Brabants Nieuwsblad DODENCIJFER STEEG TOT 873 Koningin troost en bemoedigt het geteisterde West-Brabant Lot van honderden mensen nog onbekend Prinses WilKelmina in Bergen op Zoom 2.000 schepen zijn in actie Oproep aan onze abonné's STEUN VAN VRIEND EN VIJAND STABILISATIE IS INGETREDEN DANKBAARHEID OP BEDROEFDE GEZICHTEN Haar gelaat weerspiegelde innig meeleven Woensdag 4 Fein-. 1953 Ï2e Jaargang - No. 93 Directeuren: Drs. TH: A. M. HEUTS F. J. VAN DER PAS Hoofdredacteur: W. ASSMANN Commissie van Toezicht: Mgr. Dr. CH. VAN DAM y- Drs. R. J. G. M. v. HASSELT Voor God, Koningin en Vaderland WAARIN OPGENOMEN DAGBLAD „DE GRONDWET" EN „DE ZOOM" (Advertentie) BIGGELAAR'S KOFFIE PRIMA KOFFIE! kantoren: Rnosenclanl, Molenftr. 11, Tel. 2243 (Adm.), 2244 (Red.); Bergen op Zoom, Zuivelstr. 39, Tel. 158 (Adm.), 1680 (Red); Oudenbosch, St. Bernaertstr. 80, Tel. 187, Abonnementsprijs 44 ct. p. w., p. kw. 5.70 p. post 0.30 bij vooruitbet.losse nr. 13 et. plaatsje overviel en hoe zij wa ren gered uit de huizen door mi litairen met kleine bootjes. Deze redding was geschied vanaf de plaats Tholen. Ook was er red dingswerk verricht door inwo ners van Halsteren. De burgemeester vertelde hier bij, dat de brandweercomman dant uit Halsteren daarna ver mist is. Het meisje Lanen stond aan de arm van twee oudere da mes, maar toen de Vorstin haar aansprak kon zij weinig zeggen; zij is geheel overstuur. Op het gelaat van de Vorstin tekende zich de deernis af. Onvermoeid liet zij zich op de hoogte stellen van de toestand, waarbij, naar bleek, haar geen woord ontging. ..Op Stavenisse zijn misschien wel drie honderd doden", ver telde een van de vluchtelingen. Ook met de bewoners van Oude Tonge onderhield de Koningin zich, daarbij zeggend, dat het zie kenhuis op Overflakkee volgens de berichten in ieder geval ge spaard was. Ook werd nog een bezoek gebracht aan de Thoolse weg, tot aan de rand van het water. Helicoptère-vliegtuigen Geëvacueerde abonné's van ons blad worden verzocht I hun nieuwe adres aan onze kantoren op te geven of aan I onze plaatselijke agenten onder vermelding van hun oude H adres. Dezerzijds zal alles gedaan worden wat mogelijk is, 9 de regelmatige bezorging van de krant te garanderen. De Administratie van het Brabants Nieuwsblad. Op de terugreis van bezoek aan Zeeland (Van onze verslaggever) BERGEN OP ZOOM, 3 Febr. Groot was de belangstelling Dinsdagmiddag in de omgeving van het Hamplein en rond de Vissershaven te Bergen op Zoom waar tussen half 5 en half 6 de aankomst vanuit Yerseke werd verwacht van II. K. H. Prinses Wilhelmina, die, zoals bekend, een tweedaags bezoek heelt ge bracht aan de provincie Zee land om zich persoonlijk te over tuigen van de gevolgen van de ramp, welke deze provincie wel in het bijzonder heeft getroffen. Op het Hamplein waren aan wezig de burgemeester van Ber gen op Zoom, ir Peters, met wethouder Kuijpers, voorts de heer mr J. van Hasselt, lid van Ged. Staten van Noord Brabant en de Commissaris van Politie, de heer van 't Hof. Het geduld van de wachten den werd wel erg op de proef gesteld en wat de belangstellen den, die zich buiten het Ham plein bevonden betreft, zelfs niet beloond. Want toen de duis ternis reeds volslagen was, was de boot nog niet in zicht. Eerst te kwart"voor 7 arriveerde Prin ses Wilhelmina, die van haar privé-secretaresse, mej. Geldens en van de Commissaris der Ko ningin in de provincie Zeeland, Jhr. mr Casembroot, vergezeld was, met „De Valk", een motor boot van de rivierpolitie. De aankomst van H. K. H. bleek .verlaat te zijn, doordat zij ook nog een bezoek aan Stavenisse had willen brengen. In Stave nisse was ze eerst op „De Valk" gekomen om daarna haar tocht door Zeeland te besluiten. De Commissaris van Politic excuseerde bij H. K. H. de bur gemeester van Bergen op Zoom, die wegens dringende bezighe den even te voren had moeten vertrekken. De auto van H. K. H.. welke reeds tijdig op het Hamplein was gearriveerd, bracht het hoge ge zelschap naar het station, waai de speciale trein voor Prinses Wilhelmina gereed stond, waar mee zij, vergezeld van haar se cretaresse, de reis. naar Utrecht vervolgde. Jhr. mr Casembroot keerde hierop terug naar „De Valk" waarmee hij wederom naar Yer seke overstak. Voor honderden mensen is de hulp te laat gekomen. Duizenden andere mensen hebben ech ter hun leven te danken aan de massale hulp, die de laatste twee dagen is komen opdagen. In het noodgebied op de Zeeuwse en Zuid-hollandse eilanden waren vandaag reeds ongeveer 20CO grote en kleine schepen in actie om de op daken en boomtoppen verscholen mensen te redden. Vliegtuigen van allerlei kaliber hebben een groot aandeel bij het reddingswerk van dc schepen. Zij dirigeren dc met radio bewapende schepen naar de meest bedreigde oorden; een ander deel van de vliegtuigen werpt voorraden of rubberboten uit, terwijl hclicoptères boven de in nood verkerende eiland-bewoners neerdalen om hen op te pikken. DEN HAAG, 4 Februari. De droeve lijst van slachtoffers van de overstromingsramp lijkt onuitputtelijk. Reeds staat officieel vast, dal 873 mensen om het leven zijn gekomen. Hel ziet er echter naar uil. dat dit aantal nog met vele honderden zal stijgen. Alleen in de Thoolse gemeeentc Stavenisse zijn op zijn minst reeds 200 doden te betreuren. Ook het aantal doden in Oude Tonge op liet eiland Flakkee moet wor den geschreven met drie cijfers. Ooggetuigen van de catastrophe op Goeree-Overflakkee vrezen, dat het dodencijfer van Stavenisse door Oude Tonge nog zal worden over troffen. De overstromingsramp lieeft diepe indruk gemaakt. Vijanden zijn tot vrienden geworden, onverschilligen tot doorzetters. De grenzen schijnen als weggevaagd. Uit alle landen van de wereld stroomt hulp toe. Nie mand wil achterblijven. Soldaten offeren hun zakcenten, kinderen hun snoepcenten en oude moedertjes liun spaarcenten. Het Nationaal Ram penfonds lieeft reeds een bedrag van vier inillioen gulden binnen. Deze hulp is echter nog slechts een druppel op de gloeiende plaat. De schade, die is aangericht bedraagt wel honderden millioenen guldens. HALSTEREN Diep ontdaan verlaat H. M. de Koningin het schoollokaal, waar de doden liggen opgebaard. Burgemeester Elk- ■l"jzen (recht"}, ':d* dr. v?n-';r Hjj hew "Jepb.ts mededelingen te doen. vlogen met gewone vliegtuigen over de watervlakten. Er waren Franse genietroepen om te hel pen aanwezig. Het oeeld van dit gebied was bijzonder triest. De Koningin liet zich door de heer Aarts uit Halsteren en de heer Van de Sande uit Bex-gen op Zoom van het Rode Kruis vertel len, hoe er in dit gebied hulp was verleend. „Zijn nu alle men sen hier van de daken gehaald", zo vroeg de Vorstin. Dit kon ge lukkig bevestigend worden be antwoord. Naar B. oj) Zoom en Roosendaal Van Halsteren werd naar Ber gen op Zoom gereden, waar Hare Majesteit een kort bezoek bracht aan het gemeentehuis om het werk voor de vluchtelingen gade te slaan en ervan kenis te nemen. Daarna ging de tocht voort naar Roosendaal. Ook daar, evenals elders, snelde de bevolking toe. Op het raadhuis was de Com missaris der Koningin, Prof. Dr J. de Quay, die de tocht niet had meegemaakt, omdat zijn aanwe zigheid elders vereist werd, weer aanwezig. Ook in Roosen daal informeerde de Koningin naar de hulpverlening. Van hieruit werd na vijven de terugreis per auto naar Soest- dijk aanvaard. Dit bezoek, een voudig en voor velen onge merkt, heeft hen, die de Vorstin spraken en gadesloegen, de ze kerheid gegeven, dat de Lands vrouwe met haai- volk één is in de nood en vooral de slachtoffers zijn moreel gesterkt, ZES MENSEN MET RUBBERBOOT GEZONKEN DEN HAAG, 3 Februari (ANP) Bij Zuidland zijn Maandag nacht zes mensen om het leven gekomen, toen zij met hun rub berboot in het prikkeldraad ge raakten. De zes slachtoffers hadden reeds bijna twee dagen op het dak van een huis gezeten, toen zij er in slaagden een door marine-vlieg tuigen afgeworpen rubberboot te grijpen, waarmee zij zo jammer lijk verongelukten. De Bilt verwacht: ENKKtK OPKLARINGEN' Zwaar bewolkt niet enkele op klaringen. Aanvankelijk zwakke wind uit noordelijke richtingen, later krimpend naar Noordwest en tot matig toenemend. Aan vankelijk plaatselijk lichte vorst, overigens temperaturen even boven liet vriespunt. Het weer ia Europa: Woer Max. temp. Oslo: zwaar bew. -1 Londen: geheel bew. 4 Amsterdam: geheel be\V. 2 Brussel: geheel bew. 1 Frankfort: sneeuw 3 Miinchen: sneeuw -0 Zurich: neve! 3 Wenen: geheel bew. 1 Inmiddels ziet het er naar uit, dat de overstromingen hun hoogtepunt hebben bereikt. In ver schillende gebieden zakte het water vandaag; op andere plaatsen werden dc overstromingen ge stabiliseerd. Het kwam echter ook enkele malen voor, dat dijken die het twee dagen tegen het kolkende water hadden gehouden bezweken. Het noodsein blijft daarom voorlopig nog op on veilig staan! (Van onz<£ speciale verslaggever) GETEISTERD WEST-BRABANT, 3 Februari Have Majesteit Koningin Juliana heeft gisteren geteisterd West-Brabant bezocht. Als een bedroefde moeder met zorgrimpels op haar gelaat heeft de Landsvrouwe zich in de Breda, Fijnaart, Halsteren, Bergen op Zoom en Roosendaal op de hoogte gesteld van de omvang van de ramp en de hulpverlening, daarbij de slachtoffers troostend en de vluchtelingen bemoedigend. Overal waar de Koningin kwam liepen de mensen te lioop, juichend zoals in Breda of zwijgend maar met de dankbaarheid op het vermoeide, droeve gelaat. In de meisjes school in Halsteren, waar de doden steeds werden binnengebracht, troostte de Vorstin het meisje Nellie Lanen, dat haar ouders, groot ouders, twee broers en een zuster verloren heeft. Het arme kind kon geen woord uitbrengen en diep was de deernis van de Lands vrouwe met dit nameloze, peilloze leed. De gehele dag heeft dé Konin gin de getroffen méns gezocht, haar voornaamste gedachten en woorden en daden gingen uit naar haar onderdanen, die dit medeleven zichtbaar op hoge prijs stelden. Hare Majesteit was vergezeld van haar Dame du Palais, Me vrouw Raepelaar van Driel en adjudant Majoor Zinnicq Berg man. Zij droeg een bruine bont jas en hoge waterlaarzen. Van Soesterberg arriveerde het hoge gezelschap met een legervlieg tuig op Gilze Rijen, nadat tevo ren een vlucht over het getroffen gebied was gemaakt. Diep onder de indruk stapte de Vorstin, wier bezoek zich zo on opvallend mogelijk voltrok - er was geen Koninklijke Standaard op de auto - uit het vliegtuig. De Commissaris der Koningin, Prof. Dr J. de Quay en burgemeester Kortmann van Breda waren ter verwelkoming aanwezig. Ir De Wijs van de Provinciale Water staat zorgde voor de nodige toe lichting gedurende de toclit. In Breda werd in de burge meesterskamer allereerst een kort gesprek gevoerd. Toen de Vorstin het raadhuis binnentrad, juichte het volk. In de hal wer den vluchtelingen geregistreerd. Een van hen riep: Leve de ko ningin, en een gejuich steeg op nieuw op. Na het onderhoud sprak de Vorstin met de land bouwer Lips uit Wagenberg, die zei zeer getroffen te zijn. „On danks dat, een bijzonder grote eer, dat ik U, Koningin, mag spreken" riep hij uit. Het was een moment voor een glimlach in de baaierd van ellende door de wijze waarop deze eenvoudige boer sprak. Nadat de Koningin zich nog met de vluchtelingen had onderhouden, die in de K. M A. zijn ondergebracht, werd de reis voortgezet, via Etten, Hoeven en Oudenbosch naar Standd aar buiten en Fijnaart. I11 Fijnaart In de2e zwaar getroffen ge meenten sprak de Koningin met de burgemeester, de heer Ter Haar en o.a. Overste Stoorvogel van de Genie en de commandant van de militaire reddingstroepen ter plaatse, Majoor Terbruggen, van de Staf van Prins Bernhard. Daarna begaf het gezelschap zich naar Fort Oranje onder Fijnaart, een ernstig geteisterde plaats, waar de Vorstin langs de kada vers van beesten de doorbraken en rampzalige gevolgen in ogen schouw nam. Uitvoerig liet Hare Majesteit zich voorlichten dooi de burgemeester over hetgeen in Fijnaart was gebeurd en thans geschiedt. Dit gesprek voltrok zich in de besloten der binnen kamers, omdat de Koningin haar bezoek zo onopvallend mogelijk wilde laten verlopen. Van Fijnaart werd naar Hal sleren gereden. In dit geteisterde plaatsje liep, zoals in Fijnaart, de bevolking door de straten met zichtbare gelatenheid. Even voordat de Vorstin arri.- veerde, werd in de meisjesschool het lijkje van een kind binnen gebracht. In een lokaal van deze school stonden elf slachtoffers in kisten opgebaard. Op het gemeentehuis had de Koningin en onderhoud met burgemeester Eikhuizen. Ook hier dromde het volk bij het ver nemen van de mare: De Konin gin is er, samen. Na het gesprek met de autoriteiten begaf de Ko ningin zich naar de meisjesschool waar zij zich onderhield met en kele vluchtelingen uit Stavenis se. Een van hen vertelde, hoe de vloedgolf dit zwaar getroffen I BREDA Op doorreis naar de getroffen Westhoek bezocht Konin gin Juliana ook Breda, waar burgemeester Kortmann haar kon inlichten over het vele werk dat zijn stad voor de evacué's doet. THOLEN De landsvrouwe scheen onvermoeibaar op haar trieste tocht. Zij wilde zich niets bespaard zien en liet zich door de burge meester van Halsteren leiden tot ver op de Tholense weg die uit zicht geeft op een schier onafzienbare watervlakte, waarin en waarboven zich hartverscheurende taferelen hebben afgespeeld.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1