Lisa van het Int. Rede Kruis schenkt 250.000 dollar Een volledig overzicht van de buitenlandse militaire hulp Particuliere vaartuigen helpen de Marine-reddingvloot krachtig VELE DUIZENDEN STUKS VEE VERDRONKEN Hulpacties op grote schaal in het buitenland ZwitserlandW.-Duitsland., Oostenrijk, Frankrijk en Italië willen slachtoffers opnemen Vandaag begint herstel bij de Moerdijkbrug 4 a 5000 AMERIKANEN Amerika, Engeland, Canada, Frankrijk, België, Denemarken en Duitsland staan ons land hij Reeds duizenden mensen per schip geëvacueerd Uit gehele land wordt vee voeder aangeboden Tiengemeten geëvacueerd In meer plaatsen afgelast Bijstandregeling voor de noodgebieden Telefoonnummers voor civiele en evacuatie-aanvragen en voor militaire bijstand DE TIJD WOENSDAG i FEBRUARI 1953 PAGINA 6 Uit de gehele wereld stromen nog steeds de aanbiedingen voor het verlenen van hulp by de Nederlandse instanties, die bü het reddingswerk zijn ingeschakeld, binnen. Uit verscheidene landen kwamen grote geldbedragen, zo schonk b.v. een Nederlander, woonachtig in Milaan, een bedrag van tien millioen lire (ruim 62.000 gulden). Onder de goederen bevinden zich de meest uiteenlopende zendingen: kleding, dekens, schoeisel, voedsel, fruit, ambnlancewagens, medicamenten, vaar tuigen en vliegtuigen, verder veel technisch materieel, zoals schoppen, houwelen, bulldozers, instrumenten en zandzakken. Voorts zyn uit diverse landen detache menten militairen in ons land aangekomen of zijn zij reeds tewerkgesteld bij de hulpverlening. De Liga van het Internationale Rode Kruis heeft bekend gemaakt, dat de Rode Kruisverenigingen uit elf landen totaal 250.000 dollar hebben geschonken voor hulpverlening aan Engeland en Nederland. Z. H. de Paus heeft een bedrag van 30.000 gulden ter beschikking gesteld. Zijn oproep zal a.s, Zondag in alle ker ken worden voorgelezen. Zwitserland De Zwitserse regering heeft gisteren een bedrag van 100.000 Zwitserse francs geschonken voor de slachtoffers in En geland, België en Nederland. In Amster dam. arriveerde gisteren een zending uit Zwitserland van 500 dekens. De Zwit serse Luchtvaartmaatschappij zal goede ren voor hulpverlening aan Nederland en Engeland gratis over vliegen. Een hulpactie voor Nederland bracht in en kele uren tijds een bedrag van 45.000 francs op. Het comité „Hulp aan Europa" stortte een bedrag van 5.000 francs, terwijl het Zwitserse Rode Kruis van de regering een bedrag kreeg van 100.000 francs voor hulpverlening aan Engeland en Neder land. De gemeenteraad van Munster heeft telegrafisch een boodschap door gezonden waarin hij mededeelt dat ir Munster plaats is voor honderd Neder landse kinderen uit de geteisterde ge bieden. Italië Uit Italië zijn twee vliegtuigen onder weg die ingeschakeld kunnen worden bij reddingswerk in Nederland. Het Ita liaanse Rode Kruis heeft grote hoeveel heden zuidvruchten en wijn gezonden. In een zeevacantiekolonie te Tirrennia kunnen 1200 Nederlandse evacué's wor den opgenomen. In Rome werd een grote geldinzame ling gehouden waarop ook de Italiaan se regering voor een belangrijk bedrag heeft ingetekend. Vandaag werden drie vliegtuigen met goederen naar Neder land gestuurd. De Italiaanse president bood zijn privé-vliegtuig aan voor goe derenverzending. De goedereninzamelin- gen in Italië omvatten hoeveelheden de kens, kleren, fruit, marmelade, vaartui gen en medicamenten. In verschillende steden worden straatcollectes gehouden: De Fiat-fabrieken in Turijn zonden een bedrag van 75.000 gulden voor hulp aan Nederland en België. Tientallen landen zenden geld en goederen Nadat in Frankrijk door diverse or ganisaties oproepen werden gedaan voor hulp aan Nederland, blijkt, dat in één dag voor een bedrag van een mil lioen francs aan goederen ontvangen is. Uit alle streken stromen de gaven nog binnen. Per K.L.M. worden momenteel vier ton goederen naar Nederland ge bracht. De Franse vereniging „Sécours Catholique" heeft plaatsing aangeboden voor drieduizend Nederlandse kinderen in Franse gezinnen. Bij de Nederlandse consul in Lyon werden honderden pak ketten kleding bezorgd. De Franse Bond voor Wegvervoer deed aan zijn leden een verzoek om zoveel mogelijk be hulpzaam te zijn bii het transport van goederen bestemd voor de slachtoffers van de ramp in Nederland De Franse ambassadeur in Nederland heeft een bijdrage van duizend gulden gestort, terwijl de Franse consul te Rotterdam een collecte heeft georganiseerd onder de leden van de" Franse kolonie. Z weid en Ook in Zweden heeft de hulpactie voor Nederland een grote omvang aan genomen. Het Zweedse koninklijk gezin stortte een bedrag van 3500 kronen. Een grote staalfabriek schonk een bedrag van 50.000 kronen, terwijl een actie van het Zweedse Rode Kruis tot resul taat had. dat een bedrag van 500.000 kronen in geld en goederen binnen kwam. Vandaag zouden per vliegtuig 24 rubberboten in ons land aankomen. De Zweedse regering heeft hedenmorgen 25,000 dekens per Scandinavië-expres uit Kopenhagen verzonden. Een groot aantal organisaties in geheel Zweden is inmiddels acties begonnen. In Stockholm werden gelden ingezameld voor de „bevriende stad Zierikzee" Deze actie krijgt haar hoogtepunt als Zaterdag een concert wordt gegeven, waarvan de opbrengst voor Nederland bestemd is. Denemarken De Deense posterijen hebben besloten een speciale oostzegel uit te geven met een toeslag. Een derde aedeelte van de opbrengst van deze zegels is voor Ne derland bestemd Fduard van Beinurn zal aangezocht worden om het Staats orkest, dat een concert zal geven ten bate van Nederland, te komen dirigeren Uit Kopenhagen is een Vliegend Fort van de Deense luchtmacht naar Neder land vertrokken. Het toestel heeft 50 rubberboten aan boord voor reddings werkzaamheden. De Deense pers heeft veel aandacht geschonken aan de ramp in Nederland en doet herhaaldelijk een beroep op het publiek voor steun. Reeds werden vele bijdragen geleverd. Noorwegen Het Noorse comité van de vereniging ,.Red de kinderen" heeft per vliegtuig 500 paar kinderschoenen naar Neder land verzonden. Vandaag zullen even eens per vliegtuig duizenden dekens er lakens alsmede 1000 paar rubberlaarzen worden verzonden. Het Noorse Rode Kruis heeft van de Noorse luchtmacht drie Dakota's ter beschikking gekregen cie goederen naar Nederland zullen vliegen. Vanmiddag werden deze op het vliegveld Valkenburg verwacht. West-Duitsland In West-Duitsland neemt het aantal bewijzen van medeleven met de ramp in Nederland nog aanmerkelijk toe. Het aantal aanbiedingen is zo groot gewor den, dat in Bonn overwogen wordt een centrale instantie in het leven te roepen om de Duitse hulp te coördineren. Giste ren arriveerden tien motorboten met een volledige bemanning in het noodge- bied. Het West-Duitse Vakverbond stortte een bedrag van 50.000 mark, ter wijl de vakbond er tevens op aandrong, dat in de fabrieken werkploegen zouden worden gevormd, die hulp kunnen bie den. Een grote chemische fabriek in Frankfort heeft een hoeveelheid genees middelen ter waarde van 25.000 gulden ter beschikking gesteld van het Neder landse Rode Kruis. Gisteravond kwamen in ons land twee groepen motorboten aan, die door parti culieren in Mainz aangeboden zijn. De stad Aken heeft aangeboden Nederland se kinderen uit de getroffen gebieden op te nemen. In een school te Winnelcen- donk in Geldem hebben leerlingen van de vijfde klas een bedrag van 42 mark naar het Nederlandse consulaat te Kleef gestuurd. De Evangelische Kerk in het Rijnland zond een bedrag van 10.000 mark, een pharmaceutische fabriek in de omgeving van Frankfort stelde me dicamenten ter beschikking ter waaide ran 28.000 mark, gas- en electriciteitsfa- brieken boden materieel en technische hulp voor bet herstel van kabels en lei dingen. Van particuliere zyde stuurde men dekens, medicamenten, motorpompen en rubberboten. Tal van instanties hebben aan de Bondskanselarij geldsbedragen over gemaakt. In Noordrijn-Westfalen werden ploegen technici met materieel gereed gemaakt om naar Nederland te worden gezonden. Onder de in Duitsland woonachtige Nederlanders is een grote actie op touw gezet. De bisschop van Straatsburg, mgr. Weber, heeft via de pers een beroep gedaan op de inwoners van zijn bisdom om de kinderen in de Amerika In Amerika zijn onder allerlei kringen in de meest afgelegen gedeelten van net land grote acties begonnen. Een autofabriek heeft een volledig uitgeruste ambulance- wagen per snelste reisgelegenheid naar Ne derland verzonden. In New York heeft de „Church World Service" 6000 dollar ge schonken, waarvan 4000 voor herbouw var kerken bestemd is en 2000 dollar voor he' Rampenfonds. Waarschijnlijk zal een cen trale bankrekening worden geopend om de vele stortingen van geld samen te voegen. De Amerikaanse bezettingstroepen in Duits land hebben veel materiaal gestuurd. Lange colonnes amphibievaartuigen passeerden gisteren de grens. Zij werden zónder visa en formaliteiten bij de grensposten, door gelaten. De bemanningen van twee Amerikaanse torpedojagers, die momenteel een bezoek Amsterdam rengen, hebben een be drag van 4560 gulden bijeengebracht. Het geld werd aan burgemeester d'Ailly afge dragen. Engeland Alhoewel Engeland zelf zeer zwaar ge troffen werd door het noodweer en het aantal slachtoffers nog steeds stijgt, ko men ook uit dit land aanbiedingen voor hulp binnen. Via de Britse ambassade werden 50.000 zandzakken geleverd. Van het Britse leger in Duitsland werden vaar tuigen ter beschikking gesteld, terwijl de R.A.F. enige verkenningsvliegtuigen in bruikleen heeft afgestaan. België In Brussel werd onder de Neder landse kolonie een hulpactie ingezet en als resultaat kon reeds een vrachtauto, volgeladen met kleding, schoenen, bed- aegoed en voedsel naar Breda worden gezonden. Vandaag en morgen zullen eveneens nog enige vrachtwagens naar Nederland vertrekken. Het Nederland se consulaat leeft deze dagen in hoog spanning, een enorme voorraad goede ren ligt er opgestapeld en wordt ge reed gemaakt voor verzending. De Bel gische minister-president heeft gisteren verklaard dat België zijn grenzen en huizen zal openen om de slachtoffers uit Nederland te ontvangen. Andere landen Uit talrijke landen over de gehele wereld komen aanbiedingen voor hulp verlening binnen. Pers en radio beste den veel aandacht aan de rampzalige gebeurtenissen in Engeland, Nederland en België. Er worden overal comité's gevormd, terwijl ook van particuliere zijde enorm veel belangstelling bestaat om te helpen, Israël zal 5.000 kisten sinaasappelen en kleding naar Nederland versturen. Van de Iraanse legatie in Den Haag werd een bedrag van driehonderd gul den in het Rampenfonds gestort. Oos tenrijk is op grote schaal acties begon nen. De echtgenote van de Oostenrijk se kanselier heeft de leiding van het comité „Oostenrijk helpt Nederland" op zich genomen. Wenen stelde een bedrag van ruim 5-000 gulden beschikbaar. In Melbourne worden gelden ingezameld voor de slachtoffers van de rampen in Europa. Luxemburg zal dekens en ma trassen naar Nederland zenden. Het Egyptische Rode Kruis heeft zich in verbinding gesteld met het Rode Kruis in Nederland om een begin tc maken met de hulpverlening. Brits Columbia heeft 100.000 dollar geschonken voor de slachtoffers in N.-W.-Europa. Neder land zal hiervan een bedrag van 25.000 dollar met België mogen delen. In Ca nada, dat momenteel zelf met overstro mingen te kampen heeft, worden over al acties begonnen. De Nederlanders in Canada vormen afzonderlijke fondsen voor Nederland. De aartsbisschop van Nice heeft besprekingen gevoerd met de burgemeesters van Cannes en Nice betreffende het opnemen van kinderen. Reeds werd in verschillende tehuizen aan de Rivièra een verblijf voor dui zend Nederlandse kinderen aangebo den. De gemeenteraad van Nice heeft 500.000 francs voor Nederland ter be schikking gesteld. Het K.L.M-vliegtuig uit Nice heeft aan boord een lading kleding en voedsel. Militairen hebben aangeboden een dag soldij af te staan voor Nederland. Het Indonesische Hoge Commissariaat in Den Haag heeft een auto en medische krachten ter be schikking gesteld voor de hulpverle ning. De bevolking van Sicilië is opgeroe pen om bij te dragen in een fonds om een treinlading zuidvruchten naar Ne derland, België en Engeland te zenden. Sinds Dinsdag worden ook in Spanje in allerijl pakketten met geneesmidde len. voedsel en kleding ingezameld en per vliegtuig naar Nederland overge bracht. De Nederlandse legatie ont vangt honderden giften van Spanjaar den, deze worden per K.L.M. naar Ne derland verzonden. Morgen zal de Ne derlandse gezant in Madrid een dienst bijwonen, waarbij de slachtoffers van de ramp zullen worden herdacht.. Advertentie Ir. Den Hollander (Van c Brabantse redactie). Hieronder volgt een volledig over zicht van de militaire hulp die het bui tenland aan ons land verleent. Verschei dene eenheden zijn reeds in ons land gearriveerd, andere volgen de komende dagen. AMERIKA: Verschillende genie-on derdelen, zoals twee DUKW-compag- nieën een kipauto-compagnie een ver bindingsdetachement £ji een waterzuive ringsdetachement. Dötee onderdelen, to taal ongeveer duizena man, komen per trein via Roermohd naat Breda. Zij worden door een eigen verzorgings eenheid onderhouden, terwijl de leiding berust bij een eigen staf bij de centrale staf. Het Amerikaanse troepencontingent zou 4 a 5000 man bedragen. ENGELAND: Een onderdeel ter sterkte van 125 man, uitgerust met 18 boten, 12 zoeklichten en trailers, komt uit Duitsland naar Utrecht. Het Rijn- leger heeft drie compagnieën genie troepen aangeboden. CANADA: Uit Neder-Saksen zijn drie compagnieën genietroepen beschikbaar FRANKRIJK: In Bergen op Zoom aangekomen twee geniebataljons één pit Frankrijk, één uit Duitsland, beide ter sterkte van ongeveer 500 man met 150 motorboten. Commandant, zou zijn een Fransman, die in 1940 in Zee land heeft gestreden en dus enigszins met de omstandigheden aldaar bekend is. De commandant van de Parijse brandweer is eveneens in ops land orn assistentie te verlenen, BELGIË: Twee compagnieën van een Belgisch infanterie-bataljon uit Ant werpen zijn reeds op eigen initiatief sedert het begin van de overstroming werkzaam nabij Oostburg in Zeeuws Vlaanderen. De Koninklijke Marine heeft tot dus ver de assistentie aan de getroffen ge bieden geleid via Rotterdam, waarbij veel materieel van meer Noordelijk ge legen bases beschikbaar werd gesteld. De commandant Maritieme Middelen te Rotterdam, kapt. ter zee O. de Booy, had te Rotterdam de beschikking over de hulpmiddelen van de onderzeedienst en Hr. Ms. „Karei Doorman", met totaal omstreeks tweeduizend man. De actie werd geconcentreerd op hulpverlening aan en evacuatie van de Zuidhollandse en Zeeuwse eilanden, met oorspronke lijke prioriteit voor Goeree-Overflakkee, Noordpunt Zuid-Beveland en Beyerland, later aangevuld met Schouwen en Dui- veland en Tholen. Uiteraard is het werk op de eilanden typisch in de lijn van de Koninklijke Marine. Tot en met Dinsdag werden uit de Waalhaven te Rotterdam totaal 42 oor logsschepen, waaronder mijnenvegers, motortorpedoboten en landingsvaartui gen naar deze gebieden gedirigeerd. Verder werden alle beschikbare marine sleepboten, enkele marine water- en olietankers en tenslotte voor werk op ondiep water rond honderd marine motorsloepen en motorvletten uitgezon den. Voor een groot aantal dezer vaar tuigen werden uitrustingen en eventueel bemanningen aangevuld of geheel ver strekt uit het te Rotterdam beschikbare materieel en marinepersoneel. Ook werden 180 particuliere vaartui gen en vissersschepen in de Waalhaven van uitrusting en eventueel van aanvul lende marinebemanning voorzien. Veer tien Engelse en zeven Belgische vaar- noodgebieden van Nederland te steunen, tuigen van het Navy Hhine" Squadron" werden van verbindingsoffi cieren voorzien en gedirigeerd naar Bruinisse en Zierikzee. Medegegeven werden 12.000 noodrant soenen, 3.000 warme maaltijden, 30 dok tersuitrustingen en grote hoeveelheden penicilline en andere genees- en ont smettingsmiddelen. Honderden tonnen brandstofolie en benzine werden ver strekt. Op de belangrijkste punten wer den zes mobiele radio-zend- en ontvang- installaties opgesteld. Particuliere vaar tuigen, die volledig uitgerust waren, dal waren er maar liefst 500 per dag. wer den uitsluitend gedirigeerd naar de plaatsen, die het meest werden bedreigd, op het tijdstip dat deze schepen beschik baar kwamen. Als gevolg van deze hulpverlening en gecoördineerde maatregelen stro men thans uit de bedreigde gebieden de evacué's bij duizenden binnen, ter wijl honderden van eerste hulp voor ziene gewonden en zieken in veilig heid werden gebracht Ook is op vele plaatsen op de eilanden de allerergste nood wat betreft honger èn- dorst al thans enigszins verminderd. De eva cué's worden voor een groot gedeelte te Rotterdam ontscheept. De Koninklijke Marine vestigt er de aandacht op, dat een groot deel van deze resultaten onmogelijk zou zijn geweest zonder de overstelpende medewerking van particuliere vaartuigen met hun op varenden, en beschikbaar gestelde ladin gen Het effect hiervan is verveelvoudigd door het coördinerende werk van de Marine. De actie wordt met kracht voortgezet en aangezien de verbindingen veel beter zijn geworden, door een groter aantal oorlogsschepen met radiozenders en mo biele zenders, wordt ook de coördinatie mogelijkheid beter, zodat verwacht kan worden, dat hulpverlening en evacuatie de eerstvolgende tijd in een snel tempo zullen worden uitgevoerd. Onderdelen van de in West-Duitsland gelegerde Belgische marine zijn met dertien motorboten op weg naar Rotter dam. DENEMARKEN: De Deense lucht macht en de Deense genie hebben 54 rubberboten beschikbaar gesteld, die Dinsdag op Valkenburg zijn aangeko men. DUITSLAND: Tien motorschepen van de waterstaat in Noord Rijn-Westfalen zijn aangekomen. Andere hulp De Franse en Amerikaanse eenheden zullen onder de leiding van de bevel hebber in de 3e militaire afdeling wor den ingezet in Noord-Brabant en Zee land; het Engelse onderdeel onder lei ding van de bevelhebber in de le mi litaire afdeling in Zuid-Holland. Ten behoeve van de luchtmacht stel de de Engelse vloot 13 helicopter-vlieg- tnigen ter beschikking. Het Amerikaan se leger in Duitsland 9 helicopters, 7 piper-cubs en 4 transportvliegtuigen C 119. Ook de Koninklijke Marine ontving steun van het Britse Rijnleger door de komst van 13 landingsvaartuigen en 3 motorbarkassen Engels bemand, alsme de 4 Belgische schepen. Over de Rijn kwamen zij heden naar Rotterdam om van daar uit hulp te verlenen. In andere vorm verleenden de Engel se en de Amerikaanse strijdkrachten belangrijke steun, zoals door aanvoer van zandzakken en door luchtfotogra fie. Concertgebouworkest geeft extra concert Woensdagavond 11 Februari zal het Con certgebouworkest onder leiding van Rafaël Kubelik een concert geven, waarvan de op brengst geheel ten bate zal komen van het Nationaal Rampenfonds. Bij de program makeuze is getracht het geheel voor alle muziekliefhebbers zo aantrekkelijk moge lijk te maken. Uitgevoerd zuilen worden: het Kyrië uit de Mis in As van Franz Schubert, het Berde Pianoconcert van Beethoven en De Nieuwe Wereld-sympho- nie van Dvorak. De solisten zijn Erna Spoorenberg, Annie Hermes, Leon Combé en Wiebe Draayer en de pianist Willem Andriessen, De toegangsprijs voor dit concert is 3.25, dus vrij laag, om iedereen in staat te stel len het bij te wonen. Wie meer wil beta len, kan dat natuurlijk doen. Een bijzon- deve attractie is, dat in de pauze de kopjes koffie zullen worden verkocht door vele solisten die de Concertgebouwbezoekers van het podium bekend zijn, o.a. Di Moor- 'ag, Gré Brouwenstijn, Greet Koeman, Phia Berghout, Marjo Tal, Annie Woud, Annie Hermes, Erna Spoorenberg. Véle duizenden stuks vee zijn bij de overstromingen verloren gegaanVol gens voorlopige ramingen is van het vee op Goeree-Overflakkee negentig pet. ver dronkenDit betekent dat op dit eiland ongeveer negenduizend stuks vee ver loren zijn gegaan. In het overige gedeelte van Zuid-Holland zijn naar schatting duizend dieren verdronken. In de Alblas- serwaard moesten door verdere stijging van het water, de gebieden, waaruit vee wordt afgevoerd, worden uitgebreid. De verliezen van de veestapel in N.W. Brabant worden geraamd op vijfduizend stuks. De evacuatie van de veestapel in dit gebied is nog aan de gang. In Drim- melen hebben honderden koeien en paar den de overstromingen overleefd, Zij zijn echter onbereikbaar en konden tot nu toe niet ip veiligheid worden gebracht. Aangenomen moet worden dat al het vee op Schouwen en Duiveland is omgeko men. Er zijn nog geen berichten over de veestapel op Tholen, maar ook hier worden grote verliezen gevreesd. Uit, Zeeland is geen vee geëvacueerd. De evacuatie van vee uit de getroffen ge bieden in Zuid-Holland is zo goed als voltooid. - Hoewel op vele plaatsen veevoeder is gebruikt om le trachten gaten in dijken te dichten, zijn er over het algemeen nog voldoende voorraden beschikbaar. Uit alle delen van het land worden voor raden veevoeder aangeboden. Naar het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening mede deelt, zullen spoedig regelingen worden getroffen om de over het gehele land voor het geëvacueerde vee aangeboden hoeveelheden ruwvoeder, hooi, voeder bieten enz. ter beschikking te stellen van hen die het vee hebben opgenomen. Over enige dagen kunnen aanvragen om voe der worden gericht tot de bureaux van de provinciale voedsel commissarissen, clie belast zijn met de leiding van deze op de evacuatie van vee aansluitende maat regel- - Bijna alle bewoners van Tiengemeten zijn thans geëvacueerd. Twee mannen worden vermist. De materiële schade is zeer aanzienlijk. Van de Slapersdijk, die tussen de polders Eendracht (die vol water staat) en Groot Zuid-Beijer- land ligt, waren door de druk van hel water de deuren uit de sluis geslagen. Het is gelukt, het gat te stoppen, waar door de schade in Groot Zuid-Beijer- land we] mee zal vallen. Het Carnaval Naast de carnavalsverenigingen in de reeds Dinsdag gemelde plaatsen, hebben thans ook die te 's-Hertogenbosch, Heer len, Vcnlo, Weert en Aarie Rixtei besloten dit jaar geen carnaval te vieren. Het bestuur van de carnavalsvereniging „De Blauwe Schuit" heeft besloten alle carnavalfestiviteiten te Nijmegen in ver band met de nationale ramp af te gelasten. Bij Lage Zwaluwe op de Rijksweg van Breda naar Moerdijk hebben wij Dinsdag een ontmoeting gehad met ir F, Q. den Hollander, president-directeur van de Nederlandse Spoorwegen, juist terug van zijn inspectietocht naar de toestand van de spoorlijnen aan de beide kanten van de Moerdijkbrug. Wij hebben ir Den Hollander naar zijn indrukken gevraagd. „Dit is erg, zeer, zéér erg", was het antwoord. „Er zijn hier een paar diepe gaten. Die zijn er ook ten Noor den van de brug, maar hier in het Zuiden het ernstiger". „Hoe lang ongeveer is het beschadigde traject!" „Ongeveer een kilometer aan weerskanten". „Wanneer denkt u met de werkzaamheden te kun nen beginnen?" „Wij beginnen morgen on middellijk", luidde het antwoord, „Is dat dan mogelijk zo lang alles onder water staat?" „Zeker kan dat, de gaten moeten snel mogelijk gedicht worden". Van Moerdijk ging ir. Den Hollander aar Bergen op Zoom en Rilland-Bath om zich ook daar persoonlijk van de aan de spoorwegen aangerichte schade op de hoogte te stellen. Langzaam herstel (Van onze verslaggever) Langzamerhand kan ook het trein verkeer in de gebieden, die niet in zo hevige mate te lyden hebben gehad van de stormvloed, weer worden hervat. Ui teraard nog niet op dezelfde intensieve wijze als voorheen. Zo wordt thans een pendeldienst onderhouden tussen Dord recht en Rotterdam. Van Dordrecht uit ,'ertrekken de treinen echter negen mi nuten eerder dan het spoorboekje ver meldt, omdat onderweg op sommige plaatsen nog langzaam moet worden gereden en men de reizigers toch de aansluiting in Rotterdam wil laten ha len Van vier uur gistermiddag af, werkte ook de spoorbrug over de Oude Maas weer normaal. Tot' op dit ogenblik moest de brug met de hand worden bediend, maar om vier uur heeft een aggregator de nor male functionnering weer mogelijk ge maakt, In de loop van vandaag zou een begin worden gemaakt met het herstel 'van de spoordijk aan de Zuidelijke kant van het station, Men hoopt het verkeer in de richting Sliedrecht binnen niet al te lange tijd te kunnen hervatten. Voor het treinverkeer in de richting Brabant echter weer normaal zal kunnen plaats vinden, zal nog wel enige tijd gemoeid zijn. Men sprak zelfs van het voorjaar als een mogelijke datiyn waarop dit verkeer weer zou kunnen worden her vat. Sedert vijf uur gistermiddag wordt tussen Vlissingen en Genemuiden op Walcheren een uurdienst met treinen gereden. Tussen Roosendaal en Zeven bergen wordt een pendeldienst met trei nen gereden. Minister Algera naar Schouwen De chef van de Generale Staf, luite nant-generaal B. R. P. F. Hasselman, heeft een bezoek gebracht aan militaifé onderdelen, die bij de hulpverlening in de door de watersnood geteisterde ge bieden zijn ingeschakeld. De minister van Verkeer en Water staat, mr. J. Algera, heeft zich vandaag met een directie-vaartuig van de Rijks waterstaat, de „Jan Blanken", naar het centrum van de noodgebieden rond Zierikzee begeven, teneinde ter plaatse contact op te nemen met de bevolking. De minister was vergezeld door ir. A. G. Maris, directeur-generaal van de Rijkswaterstaat en ir. A. H. Fabius, lioofd-ingenieur van de Rijkswaterstaat. De wnd, Indonesische Hoge Corbmis- saris in Den Haag en mevrouw Susanto hebben een bezoek gebracht aan Rot terdam en Dordrecht, o.a. om zich op de hoogte te stellen van de welstand van de Indonesische staatsburgers in deze steden. De commandant 3e militaire afdeling in Den Bosch heeft aan civiele autoriteiten in Brabant en Zeeland, die bijstand wensen, bericht, dat de navolgende regeling geldt Civiele aanvragen richten tot, Den Bosph, tel, 8131. E v a c u a t i e-aanvragen richten tot Den Bosch, tel. 8343. Militaire aanvragen richten tot Den Bosch, tel, 5741. De noodgebieden zijn als volgt Inge deeld: 1. Zeeuwsch-Vlaanderen: commandant leap. Haersma Buma te Terneuzen. 2. Noord-Beveland, Züid-Beveland, West van het kanaal Hansweert—Wemeldinge: commandant majqor Potteboom in Middel burg. 3. Tholen, Bergen op Zoom, Ossendrecht, Halsteren, Roosendaal, Zuid-Beveland', Oost van het kanaal Hansweert—Wemeldinge: commandant luit.-kol. Pino in Bergen op Zoom, 4. Steenbergen, Fijnaart, Dinteloord, Wil lemstad, Oud-Tholen St. Philipsland, Schou- wen-Duiveiand: commandant kol. Anthonie in het gemeentehuis te Steenbergen. 5. Standdaarbuiten, Zevenbergen, Moerdijk, Hoge en Lage Zwaluwe, Geertruidenberg, Raamsdonkveer. commandant luit.-kol, Du- rant in Zevenbergen. 6. Langstraat van Raamsdonkdorp tot Baardwijk, Hank, Dussen, Werkendam: commandant kol, Berenschot, Fred. Hendrik kazerne te Den Bosch. Op het vliegveld Valkenburg bij Leiden heerst grote drukte. Vlieg tuigen vliegen af en aan naar de noodgebieden. Vele diensten zoals de Marine, Luchtmacht, Ameri kaanse luchtmacht en K.L.M. ne men deel aan het reddingswerk. Een zo juist gelande Sea Otter van- de Marine bracht gewonden uit Nieuwekerke (Schouwen-Duive- land) mee, die in Haagse zie kenhuizen zullen worden onderge bracht. De Sea-Qtterg kunnen n.l. in hel overstroomde gebied een landing uitvoeren.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4