Rampenfonds is f4.000.000 reeds gepasseerd Bij Steenbergen ook de laatste lachtoffers bevrijd 175.000 h.a. land zijn overstroomd Hulpverlening nu beter georganiseerd ALGEMENE TOESTAND NOODGEBIED W. - BRABANT Zakken met zand vullen; in zamelingsacties; liulp aan evacné's Chefarine „4" Schouwen: „Het Duinker ken van Nederland5' Millioeuen guldens schade Schip met gewonden uit Zierikzee kwam niet VOEDSEL KLEDING EN GELD STROOMT BINNEN Buitenlandse giften reeds land op we<* naar ons Organisatieschema van de hulp Alom carnaval afgelast EINDELIJK MEER MATERIAAL Zondag: warboel en levensgevaar Journaals over de ramp 7 BRABANTS NIEUWSBLAD Woensdag 4- Felïr. 1953 NOODOEBTF.D WEST-BRABANT, Dinsdagavond Ter wijl de hulpverlening aan de zwaar geteisterde bevolking der Zeeuwse en Zuid-Hollandse eilanden op nóg grotere schaal en met inzet van nóg meer krachten uit binnen- en buitenland werd voortgezet, ziin Dinsdag in West-Brabant de reddings werken, voor zover het de bevolking betreft, voltooid. Er wer den geen nieuwe doorbraken meer gemeld, en oo verspreide punten in de ondergelopen driehoek Halsteren-S«-eenbergen- Nieuw Vossemeer slaagde men er in nog verschillende over levenden, die meer dan twee dagen en nachten op de daken der boerderijen in doodsangst hadden doorgebracht, in veiligheid te brengen. Aan de duizenden geëvacueerden in de gesnaarde West-Brabantse plaatsen werd op grote schaal hulD verschaft, in Steenbergen luidden de doodsklokken voor enige jeugdige slachtoffers uit Nieuw-Vossemeer De gehuchten Koveringe en Kladde, waar meerdere boerde rijen diep in het water stonden, zagen Dinsdag de hulpboten ver schijnen. Men slaagde er in al len, van wie enig teken van le ven werd ontvangen, te redden. Over het aantal van de slachtof fers, welke ook in dit gebied ge vallen zijn, is momenteel nog niets bekend. Met behulp van rubberboten kon ook vee, dat de tragische dagen had overleefd, geborgen worden. Steenbergen, centrum van de hulpverleningsdiensten in dit ge bied, was getuige van een inten se bedrijvgheid, welke voor een groot deel gericht was op het verstevigen van bedreigde dij ken. Op grote schaal werden zak ken gevuld met zand en naar de zwakke punten vervoerd. Dit ge schiedde vooral met het oog op het behoud van de Kruislandse polder. Dinsdagavond kon nog niet met absolute zekerheid ver klaard worden, dat de betrokken dijken het zouden uithouden, doch de vooruitzichten waren ze ker niet ongunstig. Begrafenissen Ook in Bergen op Zoom zijn Dinsdag duizenden zakken ge vuld met zand. Maandagavond kwamen uit Veghel twintigdui zend zakken aan. Het personeel van de gieterii-afdeling der „Hol land" maakte zich verdienstelijk met het vullen en Dinsdagoch tend had men reeds zo'n grote voorraad, dat er geen voldoende vervoergelegenheid was naar de dijken. Een nieuwe ploeg nam toen hetwerk van de nachtarbei ders over. Uit Limburg kwamen 's nachts tien vrachtwagens met zakken zand in Bergen op Zoom aan. Door de straten van Steen bergen, waar auto's van de hulpcolonnes onafgebroken af en aanreden, trok Dinsdag morgen een droeve stoet. De drie kinderen van het gezin Van Oorschot, die in de ramp toen 't werk van de nachtarbei- 1 Februari waren omgekomen, werden ten grave gedragen. Ook in de namiddag klonken voor een andere uitvaart van watersnoodslachtoffers de doodsklokken. Ook slachtoffers in Woensdrecht In Fijnaart heerst nog steeds een gedrukte stemming. Het juiste aantal slachtoffers van de ramp, die hier vooral de buurt schap Heijningen trof, is nog niet bekend. Met Klundert heeft men geregeld contact, per boot kun nen de officiële instanties vanuit Fijnaart ook Willemstad berei ken. De enige polder in Fijnaart, die gespaard bleef, staat ook nu nog droog. Woensdrecht kon melden, dat het grootste gevaar voor de Kreekrakdam geweken is. Enke le honderden arbeiders hebben de dijk extra versterkt. Ook bij de Hinkelenoordpolder is de cri- tieke toestand over. De sluis is dicht. Helaas heeft ook Woensdrecht zijn dodelijke watersnood-slacht offers te betreuren. Het gehele gezin Nijssen, woonachtig in het gehucht Völckerdorp, is Zondag nacht verdronken: vader, moeder en vijf kinderen. Twee van de kinderen waren toevallig thuis, ze hadden verlof op kostschool.... Het lijk van het jongste zoontje is Dinsdag aangespoeld. Vluchtelingen in de nieuwe kazerne In talrijke evacuatieplaatsen wordt onder hoogspanning ge werkt om de gevluchten te hel pen. Dit is in Roosendaal, Bergen op Zoom, Oudenbosch en Steen bergen, waar ook de ziekenhui zen zijn ingeschakeld, in Ruc- phen, Bosschenhoofd, Sprundel, Hoogerheide, Ossendxecht, enz. De nieuwe kazerne aan de weg Bergen op Zoom-Putte herbergt reeds meer dan tweeduizend vluchtelingen, o.m. uit Rilland en Kruiningen. Men zal er nog vijf duizend een onderkomen kunnen verschaffen. De inzamelingen, welke alom gehouden werden, overtreffen alle verwachtingen, zowel wat de medewerking als wat de op brengst betreft. Afschuwelijk! De afschuwelijke verschijnse len van elke ramp: plunderen van verlaten woonoorden en op lichten van vluchtelingen, bege leiden helaas ook de watersnood. Reeds heeft de politie te Woens drecht en te Rilland Bath zich verplicht gezien de toegang tot de polders te verbieden, omdat gewetenloze lieden zich niet ont zagen de eigendommen der zwaar getroffen bevolking te ontvreem den. Ook in Halsleren was men genoodzaakt te bepalen, dat nie mand zonder vergunning de pol ders mag betreden. Ook hier wa ren reeds goederen ontvreemd. In de mate van het mogelijke worden de verkeersverbindingen in West-Brabant onderhouden. Van de B.B.A. zijn noodgedwon gen alleen de diensten naar Hal steren en Tholen en naar Fij- naart-Willemstad uitgeschakeld. De Nederlandse Spoorwegen on derhouden op de lijn Roosendaal- Oudenbosch-Zevenbergen 'n pen deldienst. Op de wegen ziet men overal militaire en burgerlijke colonnes zich voortbewegen in de richting van 't noodgebied. Uit de Wilhelminakazerne te Bergen op Zoom zijn Dinsdag onder com mando van majoor Renesse troe pen met zwaar Amerikaans pon ton-materiaal in de richting Hal steren vertrokken. Het zeventiende slachtoffer van de overstromingsramp in Halste ren wordt geborgen. GEVAAR VOOR DE WEG LEPELSTRAAT-STEEN- BERGEN Dinsdagmiddag bestond er groot gevaar, dat de weg Lepelstraat- Steenbergen onklaar zou gera ken. Vrijwilligers werden te Ber gen op Zoom opgeroepen en het bedreigde weggedeelte te gaan versterken. Een 60 vrijwilligers hebben zich gemeld. (Advertentie) 4 krachtige mildalen tegen griep in 1 tablet Chefarine „4" bevat 4 wereldbe roemde geneesmiddelen. Eén er van zorgt dat, ondanks de zeer krachtige werking, ook een zwak ke maag niet van streek raakt. 'n 2${je doet wonderen Honderden schepen speuren naar over levenden Dit is de hoc fdindruk, die een verslaggever van het ANP heeft IERSEKE, 3 Januari (ANP) Schouwen-Duiveland is een watervlakte. Er is eigenlijk niet veel verschil meer tussen het land binnen de dijken en de zee er buiten. Er zijn nog. enkele hoogge legen delen, waar mensen samengepakt zitten, maar voor de rest is liet water, water, water„Het tweede Duinkerden van Ne derland". gekregen na per helicopter over Schouwen-Duiveland te hebben gevlogen. Het meest critiek is de toestand in Bruinisse. Oosterland, Brouwershaven en op de afgele gen boerderijen. Zierikzee is op het ogenblik buiten gevaar Het aantal doden op het gehele eiland valt nog niet bij benade ring te schatten. Op zijn minst 1500 personen verkeren nog in gevaar. De helicopteres hebben hier prachtig werk verricht. Het uitgooien van rubberboten is niet zo'n groot succes geweest. Het Avas een toeval als zo'n boot terecht kAvam bij een ge- isoleerde boerderij en enkele hebben wij als verloren en lek geslagen tegen de dijken zien liggen. Een tweede lacune, die zich wel zeer sterk heeft doen gevoe len, is het ontbreken van radio contact, dat bv. tot gevolg had dat men van Schouwen-Duive land lange tijd niets heeft ge hoord. Ook zouden in de roei bootjes draagbare zendertjes meegenomen moeten worden die contact hebben met de vliegtui gen, die op hun beurt de be dreigde punten kunnen aange ven. Nu was het voor de kleine bootjes veelal een zoeken op goed geluk, terwijl men mocht aannemen, dat de boven hen cir kelende vliegtuigen meer zagen dan de mensen op het water. Half millioen mensen bij ramp betrokken DEN HAAG. 3 Febr. <ANP). Hoewel exacte cijfers moeilijk te geven zijn, schatten deskundi gen de oppervlakte van 't over stroomde gebied in Zuid-H-dland Zeeland en West-Brabant op on geveer 175.000 h.a. In Zeeland heeft zeker twee vijfde van de totale bevolking dat is tennaastebij honderddui zend mensen, ernstig van de overstroming te lijden. Op de Zuid-Hollandse eilanden en in üe waarden zal dit aantal 125.000 en in het West-Brabantse gebied ongeveer 60.000 bedragen, zodat het totale aantal ernstig door de watersnood getroffenen ruw ge schat op 300.000 kan worden ge steld. Het aantal minder ernstig getroffenen is minstens zo groot. De omvang van de schade aan het veebeslag en aan het akker bouwland is nog niet bij bena dering vast te stellen. Een woordvoerder van het ministerie van landbouw sprak echter over een schade van mïllioenen gul dens. Duizenden koeien en varkens en tienduizenden kippen hebben de dood gevonden. Van het overstromingsgebied is ongeveer tweederde weiland, en een derde akkerbouwland. Oncea"ht de schade aan opstal len moet er rekening mee wor den gehouden, dat grote aantal- 'en tractoren en landbnuwwa- gens. landbouwmachines en werktuigen verloren zijn. De in de overstroomde gebie den uitgezaaide granen, suiker bieten en zovoorts moeten wor den afgeschreven. Veel zal af hangen van de snelheid, waar mede het water zal verdwijnen, of in het akkerbouwland nog zomergraan of aardappelen zul len kunnen worden verbouwd. Indien het water lang blijft staan zal de verziiting van vele gronden te ernstig worden om nog dit jaar vrucht voort te kun nen brengen. De grote verliezen aan vee zullen wellicht remmend op de uitvoer van zuivelproducten en vleeswaren kunnen werken. De binnenlandse voorziening van deze producten wordt door des kundigen voorshands niet in in enig gevaar geacht. TE BERGEN OP ZOOM 30 Rode Kruis-auto's wachtten tevergeefs i DEN HAAG, Februari (ANP-Reuter) Het inzamelen van geld en goederen voor de getroffen bevolking is in volle gang. Actie- comité's door het gehele land verspreid en ook in het buitenland hebben reeds grote hoeveelheden schoeisel en kleding bijeen geza meld om onder de bevolking te worden verdeeld. De rekening van het Nationaal Rampenfonds groeit stevig aan. Volgens de laatste gegevens was vanavond een bedrag van 4 millioen binnen. Bijdragen van dit fonds kwa men uit het gehele land: een Amerikaan, die per KLM- vliegtuig op Schiphol aankwam, gaf onmiddellijk nadat hij uit het vliegtuig was gestapt een cheque aan een KLM-Vediend'c bestemd voor de slachtoffers Collectes in diverse gemeenten brachten grote bedragen op voor het Rampenfonds. Utinige- radeel in Friesland zamelde f 37.500 in. hetseen f 7.20 pér inwoner is. Het in de orrlog zo zwaar geteisterde Putten in Gelderland bracht f2.per man op. Enkele bloem bollen be drijven in Sassenheim bra-.-nten f 58.000 bij elkaar. Een strait- collecte in Sneek bracht i 50 000 op. De provincie Noord-Ho Hand O 's-GRAVENHAGE, 3 Januari (ANP) Commandant 3e militaire afdeling jn Den Bosch bericht aan civiele autoriteiten in Brabant en Zeeland, die biistand wensen, dat na 18 uur op 3 Februari de navolgende regeling eeldt: a. civiele aanvragen richten tot Den Bosch, Tel. 8131; b. evacuatie aanvragen richten tot Den Bosch Tel. 8343; c. militaire bijstand richten tot Den Bosch, Tel. 5741 of 5742. De noodgebieden zijn als volgt ingedeeld: Vak 1. Zeeuws Vlaanderen: Commandant kap. Haersma Buma te Terneuzen. Vak 2. Noord Beveland, Zuid Beveland, west van het kanaal Hansweert-Wemeldinge: Commandant majoor Potteboom in Middelburg. Vak 3. Tholen. Bergen op Zoom, Ossendrecht, Halsteren, Roosendaal, Zuid Beveland. oost van het kanaal Hansweert- Wemeldinge: Commandant luit-kol Pino in Bergen op Zoom. Vak 4. Steenbergen, Fijnaart, Dinteloord, Willemstad. Oud- Tholen, St Philipsland, Schouwen-Duiveland: Commandant kol Anthonie in het gemeentehuis te Steenbergen. Vak 5. Standdaarbuiten, Zevenbergen, Moerdijk, Hoge en Lage Zwaluwe, Geertruidenberg, Raamsdonkveer: Commandant luit-kol Durant in Zevenbergen. Vak 6. Langstraat van Raamsdonkdorp tot Baardwijk, Hank, Dussen, Werkendam: Commandant kol Berenschot, Fred. Hen drikkazerne in Den Bosch. heeft f 150.000 gestort in net fonds, de gemeente Rijswijk stelde f2.500,ter beschikking. Een collecte, die werd gehou den op de R'damse beurs bracht f 30.000.op. Het personeel van de spoorwegen heeft door op offering van een dag betaald verlof f300 000 bijeen ?ebrac-: De Nederlandse reders zijn niet achtergebleven. Zij hebben besloten «ezamenhjh een m'l- lioen te schenken aan het natio naal Rampenfonds. Bij deze bijdragen voegde zich nog honderden andere H. Vader en Zweedse Koning eveneens Uit het b"it nland zijn na^st toezeggingen voor goederen ook gif#en in eeld aangekomen. De leden van het 7we^tfse konink lijk buis hPbhen 3500 kronen re- sehonken. De H. V-d r heeft f30.000 ter h^sch'kking gesteld van de slachtoffers. De verenieina van tandartsen in Suriname gaf f2000.De in zamelingen. die in geheel Suri name worden eehouden, lever den reeds een bedrag op van bij na vier ton. Voor zijn vertrek uit New- York kreeg prins Bernard van de predikant van de kprk van St Mark in „the bnuwerie" dollar mee. De Westduitse vak verenigingen gaven 50.000 Mark Zwitserland heeft het Zwitserse Rode Kruis 80.000 gulden ge schonken om te verdelen over <3p crpfrnffen landen. De directie van de FIAT- fabrieken te Milaan heeft 50.000 gulden uitgetrokken voor hulo- verlening, de stad Nice 5000. Een inzameling onder de Zwit serse bevolking bracht f 400.000 op. Hulp in natura Hulp in natura is naar Neder land op weg uit talrijke landen. De KLM heeft aangeboden deze goederen - voor zover mogelijk Grat's te vervoeren. Uit Israël zijn reeds schepen met zuidvruchten onderweg naar Nederland. Tevens is in dit land een inzameling voor kleding be gonnen. Het Noorse comité Redt de kinderen" heeft 500 kinder schoenen verzondenduizenden dekens, lakens en 1000 paar rub berlaarzen zullen volgen. Een grote pharmaceutische in dustrie in Frankfort heeft medi camenten ter waarde van 28.000 mark geschonken. De jongeren afdeling van het Amerikaanse Rode Kruis zendt 60.000 ge- schenk-paketten. Andere landen hebben reeds laten weten, dat dekens, voedsel en talrijke an dere zaken naar Nederland zijn afgezonden. Italië en Frankrijk hebben aangeboden Nederlandse kinderen op te nemen. De carnavalsverenigingen van Weert, Mierlo. Roermond, Breda, Sittard, Maastricht en Kerkrade hebben besloten alle feestelijk heden af te gelasten. In de mees te plaatsen zetten zij zich nu in voor het rampenfonds. Fabriek van Hooimeyer onder water AMSTERDAM, 3 Febr. (ANP) De beschuit- en banketfabriek van A. Hooimeyer en Zonen N.V. te Barendrecht staat IV2 meter onder water. De aanwezige voor raden afgewerkte producten van één week konden worden gered. Van de voorraden bloem, totaal 300 ton, heeft men de helft in veiligheid kunnen brengen. De directie van Hooimeyer ta xeert, dat het 5 weken tot 2 maanden zal duren voordat de productie in eigen fabrieken kan worden hervat. Pïaatskaarten voor geëvacueerden Het Hoofdkantoor N.S. te Utrecht maakt bekend, dat aan alle personen uit getroffen ge bieden pïaatskaarten worden verstrekt, als zij bij zich hebben een deugdelijk bewijs van de burgemeester, Sociale Dienst of Rode Kruis. Voor vertrek uit Bergen op Zoom is voor afgifte van deze bewijzen aangewezen het eva cuatie-bureau, Patronaatsgebouw Lourdesplein te Bergen op Zoom. Gisterenavond heerste er weer een bmtengewnne beflriivieh«'icl de haven. Er la^en namelijk twee schenen gemeerd, tot aan de gangboorden eevu'd met kle ren, lgd'kanten. bedegoed enz. bestemd voor de in Bergen op Zoom e.o. ondergebrachte eva- eué's. AI de hesch'l-bnre wagens van de firma van Egeraat wer den voor dit doel ingeget. en *nen werkte met man en macht tot 's nachts door om de schenen te lossen en de goederen naar de Grote Markt te transporteren. Omstreeks half negen liep een schip uit Stavenisse binnen. De evacué's, die zich aan boord be vonden. waren in Tholen afgezet. Daar ging een loods aan boord om het schip, dat ee" zieke aan boord had. over het Bergse DieD veilig de haven van Bergen 00 Zoom binnen te loodsen. In de haven ging een daar aanwezige arts aan boord. Deze constateer de longontsteking en gelastte on middellijke overbrenging naar het Algemeen Burger Gasthuis wat via bet rode kruis geschied de. Onderwijl wachtte men in snanning een schin. dat van Zie rikzee onderweg was naar Bor gen op Zoom met 120 gewonden aan boord. Een 30-tal ro/1e kruis mensen bevond 7ich ito bet harn- olein. Naarmate hot water viel. steeg de spanning Evenals d't schin verwachtte rnen later ook een boot uit Tholen niet. meer. Dep bad 8 liiken aan boord. Oo het oasgedemnte gedeelte van de haven was ook oen zend en ontvangstation van de verbin dingsdienst uit Nunsoeet onge steld, die berichten en huipaan- Man van Geëvacueerde vrouw verdronken ROTTERDAM. 3 Febr. Gisteravond is in de tweede petroleumhaven te Rotterdam de dekknecht A. v. d. Starre uit de Savornin Lohmanlaan te Sliedrecht, door de duister nis misleid en van boord van de ..Sliedrecht" gevallen en verdronken. Zijn lijk is door de rivierpolitie opgehaald De vrouw van het slachtoffer is geëvacueerd en men zoekt thans uit. waar zij zich be vindt om haar het droeve nieuws te kunnen mededelen O (Van onze verslaggever STEENBERGEN, Dinsdagmiddag Er is maar één ding dat met de dag beter wordt: Lat is de organisatie van de hulpverlening. Dat Nieuw-Vossemeer ontruimd is, is te danken aan het feit dat er boE.n gekomen zijn waar wat mee te beginnen viel en dat er mili tairen gekomen zijn die hun werk verrichten onder leiding. Zondag, toen de ramp kwam als donderdbui op een heldere Zondagmorgen, was het hier een warboel. Men wilde helpen, maar in vele gevallen kón men gewoonweg niet. Alleen de mannen die in de ochtend waren vertrokken naar St Philipsland, hebben - zi." het met gevaar voor eigen leven - veel kunnen bereiken. Maar boten, en met name motorboten, zijs er de hele dag te weinig geweest. De boeren uit het Westland tussen Steenbergen en Lepel straat zijn eerst gistermorgen be vrijd, nadat Zondag tevergeefs enige pogingen met roeiboten waren aangewend. Evenals in St Philipsland sloegen ook hier en kele boten om. Andere dreven, door de onweerstaanbare stroom meegesleept, af in de richting Halsteren, naar de plaats die men „De Witte Ruyter" noemt. De inzittenden moesten na een Gevaarvolle tocht die niets, maar dan ook niets geen resultaat had gehad, langs Bergen op Zoom Moerstraten weer terug naar Steenbergen. Eerst gistermorgen door een viertal Utrechtenaars die een goede motorboot hadden. Het vee is er echter nog. Het staat tot aan de romp in het wa ter, en wanneer er vandaag geen materiaal aanwezig zal zyn om he te halen, moet het als verlo ren worden beschouwd. Het gebrek aan motorboten van Zondag, is ook de ondergang geweest van een aantal mensen die woonden in de omgeving van de Pelsendijk bij Nieuw Vosse meer. Toen we daar Zondagmid dag, even voorbij Notendaal aan kwamen, liep de dijk uit op een watervlakte, die een kokende zee gelijk was. Zo hoog sloegen auto's heenging. Roeiboten lagen her en der verspreid, maar nie mand die er mee weg durfde naar de uit de dakramen wui vende mensen in de huizen die rondom beneden in de polder be neden in de polder stonden. Toen kwamen er twee motor boten. De grootste werd met veel moeite te water gelaten in de golven aan de linkerzijde, de andere ging rechts. De eerste raakte, midden op de vloed on klaar en dreef af naar een dijk een eind verder. Niets was be reikt. De andere boot, een klem ding met een buitenboordmotor, bracht geredde mensen aan. Het scheepje was echter alleen, en de huizen lagen ver uit elkaai. Daarom kon niet ieder geholpen worden. En het zijn de bewoners geweest van de zwakke huizen, voor wie het Maandag al te laat was. Toen wij tegen half vijf terug gingen naar Steenbergen, pas seerden we een boerderij, waar nog paarden op het erf stonden, slechts tot aan de buik in het water. Uit het dakraam wuifde men. Maar die mensen en die paarden zijn er toch nog wel af te halen, maar driehonderd me ter verder van de dijk en dan nog een hoefbaan die door bo men is gemarkeerd Het is de gewone fout die Zondag telkens opnieuw ge maakt is, en die ook wij maak ten. Want het GING NIET zon- is het „Westland" leeggehaald de golven op, dat het over de der motorboot. Toen we met vragen opving uit de noodgebie den en deze door gaf aan de oost, die gevestigd was in het Spui- huis. „Neerlands Nieuws" heeft de Nederlandse bier -npbezoekers in een „extra editie" reeds ge confronteerd met de nationale ramn. Niet alleen in de grote steden is dit aangrijn-mde 30ur~ naa] beginnen te draaien, ook reeds in verschillende theaters in onze omgeving, kan men de amrstige en aangrijpende beel den van het leed dat over ons lanrl Lwam zien. Men gaat geslagen weg van deze korte film, waarin zo veel geweld! Desolate vernieling van huizen, kapotgeslagen rust van have en goed! Het vee dat wordt weggedreven. Mensen die wor den geëvacueerd, die ergens wanhopig samen troepen. Nu het ook op het filmbeeld allemaal echt is en geen massa-regie, er vaart men hoe koud en gevoel loos de camera kan zijn. Brutaal kenkt zij in sommige fragmen ten van dit eerste rampjournaal het verdriet der mensen recht in het gezicht, in bijna te doordrin gende close-ups. Wanneer men dit journaal heeft gezien over het onheil in eigen land. spoedt men zich naar huis en men is blij, dat het er nog staat! Uit. Fontninebleau 3 Mobile zenders Voor Zeeland In Bergen op Zoom zijn gister- avpnd na een non-stop-rit van het Geallieerd Hoofdkwartier te Fontainebleau naar het noodge bied gearriveerd 3 mobiele zen ders, waarvan er een naar Goes is doorgezonden, terwijl de twee andere aan de rand van de stad zullen worden geplaatst. De taak van deze unit. zal zijn om de ra dio-telefonische verbinding tot stand te brengen en in stand te houden vanuit een centrum in het noodgebied met de post te Breda en vandaar met het hoofd kwartier te Den Haag. Men deel de ons gisteravond te Bergen op Zoom mede, dat nog meer van deze units - het modernste Ame rikaanse legermateriaal - zullen volgen. vier man van wal staken in twee achter elkaar gebonden roei bootjes, maakten we ons wijs dat we ons gemakkelijk zouden kun nen voorttrekken van boom tot boom tot aan de boerderijen. Half in de hoefbaan raakten we echter hopeloos vast. Met twee paar handen moest een boom worden vastgeklemd om te voor komen dat we zouden afdrijven naar de vlakte links van ons. De regen kletterde neer en de storm sloeg telkens opnieuw een golf zout water in de boot. Dan eruit. Maar het water stond een roei riem diep: en het lopen is on mogelijk wanneer men tot de hals toe in dit kokende water staat. Wachten tot het wat kal mer is. en dan doornat en te leurgesteld boom voor boom te rug. Het is de moeilijkheid waar voor men'telkens kwam te staan. Men kent de situatie niet. Wie kan er denken dat het water in een hoefbaan bijna twee meter hoog staat, als men ziet dat dé paarden op het erf slechts tot aan de romp nat zijn? Voor wie de omgeving niet door en door kent en die geen goed materieel heeft, is het reddingswerk onder weersomstandigheden zoals Zon dag, een levengevaarlijke onder neming die maar te dikwijls zonder resultaat blijft. In St Philipsland kon men nog tot aan de borst - op ver scheidene plaatsen door het wa ter gaan. Wie weet echter de putten, de draden en de andere verraderlijkheden die iemand verrassen kunnen? Het grote ge brek was slechts: het manco aan materiaal. En daarin is sind' Maandag, voor wat betreft do omgeving van Steenbergen een belangrijke verbetering geko men. I

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4