Voor giften ten gunste van Rampenfonds worden belastingfaciliteiten toegestaan Militairen in de polders op zoek naar achtergebleven getroffenen Eerste slachtoffers ter aarde besteld Chelarine 4 Stuur geld en goederen aan onderstaande adressen Steunt Uw Neder landse bondgenoten Op eenzame boerderijen moeten nog honderden mensen vertoeven Fantastische hulp van es" DE TOESTAND IN ENGELAND DE TOESTAND IN BELGIË In gevoelvolle rede herdacht dr. Kortenhorst slachtoffers van geteisterde gebieden GEEN CARNAVAL TE BREDA •AHAT0GEN Mgr. Baeten doet een beroep op de katholieken ZWARE STORMVLOEDEN GELUKKIG ZELDZA AM: LAATSTE WAS IN 1916 Woensdag 4 Febr. 1953 Pagina 3 Dr. Drees in de Tweede Kamer: Rijk zal te hulp komen bij bijzondere kosten voor herstel dijken, wegen e d (Van onze parlementaire redacteur) DEN JfiAAG, 3 Febr. Zowel in de Eerste- als in de Tweede Kamer zijn Dinsdagmiddag de maatregelen bekend gemaakt, welke de regering heeft getroffen tot leniging van de watersnood. In de Tweede Kamer sprak minister-president dr. W. Drees, in de Eerste Kamer werd het woord gevoerd door de vice-president dr. L. J. M, Deel. De overige ministers zaten achter de regeringstafel in de Tweede Kamer. De maatregelen zijn als volgt: woordigers van (lc departementen van binnenlandse zaken en van maatschap pelijk werk zijn opgenomen, heeft zich belast met de inzameling van de gelde lijke bijdragen. Kamer vergadert deze week niet Goede en vlotte samenwerking tussen de overheidsdiensten, die by de hulpver lening en het herstel betrokken zijn, zal worden bevorderd door de instelling van de coördinatiecommissie watersnood '53, welke onder leiding van minister Beel Ban het werk is gegaan. Er zal zeer veel geld nodig zyn voor de verlening van nooduitkeringen aan hen, die alles hebben moeten achterlaten. En voor te gemoetkoming in de schade aan wonin gen en huisraad. Het „Nationaal Ram penfonds", in welks bestuur vertegen- DUBBELDAM, 3 Febr. De stof felijke overschotten van vier slacht offers van de watersnood, inwoners van 't zo zwaar getijsterde 's Graven deel, zijn vanochtend om elf uur in ruw houten kisten op het kerkhof in Dubbeldam voorlopig ter aarde be steld. Het zijn de eersten van de ramp, die West-Nederland trof, wier lijken geborgen konden worden. De trieste plechtigheid droeg een zeer sober karakter. De burgemees ter van Dubbeldam, de heer J. Bee- laerts van Emmichoven, sprak bewo gen w-oorden, waarmede hij de ge voelens van de bevolking van het eiland van Dordt tot uitdrukking hracht. Ds. A. van Heuven, Neder lands Hervormd predikant van 's Gra vendeel, sprak woorden van troost tot de enkele nabestaanden, die aanwezig waren Postverkeer met het geteisterd gebied DEN HAAG, 3 Februari. De post verbindingen met de eilanden Beijer- land, Rozenburg, Goeree en Overflakkee, Schouwen en Duiveland en Noord-Beve land zijn nog geheel verbroken. Dat met de overige getroffen gebieden is aan grot'e vertraging onderhevig. Het uiterst mogelijke wordt gedaan de verbroken verbindingen te herstellen, waarbij van iedere zich voordoende gelegenheid wordt gebruik gemaakt. Zo ging de post van Bergen op Zoom met een vissers boot naar Icrseke en vandaar per fiets naar Kruiningen. Post uit Holland heeft via België over Breskens Walcheren be- reikt.. Advertentie). 4 krachtige middelen tegen griep in 1 tablet Chelarine „4" bevat 4 wereldbe roemde geneesmiddelen. Eén er van zorgt dat, ondanks de zeer krachtige werking, ook een zwakke maag niet van streek raakt. 'n A$tje doet wonderen Z.K.H. prins Bernhard, die morgen weer in ons land terug hoopt te zijn, is bereid gevonden het voorzitterschap van dit fonds op zich te nemen, zulks in verband met het aftreden als zodanig van jhr. Beelaerts van Blokland. Het „Nationaal Rampenfonds" wordt, bji uitvoering van zijn taak, gesteund door het apparaat van de nationale commis sie voor vluchtelingenhulp. Gelet op de zeer bijzondere omstandigheden heeft de regering besloten voor giften ten gunste van het rampenfonds verschil lende belastingsfaciliteiten toe te staan. Met name zullen zowel natuurlijke per sonen als lichamen voor de inkomsten belasting. de loonbelasting en de ven nootschapsbelasting giften in geld aan het „Nationaal Rampenfonds" tot elk bedrag, mits schriftelijk bewezen, van het inkomen of de winst mogen aftrek ken. De wettelijke beperkingen op het gebied van aftrek van giften zijn hier niet van toepassing. Over bedragen, die ten behoeve van het „Nationaal Rampenfonds" van het loon worden afgestaan (waaronder be grepen loon uit overwerk) behoeft geen loonbelasting te worden betaald. Goederen, die uit bedrijfsvoorraden ten behoeve van de watersnoodslacht offers aan het Nederlandse Rode Kruis en eventuele andere daartoe aangewe zen instanties worden geschonken, ko men ten laste van de fiscale winst. "Van deze goederen wordt geen omzetbelas ting geheven. Aan fabrikanten en im porteurs van tabaksartikelen wordt in dat geval vrijstelling van accijns ver leend. Van schenkingen in geld aan het ..Na tionaal Rampenfonds" en van goederen aan het Nederlandse Rode Kruis eD eventuele andere daartoe aangewezen instanties zal geen schenkingsrecht worden geheven. Voorts is terstond aan de ontvangers opgedragen verzoeken om uitstel van belasting van hen, die door watersnood zyn getroffen, op ruime schaal in te willigen. In samenwerking met het „Na tionaal Rampenfonds" zal worden be gonnen met de verstrekking van nood- uitkeringen aan de getroffenen op de voet van de regeling voor oorlogsslacht offers, waarbij de betrokken gemeente besturen nog heden zal worden gevraagd zich met de uitvoering te belasten. Ver volgens zal het herstel van de schade de. volle aandacht moeten hebben. De bijzondere kosten, die waterschap pen en andere lagere publiekrechtelijke lichamen voor het herstel van dijken, waterkeringen, wegen e.d. te dragen zouden krijgen, zullen ongetwijfeld luw draagkracht te boven gaan. De Staten- Generaal zullen met de regering van oordeel zijn, dat hier het Rijk te hulp zal hebben te komen. Voor het herstel van landbouwgron den, boerderijen en bedrijfsinrichtingen zullen dezelfde organen werkzaam zijn als In 1945. Voor de privaatrechtelijke schaden zal een regeling zijn te treffen in de geest van de wet op de materiële oor logsschaden. Zal dus voor leniging van de directe nood en voor vergoeding van verloren kleding en andere particuliere bezittin gen in de eerste plaats een beroep wor den gedaan op de offerzin van het Ne derlandse volk in al zyn geledingen, de omvang van de overstromingsramp is zo groot, dat ook aanzienlijke bedragen voor herstel en schadevergoeding voor rekening van de schatkist zullen komen. Te verwachte,n is, dat daarvoor mede zal kunnen worden geput uit de tegei waarderekening, verkregen uit de dol larhulp. Zodra de regering beschikt over vol lediger gegevens omtrent de omvang en de gevolgen van de ramp. zal zij de Staten-Generaal nader inlichten, ook wat betreft de te treffen maatregelen. Nadat dr. Drees het woord had ge voerd sloot de Kamervoorzitter deze waardige bijeenkomst en ontnam de communisten zelfs de gelegenheid na dere vragen te stellen. Volgende week immers zal de regering de volksverte genwoordiging opnieuw inlichten. Er is thans geen tijd om te praten. In deze zin ook is het te verklaren, dat de Ka mer het besluit nam deze week niet te vergaderen en de uitvoerige agenda te laten rusten totdat voor die aangelegen heden de tijd kan worden vrijgemaakt. Van alle zyden stromen de hulpaanbiedingen voor de getroffenen binnen. Dit is nodig .hoog nodig. Er kunnen niet genoeg goederen en geldbedragen worden gegeven. Maar om deze hulpverlening 7.0 effectief mogelijk te doen zyn is het nodig direct en rechtstreeks de gaven te zenden aan de betreffende organisaties. In de loop van gisteren brachten vele mensen geldbedragen aan onze redactiebureaux. Deze gelden zijn onmiddellijk doorgezonden. Wij verzoeken geen geld of goederen aan onze bureaux tc zenden, doch rechtstreeks aan de volgende adressen: Geld aan Nationaal Rampenfonds, giro no. 9575. Statenlaan 81, Den Haag. Goederen aan de centrale magazijnen van het Provinciaal Opbouworgaan in Helmond, Eindhoven, Den Bosch, Tilburg, Breda. Roosendaal. Bergen op Zoom, Oudenbosch en Oosterhout. De geteisterde gebieden en de evacuatie-centra kannen aan het Brabants Opbouworgaan telegrafisch of telefonisch de benodigde goederen aan vragen. Do burgemeesters worden verzocht in samenwerking met de so ciale en charitatieve organisaties in bovengenoemde plaatsen deze maga zijnen in te richten, voorzover dit nog niet is gebeurd. Telefoon Provinciaal Opbouworgaan: K 4150, de nummers 2654 en 4991. Telegramadres: Provinciaal Opbouworgaan Noord-Brabant Tilburg. Do verenigingen en de gemeentebesturen, ook van boven niet genoemde plaatsen, in onze provincie worden verzocht de handen ineen te slaan om de slachtoffers van de watersnood spoedig en effectief te helpen. Twee paarden, ergens op een weg op Walcheren, temidden van de vloedver laten en waarschijnlijk verloren. Deze opname werd uit de lucht gemaakt door een Engelse fotograafdie met een vlieg tuig uit Londen voor een vlucht ove' Walcheren was opgestegen. (Luchtfoto A.N.P.) DE PRINS IN NEW-YORK: NEW-YORK, 3 Februari Prins Bernhard heeft Dinsdag voor zijn ver trek naar Nederland, met. een lrjntoe- stel van de K.L.M. op het vliegveld Idlewild de volgende verklaring afge legd: „Ik heb mijn bezoek aan de Verenig de Staten afgebroken en vertrek thans naar mijn land, dat de grootste cata strophe heeft ondergaan die het land in vredestijd ooit. sinds de Middeleeuwen, heeft, geteisterd. De worsteling tegen de zee is altijd een voortdurende strijd geweest voor het Nederlandse volk, welk historische taak het geweest is en nog is om grote stukken vruchtbaar land aan het water te ontworstelen, De huidige catastrophic herinnert er aan. dat Hollands geveYnt tegen de zee nog steeds voortduurt. Ofschoon de over stroming uitgebreids gebieden onder water heeft gezet, waarvan sommige nog slechts kort geleden de oorlogsver woesting te boven waren gekomen, weet ik dat ons volk deze beproeving met dezelfde kalmte opneemt als het altijd getoond heeft ïn zijn eeuwenoude strijd tegen de elementen. Ik ben diep erkentelijk voor de vele uitingen van sympathie van het Amerikaanse volk die mij gedurende de afgelopen twee dagen hebben bereikt. Alles wat ik U thans wil vragen is, dat gij Uw Neder landse bondgenoten uw morele steun en gebeden zult geven in hun uur van be proeving". De toestand in West-Brabant STEENBERGEN, 3 Febr. Militaire eenheden in motorboten en platboomvaartuigen zijn Dinsdag in de polders van West-Bra bant voortdurend op zoek geweest naar honderden getroffenen, die op verlaten boerderijen hadden moeten achterblijben. Lang niet op verlaten boerderijen hadden moeten achterblijven. Lang niet plaatsje telt 1670 inwoners; van hen zijn er, naar geschat wordt, ongeveer 1300 in veiligheid. (Aldus werd medegedeeld door de ge meentesecretaris, de heer Bakx, van Steenbergen, welke gemeente daar als een ver vooruitgeschoven post in het noodgebied ligt, maar wonder boven wonder geheel gespaard, veilig en droog ge bleven is. en met rubberboten heroïeke pogingen in het werk gesteld om het plaatsje te bereiken, doch de toen nog steeds woedende zeer krachtige storm verij delde deze pogingen. De orkaan, sa men met de sterke stroom, dreef de bootjes op het ondergelopen land eer landinwaarts, dan naar de kust. Pogingen om wegen te behouden mislukt De eerste vluchtelingen, die Steen bergen Zondagmorgen via de Slaak- dam bereikten, kwamen uit St. Phi- lipsland. dat thans geheel blank staat. F.r is uiteraard niets gered. Die eerste dag bleef het bij de stroom vluchte lingen uit St. Philipsland, want de be volking van Nieuw Vossemeer was aan de kust, pal tegenover het eiland Tholen, onmiddellijk geheel geïso leerd. Zondag werden vanuit Steen bergen meteen met gewone roeiboten REEDS 302 DODEN, NOG 900 VERMISTEN LONDEN, 3 Febr. Het tot- dusver vastgestelde aantal doden in Engeland tengevolge van de watersnood bedraagt 302. 900 personen worden evenwel nog vermist. Er zijn 24.000 daklozen. Reddingsploegen zijn Dinsdag bij het aanbreken van de dag uit gevaren om lijken te bergen uit bomen en in woningen. Het eiland Canvey, in de monding van de Theems, is het zwaarst getrof fen. Tot nog toe zijn daar 100 lijken ge borgen. De 2000 inwoners, die in hun zomerhuisjes waren achtergebleven, terwyl 11.000 anderen het eiland ver lieten, staan bloot aan ontbering en ziekte. 2000 Militairen nemen aan het reddingswerk deel en nog velen zyn on derweg met bulldozers, veldkeukens en zoeklichten. De storm en het water hebben de Engelse kust over een afstand van 250 km verwoest. 11 DODEN KNOCKE, 3 Februari De toestand in de overstroomde gebieden in België Is merkbaar verbeterd. De materiële schade is groot en wordt geschat op meer dan 2 milliard Belgische francs. De jongste schatting van het aantal doden is II. Het Belgische kabinet heeft Maan dagavond in een spoedzitting besloten alle maatregelen te nemen om de aan gerichte schade zo spoedig mogelijk te herstellen. In de buurt van de polders ten Noorden van Antwerpen blijft de situatie critiek. Te Lillo zijn 1000 per sonen nog steeds door het water van de Schelde, die zich 7 km buiten haar oevers, tot de spoorlijn ParijsAmster dam heeft uitgebreid, van de buiten wereld afgesloten. en Hulpverlening is een zaak van het ganse Nederlandse volk (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 3 Febr. De belangstelling voor de bijeenkomst van de volksvertegenwoordiging Dinsdagmidag was zeel groot, docli niettegenstaande de machtige lampen van de televisie- en film apparaten en de blitslichten van de fotografen was er niet de minste sfeer van sensatie. Zowel de ministers als de kamerleden, de loge's met diplomaten en de volle tribunes, luisterden bewogen naar de treffende woorden, die werden gesproken door de kamervoorzitter dr. L. G. Kortenhorst, die zeide: Onze gewone werkzaamheden mo gen heden geen aanvang nemen voordat ik namens U een sober woord gesproken heb over de gruwel der verwoesting, die zich on verhoeds en genadeloos op een groot deel van ons volk heeft gestort en die door de ganse natie wordt ondervonden als een onheil dat ons allen in rouw heeft gedompeld om het dierbaarste dat wij be zitten: het leven, hét geluk en de veiligheid van onze medeburgers. heeft, als zo dikwijls in onze vaderland se geschiedenis, het bewijs geleverd, dat rampspoed de machtigste is van alle banden, die ons over alle politieke en andere scheidslijnen heen verenigt. Ten overstaan van deze zondvloed van collectief ondervonden leed, lijken ge voelens van medegevoel en medelijden hoe vanzelfsprekend ook aanwezig bleek en bloedeloos. Hier past slechts een diep beleven van het goddelijk gebod: zijn naaste lief te hebben als zichzelf een gebod dat geen plaats laat voor willen of niet wil len, maar dal elkeen de bindende plicht oplegt, ieder op zijn plaats en ieder vol gens zijn vermogen een drieledig pro gram te helpen uitvoeren: redden, ver zorgen en herstellen. Wij zijn geroeid en dankbaar voor de hulp, die ons van bevriende zijde buiten de landsgrenzen spontaan is aangebo den, maar dit blijk van saamhorigheid zal onze eigen daadkracht niet doen verslappen. Het gaat om onze zaak, de zaak van het ganse Nederlandse volk. Zo is het ook terstond door iedereen be grepen; op deze weg dient te worden voortgegaan Alle aandacht en alle inspanningen blijven daarom geconcentreerd op de persoonlijke en de collectieve offerzin van het Nederlandse volk in al zyn ge ledingen. Het feit, dat wjj zo aanstonds van de zijde der regering een voorlopig over zicht zullen ontvangen van de omvang van de ramp en van de toegepaste en nog toe te passen middelen om de ge volgen ervan te bestryden en te lenigen, mag zeker geen voet geven aan de ge dachte, alsof de regering en de volks- Bede tot almachtige God om troost uitkomst Wy treuren om het verlies van vele honderden mensenlevens, om het teloor gaan van levende have, woningen en andere eigendommen en om de vernie ling van vruchtbare akkers en kostbare voorraden levensmiddelen. Omtrent de toestand van nog talloos vele in uiterste nood verkerende bewo ners der geteisterde gebieden verkeren wy in smartelykc onzekerheid en wat de naaste en verre toekomst nog in haar schoot verborgen houdt, vervult ons met adembenemende bezorgdheid. Het Nederlandse volk, dat de verse herinnering aan de ooi-log nog steeds als een beklemmende huivering met zich meedraagt, vraagt zich af. of deze nieu we gesel, die als een engel der vernie ling over ons nauwelijks hersteld land is neergedaald, het vroeger ondergane leed niet in omvang en ellende overtreft. Onze regering en onze medeburgers hebben onmiddellijk begrepen, dat in bittere nood de krachten niet met kla gen en met ijdele woorden moesten wor den verspild. Wij zullen deze houding tot de onze maken. De nationale ramp heeft alle sluime rende krachten in ons volk wakker ge schud en wat in de achter ons liggende bange dagen door officiële en niet-offi- ciële instanties, door ambtenaren, mili tairen en particulieren is gepresteerd, vertegenwoordiging de vrijwillige hulp actie ook maar in het minst overbodig zouden willen maken of zelfs maar zou willen remmen. De openbare mening heeft zich met terdaad uitgesproken voor een wijze van hulpverlening, waarvan de eigen offer zin de motor is en de vrijwilligheid de menselijke en zedelijke betekenis van het offer adelt. Ik wil dit korte woord besluiten met de bede tot de almachtige en algoede God om troost te storten in de harten der beproefden en uitkomst te geven in de ellende en in de nood van de duizen den, die op redding en bijstand wachten. Een bede ook om menselijke barm hartigheid. Het eindpunt van de godsdienst en de pure menselijkheid, de ziel der deug den en de korte samenvatting der eeuwige wet, dat is de barmhartigheid. Moge deze geest vaardig blijven over regering, volksvertegenwoordiging e gans ons volk. Busverbinding in Lang straat ten deie hersteld DEN BOSCH. 3 Febr. Naar wij van de B.B.A. vernemen zal met ingang van Woensdag de uurdienst door de Lang straat (lijn 22) tot Made weer worden ingesteld. De vertrektijden zijn: van Den Bosch vanaf 6 uur ieder uur tot 18 uur en van Made ieder uur vanaf 6.28 uur tot 18.28 uur. BREDA, 3 Febr. Het algemeen be stuur van de carnavalsvereniging t Breda besloot de carnavalsfeesten ii Breda af te gelasten. Momenteel bevinden zich in Breda plus minus 5000 evacué's, van wie velen ondergebracht zijn in kazernege bouwen. Getracht wordt hun zoveel mogelijk onderdak te verlenen bij par ticulieren, waarvoor de medewerking onder de burgerij zeer groot is. Een der gebouwen van de Chassé- kazeme is inmiddels ontruimd voor de ontvangst van Canadese troepen, die komen medewerken aan tie hulpver lening. De carnavalsverenigingen van Weert, Meerlo, Roermond, Sittard, Maastricht en Kerkrade hebben besloten alle fees telijkheden van 2 tot 7 Februari al te gelasten. Zoveel mogelyk zullen zy fi nanciële steun geven aan het „rampen fonds". (Advertentie) y/te n weldaad^ voor Uw gezondheid Ifl Laat niec toe dat zenuw- i\\ klachten, lusteloosheid en oververmoeidheid Uw y f leven vergallen. Vertrouw V\\ ff. opSanatogen! Sanatogen V\\ f brengt baat, omdat het \y Uw krachtreserves weer ff aanvult, de zenuwen stilt l\\ l en versterkt, omdat bet 1 de verzwakte cellen van 1 I Uw lichaam laaft en ver- zadigt met precies dat- 1\\ gene waarnaar zij hun- keren. Neem dadelijk... Hel zenuwsterkende voedsel Terwijl 24 uur later de vluchtelin gen uit St. Philips.!and reeds doorge voerd werden arriveerden Maandag militaire eenheden uit Den Bosch en commandotroepen uit Rozendaal Steenbergen kreeg ds beschikking over een motorboot. Met vereende krachten slaagde men cr zo in „het overgrote deel" van de bevolking uit Nieuw Vossemeer over het water naar Steenbergen te brengen en af te leve ren in het opvangcentrum. Nog dezelf de dag werden ook deze mensen per bus doorgevoerd naar veiliger oorden, t.w. Rucphen en Zundert. Intussen zijn alle pogingen om de Noord-zuidlopende wegen tussen Hal steren en Steenbergen en de daarach ter bijna parallel gelegde weg tussen Bergen op Zoom en Steenbergen te behouden mislukt. Beide verbindingen zijn door het water overstroomd. Zo ver liep het water vervolgens nog in oostelijke richting het land in, £at het ongeveer 10 km dieper landinwaarts gelegen plaatsje Kruisland ernstig be dreigd werd- Als voorzorgsmaatregel is daarom ook de Kruislandse bevol king geëvacueerd en wel naar Ossen- drecht aan de Belgische grens. Corps diplomatique zal noodgebied in ogen schouw nemen DEN HAAG, 3 Febr. Op uitnodiging van het departement van buitenlandse I zaken zal Woensdag (vandaag) het corps diplomatique met een vliegtuig van de K.L.M. een rondvlucht maken over het overstroomde gebied. Het vlieg tuig vertrekt van Schiphol om 10 uur. Na afloop van dc vlucht zal de hoofdin genieur van de rijkswaterstaat dr. ir. J. van Veen, een uiteenzetting geven van de omgang van de ramp. BREDA, 3 Februari Op verzoek van Z.H. Excellentie Mgr. Jos Baeten, bisschop van Breda, doet het Diocesaan Sociaal-Charitatief Centrum een beroep op alle katholieke personen, organisa ties en instellingen om zoveel mogelijk ijl hun vermogen is, hulp te verlenen aan de slachtoffers van de ramp. die ons volk heeft getroffen, en ook heel hun activiteit in te zetten voor hulp acties. die uitgaan van het Nationaal Rampenfonds en van gemeentelijke in stanties. Een zo groot mogelijke samenwer king in het lenigen van deze nationale ramp is christenplicht, zegt de oproep. DEN HAAG, 3 Fobr. In de kleinste iemeenten blijken soms de grootste bedragen te worden ingezameld. Blankenham, dat 532 inwoners telt, heeft f. 5.519 opgebracht, dus ruim tien gulden per inwoner, of 46 gulden per gezin. Utingeradeel (Fr.) met 5.200 inwoners zamelde 37.400 gulden in, of f. 7.20 per inwoner. Kuinre. dat 930 inwoners heeft, bracht 15 gulden per gezin op. In Sassenheim is door de bloembol- lenbedrijven f. 53.000 bijeengebracht. Aalsmeer heeft f. 54.364 opgeleverd. In het in de bezettingstijd zo ernstig getroffen plaatsje Putten (Gld) is een collecte gehouden onder de ruim 10.000 inwoners. Deze collecte bracht f. 21.250. Bovendien brachten da Put- tenaren een grote collectie kleding stukken en goederen bijeen. Oostpriesterhulp zendt al haar voorraden naar noodgebieden BILTHOVEN, 3 Febr. De Actie Oostpriesterhulp, die goederen en gel den inzamelt ten behoeve van de ont heemden in Duitsland en Oostenrijk, zal de komende maanden heel haar apparaat ten dienste stellen van de noodgebieden. Er gaan geen zendingen meer naar Duitsland, doch zolang de nood heerst wordt de gehele voorraad kleding en levensmiddelen naar de noodgebieden in ons land gezonden. Pauselijk hulpcomité in actie VATICAANSTAD, 3 Febr. Een Pauselijk hulpcomité is reeds begon nen met het mobiliseren van zijn in ternationale organisatie voor hulpver lening aan de bewoners van de ge teisterde gebieden. Zo uit het vliegtuig.... DEN HAAG, 3 Febr. Een Amerikaan, die Dinsdag met het K.L.M .-vliegtuig uit New York in Nederland aankwam, over' handigde, zodra hij uit het toestel ge stapt was, aan de eerste de beste K.L.M. employé, die binnen zijn gezichtsveld kwam, een cheque voor een zeer aan zienlijk bedrag, bestemd voor hulp aan de slachtoffers van de ramp. DE BILT, 2 Februari. Buitengewoon zware stormvloeden behoren gelukkig tot zeer zeldzame verschijnselen langs onze kusten. Uit de historie is een aantal bekend, o.a. in 1421, 1570, 1717, 1775 en 1825. De laatste stormvloed, die grote schade aanrichtte, trad 13 en 14 Januari 1916 op. Hierna werd de stormvloed waarschuwingsdienst in het leven geroepen, met de bedoeling te waarschuwen als gevaarlijke hoogwaterstanden langs de Noordzeekust verwacht konden worden. men. wordt een waarschuwing voor ge vaarlijk hoog water uitgegeven. Plaat selijk worden na ontvangst van deze be richten zekere maatregelen genomen: een waarschuwing voor flink hoog water werd Zaterdagmorgen om 1100 uur uit gegeven. toen duidelijk werd, dat. reeds op die middag dc vloedstand waarschijn lijk de grens van flink hoog water zou Overschrijden onder invloed van een diepe stormdepressie bij Schotland. In de loop van Zaterdag bleek, dat het ge bied met zware stormen zich over vrij wel het gehele Noordzeegebied zou uit belden, waarbij zeer grote windkrachten zouden optreden. Voorts mocht verwacht worden, dat de storm geruime tyd zou aanhouden. Di rect na het hoog water van Zaterdag middag werd daarom een nieuwe waar schuwing. ditmaal voor gevaarlyk hoog water uitgegeven, om de ernst van de situatie te onderstrepen. Speciaal bij N.W.-storm kan gevaar dreigen Dit werk werd in handen gelegd van het. K.N.M.I, te De Bilt, dat bij dreigend hoog water telegrafisch de betrokken in stanties waarschuwt er. de waarschuwin gen ook per radio bekend maakt. De stormvloedwaarschuwmgsdlenst behoeft «lechts zelden in werking te treden. En kele malen per jaar kan speciaal bij noordwester stormen het water van de Noordzee echter zó ver worden opge stuwd en dc riviermonden binnendrin gen, dat de daar gelegen plaatsen over last van het water ondervinden. Indien verwacht wordt, dat de waterstand in de verschillende gebieden bepaalde vast gestelde grenzen zal overschrijden, wordt een waarschuwing voor flink hoog wa ter uitgegeven. Waneer verwacht wordt, dat de vloedstanden nog veel hoger wor den en boven een voor iedere groep na der omschreven peil zullen kunnen ko-

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2