Eerste alarmerende bericht Zondag morgen 4.22 uur over het telex-net Radio-amateurs bouwen met P.T.T. een reddend luchtnet op Van plaatselijke of strekelijke ramp tot enorme catastrophe van nationale omvang Dagbladen, radio en PTT voor een krachtproef In Curacao meer dan half millioen Gratis ruimte van de K.L.M. Zó uit het vliegtuig Zondag collecte in alle R.K. kerken Benzine voor de hulpcolonnes Huisvesting van de daklozen SINGER SELECTEERT INDISCHE KRUIDEN Juryrapport over bekroonde kruisbeelden verschenen „HIER IS DE ZENDER PAoIJG" Ontstellende berichten in Den Haag opgevangen „Toestand op Overflakkee met geen pen te beschrijven" P.T.T. werkt op volle kracht DE TIJD WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953 PAGINA 7 De ramp, welke Nederland en in het bijzonder de overstroomde gebieden heeft getroffen, vereist een verhoogde krachtinspanning van overheids diensten, rijksinstellingen, hulpverleningsorganisaties en ook van vele niet officiële instellingen, die elk op hun wijze hun bijdrage leveren tot het totaalbeeld. Deze krachtsinspanning betekent voor vele dier instellingen een vuurproef, waarbij mensen en materieel verhoogde prestaties moeten leveren. Een belangrijke rol bij dit alles spelen, mede dank zij de voortreffelijke technische hulpmiddelen die het PTT-bedrijf hun sinds jaar en dag ter be schikking stelt, en de hulpvoorzieningen, welke door dit bedrijf werden en worden geïmproviseerd, de organen van informatie en voorlichting, de persbureaux, de dagbladen, de radio, de Regeringsvoorlichtingsdienst. Via al deze kanalen werd en wordt het publiek in binnen- en buitenland ge ïnformeerd, werden instanties ten dele gealarmeerd, werd in de kortst mogelijke tijd het besef gewekt, dat zich over Nederland een drama had voltrokken, dat een inspanning van alle bruikbare krachten noodzakelijk maakte. Besef ook in het buitenland, dat Nederland na zijn aanvankelijk zo gunstig herstel opnieuw een slag heeft getroffen, die veel van hetgeen werd gewonnen opnieuw te loor doet gaan. Langste nieuwsuitzending veertig minuten Het A.N.P. ontving het eerste alarme rende bericht in de vroege morgen van Zondag 1 Februari kort na vier uur van zijn correspondent in Dordrecht. De noodklok werd daar geluid en sirenes loeiden De verspreiding van een dergelijk be richt brengt grote verantwoordelijkheid mede. Daarom werd het niet direct ver spreid, doch werden eerst snel telefo nisch twee of drie gesprekken met andere adressen in Dordrecht en Zwyn- drecht gevoerd. Het bericht bleek juist, helaasHet begin van een ramp scheen zich aan te kondigen, zij het naar men aanvankelijk mocht veronder stellen toch slechts van beperkte plaat selijke, hoogstens strekelijke omvang. Om 4.22 precies werd het bericht over het telexnet naar de dagbladen uitge- seind, terwijl tevens via een bijzonder alarmsysteem de redacteuren van de dagbladen uit hun slaap werden gewekt met de mededeling, dat een „alarmbe- richt" was uitgegeven Met grote snelheid volgden de be richten elkaar op: 4.28 uur „Willem stad loopt onder water"; 4.46 uur „Noodtoestand in Zwijndrecht"; 5.03 uur „Noodtoestand in Maassluis, Kadzand, Melissant, Kruiningen, Perkpolder, Hansweert, Ierseke, Dordrecht5.44 uur nadere en gedetailleerder berichten over de situatie in Dordrecht, Rotterdam, op Texel; 6.11 uur Zuid-Beijerland enz. enz. enz Wat aanvankelijk een plaatselijke of strekelijke ramp leek te zijn, groei de in luttele uren tijds uit tot het beeld van een ramp van niet voorziene omvang. En tussen de vele werkzaam heden door werd getracht overheids functionarissen te alarmeren, werd as sistentie voor de redactionele bezet ting en voor de telexkamer van het A.N.P. opgeroepen, betrokken dag bladredacties, correspondenten, zetters en drukkers in de courantenbedrijven hun posten, werden verslaggevers en fotografen uitgezonden naar diverse windstreken Met moeite en vaak grote opoffe ringen van plaatselijke correspon denten, die in de rampgebieden ge trouw hun functie vervulden velen belden in het water staand in onver lichte vertrekken en zonder contact te kunnen krijgen met plaatselijke in stanties groeide de stroom van alarmberichten. De radionieuwsdienst En terwijl in de noodgebieden mensen worstelden om hun leven, vee en ge zin trachtten te redden, dijkdoorbraak trachtten te voorkomen, autoriteiten poogden de eerste maatregelen te orga niseren, verspreidde de radio-nieuws dienst van het A.N.P. Zondagmorgen 8.00 uur de eerste berichten in de aether. Een groot deel van Nederland lag nog in rustige slaap, niet wetend van de ramp, die zich afspeelde De radionieuwsdienst heeft die Zon dag veertien uitzendingen gegeven ten dele van ongewoon lange duur. De uit zendingen begonnen als gewoonlijk op Zondagochtend, om acht uur. Maar in- plaats van zoals gebruikelijk, 15 minu ten, duurde deze uitzending 23 minuten. Veel langer dan gewoonlijk was ook de normale uitzending van half tien, ze duurde negen en twintig minuten. Om 11.32 volgde de eerste volledige extra-uitzending. Ze werd over beide zenders gegeven en nam 36 minuten in beslag. De uitzendingen van des middags één uur, waarvoor anders vijf minuten be schikbaar zijn, liep op tot zes en dertig minuten. Om tien over drie des middags werd een extra nieuwsbulletin van vijf en dertig minuten over beide zenders Hulpacties in de West Het Stormrampfonds te Curacao lieeft Dinsdagmorgen reeds meer dan een half millioen Nederlandse guldens ontvangen. Men hoopt op de Antillen een millioen gul den (Ned. courant) bij elkaar te krijgen. Er is thans ook een comité van actie op de Bovenwindse Eilanden. Daar is het nieuws van de ramp later ontvangen. Ouden van dagen in een tehuis van het Wit-Gele-Kruis, die geen geld hebben en ook niet kunnen werken, hebben besloten te bidden voor de slachtoffers in Neder land. Van 's morgens acht uur tot 's avonds zes uur verblijven steeds 25 oudjes in de kapel van het tehuis, biddend voor de genen, die in gevaar verkeren en voor het welslagen van de hulpacties. De directie van de K.L.M. in Nederland heeft toegestaan, dat het West-Indisch be drijf, voorzover er ruimte beschikbaar is. hulpverleningsgoederen gratis naar Neder land vervoert, Voor iedere gulden, die in West-Indië door het K.L.M.-personeel wordt geschonken, zal ook de directie een gulden storten, Het eiland Bonaire bracht op de eerste dag ruim duizend gulden (Ned. courant) op. De acties in de Antillen komen eerst thans goed op gang. Hetzelfde kan ook ge zegd worden van Suriname, vanwaar reeds •en schip met goederen ter waarde van 15.000 aan boord is vertrokken. uitgesproken. Abnormaal lang was ook de uitzending van kwart over zes: veer tig minuten. Dit was de eerste uitzending op deze dag, die afwisselend door twee nieuws lezers werd gelezen, een systeem dat later op de avond enige keren werd herhaald. Om kwart voor zeven en acht uur des avondR waren de gebruikelijke nieuws uitzendingen in de lucht, zij het met on gebruikelijke tijdsduur. De uitzending van elf uur duurde weer zeven en dertig minuten. Extra-uitzendingen werden in de loop van de avond nog gegeven om 21.19, om 22.17, om 22.41, om 23.35 en om 23.57. Bovendien werd een bericht van drie minuten geschreven en uitgesproken ten behoeve van de B.B.C., als inlas van de Engelse uitzending van nieuwsberichten. Duizenden boden hulp aan Het is bij de berichtenstroom op deze Zondag niet gebleven. Duizenden besef ten, welke ramp zich had voltrokken. Spontaan werd hulp geboden in de meest uiteenlopende vorm. Om bereid verklaringen ter kennis te brengen van instanties uitgaande van de veronder stelling, dat hier en daar in noodgebied nog naar de radio zou kunnen worden geluisterd ook van hen, die daar dringend behoefte konden hebben aan de aangeboden diensten en goederen, werd in overstelpende mate een beroep gedaan op pers en radio. In een aantal gevallen moest men ongetwijfeld tot afwijzing besluiten, omdat inwilliging daarvan de functionnering der eigen apparatuur in gevaar zou hebben ge bracht en dc capaciteit overtroffen, doch in evenzovele gevallen werd, waar mo gelijk. bemiddeling verleend. Al wordt dan nog steeds onder hoog spanning eu met extra-bezetting dag en nacht gewerkt aan de berichtgeving, naarmate de organisatie van de hulp verlening beter op dreef komt. kan het accent weer meer komen te liggen op dc eigenlijke taak van pers en radio. Kardinalen betui gen medeleven Franse en Duitse hulp aangeboden Kardinaal Frings, aartsbisschop van Keulen, en Kardinaal Feltin, aartsbis schop van Parijs, hebben aan Kardinaal De Jong een telegram gezonden waarin zy hun medeleven betonen met de na tionale ramp die Nederland heeft ge troffen. Kardinaal Frings vraagt welke hulp de Duitse katholieken kunnen bie den, Kardinaal Feltin biedt aan drie duizend dakloze Nederlandse kinderen in Frankrijk onderdak te verschaffen. Burgemeester Ferrari van Milaan heeft in een telegram aan de Italiaanse ambassadeur in Den Haag onderdak aangeboden aan honderd Nederlandse kinderen, die door de watersnood dak loos zijn geworden. Het; Italiaanse Rode Kruis heeft in Rome bekendgemaakt, dat het onmid dellijk hulp aan de slachtoffers van de ramp zal bieden. Voor vervoergoederen uit buitenland De K.L.M. heeft op alle Internationale lijnen van haar verkeersnet, voor zover mogelijk, gratis ruimte beschikbaar gesteld voor dringend vervoer van goederen uit het buitenland naar ons land. Zo heeft het K.L.M.-lijntoestel uit Zwitserland Dinsdag avond duizend kg. dekens en linnengoed van Bazel naar Amsterdam meegebracht. Voor vandaag stond nog in Basel een duizend kg. goederen voor vervoer per K.L.M. gereed. Zondagscollecte uit New York aan Prins overhandigd Dr. Richard McEvoy. predikant van de kerk van St. Mark in „The Bouwerie" (New York) heeft aan Prins Bernhard een chèque overhandigd van 375 dollar voor de slacht offers van de overstromingen. Het geld. zo zei de predikant, was de opbrengst van de Zondagscollecte. Z.-Vlaanderen is toestand meester In Zeeuws-Vlaanderen blijft men de toestand meester. Voor enkele plaatsen zijn nog nadere bijzonderheden bekend geworden. In Cadzand is men de toestand thans meester. Aanvankelijk was de situatie zeer précair- Het gemeentelijke zeebad is geheel vernield. Slachtoffers zijn niet te betreuren. De zeesluis heeft de springvloed overleefd, doch lekt hevig. De dam in de monding van het natuur reservaat „Het Zwin" is vernield en de nieuw-gevormde duinrij op Nederlands gebied is weggespoeld. In Breslcens is veel schade aange richt. Hotel Roest bij de haven is vrij wel weggespoeld. De toestand is ook hier thans niet gevaarlijk meer. De dijken worden hersteld en versterkt. In Breskens is een coördinatie-commis sie opgericht voor de distributie van arbeidskrachten en materiaal. In het nabijgelegen Hoofdplaat was de toestand aanvankelijk zeer précair en de bevolking moest worden geëva cueerd. Op het ogenblik is men de toe stand ook daar meester en het water trekt zich langzaam terug. Een Amerikaan, die Dinsdag met het K.L.M.-vliegtuig uit New York aankwam, overhandigde, zo gauw hij uit het toestel gestapt was, aan de eerste de beste K.L.M.-employé die binnen zijn gezichtsveld kwam, een cheque voor een zeer aanzien lijk bedrag, bestemd voor hulp aan de slachtoffers van de ramp. - Een amphibievoertuig brengt vluchtelingen in veiligheid. In alle R.-K. Kerken wordt Zondag een collecte gehouden voor de geteis terde gebieden. In overleg met de Rooms-Katholieke Kerk, de Gereformeerde Kerken in Nederland, de Chr. Gereformeerde Kerk, de Remonstrantse Broederschap, de Evangelisch Lutherse Kerk, de Oud- Katholieke Kerk en de Algemene Doops gezinde Sociëteit heeft de Generale Synode der Ned. Hervormde Kerk aan de kerkeraden en gemeenten voor Zon dag een kanselafkondiging doen toeko men, waarin zij oproept tot bijzondere verootmoediging, tot gebed en tot offer. Uitgave gewijd aan de catastrophe Opbrengst geheel voor Rampenfonds De Vereniging ter behartiging van de Belangen des Boekhandels zal op korte ter mijn een uitgave het licht doen zien, ge wijd aan de overstromingsramp. De uitgave zal in foto's een sober relaas geven van de ernstige gevolgen dezer catastrophe. De vereniging heeft voor de verzorging en de verspreiding van deze uitgave de belange loze medewerking verkregen zowel van de uitgevers als van de boekhandel in het ge hele land. Verwacht wordt, dat ook de papierhandel en de drukkers belangeloos hun diensten aan deze opzet zullen verlenen. Op deze wijze zal het de vereniging mogelijk zijn. de gehele opbrengst van de uitgave aan het Nationaal Rampenfonds af te dragen. Oproep van A.N. W.B. Naar de A.N.W.B. uit rapporten van zijn wegenwachten verneemt, staan s nachts verscheidene vrachtauto's uit hulpcolonnes zonder benzine, omdat zij langs de route niet kunnen tanken. De A.N.W.B. doet een beroep op benzine stations- en pomphouders langs de voor het reddingswerk vitale routes, om, indien zij in deze nood-periode niet permanent geopend zijn, zodanige voorzieningen te treffen, dat ook 's nachts de brandstoffenvoorziening van de hulptransporten niet stagneert. Bereidverklaringen aan gemeentebesturen Het ministerie van Binnenlandse Zaken vestigt er de aandacht op. dat alle bereid verklaringen tot het verlenen van huisves ting" in woningen aan daklozen uit de nood gebieden gericht moeten worden tot het ge meentebestuur ter plaatse. Opgaven in de provincies Groningen, Friesland, Drente. Overijssel, Gelderland en Limburg zijn voor lopig niet nodig. Rotterdam voor zee schepen normaal bereikbaar Uit telefoongesprekken, die Rotterdamse rederskringen met Zweden, Noorwegen en West-Duitsland hebben gevoerd, is geble ken, dat men daar voor Rotterdam be stemde schepen naar andere havens diri geert, omdat men van mening is, dat Rot terdam door de watersnood niet bereikbaar is. Dit is te enen male onjuist. Rotterdam is voor zeeschepen normaal bereikbaar en de goederen kunnen er op de normale wijze behandeld worden. Wordt U te zwaar "Va™?" 0NTVETTINGS- P1LLEN 40 stuks f 1.15 120 stuks f 3.- (KOEMI9 KOETJING) REMOEKDJOENG Urine-afdrijvend In tabletten 20 st 11.10 100 stuks 4.60 i TEMOELAWAK 1 Bloedzuiverend, 1 l zacht laxerend I In tabletten 20 st. f 1.10 1 1 100 stuks 4.26 1 In kruiden 1 N.V. THE SINGER IMPORT HOF 39 AMERSFOORT TELEFOON 5547 Echte bezieling en degelijk vakmanschap naast onbeduidende conventies Het rapport van de jury, die heeft moeten oordelen over de resultaten van de prijsvraag voor een kruisbeeld de prijsvraag was uitgeschreven door de Sichting 18531953 is thans versche nen. Het is samengesteld door Jan En gelman; de andere juryleden hebben er zich mee verenigd. Zij waren prof. Oscar Jaspers, M. Andriessen, ir. C. Pouderoyen, prof. V. P. SemijnEsser en mr. J. Derks. Tal van ontwerpen, zegt het rapport, vertoonden nog een hang naar onbedui dend geworden conventies, andere leden aan een vooropgezette hang naar oor spronkelijkheid, maar daartegenover stonden een redelijk aantal werkstuk ken, die getuigden van echte bezieling en van een opmerkelijk vakmanschap. Het algemene peil der inzendingen gaf ook een zekere weerspiegeling van de betekenis, die de Nederlandse beeld houwkunst in de laatste decenniën heeft verkregen. Bij eerste schifting zijn 54 van de 68 ontwerpen afgevallen. Overbleven no. 1 („Maar de duisternis nam het niet aanno. 2 („Kruisstam"), no. 4 („Verlosser"), no. 6 („God is liefde"), no. 8 („Goevrijdag"). no. 21 („Kruis"), no. 23 („Kruis is te kort"), no. 26 („Kruiswoorden"), no. 30 („Petra"), no. 31 („Waarom hebt gij mij verlaten?"., no. 32 („Marcel"), no. 33 („E.B."), no. 41 no. 57 („Processie") Na ampele beschouwing bleven vier ontwerpen over, n.l. de no's. 4, 31, 33 en 41. Bij stemming werd besloten no, 31 een eervolle vermelding te verlenen, omdat er slechts drie prijzen waren. De verdiensten daarvan werden niet gering geacht; geprezen werd de origi naliteit en de felheid van houding en gebaar in het langgerekte corpus en de als in doodskramp hoog geheven armen, maai- de meerderheid' van de jury was toch van mening, dat het hier ging om effecten, die bij inniger beschouwing en op de duur hun aantrekkingskracht zou den verliezen, omdat de vormen van het werk niet sterk genoeg zijn om aan de expressie voldoende overtuigingskracht te schenken. De opvattingen der jury over de drie bekroonde ontwerpen zijn in het kort ah volgt weer te geven: No. 41 (Gregoire). Wat de meerder heid der jury er toe dreef dit ontwerp de eerste prijs te geven, (aanvankelijk zag het er niet naar uit, dat dit zou ge schieden). was het besef, dat het van alie ontwerpen de beste plastische kwa liteiten bezit, verenigd met een rust en een waardigheid, die de verhevenheid van dit thema niet verstoren. Op vele manieren kan dit bereikt worden, maar Gregcire bereikte het door aan het niet spectaculaire,f het schijnbaar zo traditio nele, een eenvoud en een diepte van ge voel te schenken, die treffend zijn en doen verwachten, dat zijn crucifix, goed uitgevoerd en voltooid, een innige ver standhouding teweeg kan brengen tus sen de Afgebeelde en de beschouwer. De voorstelling spreekt tot het gemoed en is geen gewild bedenksel. Bovendien was een overweging, dat dit kruisbeeld ten zeerste geschikt ge acht moet worden voor het doel, dat de Stichting 18531953 voor ogen zweeft, n.l. de opstelling op een voor het publiek toegankelijke plaats, langs de weg bij Nijmegen. Het heeft im mers een zekere „bevattelijkheid", zon der dat het, in welk opzicht dan ook, daarnaar kunstmatig schijnt te stre ven. Het verheugt de jury uiteraard, dat het bestuur der Stichting reeds na enige dagen heeft laten weten, dat het de be kroning en de aanbeveling van dit ont (Van onze Haagse redacteur) WOENSDAGNACHT. Zo maar een gewone zit-slaapkamer ergens in Den Haag. Daar was gistermiddag de centrale post van de verbinding door de lucht met de noodgebieden. De 28-jarige zoon des huizes, werkzaam op het ministerie van Oorlog, heeft in deze kamer een zelfgebouwde zender, kostbaar bezit in deze tijd, waarin zoveel andere verbindingen zyn uitgevallen. Hij is lid van de VERON, de Vereniging voor Experimenteel Radio-onderzoek in Nederland de organisatie van de bonafide amateurs, die plegen te experimenteren met het radioverkeer op allerlei korte golven. Experimenten, die thans van bijzonder groot nut blijken tc zyn. Onder supervisie van en in samenwerking met een ambte naar van de Bijzondere Radiodienst van de P.T.T. hebben deze amateurs namelijk een noodnet van vijftien zenders opgebouwd, dat allerlei uiterst belangrijke berichten uit onbereikbare punten in de noodgebieden en plaatsen in de nabijheid daarvan opvangt en naar de centrale post in Den Haag doorgeeft. Berichten uit Dordrecht aan bevrach- Haag, die PAOIJG heeft afgelost en nu Naast de zender is een telefoontoestel om mededelingen, tingskantoor Rotterdam: wij hebben PAOIJG II heet. Een kamer met een wellie bestemd rijn diverse oflieiële instanties, door te jZfn.66" f, «yn- j- i. -i_ ze heen? Te Soest staat een vrachtwagen noping van allerlei apparaten, draden, geven aan een P.T.T.-post, die dan voor verdere distributie met kl-aan en motorboot klaar. Geef ons meters, brandende lampen en snoeren. zorgt. waswater; er is behoefte aan drie lood- Een zender meldt: ik ga QRT-en, Een deel van de middag en avond en een stuk van de nacht agregaten. dit is sluiten. hebben wij dit radioverkeer gevolgd; het is fascinerend en De commandant van de verbindings- De burgemeester van Zuidland zit ont bét is bij alle ellendige berichten, die men erbij tc horen '™epen ',n Middelhafnis: de toestand op zettend verlegen om zoeklichten. Schip- krijgt verblijdend, omdat men tenminste op deze manier nog S 2e-°Yifflaklk1ee f.., ven. Primitieve legering, geen dnnkwa- gaan om te zoeken naar achtereeble- iets bereiken kan. Er werken vermoedelijk wel amateurs ,,ehortle aan aEPeEate„ en verple- ven mensen, maar een andere schipper mee, die geen officiële vergunning hebben, maar daar let ging, Huip kan gestuurd worden via zegt, dat hij dat al gedaan heeft Moet men op dit moment niet zo nauw op het gaat erom te Rotterdam, Brielle, Hellevoetsluis en men nu nog met vletten daarlangs gaan redden wat er te redden valt. mee doen? Waren het moet men er maar schepen! Men krijgt even verbinding met een helicopter. In Kerkwerve is alles ge ëvacueerd. In Oosterland en Nieuwer- lterk zijn nog wel politie van Vlaardingen meldt, dat de „Liberty IV" op weg is met voedsel en Hoeveel uren is de man aan het zend- en daar te Ma W ,z<mder WOB "SJ'^buëtoom" Wil apparaat nu al met in touw. Ik kryg er in Roosendaal biedt technische appara- mJen aan vlie„veld woensdrecht vragen g'een 1: oogte van zo nu en dan wat ten aam deze Woensdagochtend te droppen? slapen en dan weer werken en nog Bericht naar West-Nieuw and, dat de iemand anders zoekt verbinding met eens werken en hij blijft er kalm bij. technicus zal proberen te komen. het Rode Kruis te Rotterdam. Wil men Schepen voor évacué s worden ge- „Ga mt de band, provmcia e dienst - in Dordt een zender van 80 meter dirigeerd. Alblasserdam wil de mspec- Dordrecht s Gravendeel, blijft op de klaarzetten geschikt voor een 12 volt teur van de Volksgezondheid een vraag 3500 meter!" - - op te pikken? Er zijn daar acht schipperzenders. „Kun je mij nemen met z'n tweeën op Berichten naar havenkantoor Dor- een frequentie?" drecht over evacuatie uit half vevdron- Een dijkgraaf vraagt toezending van *ten Plaatsen. honSrd"meneé„laker'-t D°1'dreCht kan aanwezig. De nog me, pers011eeli 6 honderd mensen kwijt. doorgeven. Technische hulp uit Lei den moet besproken worden. Om 15.55 een noodkreet van de burge meester van Zierilizee: bij Nieuwer- kerk. Oosterland en Bruinisse op Dui- veland mensen in verdrinkingsnood; al leen amphibievliegtuigen en helicop- .PNL PG voorlopig stoppen.' jo£" is zender P A o IJ G. de een- raagt tra'e Post v00r de noodgebieden. Wil - - ieder ander uit dit kanaal gaan? Er ZOUbommel bedreigd! Het bUkt«veel W-™- «g gH** traffic for the inundated i zoeken in de aether Den Bommel op Overflakkee te zijn. Er klinken zeer zwakke signalen. Er iand* Please do not use the ters kunnen helpen, eventueel rubber- komt iemant tussen met wat de deskun- meter". boten. Vijf minuten later is deze hulp- digen hier noemen een „knots van een Er wordt een zender gevraagd roep doorgegeven aan Woensdrecht. J Cl OU ICC - worc^ ke" Wil je dit"'even door Q.SP.-en (de stemming gevraagd voor honderd man vakterm voor doorgeven). Jaag die Ita- schoppen en buitenboordmotor o.l.v. liaan van de band. Het gebeurt. Le 73 *wee waterbouwkundige ingenieurs, (beste groeten) et au revoir. Stuur onmiddellijk 300 kartonnen bekers voor koffie voor mensen, die aan de Zuidland meldt: er zijn drie ver- dyk werken, plcegsters gekomen, maar daar was p. ben ai 23 uur in dienst". Land- met om gevraagd. De bevolking is hier bouwgifstoffen uit boerderijen kunnen verontrust: water is verontreinigd alleell in naasle omgeving werkelijk door landbouwglfstoHen mt onderge- ltwaad Een amateur i5 om zeven uur m de ochtend met een helicopter naar kan Haamstede op West-Schouwen. Die buitenboordmotor graag om vier uur bij PBX-Dordt zegt: Bericht arbeiders veerhaven. This is goed aangekomen. Wat wil liü nou: Is Onophoudelijk gaat de reeks berich- IJ G. This is the emergency het bericht gearriveerd of de arbeiders? door. vanmorgen had men storing -~i.u Hol- Er ligt ergens een motorvlet smds Dms- van s,„fz„igers uit de buurt. Men heefl 3700 dagmiddag klaar met vier man en twee de mensen aangezegd, dat er iets be- verpleegsters Waar moet men nu naar ia„grijkers aan de orde is dan kleedje» Al- toe? Op de 137 m. heeft het schip Jacob zuigen De polder West-Nieuwland vraagt aan de Prov. Waterstaat om een tech nicus, die een dieselmotor voor het ge- maal in Oudorp kan plaatsen. De motor Idai- is nog niet aanwezig. draaggolf b lasser dam. Men hoort kleine mobiele gesmeekt om een motorvlet voor Oost- De burgemeester van Den Bommel zenSieSaT°?. ?fhS"len. b,aat S"lf l£SStod.Ï!1,n.SS. "en Tïïï da wMlf '"et Verzoek om 400 handdoeken, superol. er is Denoeite aan mensen en zwaar APC-tabletten, pollepels en borden. De burgemeester van Zuidland heeft „Ga toch uit dit kanaal; laat nu nie- brandweermensen uit Deventer dringend om radio-apparatuur gevraagd mand in deze frequentie 3700 meter ko- Bericht uit Numansdorp: opzichter komen met QTHin Rockanje door. De De „Liberty IV" meldt, dat men met de men...." zus en zo, op inspectie bij de dijken van Nederlandse Ambassade te Brussel zenders, die men meegekregen heeft, Wij schrijven dit verhaal bij de 31- - - ITT_ T-> A nr.*i7T> ..J.>- T-\ 's Gravendeel, zal tegen de avond daar heeft zes radiowagens klaar staan. Wat niet kan werken. jarige PA0GVB, een andere post in Den saluut! Deze amateurs zwoegen met enorme energie verder om via de aether enige ordening te brengen in een zoals uit het bovenstaande wel blykt nog op tal van plaatsen chaotische toestand. Het is drie uur in de nacht. Een ere- werp denkt te volgen, evenals die van de tweede en de derde prijs, zodat men dus mag zeggen, dat dè prijsvraag ge slaagd is, No. 33 (Verhulst). Het ontwerp van H. Verhulst, in gele was uitgevoerd, is door de jury met grote belangstelling bekeken en geprezen om zijn oorspron kelijkheid en gespannen vorm. Het lang gerekte van het corpus werd ondergaan air, een eigenschap, die inhaerent was te achten aan de algemene opzet van het ontwerp. Na langdurige beschouwing meende echter de grote meerderheid der jury, dat het zeer moeilijk beoordeeld kon worden, of de kwaliteiten van het onderwerp ook bij eventuele uitvoering zouden blijven bestaan, of van de span ning der vormen niets zou verdwijnen en of de bekoring der kleur van het materiaal niet een suggestie schiep, die bij vergroting en uitvoering in brons teloor zou moeten gaan. Ook is nog op gemerkt, dat dit crucifix alleen tot zijn recht zou kunnen komen in een meer besloten, intieme omgeving. Langs de weg geplaatst zou het zijn werking mis sen. Daartegenover werd er op gewezen, dat de bekoring van dit ontwerp zeker niet alleen ligt in de natuurlijke eigen schappen van het materiaal, maar ook in de plastische hoofdvorm, het verloop der lijnen en de verdeling der partijen. No. 4 .Verhaak). In het ontwerp van F. Verhaak Jr. tenslotte prees de jury wederom de rustige devotie, die door de vormen wordt meegedeeld en de har monie dier vormen. Echter meende zy. dat de gevoelige behandeling van kop, torso en armen niet wordt voortgezet in de beenpartij, waarvan de spanning en de beheersing aanmerkelijk geringer zyn te noemen. Burgemeester van Rilland omgekomen Het is thans zeker, dat de burgemeestir van Rilland Bath is omgekomen. Hij zon meegereden zijn met een der bussen, waar mede hulp zou worden gehaald. Toen dit voertuig voor het water moest keren, stapte de burgemeester uit om bij te lichten. Er kwam toen eensklaps een vloedgolf, waar door hij de bus niet meer kon bereiken en in het water verdween. De chauffeur hail het geluk op het dak van de bus te kunnen klimmen, vanwaar hij later gered werd. Mobilofoon vormt uitkomst De gehele PTT-dienst is druk bezit- om de post- en telecomnuimcatieverbin- tlingen zo mogelijk te herstellen. Kun nen de bestaande verbindingen niet hersteld worden, dan wordt op grote schaal geïmproviseerd, waarbij uiter aard de mobilofoon juist in deze dagen bewijst van welke enorme betekenis hij kan zyn. Waar in telefooninstallaties de electrische stroom is uitgevallen, brengt in vele gevallen een noodaggregaat red ding. De aanvoer van deze apparaten is echter uiterst moeilijk. Zo drijft bijv. de communicatie met Zieriltzee en Oud dorp geheel op mobilofoon- en amateur- zendinstallaties. De PTT wijst er nog maals met de meeste nadruk op, dat het particuliere telefoonverkeer met de ge teisterde gebieden, in verband met de belangen van de hulpverlening beperkt moet blijven tot de werkelijke noodza kelijke gevallen. De P.T.T.-kabels hebben het hard te verduren gehad en vermoedelijk is de schade aanzienlijk, maar niemand kan nog in de verste verte overzien, hoe groot de schade is. Hulpploegen verrich ten herstellingen waar dit mogelijk is. Het kabelschip „De Poolster" is naar Zierikzee gezonden met een arts, een EHBO-staf en een zeer grote hoeveel heid medicijnen en verbandmiddelen aan boord, alsmede mobiele radio-instal laties. Dit schip kan vanwege zijn ge ringe diepgang van veel nut zijn. De P.T.T. gaf gifteren het volgende overzicht over haar werkzaamheden. Van Rotterdam De postauto naar Voorne en Putten zal normaal post afleveren met uitzon dering van enkele plaatsen (Oudenhoorn en Zuidland). Een tweede auto gaat naar Hellevoetsluis met post voor Goe- ree. Deze auto zal trachten naar alt eiland te komen, dat telefonisch niet be reikbaar is. Uiteraard kan nog niet wor den gezegd of dit zal gelukken. De post auto naar Beijerland en de Hoeksche Waard is over de Oude Maas heen en circuleert over het eiland. Zowel Dordrecht als de Krimpener- waard zijn normaal per auto bereikbaar. Van Dordrecht De postdienst naar Sliedrecht, Gorin- chem en Leerdam wordt per auto uit gevoerd. De Alblasserwaard wordt tot Alblasserdam per auto bereikt. Vandaar wordt de post per rijwiel verder ver voerd. Van Roosendaal 's Morgens vertrekt een postauto naar Zeeuwsch-Vlaanderen, de post wordt verder met de boten TerneuzenHoede- kenskerke en BreskensVlissingen ver zonden naar Walcheren en Zuid-Beve land. Plan voor tweemaal-daagse ver binding met dit gebied, zijn stopgezet. Noord-West Brabant wordt, voor zover dit mogelijk is, per auto bediend. Een boot heeft post naar Rilland gebracht en vandaar gehaald. Van Gorinchem Oud- en Nieuwendijk zijn nog niet bereikbaar. De overige postkantoren in het land van Altena krijgen hun post per rijwiel of boot. De internationale verbindingen via Hoek van Holland zijn met ingang van gisteravond weer nor maal. Verbindingen met België worden van Amsterdam uit normaal onderhou den via Utrecht, 's Hertogenbosch en Roosendaal.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4