Heel Zevenbergen gonst als een bijenkorf Aan één stuk door: zandzakken De toestand rond STEEjNBERGEN Verkeer komt weer op gang Ook Engeland getroffen door een ramp Prins Harald van Noorwegen 15 jaar Baarland benard Zeeuwse spoorlijn als uitweg voor vluchtelingen Dulles en Stassen VLISSINGEN ONDER WATER Nog één jaar dividenclstop In het dorp slech ts één vrouw vermist Twintig vissers hieven achter DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953 Men spreekt alweer over droogmolen (Van onze redacteur) |_|OE BEMOEDIGEND is het te kunnen vernemen, dat men in Waterstaats kringen alweer over droogmalen begint te spreken en reeds de eerste stappen daartoe zette in het gebied ten Zuiden van de Moerdijkbrug. Er be vinden zich daar, naar bij onderzoek aan het licht kwam, verschillende dui kers, die intact bleven en wij konden zelf zien, dat deskundigen zich per motorboot daarheen spoedden. Voorts vernamen wij, dat het in tb- bedoeling ligt, om wat de doorbraken betreft, allereerst te beginnen met die, welke rechts van Moerdijk gelegen zón, gerekend vanuit de richting Breda. Verder deelde men ons mede, dat daarna het overstroomde gebied met Engelse pompen zal worden droogge malen en dat verder ook nog enkele poldergemalen intact zijn gebleven. Be vestiging van deze berichten en mededelingen konden wij echter niet ver krijgen. Bewonderde energie ""FOitN wij het overstroomde gebied daar ter plaatse verlieten, kwam een opzichter van een polder, gelegen tegenover hotel Brabant te Zeven- bergschenhoek. meedelen, dat daarin het water weer stijgende was, in te genstelling tot dat in de polders aan de Oostelijke kant van de snelweg. Via deze weg (de weg naar Terheij- den) konden, wij over het viaduct heen, naar Langeweg en Zevenbergen .komen. Langeweg ;s evenals Zeven- bergschenhoek volledig geëvacueerd en alle leven, behoudens dat, hetgeen de hulptroepen teweegbrengen, is er verdwenen, maar dan ook volledig. Hoe heel anders was dat in Zeven bergen. Het wemelde er van militai ren, padvinders, studenten en andere hulpverlenende krachten. Het cen trum van dit alles vormde het gemeen tehuis; in dit als een bijenkorf gon zende gebouw kwamen alle militaire en andere draden samen. Ondanks de enorme drukte, waar mee vanzelfsprekend ook het gemeen tebestuur te kampen heeft, zond bur gemeester Schaminee ons de gemeen te-secretaris voor het verstrekken van inlichtingen Van begin tot nu toe zijn wij hier bedreigd geweest door het water uit het Hollandsch Diep en zowel van de zijde van Klundert als van die uit de richting van de snelweg Breda— Moerdijk. De militairen, aldus de secretaris, hebben werkelijk met mannenmoed gestreden en een deel ervan is pas in de nacht van Maandag op Dinsdag voor het eerst een poos kunnen gaan slapen. Gedurende de afgelopen nacht is bij het licht van aggregate" zoeklichten onafgebroken gewerkt, onder bezielende leiding van de Pro vinciale Waterstaat, door militairen, verkenners en studenten. Wij blijven goede hoop koesteren, dat de rijkswe< behouden zal blijven. Als nu de storm maar uitblijft, ver zuchtte hij. NOG TWEE UITWEGEN I-JET is niet meer mogelijk, vervolg de de secretaris zijn uiteenzetting, om vanuit Zevenbergen de gemeente Klundert te bereiken; de weg daar heen is afgesloten in verband met de daar plaats "indende werkzaamheden. De verkeersmensen hebben zónder dat al meer dan de, handen vol om -het verkeer, dat er door moet, onbelem merd zijn gang te kunnen laten gaan. Zevenbergen heeft nu nog twee uit wegen: één goede, zowel dag als nacht over Standdaarbuiten—Ouden- boseh en een die over Leur voert, doch deze is vooral in het duister ge vaarlijk te achten. Uit de gemeente Zevenbergen (de buitenwijken daar- Water dringt nog altijd op P BET GEBIED tta Westen en Z.- Oosten van Steenbergen blijft de toestand critiek. Het water zakt, maar nog altijd zoekt de vloed in het West- land zich een weg verder Oostwaarts. Kruisland moest reeds worden geëva cueerd en het liet zich in de loop van Dinsdag niet aanzien, dat er op korte termijn verandering in de situatie zou komen. Met man en macht is men aan het werk om, waar nodig, dijken en klei nere waterweringen te verstevigen en te dichten. Bij de Blauwe Sluis kon men het water lozen op de Steen- bergse Vliet, maar het watergebied is zo groot, dat deze mogelijkheid slechts van ondergeschikt belang was. De weg tussen Bc-rgen op Zoom en Steenbergen, die al van Zondagmor gen af onder water staat, liep Dins dag op enkele plaatsen groot gevaar. Het Arbeidsbureau te Bergen op Zoom riep in allerijl vrijwilligers op om te helpen bij het werk aan deze weg. Als er gaten waren geslagen, zou het water nog ruimer baan naar het Oosten gekregen hebben. Op het gemeentehuis van Steenber gen deelde men ons mede, dat het ge vaar voor afsluiting van de weg Kruisland-Steenbergen, niet denk beeldig mocht worden geacht. In dat geval zou de stad nog slechts via Oud-Gastel-Stampersgat te bereiken zijn. Drie en veertig arbeiders van ver schillende waterschappen uit de Ach terhoek zijn Dinsdagmorgen in Steen bergen aangekomen om hulp te bie den. Zij hadden o.a. vierduizend zand zakken bij zich. van), Langeweg en Zevenbergschen- hoek zijn op het ogenblik nu ongeveer 2000 bewoners geëvacueerd; in hoofd zaak zijn deze ondergebracht in Bre da en Tilburg, in opvangcentra en bij particulieren. Tot op dit moment werd nog geen officieel bericht van doden of vermisten in deze gemeente ontvangen. Dat was weer eens een extra prettig bericht! EVACUé'S NOG NIET TERUG LIET hardst wordt nu gewerkt aan de rijksweg nummer 16 en aan de Klundertseweg. De aanvoer van zand en zandzakken geschiedt thans con tinu en men ziet, al toekijkend, het werk vorderen. Geen wonder, want naar schatting zijn daar nu 6 700 man ingeschakeld. De situatie, aldus de secretaris voortgaande, kan geschetst worden als: niet rechtstreeks gevaarlijk, en daarom is het nog niet moge'"': de gcëvacueerden naar hun haarleden te laten terugkeren. Zij zouden onder de gegeven omstandigheden teveel last bezorgen. En als onverhoopt straks de laaggelegen straten weer onder zouden lopen, ware de ellende niet te overzien. De hulptroepen zijn ondergebracht in scholen, het patronaatsgebouw etc. De voorziening is op het ogenblik voldoende. We hebben met geen bij zondere moeilijkheden te kampen ge had en ook van uitzonderlijke ziekte gevallen is geen sprake geweest. Be halve bij de landbouwers in de bui tenwijken en in de polders is er geen schade van betekenis en heel veel vee kon worden gered. De secretaris besloot, met er zijn bewondering over uit te druk'-mi, hoe veel energie de mensen weten op te brengen de militairen voorop! het is fantastisch! SLECHTS PER ROEIBOOT ("NP de terugweg naar Breda zijn we nog even langs Klundert gere den; er langs, want het stadje, dat reeds tweemaal verwoest werd tij dens de laatste oorlog, ligt geheel on der water en is slechts per roeiboot te bereiken. Langs de toegangsweg is de situatie zodanig, dat hier de hele rechterzijde met spoed van een dam met zandzak- jes diende te worden voorzien. Het ging voortreffelijk; het was indruk wekkend wat werd gepresteerd, daar, tegenover de zgn. Druiventros! De intense inzet van al deze ar beidskrachten heeft het mogelijk ge maakt in en rond Zevenbergen een oppervlakte van ongeveer 3505 ha. voor een ramp te sparen Een later bericht uit Zevenbergen vermeldde, dat het niet geheel leek uitgesloten, dat in de afgelopen nacht een beslissing kon worden genomen omtrent beëindiging dan wel hand having van de evacuatie van de kom van Zevenbergen. Tenslotte werd ons van officiële zij de nog medegedeeld, dat de Mark een zodanig peil heeft bereikt, dat de na tuurlijke afvoer van de enorme wa termassa's mogelijk is; ter ontlasting van de Zonzeelse polder ten Oosten van rijksweg 16 werd in de loop van Dinsdag een dijk doorgestoken om het water gelegenheid te geven in de Mark af te stromen en zo op het bui tenwater te lozen. Spoor bus, boot en radio IANGZAAMAAN blijken hier en daar weer verkeersverbindingen mogelijk te worden. Sedert vijf uur gistermiddag wordt tussen Vlissingen en Arnemuiden een uurdienst met treinen gereden. Tussen Roosendaal en Zevenbergen onder houdt men een pendeldienst met trei nen. BUS BRESKENS—BREDA V/ANAF vandaag zal een autobus dienst worden onderhouden van Breskens via Axel, Hulst, Antwerpen naar Breda en terug. De dienstrege ling is als volgt: vertrek Breskens 7.30 en 13.30 .aankomst Breda 11.00 en 17.00 uur, vertrek Breda 11.30 en 17.30 uur, aankomst Breskens 15.00 en 21.00 uur. Het spoorwegverkeer van Rotter dam D.P. naar Dordrecht is in de loop van Dinsdagmorgen hervat. Dit is eveneens het geval met de veerdienst tussen Terneuzen en Hoedekenskerke. Tussen Yerseke en Bergen op Zoom is een boöt gaan varen om de hulpyerle- ning te vergemakkelijken. Tussen Goes en Middelburg gaat de bus weer j rijden. Het radioverkeer reikt in de buurt van Hellevoétsluis tot Brouwershaven, Bruinisse. Zièrikzee,' Klauwershoek, Schelphoek, Kortgene, Hansweert en Ooltgensplaat. De post zet haar werk onder grote moeilijkheden voort. Op Walcherenen Zuid-Beveland werd zelfs post gedropt. Garnizonescomman- dant Makassar neergeschoten ZATERDAGAVOND is de plaatse- lijke militaire garnizoenscomman dant van Makassar, kapitein W. E. Sumati, in zijn huis doodgeschoten door een vyf-al onbekenden. De aan vallers stopten met een jeep voor zijn huis, waarna twee hunner het hnis binnendrongen en drie vuurstoten uit automatische wapens gaven. De 'luitenant Mutalessy, die zich in huis bevond, werd eveneens gedood, mevrouw Matulessy werd gewond. Onbekenden schoten van achter de gordijnen. Kapitein Sumati werd nog naar het militaire hospitaal gebracht, doch overleed enkele uren later. Overste Warouw, die zich in Menado bevindt, werd telegrafisch op de hoogte ge steld. Het onderzoek in deze zaak is gaande. Evacuatie ("NP Zuid-Beveland bleef gisteren de toestand vrijwel stationnair. Hier wat slechter, daar wat beter. Doordat de wind afnam, zakte het water' In de Zak van Zuid-Beveland werd het tegen de .avond voor de omgeving van i Baarland benard. Ellewoutsdijk moest geëvacueerd worden naar Heinkens- 1 zand en voor Baarland zelf, dat om rubberboten vroeg cn voor Oudelan- de staat het er ook niet best voor. De burgemeester van Wolfaartsdijk riep zijn geëvacueerde mannen op om heden te proberen de buitendijk te dichten, wat weer een goed teken is. ROOF ""TOEN bij eb de rijksweg bij Krui- ningen droog viel hebben velen zich gehaast om met vrachtauto's te redden wat er nog te redden viel. van hun huisraad. Roof kwam hier ook al voor. Bij een winkelier is de toon banklade, waarin zich een bedrag van 600 gulden bevond, leeggestolen, hoe wel er zelfs bij het gunstigste getij nog een halve meter water in de win kel stond. Ook op andere plaatsen sloeg dit soort hyena's zijn slag. LOOS ALARM Op 21 Februari a.s. zal Prins Harald van Noorwegen, de enige zoon van Kroonprins Olav en Kroonprinses Martha, zijn 15de verjaardag vieren. Prins Harald bezoekt een gewone school voor middelbaar onderwijs in Oslo. Deze recente foto werd genomen in de woning" van de kroon prinselijke familie Skaugum in de omgeving van Oslo. Grote gedeelten van Zeeland zijn niet bereikbaar door de overstro mingen. Dag en nacht is men er bezig bewoners van huizen en boerderijen per boot en, voorzover dat kan over de weg, in veiligheid te brengen. Over een gedeelte van een loshangende spoorlijn brengen de evacué's zich, na per boot uit de huizen te zijn gehaald, in veilig heid. Vrijdag op Schiphol FSE NIEUWE Amerikaanse Minister van Buitrenlandse Zaken, John Foster Dulles en de directeur van het Bureau voor Wederzijdse Veiligheid, Harold Stassen, die een tiendaags be zoek aan Europa brengen, arriveren Vrijdag 6 Februari om kwart over tien op Schiphol. Zij zullen zich daarna naar Den Haag begeven en "aanzitten aan een lunch bij de Amerikaanse ambassa deur, mi'. Selden Chapin. 's Avonds biedt de Nederlandse Mi nister van Buitenlandse Zaken, Mr. J. W. Beyen, de Amerikaanse gasten een lunch aan. Zij zullen die dag met tal van Nederlandse autoriteiten be sprekingen hebben. Beiden vertrek ken Zaterdagmorgen 7 Februari om half tien van Schiphol, tie is van 's ministers ontstemming blijk gegeven. Europese Defensie Gemeenschap Bevoegdheid tot ivetsafwij king gevraagd FNE REGERING heeft aan de Tweede Kamer doen toekomen het wets ontwerp tot goedkeuring van het op 27 Mei 1952 te Parijs ondertekende verdrag tot oprichting van de Euro pese Defensie Gemeenschap met de van dat verdrag deel ui makende pro tocollen en de bijbehorende overeen komst. De regering vraagt hierbij de be voegdheid om, indien dit om redenen van spoed geboden is, bij liet vast stellen van algemene maatregelen van bestuur, welke voor de uitvoering van het verdrag noodzakelijk zijn, zo no dig af te wijken van de geldende wet ten, Deze algemene maatregelen van bestuur zullen dan onverwijld aan de Staien-Generaal worden voorgelegd. Intrekking of verwerping van een in dit. verband door de regering gedaan voorstel zal herziening van de alge mene maatregelen tengevolge hebben binnen een tijdperk van drie maan- i den. ISTERMIDDAG werd de hulp van Goes ingeroepen voor de dijk tus sen de waterschappen Baarland en Hoedekenskerke, die op doorbreken heette te staan. 150 Vrijwilligers togen er dadelijk heen, doch ter plaatse was niets van een oproep bekend. Te Goes kwamen tot de middag te veel vluchtelingen uit Duiv eland aan. Zü werden later afgevoerd naar Wal cheren. De toegezegde hélieoptèrs ble ven ook gisteren weg. Wel arriveerde er een zend- en ont vangapparaat, dat door het bedienen de personeel op de stadhuistoren werd geplaatst om contact te leggen tussen Goes en de.geïsoleerde streek. .Gisteravond kwamen 'te Goes. 150, padvinder»'ei», andere jongemannen uit Brabant en andere streken binnen om morgen naar chouwen-Duiveland te gaan. Eerste optreden van staats secretaris van den Berge [YE NIEUWE staatssecretaris voor Financiën, dr. van den Berge is gisteren in de Eerste Kamer voor het eerst opgetreden. Hij moest verde digen, dat de wet op de dividendbe perking nog springlevend was, ai was dan de termijn verstreken. De heer Póllema (C.H.) werd daardoor niet overtuigd, de heer Regout (R.K.) wel. Maar hij bleef met een aanlai Rond Moerdijk blijft paraatheid geboden (Van onze redacteur), £)E DERDE DAG van omzwervingen in het noodgebied was vanavond ach ter de rug en pas deze Dinsdag kon men naar buiten goed bemerken, dat de autoriteiten de teugels strak in de hand en de zaak onder de knie hadden. Pas deze Dinsdag. Dit is allerminst denigratie, integendeel willen wfj er slechts mee doen uitkomen, dat de mensen, die niet uit hoofde van linn functie, werk of anderszins bij het reddingswerk zijn betrokken, zonder pardon uit de noodgebieden worden geweerd. On geen enkel kruispunt, geen enkele driesprong, geen enkel punt ïribjj een geëvacueerd gebied of in de verre nabijheid van plaatsen waar versterkingen worden aangebracht. met steeds groeiende aantallen mensen: burgers cn militairen letter lijk nergens dus ontbreekt een rijkspolitieman, een maréchaussee of mili tair, voor regeling van het verkeer en een richting houden van de aan- en doorvoer van mensen cn materiaal. Het is allés indrukwekkend! Het be tekent tevens, dat enerzijds alle hens met grote voortvarendheid en onver saagd zijn plicht blijft doen, onmisbaar om erger te voorkomen, maar het betekent óók, dat gewaakt wordt voor de eigendommen der reeds zo diep en diep getroffenen, die ver van huis en haard vaak alle have en goed achter moesten laten, dijk op wilden rijden. Dat ging zo door tot aan Zevenbergschenhoek toe Om bij hotel Brabant te mogen ko men was een bewijs nodig, afgegeven door de postcommandant der Rijkspo litie in Zevenbergschenhoek en het was heus niet zo gemakkelijk er een te krijgen. Begrijpelijk! De in de snelweg bij hotel Brabant in de loop van Maandag opgeworpen dam tussen de ter weerszijden intact gebleven dijken, bleek het de voorbije scherming van de weg zelf, zomede om overstroming daarvan en van het nu nog droog gelegen poldergebied aan de Westelijke zijde te voorkomen. Datzelfde geschiedde over een grote lengte langs eveneens de oostelijke zijde van het lager gelegen gedeelte van de snelweg BredaMoerdijk en zo ging dat maar door. Overal meerdere beveiliging, overal nog steeds opge voerde activiteit, om in elk geval later te kunnen zeggen niets onbeproefd te hebben gelaten. RAVAGE dingswerk was moeilijk, de paarden hadden te veel angst van het water en het gebruikte touw brak op het critieke moment. Maar men bleef be zig en later gelukte het toch ze nog op de droge weg te krijgen. Even was er grote vreugde t.e zien in de ogen van de boer, toen hij het ons vertelde en telefonisch om een veewagen ging vragen. GELUK BIJ ONGELUK VEEL HUIZEN VERNIELD U)e toestand in het gebied van Klun- dert. zevenbergen en Zevenberg schenhoek is sinds Maandag prac- tisclr gesproken stationnair geworden. Op sommige plaatsen zakte het water enkele decimeters op andere bleef het stationnair of steeg enigermate. Waar- aan deze verschillen toe te schrijven zijn. konden zelfs deskundigen niet j volledig verklaren, maar het meest I voor de hand liggend achtten zij: de I windrichting en de plaats welke een i overstroomd gebied ten opzichte daar- van inneemt en daarnaast hoe zulk een gebied gelegen is ten opzichte van de gaten in de buitendijken van het Hollandses Diep, vooral die welke links en rechte van Moerdijk vier in totaal daarin zijn geslagen, in ieder geval bleef uiterste paraatheid naar alle gebieden vereist, omdat alle afhankelijk van elkaar waren en ble ven. BEWIJS NODIG Zo was het op vele plaatsen in Vlis-i wat binnengestroomd. Dit is wel een gen kort na :at h.. icemd beeld van Onze oriënteringstocht deze Woens- dag begon nabij hotel PTinceville en het was daar reeds dat 'een em- 1 ployë van de Rijkswaters'aat iedereen I halt deed houden en moest weten met welk doel zij de snelweg Breda^-Moer- Dond het middaguur bleek het mo- gelijk de oude rijksweg naar Moer dijk. op te gaan. Daar pas kon men de gevolgen die de ramp veroorzaakte, constateren. Toen men ons kort tevo ren had verzekerd, van deskundige zijde, dat geen enkele woning aan beide zijden van de weg tot Moerdijk toe ln de toekomst nog zou kunnen worden bewoond. Inderdaad was net zoals men ons gesuggereerd had: zi.i waren niets meer waard en men kon ze zonder meer afschrijven Voor een deel was slechts de helft der huizen nog overgebleven: de rest was eenvou dig weg. van andere waren daken en fundamenten weg; weer andere waren totaal in de golven verdwenen en voor de rest bleek de voortdurende stroom alle practisch volkomen te hebben ondermijnd. Sommige bewoners, vergezeld van militairen met een vrachtauto zag men nog in de ondergelopen woningen nacht te heoben gehouden maar de 1 gaan cm wat huisraad en kledingstuk- Rijkswatersfaat had na aanschouwing van de situatie onmiddellijk besloten' in de loop van Dinsdag de darn té verhogen en op dezelfde hoogte te brengen als de bestaande dijken, waar door dit een geheel zou vormen Werk ploegen, overal vandaan werden hier heen gedirigeerd, zomede zakken zand en ander daartoe dienstig materiaal. Tevens was door de Rijkswaterstaat beslist, dat de onder het eerste viaduct, niet ver van hotel Brabant lopende dijk. waarover de weg naar Langeweg voerti dicht te maken, zodat, zou er geen vérder onheil geschieden, de waterstand daar minstens dezelfde zou blijven. Een andere belangrijke maatregel werd getroffen op de weg die van Zevenbei'gseherhock naar Terheijden loopt. Daar werden door honderden militairen langs de Oostelijke kant van de Rijweg zandzakken gelegd, ter be ken er uit. te halen, maar het had bij' na geen zin nu alles doorweekt was of vernield of slechts ten dele bruikbaar. Een enkele had geluk als hij van de bovenverdieping nog wat béddegoed kon weghalen. Het was om te huilenI ZWAAR WERK YX/ij ontvingen ter plaatse ook nog nieuws omtrent de totaal ver nielde weg, welke van hotel Brabant naar de Moerdijkbrug (verkeersbrug) loopt. Dit- gedeelte was nog pas een week geleden gereed gekomen; de kos ten hadden ongeveer 6 millioen gulden bedragen: in een etmaal totaal ver woest.... Belangrijke mededelingen kon ons nog weer wat later de opzichter der Rijkswaterstaat de heer Vos doen. Hij was juist teruggekeerd van een tocht gedeeltelijk te voet, gedeeltelijk met een roeiboot, naar het dorp Moerdijk. Eindelijk zouden we dan nieuws van een ooggetuige te horen krijgen. Hij vertelde het volgende: het is eenvoudig niet te beschrijven, wel drie kwart van de woningen is weg of on bruikbaar geworden. Een geluk bij dit grenzeloze leed Is echter, dat er in het dorp geen slacht offers zijn te betreuren, zoals de radio eerder had medegedeeld. Er wordt slechts één vrouw vermist en zelfs daarvan is nog niet mei, zekerheid te zeggen, dat zij verdronken is. De be woners, die Maandag werden gered, hebben hoofdzakelijk toevlucht ge vonden in de Marechaussee-kazerne die hooggelegen is en op andere hoge punten, waar de schade aan de wo ningen niet zo ernstig is. DUBBEL TIJ \Tog één boerderij, een beetje van de weg af; gaf teken van leven. Mi litairen waren er met de boer. diens wouw en zoon heen gegaan in een ponton, om te trachten de neg in le ven gebleven vijf paarden en vier koelen de rest van de veestape; was verdrenken -- op he: droge te bren gén Een filmreportagewagen bevond zich in de nabijheid en de cineast, die opdracht had voor Amerika een film van al de ellende te maken roeide er in een meegebracht bootje mee rond, tegelijkertijd hulp biedend. Het red- In het vacantie.dorpje Jaywick nabij Clacton in Essex, verloren acht men sen het leven en werden duizenden dakloos door de overstromingen. Brandweerlieden brengen inwoners van Jaywick in veiligheid. Cr zijn op het. ogenblik, dat was dus Dinsdagmiddag, neg ongeveer twintig vissers in het dorp achterge bleven. om toezicht te houden enz. Een of twee wouwen, dat wee: ik niet pre cies. zei de heer Vos bleven eveneens daar om het eten voor de vissers te verzorgen Hij vertelde verder nog een zeer interessant ding. Ik heb kunnen vast stellen. aldus vervolgde 'Ui. hoe het getij zich in de fata.e nacht van Za terdag op Zondag heef! gedragen Het was te zien op de peilschaal aan de haven, die nu weer de normale hoe veelheid water bevat Nadat de vloed eer:-;: een hoogte van 2.50 bcvsn A.P had bereikt heel wat neger dan norms "U. viel het wel veer tig centimeter terug doch klom daar na tot nie. minder dan 4.10 Meter bo ven A.P. Er is hier dus sprake geweest van een zgn. dubbel getij. zijner fractiegenoten tegen verlen ging, ook al was het maar voor één. jaar. Minister van der Kieft kwam ook nog even vertellen, dat hjj niet aan intrekking dacht. Hij kreeg de ver lenging van de dividendstop er door met 3015 stemmen. DUITSE RENNERS in Tour de France (Van onze Parijsc correspondent) De beslissing is thans gevallen: er zullen vier Duitse renners deelnemen, aan de Tour de France. Het bericht heeft in de Duitse sportpers grote vol doening gewekt, aangezien men al ver- nonicn had, dat Goddet nog) geen Duit sers in de Tour wide opnemen. DE ZESDAAGSE TE HANNOVER De stand in de morgen van Dinsdag 1 Plattner-Preislceit (Zw-ts.-Dld.) 240 p.: 2 van Vliet-Aeou (Ned.rBelg.) 116 p.; 3 Knókevon Buren (Dld.-Zvits.) 99 p.; 4 Depaux-Glorieux (B.) 99 p. De Nederlands-Duitse ploeg Lakeman- Kaune was negende met twee ronden achterstand cn 23 pl. DE ZESDAAGSE TE GENT In de vroege morgen van Dinsdag was de stand: 1 Ockers-van Steenbergen (B.) 66 p.; op één ronde: 2 Bruncel-Rijekaert (B.) 176 p.; 3 Buyl-pllivder (B.) 129 p.; 4 Strom-Arnold (Austr.v 119 p.; 5 Pat- terson-de Cock (Austr.-B.) 115 p.; 6 Car- rara-Sonfftleben (Fr.) 64 p.; 7 Schutte— Peters (Ned.) 45 p. Koersen te Koewacht Tijdens de kei-mis te Koewacht in Mei zullen wielerwedstrijden worden verre den voor amateurs ejj profs. DE NACHT DER MOTOREN TE ANTWERPEN Zaterdagavond vond in het Sportpaleis te Antwerpen de z.g. ..Nacht der Moto ren" plaats. Bij de demy's was ons land vertegenwoordigd door Ces. Bogaert' en Bern. Francken De finale in deze afde ling luidde: 1 Jos. Desvaes, 2 Hegge de Wolf. De omnlium der motoren 125 c.c. gaf als uii'S'.ag: 1 George Ronse, 2 Martin v. c\ Broèck Ds internationale autoboers werd ge wonnen door Gartner cn van Hove, die een gelijk aantal punten behaalden, vóór Sehoo en van Mol. De koers der motoren 500 c.c. werd schitterend gewennen door de Belgische kampioen Gh. Calle. ote zijn tegensian- ders letterlijk ter plaatse liet. Ds uilslag luidde hier: 1 Gh. Calle, 2 Cóekèlberg. Diverse wedstrijden voor Rampenfonds Op 4 Februari! zullen in Amsterdam en. Den Haag resp. voetbalwedstrijden wor den gespeeld tussen AjaxBlauw Wit en ADO—HBS. De opbrengst van beide ont moetingen gaat aai zijn geheel naar het Nationaal Rampenfonds, Tot datzelfde doel zullen Donderdag avond eveneens te Amsterdam bokswed strijden worden gehouden; Harrie Bos on de Amerikaan An glee boksen een demons' ra tiepartij Ook de Ned. Bridge Bond heeft haar onderafdelingen verzocht wedstrijden te organiseren, waarvan de opbrengst kan dienen tot leniging van de ergste nood. Op 7 Febr. zullen deze in Noord-Bra bant te Den Bosch worden gegeven. Bridgers Worden verzocht in te schrij ven bij" G. v .d. Griend, Elzrvcstraato N.W, 531, Den Bosch. Nederlandse schaatsploeg rijdt voor Rampenfonds De Nederlandse schaatsenrijders in Noorwegen hebben besloten zoveel mo gelijk bij te dragen tot leniging van de nood hl hun zwaar getroffen vaderland. Voor dit doel zullen ze a.s, Donderdag in Oslo uitkomen tegen een Noorse ploeg. Ook Hjal Andersen zal in die wedstrijden uitkomen. De opbrengst zal worden overhandigd aan het St.ormlonds van het Noorse Rode Kruis, c''a<. reeds dekens naar Ne derland heeft gezonden. MEER VISWATER VOOR KOEWACHT De Koewachtse visclub is weer een viswater rijk-i gewor'en. Men zal n.l. ruim 2000 pond vis poten in het Grote Gat. MARKTEN ROTTERDAM, 3 Febr. Veemarkt. Aan voer in totaal 1371. Vette koeien en ossen 450. Gebruiksvee 1386 (49 t.b.c.- vrij). Graskalveren 35 (15 t.b.c.-vrij), Nuchtere kalveren 532. Varkens 111. Paarden 64. Schapen of lammeren 36. Bokken of gei ten 7. Vet Va koeien 280—290, 260—275, 200—230; graskalveren 380—330—250; nuchtere kal veren 484-140; slachtpaarden 190—175 —165; schapen 120—100—80; lammeren 95 —85—75; kalikoeten 12001000—860; vare koelen 800—700—600; vaarzen 875—800— 680; pinken 600525400. Vette koeien aanvoer matig, handel kalm, prijzen als Maandag. Graskalveren aanvoer klein, handel stil, prijzen onver, anderd Nuchtere kalveren aanvosr kor ter, handel redelijk, prijzen als vorige week. Slachp'aard-en aanvoer even min der, handel lui, prijzen constant. Scha pen aanvoer gering, handel stug, goed priishouoend. Kalikoeten aar.v-ier min der. bends! stil. prijzen onveranderd. M en aanvoer minder, handel stil, pfijsen onveranderd. Vare koe'en aan voer klein, handel Dauw, go-d prijshou dend. Pinken aanvoer gering, h.ndel traag, prijzen stabiel. T.b.c.-vry vee han del stil, prijzen onveranderd.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4