nieuws Prins Bernhard boven de geteisterde gebieden 130 vliegtuigen ingeschakeld bij hulpverlening Sterke prijsstijging melk ongewenst Geen inzameling meer van kleding en meubilair Vliegtuigen naar ons land Toestand in Den Bommel nog steeds ernstig Veel lof voor evacuatie Eén militair verdronken Twee vermist Binnenlandse Veiligheidsdienst kan bezwaarlijk worden gemist Inaugurale rede Jan Engelman Zondag geen voetbal? DE TIJD WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953 PAGINA LUCHTBRUG NAAR NOODGEBIEDEN Prins Bernhard is hedenmorgen 10.45 uur'van het vliegveld Soesterberg opge stegen voor het maken van een oriën- teringsvlucht over de getroffen gebie den. Gevlogen werd over de Alblasser- waard, de Moerdijk, het eiland Goeree- Overflakkee, Schouwen-Duiveland, Tho- len, Zuid-Beveland, Zeeuwsch-Vlaande- ren en daarna terug over Walcheren, Noord-Beveland Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee, om dan over Rot terdam en de Alblasserwaard naar Soes terberg. terug te keren. De Dakota, die de Prins zelf bestuurde, vloog op een hoogte van ongeveer 600 meter, zodat hij een goed overzicht ver kreeg. De Prins was bijzonder onder de indruk van het beeld, dat hij aan schouwde. Tijdens de vliegtocht zag men bij Vreeswijk de „Piet Hein", die als hospi taalschip op weg is naar de geteisterde gebieden. Hedenmiddag is de Prins on middellijk gaan deelnemen aan de be sprekingen over de hulpverlening. De hulpverlening door de lucht is Dinsdag uitgegroeid tot een ware „lucht brug": Maandag zijn veertig vluchten naar de noodgebieden uitgevoerd, Dins dag ruim 80 (ongerekend de talloze vluchten van de helicopters). Men be schikte Dinsdagmiddag over honderd vier en twintig luchtmacht-vliegtuigen, benevens „Meteor" en „Thunderjet" straaljagers voor verkenningsvluchten en toestellen van de marine luchtvaart dienst waaronder „Harpoons". Van de 124 toestellen zijn 15 hef- schroefvliegtuïgen, n.l, acht Amerikaan se, vier Engelse, twee Belgische en een Nederlands. De overige zijn schroef- vliegtuïgen, voornamelijk twee-motorige Dakota's, een-motorige Harvards, twee- motorige Beechcrafts en voorts lichtere toestellen. Twee amphibietoestellen van de Ko ninklijke Marine liggen klaar ter plaatse om de last van de hefschroefvliegtuigen over te nemen teneinde de duur van de vluchten voor deze laatste toestellen te bekorten. Z.K.H. Prins Bernhard heeft vier vliegtuigen ter beschikking gesteld en de Nationale Luchtvaartschool tien. Behalve de genoemde aantallen, nemen een Amerikaanse „Dakota" en drie twee- motorige Fairchild „Packet" vrachtvlieg tuigen aan het reddings- en transport- werk deel. Dinsdagavond is een Vliegend Fort van de Deense luchtmacht gearri veerd met rubberboten. Uit Noorwegen wordt een Catalina-vliegboot verwacht. De K.L.M. heeft een vierde Dakota vrijgemaakt voor de luchtbrug. Verwacht worden nog dertien hef schroefvliegtuigen uit Engeland en acht van Amerika. Bovendien is nog een Verbroken telefoon verbindingen Telefoneren met de volgende plaatsen is niet mogelijk, zo deelt de P.T.T, ons mee: Achthuizen, Alblasserdam, Anna Jacobapolder. Brouwershaven, Bruinis- se, Burgh, Haamstede, Colijnsplaat, Dreischor, Drogendïjk, Duivendijke, Dirksland, Ellemeet, EUewoutsdijk, 's-Gravendeel, Hank, Heiningen (N.Br.) Herkingen, Hoge Zwaluwe, Kamperland, Kats, Kerkwerve, Kinderdijk, Kortgene, Lage Zwaluwe, Langeweg, Maasdam, Moerdijk, Nieuwerkerk (Zeeland), Nieu we Tonge, Nieuw Vossemeer, Noord- gouwe, Noordwelle, Numansdorp, Nieuw Lekkerland, Nieuwenhoorn, Nieuwen- dijk, Ooltgensplaat, Oosterland, Oud-Al- blas, Ouddorp, oude Tonge, Ouwerkerk, St. Philipsland, Puttershoek, Poortugaal Renesse, Rilland, Scharendijke, Schud- debeurs, Serooskerke, Sirjansland, stad a/h Haringvliet, Stavenisse. Stellendam, Strijen, Tiengemeten, Waarde, Wel berg, Willemstad, Wissekerke, Wol- phaartsdijk, Zonnemaire. In Kruiningen zijn alléén de burge meester en het postkantoor bereikbaar, in Middelharnis alleen de burgemeester. De P.T.T. wijst er met nadruk op, dat, met een groot aantal plaatsen, die in deze lijst niet voorkomen, uitsluitend officiële gesprekken gevoerd kunnen worden. In verband met een ernstige belem mering van het telefoonverkeer ten be hoeve van het reddingswerk, wordt par ticulier interlocaal telefoonverkeer naar en in de volgende gebieden stilgezet: Goeree Overflakkee, Voorne Putte, Hoekse Waard, IJsselmonde en de Al blasserwaard. Speciale watersnood postzegels Ten behoeve van de getroffenen zal de P.T.T. op zeer korte termijn een spe ciale watersnood-postzegel uitgeven in de frankeerwaarde van 10 cent met een toeslag eveneens van 10 cent. De op brengst van de toeslag komt geheel ten goede van de slachtoffers. Omtrent het tijdstip waarop dctze zegels, die nog ge drukt moeten worden, verkrijgbaar zul len zijn, volgt nader bericht. „Packet" door de Amerikanen toege zegd. De meest uiteenlopende zaken zijn en worden door de vliegtuigen uitgeworpen, n.l. houders met drinkwater, rubberlaar zen, zaklantaarns, blikken petroleum en benzine, touwen, broden, margarine, kindermelk, geneesmiddelen, radiotoe stellen en tienduizenden zandzakken. Eén der „Sea-otters" heeft vier ge wonden uit het getroffen gebied mee genomen. Deze „Sea-otters" kunnen zeer nuttig werk doen, omdat daarmee over het wa ter kan worden getaxied. Op die wijze zijn in nood verkerenden naar betere plaatsen overgebracht. Sea-otters zijn voor reddingswerk het meest geschikt, omdat ze slechts een diepgang van 50 cm. hebben. Toch is één van deze „Sea-otters" bij een landing in een der Zeeuwse polders blijven ste ken op een bed, dat onder de waterop pervlakte verscholen lag. Zondag boetedag Bisschoppelijke brief verwacht Naar wij vernemen is te verwachten, dat op Zondag a.s., welke dag het karak ter van een boetedag zal dragen, in de kerken een bisschoppelijk schrijven zal worden voorgelezen. In de gebeden der Mis zal een bijzonder gebed voor de door de ramp getroffenen worden opgenomen. Wij vernemen eveneens, dat aan de pastoors zelf wordt overgelaten de dag te bepalen voor het opdragen van Re quiem-missen voor de zielerust dei- slachtoffers. Blijkens bij het Haarlemse bisdom ont vangen berichten is grote bezorgdheid gewettigd over de toestand der kerken op Goeree en Overflakkee. Kerk, pas torie en katholiek ziekenhuis van Zie- rïkzee zijn gespaard gebleven. Groningen schonk reeds één millioen In stad en provincie Groningen wordt thans druk gecollecteerd voor het Na tionale Rampenfonds. Voor zover thans bekend, werd hi totaal door de gemeen ten in de provincie Gronngen de éér; millioen reeds overschreden. Diepe verslagenheid onder emigranten in Canada „Onder de Nederlandse emigranten in Canada heerst diepe verslagenheid over de ontzettende ramp, die het vaderland heeft getroffen", zo heeft het Centraal Katholiek Emigranten Buregu in Otta wa telegrafisch meegedeeld. In het tele gram wordt tevens uiting gegeven aan het zorgvolle medeleven der emigranten met de algemene nood in Nederland. Zij willen alles doen, wat in hun ver mogen is om het leed in het vaderland te verzachten. Onder leiding van de Nederlandse ambassade zijn de kerke lijke organisaties, waaronder alle Neder landers van Nova-Scotia tot Brits-Co- lumbia, inzamelingen begonnen voor het Netherlands Flood Relief Fund (watersnood fonds Nederland). In de Canadese hoofdstad Ottawa is een plech tige H. Mis van requiem opgedragen voor de omgekomenen. Het telegram, dat getekend was door Pater Jan van Wezel S.C.J., besluit met de woorden: „God zegene de getroffenen en beware alle landgenoten voor verdere rampen". Schade in N.-Holland De Commissaris der Koningin in de pro vincie Noord-Holland heeft Dinsdag tijdens de vergadering van de Provinciale Staten een korte rede uitgesproken tei nagedach tenis van hen, die in de provincies Zuid- Holland, Zeeland en Noord-Brabant om het leven zijn gekomen. Bij de ramp in het Zuid-Westen vergeleken, aldus dr. J. E. Baron de Vos van Steenwljk, valt de scha de in Noord-Holland in het niet. Reeds Zondag is men met de herstelwerkzaam heden begonnen. Ten behoeve van de eigen nood, voornamelijk op Texel, zullen on middellijk maatregelen worden genomen, welke gefinancierd worden uit de reserve. Eerste slachtoffers begraven De stoffelijke overschotten van vier slachtoffers van de watersnood, inwoners van het zo zwaar geteisterde 's-Graven deel, zijn gisterochtend in ruw houten kis ten op het kerkhof in Dubbeldamvoorlo pig ter aarde besteld. Het zijn de eersten van de ramp. die West-Nederland trof, wier lijken geborgen konden worden. De trieste plechtigheid droeg een zeer sober karakter. De burgemeester van Dub beldam. de heer J. P. M. Beelaerts van Emmichoven, sprak bewogen woorden, waarmede hij de gevoelens van de bevol king van het eiland van Dordt tot uitdruk king bracht. Ds. A. J. van Heuven sprak woorden van troost tot de enkele nabe staanden, die aanwezig waren. Memorie v. Antwoord Min, v. Landbouw In de M. v. A. van de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning aan de Eerste Kamer over het ont werp van wet tgt vaststelling van de begroting 1953 van zijn departement wordt o.m. opgemaakt, dat het in de be doeling ligt één landelijke en elf provin ciale landbouwvoorlichtingsraden in te stellen. We ontlenen aan deze M. v. A. nog het volgende: Hoewel enige verdere aanpassing van de consumentenprijs voor de melk wenselijk zou zijn, aange zien deze prijs relatief wel sterk is ach tergebleven, is de minister met de georganiseerde landbouw van mening, dat een sterke prijsstijging, die het ge volg zou zijn van de opheffing der sub sidie, zowel uit een oogpunt van afzet als uit een oogpunt van volksgezondheid ongewenst is. Ook de minister ziet de P.B.O. in de landbouw met' belangstel ling tegemoet. Hij betreurt het dan ook, dat de voorbereiding van een landbouw schap de laatste maanden geen merk bare vordering maakt De minister tracht in samenwerking met het Bedrijfschap voor Vee en Vlees de situatie op de varkensmarkt zodanig te beïnvloeden, dat de prijs van varkensvlees op een lonend ni veau gehandhaafd blijft. Hierbij moet vooral rekening worden gehouden met de noodzaak de export te stimuleren. Van grote invloed op de exportmoge lijkheid is uiteraard de prijs, waar voor Nederland zijn producten van dp varkenshouderij kan aanbieden. Het valt echter niet te ontkennen, dat op den duur de varkenshouderij zich zal moeten kunnen aanpassen aan de af zetmogelijkheden en de prijzen op dc internationale markt, wil zij zich als exporterende bedrijfstak kunnen handhaven. Naar kostprijsverlaging zal steeds ernstig moeten worden ge streefd. Van het varkensvlees wordt ca. 30 pet. geëxporteerd; bij dit per centage zijn tevens inbegrepen het spek, de afvallen enz. Het böterverbruik heeft in het afge lopen jaar gemiddeld ongeveer 530 ton per v/eek bedragen, hetgeen neerkomt op een verbruik per hoofd der bevolking van ongeveer 53 gr. per week. De ge middelde prijs voor de consument was in 1952 ongeveer fl.25 per pakje van kg. Dinsdagmiddag heeft de minister president Dr. Drees in de Tweede Kamer der Staten-Generaal een regeringsverklaring afgelegd in verband met de watersnood. Dr. Drees tijdens zijn rede. Op de ach tergrond een kaart van de getroffen gebieden. In Noord-Brabant Prov. Opbouworgaan centrale van de hulp verlening De Commissaris der Koningin in Noord-Brabant heeft aan net Provinci aal Opbouworgaan opdracht gegeven in nauwe samenwerking met het Rode Kruis en het Rooms Katholiek huisves tingscomité de aan- en afvoer van kle ding, schoeisel en dekking te coördine ren. In samenwerking met de gemeen tebesturen zullen centrale magazijnen worden ingericht in Helmond, Eindho ven, Den Bosch, Tilburg, Breda, Roosen daal, Bergen op Zoom, Oudenbosch en Oosterhout. De geteisterde gebieden en de evacuatie-centra kunnen aan het Bra bants opbouworgaan telegrafisch of te lefonisch de benodigde goederen aan vragen. De burgemeesters zullen in sa menwerking met de sociale en charita tieve organisaties in bovengenoemde plaatsen deze magazijnen inrichten voor zover dit nog niet is gebeurd. Telefoon Provinciaal Opbouworgaan: K 4150, nummers 2654 en 4991, telegramadres: Provinciaal Opbouwoi-gaan Noord-Bra- bant-Tïlburg. De verenigingen en ge meentebesturen ook van hierboven niet genoemde plaatsen in de provincie Bra bant wordt verzocht de handen ineen te slaan om de slachtoffers van de waters nood spoedig en effectief te helpen. De Commissaris der Koningin heeft de burgemeesters telegrafisch instruc tie gezonden. Maximum-prijsregeling aardappelen Exportverbod afgekondigd Blijkens een prijzenverordening van het Bedrijfschap voor Aardappelen zijn thans maximumprijzen voor aardappelen vastge steld. die ten doel hebben een ongemoti veerde prijsopdrijving waarvoor naar de mening van deskundigen geen aanleiding bestaat te voorkomen. Met ingang van Woensdag 4 Februari 1953 gelden maximumverkoopprijzen voor verkoop door telers, landhandelaren, gros siers en kleinhandelaren. De maximumprijs bij verkoop aan dc consument, onder wie niet alleen gewone verbruikers, doch ook hotels, restaurants en ziekenhuizen worden gerekend, bedraagt voor klei-aard- appelen 18 cent per kg. en voor zand- aardappelen 16 cent per kg. Voor Ce Wad deneilanden gelden maximumverkoopprij zen die een cent per kg. hoger liggen. Voor thuisbezorgen mag één cent per kg. extra worden berekend. In tegenstelling tot anders luidende be richten deelt het ministerie van Landbouw. Visserij en Voedselvoorziening mede, dat het exportverbod voor aardappelen geldt voor alle aardappelen, ook voor die waar voor afleveringscontracten zijn gesloten Uitgezonderd zijn echter de aardappelen die blijkens de verzendingsdoeumenten vóór 1 Februari 1953 van de eerste laadplaats zijn vertrokken. Groninger kustvaarder terecht De kapitein van de vermiste Gronin ger kustvaarder „Brevo" heeft zich Dinsdagmiddag gemeld te Gorkum. Tij dens het noodweer heeft het 380 ton me tende schip, dat op weg was van Bazel naar Antwerpen, ligplaats gekozen in Dinteloord. De kapitein meldde dat alles wel was aan boord. Grote behoefte aan dekensbedde- goed en matrassen Met grote ontroering heeft het hoofd bestuur van het Nederlandsche Roods Kruis de massale stroom van goederen die het Nederlandse volk bijeen heeft willen brengen ten behoeve van de slachtoffers van de watersnoodramp, in ontvangst genomen In verband echter met het feit, dat op het ogenblik het aantal ontvangen gedragen kledingstukken en gebruikt meubilair een derge lijke omvang heeft aangenomen dat in de eerste behoefte ruimschoots kan worden voorzien, moge met klem wor den verzocht de inzameling van deze goederen in het gehele land tot nader order stop te zetten, opdat ook een eerste overzicht kan worden verkre gen van datgene wat ontvangen is. Wat reeds tot nu toe ingezameld is, zal uiteraard nog gaarne döor de ïntendan ce van het N.R.K. in ontvangst worden genomen. Wel is er grote behoefte aan dekens, beddegoed en matrassen, die alle ge stuurd kunnen worden naar de inden- dance van het hoofdbestuur van het Italië helpt: Met medicamenten en voedsel De Romeinse correspondent van het K.N.P. seint: Heden, Woensdag, ver trekken van het vliegveld Campino bij Rome, het persoonlijk vliegtuig van de Italiaanse president Einaudi - en drie legervliegtuigen met dekens, jam en verse vruchten naar Nederland. Tevens vertrekken twee andere vliegtuigen met negen ton medicijnen. De Italiaanse re gering heeft onmiddellijk twee honderd millioen lire geschonken voor de slachtoffers. Sedert de Italiaanse radio Dinsdag avond een geldinzameling aankondigde zijn in de grote steden van Italië in de eer ste uren reeds ettelijke millioenen lires opgehaald, tot leniging van de noden. Allerlei verenigingen in vele Italiaanse steden stellen plaatsen disponibel vooi verblijf van Nederlandse kinderen in Italiaanse zomerkolonies. Nadat de Ro meinse pers Maandagmorgen berichten gaf van de catastrophe in Nederland is er een golf van de grootste sympathie over het gehele Italiaanse volk geko men. De Nederlandse gezant bij de Itali aanse regering heeft Dinsdagmiddag in aanwezigheid van alle Nederlandse cor respondenten te Rome een persconferen tie gegeven voor de Romeinse pers. waarbij hij aan de hand van verschei dene landkaarten een uiteenzetting gaf van de omvang van de ramp. De ge zant ontving uit alle delen van Italië telegrammen van medeleven en aanbie dingen van hulp. Zo is een compagnie parachutisten bereid om op het eerste sein naar Nederland te vertrekken. De Romeinse ochtendbladen van Woensdag wijden hun voorpagina aan Nederland N.R.K., Fluwelen Burgwal 19, Den Haag. Het Roode Kruis moge van deze ge legenheid gebruik maken om vast een eer ste woord van warme dank te uiten voor de opofferingsgezindheid van het Nederlandse volk. Critiek op de B.B.C. Twee Britse bladen prijzen onze radio Twee Britse bladen hebben critiek ge leverd op de wijze waarop in Engeland gewaarschuwd is voor overstromingen. De critiek is vooral gericht tegen de B.B.C. De „Daily Sketch" stelt de Neder landse radio, die een zender ter beschik king van de regering heeft gesteld, ten voorbeeld. In Nederland, aldus het blad, „werd niemand ook maar enigszins in het ongewisse gelaten. Men kan veilig zeg gen, dat in Engeland millioenen niets van de overstromingen afwisten, voordat zij hun Maandagochtendkrant ter hand ge nomen hadden". De Daily Mirror is van mening, dat de B.B.C. haar program had moeten onderbreken om de bevolking te waarschuwen. Het blad eist een onder zoek naar de reden waarom de mensen niet bijtijds gewaarschuwd werden. Sukarno betuigt deelneming President Sukarno heeft Dinsdag in Makassar zijn leedwezen met de ramp in Nederland uitgesproken. De presi dent, die op het ogenblik een reis maakt door Celebes en Borneo, vernam het nieuws over de ramp eerst in Ma kassar en verklaarde: „De ramp in West-Europa heeft mij zeer getroffen. Dc gevoel de ellende van de getroffenen zeer goed en betuig mijn deelneming in hun leed. Ik hoop, dat met vereende krachten hun ellende kan worden ver zacht. Bij de gevoelens van leed en smart kent het Indonesische volk geen politieke geschillen. Wij zijn allen kin deren Gods" (Van onze speciale verslaggever) De toestand in Den Bommel op Over flakkee is critiek. Het vijf en dertig meter brede gat in de ringdijk wordt steeds groter en het water stroomt nog steeds de polder m. De bewoners zijn, op een honderdtal na, geëvacueerd, maar voor deze achtergeblevenen be staat geen direct gevaar. Zij hebben verkozen om in hun dorp te blijven, om de nodige herstelwerkzaamheden uit te voeren. De burgemeester van Den Bom mel heeft echter een groot gebrek aan materiaal en daarom heeft hij het hoofd van de Bescherming Burgerbevolking, de heer J. Jongeling meegestuurd met het schip dat geëvacneerden vervoert, om voor de nodige voorzieningen zorg to dragen. Wij ontmoetten de heer Jongeling bij familie in Loosduinen. Van hieruit zal hij contact opnemen met vers ■lullende instanties om het benodigde materiaal te bekomen. Donderdag zal de heer Jongeling weer per schip naar Den Bommel terugkeren. Hij hoopt op dit schip tevens een radio- zendinstallatie mee te kunnen nemen, want. in het dorp zijn alle verbindingen met de buitenwereld verbroken. Toen de heer Jongeling Den Bommel verliet, was men daar de situatie vrijwel meester. Veel bewoners zijn bij het uitbreken van de ramp naar een dijk gegaan, waar op een gedeelte was droog gebleven en hier wachtten zij op hun redders, die Dinsdagmiddag verschenen. Ook op de zolders van huizen zijn de mensen bij elkaar gekomen. In veel gevallen moes ten 50 mensen verblijven op een kleine zolderruimte. Het gebrek aan drinkwa ter en voedsel liet zich uiteraard gelden. De evacuatie is heel goed verlopen; in de tijd van een half uur waren alle men sen, op de 100 achtergeblevenen waaron der een 30-tal vrouwen na, uit het dorp verdwenen. Maar toch zijn ook in Den Bommel slachtoffers gevallen. Naar schatting zijn 12 mensen verdronken en een even groot aantal wordt nog vermist. Hoe het verderop in de polders ge steld is wist de heer Jongeling niet te vertellen. Alle verbindingen zijn ver- Tijdens de hulpverlening aan slacht offers van de watersnood is 1 Februari de dpi. soldaat E. Kasan, legemummer 260724240. van het regiment zware lucht doelartillerie Waalhaven nabij Klundert ten gevolge van verdrinking om het leven gekomen. Hij was afkomstig uit Amsterdam. Bij dit ongeval zijn twee militairen van hetzelfde onderdeel vermist. Het zijn de dpi. soldaat N. F. Berg, legernr. 310401011, afkomstig uit 's-Gravenhage en dpi. soldaat A. Zwarts, legernr. 310501440, afkomstig uit Delft. Drie beroepsmilitairen weigeren hulp Onmiddellijke degradatie Op Walcheren hebben een beroeps sergeant-majoor en twee beroepssergean ten zich met grove veronachtzaming van hun plicht onttrokken aan de hulpver leningswerkzaamheden, waarvoor zij waren ingezet. Zy zijn onmiddellijk gedegradeerd. Eerste Kamer over Binnenlandse Zaken: Aandacht voor pensioenen middengroepen Zeer vele Eersle-Kamerleden spreken in het voorlopig verslag over de begro ting van Binnenlandse Zaken voor 1953 er hun voldoening over uit, dat de mi nister na de jongste kabinetswisseling opnieuw aan het hoofd van het departe ment van Binnenlandse Zaken is ge steld. Verscheidene leden vestigen ander maal de aandacht op de onbevredigende toestand in de drostambten Elten en Tudderen, nu omtrent de definitieve status van deze gebieden nog geen ze kerheid bestaat. Met bijzondere belangstelling hebben de leden kennis genomen van 's minis ters mededelingen over de voortgang van de organisatie der bescherming van de burgerlijke bevolking. Gaarne zou den zij vernemen in welk opzicht er een nauw verband bestaat tussen die or ganisatie en de opbouw van de militai re verdediging Enige leden zijn van mening, dat de B.V.D. ter bescherming van 's lands vei ligheid bezwaarlijk kan worden gemist. Wel dringen zij er op aan dat alle inko- I mende gegevens daaromtrent' nauwgezet I zullen worden getoetst. Lichtvaardige gegeven immers kunnen aanleiding ge ven tot samenstelling van dossiers, wel ke Nederlandse burgers ernstig in hun belangen zouden kunnen schaden. Met name duchten zij, dat te grote waarde zal worden gehecht aan de dossiers, sa mengesteld door de voormalige politieke opsporingsdiensten, welke niet door ob jectiviteit plachten uit te munten. De leden dringen aan op een betere regeling van de pensioenen der z.g.n. middengroepen. Enige leden bepleiten, dat het pensioenbedrag niet meer aan een limiet zou worden gebonden. Wat de voorgenomen opneming van de arbeids contractanten in de pensioenregeling be treft, brachten verscheidene leden de vraag ter sprake, waarop de personen, tot die categorie behorende, niet tevens in vaste dienst van het Rijk worden aangesteld. Het heeft de aandacht van vele leden getrokken dat nadat het vorige jaar de gemeente Maastricht het besluit had genomen een bedrag van maximaal f 500 uit te trekken voor de bediena ren van de godsdienst, thans weer de gemeente Vught een soortgelijk besluit heeft genomen Deze leden vragen zich af. of deze besluiten niet een gevaar lijke kant hebben, gelet op de omstan digheid, dat de financiële verhouding tussen de overheid en de kerken Rijks zaak is. 1 Voor Canada Emigratiemogelijkheden voor met-landbouwers uitgebreid De commissaris voor de Emigratie heeft medegedeeld, dat de Canadese regering tot een belangrijke verruiming in de emigra tiemogelijkheden voor ntet-agrariërs heeft besloten. Arbeiders in tal van beroepen kunnen thans naar Canada emigreren, waar bij overeengekomen is, dat een even groot aantal families en alleenreizende niet-agra- riërs zal mogen vertrekken als er agrarische „eenheden" emigreren. Bij de behandeling van emigratie-aanvragen van niet-agrariërs zal voorrang worden verleend aan diegenen, die hun aanvrage reeds hebben ingediend, doch nog geen beslissing ontvingen. De emigratie van hen, die naaste bloed verwanten in Canada hebben, die als „spon sor" optreden, gaat op de gebruikelijke wijze door. He„ aantal agrarische emigran ten, dat naar Canada kan vertrekken, is onbeperkt. Vertrek in 1953 kan echter al leen nog worden gegarandeerd aan hen, die zich zo spoedig mogelijk aanmelden Van de niet-agrarische emigranten die onder de „een op een"-regeling emigreren verwacht de Canadese regering, die hen in een werkkring zal plaatsen, dat zij met grote nauwgezetheid in Canada zullen aan komen op het tijdstip dat door haar wordt aangegeven. De aanmeldingskantoren zijn in het bezit van alle gegevens. Sanering in Bossche binnenstad Met de sanering der binnenstad te 's-Her- togenboseh, speciaal in het Tolbrugkwartier, (een wijk met veel krotten) zal zo heb ben B. en W. meegedeeld dit jaar een fors begin worden gemaakt. Vlak bij dit kwartier gaapt sedert October 1.944 een lege plek, midden in de stad. Het ligt in de be doeling dit terrein te bestemmen voor de bouw van een nieuw postkantoor. Het col lege van B. en W. neemt als maatstaf dat binnen vijf jaar het hele Tolbrugkwartier practiseh moet zijn gesaneerd. Ook zal in dit kwartier een nieuw politiebureau worden gebouwd, waarvoor de eerste voorbereidin gen reeds getroffen r"n. Derde inbraak in Basiliek te Meerssen (Van onze correspondent) Voor de derde maal is 's nachts door insluiting in de Basiliek van Meerssen ingebroken, waarbij de dader met een bedrag van ongeveer 30 ging strijken. In de worstmakerij van een exportslach- terïj te Olst is gistermiddag P., oud 30 jaar, tijdens een vechtpartij met een even oude mede-arbeiders op de grond geval len. P. moest naar het ziekenhuis St. Jo zef te Deventer vervoerd worden, waar hij aan de gevolgen van de val is over leden. Jan van Eyck-academie Toen Anton van Duinkerken tot pro fessor aan de Universiteit van Nijmegen werd benoemd, kon hij niet langer aan de Jan van Eyck-academie te Maastricht blijven doceren. Tot zijn opvolger werd aangewezen de onze lezers welbekende letterkundige kunstcriticus Jan Engel man. Deze heeft gisteravond in de Re doutezaal te Maastricht, een coquette ruimte in rococostijl waarin alreeds lan ge tijd voor de nationale ramp carnaval- leske versierselen waren aangebracht, zijn inaugurale rede gehouden. Een groot en select publiek was aanwezig, bestuur, directie, docentencorps en stu denten der academie, kunstenaars en in tellectuelen, uit de stad en omgeving, de burgemeester en de wethouder van onderwijs van de Limburgse hoofdstad en nog vele andere vooraanstaande per soonlijkheden.. Ook de leden van de academische kring waren goed opgeko men. Jan Engelman hield zijn eerste voordracht of inaugurale rede over: Echte en valse primitivismen. Na de hartelijk toegejuichte rede richtte de nieuwe professor nog speciaal het woord tot rector Linssen, die zoveel verdiensten verwierf voor de cultuur van Limburg, tot Bernard Verhoeven, directeur van de Academie en tot de studenten die hij veel kracht toewenste en een bespiegelende geest. Burgemeester van Mierlo gaat heen Bij K. B. is aan A. H. Termeer, op zijn verzoek, met ingang van 1 Februari eervol ontslag verleend als burgemees ter der gemeente Mierlo, met dankbe tuiging voor de langdurige diensten door hem als burgemeester bewezen. Schoenfabr. in Dongen geheel uitgebrand Door tot nu toe onbekende oorzaak is Dinsdagavond brand ontstaan in de schoen fabriek van de firma Gebroeders Leyten aan de Hoge Ham te Dongen. De brand weer kon door snel en krachtig optreden met veel moeite de belendende gebouwen, waaronder hotel „Musis Sacrum", behou den. Van -de fabriek is weinig behouden. De schade wordt geraamd op 1 300.000. De fabriek was op beurspolis verzekerd. broken en men kan nog geen over zicht van dé situatie verkrijgen. Het vee in deze omgeving is bijna ge heel omgekomen. De dode dieren drij ven in het water rond. En het is. zaak dat deze zo spoedig mogelijk verdwij nen, aldus de heer Jongeling, want zij vormen een gevaar voor de mensen. Maar wij kunnen ze niet begraven want alle grond staat onder water Voor de ontvangst in de evacuatie centra wist de heer Jongeling bijna geen woorden te vinden. „Deze ont vangst is werkelijk een mirakel- Er zijn nog mensen die liever achterblijven op de zolders van hun huizen in de meest verschrikkelijke omstandigheden dan te evacueren, want zij hebben nog leven dige herinneringen aan de evacuatie in de oorlog, wat toen een ware verschrik king is geweest en daarom zij zij huive rig voor een evacuatie. Maar ik weet zeker, dat, als zij wisten hoe schitterend de ontvangst is en hoe goed alles ge regeld wordt, niemand zal willen ach terblijven". Gezin met zeven kin deren omgekomen Klundert betreurt dertien doden In Klundert zijn zeker dertien doden te betreuren, aldus deelde de burge meester van deze gemeente vandaag mede. Een woning aan de Buitendijk werd na de doorbraak geheel wegge sleurd, waarhij de heer Leen van Wen sen met zyn echtgenote, mevr. Van WensenTolcnaars en zeven kinderen in de watermassa omkwamen. De inwo ners van Klundert zyn voor driekwart geëvacueerd. Op Rozenburg Gat in gedichte dijk geslagen In de reeds gedichte dijk van de Nieu we Waterweg bij de Bospolder op Ro zenburg, waarin een gat was geslagen van zestig meter, is vandaag wederom een gat geslagen van vier meter. Dit wordt voornamelijk veroorzaakt door het snelle varen van de zeeschepen op de Nieuwe Waterweg. Er is ook een begin gemaakt met. het dichten van de gaten in de dijk van de Nieuwe Waterweg bij de „Kroonpolder" op Rozenburg. De gaten hebben een lengte van in totaal 250 meter. Er is gebrek aan spoorrails, draglines en bull dozers. Honderd man genietroepen bie der. de helpende hand. Voorlopig zal de dijk gebracht worden tot een hoogte van 2 m, boven N.A.P. Schip met evacués in nood? De burgemeester van Middelharnis heeft vandaag via de radio dringend om hulp uit de lucht gevraagd voor een schip met evacué's, dat op dat moment in het Haringvliet in moeilijke omstan digheden verkeerde. Onmiddellijk zijn door Valkenburg twee Sea-Otters en een helicopter van de Marine-luchtvaartdienst, die van Woensdrecht via het noodgebied naar Valkenburg onder\!veg waren, naar de ongeluksplaats gedirigeerd. Uit nadere berichten blijkt dat men cp de aangegeven plaats geen spoor van een zinkend schip heeft kunnen vinden. Wel zit er een vliegboot aan de grond, 200 meter van de haven van Middel harnis. Deze wordt op het ogenblik vlot getrokken, Bestuur K.N. V.B. morgen bijeen Het bestuur van de K.N.V.B. komt Donderdag in een bijzondere vergade ring bijeen, teneinde zich te beraden over het organiseren van een steunactie voor de getroffen gebieden, alsmede over het al of niet doorgaan van het wedstrijdprogramma voor Zaterdag 7 en Zondag 8 Februari. Geen korfbal- en hockey wedstrijden In verband met de Nationale Ramp, welke ons land heeft getroffen, heeft het bestuur van de Kon. Ned. Korfbal Bond besloten alle voor Zaterdag 7 en Zondag 8 Februari a.s. vastgestelde wedstrijden af te gelasten. Ook de Kon. Ned- Hockey Bond heeft alle wedstrij den voor Zaterdag en Zondag a.s. afge last. Ook parachutisten bij reddingswerk (Van onze speciale correspondent) Kapitein ten Cate Brouwer, een van dc vroegere commandanten van de pa rachutisten in Indonesië, is vanmiddag voor een verkenningsvlucht boven de noodgebieden van het vliegveld Valken burg vertrokken. Hy zal onderzoeken of er een mogelijkheid bestaat om para chutisten neer te laten op enkele vitale punten in de overstroomde gebieden. Het valt zeer te betwijfelen of dit van daag nog mogelijk zal zijn, daar de windkracht op het ogenblik zeker 55 km per uur is en het vrijwel onmogelijk geacht moet worden om met deze wind sterkte parachutisten neer te laten op de weinige droge plekjes die er zyn. Het is de bedoeling de parachutisten een taak te geven by de distributie van de paketten en de verdere organisatie die daarmee gepaard gaat.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5