PIANO-RECITAL Eersels gemeentebestuur bood oud-tropen- strijders vaderlands toneelstuk aan Philips' Schouwburg CLARA HASKIL MEDEDELING! f 100 000 - V erenigingsnieuws Van achter het voetlicht LI :htstad- kroniek Tliéatre Hébertot speelde overtuigend prohléemspel vab G. Martel Woensdag 4 Febr. 1953 (1) Pagina 2 OP DE STOEP Agenda WOENSDAG: CHICAGO THEATER: „De held zon der geld" (alle leeftijden). 2, 415, 7 en 9-15 uur. REMBRANDT THEATER: „De grote beslissing" (18 jaar). 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. CINEMA PARISLEN„The Crims one Pirate" <14 jaar). 2, 4.15, 7 en 9.15 u. CITY THEATER: „Mr. Wong in Chinatown" (14 jaar). 2.30 en 8 uur. PLAZA THEATER: „Het gestolen ge laat" (18 jaar). 2 en 8 uur *T GEVELTJE: Tentoonstelling Tilia Voncken: 1012.30 en 1306 uur. AFD. ST. TRUDO K.A.B.: Ontwikke lingsavond. 8 uur. Spr. Th. Carpay: „De strijd om het' recht". OLD DUTCH, 8 uur: V.U. en Nat. Hist. Vereniging. Prof. dr. F. Flor- schütz: Plantengroei gedurende het quartair in Nederland. KATH. LEVEN: 8 uur: Filmvertoning en causerie Walther Benser. K.V.P. AFD. H. PAULUS: Parochie huis, Boschdijk. 8 uur: Voorlopige Candidas ts aanwijzing. MONTESSORISCHOOL, Edenstraat. 8 uur: Filmvertoningen over O. L. Vr. van Beauraing en Sacramentspro cessie. NACHTDIENST APOTHEKEN* Keyzer, Rechtestraat 63; Aangenendt, Strijpsestraat 192 BUDEL: Nova-theater, 8 uur: Film „Verloren grenzen" (14 jaar). DONDERDAG: BUDEL: Wit-Gele Kruisgebouw: 2 tot 3 uur: Consultatiebureau. DORPLEINOntspaningsgebouw: 8 uur: Film „Hef dodenmasker" <18 jaar). GELDROP: Boerenleenbank Zesge huchten. 17.00—19.00 uur. Boerenleenbank Geldrop, 18.0019-30 uur. City-theater, 20.00 uur: Cyclusfilm ,,De fatale terugkeer", 14 jaar. KAB-gebouw, 20.00 uur: Vormings avond voor de KAJ, door de voor zitter. OIRSCHOTKantongerechtsgebouw 23 uur: Spreekuur ambtenaar bouw- en woningtoezicht. Raadhuiskelder, 23 uur: Zitting ambtenaar gewestelijk arbeids bureau Tilburg. VALKENSWAARD: Bioscoop Palace, 8 uur: ..Liefde van een frontsol daat" (18 jaar). Examens GELDROP. Voor het diploma ma- chineschrijven van de R.K. Bond „St. Genesius" slaagde te Eindhoven onze dorpsgenoten de dames C. v. d. Ven, Diny Sanders en R. v. d. Dobbelsteen. Zilveren Nuenense kloosterzuster NUENEN. Onze oud-dorpsgenote, de eerw. zuster Francinia, in de we reld mej. Hubertina Maria de Brou wer, hoopt Donderdag as. haar zil veren professiefeest te vieren. Zij is thans werkzaam ini het klooster te Neeroeteren, België. Van deze zuster werd Dinsdag door ons een foto ge plaatst, aan het onderschrift waarvan de plaatsnaam Nuenen ontbrak, Fusie „Luchtbode" met „Hoopvolle Wachters',' REUSEL. Zaterdagavond vergader de alhier de „Luchtbode" in de zaal van de heer Jan Kerkhofs, welke goed bezet was. Na enige huishoudelijke mededelingen, kwam het, voorstel aan de orde, of de postduivenvereni ging „De Hoopvolle Wachters", uit Hoogemierde zich bij de vereniging de Luchtbode kon aansluiten. Het voorstel van het bestuur was, gezien de moeilijkheden waarmede deze vereniging te kampen heeft, deze aan te laten sluiten, voorlopig voor de tijd van één jaar. Hoewel zij met de duiven aan de wedvluchten kunnen deelnemen, kunnen die duiven niet deelnemen aan het kampioenstelsel, terwijl deze ook niet berekend zullen worden. De nodige voorwaarden welke gesteld worden door de Lucht bode, werden alle geaccepteerd, zodat bij het in stemming brengen allen voorstemden. De voorzitter dankte voor de sportiviteit van de leden en hoopte op een goede verstandhouding in de toekomst. Als afgevaardigde voor de a.s. Zon dag te Eindhoven te houden Bonds vergadering van „Oost Brabant" werden benoemd Aug. Gevers en Jan v. Liempt. Het voorstel om iedere Zondag een huishoudelijk artikel te laten ver vliegen, werd nog nader in overwe ging genomen, evenals het aanbod van het lid C. Hermans, toch veel bijval kreeg Bergeyk Verleden Zondag begon de kaartwed- strijd in café M. Hlburgs, alhier. Niet tegenstaande het slechte weer namen toch nog 28 kaarters aan deze wedstrijd deel. Na een gezellige en vriendschappe lijke strijd was de uitslag hiervan als volgt: 1. P. SmetsJ. v. Veldhoven: J. Teeuws Fzn.H. Lepelaars; 3. P. Da nielsG. Daniels; 4. J. v. HoutsJ. H Tilborghs; 5- G. LoosA. Daris; 6 A. Loos—F. v. d. Megden; 7. P. Oswals— W. Theews; 8. F. ValkenaarsM. v. Otten; 9. A. Schellens—H. Hoeks: 10. F. WillemsP. Theus Jz.; 11. G. v. d. Duo- genH. Tilburgs; 12. P. Theeuws Wz.— L. Tilborghs; 13. BrouwersHerps; 14. J. v. d. PutteJ. Theeuws Wzn. Premies geschonken door Th. Damen weiden gewonnen door P. Smets, v. Veldhoven en J. v. d. PutteTheews. Een premie van Ad. Vughts won G. LoosDaris en een premie van slager Sengers werd bij loting gewonnen door H. Hoeks. Donderdagavond om 7 uur wordt de strijd voortgezet. Best UITSLAGEN KATCONCOURSEN. De uitslagen van dc alhier gehouden katconcoursen zijn als volgt; Zaterdag 31 Januari in café „De oude Barriëre" van de heer Hub. van de Meulengraaf. 32 deelnemers. Ie prijs. M. van Erp, 2e prijs M. Brekelmans; 3e prijs Jos. van Kollenburg en 4e prijs Jac. Geven, allen te Best. Zondag 1 Februari in café „De vier Linden" van de heer K. Fick. 24 deelnemers. Ie prijs Th. Klie- bisch en 2e prijs J. van de Waarden, beiden te Best; 3e prijs M. Smulders te Oirschot en 4e prijs A. Strijbos te Best. De concoursen hadden een pret tig verloop en trokken veel belang stelling. Burgemeester overhandigde de familie Bloks posthume onderscheiding „Den Vaderlant ghetrouwe" door Reizend Volkstheater EERSEL. Het gemeentebestuur had als blijk van hulde aan de uit Indonesië gerepatrieerde militairen niets beters kunnen doen dan zg heeft gedaan: het doen opvoeren van „Den Vaderlant Ghe trouwe" door het Reizend Volkstheater van het Natonaal Toneel van België. Dit vaderlands spel van Willem Hoffman speelt zich af in de tgd, dat de Neder landen zuchtten onder de tyrannie van koning Philips II van Spanje. De grote figuur is Jan van Glymen, Markies van Bergen op Zoom, die voor de vrijheid en de rechten van ons volk zijn leven geeft, geeft. ..Evenals de held van het spel, zo hebt ook Gij door het vervullen van uw vaderlandse plicht, trouw aan het Va derland betoond", zo zei burgemeester Stevens in z\jn toespraak tot de eerepa- trieerden. Ook van u heeft er een de dood gevonden. Bij een bijeenkomst als deze, nu het gemeentebestuur zijn dank wil uiten aan al degenen die in de verre tropen hun plicht vervulden, gaat aller eerst de gedachte uit naar die Eerselse grote zoon, die zijn levensoffer bracht: Jac. Blox. Het is niet de bedoeling, dooi de tijd reeds helende wonden open te rjjten, als ik de familie Blox uit naam van het bestuur der gemeente vanaf deze plaats mijn hartelijk medeleven met dit voor haar zo zware offer betuig, al dus de burgemeester. Het ereteken voor orde en vrede dat posthuum aan de nagelaten betrekkin gen door H. M. de Koningin is verleend, zal voor de familie de troost zijn, dat j land en volk van Nederland zijn offer niet vergeet. Namens de Minister van Oorlog overhandigde de burgemeester een oorkonde aan de familie. Staande baden de aanwezigen een gebed voor de zielenrust van de gesneu velde militair. Naast de dank die aan de gerepatrïeerden dient gebracht, meende de burgemeester niet te mogen nalaten, een dankwoord uit te spreken aan het adres van de leden der ijverige Thuisfrontcomité's van Eersel. Duizel en Steensel, die door hun activiteit op veler lei gebied getracht hebben een band te smeden tussen de soldaten in Indië en hun woonplaatsen. Deze werkzaamheid van Thuisfront hebben de soldaten zeer Bests Herwonnen Levenskracht" vierde zilveren jubileum BEST. Zondag j.l. vierde de afdeling Best van „Herwonnen Levenskracht" haar zilveren jubileum, 's Morgens werd in beide parochiekerken een H. Mis opgedragen voor de levende en overleden patiënten, medewerkers en donateurs der vereniging. Om 9.15 uur werd in het parochiehuis een koffie tafel aangeboden aan de comitéleden en propagandisten van de plaatse lijke afdeling van „H.L." Van na de Hoogmis tot 13.uur was er gelegen heid tot feliciteren, waarvan door ve len werd gebruik gemaakt. Onder hen v/aren pastoor Swagermücers, burge meester inr. NotermaiJs, secretary' Jansen, dv. Kuipers met echtgenote, oud-secretaris H. van Zeeland en de putaties van de K.A., K.A.B. Rode Kruis, Wit Gele Kruis en alle plaat selijke vakorganisaties. Pastoor Duff- hauss en kapelaan Van Groningen uit de St. Antoniusparochie hadden be richt van verhindering gezonden. Des avonds om 8 uur werd in het paro chiehuis een druk bezochte herden kingsavond gehouden. De voorzitter, de heer P. van Oirschot, Pzn. gaf in zijn openingswoord een uiteenzetting van het werk van de plaatselijke af deling van H.L. over de afgelopen 25 jaren. Daarbij toonde hij aan, hoe vooral de laatste 5 jaren de afdeling *ot bloei is gekomen door het aantal donateurs van 170 tot 1440 op te voe len. De districtsbestuurder, de heer Welie uit Utrecht bracht de geluk wensen over van het hoofdbestuur. Vervolgens spoorde spreker aan tot uitbreiding van een aantal danateurs, vooral onder de ongehuwden. De geestelijk adviseur kapelaan Van Esch riep, mede namens de burgemeester van alle aanwezigen de medewerking »n voor de steunactie voor de slacht offers van de watersnood. Hierna trad de toneelvereniging „Concordia" uit Acht voor het voetlicht met het blij spel „Over twaalf dagen tegen mid dernacht" van Gerard Gielen, hetwelk op voortreffelijke wijze werd uitge voerd. Aan het einde van deze her denkingsavond bracht de voorzitter hartelijk dank aan allen, die tot het welslagen daarvan hadden medege werkt Dokter M. v. d. Loo per helïcopter in Haamstede geland GELDROP, 3 Febr. Dokter M. P. v. d. Loo, arts, verbonden aan de Gemeen schappelijke Gezondheidsdienst van Gel drop en omstreken, is Dinsdagmorgen per helicopter geland in Haamstede op Schouwen en Duivenland, om daar chi rurgische hulp te bieden die dringend nodig was. VOOR RAMPENCOMITE: Geldrops Rooms Toneel geeft uitvoering GELDROP. De Geldropse R.K. Toneel vereniging ..Rooms Toneel", die Zondag en Maandag zulk een uitbundig succes heeft gehad met de opvoering van „De engel in de kist" zal deze klucht in 3 bedrijven wederom Donderdag a.s. op voeren in zaal Verkerk, aanvang 20.00 uur. Wjj maken het publiek hier bijzon der attent op, omdat Rooms Toneel de gehele opbrengst van deze avond zal af dragen aan het Rampencomité om daar door een steentje by te dragen in de le niging van de nood van de door de wa tersnood geteisterde gebieden. Laat zaal Verkerk Donderdagavond dus te klein zijn! In Geldropse fabrieken wordt overgewerkt GELDROP. Dinsdagmorgen heeft de burgemeester in de raadszaal een bespreking gevoerd met de diverse Geldropse fabriekskernen. Besloten werd, dat het personeel van alle plaat selijke fabrieken zal overwerken over eenkomstig de richtlijnen die van overheidswege gegeven worden. Daarna vond een bespreking met de diverse werkgevers plaats. Hierbij werd besloten zich nader te beraden hoe deze hulpverlening het best tot uitvoering zal kunnen worden ge bracht. gewaardeerd. Door de uitnodiging op deze avond hebben wij gemeend, hun na mens de bevolking en de gerepatrieerden op passende wgze te danken, zo zei de burgemeester, die tenslotte ook het Cen trale Comité dankte voor de organisatie van deze avond, die zij op verzoek van het gemeentebestuur op zich hadden ge nomen. Het spel dat die van het Reizend Volkstheater van Antwerpen lieten zien, was van zeer hoog gehalte. De aanwezi gen ondanks het barre weer was de zaal toch tot de laatste plaats bezet hebben van hun waardering op uitbun dige wijze uiting gegeven. Voor het merendeel betekende het een eerste kennismaking met beroepstoneel en afgaande op de spontane reacties ge loven wij een zeer aangename. Wij wil len maar hopen, dat wij dergelijke uit voeringen nog meer in Eersel zullen zien. Aan het einde sprak burgemeester Stevens een hartelijk dankwoord tot speelsters en spelers. De dames Yvonne Ego en Annie de Loenen kregen bloe men. Aan de schrijver van het spel Wil lem Hoffman, die om zijn persoonlijke vriendschap met die van Eersel deze op voering bijwoonde overhandigde de bur gemeester het boekwerk „Vrijheid aan de Run". (Advertentie) Philips-De Jongh Ontspanningsfonds Dinsdag 10 Februari, 8 uur door Werken van Baeh-Lipaïti, Mozarl, v. Beethoven, Brahms, Schumann Debussy, Ravel, Toegangsprijs f 2,50. Kaartverkoop en plaatsbespreking Maandag 9 en Dinsdag 10 Februari van 101 uur. tel. stad 4084, 6C00 (Philips) toestel 5625. Geldropse kapper werkt voor Rampenfonds GELDROP. De manier waarop de heer Frans de Ruyter, kapper Hulst 85, alhier het zijne wil bijdragen tot leniging van de nood van de door de watersnood ge troffen gebieden is wel zeer origineel. Een ieder die zich Zaterdag a.s. in deze kapperzaak laat knippen, scheren, on- duleren of permanenten, zal de helft-van het daartoe vërsch'uldigde bedrag jnoe- ten deponeren in de daarvoor aanwezige bussen van het Rampenfonds. Zodoende staat kapper De Rug ter dus de helft van zijn verdiensten op die dag af aan het Rampencomité. Een sympathieke geste, die op een of andere wijze navolging ver dient, Door zich Zaterdag eens extra te laten scheren of knippen, draagt men dus hij voor dit goede doel. Dit geldt zowel voor de heren- als de damessalon. Concert Geldrops Muziek corps gaat niet door GELDROP. Naar wij vernemen zal het winterconcert van harmonie Geldrops Muziekcorps, dat heden Woensdag in het City Theater alhier zou worden gege ven, in verband met de algemene ramp toestand in ons land, niet doorgaan. Na dere aankondigingen zullen volgen. (Advertentie). Chicago Theater EXTRA De Nederlandse Bioscoop bond heeft voor het Nationaal Rampenfonds beschikbaar gesteld. Van heden af de eerste filmflitsen van Polygoon van de Orkaan en Springtij in Nederland. Geldrops gemeente- personeel hield diverse wedstrijden GELDROP. De algemene ledenverga dering van de vereniging van Geldrops- gemeentepersoneel had haar algemene ledenvergadering in zaal Verkerk ge combineerd met onderlinge wedstrijden in schieten, kaarten, biljarten en vogel- pik. De reorganisatie van de vereniging bracht een nieuw bestuur en wijziging van de contributie-regeling. De heer J. Spapens werd tot voorzitter gekozen en de heren G. J. v. d. Burgt, C. Schaffels, H. de Bont, F. v. Nunen en C. de Brou wer tot leden van het bestuur. In prettige sfeer hadden daarna de on derlinge wedstrijden plaats. Bij het schieten lukte het de leden niet de poli tie van de kaart te schieten. F. v. Nunen werd onbedreigd koning-schutter met achtereenvolgens eén serie van 13, 14 en 10 punten en won tevens de eerste prijs. Tweede werd G. J. v. d. Burgt met 9, 12 en L. Giebels werd met 8, 12 en 11 pnt. derde. Na een spannend kaartspel tra den Th. Klomp en C. Brouwers als over winnaars uit dit tournooi met de le prijs, gevolgd door Th. Verhuijsen en H. de Bont met de 2e prijs. Al was by het biljarten een grote geluksfactor inge schakeld, toch slaagden de leden der vereniging er niet in de biljart-matador G. v. d. Burgt van de eerste plaats te verdringen met 19 pnt. Tweede werd C. Brouwers 9 pnt. en derde L. Engelen met 6 pnt. Koning-vogelpikken werd W. Verkerk, die de hoogste serie wierp van 89 in 3 pijlen (158947 pnt.). De tweede pry's wist P. de Greef te bemach tigen met als serieworpen: 778 en 59 pnt., terwgl M. Jacobs het in 3 series tot 7663 en 14 pnt. bracht met de derde prijs. De voorzitter reikte na afloop de pry- zen uit en dankte de leden voor de spor tieve stryd die er geleverd was en de gezellige sfeer, die deze byeenkomst ken merkte. In Geldrop gevonden en verloren voorwerpen GELDROP. De volgende voorwerpen zijn gedurende denmaand Januari 1953 ,al^*zevpnd(m aanjJfc*ve^op het politie bureau derTgenjvbeS^! Geïdrop2 blhuwe handdoeken, een zwart lederen porta- monnaie met inhoud, een bruin lederen handschoen (gevoerd), een witte wollen das, een zilveren rozenkrans, een schroe vendraaier, een rozenkrans in étuitje, een stalen duimstok, een kinderceintuuh, drie kinderhandschoentjes, een kmder- sjaal, een oorknop, een paar bruin lede ren gevoerde handschoenen, een sleutel, een rode wollen want, een wit wollen kinderwantje, een bruine herenhoed, een blauwe parkiet, een zilveren broche en een groene bal. Inlichtingen over deze voorwerpen zgn te verkrijgen op het bureau der gemecn- tc-politie. Zeelster harmonie ZEELST. De aangekondigde dona teursavond vam. Vrijdag gaat niet door. Woensdag- en Dondex-dagavond begin nen de avonden om half acht. Zilveren barbier in Huize Providentia HEEZE. Heden Woensdag herdenkt de heer W. v. Gennip, Nieuwendijk alhier, de dag dat hij 25 jaar geleden werd aangesteld als barbier van Huize Providentia te Sterksei. Het zal deze kapper van de zijde der broeders, als mede van die der verpleegden van daag zeker niet aan belangstelling ontbreken. Mariacongregatie Middel- beers vierde eeuwfeest MIDDELBEERS. Zondag had in on ze parochie de plechtige viering plaats van het 100-jarig bestaan van dc Ma ria Congregatie. Dit feest, dat vooraf gegaan was door een triduum, gege ven door pater dr. Damascenus, werd Zondagmorgen, voortgezet met een al gemene H. Communie der Congrega- nisten. 's Middags werd een plechtig lof gecelebreerd door de directeur, past.oor Terhorst. De gezangen werden uitgevoerd door 't koor der zangeres sen der Congregatie onder leiding van dhr. Th. Rooijackcrs, hoofd der school. Na het Lof werd een cantate gezon gen. 's Avonds om 7 uur had er een feestavond plaats waarbij alle leden der Congregatie tegenwoordig waren. Onder de genodigden merkten we o.a op mevr. T. Smulders-Beliën, hel vol tallig kerkbestuur en het bestuur der zustervereniging de 3e Orde, e. a. In zijn openingswoord richtte de di recteur der jubilerende congregatie, een welkomstwoord tot de genodigden in het bijzonder tot pater Kemps. Deze voordrachtskunstenaar heeft gedichten voorgedragen van de Vlaam se priesterdichter G. Gezelle. De klankexpressie, zoals b.v. in 't Schrij- verke, was prachtig. Dit was een avond van hoogstaand gehalte. Opbrengst collecte Oirschot St. Pieter OIRSCHOT. Het comité, dat zich op initiatief van de burgemeester van Oirschot gevormd had om de gelden bijeen te krijgen, benodigd voor he. aanbrengen van een geluidsinstallatie in de St. Pieterskerk alhier, heeft een bedrag van f. 3100 aan het kerkbe stuur kunnen afdragen. Dit bestuur dankt de milde gevers voor hun bij dragen. Hoewel het ingezamelde bedrag-niet toereikend is, zal toch reeds deze week met de aanleg van de installatie wor den begonnen. Tafeltennis Oirschot OIRSCHOT. Voor TTOV waren Zondag de resultaten aldus: één over winning, één gelijkspel en één neder laag. TTOV 3 zergde voor de overwin ning; het won van Atoom 6 (Eindho ven) met 64. TTOV 2 leverde weel een bijna onmogelijke prestatie door een grote achterstand (25) weg te werken en een gelijkspel (5—5) uit het vuur te slepen in de wedstrijd te gen Atoom 5. TTOV 1, dat uitkwam tegen Animo/Advance 4 uit Vught, moest ook nu met een nederlaag ge noegen nemen. Zaterdag speelt het 1p team tegen BTTC 2 te Best en Zondag a.s. om 2 uur het 2e team tegen Ds Ploeg uit Bergeijk. (Advertentie). Rembrandt Theater f DE EINDHOVENSE JAZZ CLUB maakt bekend dat de uitvoering op Donderdag 5 Februari met Big Bill Broonzy in verband met de nationale ramp over ons land TOT NADER DATUM IS UITGESTELD. (Reeds verkochte kaarten worden aan de cassa terugbetaald tot uiterlijk Zaterdag a.s.). De film „DE GROTE BESLISSING" (One Minute to Zero), met ROBERT MITCHUM wordt' dus ook nog vertoond op Donderdagavond (18 jaar). BEST Vrijdag werd in het parochiehuis al hier een filmavond gegeven voor de leden en echtgenoten en verloofden van leden van de afdelingen Schijndel en Best van de Nederl. Kath. Metaal- bewerkersbond „St. Eloy". Nadat de voorzitter van dc afdeling Best, de heer P. Berkers allen welkom had ge heten was het woord aan de districts bestuurder, de heer Verhoeven uit Den Bosch. Deze hield een bezielend be toog, waarin hij de noodzakelijkheid van de R. K. Arbeidersorganisaties uiteenzette. Hierna werd de bekende hoofdfilm vertoond t.w. „De kleine mensen op de grote weg". Met span ning werd deze boeiende film door de aanwezigen gevolgd. GELDROP Momenteel staat de gelegenheid open zich op te geven als lid van de R.K. Gel dropse volleyclub „Ajo", vooral manne- lgke leden kunnen nog worden ge plaatst. „Ajo", dat in deze competitie zulke successen weet te boeken, zal zeer waarschijnlijk promoveren. Opgave kan geschieden bij de secretaris de heer H. v. d. Nieuwenhof, Terborgstraat 40 of tijdens de training in de zaal der jon gensschool op Zesgehuchten iedere Dins dag van 19.0022.00 uur. SON" Naar wg van het bestuur van de mo tor- en automobielclub „De Sonse Ber gen" vernemen, zal deze Vrijdagavond om 8 uur haar jaarlykse algemene ver gadering houden in het clublokaal Doo rnen. Een van de voornaamste punten van de agenda is zeer zeker het verder samenstellen en uitwerken van de om vangrijke voorbereidende werkzaamhe den van de in het komende seizoen te houden grote internationale motorter- reinwedstrijden. Deze vereniging had het vorig seizoen met een dergelijke wedstrijd reeds een verweldigend succes. Zoals men zich 7,al herinneren werd deze door ruim 8000 personen bezocht. De nu te houden wedstrijd zal alle voorgaande over treffen. Zo zullen, behalve de ons bekende, renners van de R.K. N.M.B. deelnemen bekende motorcoureui-s zowel uit Bei- Frankrijk en Duitsland. Verder heeft men intussen de beschikking ge kregen over een geheel nieuw en prach tig gelegen cirquit hetgeen in alle op zichten aan de hoogst te stellen eisen voldoet en een lengte heeft van pl.m. iya km. Bgzondere omstandigheden voorbe houden zal dit groot sportgebeuren plaats .vinden op de eerste Zondag in de maand Mei. dus op 3 Mei; op de dag dat men van heinde en verre jaarlijks optrekt naar Son ter bedevaart ter ere van Sint Cornelius. We komen t.z.t. op een en ander nog nader terug. Rond jaar- en kasverslag SOERENDONK In de zaal van de wed. Rooijman6 had onder grote belangstelling een jaarvergadering plaats voor leden van de stierhouderij. Uit het kasverslag bleek, dat er in het afgelopen jaar een batig saldo was van f. 129 en dat er in totaal nog f. 621 in kas was. Met stier Dientje-Ely was deelgenomen aan de centrale fokveedag in Den Bosch en wist daar de eerste C.-prijs te behalen. De stier werd wederom voor een jaar toevertrouwd aan de heer J. v. d. Wiel voor de som van f. 700. Door het bestuur werd een voorstel gedaan h->t dekgeld met f. 2 te verhogen, maai' dit vond geen goed keuring van de vergadering, hierover werd tenslotte zo hevig gedebatteerd, dat de voorzitter hel wenselijk achtte de vergadering op staande voet te schorsen. STERKSEL Mevrouw Karsten gaf op de jaarver gadering van de R. K. Boerinnenbond een speciaal welkom aan de voorzitter van de N.C.B., de heer AV. Derks, de technische inspecteur, mej. Geurts en de heer Peijnenborghs uit Leende, als spreker op deze avond. De jaarversla gen lieten grote activiteit 2ien op het gebied van sport, breiclub en zangclub, terwijl financieel een batig saldo was. Koosje Liebregts kreeg een aparte fe licitatie voor haar behaald succes op de kringdeclamatiewedstrijd te Eind hoven. 11 Febr. gaat Sterksei natuurlijk ook naar de interkringdeclamatiewecLstrijd te Valkenswaard. De heer Peijnenborghs sprak daarna over „Bloemen in huis en hof". Als verwachting werd hieraan vastgekop peld, dat Sterksei, dat op velerlei ge bied, zo'n grote activiteit ontplooit, een grotere deelname aan tuinwed- slrijden zal geven. Voor de Lourdes- actie werd een kleine verloting gehou den en kunnen prachtige gravuren be steld worden. Mevr. Kursten en mej. Come Schee pers zagen zich herkozen, zij offeren hun tijd op, als ook de leden blijven meewerken. Wat. de collecte vluchtelingenactie betreft, hierbij sloeg Sterksei een bij zonder goed figuur. Was de opb.engst in de gehele gemeente Maarheeze f. 366.12, deze bedroeg voor Sterksei f. 163.00. Daarom wordt ook met ver trouwen de aotie Oostpriesterhulp in gezet. De meisjes zullen de lege zak ken bezorgen, en de jonge boeren ha len de met granen gevulde zakken weer op. Mej. Geurts, directrice der landbouwhuishoudschool te Maarhee ze, sprak vervolgens over het bijzon der grote nut van deze school voor alle meisjes uit alle standen, speciaal voor de hele omgeving. Het leerplan is uitgebreid en aangepast aan de tijd. Tot slot sprak ds heer Derks er zijn voldoening over uit, dat de jaarver slagen beter waren dan de vorige ja ren. Dit deed hem als voorzitter van de N.C.B. groot genoegen en mocht de afdeling behoefte aan steun nodig heb ben, dan kon zij in deze altijd reke nen od de steun van de N.C.B. DUIZEL Was de opkomst Zaterdagavond vanwege het noodweer maar rnatig. Zondag daarentegen was de belang stelling voor de Reuselse revue zo groot, dat in zaal Lemmens geen plaatsje onbezet bleef. Al meer dan vijftig keer hebben die van Reusel hun revue opgevoerd, eerst ten bate van de kerk en nu voor de missie van pater Wouters. Hoewel de ze oorlogsrevue uiteraard veel van haar actualiteit heeft verloren, blijft zij toch de moeite waard om ze te zien. Op veelvuldig verzoek zal heden Woensdag om 7.30 uur nogmaals een opvoering van: „En we duiken nie meer onder", plaats hebben. De opbrengst van de collecte tij dens de voorstelling ruim f. 64 bedoeld voor zijn missie, werd door pater Wouters spontaan beschikbaar gesteld voor het Nationaal Rampen fonds. SOMEREN"-EIND Met het hoogstaand toneelspel „Or kaan breekt los" zal de bekende to neelgroep van harmonie Juliana Zon dag en Maandag a.s. het wintertoneel- seizoen sluiten. Na een muzikale ope ning o.l.v. directeur J. Wijnen krijgen we in de pauze nog de in opleiding zijnde muzikanten met enkele num mers uit hun repertoire te horen. Ook deze debutanten vormen gezamenlijk een volledig corps, dat straks na de opleiding in de rijen van „Juliana" zullen plaats nemen. Het op te voeren toneelspel belooft iets aparts te worden, te meer daar 't toneelminnende publiek bestormd door uitvoering op uitvoering met hun beoordeling vanzelfsprekend ook heel wat critischer gaat worden, het geen trouwens hun goed recht is. Zy Succes voor Meerveld- hovens „Staccato'' MEERVELDHOVEN. Op Zondag ge houden concours uitg'esohreven dooi de harmonie Phileutonia te Eindhoven (Gestel) behaalde de muziekvereni ging Staccato onder leiding van di- i recteur de heer C. v. Generen met de Accordeons in de 3e afdeling de le prijs met 90 punten met lof der jury. Stormschade in Son SON Een voor de woning van de familie Vorstenbos in de Hendr. Vene- manstraat staande vele jaren oude lin de heeft het tegen de natuurelementen moeten afleggen en is bezweken. Geluk kig dat het gevaarte in zijn val door een vlak bij staande boom door diens kruin ten dele werd opgevangen, anders was hij op het dak der woning terecht ge komen en zou een en ander waarschijn lijk minder goed zijn afgelopen. Ook moesten het op verschillende plaatsen de daken ontgelden, terwijl op diverse plaatsen het hoogspanningsnet beschadigd werd en menigeen in het duister kwam te zitten. Kraan vogels-Groenewoud 1—3 Ofschoon de Kraanvogels met 4 inval lers verschenen hebben ze zich taai ver. dedigd tegen Groenewoud. Al spoedig had Groenewoud een 20 voorsprong, maar de Kraanvogels wisten nog voor de rust de achterstand te verkleinen door een goed schot van Jo. Nijssen. Na de rust was de strijd spannend; beide elftallen waren aan elkaar gewaagd. De rechtsbuiten van Groenewoud wist met een hard schot de Kraanvogel-keeper te verschalken en hiermede kwam het einde van deze sportief gespeelde wed strijd. Oplichter uit Eindhoven voor Bossche Hof G. B. v. B. uit Eindhoven heeft de ge woonte om zijn kennissen, zij het slechts voor kleine bedragen, van tijd tot tijd op te lichten. Op 28 October heeft de Bos sche Rechtbank hem hiervoor veroor deeld tot een gevangenisstraf van een jaar en drie maanden. Met fantastische verhaaltjes had ae man aan alle kanten geld los gekregen. In hoger beroep kwam hij echter niet beter af. want de Procureur-Generaal achtte de man min of meer gevaarlijk voor de maatschappij en eiste bevestiging van het vonnis. De verdediger voerde aan, dat men dit ge vaar voor de maatschappij niet moest overdrijven. Gemiddeld had de man de mensen slechts voor enkele tientjes op gelicht. Zo had hij zich 11 maal aan oplichting schuldig gemaakt en nog slechts 172.- bijeen. De raadsman vroeg tenslotte onmiddellijk in vrijheidstelling, wat door het Hof geweigerd werd. Uit spraak over veertien dagen. In verband met de watersnood ramp maakt het bestuur van de Eind- hovense Jazzclub bekend, dat de uit voering van Donderdagavond is uitge steld tot het eind van deze maand. IIIIIIIU De reactie der Eindliovense bevolking op de algemene oproep om hulp voor de getroffen gebieden was verbluffend. Er is danig door honderden collectanten langs de deuren met de collecte bussen gerammeld. Nu weet men reeds dat de opbrengst van deze geldinzameling gro ter is, dan ooit een soortgelijke collecte in Eindhoven heeft opgebracht, al kent men 't totale bedrag niet. Aan kleding, schoeisel, beddegoed en meubelen werd zulk een enorme voorraad by elkaar ge bracht, dat de industriehal van Philips, waar deze goederen aanvankelijk voor sortering werden afgeladen, te klein werd, en een tweede „voorraad schuur' in de M.T.S. moest worden aangelegd. De Philips industriehal was herschapen in een grote bazar. Tegen de wanden lagen duizenden kledingstukken: broe ken, mantelsjassen, vesten, japonnen, truitjes, kousen, hoedenmutsen, onder goed, enz. enz. In de hoeken van de enorme hal staan kachels, haarden, bed den, tafels, stoelen, kasten, kinderwa gens, wiegen, matrassen, schoenen enz. Op lange tafels lagen allerlei soort speel goed, behangselpapier, huisraad, enz. Honderden meters tijk, laken e.d. werden geschonken door de Eindliovense textiel industrieën. Dames en heren, padvinders en padvindsters, jongens en meisjes van jeugdverenigingen zijn nog steeds druk in de weer om alles te sorteren. De goede ren worden in kartonnen dozen verpakt, en met vrachtauto's, beschikbaar gesteld door de industrieën, naar de rampgebie den vervoerd. Zo zijn er al 200 dozen naar Breda gebracht, waar vele vluchte lingen een onderkomen vinden. Honderd dozen gingen naar Steenbergen, en 50 naar Almkerk. „De aanbieding van goe deren is overdadig"zegt de algemene leidster van deze hulpactie, „en als we niet beschikten over zoveel hulpkrach- tan, die spontaan en enthousiast meehel pen, doch ook volkomen begrip hebben voor een goede organisatie, dan zou het werk ons hier boven het hoofd groeien. Weet li, dat er textiel industrieën *z\jnt die honderden lakens, kussenslopen kledingstukken e.d. komen brengen". En wat de aanbieding betreft van de bur- gerij: U ziet het!" Mevr. Guépin wijst op de stapels kleren en stukken huis raad. Zij heeft zestig tot zeventig men sen bij zich, die de gehele dag bezig zijn met het sorteren der goederen. Inmid dels blijven berichten binnenkomen van spontaan medeleven met de slachtoffers zoals het overwerken op diverse bedrij ven ten bate der slachtoffers, de gift van de afd. voetbal van PSV van 1500 gul- den, aanvankelijk bestemd om daarmee het I/O-jarig bestaan te vieren. Ook dn Eindliovense verkenners die vaar Zeven bergen vertrokken hebben zich daar danig geweerd by het dichten der dijken. Zo ziet men, dat Eindhoven op alle fronten begrijpt wat daadwerkelijke naastenlief de betekent. En wij die weten dat ook de mensen uit onze dorpen het hart voor da evenmens op de rechte plaats hebben, zijn overtuigd dat ook zij in deze storm, van naastenliefde niet zullen achterblij ven. Eindhoven gaat hierna massaal Philips Schouwburg „Rome n'est plus dans Rome", existentioneel drama Het Parijse Théatre Hébertot is dit jaar met het jongste toneelwerk (van 1951) van Gabriël Marcel op tournee naar Nederland gekomen en trok vo rige week te Maastricht en te Heerlen reeds volle zalen. Toen gebeurde de verschrikkelijke nationale ramp, die alle geesten zozeer vervult, en zove- len in de hulpacties heeft betrokken, dat dit wel zijn weerslag op de uit voering van Maandagavond moest heb ben. Daarom was het nog verwonder lijk, dat een halve zaal in „Philips Schouwburg", waarondr zeer vele geestelijken en filozofen, met intense aandacht dit prachtige, maar zware probleemstuk van de christelijke exis tentialist Marcel heeft gevolgd. Naast auteur van diepgaande be spiegelingen is G. Marcel ook de schrijver van tal van toneelspelen, sterk door Ibsen, Strindberg en Kier kegaard beïnvloed, die op serieuze wijze aangrijpende zedelijke en sociale problemen op toneel weet te doen le ven. In al zijn figuren, zocht Marcel, die sinds 1929 tot de Kath. Kerk be keerde, de verantwoording van hun levenshouding. Zo ook in dit jongste toneelstuk „Rome n'est plus dans Ro me", waarin evencis in „Le Signe de la Croix" om de diepste zin van het bestaan en van 't christendom in de moderne wereld wordt geworsteld. Dit mag zijn toneel, waarin uiterlijk zo weinig gebeurt, wat sterk tot het „thèsestuk" doen overhellen, ander zijds zijn de karakters zö scherp gete kend, en het probleem in de familie Laumière is zo concreet gesteld, dat het ieder moet aanspreken. Een stuk dat tot denken sto£ geeft. In de gesprekken tussen Pascal Lau mière, met zijn dochter Renée, met de beminde vrouw Esther en zijn schoon broer Robert Velas. de communist, ex poseren zich duidelijk alle angsten en beklemmingen van dit naoorlogse tijd perk, zodat dit spel ook wel de tragiek van de panische vrees en de genade wordt genoemd. In de eerste acte ho ren wij Pascal Laumière de Franse jeugd reeds verwijten, dat zij, evenals allen, ontworteld is. Dan komen de conflicten met de schoonbroer Robert, die communist geworden is, en zo zijn nu, die tot deze categorie behoren, kunnen gerust dit stuk, opgedragen aan de pioniers van de Engelse kust wacht, gaan zien. Hadden voorheen de donateurs op vertoon van hun kaart vrije toegang, het bestuur meent nu noodgedwongen van deze gewoonte te moeten afstappen. De bij zonder sterke groei van het corps momenteel circa 55 muzikanten heeft tot gevolg gehad, dat de inkom sten der vereniging niet meer toerei kend zijn om de hoge kosten van aan koop en onderhoud der instrumenten te kunnen dekken. Wil de harmonie het tegenwoordige peil behouden, dan moet zij op de meest mogelijke steun van haar donateurs kunnen rekenen. Ook de leden beseffen deze zware verantwoording en besloten vorig jaar hun gebruikelijk teerfeest op te geven om zodoende dit jaar van hun eigen betaalde contributie per week deze feestavond te kunnen bekostigen. Dit ter geruststelling van de dona teurs, die voor de komende uitvoering op Zondag hun plaats komen bespre ken na de Hoogmis in zaal F. v. d Laar. land verried, en de antithese tussen geloof en olericalisme, van Pascal en padre Ricardo. Stoot hem als christen en Fransman 't materialistisch com munisme af, evenzeer doet dit het fa natieke, tyranmeke olericalisme, dat de vrijheid van de mens en de Gena de in de weg treedt, en Christ/us of fert aan de macht. Wanneer Pascal, na zijn vlucht naar Brazilië, naar Frankrijk terugkeert, zijn publiek „mea culpa" stamelt, is het zijn eigen zoon, die monnik werd, welke hem de verzoening brengt. Een merkwaardig stuk, rijk aan ideeën, die uit de mens ontstaan, en in spannende dialogen over 't voetlicht worden ge bracht. Marcel Josz speelde aldoor overtuigend de twijfelende Pascal, en Germaine Lafaille de zuivere rationa- liste Esther van Joodse afkomst, ter wijl Didier Beraud de communist strak uitbeeldde en de jeugdige Arlet- te Granger de oppervlakkige Renée personifieerde. Theatre Héberta* ont ving aan 't slot ovationeel applaus en de actrices kregen de fleurige bloe men. Schaakvereniging „Tivoli" De uitslagen van de wedstrijden voor interne wintercompetitie luiden: Groep 1: Groep 1: KuikenVerploeg 0—1; Piels—Logemann Vosters Zwiers 1—0; Verschuren—J. Godschalk 10; LogemanKuiken afg.; Verschuren v. d. Donk VïVè! VerploegZwiers 01; J. Godschalkv. d. Vos 10; v. d. DonkVerschuren VjVs. Groep 2: C. GodschalkHess 01- Va- lentijn—Flurij 0—11; v. d. Wolk—'v. d. Heuvel 10; HessHendriks 10; Va- IentijnFlury 01; v. d. Wolkv. d. Berg 01. Groep 3: GortmakerDen Haan 01; H. SandersAdriaans 01; Th. Sanders De Gruijter 1—0; H. SandersGort maker 1—0; Den Haan—Triest 1—0; AdriaansBossong 01. Het A.O.K. geeft de Mattheus Passion AMSTERDAM, 3 Februari. Het A. O. K., dat enkele weken geleden in Antwerpen, onder leiding van zij'n diri gent Piet van Egmond, de Missa Pro Pace van dr. Rudolf Mengelberg heeft uitgevoerd, zal op 9 en 10 Maart haar jaarlijkse uitvoering van de Mattheus- Passion geven. Solistische medewerking verlenen Jo Vincent, Lenie Henning, Walter Ludwig. Caspar Broecheler, Wie- be Draijer en Peter de Vos. Hongersnood teistert Bombay BOMBAY, 1 Febr. In dc plattelands districten in de staat Bombay lijden meer dan zes millioen mensen honger door de aanhoudende droogte en het mislukken van twee opeenvolgende oogsten. Duizenden verlaten de getrof fen gebieden en men vreest, dat hier door de plattelands-economie zal wor den verstoord. Wegens gebrek aan voer wordt veel vee verkocht, geslacht of zonder meer in ae steek gelaten. In het gehele land worden hulpac ties georganiseerd, in een gevangenis ia de staat Bombay hebben de gevan genen aangeboden de helft van hun weekrantsoen af te staan voor de be volking in de getioffen gebieden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2