Teestand in Zeenws-ffaanderen stabiel DE INZAMELING VOOR DE NATIONALE RAMP Vaarl Kom van Terneuzen watervrij Grote bedragen voor getroffen gebieden West Zeeuws-Vlaanderen herstek zich van de zware slagen Verklaring van Prins Bernhard De luchtbrug ©ver de rampgebieden Maximum-prijsregeling v©or aardappelen Wild, GEEN EXPORT VAN AARDAPPELEN Naar telefonisch uit Cadzand wordt vernomen, is men de toe stand daar meester. Aanvanke lijk was de situatie door een breuk in de dijk van de herdijkte Zwartepolócr zeer precair en. deze polder is geheel overstroomd geweest. Ook in een dijk van de aangrenzende Tienhonderdpolder is een gat geslagen van 50 meter breedte. Verder heeft zich in Cadzand veel duinafbraak voor gedaan. Het gemeentelijke zee- bbd is geheel vernield. Slachtof fers zijn er niet te betreuren. De slifls heeft de springvloed over leefd, doch lekt hevig. De dam in de monding van het natuurreser vaat het Zwin is vernield en de nieuw gevormde duinrïj op Ne derlands gebied js weggespoeld. In Breskens is veel schade aan gericht. Hotel Roest bij de haven is vrijwel weggespoeld. De toe stand is ook hier thans niet ge vaarlijk meer. De dijken worden hersteld en versterkt. In Bres kens is een coördinatiecommissie opgericht voor dc. distributie van arbeidskrachten en materiaal. In Hoofdplaat was de toestand aanvankelijk zeer precair en de bevolking moest worden geëva cueerd. Op het ogenblik is men de toestand ook daar meester en het water trekt zich langzaam terug. ür wordt in Hoofdplaat dag en nacht gewerkt door burgers, Ne derlandse en Belgische militai ren. Maandag zijn 200 militairen uit Oirschot aangekomen, die zijn ondergebracht, in Groede. In Oostburg zijn 200 man ge nietroepen uit België ingekwar tierd. Gok deze werken aan de dijk te Hoofdplaat. In Cadzand is het gat in de duinen van de herdijkte Zwarte- polder op het ogenblik dicht. Men werkt met man cn macht om de duinen, die bij Cadzand- haven zeer veel hebben geleden, te versterken. Talrijke bunkers, die op deze duinen stonden,.zijn op het strand gevallen. Zij vor men een groot gevaar voor de CWAT DE D'JKEN VOOR ÓNS BETEKENEN, zeewering. In Breskens is er geen gevaar meer. De bootdienst Breskens— VTssingen werkt normaal. De reddingsboot te Breskens is uit gevaren voor hulp aan de getrof fen gebieden. De reddingsboot van -Cadzand is uitgevaren naar Schouwen. In de kom van Terneuzen is het water gelukkig spoedig ver dwenen. Op de laagst gelegen punten heeft het bijna twee meter hoog in de huizen gestaan, v.oar decimeters modder achter bleven. Wij hebben Maandag en Dins dag hier en daar eens een kijkje genomen. De onbeschrijfelijke toestanden, die wij in de meeste woningen aantroffen, gaven een beeld hoe de situatie op Walche ren moet geweest zijn In 1944 en 1945. De bewoners in de Tholens- straat en Donze-Visserstraat, de Dijkstraat, de Nieuwediepstraat en overal waar het water de laaggelegen straten had geteis terd, waren -druk in de weer de resten van modder en andere on gerechtigheden uit hun kamers, keukens en winkels te verwijde ren. Het was op sommige plaat sen om te huilen. Complete in boedels zijn vernield, kachels on bruikbaar geworden, schrijf bu reaux uit elkaar gevallen, voor raden van duizenden guldens waardeloos gemaakt, vloerkleden voor altijd bedorven, auto's on herstelbaar beschadigd. Geen wonder dat wij vrij alge meen verbittering moesten con stateren over het feit, dat men in de onheilsnacht verzuimd had de bevolking bijtijds te alar meren. Hier zijn harde, heel harde woorden over gevallen on der de getroffenen, vooral toen bekend werd dat de autoriteiten van deskundige zijde tijdig en bij herhaling gewaarschuwd waren. De schade, die in bepaalde panden en winkelzaken is aange richt, loopt vaak in de duizen den. Wij hoorden dat enkele win kelbedrijven een voorlopige schade hadden geraamd van ruim 15.000. Inmiddels is men met man en macht begonnen de straten te repareren, die ontzaglijk door de vloedgolf hadden geleden. De ergste punten lagen in de Nieuw- straat en de Dijkstraat, waar het verbindingsstraatje (de trapjes) geheel was weggevaagd en waar diepe kraters onmiddellijk her stel nodig maakten. Ondanks alle ellende mag Ter- neuzen niet klagen. Als wij le zen, wat zich elders in Zeeland, Zuid-Holland en Noord-Brabant afspeelt, hebben wij zelfs reden tot dankbaarheid, dat wij er hier zo genadig zijn afgekomen. Want het had veel en veel erger kun nen zijn. Onder de bezoekers van de Rotterdamse beurs, die Maandag bijna 70.000.bijeenbrachten voor het Nationaal Rampenfonds, is gistermiddag opnieuw gecol lecteerd. In totaal is nu bijeenge bracht een som van 101.840. De Nederlandse Zachthoutbond heeft uit het fonds voor bijzon dere doeleinden 60.000 uitge trokken voor de slachtoffers van de watersnood. Het totale bedrag, dat de Arn hemse bedrijven, instellingen en organisaties tot dusverre hebben geofferd voor de getroffen gebie den, beloopt, met de gift van de gemeente Arnhem, reeds meer dan twee ton. Het personeel van de Neder landse spoorwegen heeft door op offering van één dag betaald ver lof een bedrag van 300.000 ter beschikking gesteld voor de slachtoffers van de watersnood. De directie van de N. S. heeft daaraan van de zijde der onder neming eenzelfde bedrag toege voegd. Dit totale bedrag is inmid dels aan het Nationaal Rampen fonds overgemaakt. De „Nederlanden van 1945" heeft honderdduizend gulden ge schenken, mede namens haar dochtermaatschappijen en haar West Zeeuws-Vlaanderen her stelt zich langzaam van de zware slagen, die het door de storm van 1 Februari heeft opgelopen. Te Cadzand, waar de Zwarté- pclder ondervloeide door een groot gat in de zeedijk, is men de toestand practisch meester. Mi litairen zijn te hulp gesneld, om de werkzaamheden te helpen ver lichten. De dijk bij Zwartepolder ver toont een zeer lelyk gat, dat om spoedig herstel vraagt. Boerderij Faas in de Zwartepolder heeft het hard te verduren gehad. De be woners konden zich in veiligheid stellen. Kritiek is de toestand van de duinen vóór hotel P. Beun. Ook hier wordt met man en macht gewerkt om de gaten in de duinen te dichten. Een wagen kleigrond ziet men niet in het gat verdwijnen. Het is echter te betreuren dat er boeren die notabene ingelan den zijn van het Vrije van Sluis, weigeren met hun tractoren en wagens grond voor de zeewering te rijden. Wanneer het in op dracht gaat van de polder wil men wel, doch uit eigen vrije wil is wat veel gevraagd. Gelukkig zijn dit uitzonderings gevallen. Steeds helpt men spon taan en er zijn vele boeren, die sinds de bewuste Zondag nauwe lijks een bed hebben gezien. In Groede zijn ook militairen en vrijwilligers bezig de zeedijken te versterken. De toestand is hier niet meer zo kritiek. Ook hier krijgt men veel medewerking van vrijwilligers en militairen. Tussen Groede en Breskens heeft de zeewering grote schade geleden. Op verschillende punten worden nog steeds verzakkingen in de duinen geconstateerd, zo dat men ook hier steeds paraat is. De duinen hebben ernstige schade opgelopen. In Breskens staat liet in 1952 gebouwde hotel Proest op instor ten. Dit hotel heeft recht op de stroom gestaan, toen het water met grote kracht over de kade stroomde. De fundamenten wer den door het zeewater onder mijnd. De in aanbouw zijnde graan silo is geheel in elkaar gestort. Dit werk moet opnieuw worden aangepakt. Het gebouw van de coöperatieve Aan- en Verkoopvereniging op de kade te Breskens heeft enor me schade opgelopen door het nat worden van het opgeslagen graan. Met man en macht wordt hier gewerkt om hel graan droog te krijgen en zodoende te behouden voor de consumptie. De Urk. 169 en Wr. 76 en Br. 7 zijn boven op de kade van Bres kens gekwakt, waaruit blijkt welk een kracht er achter de or kaan zat. De Br. 7 is zwaar be schadigd, de Urker en Wr. 76 heb ben ogenschijnlijk weinig schade opgelopen. De Urkers waren met groot optimisme bezig hun bot ter te teren en te kalefateren. HOOFDPLAAT. De dijken in de Hoofdplaatpol der zijn provisorisch hersteld. De buitendijken zijn nog niet her steld; hier kan men nog niet bij, doch het water begint langzaam uit de polders te vloeien. Een groep van 250 militairen helpt de kritieke toestand mees ter te worden. De vluchtelingen zijn ondertus sen weer bezig hun woonplaatsen in orde te maken. Sommige hui zen staan nog onder water, doch waar maar enigszins mogelijk worden de wpningen weer be trokken. De toestand aan de ha ven is men meester, doch alle voorzorgen zijn nog maar zeer provisorisch uitgevoerd. Defini tief herstel mag ook hier niet lang op zich laten wachten. vestigingen overzee. Bovendien zal een inzameling onder het personeel meer dan 10.000 op brengen. De Nederlandse Katholieke mid denstandsbond heeft een actie ingezet ondèr het motto „Be drijfsleven helpt bedrijfsleven" met het doel de door de waters nood getroffen middenstandsbe- drijven met goederen, materialen, bedrijfsuitrusting en geld te hel pen. Het bondsbestuur heeft de actie ingezet met een gfit van 1000.Ei» is een beroep gedaan op de bij de Katholieke midden standsbond aangesloten vakorga nisaties deze actie over te nemen. De Katholieke middenstandsbond stelt zijn giro 54876 beschikbaar voor het verzamelen van giften uit het middenstandsbedrijfsle ven voor de getroffen bedrijven. In de kleinste gemeenten blij ken soms de grootste bedragen te worden ingezameld. Blankenham, dat 532 inwo ners telt, heeft 5519 opge bracht, dus ruim 10 per inwo ner of 46 per gezin. Utingera- deel (Fr.) met 5200 inwoners verzamelde 37-400, of 7,20 per inwoner. Kuinre, dat 930 in woners heeft, bracht 15 per gezin op. In Sassenheim is door de bloembollenbedrijven 53.000 bijeengebracht. Aalsmeer heeft 54.364 opgeleverd. In het in de bezettingstijd zo ernstig getroffen [plaatsje Putten (Gid.) is een collecte gehouden onder de ruim; 10.000 inwoners. Deze collecte bracht 21.250 op, of ruim 2 per inwoner. Bo vendien werd een grote collectie kledingstukken en goederen ge schonken. In alle Rooms-Katholieke ker ken zal Zondag a.s. een collecte worden gehouden voor de ge. leisterde gebieden. AANTAL SLACHTOFFERS. Het aantal slachtoffers van de overstromingsramp ten aanzien van wie zekerheid bestaat dat zij zijn omgekomen, is op het ogen blik tot 873 gestegen. PRINS BERJVHARD ONTVANGT CHEQUE VOOR SLACHTOFFERS. Dr Richaixl McEvoy, predikant van de kerk van St. Mark in „The Bouwerie" (New York) heeft aan prins Bernhard een cheque over handigd van 375 dollar voor de slachtoffers van de overstromin gen. Het geld, zo zeide de predi kant. was de opbrengst van de Zondagscollecte. Prins Bernhard heeft Dinsdag voor zijn vertrek naar Nederland met een gewoon lijntoeslel van de K.L.M., op 't vliegveld Idte- wild de volgende verklaring af gelegd: „Ik heb mijn bezoek aan de Ver enigde Staten afgebroken en vei- trek thans naar mijn land. dat de grootste catastrophe heeft on dergaan die het land in vredes tijd. ooit sinds de middeleeuwen, heeft geteisterd. De worsteling tegen de zee is altijd een voort durende strijd geweest voor het Nederlandse volk$ welks histori sche taak het geweest is en nog is om grote stukken vruchtbaar land aan het water te ontworste len. De huidige catastrophe her innert er aan dat dat Hollands gevecht tegen de zee nog steeds voortduurt. Ofschoon de overstroming uit gebreide gebieden onder water heeft gezet, waarvan sommige nog slechts kortgeleden de oor logsverwoesting te boven waren gekomen, wélt ik dat ons volk deze beproeving met dezelfde kalmte opneemt als het altijd ge toond heeft in zijn eeuwenoude strijd tegen de elementen. Ik ben diep erkentelijk voor de vele uitingen van sympathie van het Amerikaanse volk die mij gedu rende de afgelopen twee dagen hebben bereikt. Alles wat ik U thans wil vra gen is, dat gij Uw Nederlandse bondgenoten Uw morele steun en gebeden zult geven in hun uur van beproeving". Het provinciale Watersnood comité in Zeeland, waarvan voor zitter is onze Commissaris der Koningin Jhr mr A. F. C. de Ca- sembroot, organiseert voor deze provincie de inzameling van gei den en goederen, welke door het Nationaal- rampenfonds en liet Nederl. Roode Kruis voor de be strijding van ce watersnood zijn bestemd. Voor Terneuzen heeft zich voor dit doel op initiatief van de Jeugdraad een comité gevormd, bestaande uit vertegenwoordi gers van de Jeugdraad, van de federatie van vrijwillige vrouwe lijke hulpverlening en van het actie-comité van het Nederlandse Roode Kruis. In de gemeenschappelijke ver gadering die hierover gisteravond is gehouden zijn de richtlijnen vastgelegd waarlangs hier in deze gemeente zal worden ge werkt. De gemeente is daartoe verdeeld in wijken, waarvoor zich ter vergadering wijkleiders en wijkleidsters hebben opgegeven. Deze leiders en leidsters verza melen om zich de collectrices en collectanten, die met lijsten, ge waarmerkt door de burgemees ter, de wijkbewoner-s zullen be zoeken. Heden zal hiermede, waar mogelijk, worden begon nen. Tegelijkertijd zal dan wor den verzocht of men ook goede ren wil geven. Hieronder kan worden verstaan: kleding, dek king, huisraad, speelgoed/gecon- serveerde levensmiddelen, welke dan Vrijdag of Zaterdag a.s. zul len worden opgehaald, waarmee dan deze inzameling wordt beëin digd. De gelden kunnen tevens worden gestort op de rekening van het provinciaal Watersnood comité bij de Rotterdamse Bank alhier. Ter vergadering meldden zich reeds spontaan vele collectrices en collectanten voor verschillen de wijken aan. Voor de navolgende wijken worden dames of heren, die in de betreffende wijk wonen, verzocht zich als c-ollectrice of collectant te willen melden bij het achter staande adres: Voor de bewoners van de wijk: Burg. Geillstraat. Arsenaal- straat. Nieuwstraat, Korte Kerk- Om 15 uur Dinsdagmiddag be- droég 't aaritsi-iiichtmachtvJieg- tuigén, dat aan de reddingspogin gen deelneemt, 124 benevens „Meteor"- en „Thunderjet" straal jagers voor verkenningsvluchten en toestellen van de marine-lucht vaartdienst waaronder „Har- poens". Van de 124 toestellen zijn 15 hefschroefvliegtuigen, n.l. acht Amerikaanse, vier Engelse, twee Belgische en één Nederlands. De overige zijn schroefvliegtuigen, voornamelijk twee-motorige Da- kota's. één-motorige Harvards, twee-motorige „Beechc-rafts" en voorts lichtere toestellen. Prins Bernhard heeft 4 vlieg tuigen ter beschikking gesteld en de nationale luchtvaartschool 10. Prins Bernhard zal zich vandaag met een „Dakota" naar Valken burg begeven en zich ter beschik king stellen van de commandant van de „Transoa", de transport vliegtuigenafdeling van de lucht macht. Behalve de genoemde aantallen nemen een Amerikaanse „Dako ta" en drie tweemotorige Fai- child „Packet" vrachtvliegtuigen aan het reddi.ngs- en transport- werk deel. Verwacht worden nog dertien hefschroefvliegtuigen uit Enge land en acht van Amerika. Bo vendien is nog een „Packet" dooi de Amerikanen toegezegd. De meest uiteenlopende zaken zijn en worden door de vliegtui gen uitgeworpen, nl. houders met drinkwater, rubberlaarzen, zak lantaarns, blikken petroleum en benzine, touwen, broden, marga rine, kïndermelk, geneesmidde len, radiotoestellen en tienduizen den zandzakken. 175.000 Hectare overstroomd Hoewel exacte cijfers moeilijk te geven zijn. schatten deskun digen de oppervlakte van het overstroomde gebied in Zuid- Holland, Zeeland en West Bra bant op ongeveer 175.000 hectare, In Zeeland heeft zeker tweevijf de van de totale bevolking, dat is ten naaste bij honderdduizend mensen, ernstig van de overstro ming te lijden. Op de Zuid-Hol landse eilanden zal dit aantal 125.000 en in het West-Brabantse gebied ongeveer 60.000 bedragen, zodat het totale aantal ernstig door de watersnood getroffenen ruw geschat op 300.000 kan wor den gesteld. Het aantal minder ernstig getroffenen is minstens zo groot. De omvang van de schade aan straat, Scheldekade: bij Mej. Dees, Scheldekade 37; Noordstraat, Smidswal, Kerk straat Tuinpad, Vissteeg, Hoog- steeg, Molengang en Lange Kerk straat: bij de Rotterdamse Bank, Nieuwstraat 2; Heerengracht. De Jongestraat en Blokken: bij Mevr. Pestman, Heerengracht 15; Steenkamplaan. Kazernestraat, dr. Buijzestraat. Walravenstraat, De Doeidersrraat. Schoollaan. bij Mej. Tanny van Drie!, Steen kamplaan 38. Van Steenbergenlaan, Ooskolk- straat, Oostkant, N. J. Har te straat, Mart. Eijkestraat, Java- straat en Rozegracht: bij Mevr. Hendriks. Mart. Eijkestraat 15; J. W. Frisostraat. W. de Zwij gerlaan, Irenestraat, Margriet straat, Marijkestraat en Molen dijk: bij Mevr. Voorhans, Irene straat 26; Schuttersnofweg. Tramstraat, Bastionstraat, Verl. Van Steen bergenlaan, IJsbaanstraat, Lie- vensstraat, Emmalaan en Tuin straat: bij Mevr. Langkamp, Van Steenbergenlaan 4; Kerkhoflaan, Dekkerstraat, le. en 2e. De Feijterstraat en Sta tionsweg: bij Mevr. De Kerf, „Argo", Vluchthaven; Geraniumstraat, Crocusstraat, Narcisstraat en Azaliastraat: Dij Mej. J. van Es, Geraniumstraat 24. Wijk P. (Zeven-huisjes en Westsluis}: bij 3Ie,j. T. Begijn. Westsluis P. 4; Voor Sluiskil wordt de inzame ling verzorgd door een comité te Sluiskil, dat hierover zelf zal pu bliceren. Voor Driewegen zal het admi- nistralief-personeel van de In spectie der Invoerrechten en Ac- cijnzen te Terneuzen de inzame ling verzorgen, terwijl het perso neel van de Twentse Bank de in zameling onder ce schippers zal bewerkstelligen. Ik geloof niet, dat het nodig is deze collecte in uw belangstelling aan te bevelen. Namens het Comité De voorzitter, Mr P. TELLEGEN. Naschrift. Blijkens de nog steeds binnen komende berichten zijn de aan biedingen .van goederen van die omvang, dat tot een inzameling ter plaatse voorhands niet be hoeft te worden overgegaan. Giften in geld zijn zeer drin gend nodig T. Blijkens een prljzenverordening van het bedrijfschap voor aarcl- ppelcn zijn thans maximumprij zen voor aardappelen vastge steld. die ten doei hebben een ongemotiveerde prijsopdrijving waarvoor naar de mening van deskundigen geen aanleiding be staat te voorkomen. Met ingang van heden gelden maximumverkoopprijzen voor verkoop door telers, landhande- laren, grossiers en kleinhande laren. De maximumprijs bij ver koop 'aan de consument, waaron der niet alleen gewone verbrui kers, doch ook hotels, restaurants en ziekenhuizen worden gere kend, bedraagt voor klei-aardap- pelen 18 cent per kg en voor zandaardappelen 16 cent per kg. Voor de Waddeneilanden gelden maximumverkoopprijzen die één het veebeslag en aan het akker bouwland is nog niet bij benade ring vast te stellen. Duizenden koeien en varkens en tienduizen den kippen hebben de dood ge vonden. Van het overstroomde gebied is ongeveer tweederde weideland en een derde akkerbouwland. On geacht de schade aan de opstal len moet er rekening mee wor den gehouden, dat grote aantal len tractoren en landbouwwa- ;ens. landbouwmachines en werktuigen verloren zijn. De in de overstroomde gebie den uitgezaaide granen, suiker bieten enz. moeten worden afge schreven. Veel zal afhangen van de snelheid, waarmede het water zal verdwijnen, of in het akker bouwland nog zomergraan of aardappelen zullen kunnen wor den verbouwd. Indien het water lang blijft staan zal de verzïlting van vele gronden te ernstig wor den om nog dit jaar vrucht voort te kunnen brengen. De grote verliezen aan vee zul len wellicht remmend op de uit voer van zuivelproducten en vleeswaren kunnen werken. De binnenlandse voorziening van de ze producten wordt door deskun digen voorshands niet in enig ge vaar gebracht. door Allan Penning 16) (Nadruk verboden). „Zelfs dat zal me er niet toe brengen mijn toestemming te geven. Laten we er maar geen woorden over vuil maken en tot zaken komen. Er zal niets anders op zitten, dan dat u mij Hong kong binnensleeptIk moet er niet aan denkenDe „City of Malvern", binnengesleept door 'n „tramp".... De schande over leef ik nieten een zware zucht ontsnapte aan Bornsens borst. Peter Wins kreeg medelijden met de oudere gezagvoerder, die nu, bijna aan het einde van zijn carrière, voor de eerste maal stukken had gemaakt. „Is er werkelijks niets aan te doen, kap'tein? Zullen we eerst eens kijken? Twee hoofden zijn toch altijd beter dan één, of schoon ilc uw oordeel niet in twijfel wil trekken.'1 Kapitein, Bornsen zette zijn goudgegalonneerde pet op. „Komt u maar mee, maar u kunt het van mij aannemen, dat er niks te repareren valt. Mijn roer hangt er bij als 'n los melk tandje in een kindermond, maar dat is het ergste niet. Ik zou, met wat moeite, mijn noodroer aan kunnen zetten, maar de breuk in mijn krukas volkomen hope loos. Dat komt Van de zuinigheid, wanneer je niet* van alles reserve aan boord hc-bt." Samen daalden ze af naar de mchinekamer. Het was op het eerste gezicht inderdaad een ho peloos geval. .Een krukas ver toonde een breuk van bijna 20 centimeter en het was duidelijk, dat met één toqr van de machine het machtige stuk staal zou af breken als eenJpijpesteel. Peter Wins Iteek bedenkelijk. „Tja, mooi ziet het er niet uit, maar toch, maar tocheen werkelijk goeie machinist zou misschien met kunst en vlieg werk het zaakje zo kunnen kla ren, dat u op eigen kracht Hong kong zou kunnen halen. Tk spreek nu natuurlijk regelrecht tegen mijn eigen belang in." „Ach wat," zei Bornsen, „daar moet je geen machinist voor heb ben, maar een goochelaar! Ik heb al heel wat kwarweitjes zien op knappen, maar dat je zoiets hier voor elkaar bokst, dpt moet ik nog zien. Zoals ik je zeg, daar moet je' voor kunnen goochelen. Al zou ik er ook een lief ding voor over hebben, dit kan ik wel uit mijn hoofd zetten." Peter lachte. „Zo. nou kan ik met u spreken. Ik geloof, dat ik de goochelaar kan opduikelen, maar.... voor wat, hoort wat, kapitein Bornsen. Het is een burgermansfortuintje, dat ik weg gooi, maar er is met mij te sprekenLaten we 's met mij te spreken.Laten we 's spijkers met koppen slaan. Als ik er voor zorg, dat u op eigen kracht tot Hongkong komt, mag ik u danschoonvader noemen?" Een ogenblik leek het of kapi tein Bornsen van verbeten woe de zou ploffen. Zijn hoofd liep paars op, maar met mannenmoed beheerste hij zich. Verleidelijk voegde Feter er aan toe: „Kijk, ik heb mijn log boek ook nog niet zo ver bijge werkt. dus ik kan dat sein niet hebben opgevangen. Wij zijn in derdaad ook op weg naar Hong kong". Hoe zeer hét ook tegen de zee manseer van kapitein Bornsen streed, was het aanbod te verlei delijk om van de hand te wijzen. „ik zal je mijn leven lang niet vergeven, kap'tein Wins, maar ik kan niet anders! Maar ik zweer je, dat als ik Hongkong niet op eigen kracht bin'nen kom, je Eve niet meer te zien krijgt". Op de terugtocht naar de „Ping Ho" had Peter Wins kunnen juichen. Elij voelde zich als een schooljoch, dat op onverwachte wijze door zijn examen is geko men, maar voor zijn prestige moest hij zich inhouden. Bill wachtte hem op aan de valreep. Joviaal sloeg Peter hem op de schouder en opgewonden zei hij: „Kom mee. Bill, ik moec je spreken. Er is werk voor je aan de winkel en man, je zult het niet kunnen geloven als ik je vertel, maar de ouwe heeft zijn toestemming gegeven, als II: 'm heelhuids in Honkong breng". „Zal ik dan maar de tros klaar laten maken.? Tjonge, wie had dat gedacht, dat wij de „City of Malvern" nog eens zouden ber gen. Daar zit een fris duitje aan, kap'tein. Da's niet zo één twee drie te begroten." „Kom mee", zei Peter en hij rende de trap van de commando brug op. „Kom mee", zei Peter en hij rende de trap van de commando brug op. „Bill", zei hij, terwijl zijn fon kelende blauwe ogen de machi nist strak aankeken, „Bill, nu kan je bewijzen, dat je niet al leen de beste machinist bent, die ik ooit gekend heb, maar dat je tegelijk de beste vriend bent, die ik heb. Er is een karweitje op te knappen, kerel, dat jij alleen kunt! Een gebarsten krukas, een barst man, van een kleine twee decimeter. Je kan er een vuist inleggen. Ik heb de ouwe be loofd, dat we het op zouden kale fateren, zodat hij op eigen kracht Hongkong kan halen en als te genprestatie heeft hij mij zijn toestemming gegeven, om met Eve te trouwen.Hoe vind .je 'm. Is het niet enorm?" (Wordt vervolgd). cent per kg hoger liggen. Voor thuisbezorging mag één cent per kg extra worden berekend. De kleinhandel is verplicht de aard appelen te voorzien van een dui delijke aanduiding betreffende de verkoopprijs en de soort der aard appelen naar de onderscheiding zand- en kleiaardappelen. De marge voor de kleinhandel is drie cent. voor grossiers 2.75 cent en voor de landhandel 0,75 cent per kg. In tegenstelling tot anders lui dende berichten deelt het minis terie van landbouw mede, dat het exportverbod voor aardappelen geldt voor alle aardappelen, ook voor die waarvoor afleverings contracten zijn gesloten. Uitge zonderd zijn de aardappelen, die blijkens de verzendingsdocumen ten vóór 1 Februari 1953 van de eerste laadplaats zijn vertrokken. Ten einde de voorziening van het Nederlandse volk met aard appelen zo goed mogelijk ta verzekeren, zijn, in afwachting van een nader overzicht van de aardappelpositië, alle uitvoer- machtigingen voor aardappelen ingetrokken. Naar ce directeur van het directoraat voedselvoorziening, ir J. A. P. Franke, heeft medege deeld, zijn in de door de waters nood getroffen gebieden veel kleiaardappelen verloren ge gaan. De export aardappelen is stopgezet met uitzondering van die leveringen aan het buiten land, waartoe ons land contrac tueel is verplicht. Deze maat regel geldt totdat een volledig overzicht van de situatie zal zijn verkregen. Er is voorshands ech ter geen reden om aan te ne men, dat de beschikbare voor raden aardappelen niet toerei kend zullen zijn, al zal gedeelte lijk moeten worden overgescha keld op zandaardappelen. In Noord-Beveland zijn grote hoeveelheden klei-aardappelen gered. Per schip zijn 25.000 zak ken naar dit gebied overge bracht om deze voorraden in vei ligheid te brengen. Tot het afkondigen van maxi mum-prijzen is in eerste plaats overgegaan om ongewenste spe culaties die op sommige plaat sen reeds zijn gesignaleerd tegen te gaan. GROTE ONGERUSTHEID OVER DE KUSTVAARDER ,,BREVO." Zowel in Groningen, waar ce eigenaar woont, als in Rotter dam waar de rederij Koenigsfeld, voor wie het scheepje voer, ge vestigd is, maakt men zich ern stig ongerust over het lot van het 380 ton metende motorschip „Brevo". Sedert Vrijdagmiddag 10 uur, toen het uit Hansweert in Zuid- Beveland met een lading stuk goederen voor Duitsland ver trok, is het scheepje spoorloos, hoewel het radio aan boord heeft. De „Brevo" voer Vrijdag eerst het kanaal van Wemeldinge door naar de Ooster-Schelde, op weg naar het Volkerak, Hollands Diep en Waal. Vermoed wordt, dar het Zaterdag voor de opkomende storm de wijk heeft genomen in een van de dichtstbijzijnde ha vens, b.v. Zijpe, op de Oostelijke punt van Duiveland. Aangezien het ook radiogra fisch niet meer van zich heeft laten horen, wordt gevreesd, dat het scheepje verloren is gegaan. Aan boord bevonden zich schip per Breedveld uit Groningen en enkele bemanningsleden. Er was één vrouw aan boord, de echt genote van de stuurman.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2