Driehonderd on gelukkigen uit Zeeuws rampengebied gered MILITAIREN leverden heldhafti g werk Water van Ue Eendracht" houdt vrij spel Pr. Bernhard vliegt vandaag mee Wie weet waar 9 zij zijn.' Verklaring van dr Drees Regering zal over gehele linie bijspringen Ten bate van slachtoffers Duizenden stuks vee verdronken Contact met Z.-Beve!and via Bergen op Zoom Bedreiging voor Kruisland blijft Militair commando heeft het noodgebied Steenbergen onder controle Schaatswereld helpt ook GEN.WARRIN GA IS VOL LOF Waardige beloning staat hen te wachten 4 BRABANTS NIEUWSBLAD Woensdag 4 Foïtr. 1953 ZESTIEN HELICOPTERES JAGEN HEEN EN WEER (Van onze verslaggever) WOENSDRECHT, Dinsdagavond Vanaf het eerste ochtend licht ligt de vliegbasis Woensdrecht onder zinderende hoogspan ning. De hele dag hebben helicoptères rusteloze, korte bezoeken gebracht aan deze basis van de L.S.K. Na een ogenblik sprongen de zilveren sprinkhanen weer snel weg, naar het Westen. Zeven toestellen van de Britse admiraliteit, evenveel Amerikanen, een hel'schroefvliegtuig van de Sabena, en een van onze marine. Toen het duister inviel, waren er driehonderd ongelukkigen gered uit het moeras van het verdronken Zeeuwse land. Als Woensdagochtend het daglicht aanbreekt schieten de zestien toestelletjes weer weg, om zolang hun brandstof toereikt, onafge broken om de honderden die al bijna wanhopen op redding, in veiligheid te brengen. Eu ook het squadron tiger-moths" en de dakota's zullen weer van deze basis vertrekken naar het ramp gebied. De eerste dag, Maandag, was er alleen de marine-heliccptère. Maar toen dit toestel na een koortsachtige jacht bij duisternis daalde waren er vier en veertig mensen minder de wanhoop na bij in bomen en op de nok van huizen die wankelden onder het water. Driehonderd Engeland en Amerika stuur den snel hulp. Eneeland wil in totaal 20 toestellen leveren, ondanks de eigen nood. Twaalf ervan zuilen op de vliegbasis Woensdrecht gestationeerd wor den. De Amerikanen hebben vijf watervliegtuigen, 15 lichte ver kenningsvliegtuigen en een vlie gende „spoorwegwagon" ingezet. Met behulp van verkennings toestellen zijn de ruim driehon derd drenkelingen uit de ellende verlost door de hefschroefvheg- tuigen. De eerste geven de ker nen van het operatiegebied aan. De helicoptères hijsen, zwevend boven de wrakken, die een laat ste steun bieden aan de ongeluk kigen, de drenkelingen een voor oen omhoog. Enkele ogenblikken later worden die doodmoe, ver stijfd en ziek van ontbering en kou zijn, op een veiliger plaats in de nabijheid neergezet. In een behouden dorp, op een hoog punk waar het water niet reiken kan. Driehonderd zijn er van daag op deze wijze gered. Tè verstijfd Na ruim twee uur keert elk toestel voor een ogenblia op de basis terug, om brandstof te tan ken. Het is een kwestie van mi nuten. Een jonge Engelse piloot, met een donkere ringbaard schiet in dat ogenblik even het gebouw van Woensdrecht binnen. Hoe was het, vraag ik snei". „Vre selijk!" zegt hij met een pijnlijke stem. Hij kijkt niet. eens op, als hij dat zegt. Het is alsof hij on afgebroken dat woord gemom peld heeft. Van een andere horen wij het verhaal van de man die uit de lierlijn viel. Met korte afgebeten zinnetjes vertelt de jonge piloot zijn geschiedenis. „Er zaten drie mensen op" de nok van een dak". „Waar?" vra gen er enkelen. „Weet ik niet, daar, in die, die.„,. verschrik king!" Ze zwaaiden met een cloek. Ik ging er boven hangen, AT. Vermaas, St. Philipsland, geëvacueerd bij A. Koenen, St .laasstiaat 99, Sprundel Koekt zijn vrouw Neeltje Vermaas-Smits en drie kinderen. NI. Smits. St. Philipsland, onder gebracht by H. Vergouwen, St Janastraat 105, Sprundel, zoekt zfjn vrouw, zoontje en vader. A. van Someren, ondergebracht St Jansstraat 67, Sprundel, zoekt Ant. van Someren-Otte, van Pel- sendijk, N. Vossemeer. AU Bronk, Heijningen D 34, on dergebracht St Jansstraat 77. Sprundel, zoekt haar vader Ari Dronlc. Ju Roosendaals hospitaal De onderstaande personen bevin den zich in het noodhospitaal van het Rode Kruis, gevestigd ln de Philipscantine aan de Zwaanhoef- straat in Roosendaal. F, den Hollander, Scherpenisse 10.2.80 Ger. Swingelspaan B 319. Wed. Suykerbuyk 1,11.78 R.K.. Kieuw Vossemeer. Jocoba Dierks-v. Poeyer en baby 18.9.07 R.K. Fijnaart K 142. C. de Blaay Langeweg Kruis land. Theodoras v. Vugt 14,9.99, Kra- neodtjk B 76, Achthuizen. Mevr. Kieviet-Kreeft 5.4.12 Lang straat 7, Achthuizen. Neeltje A. Malus-de Visser, 19.9.74 Swingelspaan Fynaart. Wed. Xorteweg-v. Besoyen 16.5.74 J leiningen, Fijnaart. Wed. Kannekes-v. d. Wijngaard, 10.11.64 R.K. Buitendijk. Naar particulieren De volgende personen werden van het noodhospitaal van het Rode Kruis, gevestigd in de Phllips-can- linc in de Zwaanhoefstraat te Roo sendaal. naar de hier vermelde adressen overgebracht: Bergege, Gasteiseweg 174: C. Ver munt-Tak, 35 J. Standdaarbuiten, Achterstraat A 71. Piet Vermunt 0 j.Antoon Vermunt 6 j.; Maria Vermunt 5 weken. Kuur van Laake, Doctor Hellu- monsstraat 9: Frijters-v. d. Bosch 25 J.Cornelia Frijters 15 maanden. Hoogstraat A 86, Standdaarbuiten. De Groot, Gastelscweg 66 A: Adrlana v. d. Bosch, 21 j,. Molen dijk B 43, Standdaarbuiten. Van Eekelen, Röntgenstraat 60: Adrianus v. d Bosch. 73 j.Coma- Ma v. d. BoBch-Brabers, 62 j,, Mo lendorp B 43. Standdaarbuiten. C. Jongmans, Televlsiestruat 45: M. Bakx-v. d. Bosch, 27 j.Ma rianne Bakx, 2% j., Hoogstraat A 36, Standdaarbuiten. Suykerbuyk. Xtadiostraat 24: Jo banna Kieviets, 4.9.09, Ada Kievlets Ö.9.V47. liet tie lijn vieren. Een van de mannen deed de lus om zijn schouders, otak ziju armen er door. Toen hees ik hem omhoog. Maar op een meter of vier van het water stortte hij omlaag. Hij was te verstijfd en te uitgeput om zijn armen stevig omlaag te gen zijn lichaam te drukken. Hij schoot uit de lus. Weer liet ik de lijn vieren. Toen lukte het". Dat laatste zegt hij zonder een spoor van triomf. Even later springt zijn toestel Weer naar de grauwe lucht in de richting van de ellende. „Veel wagen" „Beneden zag ik vertwijfel den bij wijze van spreken wan hopig ondergaan" zegt een an dere vlieger. Er is veel te wei nig materiaal Er is nog voor minstens tien dagen werk en hoeveel zullen het zo lang vol houden? „Misschien zijn er vandaag wel veel meer dan 300 van de drempel van de eeuwigheid weg- dermijnd zijn door de vretende golfstroom zitten hele gezinnen bijeen. Zonder voedsel, zonder verwarming. Maar ze zitten vaak rog onder een dak en dus betrek kelijk droog. Maar het is veel moeilijker hen te redden, dan de ellendigen od de nok van de da ken. Het is bijna niet mogelijk de lijn langs de ramen te laten vieren, zonder dat het toestel zelf gevaar loopt. Het redden van zieken, met de lichte Ameri kaanse hefschroefvliegtuigen is bijna uitgesloten. Deze toestellen hebben twee brancards aan boord, die uitge laten kunnen worden. De ge wonde of de zieke kan er in een plastic boes geschoven worden en wordt vrijwel zonder schok ken in het toestel gehesen. In de loop van vandaag zijn twee zie ken naar Woensdrecht overge bracht. De prins vliegt Terwijl we deze feiten links en rechts op de basis vernemen, meldt een officieel bericht via de radio, dat vijf colonnes amphi- bische voertuigen, op weg zijn r :ar het noodgebied. „Er kan niet genoeg komen", zegt een adel borst, want het is verschrikke lijk." Weer krijgen we een kort lu guber relaas te horen over wan- hopigen, die op half weggezakte daken schreeuwen naar overvlie gen de toestellen en zwaaien met kledingstukken, die zij hard ge noeg nodig hebben om hun be vroren ledematen te verwannen. Over verdronken vee, dat als bederf in de oppervlakte van 't water drijft met huisraad en brokstukken van schuren en stal len. In de late avond komt bet be richt dat er in totaal 124 toestel len boven het rampengebied ge opereerd hebben. De toestand in Bruinisse en Nieuwerkerk is cri- tiek. Prins Bernhard heeft vier vliegtuigen beschikbaar gesteld en zal zichzelf morgen ter be schikking stellen van de Com mandant van de „Transoa", de afdeling Transportvliegtuigen van de Luchtmacht. Alle krach ten moeten worden ingezet. Bij het aanbreken van de dag zullen de ongelukkigen die ook deze koude nacht doorgekomen zijn met smartelijke hoop het geronk van de naderende vliegtuigen begroeten. Zal deze dag hun redding betekenen? Voor hoevelen het voedsel, de medicamenten, de rubberboten en de radio-zenders die overal uitgeworpen zijn, de laatste red ding betekend hebben, valt niet te schatten. Het kunnen er veel zijn. Iedereen hoopt het. Het kunnen er ook maar bitter wei nig zijn. En het is ook nog niet vastge steld hoeveel drenkelingen ge red zijn door de toestellen van de andere vliegbases. Ook de watervliegtuigen doen voortreffelijk werk. Ze dalen soms op plassen waar het water maar een halve meter hoog staat. Dat is een uitdaging van het gevaar, maar deze piloten weten wat zii kunnen en in deze omstandigheden moet je iets wa gen, veel wagen zelfs. Brancard-hélicoptères Enorme moeilijkheden belem meren deze slag om mensenle vens. Op de bovenste verdiepin gen van wankele huizen, die on- (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 3 Feruari In de vergadering der Tweede Kamer heeft minister-president Drees vanmiddag een regerings verklaring afgelegd over de overstromingsramp. Toen de verga dering werd geopend door de voorzitter dr Kortenhorsthadden zeventien leden van het kabinet plaats genomen op de regerings tribune, terwijl ook de publieke tribune tot in de uiterste hoeken was bezet. Dr Drees gaf in zijn rede .comen. Goederen, die door be- een uitvoerig overzicht van de drijven worden geschonken toestand in de verschillende ge- aan hulporganisaties, zijn vrij bieden en riep alle lagen van van omzetbelasting en van de bevolking op om zich aaneen accijns. Voor privaatrechtelijke te sluiten bij het lenigen van schade zal een soortgelijke re de grote nood, die door de geling worden getroffen als overstromingen is ontstaan. voor vergoeding van de oor- Van de regering kan alle logsschade. Tenslotte zullen de mogelijke hulp worden ver- inspecteurs van belasting op wacht by het verlenen van grote schaal verzoeken tot uit- hulp aan de getroffen bevol- stel van belasting verlenen aan kingsgroepen. Over bedragen, hen, die door watersnood 'jijn die ten behoeve van het Na- getroffen, tionaal Rampenfonds van het Zowel de rede van de vbor- loon worden afgestaan, behoeft zitters als die van premier geen loonbelasting te worden Drees werden staande beluis- betaald. Natuurlijke lichamen terd. Een voorstel werd aan- zullen giften aan het Nationaal vaard om de zitting te verdagen Rampenfonds later mogen af- tot 10 Februari. De communis- trekken van hun belastbaar in- ten stemden tegen het voorstel. V) Concert van Brabants Orkest In het kader van de provinciale hulpactie ten behoeve van de slachtoffers in de getroffen ge bieden hebben de leden van het Brabants Orkest spontaan een bijzonder concert aangeboden, dat onder leiding van Hein Jor- dans op Donderdag 5 Februari om 8 uur zal worden gegeven in de Grote Kerk te Breda. Het concert zal worden inge leid door de Commissaris der Koningin in1 de provincie Noord- Brabant prof. dr" J. E. de Quay. Het programma bevat de vol gende werken: Koraal „O Mensch, be wei n dein Sünde grosz" van Joh. Seb. Bach in de bewerking van Max Reger. Vierde Symphonle van Anton Bruckner. In Jaywick bij Claclon in Enge land banen tientallen vaartuigen zich een weg door het water om de slachtoffers op te pikken. Aantal in West-Brabant £re«ebat on 5.000 DEN HAAG, 3 Februari (A.N. P.) Naar vernomen wordt van officiële kringen in Den Haag zijn er in het gebied van Noord- VVest-Brabant alleen reeds onge veer 5.000 stuks vee gedood. Op Goeree-0verflakkee zijn de verliezen onder de veestapel nog aanzienlijk groter; ongeveer 90 procent van de veestapel zou in dit gebied zijn vernietigd, het geen neerkomt op ongeveer 9.000 stuks. Ook de verliezen op het eiland Tholen en Schouwen- Duiveland zijn ontstellend groot. Men vreest, dat meer dan de helft van de veestapel in deze gebieden is verdronken. Het nog levende vee op de eilanden dreigt om te komen door een gebrek aan voedsel; in verschillende gebieden staan cn-Qpnp-n —-.et kopien geïsoleerd op de dijken. Aan redding van het geïsoleerde vee valt voorlo pig niet te denken, daar eerst nog duizenden mensen moeten worden gered. Herstelwerkzaamheden begonnen BERGEN OP ZOOM, 3 Febr. In Bergen op Zoom is men Maandagmorgen reeds begonnen met de herstelwerkzaamheden. De gaten, welke in de dijk zijn geslagen kunnen met zakken zand worden gedicht, waarvoor samenwerking is tot stand ge. bracht tussen gemeente-perso neel en het personeel van de „Holland", terwijl ook van mili taire zijde veel activiteit wordt betoond. Maandag ook 33 contact tot stand gekomen met Zuid Beve land door een bootverbinding naar Ierseke, waardoor over en weer personen konden worden vervoerd. Nu de storm is geluwd en het water aan het zakken is, tracht men zich reeds een beeld te vor men van de aangerichte schade. Voorals nog nog zal het echter wel bij schattingen blijven, want de gevolgen van deze rampspoedige dagen en nachten vallen nog niet te overzien. De schade toegebracht aan de indu strie is zelfs bij benadering nog niet te peilen, al spreekt de N.V. Zoutraffinaderij van een 10 a 20 duizend gulden. Momenteel heeft men nog de handen vol aan de regeling van de huisvesting van de evacu'-'s. Rilland, Bath en Anna Jacoba- polder hebben hun toevlucht ge vonden in Bergen op Zoom; on geveer 150 vluchtelingen in to taal, die grotendeels zijn onder gebracht in het Juvenaat, het St Antoniusgesticht en op Vrede rust, waar ook nog geëvacueer- den uit Lepelstraat verblijven. De rest is ondergebracht bij par ticulieren. Voor kleding en dek king van de slachtoffers is het Huisvestingscomité reeds druk doende geweest. De resultaten waren zeer bevredigend. Contact met Zeeland Van groot belang is de totstand koming van het contact met Zuid Beveland geweest. Weg- of spoorverbinding is uiteraard nog niet mogelijk, maar een bootver-, binding onderhoudt een vice ver sa-dienst. Daar Ierseke vanuit Goes te bereiken is dus een vrij volledig contact tot stand gebracht. (Van onze verslaggever) STEENBERGEN, 3 Februari Op de bovenverdieping van het gemeentehuis in Steenbergen, zit een soldaat van de verbindings dienst achter zijn apparatuur: „Hallo hallo, hier Karei 1 met melding voor Karei 5. Tegen de dijk onder Koevering moeten onmiddellijk twee boten worden afgeworpen, onmiddellijk twee boten afwerpen, over Hier zetelt de militaire gezagsdrager in bet noodgebied rond Sint Philipsland, Nieuw Vossemeer en Steenbergen, de kolonel der vliegers, Anthoni. Op dit punt komen alle verbindingsdraden der reddingsorganisaties tesamen en hier worden de werkzaamheden draadloos geleid. Dringende oproepen en bevelen gaan ononder broken uit naar de centrale posten op de vliegvelden, vanwaar de Dakota's en helicopters met levensmiddelen en reddingsboten boven het overspoelde gebied worden gedirigeerd. In het stadhuis van Breda wordt met man en macht gewerkt om de evacué's onder te brengen. Ambulancewagen voor Hare Majesteit AMSTERDAM, 3 Febr. (ANP) De autofabriek Willys Over land in de Ver. Staten heeft H. M. de Koningin een volledig uitgeruste vierwielige ambulan cewagen aangeboden. De wagen is inmiddels uit Toledo verzon den en wordt per snelste gele genheid naar ons land gebracht. OSLO, 3 Februari (A.P.) Kees Broekman, de nieuwe Euro pese schaatskampioen, Wirn van der Voort, Anton Huiskes, Bal- lungrud en Hjalmar Andersen (beiden winnaars van drie gou den medailles) zullen deze Don derdag uitkomen in weldadig- heidswedstrijden, die in het Mis- lett-stadion ie Oslo ten bate van de Nederlandse watersnood- slachtoffers worden gehouden. Men rekend op een opbrengst van 25.000 gulden. Een vliegtuig met een ton goederen, vooral de kens, geneesmiddelen en rub berlaarzen, is Woensdag reeds uit Oslo naar Nederland vex'trokken. Verschillende Noorse dagbladen zijn inzamelingen begonnen. De boten worden zo af? /or- penj dat tevoren naar de even boven water staande dijken ge brachte soldaten, ze ter hoogte van de dijkkruin kunnen be machtigen. Wind en stroom zor gen ervoor dat alle afgeworpen hulpmiddelen automatisch te gen de dijk moeten stranden. Veel van de levende have Is op deze wijze nog in de loop van Dinsdag gered. De militairen zijn eveneens begonnen met het eerste herstel werk in St Philipsland en met de werkzaamheden ter uiteinde lijke beveiliging van de vitale toegangsweg Roosendaal-Dintel- oord-Steenbergen. Vrijwilligers uit alle delen van Nederland staan schouder aan schouder met de soldaten in de strijd tegen het water. In Steenbergen zijn naar zeer be trouwbare gegevens 1000 jonge kerels uit alle delen van Neder land bijeengekomen. Er zijn stu denten uit Amterdam, jongens uit Zwolle, Zutphen, Groningen, Den Bosch en van de kweek school in Oudenbosch: Zij wor den door het Gewestelijk Ar- (Van onze speciale verslaggever) VUGHT, 3 Februari Om zes uur Maandagavond zijn alle mili tairen, die Zondag voor de hulpverlening bij de watersnood zijn ingezet, afgelost en vervangen door verse troepen, onder andere uit de Limburgse garnizoenen. Dit vertelde ons vandaag de com mandant in de derde militaire afdeling, generaal-majoor J. War- ringa tijdens een vraaggesprek dat wij met hem hadden op zijn hoofdkwartier te Vught. Dit is het centrum waar alle militaire bijstand wordt gecoördineerd en georganiseerd. Sinds vandaag is er hiervoor dan ook voor het gehele gebied van de derde militaire afdeling een nieuw organieke indeling gemaakt om de hulpverle ning zo doeltreffend mogelijk te doen zijn en tevens om een over zicht te houden van de werkzaamheden van de ingezette troepen. Dijken moeten I h,aa'd' fl, ™»rts ook, dat er nog 3 steeds dijken versterkt moeten versterkt lf worden om Verdere uitbreiding Met de hulpverlening zelve is men nog steeds met de eerste phase doende, zo vertelde de generaal ons verdei-. Dat bete kent dat tot op heden er nog steeds mensen uit geïsoleerde woningen moeten worden ge- tefen nog begaf het een dijk bij Kruiningen in Zeeland. Straks als dit achter de rug is, volgt de technische phase en dan ook zul len de technische elementen er meer aan te pas moeten komen. De Amerikaanse hulptroepen zijn intussen gearriveerd. In gro te colonnes zijn zij van Duits land naar het bedreigde gebied gekomen. De Amerikanen hebben twee speciale ducks-eompagnieën ter beschikking gesteld. Dat zijn in totaal een tachtig amphibie- voertuigen die gisteravond en vannacht en ook vandaag nog zo lang als mogelijk is boerderij voor boerderij en huis voor huis afgaan. De amphibie's hebben sterke schijnwerpers zodat ook van nacht kon worden doorgewerkt. „Die ducks, evenals trouwens de dertig helicopteres waar we de beschiking over kregen, zijn een uitkomst", aldus generaal Warringa. Want de grote boten konden het ondergelopen land voor een groot deel niet bevaren terwijl de kleinere vaartuigen weer te licht waren en de rub- beboten sloegen veelal lek aan het prikkeldraad. Daarom was het dan ook dat wij aanvankelijk niet zoveel hulp konden bieden als we gehoopt hadden. Een voorbeeld daarvan is bij voorbeeld de mislukte po-1 ging van twee Belgische boten om Maandag de bewoners van Rilland-Bath te evaeuëren. De uitwerking van de hulpverlening door het versterken van dijken was eveneens menigmaal teleur stellend. Het ontzaggelijke werk dat op vele plaatsen werd ver zet bleek dikwijls niet voldoen de om het water te bedwingen. Nog gisteren begaven het enke le kleine dijkjes in het onder gelopen land, omdat zij door het water gewoonweg ondergraven waren. Prachtig werk geleverd Voor hun enorme krachtsin spanning zullen de militairen zeker beloond worden, zo zeide de generaal ons nog. De vorm waarin dat zal gebeuren moet nog worden bedacht. In totaal zijn in het gebied van de derde militaire afdeling, die de pro vincies Brabant, Zeeland en Lim burg omvat, ongeveer tiendui zend militairen ingezet. Tragisch is het dat er enkele slachtoffers te betreuren zijn. De jongens hebben gewerkt als naar<'en, zeide de generaal vol trots. Van Zonda°- tot Dinsdagavond heb ben zij urenlang gezwoegd veel al in doorweekte kleren. De hulpverlening, de militaire bijstand zal nog weken duren. Als de reddingen zijn voltooid zal er een bewaking van de ver laten huizen en boerenhoeven moeten worden ingesteld, want zo vertelde de generaal; ..Er zijn al verschillende lieden die laaghartig van de noodtoestand orofiteren en zich vergrijpen aan de eigendommen, van vluch telingen. beidsbureau ingezet op de plaat sen, die het militaire commando aangeeft. Velen vullen dag en nacht zakken met zand, anderen hielpen in Kruisland, waar de voorraden aardappelen en gra nen opgeladen moesten worden en naar 'de pakhuizen van de NCB werden vervoerd. Uiterlijk lijkt Steenbergen 'n geweldig legerkamp, in opbouw, maar een 'blik achter de scher men leert, dat alles draait en tot volle tevredenheid werkt. De te hulp gesnelde burgers zijn on dergebracht in scholen, die voor dit doel zijn gevorderd. Dinsdag beschikte Steenbergen over zo veel vrijwilligers dat aan alle aanvragen om arbeiders voldaan kon worden. Leden van een Gelderse zeil vereniging die reeds Zondag in Bergen op Zoom waren, zijn Dinsdag onder gezag van com mando Steenbergen gesteld en onverwijld opnieuw °an het werk getogen. Deze vrijwilligers hebben in totaal al meer dan 200 mensen kunnen redden. Overzicht reddingen vanuit Steenbergen verricht Zondagmorgen spoedden zich enkele burgers en militairen (Commando's) met auto's in de richting St Philipsland, vanwaar vele slachtoffers naar Steenber gen werden gebracht. Die dag heeft men tevens gedaan wat ge daan kon worden ter redding van de in doodsnood verkerende bewoners van Pelsen dijk en Westland. Zondagavond kwam 't eerste contact met Nieuw Vosse meer tot stand. Maandag was geheel gewijd aan het bergen van de gemeentenaren van de ze plaats. Over Lepelstraat zowel als over Steenbergen zijn de Nieuw Vossemeerders nog de zelfde dag verder het achterland ingebracht. Moerstraten en De Heen waren reeds gedeeltelijk geëvacueerd. Het water van De Eendracht bereikte Maandagavond ook Kruisland. Vrouwen en kinderen verlieten deze plaats, terwijl de mannen blijven om tesamen met de vrijwilligers de voedselvoor- raden te redden. Dinsdagavond scheen de directe bedreiging voor het onderlopen van Kruis land en het Oostelijk daarvan gelegen gebied (Roosendaal) ge weken. De weerberichten waren, zeer gunstig, daar gesproken werd van Oostenwind cn kalm weer. Voor een raming van de scha de is de situatie nog te overzich telijk. Met zekerheid kon slechts gemeld worden, dat St Philips land voor twee derde werd ver woest. Hetzelfde geldt voor het gebied tussen Nieuw Vossemeer en Steenbergen (waaronder dus Koevering, Westland en Pelsen- dijk). Hoeveel evacué's in de onmid dellijke omgeving van Steenber gen vei'blijven kon zelfs niet bij benadering worden opgegeven. De registratie kon eerste Dins dag ter hand worden genomen. Het water van De Eendracht heeft vrij spel. Men kan slechts bidden dat het gunstige weer blijft aanhouden opdat het ge bied vanaf Kruisland tot Roosen daal en verder gespaard moge blijven.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3