Li' EK3HS C bevolkingsonderzoek Nee meneer, ik voel me best!" TAD AND en Dokter Ramselaar in het zilver ABDIJSIROOP De hulpactie Kapelaan C. Braat te Breda overleden Middelburgs carillon wordt beter dan voor de oorlog De Verborgen Schal DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953 MEDELEVEN VAN MGR. MUTSAERTS Mgr. W. Mutsaerts, bisschop van Den Bosch, heeft f 10.000 geschon ken ten behoeve van de slachtof fers van de watersnood. Tevens heeft de bisschop alle pastoors en rectoren verzocht op Zondag 8 Februari in de kerken en kapellen voor hetzelfde doel te collecteren. De bisschop zelf is door een griep aanval verhinderd de getroffen ge bieden te bezoeken. In zijn op dracht is Mgr. F. N. J. Hendriks, de vic.-generaal naar de getroffen gebieden in West-Brabant vertrok ken. Ook de voorzitter en secreta ris van het Huisvestingscomité heb ben deze gebieden bezocht. ONDERSCHEIDING. Bij K.B. is toegekend de ere medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, in goud, aan F. Verhage, wonende te Middel burg, hoofdcontroleur van de huis- vestingsöienst bij de rijksdienst voor de uitvoering van werken. HET VV.K.A. ORGANISEERT EEN REGIECURSUS De plannen, die het Werk Ver band Amateurtoneel in het voor gaand najaar ter tafel bracht, zul len binnen enkele weken verwe zenlijkt worden. In W.K.A.-kringen stelt men zich vooral op het stand punt, dat, willen zij het volk iets goeds brengen, het op de eerste plaats nodig is over kundige men sen te beschikken, die de regie op zich kunnen nemen. Na verschillen de besprekingen is het bestuur van het W.K.A. er in geslaagd de nodige docenten hiervoor te vinden. Het betreft hier niet minder dan de grote Belgische toneelfiguur Staf Bruggen, die de practische lessen op zich zal nemen, terwijl Carlos de Lanckere, ook geen onbekende in de Belgische toneelwereld, de theore tische lessen doceert. De lessen zul len worden verdeeld in 3, indien nodig over 4 weekends en worden gegeven te Hulst. Het ligt in de be doeling om in begin Maart met de cursus aan te vangen. UITSTEL VAN BETALING Op alle mogelijke manieren blijkt het medeleven met de slachtoffers van de waterramp. Zo heeft de 01- veh van 1879 besloten uitstel van premies, belenings-en en hypotheek- rente te verlenen aan alle getroffe nen. Ook zal men verzoeken om kwijtschelding van door uitstel ont stane achterstand welwillend over wegen. NOORSE HT1LP Een Noorse Coaster "js momenteel ondeVvvg naftr ViisSirigen met goederen aan boord vcror dc getrof fen Zeeuwse gebieden. VERBODEN GEBIED In Oost-dijk zijn ongeveer 100 woningen en in Gawege 20 huizen verdwenen De burgemeesters van Yerseke. Krabbendijke en de wnd. burgemeester van Rilland Bath hebben een verbod uitgevaardigd voor 'net betreden van de ge ïnundeerde gebieden hunner ge- meerren. Zij kimden echter ver gunningen afgeven. Geneesheer-Directeur van het St. Elizabeth- ziekenhuis te Sluiskil £)E BEKENDE Zeemvsch-Vlaamse chirurg Dokter C. G. Ramselaar viert Donderdag a.s. zijn zilveren ambtsjubileum als arts. Wy schrijven hier met opzet de Zeemvsch-Vlaamse chirurg omdat de jubilaris Zceuwsch-Vla- ming is in hart en nieren. Alhoewel hij geboren is te Amersfoort heeft hy door zijn 20-jarige praktijk in Zeeuwsch-Vlaandercn dit volk Ieren kennen en liefhebben. Hy heeft voor de Zeemvsch-Vlaamse belangen en speciaal op gebied van het ziekenhuiswezen steeds op de bres gestaan en nog. Is het geen wonder, dat hij door noeste arbeid een geziene persoonlijkheid is ge worden en het Zeeuwsch-Vlaamse volk hem tot een van de hunnen rekent. FAOKTER RAMSELAAR studeerde te Utrecht in de geneeskunde en be haalde in 1928 zijn artstitel. Na deze studies zocht hij een hoger doel en bekwaamde zich in de chirurgie. In 1933 streek hij, zoals de jubilaris het vaak uitdrukt, in Zeeuwsch-Vlaande rcn neer. Hij vestigde zich in Terneu- zen, om in het aldaar gevestigde zie kenhuis zijn practijk uit te oefenen, benevens in de ziekenhuizen te Hulst en Sluiskil. Zijn dagen waren week in week uit druk bezet. Bij tij en ontij stond hij klaar om zijn verantwoorde lijke en zware taak te vervullen. Bij dit jubileum welt ongetwijfeld bii de bevolking in Oost Zeeuwsch-Vlaande ren een grote dankbaarheid op voor het vele werk dat hij op dit terrein heeft verricht. UITERST SECUUR WERK "TGEN dokter Ramselaar zich in Zeeuwsch-Vlaanderen vestigde was al wat er blonk geen goud. De toestanden .waarin toen het zieken huiswezen verkeerde, waren uiterst slecht, om nog niet eens te spreken van de beschikbare instrumentaria. Met een stoel, tafel en petroleum lampje, zij het dan iets te sterk uit gedrukt. moest de chirurg zich behel pen. Dokter Ramselaar was er de man niet naar om hierin zonder meer te berusten. Hij is dan ook de grote voor vechter en pionier geworden voor de verbetering van het ziekenhuiswezen in dit gewest. Vooral het R.K. zieken huis te Sluiskil had zijn warme be- Z.Vlaanderen Sluiskil. DIE NACHTWACHE In het parochiehuis vond een ont spanningsavond plaats voor de Han dels-, Kantoor- en Winkelbedienden in samenwerking met de R.K. Bond van Werkmeesters en Toezichthoudend personeel Ook niet-georganiseerden waren hierbij uitgenodigd, waarvan er enkelen acte de présence gaven. Het werd een succesvolle avond, waarbij vooral de film „Die Nachtwachc" een van de hoogtepunten was. MOEDERCURSUS De plaatselijke afdeling van het Wit-Gele Kruis organiseert ter plaatse een cursus voor moeders en a.s. moe ders. De plannen verkeren ln een zo gevorderd stadium dat de cursus Donderdag a.s. een aanvang zal ne men. De lessen worden gegeven ir. het zieker.lv.is. Dit is ongetwijfeld voor or.ge plaats een welkome gele* ëenheid.roker, dogr debelangheb- e.ndcn urn volle zal 'wórden benut. TAFELTENNISCLUB C.N.A. De vergadering werd gepresideerd door Ir. J. Geerling, die de ups en downs van alle zijden belichtte. Hoog tepunten waren de kampioenschappen die door 2 spelers individueel waren veroverd. P. de Soomer wist op het Sasse tafeltennistournooi de kleuren hoog te houden, terwijl J. de Rooy in Cadsand met de kampioenstitel ging strijken. Met algemene stem ten werd het aftredende bestuurslid mej. T. v, Esch herkozen. De club telt momen teel 23 leden. 3 Teams spelen mede in de Zeeuwsch-Vlaamse competitie n.l. 2 heren- en 1 damesteam. langstelling. In 1938 kon hier een ge heel nieuwe vleugel in gebruik wor den genomen. Na enkele jaren bleek ook deze uitbreiding te klein te wor den en stelde de medische dienst nog moderner eisen. Zijn werk voor een nieuwe uitbreiding werd door de oor logsjaren belemmerd. Doch in 1951 ging de kroon op het werk van zijn kwart eeuw arbeid en een modern ziekenhuis onder de naam van de St. Elisabeth Stichting werd door Mgr. Baeten ingezegend Een ziekenhuis, dat wat accomodatie en bouw betreft, het mooiste is uit de omtrek. In 1950 kreeg hij zijn benoeming als genees heer-directeur van deze Stichting. In 1949 kreeg hij, gezien zijn overbelaste werkzaamheden, assistentie van de chirurg, dokter van den Berg Niet alleen met zijn patiënten, maar ook met de vele artsen uit de omgeving en het verplegend personeel heeft hij steeds een prettige omgang. Dit laat ste vooral tekent hem als een gezie ne figuur in alle rangen van dc be volking. Naast zijn medische arbeid, welke immer op het eerste plan staat, ver- tegenwoort hij de Terneuzense bevol king in de gemeenteraad als lid van de K.V.P. Het belooft voor dokter Ramselaar ongetwijfeld een drukke dag te wor den en aan belangstelling zal het hem heus niet ontbreken. Slagers vak wedstrijd te GOES Van 14 tot 17 Maart WOOR de VAN 14 tot en met 17 Maart te Goes te houden nationale Slagersvakwedstrijd en tentoonstelling bestaat zeer veel belangstelling. De termijn van opgave sluit eerst over enkele weken doch reeds nu heb ben zich deelnemers aangemeld uit alle provincies. Ook de industrie legt grote belang stelling voor dit gebeuren aan de dag, waardoor alle op deze expositie voor de handel beschikbare ruimte zal zijn ingenomen voor de meest bekende pro ducten en machines. Tegelijk wordt op 17 Maart de jaar lijkse Pasvee-tentoonstelling- georgani seerd, waarvoor een zeer waarde-volle zilveren wisselbeker beschikbaar is, die in 1952 in het bezit kwam van de heer J. Sinke te Wolphaartsdijk. HULST maakt U doodmoe en ondermijnt Uw gestel. Help Uw geprikkelde en ontstoken luchtpijpen en zuiver Uw adem halingsorganen met de geneeskrachtige, slijm- oplossende AKKERS - 'j Werelds beste hoestsiroop - Walcheren MIDDELBURG Gisterenmorgen 9 uur is het stadhuis bestormd door een kleine 500 mensen. Zij hadden spontaan gehoor gegeven aan een oproep van de burgemeester, om zich beschikbaar te stellen voor de inzameling van geld en goederen voor de getroffenen in Zeeland. Ongeveer 20 autobezitters kwamen met hun wa gens om te helpen, ,De stad was in 14 gedeelten verdeeld en de helpers en helpsters, onder wie leerlingen van de Huishoudschool en middelbare on- derwijs-inrichtinèen en niet te verge ten de padvinden en padvindsters heb ben enorme stapels goederen in de 150 bussen met elfeaar 7000 gulden in ont vangst genomen. Toen aan het begin van de middag in het stadhuis, waarheen alles werd vervoerd, de balans wérd opgemaakt, bleek dat Middelburg 2ich van zijn beste zijde had laten zien: niet min der dan 100 kub. meter aan goederen van uiteenlopende soort waren bin nengebracht. Niet alleen werden des morgens auto's aangeboden, maar ook handwagens, bakfietsen, kindertrek wagens, terwij! ook vrachtwagens met paarden bespannen, verschenen. Uit alle hoeken en gaten heeft de bevolking haar bezittingen voor de dag gehaald en de kwaliteit der goe-| deren was uitstekend! Hoeveel nieu we kledingstukken bijvoorbeeld wer den geschonken is niet te zeggen. De grote hal van het stadhuis was spoe dig in een groot pakhuis herschapen. De kleding werd eerst op een grote hoop gestapeld. Niet minder dan drie van die kledingbergen, 10 meter lang 4 meter breed en 5 meter hoog moes ten worden verwerkt, De grote burgerzaal was het bc-st: met een groot magazijn te vergelij ken. Op schragen wérden de kleding stukken door tientallen dames en meisjes wij zagen er ook enkele leraren van de Huishoudschool bij gesorteerd en in kartonnen dozen ge pakt, die voorzien werden van een la bel. waarop de omschrijving van de inhoud was aangebracht. Vrouwen van ingeniers en doctors stonden hier naast dienstmeisjes te werken. De echtgenote van de Commissaris der Koningin en van de burgemees ter ontbraken niet op het appèl. Aan de grote antieke tafel in het mid den van de zaal zaten dames kleding stukken, waaraan iets mankeerde, te verstellen. De verzending dezer goederen ge schiedt via het Rode Kruis. Reeds gis- terenmorgen vertrokken twee volle schepen uit Middelburg naar Brou wershaven en Burgsluis. Grote vrachtwagens, volgetast met kleding voor 500 personen, reed naai Yerseke Naar Schouwen gingen 100 bedden en 500 dekens. Ijverige en goede jeugdvriend l^apclaan C. Braat, die een maand geleden in het St. Ignatiuszieken- huis te Breda werd opgenomen, is overleden. De parochie van de Onbe vlekte Ontvangenis verliest in hem een zeer godvruchtig en werkzaam priester. De parochianen die met hun zieke kapelaan zo zeer hebben mee geleefd, beseffen dit verlies ten volle. Kapelaan C. Braat werd geboren te Oosterhout op 9 Juni 1909. Hij werd priester gewijd in Hoeven op 10 Ju ni 1933. Na achtereenvolgens kape laan te zijn geweest in Oud-Heeverlee België), Graauw en Standdaarbui- ten kwam hij in September 1945 naar Breda. Als directeur van de jongens congregatie en aalmoezenier van de Verkenners was hij een ware jeugd vriend. Ook de afdeling van de K.A. B. en het Thuisfront van de parochie zullen deze goede vriend en leidsman zeer missen. Niettegenstaande zijn Van „luchtjes" gesprokenBaby wedijvert met Moeder's keukengcuren en de onaf scheidelijke p|jp van Opa. Al die geurtjes verdwijnen radicaal door Air-Wiek met het wonderbaarlijke natuurproduct chlorophyt. VMENSt**t1EEN Veneus JB Ji De huisbezoekeraan het woorcl kans op genezing" -geworden. - •eel en veel kleiner Nog enkele maanden en dan. Klokken worden in de Lange Jan opgehangen WANNEER het zachte winterweer blijft meewerken, dan komt over enkele maanden het carillon, de trots van iedere Middelburger, in de Lan°e Jan gered. Zo nu en dan hoort men hoog boven de stad ijle klokkeklanken, maar dat is nog geen voorspel. Toch duidt dit alles erop, dat er hoog in de toren gewerkt wordt, hard gewerkt zelfs, want men zet alles op alles, om tijdens de feestelijkheden deze zomer, het arillon te laten weerklinken. En.de klank zal beter zijn dan vroe ger het geval was. Dat ligt niet zozeer aan de klokken, dan wel aan de wijze, waarop ze worden opgehangen. jyTEN werkt sinds enkele weken, 11 dank zij het zachte winterweer aan de installatie van het carillon. De grote klokken zijn al opgehangen en langzaam maar zeker gaan één voor één ook de kleine klokjes naar boven. Het is een hele karwei, maar ook wanneer men met aandacht naar boven kijkt, ziet men van dit alles niets. niets te zien zwakke gezondheid was hij steeds vol ijver, ontbrak nooit op hun vergade ringen en stond allen met raad en daad bij. God lone zijn ijverige Dienaar voor het. goede, dat hij gedaan heeft. Woensdagavond te half acht zal de parochiekerk het rozenkransgebed voor zijne zielerust worden gebeden. Donderdagavond om half acht zul len de Metten en Lauden voor de overledene worden gezongen. Vrijdagmorgen te half elf zal de So lemnele Uitvaart plaats hebben, waar na de beaarding op de priesterbegraaf plaats te Zuilen geschiedt. FEEST UITGESTELD Het gouden jubileum van de R.K. Boerenbond, dat vandaag gevierd zal worden, zal zonder feestelijkheden verlopen. Omtrent eventuele feeste lijkheden zullen later mededelingen volgen. i Koewacht Fabrieksarbeidersbond. De fa- bi ieksar'oeidersbond St. Willibrordus hield haar algemene jaarvergadering. De bestuursverkiezing gaf de volgen de uitslag: J v. Megroot, voorzitter tevens secretaris. A. Bours. penning meester. A. Martens, A. Rombout er. A. v. Poele, bestuursleden. Hie. na werd het werkloosheidsprobleem be sproken. LITANIE VAN DROGREDENEN OM ER VAN AF TE KOMEN EEN GEMEENTEBESTUUR bekend zou maken: „op die en die dagen toordt het bevolkingsonderzoek gehouden, wie wil er aan deel nemen", en men liet het aan de mensen over, om zich eens te komen opgeven, zou misschien de helft van zo'n gemeente er tóe komen om even- voor het röntgenfoto-apparaat te gaan staan. Misschien, want de helft zou in dat geval al heel veel zijn. I voor niks is!" Ómdat het onderzoek Omdat het dus nodig blijkt dc mense-% te gaan „bewerken' om hen nu eenmaal het zwaarst weegt, laat je te bewegen aan het bevolkingsonderzoek deel te nemen, wordt in dc de meiisen dan maar gratis gaan, maar gemeenten, waar de actie te gebeuren staat, een „regiment" huisbezoe- I m 1S met kers gerecruteerd. Meestal doet de vrouw het woord en Die groep van mensen gaat dan de huizen af, ieder in de hem toe- als zij de hand op de nortemonnaie bedeelde „wijk", gewapend met de door hel gemeentebestuur gereed bout. of om andere gemaakte kaarten. ""Adsl Maar juist bij die mensen, waar de 70'n „huisbezoeker" hebben we eensontvangst niet erg enthousist is, vind zijn hart laten luel Hij was je de meeste weigeraars", juist terug van een van zijn rondes en het had hem niet erg meegezeten. „Bij de meesten gaat het nogal vlot. "1-J neer, ik voel me best. Waarom Die mensen zaniken niet, ze weten, zou ik me laten onderzoeken?" Dat waar het om gaat en dat ze er alleenhet ..zich bes* voelen" nou geen en- zelf maa' voordeel bij kunnen heb- kele garantie inhoudt voor een volko- ben. Het kleine bedrag, dat wordt ge-' men gezondheid, wd'en ze soms nog vraagd, wordt wel mat plezier gege-wel eens inziens. Behalve natuurlijk ven Maar er zijn er..,.!" zo begint degenen, die juist erg bang zijn. dat 1 ze wel eens tb.c. kunnen hebben! Want die zijn er. Ze redeneren mis schien onbewust 20: „als ik t.b.c. '-eb en ik weet het niet. kan )k rustig doorleven zonder dokters om me heen en misschien kans op het. sanatorium. Stel je voor, dat ik „ontdekt" word. dan zit ik. met m'n gezin, in eens in Dood burgemeester bevestigd Gisterenavond heeft de burge meester van Krabbendijke telefo nisch mededeling gedaan aan de Provinciale Griffie te Middelburg, dat zijn ambtgenoot van Rilland Bath, de heer J. A. de Goffau is verdronken. Eij meldde dit na mens de gemeente-secretaris. Er zijn in deze gemeente zes doden geborgen. Rilland Balh is geheel ontruimd." Dé bewojieïs zijn over gebracht naar Ossemhechi en de inrichting Vrederust te Bergen op Zoom. Aan de Emmanuelpolder wordt een nooddijk gelegd. Wanneer Devolkingsonderzoek? Nee meneer! "LJ ^rej ajs voor niks is!" scheept een ander jé af. Als het moet, dan kan het voor een kleiner bedrag of zelfs gratis. Er zyn nu eenmaal he laas mensen, die het onmogelijk kun nen betalen, vooral bij de grote ge zinnen. Maar een huisvrouw, die twee kindex-en heeft, terwijl haar man vast werk heeft, durft het soms ook te! nverrtrnminxr alhier zijn zeggen en wanneer je dan tenslotte vaar vo°l overstroming aui „1 «un een flinke reductie (de helft) aan-1 geweken. Er werken 200 militairen biedt, houdt ze vol „nee, alleen als ;tuit Bejgië, 40 mannen van de LSK en een nloeg van 50 man uit Gouda. In Krabbendijke zijn geen vannacht en vandaag werd doorge werkt zou dc dijk gereed komen en daarmee zou het verdere gc- redenen, meestal nog veel minder grond bevat- tan weigert en je vraagt haar man naar zijn oordeel, dan krijg je soms te horen „tja, m'n vrouw moet er maar over beslissen", hetgeen dan soms genaard gaat met een verlegen hier niks te vertellen. St. Jansteen Benoeming. Onze dorpsgenoot, de heer C. F. Vael, werd benoemd als onderwijzer aan de R. K. School te Axel. EM ART KUSSBVRS 44) Toen we bij haai- kwamen, kregen we 't grootste standje da; we ooit ge had hebben. Ze begreep ogenblikkelijk waarom u naar deze streek gekomen was. Toen hoorden we voor het eerst iets van het goud en van de kaart die Kokomo in dat boek bewaarde. Tra- ganza dacht natuurlijk, dat u het ech te dagboek verbrand had, maar ze was ervan overtuigd, dat u de kaart niet zoudt verbranden. De mogelijk heid, die kaart in handen te krijgen, bleef dus nog open. Maar we verwachtten juist een lading Chinezen en moesten blijven om die lui te vervoeren. Traganza stuurde de volgende dag een man, om u in het oog te houden. Hij was ir, de winkel van Brandsirom, toer. u dat pakje in bewaring gaf. Hij stuurde terstond bericht aan Traganza. Die man bleef u volgen. U snapte hem een keer op dat bergpad en toen kwam hij op een of andere manier te weten, dat u geen jachtakte bezat en gaf zich uit voor boswachter. Traganza weet haar mannen te kiezen en die kerel is een der gewiekste van de hele bende. Die kerel verdiende indertijd tweehonderd dollar per week in een operette. Intussen hadden wjj onze Chine zen afgeleverd en u schoot die beer cp het voor ons meest geschikte ogen blik. Kleine J'ete. de enige onder ons, die verstand van inbreken heeft, had de vorige- nacht die bx-andkast op geblazen en het dagboek met de kaart meegenomen. Dat dagboek was echt ten verrassing.maar daax-over later. Daarop heeft die boswachter u gevangen genomen en kans gezieix, U ongewapend uit uw hut weg te voeren. Kleine Pete en die andere stonden achter op het bagagerek en ik reed heel langzaam. Toen u er eenmaal in zat, gooidcr. ze ixt chloroform ge drenkte handdoeken over uw hoofd En nu zit u hier en Traganza, Joe en Kleine Pete hebben de kaart en zijn op zoek naar de schat van Manuel Vincente. Ik moet u hier houden, tot ze hem gevonden hebben. Brutaal, vindt u niet? Hij haalde zijn schouders op en keek echt medelijdend. Maar ik heb u een voorstel te doen, dat op slag een einde aan hun speurtocht zal ma ken als u er op ingaat. Het is dood eenvoudig. Betaalt u ons tweehon derdduizend dollar er. zodra we dan ons laatste troepje Chinezen binnen hebben, geven we u dagboek en kaart terug. Dat is heus het veiligst, want als dat goud werkelijk bestaat, dan zal Traganza het in lianöen krijgen, hoe dan ookEn nu zal ik eens gaan kijken of die nikker het eten al klaar heeft.en laten we dan zo gemoedelijk met elkaar omgaan, als de omstandig heden het toelaten. Danny wierp hun een echt jongens achtig glimlachje toe en liep, een deuntje fluitend de verschansing langs. Wat moeten we nu in vredesnaam beginnen, vroeg Madrona wanhopig. de huisbezoeker, die de mensen er moet overtuigen, dat het alles gewenst is om te laten onderzoeken, of ze soms t.b.c. hebben. „Nu wil ik nog niet eens praten over degenen, die je op de mat laten staan en alleen de voordeur dicht doen, om dat het koud is en schijnbaar nooit van stoelen gehoord hebben Als je die tenslotte ook zo ver kunt krijgen, dat ze beseffen, dat het niet voldoende is om niet in de tocht in de gang te blij ven staan, omdat ze op veel meer ma nieren iets aan de longen kunnen krij gen dat op t.b.c kan uitdraaien, nou, de narigheid!" Heel ronduit gezegd is dit onnoe melijk dom geredeneerd. Wie tb.c. heeft en het niet zeker weet en maar zo doorleeft, wordt niet vanzelf be tel-, maar moet op den duur, als de ziekte eenmaal doorzet. toch behan- dan heb je dat er nog wel voor over. deld worden. En-op zo'n tijdstip is de „Je kunt die mensen in hun ge zicht niet prec.es vertellen, wat je van hen denkt. En vertel dan maar gerust, dat van de dertig procent dei- Zeeuwen die zich de vorige keer niet lieten onderzoeken, een véél groter aantal aan t.b.c. bleek te lijden dan van het grootste deel van de bevol king. dat wèl zo verstandig was zich te laten onderzoeken: ze trekken er zich niets van aan Ze willen het niet begrijpen. En als er in de toekomst iets aan de hand mocht blijken te zijn, dan klagen ze heel de buurt overeind. Maar voorzorg nemen doen ze niet! Neen, een gemakkelijk karweitje het niet. Juist voor dat gelukkig klei ne gedeelte van de bevolking dat om drogredenen weigert, zou het bevol kingsonderzoek eigenlijk verplicht moeten zijn!" slachtoffers. Gouden jubileum van de Capucijnen te Rilland Feestcomité- gevormd Pi IT JAAR is het 50 jaar geleden, dat de Patex-s Capucijnen te Rilland 'n klooster en ce kerk bouwden. Daarmee kregen de katholieken van Rilland, die tot dan tce "oor de ver vulling van hun kerkelijke plichten op Hansweert aangewezen waren, hun kerk en rector, Er heeft zich een comité gevormd om de viering van dit gouden jubileum vermoedelijk in Augustus of Sep tember - voor te bereiden o.m. met inzamelen van gelden voor een passen de feestgave, Ongetwijfeld zullen ook de vele vrienden, die de Paters zich in de loop der jaren door hun arbeid op „de Eilanden" hebben gemaakt, met be langstelling van dit jubileum ken nemen en t.z.t. van hun sympathie doen blijken. WAANNEER de grote klokken, die ai langer in de toren hangen, hun zware geluld over de stad laten ho ren. kijkt men haast als vanzelf naar boven, doch ziet niets. Ook nu men zo nu en dan klanken opvangt van de klokken, die worden geïnstalleerd, werpt men een blik naar boven, docih ontwaart tussen de dichte steigers niets. Krijgen we nu helemaal niets tc zien van de klokken? Neen, mis schien, als de Lange Jan geheel ge restaureerd is dat een scherp oog door een der galmgaten iets van de klokken kan ontdekken, maar veel zal dat niet zijn. Vroeger immers hingen de klokken zichtbaar in de diverse gaten, maar dat wordt an ders. Enerzijds zal dit zeker be treurd worden, want het is altijd een aardig gezicht de klokken in de toren te zien hangen. Waarom is hier af geweken van wat vroeger bestond? De deskundigen, zo werd ons meegedeeld, zijn van oordeel, dat de klokken, zo- ze nu in een groot x-ek worden op gehangen. een harmonischer geluld zullen laten horen, dan wanneer ze op zeer ongelijke afstand van de bei aardier, die ze moet bespelen, komen te hangen. Het is dus een kwestie van klank en niet van architectuur. Daar om hangen de klokken dus in de toe komst in de ..kern" van de toren, zo als de bouwkundigen het uitdrukken IN HET VOORJAAR MATUURLUK heeft het werk van 1 het winterse weer stagnatie on dervonden. De werklieden echter hebben van de gelegenheid gebruik gemaakt, om datgene, dat binnen in gereedheid kan worden gebracht, uit te voeren zodoende kon de achter stand tot. een minimum worden be perkt. Desgevraagd is ons verzekerd, dat het streven van de gemeente: het carillon dit voorjaar gereed, wanneer zich geen tegenslagen voordoen, zal worden verwezendjkt. Zodra de klok ken in het rek zijn opgehangen zul len de ij zei-draden worden gespannen en het klavier worden geïnstalleerd. De klanken, die men zo nu en dan hoort, betekenen, dat weer een klok is opgehangen. Zodra een klok hangt wórde "er getest op de klank en da', is het eerste begin van wat er straks in een veelvoud aan klanken dagelijks door het carillon over de Zeeuwse hoofdstad zal klinken. BERGEN OP ZOOM Hulp voor honden. Personen (eva- cué's), die in het bezit zijn van eeit hond Kunnen deze gratis ter verzor ging afgeven aan het dierenasyL EXAMENS RIJKSUNIVERSITEIT UTRECHT Voor het semi-ai-tsexamen slaagde aan de rijksuniversiteit te Utrecht C. W. Oomen uit Oosterhout. Voor het artsexamen slaagde G. V. M. de Meyer uit IJzendijke. AGENDA HEDEN ANTWERPEN, Kon. Ned. Schouwburg De herhnr.ing, of dc liefde gestraft. AXEL. Gentrum 20 uur: Onzichtbare boeien. OOSTBURG. Ledel 20 uur: Er op of MORGEN ANTWERPEN. Kon. Vlaamse Opera 20 uur: De verkochte bruid. Kon. Ned. Schouwburg: De herhaling, of dc liefde gestraft, GENT. Kon. Ned. Schouwburg! Het is tijd, dr. Schweitzer! Vergeet niet, dat Boston er nog is. antwoordde Troy, maar hij kon verder r.iets meer zeggen, omdat hun gemoe delijke bewaker er al weer aènkwam. Over tien minuten krijgen we wat te bikken, kondigde hij vrolijk aan, ter wijl hij zich weer op zijn dekstoel liet vallen. Ik heb heus niet met opzet ge luisterd, mijnheer Troy, vervolgde hij lachend, maar de gummi zolen maken 7,0 weinig lawaai, dat ik u wel de naam van Boston moest horen noemen. Bouw maar geen luchtkastelen. We hebben hem al te pakken en weten dat hij nog niet in verbinding met zijn hoofdbureau is geweestEn, ver telt u nu eens, mevrouw Troy. wat was dat voor een boek, wat u in het vuur gegooid hebt? Dat weiger ik te vertellen, ant woordde Madrona bits. Ook goedverschil maakt 't toch niet. We weten heel goed, dat het namaak was en ik maak u mijn compliment over uw vindingrijkheid. We waren tenminste echt verbaasd, dat er zelfs geen aanduiding van Tra- ganza's werkzaamheden in stond. Ja, heus, ik zal u drommels goed in de gaten moeten houden, mevrouw Troy. Madrona haalde minachtend haar neusje op en haar zwarte ogen ston- i den dreigend. Troy had aandachtig toe- geluisterd en intussen er over nage dacht, hoe hij dat loslippige jongmens ertussen zou kunnen nemen en hoe Tatcher en Zabelle er nu wel in be- I trokken waren. Hij zag er tegenop, er j raar te vragen. Maar nu Danny dro- meng over zee zat te staren, kwam j hy plotseling met zijn vraag voor de dag. 1 Hoe kwam het papier, waarin dat dagboek gewikkeld was, in de haard var. eer. zekére Tatcher terecht? Is het dan niet verbrand? liet Danny zich onwillekeurig ontvallen. Een beetje geschroeid. Ik her kende mijn eigen handschrift. Dat was immers nadat u, na in de winkel geweest te zijn, naai- het huis van Tatcher gegaan was? U moet weten, dat we u aldoor in het oog hebben gehouden. Ja. U schijnt Tatcher te kennen. Ja, enigszins wel. Ik sta er ver baasd over. dat u dat papier gevon den hebt Dat is een kwade noot voor mij, dunkt me. Ik hoop. dat Traganza het. niet te weten komt. Ik heb het aangestoken en daar neergegooid ik dacht wel, dat het verbranden zou We hadden toen nog al haast. Maar een feit is, dat het niet wilde branden en dat is de oorzaak, dat ik iemand ben gaan verdenken, voor wie ik altijd achting en genegen heid gevoeld heb. Jullie sticht op heel wat manieren onheil, zei hij bitter. Wilt u me vertellen, wat u in het huis van Tatcher te maken had? Och. waarom niet? We gingen daarheen, om Tatcher net te behan delen als we u gedaan hebben? Dus.jullie willen hem ook gevan gen nemen? We hebben het zelfs gedaan, mijnheer Troy, antwoordde Danny Deever. Als u vandaag een kijkje kon nemen in de winkel van Brand- strom ,den zoudt u daar een nog veel meer opgewonden menigte aant effen dan op de morgen, nadat de brandkast, geforceerd was. En ze zouden het druk hebben- óver de postkoets, die even voorbij Eastwood was aangehou- den door een aautO" met gemaskerde mannen, die een man en een vrouw ontvoerd hebben en met hen zijn weg gereden met gedoofrfe lichten. U wilt toch niet beweren Zeker, we zijn naar de woning vair Tatcher gegaan en vonden hem daar niet meer. Dit was vlak voordat u de heuvel opkwam. We wisten, dat die vrouw 's morgens met de post koets vertrokken was. Maar wc waren genoodzaakt, Tatcher vrij te laten lo pen, tot we u beiden gevangen ge nomen hadden. Van die vrouw wis ten we niet veel af. maai- Traganza had cider gegeven, haar gevangen te nemen. Toen we u beiden goed en wel in de auto hadden, zijn we de post koets achterna gegaan. We wilden met Tatcher de volgende dag afi-eke- nen. Maar we zagen hen beiden 00 de achterbank zitten, zijn toen de koets voorbijgereden en hebben hen aange houden. Ik ben blij, dat ik dit weet, merkte Troy op. Mijnheer Troy, neem me niet kwalijk, dat ik het zeg, maar u bent een sukkel. Hoe bedoelt u dat? vroeg Troy, opvliegend van woede. Waarom denkt u wel, dat we Tatcher wilden gevangen nemen? Ik kan het me niet voorstellen., of het moest zijn, dat jullie er niet op gesteld waren, dat hij jullie naar dat goud zou zien zoeken. Enfin, als u graag goede maat jes met die man wilt zijn, dan heb ik daar niets tegen te zeggen. Ik wil do waarheid weten '•ertel op! zei Troy driftig. Goed... Hebt u c-r Tatcher nooit van verdacht, die kaait te -wil len stelen? (Wordt vervolgd). DONDERDAG 5 FEBRUARI 1953 HILVERSUM I 402 meter AVRO: 7.00 Nieuws; 7.10 Gramofoonmuziek; VPRO: 7.50 Dagopening; AVRO: 8.00 Nieuws; 8.15 Gramofoonmuziek; 9.00 Mor genwijding; 9 15 Sionsliedrren; 9.25 Voor de vrouw; 9.30 Waters'ant en; 9.35 Gra- mofoonmuziek: 10.35 „Ik weet. ik weet, wat u niet weet": 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Orgelconcert: 11.30 Pianotrio; 12 00 Zang en piano; 12.25 „In 't spionnetje"; 12.30 Land. en tu'nbouwmededelingen; 12.33 Hammondorgelspek 12.50 „Uit het bedrijfsleven"; 13.00 Nieuws: 13.15 M'de. delingen, of gramofoonmuziek13.20 Lich te muzi-tk; 13.50 Gramofoonmuziek; 14.00 „Paul vlaandei-en en het Jonathan Mys terie", hoorspel; 14.40 Sopraan én tr.o; 15.00 Voor de zieken: 16.00 Gramofoon muziek; 16.15 „Van Pepita's en Mantil la's"; 16.30' Gramofoonmuziek; 16.45 Voor cte jeugd; 17.30 Gramofoonmuziek; 17.45 RegTingsuitzendir.g: Prof. Ir J. F. Kools: „Wat levert 'net Surinaamse bos?"; 13 00 N'euws; 13.15 Sportproblemen18.25 Re portage of gramofoonmuzirk; 18.30 Licit, te muzek; 19.00 Gesproken 'brief uit Lon. den; 19.05 Discogram; 19.40 Rondetafel- parlement: 20.00 Nieuws; 20 05 Omroep orkest en solist; 21.15 „Om een Bagatel", hoorspel; 22,30 Gramofoonmuziek; 22 50 „De vrouw in gezin, maatschappij en staat", causerie; 23.00 Nieuws; 23,15 Sportactual'.teinen; 23.30-24.00 Gramo. foonmuzlek. HILVERSUM II 298 meter KRO. 7.00 Nrtuws: 7.10 Gramofoonmuziek; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Gramofoonmu ziek: 7.45 Morgengebed en liturgische kalender: 8 00 Nieuws en weerberichten: 8.15 Gramofo-mmuzek: 9.00 Voor de huisvrouw; 9.40 Schoolradio; NCRV: 10.00 Gramofoonmuziek; 10.30 Morgen dienst; KRO: 11.00 Voor de zieken: 1145 Gramofoonmuziek: 11.50 „Als de ziele luistert", causer.e; 12.00 Angelus; 12.03 Lunchconcert; (12.30-12.33 Land- en tuinbouv,-mededelingen112.55 „100 Jaar Kromstaf'; 13.00 Nieuws en katholiek nieuws; 13.20 Gramofoonmuziek; 13.35 Sopraan en piano; NCRV: 14.00 Pro menade-orkest en solist; 14.45 Voor de vrouw; 15,15 Gramofoonmuz.ek; 15.30 Kamermuziek; 16,00 Bijbellezing; 16.30 Cello en piano; 17.00 Voor de jeugd: 17 30 Gramofoonmuziek17.40 ,.Ds Zeeuwse humor", causerie; 18.00 Strijkkwavtet; 18.33 „Op de stelling"; 18.45 Gramoioon- muzlek; 19.00 Nieuws en weerberichten; 19.10 Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord": 19 30 Gramo foonmuziek; 20-00 Rad okrant; 20.20 Ge- vari-erd programma; 21.45 „Vragen aalt voorbijgangers": 22.15 Gramofoonmu ziek: 22.45 Avonr'overdenklng; 23.00 Nws. en SOS-berichten; 23.15-24.00' Clavccim- belrecital. BRUSSEL. VLAAMS. 324 meter 11.45 Gramofoonmuziek; 12.30 Weerberichten; 12.33 Gramofoonmuziek; 12.50 Koersen; 12.55 Gramofoonmuziek; 13.00 N.euws; 13 15 Gramofoonmuziek; 14.00 Engelse les; 14.15 Gramofoonmuziek; 14.30 Franse les; 14.45 Gramofoonmuziek; 15.00 Orkeslcon. eert; 16.00 en 16.55 Gramofoonmuziek; 17.00 Nieuws; 17.10 Gramofoonmuziek; 17.15 Voor de kinderen-, 18.15 Gramofonn- muziek; 18.30 Voox- dc soldaten; 10.00 Nieuws; 19.40 Causerie; 19.50 Gramofoon. muziek; 20.00 Klankbeeld; 20.20 Verzoek- programma; 21.00 Voor de vrouw; 21.45 Gramofoonmuziek; 22.00 Nieuws; 22.13 Pianorecital; 22.55-23.00 Nieuws. BRUSSEL, FRANS, 484 meter 32.05 Omroeporkest; 13.00 Nieuws; 13.10 en 14.0/0 Gramofoonmuziek; 15.00 Groot Symphonfe-orkest; 15.45 Gramofoonmu ziek; 16.00 Lichte muziek; 17.00 Nieuws; 17.15 Verzorkprogramma; 18.30 Gramo foonmuziek: 19 CO Koorzang; 19.45 Nws,; 20.C0 Hoorspelen: 22.00 Nieuws; 22.10 Lichte muziek; 22.50 Nieuws.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2