Zo helpt Nederland zijn getroffenen Vliegtuigen onderhouden een luchtbrug tussen „Valkenburg" en geteisterd gebied Rubberboot zonk Koningin verbleef Dinsdag twaalf uur lang in geteisterde gebieden Mensen weigerden te evacueren vlak bij veilige wal Carnavalsviering afgelast Onder helpende landen bezei Duitsland een ereplaats KRO, NCRV en VARA werken samen Schoenfabriek te Dongen afaebrand Buitenlandse blijken van deel neming blijven binnenkomen Staalkaart Naastenliefde Woensdag 4 Febr. 1953 Pagina 4 Niets is de mannen te veel Gedaalde Sea Otter bleef steken op in water verscholen bed Naar verwachtAantal vluchten Woensdag nog hoger MARINEVLIEGKAMP VAL KENBURG, 4 Febr. Het marine vliegkamp Valkenburg nabij Lei den werkt op volle toereen, dat wil zeggen, zolang Let dag isr want zodra de duisternis is ge vallen, wordt het voor de vliegers uiterst moeilijk de plaats van be stemming (zo het het niet een grote stad is) temidden van de waterwoestenij te vinden. Dins dagavond nog kwam eeen Oxford van de L.S.K. onverrichterzake terug. Het toestel had babyvoed- sel in Ooltgensplaat en blikken water in Nieuwerkerk moeten droppen"', maar kon door het slechte zicht de doelen niet vin den. Het bracht de kostbare ar tikelen dus weer mee terug. Dit toestel zal, zodra het daglicht doorbreekt, opstijgen en dan, zeer waarschijnlijk met meer succes, zijn zending volbrengen. De ondervinding: van Maandag: en Dinsdag heeft, geleerd, dat de „drop pings" overdag meestal wel tereeht komen. Maandag zijn van het vliegveld Valkenburg 48 vluchten uitgevoerd, voornamelijk naar Goeree-Overflakkee. Dinsdag kwam men op dit vliegkamp tot ruim 80 vluchten en werd het ope ratiegebied uitgebreid tot de Zeeuwse eilanden. Sindsdien kan men spreken van een luchtbrug. In de ..operations room", de ziel van deze luchtbrug, ligt een grote stafkaart van het noodgebied uitgespreid. Als een vlucht is vol bracht, wordt een knop in de desbe treffende plaats geprikt. Toen wy Dins dagavond om 9 uur in het kamp aan kwamen, zaten knoppen op alle plaat sen, die de laatste dagen in de belang stelling van de gehele wereld staan. De eerste dag wei-d de dienst on derhouden met Sea Otters, Mitchells. Harpoons en Oxfords van de marine luchtvaartdienst, Dakota's en Beech- chrafts van de L.S.K., Beechcrafts van de rijksluchtvaartschool en Dakotas van de K.L.M. Sinds Dinsdagmiddag zijn daar nog bijgekomen van de Amerikaan se luchtmacht twee „vliegende spoor wegwagons", die grote hoeveelheden tegelijk mee kunnen nemen, en twee albatrossen. Deze albatros-toestellen zijn, evenals Sea Otters, amphi'oievlieg- tuigen. Maar. zoals een officier van de ma rine-luchtvaartdienst ons vertelde, de „oude bokken" (daarmee doelende op de Sea Otters) zijn voor reddingswerk het meest geschikt, omdat ze slechts een diepgang van 50 cm. hebben. Toch is een van deze Sea Otters vanmiddag bij een landing in een dei- Zeeuwse pol ders blijven steken, en wel op een bed, dat net onder de wateroppervlak te verscholen lag. Een van de grote hangaa-s op het vliegveld Valkenburg ligt vol met voorraden babyvoedsel. kaarsen en medicamenten, tot rubberboten voor 25 personen toe. Bovendien liggen daar nog 27.000 broden en een paar honderd duizend zandzakken, die Woensdag ge distribueerd zullen worden. Dinsdagavond arriveerde een B-17 vliegend fort van de Deense militaire luchtvaart, volgeladen met rubberbo ten. Het toestel had een gedwongen oponthoud, omdat het achterwiel kapot was gegaan. Er wordt nog een Noorse Catalina-vliegboot met een lading de kens verwacht. Deze vliegboot. zal waarschijnlijk naar de Westeinder plas sen worden gedirigeerd. Tegen midder nacht vertrok nog een Dakota van de L.S.K. naar Middelburg om een pakket, inhoudende rubberschoenen, bestemd voor gebruik bij de identificatie van lijken, uit te werpen. Zo wordt hier geholpen. Niets is de I mannen van de M.L.D., de L.S.K., dc K.L.S. en de K.L.M. teveel. Zodra er een dringende oproep binnenkomt. stygt een vliegtuig op, al zou het midden in de nacht zyn. Ook al vermoedt men, dat; een kans op slagen uiterst gering is, die kans wordt geprobeerd. De ver wachting is, dat; het aanta' vluchten Woensdag dat van de overige dagen ver zal overtreffen. Met prof. De Quay bezocht H.M. o.a. ontvangstcentrum voor evacués te Breda Bij 's Bosch haalde H.M. Franse ambassadeur in DEN HAAG, 3 Febr. Om negen uur Dinsdagmorgen verliet H.M. de Ko ningin Soestdijk om zich opnieuw naar de geteisterde gebieden te begeven. In Soesterberg nam H.M. in een militair vliegtuig plaats voor een vlucht boven de geteisterde gebieden van Zuïd-Hol- land. Zeeland en Noordbrabant. Daarna landde het toestel op Gilze-Rijen, waar de koningin zich door verscheidene autoriteiten, onder wie Iuit.-gen.-vlieger Aler over de hulpverlening liet voor lichten. Zy verklaarde bijzonder getrof fen te zyn door het perfecte „team work" van allo samenwerkende instan ties. Vergezeld van de Commissaris der Koningin in Noord-Brabant prof. De Quay begaf H.M. zich per auto naar Breda voor een bezoek aan het ont- vangcentrum voor evacué's in het ge bouw van de K.M.A. Het dorpje Fijnaart. dat nu droog is, maar nog midden in het water ligt en slechts één toegangsweg heeft, was het volgende doel. Hier heeft H.M. de Ko ningin zich met velen onderhouden en met bewondering gadegeslagen hoe door gezamenlijke krachtsinspahiiing van militairen en burgers het dreigende gevaar, dat de aangrenzende polder onder zou lopen, gekeerd werd. Verdel ging de tocht naar Halsteren, waar de koningin met vele evacué's en met lé den van land- en zeemacht gesprekken voerde en ook daar was zij getroffen door het uitstekende werk van militai ren en burgers. Na een kort bezoek aan het stadhuis van Bergen op Zoom en het stadhuis van Roosendaal betrad de koningin in de laatste plaats de ont- vangcentra voor de evacué's. Lang sprak zij daar met de slachtoffers, waaronder zich vele Zeeuwen bevinden. Op weg naar Den Bosch haalde de ko ningin de auto van de Franse ambassa deur in. Zij liet haar wagen stoppen en onderhield zich enige tijd met de heer Garnier, van de gelegenheid gebruik makend, de ambassadeur haar warme dank te betuigen voor de hulp van de Franse genie. De terugweg werd weer met het militaire vliegtuig gemaakt, dat om circa negen uur Dinsdagavond op Soesterberg aankwam. OP SCHOU WEN-DUIVEL AND O DEN HAAG, 3 Febr. Dr. A. H. P. Augusteijn, die in opdracht van het Rode Kruishulpkorps in Den Haag-, vanoch tend per hclicoptere uit Bergen op Zoom een vlucht heeft gemaakt boven Schou- wen-Duiveland, heeft gerapporteerd, dat de kop van dit eiland droog is. Men is niet bevreesd dat er water komt. Er is nabij Haamstede een noodziekenhuis in gericht, waar Rode Kruishelpsters onder leiding van de chirurg dr. M. P. van der Loo uit Geldrop werken. De Roile Kruiscolonne van Arnemui den heeft met vyf boten hulp willen vol lenen. Het lag in de bedoeling met deze boten 400 mensen te evacueren. De be trokkenen (vele oude mensen) gaven er evenwel de voorkeur aan op het eiland te blijven. Een klein aantal is meegeno men via Zierikzee naar Walcheren. Tandartsen bieden belangeloos hulp aan AMSTERDAM, 4 Febr. Het bestuur van de Nederlandse vereniging van tand heelkundigen deelt mede, dat de leden unaniem luin diensten belangeloos ter beschikking stellen van de geëvacueer- den. ZES MENSEN VERDRONKEN OOSTVOORNE, 3 Febr. Tussen de vele tragische berichten die In deze rampzalige dagen binnenkomen was Dinsdag een melding van het eiland Voorne. Daar verloren in de afgelopen nacht zes mensen het leven toen hun rubberboot in het prikkeldraad raakte en zonk. Met de veilige wal voor ogen kwamen de mensen jammerlyk in het water om. O DEN HAAG, 3 Febr. In ver band met de tragische gevolgen van de watersnood hebben de Carnavalsverenigingen te 's Her togenbosch, Maastricht, Heerlen, Aarle-Rixtel, Weert, Venlo, Roer mond, Sittard en Kerkrade be sloten dit jaar geen carnaval te vieren. Ook in Breda is, zoals wij elders in dit blad uitvoeriger mel den, het carnaval afgelast. Een zending van ongeveer 1000 kg in' balen verpakte lakens en dekens kwam hedenmiddag per SA-S. vliegtuig uit Oslo op Schiphol aan, bestemd voor hielp aan de getroffen gebieden. Op Schiphol werden deze goederen, die afkomstig zijn van het Aroorse Rode Kruis, in auto's van de Nederlandse afdeling van deze orga nisatie geladen, die ze transporteerden naar boten van de Rederij Koppe, die voor het vervoer naar Goes zorgdraagt. (De landen wedijveren met elkaar in vrijgevigheid en elders in dit blad zal men een lijst van deze landen aantreffen. Nederland zal deze hulp nooit vergeten. In de rij der volken, die helpen, springt telkens weer Duitsland op. Dit Duitsland verdient de dankbaarheid van geheel Nederland. In deze dagen is het verleden wel zeer ver, zo niet vergeten.... en zo is het goed. Red.) BONN, 4 Febr. Hel aantal aan biedingen van Duitse instanties voor hulpverlening is zó groot geworden, dat men in Bonn overweegt een cen trale instantie in het leven te roepen om de Duitse hulp te coördineren. Bij de Nedei'iandse ambassade in Bonn en bij diverse Nederlandse con- sultaten in de Bondsrepubliek komen onophoudelijk aanbiedingen binnen. Naar aanleiding van het aanbod van de Duitse Bondsregering zyn Dinsdag de eerste motorboten van de rivierpo litie in Wezel en Mainz de Rijn afge varen. Evenals voor de gemotoriseerde hulpploegen van de „Technische Nood hulp" uit Hamburg en het Ruhvgebied, die naar Nederland vertrokken zijn, werden zij zonder visa en formaliteiten doorgelaten om naar het noodgebied te gaan. Op een ander punt van de grens, in Roermond, passeerden tezelfder tijd lange colonnes Amerikaanse amphibie- voertuigen. De regeling van het land Noord- rijn-Westfalen heeft technische hulp verlening aangeboden en daartoe niet alleen een bei-oep gedaan op de open bare diensten doch ook op onderne mingen der bouwnijverheid. Ook de re geringspresidenten van Osnabrück en van Aurich in Oost-Friesland hebben hulp toegezegd. Tal van particuliere instanties heb ben aan de Bondskanselary in Bonn geldbedragen overgemaakt. In Noord- rijn-Westfalen hebben de grote gas- en waterleiding-ondernemingen ploegen technici met materiaal gereed ge maakt om naar Nederland te worden gezonden. Plaatselijke collectes brengen tienduizenden op DEN HAAG, 4 Febr. In vrijwel alle plaatsen in de niet getroffen gebieden zijn collectes aan de gang. Het is uiter aard onmogelijk, van al die plaatsen opbrengstcijfers te geven, maar om een indruk te geven, geven we hier nog een paar, die de laatste tijd bij ons zijn bin nengekomen, In Olst kwam 31.320 bij- een, dat is 4.40 per hoofd of 20,per gezin: in Pijnacker kwam 20.000 bij een, dat is 2.50 per hoofd of ƒ11.per gezin. In Ede was gisteravond de 100.000 overschreden. De inzameling, die Dinsdag in Sneek is gehouden een inwonertal van min der dan 20.000 heeft ruim 50a opgebracht. NOODPROGRAMMA'S HILVERSUM, 3 Febr. De NCRV en de VARA hebben in verband met de noodtoestand besloten Woensdag geza menlijk een noodprogramma uit te zen den. Hierin zal voorrang worden gege ven aan mededelingen, die de hulpverle ning ten goede kunnen komen. Ook zul len berichten worden gelezen uit de rampgebieden. Deze mededelingen zullen over beide zenders Hilversum I en Hil versum II worden uitgezonden. Alle nor male programma's komen te vervallen, op een enkele uitzondering voor gods dienstige programma's na. De KRO. NCRV en VARA hebben hun reportagediensten gecoördineerd en een werkverdeling tot stand gebracht, die een zo uitgebreid mogelijke directe be richtendienst uit de rampgebieden be oogt. Vertegenwoordiger MSA komt naar Nederland DEN HAAG, 4 Febr. De heer Fred Anderson, speciale vertegenwoordigers in Europa van de M.S.A.. is van plan van Parijs naar Nederland te vliegen om zich een indruk te vormen van de toe stand. Hij zal met de Amerikaanse am bassadeur, Selden Chapin, over de ge troffen gebieden vliegen om te zien wat de M.S.A. in de toekomst voor het her stel kan doen. P SCHADE BEDRAAGT DRJE TON DONGEN, 4 Febr. Door tot nu toe onbekende oorzaak ontstond Dinsdag avond omstreeks 23.30 uur brand in de schoenfabriek van de firma gebroeders Leyten aan de Hoge Ham te Dongen. De brandweer kon door snel en krach tig optreden met veel moeite de belen dende gebouwen, waaronder hotel ..Mu sts Sacrum", behouden. Van de fabriek werd weinig behouden. De schade wordt geraamd op 300.000. De fabriek was op beurspolis verzekerd. Bedrijven en particulieren, verenigingen organisaties leveren stroom van geld en goederen Uit tal van Europese landen worden goe deren en materieel naar ons land ge stuurd, bestemd voor de noodgebieden. Dinsdagmiddag passeerde het station te Eindhoven een lange goederentrein uit Frankrijk. De wagens waren geladen met trucs, jeeps, bailg-bruggen etc. etc. Alle maal zaken, die voor de hulpverlening dringend nodig zijn. (Foto Visie.) DEN HAAG, 3 Febr. Nog steeds groeit de sombere dodenlijst en men verwacht, dat het getal slachtoffers niet ver beneden de negenhonderd zal blijven. Van de materiële schade is evenmin een een volledig beeld te geven. In deze dagen van rouw, diepe ellende en tragische nood ondervindt het Nederlandse volk een sterke morele steun door het onvergelijkelijke medeleven van het buiten land. De enorme stroom van hulpverlening en toezeggingen houdt aan. De buitenlandse bladen wijden woorden van deernis met de zwaargetroffen gebieden in België, Engeland en Nederland. Er zijn in deze berichten en artikelen tal van suggesties te lezen betref fende steunverlening aan de rampgebieden. Hieronder volgt een gedeeltelijke (niettemin indrukwekkende) lijst van landen en plaatsen, die willen helpen: TOLEDO: Autofabriek Willys Overland: volledige uitgeruste ambulance wagen. WESEL: Tien motorschepen van de Waterstaat van Noordrijn-Westfalen en een grote commandoboot. ZWITSERSE BONDSRAAD: 100.000 Zwitserse francs (voor Engeland, Nederland en België). Het Zwitserse comité „Hulp aan Europa": 5000 Zwitserse francs (voor Engeland, Nederland en België). NEDERLANDSE ANTILLEN: 400.000. MUNSTER: wil honderd Nederlandse kinderen opnemen. BERLIJN: Duitse Evangelise kerk: som geld. AKEN: wil Nederlandse kinderen opnemen. DÜSSELDORF: Westduitsc Vakverbond: 50.000 mark en hulpploegen. LYON: honderdend pakketten kleding. STOCKHOLM: Zweedse koningshuis: 3500 kronen. Zweeds-Nederlandse vereniging en de Nederlandse club: kleding, ondergoed 'en dekens. FRANKFORT: geneesmiddelen ter waarde van f 25.000. DEN HAAG: Indonesische hoge commissariaat: auto, geneesmiddelen, arbeidskrachten. AMERIKA: Church Word Service: 6000 dollar (plm. f20.000), PARIJS, Franse spoorwegen: spoorwegmateriaal. ITALIË: levensmiddelen, medicamenten, beddegoed, vaartuigen. WTil kinderen opnemen. Zamelt geld in. DENEMARKEN: vijftig rubberboten. GÖTEBORG: Kogellagerfabriek: f 10.000 Zweedse kronen. RIJNLAND: Evangelische Kerk in Rijnland: 10.000 mark. ZWEDEN: Vierentwintig rubberboten; 25.0000 dekens. SURINAME: Voedingsmiddelen ter waarde van vijfduizend gulden. BRUSSEL: Nederlanders en Belgen: vx-achtwagens met kledingstukken, schoenen, beddegoed, levensmiddelen, geneesmiddelen. BRITS COLUMBIA: 25.000 dollar (voor België en Nederland). ISRRAËL: Vijfduizend kisten sinaasappelen. WENEN: Gemeenteraad van Wenen: 30.000 schilling. Kleding en geld. Inzamelingsacties gaande. STRAATSBURG: Mgr. Weber: beroep om hulp aan Nederlandse kinderen. NICE: Aartsbisschop van Nice en burgemeesters bieden onderdak voor duizend Nederlandse kinderen. Prins ontving cheque voor slachtoffers XEW YORK. 3 Febr. Dr. Richard Mcevoy, predikant van de kerk van St. Mark in „The Bomverïe" (New York) heeft aan prins Bcrnhard een cheque overhandigd van 375 dollar voor de slachtoffers van dc overstromingen. Het geld, zo zeide de predikant, was de op brengst van de Zondagscoilecte. Chef generale staf in geteisterd gebied DEN HAAG. 3 Febr. De chef van de generale staf. luitenant-generaal Hassel- man, heeft een bezoek gebracht aan mi- litaire onderdelen, die bij de hulpverle ning in de door de watersnood geteister de gebieden zijn ingeschakeld. Kort nieuws over grote edelmoedigheid EINDHOVEN, 3 Februari. De hulp verlening aan slachtoffers van de ge teisterde gebieden blijft voortduren. Dat is heel begrijpelijk en ook noodzakelijk. 60.000 broden, 10.000 pakjes margarine, 2000 kg. kaas, 5000 blikjes melk, 2000 kg. worst, 5000 pakjes kindermeel, 2000 blikken stamppot met vlees: zie hier een greep uit de indrukwekkende Iyst van levensmiddelen, die door bemiddeling van het directoraat voedselvoorziening tot dusverre op het vliegveld Valken burg zyn afgeleverd om de eerste nood van de slachtoffers in de geïsoleerde gebieden uit de lucht te Jenigen. Niet alleen door de lucht wordt voed sel aangevoerd. Maandagavond is een schip naar Bruinisse gevaren met brood en margarineEr zijn schepen gezonden naar Ouddorp en vandaag worden voor raden verscheept naar de Zeeuwse eilan den: ioornamcl\jk zakken (o.a. voor het afvoeren van aardappelen) en brood. Naar Middelhamis is hooi gezonden. Middelharnis heeft ook 2500 dekens ge kregen door de bemiddeling van minis ter Mansholt. Minister Donker stelde de dekens afkomstig uit de gevangenis in Den Haag beschikbaar. De Haagse kunstenaarsleden van de „Haagse Kunstkring", „Verve" en „Pul- chri studio" hebben het initiatief geno men om op korte termyn een tentoon stelling te organiseren in de zalen van Pulchri studio. Iedere kunstenaar zendt minstens één werk in, dat hij voor dit doel wenst af te staan. De opbrengst al geheel worden afgedragen „Nationaal Rampenfonds". Het centraal verkooplcmitoor voor de kalkzandst eenindustrie te Hilversum heeft de minister van Wederopbouw een millioen kalkzandstenen voor rampge bied, ter beschikking gesteld. Een in Sneek gehouden collecte voor het natio naal rampenfonds heeft 50.000 gulden opgebrach t. Van de voetbalwedstrijden Ajax Blauw-Wit en ADO—HBS, Woensdag avond onderscheidenlijk te spelen in het Olympisch Stadion te Amsterdam en in het VUC-stadion in Den Haag, komen de opbrengsten ten goede aan het „Na tionaal Rampenfonds". Tot datzelfde doel zullen Donderdag avond in Krasnapolsky te Amsterdam bokswedstrijden worden gehouden tussen amateurploegen van Amsterdam en Rot terdam. De Amerikaan Charley Anglee en Harry Bos boksen een demonstratie- partij. Onder de auspiciën van de Ned. Bridge Bond zullen in de maand Februari over al in het land bridge-drives worden ge houden, te organiseren door de districts- besturen, terwijl aan de verenigingen is verzocht zulks ook in clubverband te doen. Ook deze drives worden op touw gezet ten behoeve van het N.R.F. Hel bestuur van de Stichting van de Arbeid heeft, zich in een spoedvergade ring beraden over de eerste hulp. die het Nederlandse bedrijfsleven in al zyn gele dingen zou kunnen verlenen uan de slachtoffers van de nationale ramp. Het bestuur besloot een dringend beroep te doen op alle Nederlandse werkgevers en werknemers om als eerste bijdrage in de nood, die over zovele tienduizenden is ge komen, gelden te storten op het giro nummer van het rampenfonds. Het Leger des Heils heeft drie mo biele cantines ter beschikking gesteld. Dertien mobiele cantines van liet Legei des Heils in Nederland distribueren thans koffie en voedsel aan evacué's, militairen en dijkwerkers. De vereniging ter behartiging van de belangen des boekhandels zal een uit gave verzorgen gewijd aan de overstro mingsramp. De uitgave zal in foto's een sober reluus geven van de ernstige ge volgen dezer catastrophe. Aan de uit gave wordt belangeloos medewerking verleend zowel van de uitgevers als van de boekhundel in het gehele land. Ver wacht wordt, dat ook de papierhandel en de drukkers belangeloos hun diensten aan deze opzet zullen verlenen. De ge hele opbrengst van de uitgave wordt aan het „Natinnaal Rampenfondsufge- d ragen. De gemeente Utinigeradeel in Fries land heeft 37.500 gulden ingezameld, dat betekent 7.20 gulden per hoofd van de 5.200 inwoners. Bij afsluiten Maandagavondaan het hoofdkantoor Statenlaun 81 ivcis binnen gekomen 1.7.000 gulden aan haar geld, d.w.z. 58,50 gulden per persoon die zijn bijdrage kwam brengen. Het personeel van de rijksgebouwen dienst heeft drie percent \an het loon afgestaan, dat aan het einde van de maand zal worden afgedragen aan het „N at ionaal Rampen fonds". Enkele bloembollenbedryven te Sas- senheim brachten spontaan reeds 58.000 gulden bijeen ter lenvnging van de nood der slachtoffers van de getroffen ge bieden. De directeur van de bijzondere straf gevangenis te Leeuwarden heeft het „Nationaal Rampenfonds" medegedeeld, dat de gewone gevangenen en de poli tieke delinquenten spontaan van een karig loon willen bijdragen aan het fonds van deze nationale ramp. Het hoofdbestuur van de P.T.T. heeft mededeling gedaan, dat alle mogelijke medewerking zal worden verleend, op dat de uitgaande post van zoveel moge lijk kantoren binnen enkele dagen reeds wordt gestempeld met de mededeling waarop het gironummer van het „Natio naal Rampenfonds 9575" zal worden op genomen. De bankiersvereniging deelt mede, dat alle leden van de bankiersverenigingen., van de effectenhandel en de boeren leenbanken gratis hun loketten ter beschikking stellen voor het doen stor ten van bydragen voor het „Nationaal Kampenfonds". De tyd ontbrak om van dit besluit elke bank afzonderlyk op de hoogte te stellen. Er is een suggestie gedaan om een tiendepenning sac tie te ontketenen, waar bij iedereen tien percent van zyn inkom sten zal afstaan aan het .Nationaal Rampenfonds Onder de bezoekers van de Rotter damse beurs, die gisteren byna 70.000 gulden bijeenbrachten voor het „Natio naal Rampenfonds", is vanmiddag op nieuw gecollecteerd. In totaal is nu bijeengebracht een som van 101.810 gld. De Nederlandse Zachthontbond heeft uit het fonds voor bijzondere doeleinden 60.000 gulden uitgetrokken voor de slachtoffers van de watersnood. Het totale bedrag, dat de Arnhemse bedrijven, instellingen en organisaties, tot dusverre hebben geofferd voor de getroffen gebieden, beloopt, met de gift van de gemeente Arnhem, reeds meer dan twee ton, Het personeel van de Nederlandse Spoorwegen heeft door opoffering van één dag betaald verlof een bedrag van 300.000 gulden Ier beschikking gesteld voor de slachtoffers van de watersnood. De directie van de N.S. heeft daaraan van de zijde der onderneming eenzelfde bedrag toegevoegd. Dit totale bedrag is inmiddels aan het Nationaal Rampen fonds overgemaakt. De burgemeester van Velsen, mr. M. M. Kwint heeft de raad voorgesteld, de gemeente Stellendam te adopteren en 50.000 gld. aan deze gemeente te schen ken. Het voorstel werd zonder stemming nanvaard De gemeenteraad van Ryswijk heeft besloten uit de gemeentekas 2.500 gul dot ter beschikking te stellen voor het .Nationaal Rampenfonds". De raadsle den stonden daaraan hun presentiegel den af. Het gemeentepersoneel zal ge durende enige maanden een gedeelte van loon of salaris aan hetzelfde fonds schenken De provinciale staten van Noord- Holland zal een bedrag van 150.000 gld. uit de provinciale kas ter beschikking stellen van het „Nationaal Rampen fonds". De Nederlanden van 181/5" heeft hon derdduizend gulden geschonken uan het Nationaal Rampenfonds", mede namens haar dochtermaatschappijen en haar vestigingen overzee. Bovendien zal een inzameling onder het personeel meer dan 10.000 gulden opbrengen. De burgemeester van Kampen deelt mede, dat 120 Kampereilander veeliou- ders en Kamper boeren buiten de stad, ln een vergadering hebben besloten ieder één rund af te staan voor een i der aan te wijzen gemeente of streek het getroffen gebied. Van de voorzitter van de Nederlandse Redersveren, wordt vernomen, dat de rederijen, die de grote vaart beoefenen, gezamenlijk een bedrag van een millioen gulden beschikbaar stellen aan het Na tionaal Rannpen fonds". Een schip met honderd ton levens middelen, gezonden door de Sparcen- trale, is van Rotterdam onderweg naar Goes. Nijmegen heeft in twee dagen tijds 27.000 gulden opgebracht aan collecten. Bovendien is er kleding verzameld voor 5000 slachtoffers. De kleding verzame ling is nu stopgezet, maar dc geldinza meling zal doorgaan. Bovendien zyn er uit Nijmegen twintig boten met beman ning in het getroffen gebied. Bovendien is Nijmegen bereid, een der getroffen plaatsen in Zeeland of in West-Brabant te adopteren. Een collecte gehouden le Someren bracht 15.000 gulden op. In natura werd voor een bedrag van 13.000 gulden opge haald, waaronder 3.000 zandzakken, die al in Oudenbosch zyn. Personeel van fa brieken en bedrijven werken over. Hel gulle buitenland geefl: Een Nederlander in Italië, de heer Slingelandt te Milaan, beeft een bedrag van tien millioen lires geschonken. De Deense posterijen geven een speciale postzegel met toeslag uit. Een derde van de opbrengst is voor Neder land. Om geen tijd te verliezen, wordt een bestaande zegel met een portret van de koning, van een opdruk voorzien. Het Deense staatsorkest zal een concert geven ten bate van Nederland. Eduard van Beinum zal gevraagd wor den dit concert te dirigeren. De directeur van het Nederlandse verkoopkantoor van een Zweedse staal fabriek kreeg vanmorgen in Rotterdam een telefoontje van zijn firma uit Zwe den. Men vroeg hem hoe de toestand in Nederland was. De directeur vertelde een en ander aan de hand van kranten berichten en radio-mededelingen. Toen de directeur later naar de radio luisterde hoorde hrj tot zijn verbazing en verras sing tijdens een uitzending van het Zweedse nieuws, dat zijn firma een be drag van 50.000 Zweedse kronen had ge schonken aan het Nederlandse Rampen fonds. Frankrijk beleeft een merkwaardig uitgebreide beweging van solidariteit. Uit alle streken van het land stromen ga ven binnen. Op de Jordaan-bank te Pa rijs is een speciale telefoniste aangesteld om alle vragen over hulpverlening en aanbiedingen te beantwoorden. De Zwitserse hulpactie voor Neder land heeft in vier uur tyds ongeveer een half millioen Zwitserse francs opge bracht. Het Noorse comité „Red de kinde ren" heeft per vliegtuig vijfhonderd paar kinderschoenen naar Nederland ge stuurd. Duizenden dekens, lakens en laarzen volgen. België, aldus minister-president, Jean van Houtte, zet zijn grenzen en huizen open voor mensen uit de Neder landse rampgebieden. De bemanningen van de twee Ame rikaanse torpedobootjagers „Bristol" en „Johnston", die een bezoek aan Amster dam brengen, hebben een collecte gehou den voor de slachtoffers van de waters nood, die tot nu toe 1200 dollar (4560 guld.) heeft opgebracht. Ze hebben dit geld aan .burgemeester d' Ailly overhan digd en toegezegd nog goederen en ma teriaal te zullen geven voor het noodge bied. Een Surinaamse jeugdorganisatie bood aan te collecteren. Zij zal voorts een radiohoorspel „Het water komt" op voeren, als aansporing tot het verlenen van bijdragen. De vereniging van tand artsen maakte 2000 gulden over. Het to neelgezelschap „Thai ia" verhoogde de toegangsprijzen van het op te voeren to neelstuk als bijdrage in de hulpverlening. De militairen zullen een dag soldij voor de slachtoffers afstaan.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3