H.M. de Koningin bezocht W.-Brabant I LUCHTBRUG met het noodgebied MGR. JOS. BAETEN in de noodgebieden Doesburgse jongens RAMPENFONDS beschikt reeds over 3 millioen Regeling van bijstand TOCHT PER VLIEGTUIG EN AUTO Troost en tranen Dood alom, - geen voer.... geen uitweg meer.. „Tevreden?": „Ze doen liun plicht' 78 Amphib ies naar Zeeland Reddingswerk in het verdronken Rilland-Bath ïlit de lucht redden 266 mensen De toestand in enkele plaatsen Een greep uit stromen van naastenliefde Duizenden giften Van alle kanten stromen gaven binnen DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953 IN BREDA. OUDENBOSCH. FIJN Ai" RT EN ROOSENDAAL T^EN ontroerende en indrukwekkende stilte was het eerbetoon, ■*-' waarmee enkele honderden vluchtelingen gisteren rond het middaguur hun Koningin in hun midden ontvingen. Met slechts een klein gezelschap trad H.M. de gymnastiekzaal van de Kon. Militaire Academie binnen, op het ogenblik, dat een aantal actieve dames eten rond deelde aan de evacué's, die daar verzameld wa ren. Het was geen plechtig bezoek, het was hartelijk en bemoedi gend. Onze Vorstin beloofde de getroffenen „Wij doen allen ons best, om dit te dragen." de groeten van me aan je echtge note." Mevrouw Rassers snelde toe om nog gauw namens de kinderen te danken voor het Hoge Bezoek, maar H.M. wimpelde de dank af. In koor riepen mannen, vrouwen en kinderen „Leve Koningin", toen burgemeester Kortmann dat vroeg. Ontroerd begaf H.M. Zich toen naar de ziekenzaal, raar Zij zich met verpleegden en erplegenden onderhield. Zorgvuldig zag H.M. er op toe de normale gang van zaken niet te storen. Verzorging, eten en slapen ging allemaal door, terwijl de Koningin zich als de Lands- moeder langs de bedden begaf. In de ruime hal van het lesgebouw stonden de honderden kinderen boven langs de galerijen te kijken. De 7 ningin zwaaide en nam afscheid de autoriteiten. NAAR OUDENBOSCH Tn de ochtend was H. M. per vliegtuig naar Gilze-Rijen gekomen, van waar zij met een auto Haar tocht door het getroffen gebied aanving. In Bre da vertoefde Zij slechts enkele minu ten op' het gemeentehuis, waar burge meester mr C. Kortmann zijn Ko ninklijke gast ontving en Haar op de hoogte stelde van de toestand in Breda. In gezelschap van Haar adju dant, majoor-vlieger R. van Zinnicq Bergmann, een van Haar hofdames, burgemeester Kortmann en de gou verneur van de Academie, kolonel K. F. Puffius, maakte H.M. een rondgang door de lokalen, waar de vluchtelin gen onderdak zijn. Er was geen plaats voor formaliteiten. Met hartelijke be langstelling voor de nood van ieder der aanwezigen, ging H.M. rond. De lepels werden even naast de borden gelegd. Moeders trokken de kleintjes tegen zich aan, mannen staken de hand uit naar onze Koningin, ver heugd als zij waren om deze hoge en welgemeende deelneming. Er kwamen tranen in de ogen van onze Vorstin, toen zij het leed van deze berooiden van nabij hoorde en zag. Zij wilde alles weten, van wat deze mensen in de afgelopen dagen hadden meegemaakt, waar ze v daan kwamen, hoe ze waren moeten vluchten, have en goed aan het on tembare waterbeest overlatend. De Koningin had een troostwoord, voor zover dat in deze omstandighe den nog tot de mogelijkheden be hoorde. Dan ging ze verder langs de tafels, sprekend weer met anderen. Achter Haar werd de maaltijd voort gezet. Kinderen keken nog even om. Was dat nu de Koningin? Die lieve dame in haar eenvoudige kleding? Ze droeg een grijs mantelpakje en aan Haar voeten had Zij zwarte laarzen. Peter Lommen uit Lage-Zwaluwe, adj.-commies bij de Spoorwegen, die in zijn uniform uit het rampgebied was gekomen, sprong recht toen H.M. dichter bij hem kwam. Hij groette eerbiedig en het deed hem deugd, dat hij de Koningin tewoord mocht staan. Deze kleine treindienstleider kon ver tellen, hoe het er rond de Moerdijk- brug uitzag. Hij kon ook antwoord geven op de vraag van H.M. hoe hij dacht over het herstel. Ook bij de opening van de ver- keersbrug van Moerdijk had Peter Lommen, Limburger van geboorte, de Koningin gezien. Maar de omstandi; heden verschilden zoveel. BIJ KINDEREN EN ZIEKEN Doven op de kinderzaal, waar m Rassers de scepter, i.e. de paplepel zwaaide, werd Hare Majesteit klaar blijkelijk getroffen door de uitbun digheid der kinderen, die de ernst van de toestand natuurlijk niet kunnen begrijpen. „Ze zijn allemaal even blij, dat ze niet naar school hoeven", ver telde mevrouw Rassers H.M.. De Ko ningin liet zich uitvoerig inlichten over de verzorging van de peuters en was niet tevreden, voor zij zelf een en ander had bekeken. Een lachende peuter werd door H.M. over het hoofdje gestreeld. Diep toonde de Ko ningin zich getroffen, vooral door het geen Anton Geerts uit Klundert Haar vertelde. „Ja, mevrouw, we zijn motten vluchten en hebben niks meer. Hier ben ik mee zes kinderen en m'n vrouw ligt in Moederheil met de ze vende. Ili ben dankbaar voor de goe de verzorging en de uitstekende op pas." Maar H.M. vroeg nog uitvoeri ger inlichtingen over zijn vrouw en Geerts kwam los. Hij vertelde rond uit van zijn verdriet, van zijn kom mer en zorgen en met tranen in de ogen nam H.M. met een stevige handdruk van hem afscheid.. „Hou moed, man, er zal voor je gedaan wor den, wat mogelijk is, daar kun je op rekenen. Re leef met je mee en doe Ma een vluchtig overleg met een der leden van Haar gevolg, besloot H.M. naar Oudenbosch te rijden. Tot op de grote weg naar Etten werd de Koninklijke wagen voorafgegaan door de auto van burgemeester mr dr C. Kortmann. Zeer diepe indruk heeft dit ko ninklijk bezoek gemaakt op de evacué's, die weer moed hebben ge kregen nu gebleken is, dat de eersten uit den lande met hen meeleven. IN FIJNAART Dven na twee uur arriveerde Hare Majesteit in Fijnaart. Voor het ge meentehuis daar stond een stille me nigte. De Koningin gaf Haar chauf feur bevel enige ogenblikken te stop pen. Een korte begroeting met de hulpcolonnes had plaats. Daarna trok de stoet naar Heiningen, waar de si tuatie in ogenschouw werd genomen. Daarop ging de Koningin naar Fort Oranje, waar Z\j de vreselijke ver woestingen aanschouwde. Terugge keerd in Fijnaart begaf Zij zich met Haar gevolg naar burgemeester Haar, die Hare Majesteit op zijn werkkamer ontving. Ongeveer een kwartier lang sprak de Koningin met de burgemeester van de zwaar getrof fen gemeente, alsmede met generaal Opsomer en kolonel de Kroon van de marechaussée. Met enkele vluchtelin gen sprak de Koningin daarop in de hal van het gemeentehuis. Zij begaf zich naar de raadszaal en dronk daar een kop thee en at een sandwich. Slechts enkele minuten lang duurde „deze maaltijd". De Ko ningin vertrok naar Halsteren. .M. deed in West-Brabant als laat- H Ongeveer drie kwartier verbleef zij op het gemeentehuis in Roosendaal. Bij de afdeling bevolking trof de Koningin een vrouwtje uit Nieuw- Vossemeer, een van de meest geteis terde dorpen in West-Brabant. Wel meer dan een kwartier onderhield Koningin Juliana zich met haar. Het hele drama van Nieuw-Vossemeer ontvouwde het moedertje aan de aan dachtig luisterende Koningin. Aan 't slot van het droeve verhaal kwamen overvloedige tranen te voorschijn op de bleke wangen van deze bejaarde vrouw. Op de meest tedere wijze wist Hare Majesteit als een echte Moeder des Vaderlands dit eenvoudige moedertje te troosten en te sterken. Haar ver troostende woorden moeten bedoeld zijn voor al die getroffenen op ste étappe-plaats Roosendaal aan.'rond Nieuw-Vossemeer. Het werk van de Rijkspolitie waar massa's militairen en padvin ders doende zijn om tegen het nog steeds aanrollende water een wand van zandzakken aan te brengen, trof fen wij op onze tocht o.a. de kolonel Th. B .W. van de Vliervoet, comman- Anwrikanen op doortocht LIET was een werkelijk opwekkend gezicht toen gisteren de Ameri kaanse hulptroepen, die uit Duitsland waren gekomen, in Breda arriveerden op doortocht naar het verdronken land. Met zware amphibletanks reden de lange colonnes door de Bredase straten. Ze verzamelden zich op het terrein van de Chasséekazerne, om na een korte pauze hun tocht naar de be dreigde gebieden voort te zetten. Uitstekende uitrusting zal het deze buitenlandse hulptroepen mogelijk maken om krachtdadig reddingswerk uit te voeren. Het waren in totaal twee compagnieën, die Maandagavond uit Frankfort waren vertrokken. De commandant van een van deze com pagnieën vertelde ons, hoezeer de troepen zich hadden gehaast om de bedreigde plaatsen in ons land te be reiken. Er was „no time", ook niet voor een uurtje rust in Breda. Er werd daar slechts overleg gepleegd om met de 78 amphibiewagens, voorzien van stérke verlichting en iedere mogelijk vorm van uitrusting, zo spoedig' mo gelijk in de richting Zeeland te ko men. Hoelang ze in Nederland blijven? Geen idee, verklaart de commandant. Desnoods vier weken. Als we maar genoeg reddingswerk kunnen doen dant en dirigerend officier der Rijks politie in Noord-Brabant en Limburg, die tijdens een inspectiereis door het getroffen gebied ook hier zich van de toestand op de hoogte kwam stellen. Hij was juist er bij tegenwoordig, toen twee wachtmeesters van zijn korps zich gereed maakten om in let terlijke zin gepakt en gezakt zich in een roeiboot te begeven voor de tocht naar het centrum van Klundert. ten einde zich te voegen bij de reeds drie daar aanwezige collega's, ter verster- kin, en dezen gelegenheid tot aflos sing te bieden, én toezicht op de ge heel verlaten stad, die immers volko men overstroomd is, te houden. Waar zij onderdak zouden vinden moesten zij zelf maar uitvinden: dat kon nie mand aan deze zijde zeggen Op onze vraag of de kolonel tevre den was over zijn mannen, kregen we het stereotiepe antwoord: zij doen hun dienst en hun plicht ,als steeds, maar ook wel erg hun best, lieten we er on zerzijds op volgen; waarmede de be minnelijke, robuste commandant het wel eens kon zijn. Er wordt inderdaad veel van de Rijkspolitie gevergd, maar uit eigen aanschouwing kunnen wij getuigen, dat zij meer dan hun plicht deden en doen. In Zevenbergschenhoek bijvoor beeld spraken we een wachtmeester, die afkomstig uit.Friesland bleek te zijn. Gedurende ongeveer een maand was hij maar even thuis geweest. Op Oudejaar was hij naar Breda gediri geerd vanwege de gevangenis-affaire; vervolgens naar Veenhuizen en nu in het noodgebied. Dit voorbeeld spreekt wel voor zich zelf! Zeer attent zullen we vooral straks moeten zijn, deelde de kolonel ons nog mede, ais de nu onbereikbare gebie den weer droog zullen vailen waar door diefstal gemakkelijker zal kun nen voorvallen. Maar ik heb gelukkig nu reeds de beschikking over zgn. „achter de hand"-detachementen. WR kunnen dus zeggen, wel voorbereid te zijn. - I - m i» jtr Ontelbare vliegtuigen doen hun werk Prins Bernhard met Dakota voor transport Een kijkje in Rilland-Bath, het enige punt van Zeeland, dat be reikbaar is vanuit Bergen op Zoom Dag en nacht is men hier nog bezig de bewoners per boot uit de huizen te halen en in veiligheid te bren gen. Diep getroffen door de wil tot samenwerking Z.H.EXC. MGR. JOS. BAETEN, Bisschop van Breda, is in ge zelschap van de Zeereerw. Heer Jos. van Campen eergiste ren en gisteren persoonlijk vrijwel alle getroffen gebieden van zijn Bisdom gaan bezoeken. Aan het einde van de eerste dag tocht, na de ellenden te hebben gezien in West-Brabant, viel bij de diep ontroerde Bisschop het besluit: hier moet met inzet van alle krachten worden geholpen. Hij nam dan ook op dat moment het besluit in alle kerken een collecte voor de slachtoffers te doen houden. De tocht zelf: het begin lag bij S tjhd da a r b m te® en vandaar naar Stampersgat over de diik, die reeds door veïe vli'tige en sterke handen werd verstevigd. De eerste indrukken van lvt enorme leed werden aan Monsoignew verstrekt doo- de Pas toor van Stampersgat, Verder ging h»t. weer lanes de troosteloze water vlakten naar Dinteloord en Steenber gen, waar de Deken een globaal over zicht gaf van de ramn. Diep was de Bisschop onder c'e indruk van het gestadi» en bijna heldhaftig werken der militairen en studenten. Toen ging het naar Nieuw Vosse- meer. d.w.z. tot aan de Oude Molen. De toestand was in deze omgeving meer dan ontstellend: het was ver pletterend. Men probeerde ook nog Halsteren te bereiken en keerde ten slotte via Bergen op Zoom en Roosen daal naar Breda terug. NAAR ZEELAND. r^ISTEREN ging de tocht naar Zee. land. Om het in enkele woorden te zeggen: vergeleken bij West-Bra bant was de toestand in Zeeuwsch- Vlaanderen geruststellend te noemen. Natuurlijk, ook daar is veel leed ge leden. ook daar werden tallozen zwaar getroffen, maar het totaalbeeld is (ge lukkig! niet te vergelijken met wat West-Brabant biedt. Monseigneur bezocht de Kruispol. der en Ossenisse (dat nog helemaal in het water ligt) en met vreugde kon hij constateren, dat de mensen „zich zelf weer hadden gevonden". Vrien den en kennissen hadden liefdevol alles gedaan om het leven voor getroffenen dragelijk te maken en mat vereende kracht is men zowaar reeds begonnen aan herstel en wederop bouw. Verder ging het naar Tcrneuzen er Hoofdplaat-. In deze laatste plaats is, o,a .met behulp van 500 militairen, gigantisch werk verzet. Door duizen-: den zakken aan te brengen in een enorm gat. in de dijk werd niet min der bereikt dan dat men letterlijk een groot deel van het bedreigde Zeeuwsen Vlaanderen voor een verschrikkelijke ramp gesnaard heeft! Met dit beeld van prachtige samenwerking voor ogen aanvaardde de Bisschop „opge lucht" de terugreis. GINDS gistermorgen vroeg vliegen ontelbare toestellen van de Ma rineluchtvaartdienst, de Luchtstrijd krachten, de K.L.M., zonder onderbre king af en aan tussen Valkenburg, Schiphol en de geteisterde gebieden. Met soms enkele minuten tussenpoos achter elkaar snellen de machines op de heenweg met de wind in de rug over de scheiding tussen zee en land naar het Zuiden. Terugkerende vlieg tuigen nemen hun route een paar hon derd meter landinwaarts. Om 15 uur gistermiddag bedroeg het aantal luchtmacht-vliegtuigen dat aan de reddingspogingen deelnam honderd vier en twintig, benevens „Meteor"- en „Thunderjet" straalja gers voor verkenningsvluchten en toe stellen van de Marine Luchtvaart dienst .waaronder „Harpoons". Van de 124 toestellen zijn 15 hef- schroefvliegtuigen, nl. acht Ameri kaanse, vier Engelse, Twee Belgische en een Nederlands. De overige zijn schroefvliegtuigen, voornamelijk twee- motorige Dakota's, een-motörige Har- vards, twee-motorige „Beechcrafts" en voorts lichtere toestellen. Twee amphibiétoestellen van de Koninklijke Marine liggen klaar ter plaatse om de last van de hefschroef- vliegtuigen over te nemen teneinde de duur van de vluchten voor deze laatste toestellen te '-"korten. Vier van de Prins Z.K.H. Prins Bernhard heeft vier vliegtuigen ter beschik king gesteld en de Nationale Luehtvaartschool tien. De Prins zal zich vandaag met een „Dakota" naar Valken burg begeven en zich ter be schikking stellen van de com mandant van de „Transoa", de transportvliegtuigenafdeding van de luchtmacht. Behalve de genoemde aantallen ne men een Amerikaanse „Dakota" en drie tweemotorige Fairchild „Packet" vrachtvliegtuigen aan het reddings- en transportwerk deel. 60.000 Broden, 10.000 pakjes mar- garine, 2000 kg. kaas, 5000 blikjes J melk, 2000 kg. worst, 5000 pakjes t kindermeel, 2000 blikken stamp- pot met vlees: zie hier een greep uit de indrukwekkende lijst van t levensmiddelen, die door bemid- t deling van het Directoraat Voed- selvoorziening tot dusverre op 't vliegveld Valkenburg zijn afgé- leverd om de eerste nood van de t slachtoffers in de geïsoleerde ge- bieden uit de lucht te lenigen. Verwacht worden nog dertien hef- schroefvliegtuigen uit Engeland en acht van Amerika. Bovendien is nog een „Packet" door de Amerikanen toegezegd. Twee paarden, ergens op een weg op Walcheren, temidden van de vloed verlaten en waarschijnlijk verloren. Deze opname werd uit de lucht ge maakt door een Engelse fotograaf, die met een vliegtuig uit Londen voor 'n vlucht over Walcheren was opge stegen. (Luchtfoto ANP.). TN Doesburg is Zondagmorgen direct 1 contact opgenomen met de Does burgse Zeilvereniging, die ogenblikke lijk een paar vletten met buitenboord motoren heeft afgestaan. Deze zijn onmiddellijk op een vrachtwagen geladen en, vergezeld van een bus vol mensen, naar Bergen op Zoom gestuurd .waar het de eerste daadwerkelijke hulp was, die daar t aankwam. De jongens hebben tot Maandagavond het genoegen mogen smaken 2 6 6 mensen het leven te red den. Dinsdag zjjn ze weer ingezet in Steenbergen. BRUINISSE. De toestand -is ernstig. Er zijn 2300 inwoners geëvacueerd, doch er be vinden zich nog vele mensen in ge vaar. Er worden verscheidene red dingspogingen ondernomen. BR1ELLE. Brielle is doorgangscentrum ge worden voor vluchtelingen uit de omgeving. Bij Spijkenisse dreigden nieuwe doorbraken. GOEREE OVERFLAKKEE. Schevenirigers hebben 1000 mensen gered. De toestand bij Oude Tonge is uiterst critiek. Ook Bommel en Oolt- gensplaat verkeren in gevaar. OSSENDRECHT. Er zijn geen slachtoffers. Wel zijn er verschillende polders onderge lopen. ROZENBURG. Men heeft een begin gemaakt met herstelwerkzaamheden. STELLENDAM. Een goede honderd zyn zeker nog zoek. Van hen zijn er tenminste zes tig omgekomen. Buitenland helpt in iedere vorm ÏV'A ENKELE DAGEN van „Naastenliefde in practijk", ziet 1 men met stijgende verbazing, hoe groot de offerbereidheid is, waarmee de nationale ramp van het water wordt bestreden. Dit geldt zowel voor de hulp, die binnen onze landsgrenzen wordt verleend, als voor de bijdrage die het buitenland levert in de leninging van de nood. Getallen zijn hier sterker dan woorden: in de vroege avond uren van Dinsdag kon worden meegedeeld, dat het Rampenfonds de beschikking heeft over niet minder dan drie millioen gulden. LIET IS onmogelijk te vertellen, hoe dit grote bedrag bijeen is ge bracht. Duizenden giften zijn in staat gebleken samen de reuzensom te vor men. Enkele daarvan willen we ver-1 melden: De Rotterdamsche Beurs hield voor de tweede dag een col lecte onder de bezoekers. Het bedrag van de eerste dag, f 70,000 werd gis teren aangevuld tot f 101.840. Arnhem kon aan alle giften tesa- men reeds meer dan twee ton over dragen. Personeel van de N.S. offerde een dag betaald verlof op, wat neerkomt op f 300.000. De directie van de N.S. deed er eenzelfde bedrag bij. De Provinciale Sta'en van Noord- Holland putten f 150.000 uit de pro vinciale kas als schenking aan het Rampenfonds. De rederijen op de grote vaart droe gen samen een millioen gulden af. Stoffelijke hulp U)AARNAAST echter kwamen er ook belangrijke giften in natura binnen. De Actie Oostpriesterhulp zal in de komende maanden geen zendin gen naar Duitsland laten gaan, maai heel haar apparaat komt in die tijd ten dienste van de noodgebieden. Postzegels Het Centraal Verkoopkantoor voor de Kalkzandindustrie stelde de mi- T~)E DEENSE posterijen hebben be- nistcr een millioen kalkzandsteenI sloten een speciale postzegel uit voor het rampgebied ter beschikking. Er zal een boek verschijnen, dat aan de overstromingsramp is gewijd. De opbrengst van de gehele uitgave zal aan het Rampenfonds worden overgemaakt. Italiaanse herinneringen F)E HULPVERLENING, die het buitenland ons biedt, komt in de meest onverwachte vormen. In aller lei variaties tracht men gelden voor getroffen Nederland bijeen te krijgen. Italië, zo schrijven Italiaanse bla den, kan zich wellicht nog beter dan enig ander land de betekenis van de watersnood voorstellen. Het herin nert zich nog even goed de hulp, die het toen o.a. van Nederland ontving in de vorm van geld, graan, vee, schoenen en motorvoertuigen. Daarom komen nu uit Italië aan-1 biedingen van levensmiddelen, medi- i camcnten, beddegoed en vaartuigen.l Bovendien zjjn twee militaire vlieg- tuigen uit Italië op weg naar ons land. Het Italiaanse Rode Kruis stuurt vruchten en wjjn. In een zee-vacantie- kolonic kunnen duizend of twaalf honderd evacué's worden opgenomen en in Milaan is men bereid honderd Nederlandse knderen, daklozen of wezen, op te nemen. te geven, Een derde van de opbrengst zal naar ons land gaan. Schepen met zuidvruchten en kleding zijn afgeva ren uit Israël. Het Noorse comité „Redt de kinderen" heeft 500 paar kinderschoenen, duizenden dekens en lakens en 1000 paar rubberlaarzen verzonden. Een Zwitserse sneeuwbalactie bracht in vier uur tijd 450.000 fran ken op. Bij de dertien mobiele can- tines van het Leger des Heils. die momenteel in de getroffen gebieden opereren, komen er nog dri uit En geland. Cheques J7EN PREDIKANT te New-York hield een Zondagscollecte en haalde 375 dollar op. Hij schreef een chèque voor dat bedrag uit en over handigde die persoonlijk aan Prins Bernhard. Een andere chèque kwam van een Amerikaan, die gisteren op Schiphol nit een vliegtuig stapte, dat van New- York kwam. Zo gauw hij uit het toe stel stapte overhandigde hR de chè que (voor een zeer hoog bedrag) aan de eerste de beste K.L.M.-employé die binnen zRn gezichtsveld kwam. Op alle internationale verkeersüj- nen die zij bestrijkt, reserveert de K. L.M. zoveel mogelijk gratis ruimte voor goederen uit hét buitenland. Uit Denemarken vertrok gisteren een vliegend fort met 50 rubberboten Uit Frankfort kwamen geneesmidde len ter waarde van f 25.000. Noord- rijn-Westfalen stuurde tien motor schepen en een commandoboot, voor zien van reddingsmateriaal. Ook uit Frankfort kwamen zes hefschroef- vliegtuigen en vijftien verbindings vliegtuigen. Het aantal aanbiedingen van Duit se instanties voor hulpverlening aan Nederland is thans zo groot geworden dat men in Bonn overweegt een cen trale instanlie in het leven te roe pen om de Duitse hulp te coördine ren. In de gangen van het Juvenaat van het H. Hart aan de Antwerpse straat stapelen de gaven voor de slachtoffers van de overstromings ramp zich op. THOLEN. In Stavenisse is de toestand hope loos. Er zijn meer dan 200 vermisten. Ook in andere plaatsen op het eiland je zijn doden. VOOENE-PUTTEN. In Zuidland zijn waarschijnlijk 20 slachtoffers. Daarvan heeft men er eerst één geborgen. WALCHEREN. In Vlissingen worden de eerste her stelwerkzaamheden aangepakt. ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Rond Terneuzen is men daarmede eveneens begonnen. In Breskens is veel schade aangericht. Er is ook veel vee verdronken. ZUID-HOLLAND. Vele slachtoffers van 's-Gravendeet zijn gisteren begraven. De bewoners van Tiengemeten zijn practisch allen geëvacueerd. Indeling van de noodgebieden r\E COMMANDANT 3e Militaire afdeling in Den Bosch bericht aan civiele autoriteiten in Brabant en Zeeland, die bijstand wensen, dal vanaf heden de navolgende regeling geldt: a. Civiels aanvragen richten tot Den Bosch, Tel. 8131. b. Evacuatie-aanvragen richten tot Den Bosch, Tel. 8343, c. Militaire bijs'and richten tot Den Bosch, Tel. 5741 of 5742. De noodgebieden zijn als volgt in gedeeld: Vak 1 Zeeuwsch-Vlaanderen: com mandant Kap. Haersma Buma te Ter- neuzen. Vak 2. Noord-Beveland, Zuid-Be veland, West van het kanaal Hans- weert-Wemeldinge: commandant ma joor Potteboom in Middelburg. Vak 3. Tholen, Bergen op Zoom, Ossendrecht, Halsteren, Roosendaal, Zuid-Beveland. Oost .van het kanaal Hansweert-Wemeldinge: commandant luit.-kol. Pino te Bergen op Zoom. Vak 4. Steenbergen? Fijnaart, Din teloord, Wiljemstad, Öud-Tho!en, St. Philipsland, Sohouwen-Duiveland: commandant kol. Anthonie in het Gemeentehuis te Steenbergen. Vak 5. Standdaarbuiten, Zevenber gen, Moerdijk. Hooge- en Lage-Zwa luwe, Geertruiden berg, Raamsdonks- veer: commandant luit—kol. Durant te Zevenbergen. Vak 6. Langstraat van Raamsdonlcs dorp tot Baardwijk, Hank, Dussen, Werkendam, commandant kol. Beren schot, Fred, Hendrikkazeme in Den Bosch. Ontploffing op Brits vliegdekschip P)E BRITSE marineleiding heeft meegedeeld, dat zich Dinsdag om twaalf uur in een vliegtuigenloods van het Britse vliegdekschip „Indo mitable" een ontploffing heeft voor gedaan. Eén der opvarenden is door het geweld der ontploffing over boord geslagen, terwijl verscheiden anderen werden gewond. De „Indomitable" was, na een oefening op zee, een Maltese haven binnengelopen. Een woordvoerder van de Britse admiraliteit verklaarde, dat men nog geen verklaring heeft voor de oor zaak der ontploffing. Hij weigerde te zeggen, of deze wellicht aan sabotage zou kunnen worden toegeschreven.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3