. De commandant ma ritieme middelen te Rotterdam, kapt. ter zee O. de Booy, had te Rotterdam de be schikking over de hulpmiddelen van de onderzeedienst en hr. ms. „Karei Door man", met totaal omstreeks 2000 man. De actie werd geconcentreerd op hulp verlening aan en evacuatie van de Zuid- Hollandse en Zeeuwse eilanden, met oor- spronkelyke prioriteit voor Goeree- Overflakkee, noordpunt Zuid-Beveland en Beyerland, later aangevuld met Schou wen en Duiveland en Tholen. Uiteraard is het werk op de eilanden typisch in de lyn van de koninklijke marine. WAT WERD GEDAAN Tot heden, dat is middernacht van Dinsdag op Woensdag werden van de Waalhaven in Rotterdam af naar deze gebieden gedirigeerd 42 oorlogsschepen waaronder mijnenvegers, motortorpedo boten, landingsvaartuigen, verder alle beschikbare marinesleepboten, enkele marine water- en olie tankers en ten slotte (voor werk op ondiep water) rond 100 marinemotorsloepen en motorvlet- ten. Voor een groot aantal dezer vaar tuigen werden uitrustingen en eventueel bemanning aangevuld of geheel ver strekt uit te Rotterdam beschikbaar ma terieel en marine personeel. Ook werden 180 particuliere vaartui gen en vissersschepen in de Waalhaven van uitrusting' en eventueel van aanvul lende marinebemanning voorzien. Veer tien Engelse en 7 Eelgische vaartuigen van de „Royal Navy Rhine Squadron" werden van verbindingsofficieren voor zien en gedirigeerd naar Bruinisse en Zierikzee. Medegegeven werden 12.000 noodrant soenen, 3000 warme maaltijden, 30 dok tersuitrustingen en grote hoeveelheden penicilline en andere genees- en ontsmet tingsmiddelen. Honderden tonnen brand stofolie en benzine werden verstrekt. Op de belangrijkste punten werden 6 mo biele radio zend- en ontvanginstallaties opgesteld. Particuliere vaartuigen die volledig uitgerust waren, dat waren er maar liefst 500 per dag, werden uitslui tend gedirigeerd naar de plaatsen die het meest werden bedreigd, op het tijdstip dat de schepen en scheepjes beschikbaar kwamen. EVACUé'S Als gevolg van deze hulpverlening en gecoördineerde maatregelen stromen thans van de bovengenoemde eilanden do evacué's by duizenden en de van eerste hulp voorziene gewonden en zie ken bij honderden op veilige plaatsen binnen, gedeeltelijk te Rotterdam. Ook is op vele plaatsen op de eilanden de allerergste nood, wat betreft- honger en dorst al thans enigszins verminderd. DORDRECHT, 3 Febr. Tot hun ont zetting hebben de landbouwers van de Dordtse Biesbosch hun prachtige polder, een gebied van 1400 a 1500 ha., Maan dag toch nog verloren zien gaan. Da naast ös Biesbosch gelegen Prinsenpol- der is Zondag al overstroomd. De schei ding tussen de Prinsenpolder en de Dordtse Biesbosch, een kade, die de oude Veerweg wordt genoemd, is nu doorgebroken, zodat het water uit da Prinsenpolder in de Dordtse Biesbosch stroomt. De polder staat blank en de schade is, evenals overal elders op het eiland van Dordrecht, enorm. Alle pol ders ten zuiden van de Wleldrechtse- zeedyk, zyn nu verloren. KLOOSTERZANDE, 3 Febr. „Wy hebben thans de indruk, dat de binnen dijken het verder wel zullen houden en het overgrote gedeelte van de polders in het oostelijke deel van Zeeuwsch- Vlaanderen gered Is", zo verldaarden de burgemeester van Kloosterzande, de heer Houtegem. Dank zij de spontane dingstukken en beddegoed op de hoog .schuimende golven en ziet men de dode koeien, schapen en paarden liggen. In de nacht van Zondag op Maandag zijn in Kloosterzande tweehonderd militairen van de kaderschool uit Weert aange komen. Zij hadden Zeeuwscli-Vlaande- ren slechts kunnen bereiken via Brus- en massale hulp door de van heinde en i sel en Gent en deden niet minder dan rerre toegesnelde hulp heeft men hettwaalf uur over deze reis. Onmiddellijk ergste kunnen voorkomen en is het aan tal slachtoffers In dit, het oostelijke gedeelte van Zeeuwsch-Vlaanderen tot acht beperkt gebleven. Waren de dijken van de binnenpolders bezweken, dan zouden Walsoorden en Kloosterzande thans geheel onder water staan. Een kwartier na de eerste oproep kon men reeds over de eerste vracht auto's en vrijwilligers beschikken. De ondergestroomde polders in de omge ving van Kloosterzande bieden een troosteloze aanblik. Overal drijven kle- Advertentle. maakt U doodmoe en ondermijnt Uw gestel. Help Uw geprikkelde en ontstoken luchtpijpen en zuiver Uw adem halingsorganen met de geneeskrachtige, slym- oplossende AKKER'S -'s Werelds beste hoestsiroop - Een uit velen: ruari. De blijken van medeleven, die uit binnen- en buiten- vaak geladen van diepe ontroering, maar tevens van ver- genschappen van het Nederlandse volk. Hier volgt in je zaakgelastigde van Pakistan, de heer Bokhari, welke linister van buitenlandse zaken. hart dat ik deze regels tot u richt om uitdrukking \even by de ramp, die uw dapper vólk heeft getroffen. ing gaan ook uit naar de zwaarbeproefde gezinnen, die ■loren, en ook naar lien, die grote materiële verliezen ongeëvenaarde eigenschappen van uw volk, zoals zijn ogen en ontembare moed, ten volle ken, twijfel ik er niet der natuur het hoofd zal worden geboden en dat onmid- jverleend aan de getroffenen. 11c heb reeds met grote be ten van de spontane hulpaanbiedingen, welke uit alle ge- n ontvangen. Het kan op geen andere wijze zyn grootheid Man van geëvacueerde vrouw verdronken ROTTERDAM, 3 Febr. In de Tweede Petroleumhaven te Rotterdam is de dek- knecht A. van der Starre te Sliedrecht. door de duisternis misleid, in het water gevallen en verdronken. Zijn lijk is door de rivierpolitie opgehaald. De vrouw van het slachtoffer is geëvacueerd en men zoekt thans uit, waar zy zich bevindt om haar het droevig nieuws te kunnen mededelen. In een vergadering van de Tweede Ka mer gaf minister-president dr. TV. Di-ee-s, Dinsdagmiddag een overzicht van de toestand in de door de watersnood ge troffen gebieden. Tijdens de toespraak van minister Drees: juist achter hem, minister Beel, verder van links naar rechts, de ministers Staf Algera en De Bruyne. Op de achtergrond een kaart van de getroffen gebieden in Zuid-West Nederland. REGELING GETROFFEN- DEN HAAG, 3 Februari Met het Nationaal Rampenfonds, dat de parti culiere hulpverlening coördineert en met welk fonds de regering ten nauw ste samenwerkt, is overleg gepleegd over het verlenen van noodzakelijke uitkeringen voor levensonderhoud aan de slachtoffers van de ramp. welke ons land op 1 Februari heeft getroffen. Als uitvloeisel van dit overleg heeft de mi nister van maatschappelijk werk alle burgemeesters en wethouders gemach tigd evengenoemde slachtoffers, voor zover deze niet of onvoldoende in staat zijn om in hun eigen levensonderhoud te voorzien, voorlopig een uitkering ter voorziening in de kosten van noodza kelijk levensonderhoud toe te kennen, overeenkomstig de regeling hulpverle ning oorlogsslachtoffers (1940—1945). De hoofden van de bureaux van het be trokken departement in de provincies zullen desgewenst hierbij van voorlich ting dienen. Deze geldelijke hulpverleningsrege ling ten behoeve van de slachtoffers van de ramp wordt geacht te zijn in gegaan op 1 Februari j.l. Nadere uitvoeringsvoorschriften op de getroffen regeling zullen binnen korte tijd zodra het inzicht in de omvang en in de verschillende aspecten van de te lenigen nood is verkregen aan B. en W. worden toegezonden. DEN HAAG, 3 Februari Het mi nisterie van binnenlandse zaken vestigt er de aandacht op, dat alle bereidver klaringen tot het vei-lenen van huisves ting in woningen aan daklozen uit de noodgebieden gericht moeten worden tot het gemeentebestuur ter plaatse. Opgaven in de provincies Groningen, Friesland. Drente, Ovcrijsel. Gelderland en Limburg zijn vooralsnog niet nodig. DEN HAAG. 3 Februari De ANWB doet een beroep op benzinestations- en pomphouders langs de voor het red dingswerk vitale routes om, indien zij in deze nood-periode niet permanent ge opend zijn, zodanige voorzieningen te treffen, dat ook 's nachts de brandstof voorziening van de hulptransporten niet stagneert. DEN HAAG, Het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis heeft een speciaal bureau „Watersnood" inge steld. dat gevestigd is op de Princesse- gracht 27 te Den Haag. De leiding van dit bureau berust bij de heer J. C. Ja- pikse, oud-directeur van het voorma lige centraal-distributiekantoor. die de verschillende activiteiten van het Ne derlandse Rode Kruis ten behoeve van de watersnood coördineert. DEN HAAG, 3 Februari De com mandant 3e militaire afdeling in Den Bosch bericht aan civiele autoriteiten in Brabant en Zodand, die bijstand wen sen, dat na 18.00 uur op 3 Februari de navolgende regeling geldt: a). Civiele aanvragen richten tot Den Bosch, telefoon 8131. b). Evacuatie-aanvragen richten tot Den Bosch, telefoon 8343. c). Militaire bijstand richten tot Den Bosch, telefoon 5741 of 5742. De noodgebieden zijn als volgt inge deeld Vak 1. Zeeuwsch-Vlaanderen: com mandant kap. Haersma Buma te Ter- neuzen. Vak 2. Noord-Beveland. Zuid-Beve land. west van het kanaal Hansweert- Wemeldinge: commandant majoor Pot- teboom in Middelburg. Vak 3. Tholen, Bergen op Zoom, Os sendrecht, Halsteren, Roosendaal, Zuid- Beveland, oost van kanaal Hansweert- Wemeldinge: commandant luit.-kol. Pino in Bergen op Zoom. Vak 4. Steenbergen. Fynaart. Dïntel- oora. Willemstad, Oud-Tholen. St. Phi lipsland. Schouwen-Duiveland: com mandant kol. Anthonie in het gemeente huis te Steenbergen. Vak 5. Standdaarbuiten, Zevenbergen, Moerdijk, Hoge en Lage Zwaluwe, Geer- truidenberg, Raamsdonkveer: comman dant luit.-kol. Durant in Zevenbergen. Vak 6. Langstraat van Raamsdonk- dorp tot Baardwijk. Hank, Dussen, Wer kendam: commandant kol. Berenschot, Fred. Hendrikkazerne in Den Bosch. DEN HAAG, 3 Februari De R.V.D. verzoekt alle niet gespecialiseerde ar beidskrachten, maar ook melkers, le verwijzen naar de gewestelijke arbeïds- bureaux. Deze geven daar de aantallen beschikbare arbeidskrachten door aan het rijksarbeidsbureau, Den Haag, dat als centraal punt fungeert. Marconisten kunnen zich aanmelden bij de bijzon dere radiodienst der P.T.T., de heer Van Scliendel, Den Haag. telefoon 773030. Artsen kunnen zieli aanmelden, Park weg 12, Den Haag, telefoon 554835 (voorlopig zijn er voldoende). Vaartuigen dienen ter beschikking te worden gesteld aan de plaatselijke be vrachtingscommissarissen. Auto's die nen aangeboden te worden bij de rijks verkeersinspecties in het district waar men woont. Radiozenders kunnen aan geboden en gevraagd worden bij de bij zondere radiodienst van de P.T.T., tele foon 773030, Den Haag. Mobilofoons met centrale zenders van de politie kun nen worden aangevraagd bij de politie- verbindingsdienst, Maliebaan 8 te Utrecht, telefoon 16575. Medicamenten ook aan bureau Watersnood van het Rode Kruis, Princessegracht 31. Den Haag, telefoon 184790. Levensmiddelen idem. Generatoren, agregaten en elec- tro-technische materialen opgeven bij Oproep familieleden militairen overzee KOSTELOOS DOORGEVEN VAN TELEGRAMMEN DEN HAAG, 3 Febr. In verband met de ongerustheid onder de Nederlandse militairen overzee over hun familie in Nederland, wordt aan alle families van deze militairen in de getroffen ge bieden verzocht zo spoedig mogelijk bericht van hun omstandigheden te geven aan de Sectie Welzijnszorg Mi nisterie van Oorlog, Van Stolklaan 3, Den Haag, telefoon K 1700 553356. Deze berichten worden dan telegra fisch aan de commandanten in Korea, Nieuw-Guinea en Suriname doorgege ven ter mededeling aan de betrokke nen. Inwoners en geëvacueerden uit de getroffen gebieden, die verwanten, dienend bij de Koninklijke Marine, buiten Nederland, in kennis willen stellen van hun omstandigheden, kun nen zich daarvoor wenden tot het bu reau personeelspublieiteit van de ko ninklijke marine, Koninginnegracht 12 Den Haag, telefoon IC 1700 183155 en 183156. De berichten zullen ten spoedigste zonder kosten worden doorgegeven aan het overzee dienende personeel der koninklijke marine na hun aankomst in Kloosterzande. werden honderd mannen te werk ge steld op de bedreigde punten. Mede dank zij hun hulp kon men de kritieke toestand bij de Kampensluis meester worden. TERNEEZEN In Temeuzen heeft het water op ver scheidene plaatsen de bestrating geheel weggerukt. De brandweer van Temeu zen en omliggende plaatsen is begon nen de watermassa weg te pompen. Erg veel is het niveau tot nu toe echter nog niet gedaald; een kwart van de bevolking leeft nog in het water. De zeedijken hebben hier de watermassa niet kunnen keren. De bewoners van de in de Nïeuw- Neuzen polder gelegen boerderijen en arbeiderswoningen hebben op de zoldbr en op de diaken van hun huizen enkele critieke uren meegemaakt, voordat zij door boten van het loodswezen konden worden gered. Veel paarden en koeien verdronken hier. Een kindje van 5 maamVn werd in zyn wiegje door het ter verrast. Het verüronk vooraar ouders wisten wat er eigenlijk aan hand was. De zware zeedijk voor de juw-Othenepclder is over een lengte i vele honderden meters volkomen weggeslagen. De daarin gelegen boer derijen staan tot het dhk (oe in het water. Ook hier is een slachtoffertje te betreuren. Eit een gezin van 6 kinderen wist de moeder 3 kleinen en de vader 2 kinderen te redden. Het 6e kind kon men echter niet terugvinden. WEST-ZEEUWS VLAANDEREN De hele west-zeeuwsvlaamse kust heeft eveneens weer een tol aan het water moeten betalen. Cadtzand's ha ven staat onder zware druk. De duinen zijn over kilometers lengte aangetast de glooiende helling is in een gapen de afgrond veranderd. Verderop, in de richting Breskens, is de dijk op ver scheidene plaatsen ernstig aangetast. Vrijwilligers uit alle plaatsen zyn naar de bedreigde plaatsen vertrokken, waar men met zandzakken de weggeslagen gedeelten versterkte. Bunkers, welke op vele plaatsen in de duinen stonden, verzakten en gemetselde versterkingen spoelden weg. DROOGMALEN BEGINT Wind en weer dienende zou Dinsdag met 't droogmalen van de Oost-zeeuws- vlaamse polders begonnen worden. Dit zijn de Nieuw-Neuzenpolder, Nieuw- Olthenepolder en de Kruispolder. Uit Temeuzen vernemen wij verder, dat de toestand aldaar zich in gunstige zin ontwikkelt. De burgemeester ver klaarde, dat als het weder goed blijft, men de toestand meester is. Er zijn 250 militairen van de kaderschool uit Weert aangekomen. Dezen zijn met herstelwerkzaamheden aan de dijken van de polders rondom Temeuzen be gonnen. prof. Van Staveren, KEMA, Arnhem, telefoon IC 8300 nr. 21441. Huisvesting, woonruimte, of aanvragen om woon ruimte, doorgeven aan ministerie van binnenlandse zaken, Binnenhof 4, eva cuatiecommissie, telefoon 1S3820, Den Haag. Geld storten op „Nationaal Ram penfonds", gironummer 9575, Staten- laan 81, Den Haag. Materiaal als schoppen, bulldozers, kranen, zandzakken en ander materiaal naar het directoraat-generaal van het verkeer, Van Hogenhoucklaan 60, Den Haag, telefoon 776890. Berichten van buiten Den Haag doorgeven aan boven genoemde adressen. Indien telefonisch onbereikbaar dan berichten doorgeven aan regeringsvoorlichtingsdienst. Was- senaarseweg 40, Den Haag. telefoon nr. 183830. Bewoners van Wagenberg kunnen terugkeren WAGENBERG, 3 Febr. De burge- meester van Terheijden, in welke ge meente Wagenberg ligt, heeft ons mee gedeeld dat alle woningen in de dorps straat in Wagenberg vrij van water zijn en dat terugkeer van de geëvacueerde bewoners morgen, Woensdag, gewenst is en geen moeïylkheden ondervindt. Wage- berg is te bereiken via de weg Made- Stuivezand-Helkant. Uet w-eet tot hedenavond: Enkele opklaringen Zwaar bewolkt met enkele opkla ringen. Aanvankelijk zwakke wind uit noordelijke richtingen, latei- krimpend naar noordwest en tot matig toenemend. Aanvankelijk plaat selijk lichte vorst, overigens tempe raturen even boven het vriespunt. Zon op 8.16, onder 17.33 Maan op 23.58, onder 9.35

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4